Texel danst" is voor herhaling vatbaar Elizabeth' borg "Joanne" U I S11 Otto e mezzo (8 F" I VERVOLG VAN PAG.l Buureton Burenton Aanrijding op parkeerterrein Bijna ƒ5000,— voor Simavi Jas gestolen Reisverslag afhalen Rijverboden n9ff4f^SrroTfoo'( PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 APR) pA' Onder het motto „Texel danst" verzorgden de Volksdans groep Texel, de dansgroep Oude Dansen en de MST-afdeling jazzgymnastiek zaterdagavond in „De Lindeboom" een uitste kend geslaagde dansavond. Het zeer uiteenlopende karakter van de drie verenigingen stond er borg voor dat het programma gevarieerd was. Bovendien was het gebodene overwegend van redelijke tot goede kwaliteit, waarbij men over belangstelling van het publiek niet had te klagen. Er kwamen belangrijk meer mensen naar ,,De Lindeboom" dan de tweehon derd stoelen in de zaal toelieten, zodat menigeen moest worden teleurgesteld. Alle reden dus om een dergelijke avond (over bijvoorbeeld twee jaar) te herha len. Mogelijk wordt dat dan een mani festatie van vier dansverenigingen want Texel heeft inmiddels ook een ballet groep. Deze was echter nog niet 'ver' genoeg om aan het programma van za terdagavond te kunnen deelnemen. Dol op mannen Het initiatief voor de gezamenlijke avond kwam van de Volksdansvereni ging Texel, een club die tegenwoordig bloeit. Dat is wel eens anders geweest. Nog maar enkele jaren geleden werden volksdansers beschouwd als lieden die buiten de wereld stonden, outcasts die een gezond leven nastreefden toen dat nog geen mode was en die dan ook spottend werden bezongen in de tophit ,,Jo en de banjo en Lien op de mando- lien". Die tijd lijkt voorbij al kon zaterdag uit opmerkingen van het publiek worden opgemaakt dat sommige volksdansers toch nog als een tikje 'vreemd' worden beschouwd. De Volksdansgroep redt zich wel, maar kampt wel met een pro bleem dat ook voor de andere verenigin gen speelt: mannentekort. Noodge dwongen komen dus in de Volksdans groep Texel en in de groep Oude Dansen enkele vrouwen voor die een mannenrol spelen. ,,Dat zijn mannen met knieën in de bloes", aldus Gerard van der Kooi Czn., die tijdens de avond bij alle optre dens voor toelichting zorgde en daarbij op alle dansminnende mannen van Texel een krachtig beroep deed om van een van de drie verenigingen lid te worden. Het is minder moeilijk dan het lijkt, erg gezellig en bovendien ontspannend gezond. Soepel De mannelijke kunne is het slechts vertegenwoordigd bij de jazzgym waa raan niet meer dan vier jongens mee doen. Dus even erg als in de huidige ge meenteraad, maar dan omgekeerd. Ho pelijk zal blijken dat dit viertal pioniers werk heeft gedaan en dat hun voorbeeld tot navolging stemt. Wat dat betreft was het zaterdag een nuttige avond; er gaat ongetwijfeld een ledenwervend effect van uit. Een van de drempels die de adspirant danser moet overwinnen is de angst het niet of voorlopig niet te kun nen en aldus 'af' te gaan. Zaterdagavond bleek echter dat beslist niet naar uiterste perfectie wordt gestreefd. Dat zag je al direkt aan het begin toen de complete groep van de jazzgym het spits afbeet. Er was uiteraard sprake van choreografie maar het exact gelijke dat we kennen van dansshows op de televisie is een ideaal dat (nog) niet wordt benaderd, ze ker niet als de hele groep optreedt en dus mensen meedansen met sterk uit eenlopende danservaring. Bezwaarlijk is dat nauwelijks. De uitvoering had een spontaan karakter waarbij duidelijk was dat de dansers en danseressen er zelf ook plezier in hadden. De (zelf enthousi ast meedansende) leidster en choreogra fe Ina Platte-Boon heeft in ieder geval eer van haar werk. Slufterwals De groep Oude Dansen zorgde voor een interessant contrast. De keurig in Texelse klederdracht gestoken 12 paren van gemiddeld middelbare leeftijd brach ten op muziek die bij haast iedereen lek ker in het gehoor lag, de Tureluuurswals, Witte Meissieswals en de Slufterwals. Waarom laatstgenoemde dans „Slufter wals" heet werd niet geheel duidelijk. De muziek had in ieder geval niets met Texels bekendste natuurgebied te maken want we hoorden de welbekende wals ,,An der schonen blauwen Donau". Er werd goed gedanst, hier en daar wat stijfjes misschien, maar in ieder geval precies volgens 'voorschrift' want ruimte voor improvisatie bieden deze dansen niet. Een selectie van 9 meisjes van om streeks 16 jaar van de Jazzgym dansten om het nummer 'Victims' en op muziek uit de nieuwe dansfilm „Staying alive". Het ging hier om een groep die al vier jaar in deze samenstelling actief is en el ke week een uur traint. Dat is merkbaar. De Volksdansgroep Texel bracht ons in Balkan- en Israëlische sferen met de dansen Hora Yamiet, Fruza Veche (uit Oltenië), en een zestal dansen uit Tracië, Griekenland, Bulgarije en Roemenië. Het ging er snel en krachtig toe. Intermezzo's Ook bij de grootst mogelijke afwisse ling wordt dansen op den duur verve lend voor het publiek. Het was daarom een uitstekend idee geweest om voor wat muzikale intermezzo's te zorgen. Jaap Dros (zang en gitaar) en Mark Fonds jr. (gitaar) brachten enkele folk songs, waarnaar ademloos werd geluisterd. De groep Oude Dansen voerde vervol gens de Victoriawals, Spaanse Wals, Tuunwaltjespolka en de Lustrumwals uit, waarna de beurt weer was aan de Jazz- groep. De jongste meisjes van deze groep (voorzien van kleine molentjes die op het hoofd waren gezet) verzorgden een vrolijke „Molentjesdans" met draai- orgelmuziek. Clarc de Boer was de or gelman die er met een mini-orgeltje als een leuke clown tussendoor rende. De muziek in de pauze werd verzorgd door de NlOZ-band: Bouwe Kuipers (vi ool), Hans Witte (trommel), Mark Fonds (gitaar) en Wim de Bruin (accordeon). Tarantella De Volksdansgroep opende het pro gramma na de pauze met de uit Sicilië afkomstige dans „Tarantella". Er werd bij verteld dat hierin iets te herkennen was van het paringsritueel van de giftige ta rantella spin, maar aangezien het liefde leven van deze diersoort niet algemeen bekend is, kon niet worden gesproken van een feest van herkenning. Er werd wèl goed en meeslepend gedanst waar bij de dansers er zelf erg veel plezier in hadden. Vervolgens dansen uit de Sestorka uit Oost-Servië, de Bravno ora uit Bulgaars Macedonië, Loorke uit Armenië, de Star lis uit Grieks-Tracië en tenslotte de 'Hak- ke Tone' die oorspronkelijk van Terschel ling afkomstig is. Laatstgenoemde dans was een der zeer weinige van eigen bodem. Een letterlijk hoogtepunt in het optre den van de Jazzgymgroep was een op treden van de totale groep op maat van de Eurithmics met een door vele bezoe kers gefotagrafeerd 'hoogstandje'. De groep Oude Dansen kwam precies op tijd afwisseling brengen met de Sint Bernardwals, Valeta, Frühlingsboten en 'Geschichten aus dem Wienerwald'. Opmerkelijk goed was het optreden van de damesselectie (9 jonge vrouwen) van de Jazzgym met „Ten CC". De kwa liteit is het gevolg van twee keer per week trainen. De aflevering Volksdansen die vervol gens werd gegeven duurde wat te lang. De zeven dansen, ook weer bijna alle maal uit Turkije, Israël, Yoegoslavië, Por tugal, Bulgarije en Griekenland, werd- met veel overgave, plezier en zweet ge bracht maar halverwege werd het teveel van het goede. Een leuke afsluiting van de avond werd verzorgd door de voltallige jazz gymgroep, waarbij het er geïmprovi seerd en tenslotte zelfs vrijgevochten toeging. De Volksdansgroep Texel De „Elizabeth" van Leo Visser uit Oudeschild heeft dit weekend, geas sisteerd door de vletten „Goudriaan" en „Duiker" uit Den Helder, het 1400 ton metende motorschip „Joanne" van een zandplaat bij het Mosselgaatje getrokken. De kapitein van de „Joanne", de heer J. van de Dool uit Roer mond, was ter plaatse onbekend, had geen echolood of radar aan boord en wist toen hij donderdagavond om 19.15 uur vastliep niet waar hij zich precies bevond. De „Joanne" verliet donderdag Ou deschild na gelost te hebben. Het 80 meter lange en 9% meter brede schip stak maar 1.20 meter diep. Om 19.15 uur liep het vast met „vol" hoog water. Dat werd per marifoon aan de kustwacht ge meld maar de schipper wilde geen as sistentie hebben. Hij zou proberen om met het volgende hoogwater op eigen kracht weer vlot te komen. Visser ging er toch heen met de „Elizabeth" en de vlet „Goudriaan" van Chiel Enderburg. Omdat Van de Dool via de marifoon assistentie weigerde, probeerde de „Goudriaan" via een kreekje bij de „Jo anne" te komen voor persoonlijk con tact. Visser: „Er stond echter op dat moment een kokende eb en de „Goudri- geschiedenis van de soos met prachtige anekdotes. 29 jaar geleden werd onder auspiciën van de dorpscommissie en de culturele raad de eerste soos gehouden in het voormalige militaire tehuis aan de Nieuwstraat (nu Burgwal). Sceptici had den een zwaar hoofd in het initiatief om dat het de bedoeling was alle gezindten onder één dak te brengen. „Ze gaven ons een half jaar en beweerden dat gesprekken over politiek alles stuk zou den maken. Het mooiste moment voor mij was dat er helemaal niet over politiek werd gepraat. Niemand kwam op het idee en de soos groeide". Naast de wekelijkse soosmiddag waar bij toerbeurt 40 dames hielpen werd er ook veel 's avonds georganiseerd, vooral omdat er geen televisie was. De Texelse Courant versloeg die avonden met films van o.a. Siem de Waal en Jan Bruin en noemde het publiek dan „dankbare oud jes". De sooshelpsters namen zelf een theedoek mee want financieel zat de club altijd krap. „Ik kan me nog herinne ren dat we opeens ƒ4,69 in kas hadden. Daarvoor kochten we een broodnodige asbak en twaalf lepeltjes". Als penning meester verkeerde Jannie Wassenaar soms in zorgen, zeker als de avondactivi teiten financieel uit de hand dreigden te lopen. Ze verhaalde van een vertoning van een film van Harry de Graaf in „Sint Jan". Die ruimte was gekozen omdat de behuizing aan de Nieuwstraat te klein was maar er was niet gesproken over huur. Moeder Overste was echter billijk geweest en vroeg slechts vijf gulden voor het zendingspotje en de koffie was gratis omdat de zusters en bewoners zelf zeer hadden genoten. Harry de Graaf rookt niet en een kleinigheid voor hem, een zakje studentenhaver, kostte ook de kop niet en zo was de soos weer voor een koopje klaar". Jannie Wassenaar had als helpster inmiddels drie genera ties aan zich voorbij zien trekken en hoopte dat de gezelligheid uit het verle den ook in het nieuwe centrum tot stand zou komen. „We zullen hier vast wel weer veel beleven". Wedstrijd Mevrouw Witte-Vollebregt, voorzitster van de werkcommissie Welzijn Ouderen (de huurder van het dienstencentrum) bedankte een groot aantal personen en instanties voor hun inzet. De vrijwilligers mevrouw Segerink, Jannie Wassenaar, Annie Huizinga, Trees Nuien, Truus Haarsma, Frans Haarsma, Piet van Heer waarden en Gommert Witvliet werden in het zonnetje gezet. Mevrouw Witte sprak goede woorden over de betrok kenheid van gemeentewerken, de Fa. Duin en de Stichting Bejaardenzorg. Laatstgenoemde stichting had lampen geschonken voor de biljarts. Een ca deaubon was er voor de 82-jarige Rika Nadat de naam „Buureton" van het nieuwe dienstencentrum werd onthuld, werd de redactie door één van de lezeressen opmerkzaam ge maakt op de betekenis van het woord. Een „burenton", zo meldt J. A, van de Vlis in zijn standaardwerk ,,'t Lant van Texsel", was een jaarlijkse bijeenkomst van buren die aan de zelfde weg woonden. Het grasge was van de weggetjes in de buurt werd dan aan één van de buren toe gewezen. Van der Vlis citeert als bron Jacob Huizinga, een man die lang een dagboek bijhield. Huizinga vermeldde in maart 1857 bij enen Jacob Roeper het avondeten te hebben gebruikt, nadat Roeper bij 'n burenton was geweest: „Er was ditmaal geen sterke drank gebruikt, verleden jaar was dat nog geheel anders. Gewoonlijk was het dan een gelegenheid om malkander eens goed de waarheid te zeggen en dat liep dan op twisten en een verward geschreeuw uit. Nu was alles rustig afgelopen en toch kwamen dezelfde mensen daar bijeen als verleden jaar". Nog in het begin van deze eeuw werd af en toe een „buurheer" als vertrouwensman van een buurt ge raadpleegd. Later was de burenton, zoals in het verslag van de opening wordt vermeld, meer een gezelligheidsvereniging De burenton was overigens niet voor iedereen toegankelijk, alleen zogenaamde „eigengeërfde" boe ren hadden er zitting in. De gebruikers van het diensten centrum zullen nog moeten tonen op welke manier ze bij de traditie aan willen sluiten. Bakker- Hin die de nieuwe naam voör het centrum had bedacht en zo winnares werd van de eerder uitgeschreven wedstrijd. Mevrouw Bakker heeft ook de namen Starkenburgh en De Waldhoorn bedacht en stelde er prijs op de cadeau bon niet in ontvangst te nemen. Ze schonk het bedrag aan het centrum. Namens de Stichting Samen Eén sprak mevrouw De Vries-Pantus. Zij hoopte dat het onderkomen een cen trum zou zijn van samenwerking tussen hulporganisaties. Het feit dat er naast het spreekuur van Nagtegaal ook spreekuur van de indicatiecommissie en de werkcommissie warme maaltijden ge houden zal worden in „De Buureton" noemde ze een stap in de goede richting. Diplomaat In een persoonlijk woord tot Nico Nagtegaal zei ze respect te hebben voor zijn werk. „Het is een eenmanspost zon der praatpaal. Jij moet alles alleen oplos sen en ik ben er van overtuigd dat je je nek uitsteekt in het belang van de Texel se ouderen", aldus mevrouw De Vries die had gemerkt dat Nagtegaal niet altijd de diplomatie in acht had genomen. „Dat is geen ramp. Daar moet je door heen kijken. Niet ieder mens is als diplo maat geboren". Ze overhandigde een en velop met inhoud en een plant. „Na een armenhuis, een bejaarden huis wordt deze plaats wederom benut voor bejaardenwerk", zei de heer Bakker, voorzitter van bejaardenhuis Sint Jan. Hij haalde de verwikkelingen rond de verkoop van het voormalige bejaarden huis boven water en zei tevreden te zijn over de huidige aanpak. „We waren be nieuwd hoe het er uit zou zien en het is ons honderd procent meegevallen. Het is prachtig geworden". Van Heerwaarden, directeur van „Sint Jan" vond het frappant dat een „jongen van 25 jaar met de gouden tip was geko men om hier een dienstencentrum te maken". Dat illustreerde volgens hem dat niet 'alleen' de ouderen het beste weten wat goed voor hen is. „Ook jon geren moeten kunnen meedenken", al dus Van Heerwaarden. Prijzenswaardig Nico Nagtegaal benadrukte dat de ge meente veel gedaan heeft om een goed en mooi dienstencentrum af te leveren. „Ik heb in de bouwkeuken gezeten en heb gemerkt dat velen zich enthousiast hebben ingezet". Het feit dat vrijwilligers waren ingeschakeld kon volgens Nagte gaal niet aan de gemeente worden ver weten. „Ze wilden strikt volgens de be groting werken en ouderen niet voor al lerlei klusjes laten opdraaien. Toen het allemaal wat duurder werd dan verwacht hebben wij voorgesteld ouderen in te schakelen", aldus Nagtegaal. Aannemer C. H. F. Duin vatte de receptie als laatste spreker uitstekend samen: „Een ieder heeft zijn best gedaan om een ieder te prijzen. Dat mag, want er is veel prij zenswaardigs verricht". De firma schonk „De Buureton" enkele schilderijen. Overige geschenken waren een wand kleed van de handwerkclub, een wand kleed gemaakt door de heer De Koning namens de bewoners van Huize Irene, een schilderij van het bestuur van de re gionale Stichting Welzijn voor Ouderen, een schilderij van de koersbalclub TexeL koers en twee vlaggen van de handwerk club Starkenburgh. De Rabobank had eerder ƒ7.500,— geschonken, waarvan een geluidsinstallatie en gymattributen waren gekocht. Het woord werd ook gevoerd door B. Roest van de koersbalclub, F. Witte van het bejaardenzangkoor en mevrouw Bakker van de bejaardengymnastiek. Het koor van Texelse ouderen droeg mu zikaal een steentje bij door op de wijs van „Mijn Nederland" een welkomstlied te brengen, gemaakt door W. Boon en J. Craanen. Namens het koor werd een klok overhandigd. aan" liep zelf ook vast. De „Elizabeth", die tot dat moment voor anker had gele gen in diep water bij de ton Malzwin 5 vertrok naar huis. We wilden materiaal ophalen want we wilden stand by in de buurt zijn". Vrijdagochtend om vijf uur was de sle per weer terug, nog voor hoogwater. De schipper van de „Joanne" wilde echter nog steeds niet van assistentie weten en probeerde vergeefs op eigen kracht los te komen. Gunning Toen het water weer zakte liet Van de Dool zich met de „Goudriaan" van boord halen omdat hij geen verzeke ringszaken per marifoon wilde bespre ken. Per „Elizabeth" ging het naar Den Helder waar in het kantoor van de Rijkspolitie te water de gunning van de berging werd gerégeld. Met de vlet „Duiker" van Fred Veer uit Den Helder werd een plek uitgezocht vanwaar de sleepboot zou werken. De „Duiker" is voor bodemonderzoek uit gerust. Met veel moeite kon de „Eliza beth" deze plek bereiken. De resterende 200 meter tussen de sleepboot en het vrachtschip werden met de sleeptros overbrugd/Deze tros kon te voet naar de „Joanne" gebracht worden. Tijdens hoogwater vrijdagavond werd de eerste bergingspoging ondernomen. Hierbij werd precies tien meter vordering gemaakt. Visser durfde niet volaan te slepen vanwege de vrij hoge leeftijd van de „Joanne". Dit schip liep in 1926 van stapel. Het volgende hoogwater, dat van za terdagmorgen, bracht geen uitkomst, er kwam niet genoeg water. Omdat bij de straffe noordooster die voorspeld was het waterniveau in de Waddenzee nog lager zou worden werd besloten bij de volgende gelegenheid alles op alles te zetten. In het voorste ruim van de „Jo anne" werd water gepompt zodat het schip enigszins naar voren helde. „We moesten de kont iets vluchtig maken", aldus Visser. Om 21.02 uur was hetschip vlot. Nadat het in het Malzwin voor anker had gelegen werd het door Fred Veer naar Den Oever geloodsd, terwijl de „Goudriaan" de boeien oppikte die de „Duiker" voor de „Elizabeth" had neer gezet om de 'werkruimte' af te bakenen. Maandagmorgen deed zich op het parkeerterrein Vogelenzang een aanrij ding voor, waarbij twee personenauto's licht werden beschadigd. Een 39-jarige Texelaar verleende op de parkeerplaats geen voorrang aan een van rechts ko mende inwoonster van Haarlem. De vorige week gehouden Simavi- collecte leverde in totaal ƒ4757,28 op. De opbrengsten per dorp waren als volgt: De Cocksdorp ƒ306,10, Eierland ƒ246,25, 't Noorden ƒ121,75, Oosterend ƒ442,50, Oudeschild ƒ443,85, De Waal ƒ157,55. De Koog ƒ369,70, Den Burg ƒ2327,23, Den Hoorn en 't Horntje ƒ341,-. Woensdagavond werd uit een bar- dancing in Den Burg een ski-jack gestolen. Degenen die hebben ingetekend op een (krantenj reisverslag va de Georgië- reis kunnen dat vanaf vandaag afhalen in de openbare bibliotheek in Den Burg. Dinsdag 3 april Het Vredesberaad Texel heeft in d'( Ulo een avond over de acties tegt kernbewapening; 20.00 uur. In „De Twaalf Balcken" wordt van; geveer 20.30 uur politiek café geho; onderwerp „Openbaarheid". De werkgroep Texel van Amnesty national heeft in de bibliotheek schrijfavond voor politieke gevang; Woensdag 4 april De Gymnastiekvereniging Oost; heeft in „De Bijenkorf" jaarvergad 20.00 uur. Donderdag 5 april In dienstencentrum De Buureton Molenstraat begint om 14.15 uur ei M formatiebijeenkomst over een m meenschap voor ouderen. Vier m; uit Hoorn vertellen over ervaringei Om 15.30 uur begint in „Questior biertapwedstrijd. In kleuterschool De Woelige Hoek; vanaf 19.30 uur een avond over zujZc gen gehouden. De organisatie is den van de NJN afdeling Texel. Toe is gratis voor ieder. De politie moest het afgel weekend drie processen verbaa delen aan Texelaars die met drank op achter het stuur v, gaan zitten. In alle gevallen kon een bloec echter achterwege blijven omdat t1 de blaasproeven bleek dat het pro ge van 0,8 niet werd overschredei Zaterdagnacht werd een 25 Texelaar op de Groeneplaats aangi den toen hij met zijn auto het ple reed. Hem werd een rijverbod var uur opgelegd. Een 38-jarige Te) moest zijn auto dezelfde nacht ook staan. Hij was aangehouden omdat een straat voor eenrichtingsverke; gen het verkeer inreed. Zondag; kreeg een 35-jarige Texelaar een bod van acht uur opgelegd. Df C< Di In Filmganger deze week één v; werkelijke klassieken uit de filmges) denis: 81/2 van Federico Fellini. Geor voor deze rolprent was Fellini's e ven, de titel duidt daar al op. Voo maakte hij zeven hele films en eeni 8V2 mag gezien worden als een s vatting van de thema's uit die es films, maar ook als het verhaal van ni's samenwerking met zijn meesi riete acteur Marcello Mastroianni.i 1963, het jaar van uitkomst, is er ere over de film geschreven, met nan voor die tijd sterke drang tot hetl leggen van de eigen roerselen vant gisseur gaf stof tot bespiegelingen Er zijn recensenten geweest dis hebben bestempeld tot het chefc vre, het meesterwerk van de intells Ie Italiaan. Het is in ieder geval eer die thuishoort in het rijtje dat eikei filmliefhebber gezien en wellicht i) pen moet hebben. Donderdag in Filmganger, aar 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2