v 4 Welzijnsstichting beoordeelde investeringssubsidies NEPTUNUS DRIJFT „Moord in extase" ■uiEwmiMj ga Kermisopbrengst iets minder „Spelen met woorden" in De Lindeboom Texels vredesberaad bereidt zich voor op acties Zomerpostzegels komen weer Agrarische voorlichting voor plattelandsvrouwen Platte aanbouw in beschermd dorpsgezicht Jelle Wiersma begint broodjeszaak Beroep voldeed niet aan de eisen Lezing over zending Schrijfavond voor politieke gevangenen Zeemanskerk in de verf Ie PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 MAA De pachtgelden van de kermis brengen dit jaar f41.000— op en dat geld werd woensdagavond door het bestuur van de welzijnsstichting ver deeld over de verenigingen die een aanvraag hebben ingediend voor in vesteringsubsidie. Het betrof princi pebesluiten waarbij de maximum bedragen werden vastgesteld. Als een club geen investering doet vloeit het bedrag automatisch weer in de kermispot. Vorig jaar was de pacht- opbrengst ruim 50 mille. Dit jaar was er f37.500— te verdelen omdat al geld was toegezegd aan Ten nisclub Deuce, Texelse Boys en de Duik club. De zweefvliegclub had vorig jaar geen gebruik gemaakt van de toegewe zen subsidie en dat geld (f2500,— was dus nog over. De subsidieverzoeken van de Windsurfclub Texel voor een clubge bouw aan de Oostkaap, van Gym nastiekvereniging Oudeschild voor aan schaf gymnastiekmateriaal, van Peu terspeelzaal Oudeschild voor inrichtings kosten van de speelruimte, van Dam- en Schaakclub Oosterend voor de aanschaf van tien damborden en van de rayon commissie KNVB voor aanschaf van twee doelnetten werden door subsidie commissie en stichtingsbestuur afgewe zen omdat ze niet voldeden aan de eisen van de subsidieverordening of omdat de plannen voorlopig niet verwezenlijkt kunnen worden. Eigen kostuum Gediscussieerd werd over een aan vraag van Boksschool Texel voor instal latie van een gasgeiser in dorpshuis 't Skiltje. Een aantal bestuursleden vonden de investering een taak voor het dorps huisbestuur maar die had te kennen ge geven dit bedrag (f2000,— waarvan f500— subsidie) niet op te kunnen bren gen. Een meerderheid van het bestuur besloot woensdagavond de subsidie te verlenen. Verdeeldheid was er ook over de aanvraag van het Texels Christelijk Mannenkoor die f23.500,— wil besteden voor aanschaf van nieuwe kostuums. Meerdere bestuursleden vonden dat de zangers van het koor zelf hun pak moe ten betalen omdat het ook hun eigen dom wordt, in tegenstelling tot bijvoor beeld KTF/DEK waar de uniformen ei gendom blijven van de vereniging. De subsidiecommissie vond subsidie niet „Dat schilderij van Neptunus op de Hogeberg dat was natuurlijk aan boord van een Urker terecht gekomen. Die mensen zijn nogal godvrezend, dus een schilderij van een afgodsbeeld, dat kon niet, dat ging overboord." Aan het woord is Cor Ellen, die vertelt hoe volgens hem een reproductie van een schilderij van Harry Tielemans aan kon spoelen op het strand van Terschelling. „Kijk, als de Verenigde Schilders een nieuwe kotter schilderen geven ze a/s relatie geschenk een reproduktie van dat schilderij. Zo is dat natuurlijk ook bij die Urker ge gaan, en die dacht dat Neptunus maar weer aan de golven moest worden toever trouwd." Tielemans schilderde in 1976 het hierbij afgebeelde werk. Dat kwam in het bezit van Jook Nauta, toen nog wethouder, die het in zijn werkkamer in het raadhuis hing. Na zijn afscheid als wethouder kwam het de muren van het Maritiem Museum sieren. Daar werd het weer opgemerkt door iemand van de Verenigde Schilders die er reproducties van Het maken, bestemd om - voorzien van een koperen plaatje - als relatiegeschenk te dienen. Tien schipper-eigenaars hadden de gecopieerde Neptu nus inmiddels cadeau gehad. Bij navraag bleek dat er maar enkele van die tien kot ters wel eens langs Terschelling varen, een paar Texelaars en een Urker. Bij de Vere nigde Schilders is bekend dat de Texelaars Neptunus nog aan de wand hebben han gen, dus zal het inderdaad wel de Urker zijn geweest die de reproductie aan het zilte nat toevertrouwde. Wat bleek echter: Neptunus dreef en spoelde klokgaaf aan bij paal 1. De Terschellinger jutter G. Fonk vond het werk en herkende de naam van de Verenigde Schilders op het plaatje, omdat het bedrijf ook wel eens op Terschel ling werkt.Neptunus op de Hogeberg" werd naar het Maritiem Museum gestuurd. Naar verluidt heeft Cor Ellen gezworen dat hij niet zal rusten voor de reproductie weer een plek op Urk heeft gevonden Maandagmiddag wordt in de schouw burgzaal van hotel De Lindeboom een voorstelling gegeven van de bekende ac teur Henk van Ulsen. Hij brengt voor de bovenbouw van de RSG het programma Spelen met woorden." Voor de voor stelling zijn nog enkele plaatsen vrij en de commissie schoolvoorstellingen wil ook anderen, niet scholieren, de gele genheid geven dit programma bij te wo nen. Degene die „Spelen met woorden" wil bezoeken betaalt f5— entree en moet zich opgeven bij de afdeling cultu rele zaken in het raadhuis, telefoon 02220-3041. De voorstelling begint maandag om 13.00 uur. In de week van 6 tot en met 12 mei zullen er over het hele land verspreid ac ties gehouden worden tegen de kernbe wapening. De acties zullen vnl. een lu diek karakter hebben en geweldloos zijn. Ook het Texels Vredesberaad wil mee doen aan deze acties. Dinsdag 3 april, aanvang 20.00 uur, bespreekt het Vre desberaad in dorpshuis d'Ouwe ULO hoe dze actieweek op Texel ingevuld zal worden, leder die ideëen heeft en/of medewerking wil verlenen is welkom op deze avond. nodig omdat het mannenkoor „nooit op straat functioneert". Openbaar Bestuurslid Wop Rienks noemde dit argument „onzinnig". „Je treedt toch in de openbaarheid op, wat maakt het uit of je een dak boven je hoofd hebt. Dat mag geen subsidiecriterium zijn." Met drie stemmen tegen en zes voor werd besloten dit verzoek af te wijzen. Unaniem besloot men een subsidie verzoek van het Agrarisch Museum [f12.822,— af te wijzen omdat het hier inrichtingskosten van het museum be treft. De subsidiecommissie had ver deeld gestemd over de aanvraag. De volgende investeringssubsidies werden toegekend waarbij de subsidie steeds ongeveer een kwart is van de werkelijke investering. Margaretha Sinclair drumband aanschaf nieuwe laarzen f1000,— drumband DEK aanschaf kostuums en instrumenten f970,— fanfare KTF vervanging instru menten f3500,— balletvereniging Texel aankoop cassetterecorder f165,— SVC aanschaf en aanbrengen aanrecht en koelkast in kleedkamers f770,— ZDH af deling gym aanschaf vangmat f45,— SV Texel renovatie lichtmasten f1665,— Windsurfclub Texel aankoop buiten boordmotor f500,— zwemclub TX 71 aanschaf instructiemateriaal f125,— Te- tak aankoop tafeltennistafels f250,— Speel-o-theek aanschaf speelgoed f250,— Scouting Texel aankoop tent f1050,— dorpshuis Oosterend aankoop stoelen en biljart f3645,—dorpshuis De Waal vernieuwing sportvloer f1500,— dorpshuis Den Hoorn opknappen dak en kozijnen f6250,—; Eierlandsche Huis aanleg van minizwembad f6250,— en de MAB club Texel bouw clubhuis bij cross baan f6250,—. De drie laatstgenoemde aanvragen zijn dermate groot (f50.000,— dat de subsidie over twee jaar wordt uit gesmeerd. Volgend jaar kunnen de dorp scommissies en de MAB club rekenen op de rest van het gevraagde geld. Volgende week gaat de zomer- postzegelactie van start. De zegels zullen van 3 april tot 18 mei aan een stalletje in het postkantoor te koop zijn. Texel profiteerde in het verleden al twee maal van de opbrengsten van de actie. Zo werd in 1983 f10.000— bijgedragen aan de restau ratie van het Ypma-orgel in Den Burg. Het jaar daarvoor kreeg het juttersmuseum een invalidentoilet en werd het dorpshuis van Den Hoorn een tegemoetkoming in de kosten van de brandpreventie verstrekt. Dat betekent overigens niet dat Texel dit jaar weer in de prijzen zal vallen, ver telde plaatselijke coördinatrice mevrouw A. van der Eijk-Bierens. Over eventuele aanvragen wordt trouwens pas na de ac tie geoordeeld, als bekend is hoeveel geld er binnen is. De helft van de opbrengst wordt besteed aan plaatselijke en regionale ini tiatieven, 40% is voor landelijke projec ten en 10% gaat naar de Antillen. Tot 1982 steeg de opbrengst behoorlijk, in dat jaar kwam 3% miljoen binnen. In 1983 werd de drie miljoen echter niet ge haald. Om weer een stijgende lijn te krij gen heeft de organiserende stichting een wedstrijd uitgeschreven. De gemeente waar dit jaar relatief het meeste binnen komt krijgt f2000,—, door het plaatselijke comité toe te kennen naar eigen inzicht, zo lang het doel tenminste strookt met de doelstelling van de stichting. Dit jaar wordt de 45e serie zomerze- gels uitgegeven met als onderwerp „Weidevogels". De waarden van de ze gels zijn 50 20 ct, 60 25 ct, 65+20 ct, 70+30 ct. Deze zegels zijn ook in boek jes te krijgen. Verder zijn er eerstedag- enveloppen, maximumseries (prentbrief kaarten met op de beeldzijde een post zegel en met een speciaal stempel), wenskaarten, kleine opschrijfboekjes en Jugendstil-kaarten. Maandag 2 april hebben de platte landsvrouwen, afdeling De Cocksdorp een extra avond in het Eierlandsche Huis. Aanvang 20.00 uur. De agrarische contactvrouwen zullen voor de leden de diaserie „Wat komt er uit de hand van de agrarische vrouw" laten zien. Deze diaserie neemt de kijker mee door de provincie Noordholland naar diverse be drijven om een indruk te geven, van wat de vrouw doet in en om een agrarisch bedrijf. Het is de bedoeling dat vooral de niet agrarische leden op deze avond meer in zicht krijgen in dit werk. De avond wordt besloten met een quiz over de diaserie. Verder wordt op 10 april een koffie ochtend gehouden bij mevrouw T. Reu vers over het onderwerp „gezinsuitga ve". Graag tel. opgave 02222-251 Burgemeester en wethouders zijn „bij wijze van uitzondering" bereid medewerking te verlenen aan een bouwaanvraag van P. J. Daalder uit Oosterend die de woonkamer van zijn pand. Peperstraat 45, wil uitbrei den met een aanbouw met plat dak. Het bestemmingsplan beschermd dorpsgezicht Oosterend schrijft voor de hoofdgebouwen (in dit geval het woon huis) een dakhelling voor tussen de veertig en zestig graden. Over de bouwaanvraag werden verschil lende adviezen uitgebracht en ondanks het feit dat het plan tegen de doelstellin gen en regels van het bestemmingsplan indruist vonden de afdeling bouw- en woningtoezicht en de welstandscom missie de aanbouw aanvaardbaar. Platte aanbouw werd de meest reëele uitbrei dingsmogelijkheid genoemd omdat het aansluit op het platte dak van keuken en bijkeuken. Het eisen van een kap zou kunnen bete kenen dat het hele pand van een nieuw schuin dak zou moeten worden voor zien. Een ander ambtelijk advies onder kende dit bouwkundige en financiële probleem maar vond niet dat men kon wijken voor een bestemmingsplan dat onlangs in discussie is geweest. „Zelfs al zouden wij voor Oosterend de moge lijkheid van platte daken aanbouwen scheppen, dan ligt de medewerking aan het bouwplan van Daalder nog niet voor de hand", aldus het ambtelijk advies aan het college waarin wordt gevreesd voor een wanverhouding tussen de relatief kleine schuine kap van de woning en een forse aanbouw met plat da.k. Medewerking geven is volgens het ad vies het dakhellingenbeleid voor Ooste rend wijzigen en werd omschreven als „ondergraving van het beleid in plaats van nuancering." Bovendien zou toestemming rechten geven aan andere aanvragers die de regels van het bestem mingsplan ook willen treden. Het colle ge kiest echter voor de argumenten van de voorstanders van de bouwaanvraag en wil met een algemene verklaring van geen bezwaar medewerking verlenen. Woensdag is begonnen met de verbouw van het pand Weverstraat 58 tot broodjeszaak in opdracht van Jelle Wiersma (van de antiekhandel) uit Den Burg. Het betreft het ge bouw waarin tot voor kort de mu ziekhandel van Henny Kok was ge vestigd en dat eigendom was van B. Dros. Jelle Wiersma heeft het ge kocht en hoopt zijn nieuwe zaak voor het zomerseizoen te kunnen openen. Hij zal er niet zelf de scepter zwaaien, maar heeft een bedrijfsleider aangetrok ken in de persoon van André Boogaard, tot voor kort werkzaam bij bakkerij Ofrein. In de broodjeszaak zulen broodjes, kro ketten, koffie, gebak en aanverwante ar tikelen verkrijgbaar zijn. De verbouwing wordt uitgevoerd door twee aannemers: Siep Schellinger (Fa. Frans Zegel) werkt aan het woonhuis (met vrije opgang) op de bovenverdieping en de firma Geus maakt de winkelruimte beneden. Bij het verlenen van bouwvergunning waren er wel enige haken en ogen. Bouw binnen de huidige strook voor ge mengde bebouwing mocht wel, maar aan een horecavestiging kon geen me dewerking worden verleend. Daar is echter een mouw aangepast, waarbij in aanmerking is genomen dat van de nieu we situatie (waarbij een rommelig erfje verdwijnt) een sanerende werking uit gaat en de woonfunctie van de We verstraat wordt versterkt. Door een „rui me interpretatie" van het overgangs recht kan aan de bouw worden meegewerkt. Een beroepsschrift dat de heer H. A. F. Bongers uit Amsterdam bij de raad heeft ingediend tegen weigering door B en W van een vergunning voor de verbouw van de woning Hoofdweg 104 zal door de raad niet ontvankelijk moeten worden verklaard omdat het niet aan de eisen voldoet. Verzuimd is te omschrijven waarom de bouwvergunning toch moet worden afgegeven en ook is geen om schrijving gegeven van de beslissing die wordt verlangd. Het beroep voldoet daarom niet aan de eisen van de bouw verordening. Het college heeft Bongers wel schriftelijk aangespoord de gevraag de gegevens alsnog te verschaffen, maar dat is niet gebeurd en het beroep is ook niet ingetrokken. De gemeente raad wordt daarom voorgesteld het niet ontvankelijk te verklaren. Theo van Barneveld, zendeling in Zaïre, komt zaterdagmiddag vanaf 15.00 uur in het kamphuis, Zuid Haf fel 27 (zijweg 5) met zijn gezin vertel len over zijn werk. Dit wordt geïllustreerd met dia's. Na afloop bestaat de mogelijkheid tot ge- dachtenwisseling onder het genot van koffie of thee. ledereen is welkom. Op dinsdagavond 3 april houdt de Texelse afdeling van Amnesty Inter national een schrijfavond in de openbare bibliotheek in de Drij verstraat. Het is de bedoeling dat er brieven worden verstuurd met het verzoek tot vrijlating van politieke gevangenen uit Turkije, Mauretanië en Vietnam. Leden van de werk groep hebben voorbeeldbrieven ge maakt. De avond begint om 20.00 uur. Süleyman Yasar, een 37-jarige onder wijzer, zit een gevangenisstraf uit van acht jaar wegens zijn lidmaatschap van en niet-gewelddadige activiteiten in de Tob-Der, de Turkse lerarenvereniging. Hij werd op 25 november 1980 gearresteerd en werd gemarteld om hem een „beken tenis" te doen tekenen. Door het militai re regime werd de Tob-Der verboden omdat zij onder meer de Koerden als aparte ethnische groep erkenden. Ook Mohammed Yedih Ould Breidel- leyl, een 40-jarige ex-minister uit Maure tanië, zit wegens zijn lidmaatschap van een in dat land verboden organisatie ge vangen. Toen in 1978 het leger aan de macht kwam werden alle politieke activi teiten verboden. Omdat hij lid was van de pro-Irak Ba'ath partij is hij tot 12 jaar dwangarbeid veroordeeld in de woestijn. De in Vietnam bekende dichter Hoang Cam, voormalig verzetstrijder en lid van de communistische partij, zit sinds au gustus 1982 gevangen wegens „culture le contacten met buitenlanders". Hij heeft in augustus 1982 een Vietnamese emigrant gevraagd een verzameling ver boden niet-gepubliceerde gedichten vert He Leden van de kerkeraad va- «ar N.H. kerk in Oudeschild, hetb-tfgen de zeemanskerkje, hebben Scipm met andere vrijwilligers het init i genomen het gebouw een g verf beurt te geven. De witte m sloegen al geruime tijd groen uil bus laatste keer dat de kerk gever iienc was voor de feesten rond „20C haven". „Toen hebben ze ei woon wat witkalk opgezet, gon bijna direct al weer te bli ren", aldus één van .de initiatis mers. De vaste ploeg tijdens werk bestond uit S. van Leeui Gerrit Stolk, Ale Dootjes, Paul kert en Ardo Slegh. Het gel werd-eerst-met de-hogedrul schoongespoten door AdrieJ man/ vervólgens in de steigers en geverfd. Als de klus door eeifcij drijf uitgevoerd had moeten wo was de kerkeraad ƒ40.000 geweest en dat bedrag is niet v Xel handen. Nu kan het voor een tie, ook omdat de Verenigde S ders de verf zeer goedkoop vvi leveren. De steiger werd gratis schikbaar gesteld door Vi; Bouwbedrijf. Alleen de toren v in d niet geschilderd. Die is van ds meente Texel en de initiatief nets, vinden dat de gemeente dat moet doen. mee te nemen naar de Verenigd Wa ten. Daarna is hij gevangen gezel Informatie over deze schrijfavond werk van Amnesty International krijgen bij het secretariaat p/a Je Wassink, Vloedlijn 31, tel. 4109. de De „Moord in extase" is de eerste film die werd gemaakt naar een boek van de po pulaire schrijver A. C. Baantjer. Zijn in specteur De Cock is een vertrouwde fi guur voor een grote schare fans. In dit verhaal moet De Cock achter de daders van een wrede overval op een geld transport aan. Er zijn doden gevallen, en er volgen er nog meer. De Cock ver moedt dat de dader de buit voor zichzelf wil houden en zich daarom van al zijn handlangers zal ontdoen. Uiteindelijk blijkt een mooie vrouw, het fotomodel Moniek, het brein achter de hele zaak. Ze legt zelf ook het loodje, dus veel heeft ze niet gehad aan haar intriges. De film is knap gemaakt en zit vol vaart. Vooral de stunts met auto's hebben een nationaal niveau en ook de scenes jev in op mensen worden geschote griezelig geloofwaardig. De ho was nu eens niet voor Rijk de maar voor Joop Doderer die er eeL eigen creatie van maakte. In derf Doderer's assistent Vledder zien v nieuw gezicht: Ron Brandsteder, toe vooral bekend als de presentati de showbizzkwis. Behalve Ron Brandsteder en Joo; derer spelen ook Manouk van de len, Erik van der Donk, Hero I Kees ter Bruggen en Jacques mee. De regie was in handen V 32-jarige Hans Scheepmaker, terv thur Cune de muziek op zijn naaiT staan. „Moord in extase" is te zie vrijdag tot en met maandag, aa 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2