«itorm teisterde osselpercelen Voor het weekend gehuldigd Medewerkers Goënga Hoogste punt Zon, maan en hoog water Brisantgranaat Oud papier IIH g Artsen B Groene Kruis Tandartsen H Apotheek H Gezinsverzorging g Alcohol en drugs. 7 en 8 april 1984 Kerkdiensten H Noodslachtingen Rijkspolitie iiiii Dierenartsen m Kustwacht Eierland H Brand/ambulance Fissier annendemonstratie BAKKER'S IJZERHANDEL Gamma verliest promotiewedstrijd 9ijnzetderving 30 miljoen Geen erker aan stolp Driehuizen DAG 6 4 pp aprii 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Ie aanwezi; «n prachi Woensdag werd het hoogste punt be reikt bij de bouw van de woningwetwo ningen op de 'Maasvlakte' in Den Burg. Dat is iets later dan in de oorspronkelijke planning was vermeld; de bouw is na melijk wat later begonnen. De werk zaamheden zelf verlopen zeer voorspoe dig. Het blok dat nu onder de kap is, zal net na de vakantie klaar zijn. Het hele complex is voor het eind van dit jaar gereed. De zon komt 11 april op om 6.51 uur en gaat onder om 20.31 uur. Maan: 9 april E.K.; 15 april V.M. Doodtij: 11 april; springtij: 18 april. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 6 april 0.05 en 11.46 Zaterdag 7 april 0.14 en 12.04 Zondag 8 april 0.28 en 12.35 Maandag 9 april 0.58 en 13.26 Dinsdag 10 april 2.05 en 14.43 Woensdag 11 april 3.50 en 16.21 Donderdag 12 april 5.43 en 18.04 Vrijdag 13 april 7.15 en 19.38 Zaterdag 14 april 8.23 en 20.48 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Een personeelslid van Rijkswaterstaat trof dinsdag op het strand bij paal 8 een brisantgranaat aan. Het explosief is vei lig gesteld in afwachting van vernietiging. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal, Noordwester. De Cocksdorp en Eierland Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door oudercommissie en leerlingen van de o.l. school. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de straat te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter R. R. Siebinga, Kik- kertstraat 12, De Cocksdorp, tele- foon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. =f Zaterdag en zondag apotheek ge- opend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur zonder afspraak. Dokter Coutinho is afwezig wegens vakantie tot 18 april. eH Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur: Zr. J. B. Mannessen, Schoorwal 45, H Den Burg, tel. (02220) 3242. Telefonisch bereikbaar zaterdag en |H zondag van 13.00-14.00 en |H 18.30-19.30 uur. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 j= uur. Lidmaatschapskaart mee- brengen. Voor zeer spoedeisende tandheel- kundige hulp kan men zaterdag en jH! zondag om 18.00 uur precies terecht Ël§ in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij- dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur, zondag van H 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed- eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van |H 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot =5 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. =j C. de Kruyff, telefoon (02228) 643. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele- S foon (02226) 413. 5= Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of Hl 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223) 821 (Lies) Zondag 8 april 1984 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur dhr. J. Wieten in de RSG Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 11.00 uur ds. De Jong Coll. Alg. diaconale doeleinden De Koog 9.30 uur ds. Wisman Coll. Alg, diaconale doeleinden De Waal 9.30 uur ds. De Jong m Coll. Alg. diaconale doeleinden m Oosterend 9.30 uur ds. Verbeek Oudeschild 11.00 uur ds. Wisman De Cocksdorp 11.00 u. ds. Verbeek GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. Blaauw iü 19.30 uur ds. Blaauw O osterend 10.00 uur ds. Swen van Den Helder 19.30 uur ds. Swen T GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Donderdag 12 april: 1= Oosterend 19.00 uur Ds. A. Snoep uit Amsterdam. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) M in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. §l| Den Burg 16.15 uur Dienst fj= DOOPSGEZINDE GEMEENTE «Den Burg 10 uur Gezinsdienst BAPTISTENGEMEENTE L in de Doopsgez. kerk, Kogerstraat =j Den Burg 19.15 uur br. Tensen Uitzending via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK |j Den Burg: zaterdag 19.30 uur Herenkoor Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.00 uur H. Vormsel, Dameskoor De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur. Oosterend: zaterdag 19.30 uur De Cocksdorp: zondag 9.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN M Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Zondag 10.30-11.20 uur Openbare lezing. 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie Iedere donderdag: Theocratische school, 19.30-20.20; dienstverga- dering 20.20-21.00 uur. BAHA'I j| Weverstraat 106, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Baha'i Heilige Geschrif- ten, van 20.00-22.00 uur. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht- plaats); na werktijden en in het §H weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. jj|| Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is op werk- dagen geopend van 8.00 tot 18.00 uur en in het weekend van 9.00 - 18.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644^ Het bureau te De Koog is elke dinsdag- en donderdagmiddag E= open van 16.00 - 18.00 uur. Alleen voor spoedgevallen tele- foon (02220) 2527. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eier- land, tel. (02222) 270. j§ Bij brand en voor spoedeisend 1= ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. aterdag 7 april in de winkel. l Telefoon 02220 2346 (WINKEL VOL IDEE EN! Het eerste promotieduel tussen de Texelse vertegenwoordiger Gamma en de West-Friese vertegenwoordi ger het Hoorns Veerhuis, is woens dagavond in een 3 1 nederlaag geëindigd voor Gamma. Het Hoorns Veerhuis was de hele wedstrijd de betere ploeg dus de winst voor de overkanters kan terecht worden genoemd. Dat Gamma deze wedstrijd heeft ver loren, is waarschijnlijk te wijten aan de taktische achterstand van het Texelse zaalvoetbal ten opzichte van het zaal voetbal aan de vaste wal. Daarbij komt nog dat Gamma te makkelijk kampioen wordt, twee moeilijke wedstrijden per competitie is te weinig om Gamma een redelijke kans te laten krijgen in de pro motiewedstrijden. De start van Gamma tegen het Hoorns Veerhuis was goed. Gamma kreeg kansen. In de eerste vijf minuten zeker drie. De West-Friese kam pioenen begonnen later toch de wedstrijd te controleren door lang de bal in de ploeg te houden. Het leek toen of de tegenstander in dit geval Gamma ver dedigend de zaak goed onder controle had. In de zevende minuut was het ech ter zover. Een één-twee opgezet door het midden bracht een Westfries alleen voor Gamma keeper Ed de Bruin die niets aan het schot kon doen en zodoen de het Hoorns Veerhuis op 1 —0 bracht. Na deze voorsprong begon het Hoorns Veerhuis technisch en taktisch beter te spelen. Men heeft dan geen enkele moeite om de bal vijf keer op eigen helft rond te laten gaan, risicoloos zaalvoet bal, dat als kijkspel weinig te bieden heeft. Maar als ploeg moet met de disci pline hebben om een dergelijk spel systeem te kunnen spelen. Als de Gamma-ploeg balbezit had, duurde dat veel te kort om een goede aanval op te zetten Counter Diep gespeelde ballen over een veel te grote afstand, maakten het makkelijk voor een tegenstander om die te onder scheppen. Kort voor de wissel van de speelhelft bracht een counter het Hoorns Veerhuis op 2—0.Een bal die op de paal ging werd in tweede instantie in geschoten. De West-Friezen kwamen kort in de tweede helft op 3—0 doordat een bal van de achterlijn werd voorge trokken en door een speler van het Hoorns Veerhuis het Gamma-doel werd ingelopen. Gamma miste bok wat geluk. Vooral Louis Uriot had weinig geluk met zijn schoten. Toch was het deze speler die Gamma even dichterbij bracht door een doelpunt dat knap in de draai werd ingeschoten. Gamma trachtte er daarna nog van alles aan te doen om dichterbij te komen, wat evenwel niet lukte. Gamma heeft nog kansen op promo tie na deze nederlaag. den Elly Franchimon, Jenny Huisman, Karin van Empel, Dia Bugel, Marjon Bakker, Marjo Zoetelief, Hans Zijm en (later, omdat hij op dat moment niet pre sent was) Harry van Neerden. Opge merkt werd dat een dergelijk resultaat al leen mogelijk is bij een goede onderlinge verstandhouding tussen baas en mede- werker(sters) onderling omdat alleen dan maximale motivatie mogelijk is die blijkt uit een correct, hulpvaardig en har telijk gedrag jegens de klanten. Willem Goënga dankte voor de woor den en geschenken: ,,Het is leuk om wat te krijgen, vooral als je het verdiend hebt. En volgens u is dat het geval. Maar we hebben het wel allemaal samen gedaan". Bij monde van Elly Franchimon liet het personeel daarop weten dat het,tussen bazen en medewerkers(sters) inderdaad snor zit, wat bekrachtigd werd door het overhandigen van enkele geschenken. De plechtigheid werd afgerond met een gezamenlijke borrel en maaltijd in restau rant Klif 23. Op de foto het bijna voltallige Goënga-team met geschenken, samen met de mannen van Markant. mosselvisser op deze foto van een paar maanden terug zal waarschijnlijk voorlopig niet meer op deze stek te zien zijn. Het Wad Ui IJzeren Kaap hoort bij de gebieden die door de stormen nagenoeg 'ontmosseid' zijn. ilangdurige zuidwester stormen die enkele weken geleden het weer- I bepaalden, hebben enorme schade aangericht op de wat minder diep jgen mosselpercelen in de Waddenzee, onder andere vlakbij Texel. De |J. Poelman, opzichter van de directie Visserij van het ministerie van ■bouw en Visserij, schat de schade op zo'n derig miljoen gulden. Deze jjdepost komt overigens uitsluitend voor rekening van de Zeeuwse mos- jlsers. De enige Texelaar die dit bedrijf uitoefent. Dirk Slik uit Oude- fd, werkt volgens een afwijkende methode waarbij het nog niet moge- Ide mosselkweken te laten overwinteren in zee. Wel zal Slik ook schade in/inden bij de zaadvisserij dit jaar. tan: ,,Zo'n langdurige storm het effect alsof de Waddenzee omgeploegd. Vooral als hij uit het isten komt is dat van Den Helder in het Eems-Dollardgebied het ge- én dag storm kunnen de mosselen 'ibben, maar als het zo lang duurt ze los. Ze worden dan Vaafc Rïlome- over de zeebodem meegesleurd, nog tegen de windrichting in door ■genstroom. Daar raken ze uitgeput Bovendien is het water vaak bevat het veel zwevend slib en en dat moeten die mosselen ook al- al verwerken. Ook hiervoor geldt Is het niet zo lang duurt de schade klein is. Zo'n schelpdier merkt echt )f het stormt en sluit zich dan, maar erloop van tijd wordt de behoefte iuurstof en voedsel te groot. Als het dan zo zwaar is kan het dier de veelheid vuil niet meer verwerken, ze weer op de bodem komen te lig- zijn ze te zwak om aan elkaar vast aan zitten. Normaal doen ze dat wel ormen ze een gesloten hechte de- Als dat niet meer kan zakken ze in zand en stikken ze. Het bijzondere is je nooit meer wat van al die mosse- lerugvindt, ze verdwijnen gewoon", aelman vertelde dat zelfs de tijdens anuaristorm in 1976 de schade aan nosselbanken niet zo groot was als bet geval is. Diep Imdat de percelen die dieper liggen ongeveer vijf meter minder schade (ben geleden, is te verwachten dat nog wel genoeg mosselen geöogst inen worden. Deze percelen hebben rigens later bij de aanhoudende tenwind met de uitzonderlijke lage erstand ook nog schade geleden, ar de vissers die dergelijke banken iben gehuurd kunnen tenminste nog opbrengst rekenen. Dat is niet het ge- bij vissers die uitsluitend hooggele- i banken bewerken. ,,Die kunnen ischien nog een tiende van de norma- opbrengst verwachten. Vorig jaar le de het Wad zo'n veertig a vijftig mil- n gulden aan opbrengst op, dat zal dit rnog niet de helft zijn. Bovendien zul- de effecten van deze storm ook in gende jaren te merken zijn omdat veel id vernietigd is". Toch verwacht Poel- m geen bedrijfssluitingen: ,,De mos vissers hebben geleerd hoe je tegen- gen moet opvangen en verwerken, tzal wel moeilijk voor ze worden maar zijn taai". Bovendien herstelt de natuur zich vol gens de visserij-opzichter vaak onver wacht snel. Dat effect, samen met de hogere prijzen die door het kleine aan bod zullen ontstaan, zal de verliezen enigszins kunnen beperken. Kokkels Ook de kokkelvisserij krijgt met verlie zen te maken. Hoe groot de schade is die de stormen onder deze schelpdieren hebben aangericht valt nog niet te zeg gen. In deze bedrijfstak werd vorig jaar een kleine dertig miljoen omgezet. Aan de stolp op adres Driehuizen 6 mag geen erker gebouwd worden omdat te veel afbreuk doet aan het eigen karakter van een dergelijke boerderij. Wel mag van het college de bestemming van het pand veran deren in een woonbestemming, om dat het gebouw al lang niet meer agrarisch gebruikt wordt. De huidige eigenaar diende een bouwplan in waarin aan de voorgevel een erker was opgenomen die er zo dui delijk uitsprong 'dat de dakgoot veran derd zou moeten worden. Mede omdat het gebouw op de voorlopige monu mentenlijst is geplaatst kon het college daar geen vrede mee hebben. De verbouwingsplannen voor de bo venverdieping ontmoeten geen college- bezwaren. Sinds dit bij Van Oortmerssen in polder Het Noorden werd toegestaan wordt dit onder voorwaarden binnen de stolpenregeling als aanvaardbaar gezien. Voor drie bestaande dakramen komen eigentijdse dakramen in de plaats, hoe wel hierdoor volgens het ambtelijke ad vies ,,wel een zékere uitholling van de stolpenregeling ontstaat". ^ondernemers-aktiviteitën^ „Supermarkt M. Goënga heeft ge durende de kris-kras campagne blijk gegeven van een positieve maar vooral actieve instelling. Dat kwam onder meer tot uiting in een creatie ve en gedisciplineerde toepassing van sfeer- en actiematerialen. Ook de presentatie van de deelnemende campagne-artikelen was uitstekend te noemen. Speciale aandacht was geschonken aan massaliteit van dis plays en een goede artikelbeprijzing. Tenslotte bleek de vriendelijkheid van het personeel van hoog gehalte, iets dat alleen door grote gemoti veerdheid en gezonde teamgeest be haald kan worden". Deze lovende woorden stonden in een juryrapport dat door directeur L. Mineur van grossierderij Tip namens de Markant Food Marketing dinsdagmiddag werd voorgelezen ten overstaan van de heren W. en O. Goënga te Den Hoorn en hun personeelsleden. Daar bleef het niet bij want er werd ook een beker en bloemen overhandigd en voor alle personeelsle den was er een Kodak disc 3500 camera met film. Die plechtigheid was het gevolg van de aanwijzing van de supermarkt tot re gionaal winnaar van een door Markant (een samenwerkingsorgaan van 13 oor spronkelijk zelfstandige grossierderijen zoals Kroon, Tip en A O) uitgeschre ven wedstrijd, waarbij het ging om een zo goed mogelijke presentatie en klan tenbehandeling. Dit werd beoordeeld door een geheime jury, bestaande uit vertegenwoordigers van Calvé, Douwe Egberts e.d. die toch voor zaken in het bedrijf moesten zijn en dan tegelijk een oordeel velden door het invullen van een jurykaart. Die kaartjes tesamen gaven zo'n gunstige indruk dat de Hoornder supermarkt werd uitgeroepen tot de beste Markant-winkel in het rayon (bestaande uit Noordholland en een deel van Zuidholland). De genoemde geschenken werden overhandigd aan de heren Goënga en de (nog altijd in de zaak actieve) Oma Goënga alsmede aan de personeelsle-

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11