Maart: zonnig maar te koud :T ,,ls Texel vrij van Varroa-mijt?' Toch renovatie ijsbaan Den Burg „WAT IK ZEGGEN WOU.. Minister stelt de vraag: immissie bestrijding ugdwerkloosheid ordt uitgebreid Pachter in Sauna De Koog Dansgroep op huishoudbeurs Bromfiets in beslag door Dirk Vinke Lubertischool Weer stichting ij), voor overdekte manetP' met ud c erbc tinc Hond achter schapen sfec Kaï Raadsvergadering hel Programma CNV-bezoek PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 APR Ug 10AP Vandaag, morgen en donderdag zal een medewerker van het ministe rs van Landbouw en Visserij tiental len bijenkasten van Texelse imkers onderzoeken op besmetting met de varroa-mijt. De minister wil weten of het vervoersverbod van bijen naar Texel en andere waddeneilanden dat bijna een jaar van kracht is, effectief s geweest. Het gebeurt echter ook op verzoek van enkele grote beroep simkers die hun deels besmette vol ken weer graag naar Texel zouden brengen. Als de varroa-mijt wordt gevonden is de kans groot dat de mi nister zal ingaan op de verzoeken van de beroepsimkers. Zoals bekend is de varoa-mijt een besmetting waardoor een bijenvolk bin nen drie a vier jaar afsterft. De Vereni ging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland heeft zich in het verleden sterk gemaakt voor het stopzetten van :de verspreiding van de gevreesde mijt maar aan die houding lijkt een einde te komen. Ondanks enkele maatregelen zo als een vervoersverbod rond de lands grens en rond besmette volken en het in stellen van zogenaamde ziektebestrij- ciingsteams (die nooit in actie zijn geko men) heeft de bijenziekte zich in een jaar tijd enorm uitgebreid. Vooral de Flevo- polder is een brandhaard en achteraf concluderen de Texelse imkers dat het vervoersverbod voor Texel net op tijd De commissie bestrijding jeugd werkloosheid zal worden uitgebreid met vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemersorganisaties. Deze organisaties zullen door het col lege worden uitgenodigd een afvaardi- ging in de commissie te benoemen. De 'commissie bestaat momenteel uit een rijksconsulent, een vertegenwoordiger 'van de sociale dienst, de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, een jeugdwerker en een projectleider van het Mensen Zonder Werk project. De commissie heeft het college ver zocht om de samenstelling van de com missie te verbreden met de nodige des kundigheid. Volgens het college kunnen met behulp van vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en de vakbonden „eer der concurrentie vervalsende elementen worden onderkend". Tevens zal de com- missie worden uitgebreid met de nieuwe 'ambtenaar werkgelegenheid D. van der Wel. Deze ambtenaar gaat ook de plaatse lijke mogelijkheden onderzoeken van ba nenplannen die onlangs in Enkhuizen en Harenskarspel zijn gestart. In laatstge noemde gemeente is een agrarisch plan voor meer banen in deze sector opgezet en dat heeft inmiddels elf arbeidsplaat- sen opgeleverd. De standsorganisaties zijn in Hoofkarspel zeer nauw betrokken bij de uitvoering van het plan. In Enkhui zen zijn werkgelegenheidsprojecten van start gegaan zoals die door Texel zijn in gediend bij het ministerie van WVC. kwam. Het bestuur van de genoemde vereniging begatelliseert de gevolgen van de besmetting volgens de Texelse hobbyisten omdat grote delen van het land besmet zijn en men blijkbaar de Texelaars de „vrije zone" niet gunt. Elkaar helpen Dat geldt zeker voor enkele beroeps imkers die dolgraag weer korfen op Texel willen plaatsen zoals dat tot 1982 ook ondememers-aktiviteiten 1 De „Echt Finse Sauna" aan de Par- nassiastraat in De Koog staat sinds 2 april onder ander beheer. De scepter wordt er nu gezwaaid door de heer F. Rootlieb die het bedrijf pacht, voorlopig voor vijf jaar. Eigenaar E. D. Keijser kon het werk zelf niet lan ger doen wegens zakelijke beslom meringen elders. Frits Rootlieb heeft ervaring in deze sector, evenals zijn vrouw Gerda Rootlieb-Schraag. Vijfjaar lang waren zij eigenaar van het Saunabad Texel in Den Burg, totdat zij dit bedrijf drie jaar gele den overdeden aan de familie Groen. In verband met de mailaise in de bouw heft Rootlieb echter geen hoofdtaak meer aan het boekhoudwerk dat hij voor de firma gebroeders Bruijn verrichtte, zodat hij ging uitkijken naar iets aanvul lends. Dat leidde tot contacten met Keij ser, waarmee hij onlangs tot over eenstemming kwam. Het is de bedoeling de sauna het hele jaar open te houden op de middag en de avond. Dit zijn openbare uren; voor privé-baden kan men op afspraak buiten deze tijden terecht. Een belangrijke ver andering is dat nu ook sportmassage wordt gegeven. Gerda Rootlieb-Schraag behaalde destijds het daarvoor benodig de diploma van de Nederlandse Sport Federatie. Voor de rest zal er wat de be drijfsvoering betreft niet veel veranderen. gebeurde. Zij hebben bij het ministerie aangedrongen op een onderzoek met als argument dat als de varroamijt het Mars diep is overgekomen het geen zin heeft het vervoersverbod te handhaven. Dit tot grote ergernis van de Texelse afdeling van de bijenvereniging. „Als een besmetting worjfft geconsta teerd wil de Texelse afdeling dat het besmette volk wordt vernietigd. Geza menlijk zullen we dan de nood lenigen door aan de gedupeerden volken af te staan", aldus Peter Smit van de Texelse afdeling. De afdeling heeft de leden in het na jaar al aangeraden een onderzoek te ver richten naar mogelijke besmetting en de helft, 20 imkers, heeft dat gedaan. Nu zullen de anderen en niet-leden hun bij enkorf open moeten stellen. Het verkrijgen van het onderzoekma teriaal is vrij eenvoudig. Er wordt een grote hoeveelheid rook in de afgesloten kast geblazen waardoor de mijt de bij loslaat en naar beneden valt. De ambte naar kan de varroa dan met behulp van een stuk papier onder uit de korf halen en meenemen voor diagnose in het laboratorium. De groep Oude Dansen gaat vrij dag naar Amsterdam waar zal wor den opgetreden tijdens de Huis houdbeurs. Het is de bedoeling tus sen 11.00 en 17.00 uur elk uur enkele dansen uit te voeren in de zg. toe ristische hal, waar de vakantiemoge lijkheden van verschillende binnen landse vakantiegebieden worden gepresenteerd. Het optreden van de dansgroep moet kracht bijzetten aan de reclamebood schap die hier wordt gebracht door de gezamenlijke waddeneilanden en de pro vinciale Friese VVV. Naast dansen zullen door leden van de dansgroep ook enkele oude ambachten worden gede monstreerd. Na de Huishoudbeurs pre senteert de Texelse VVV zich op de „Fietsbeurs" die het komende weekend wordt gehouden in de Koopmansbeurs in Amsterdam. Een 15-jarige jongen uit Den Burg werd zaterdag door de politie aangehou den. Hij reed op een onverzekerde brom fiets. Het voertuig is na technisch onder zoek in beslag genomen. HET WEER OP TEXEL IN DE AFQELOPEN MAAND De afgelopen maand maart begon nog met bewolkt en regenachtig weer. Onder invloed van een oostelijke luchtstroming, instand gebracht door enerzijds hoge druk boven Rusland en Scandinavië en anderzijds lage druk bo ven Frankrijk, werd rond de 10de echter koude- en droge lucht aangevoerd, waardoor we tot de 24ste op vele dagen van de zon konden genieten. Door de koude oorsprong van de aangevoerde lucht bleef de temperatuur echter nog ver onder normaal. De hele maand kwam de maximum temperatuur hier door niet boven de 10 graden. Deze ex treme situatie is sinds 1976 door mij nog niet meer waargenomen. Het hele voor jaar is nog steeds te koud, de hoogst ge meten temperatuur staat zelfs nog op naam van januari, toen het op de 13de 10,2 graden werd. Ook de anders vaak zo overvloedige neerslag bleef deze maand uit, al bracht het slot van de maand, toen het weer omsloeg, nog de nodige millimeters. Tot slot de maand in cijfers waarbij de normale waarden tussen haakjes zijn vermeld. Gemiddelde temperatuur 4,5 graden (5,9); gemiddeld maximum 7,1 (8,5); gemiddeld minimum 1,9 (3,3). Hooaste maximum 9.5 graden op de 28ste; laagste minumum min 1,8 op de 9de. Op 6 dagen daalde de nachtelijke temperatuur onder het vriespunt. Het hoge aantal uren zonneschijn komt tot uiting door de gemiddelde bedekkings graad van 4,9 achtsten (5,9). De gemid delde windsnelheid bedroeg 9.5 knopen (11). Met maar liefst 34% was oost de meest voorkomende windrichting. Het gemiddeld weercijfer kwam op 5,8 (5,6). Op 3 dagen was het mistig, op 2 dagen werd sneeuw waargenomen en op 3 da gen hagel, tesamen werd op 15 dagen neerslag afgetapt wat het totaal bracht op 57,2 mm (67). TEMPERATUUR IN GR. CELSIUS Burgemeester en wethouders hebben opdracht gegeven tot renovatie van de ijsbaan van Den Burg. Voor dit werk, dat ƒ44.000— moet kosten, was maar ƒ40.000— uitgetrokken, maar de ijsclub Den Burg heeft besloten de resterende ƒ4000— bij te betalen. Daarmee is een eind gekomen aan een bijzonder moeizame en langdurige besluit vorming waarin beurtelings de gemeente en de ijsclub afhaakten of met alternatieve plannen kwamen. Uiteindelijk is besloten dat de baan geëgaliseerd, gedraineerd en van een waterdicht doek in de bodem zal worden voorzien, zodat de waterbeheer sing optimaal kan zijn. Tevens wordt de baan meer naar de Emmalaan toegelegd, zodat de toegankelijkheid vanaf de kant van de Thijsseschool kan verbeteren. Daar voor zal de boomsingel langs de Emmalaan gerooid moeten worden. Eén en ander kwam naar voren tijdens de vergadering van de sportraad gistera vond. Administrateur G. Praamstra vertelde dat de opdracht inmiddels gegund was en dat het werk elk moment zou kunnen beginnen. Het concours hippique dat elk jaar op het terrein wordt gehouden zal deze zomer elders moeten plaatsvinden. DAGEN MIST ONWEE met: hagel 1 2 3 4 15 6 7 8 9 |10|11 |l2|l3 |l4 |l5|l6|l7|l8|l9|20|21 |22|23l24|25|26|27|28|29|30|31 /f BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE „Aan allen die de openbare Luberti school een warm hart toedragen." Zo begint de heer Stoer zijn verhaal in de Texelse Courant van 3 april j.l. en ik voel - mij daar zeer door aangesproken. In het schooljaar 1982-83 was ik voorzitter van de oudercommissie van de Luberti- •school en daarvóór lid. De heer Stoer doet diverse uitspraken waardoor iede reen zal zeggen: hoe kunnen ouders c.q. kleuterschoolbestuur zich zó opstellen! Hij zegt: „De dorpsschool is plotseling in moeilijkheden door een handtekenin genjacht vol valse voorwendsels en roddelpraat." „Al die mensen zijn er op uit het onder wijs in het dorp te splijten omdat zij het beter denken te kunnen doen dan best. Zij starten een nieuwe school op een minderwaardige manier, dorpsroddel en achterklap. Hoe kan men in een dergelij ke mentaliteit kinderen leren samen le ven?" „Aan de andere kant staan men sen die het werk van de school oprecht waarderen, vol eerlijke motieven, zuiver gericht op de dorpskinderen, zonder uit breiding van machtsDosities." Tenslotte wordt gezegd dat het persoon lijk leed wat de heer Stoer wordt aange- daan, zijn levenswerk, nu bruut wordt verstoord, omdat het hem zodanig heeft aangegrepen dat hij op medisch advies zich enige tijd zal moeten terugtrekken. Ik wil aan deze informatie toch een bij drage leveren, juist omdat ik in mijn peri ode als voorzitter steeds de school een warm hart heb toegedragen. De redactie stelde in „Groen-Zwart" van 20-3-1984 dat onafhankelijke mensen moeten vaststellen of de klachten terecht of on terecht zijn, omdat in de huidige situatie mensen zonder proces veroordeeld drei gen te worden. Als oudercommissie wa ren we ons daarvan zéér bewust en daarom heeft in de periode '82-83 inten sief overleg plaatsgevonden met de af delingen onderwijs en personeelszaken van de gemeenten, de wethouder, de in- spectrice tesamen met leerkrachten (soms allemaal, soms delegaties), ou dercommissie en kleuterschoolbestuur. Waarom, zult u zeggen? Omdat wij vol zaten met valse voorwendsels, roddel praat, het onderwijs in het dorp wilde splijten, uitbreiding van machtsposities wilden? Denkt u dat wij als ouders onze belangen van de school wilden beharti gen door deze methoden te hanteren en eens even een paar leerkrachten mores leren? Dat ik in de pen ben geklommen is mijn irritatie i.v.m. deze gevestigde in druk. Een indruk dat hier een stel men sen onmenselijk te werk is gegaan en idereen in dit gebeuren hebben weten te betrekken. Dit gaat mij toch te ver. Wat is er dan wél aan de hand? In oktober 1982 heeft op de Luberti school een gesprek plaatsgevonden in het kader van de bestuurlijke integratie. Tot dan toe ging ieder steeds zijn eigen weg en het was onze wens om de sa menwerking m.b.t. organisatie, school werkplan, ouderavonden te bevorderen. Daarom werd de vergadering ook bijge woond door vertegenwoordigers van de gemeente. De avond verliep in een open sfeer, totdat we op het eind van de avond werden verrast met een enkele pagina's tellend schrijven van de heer Stoer dat als een bom insloeg en de open sfeer, waarin de hele avond werd vergaderd, in een keer van tafel veegde. De heer Stoer schreef daarin van een meer dan 10 jaar gespannen verhouding t.o.v. de kleuterschool waarvan zij de schuld waren. Daarmee waren we weer aan het begin van een vele jaren slepen de zaak tussen beide scholen wat vooral te merken was binnen het team. De heer Stoer ging daarna voor het verdere jaar met ziekteverlof. Een opmerking van Sytske Dijksen-Overbeeke zou beter op zijn plaats zijn geweest als ze bij haar op merking „dat zij mensen had benaderd die regelmatig met de praktijk van de Lu bertischool te maken hebben gehad en die kunnen spreken uit eigen ervaring', had vermeld hoe de verhoudingen bin nen het team lagen. Dat kun je niet afle zen uit een toneelavond, St. Nicolaas- feest, praten over vakantie voor kinde ren, enz. De vuile was kwam niet naar buiten en op zich begrijpelijk. N.a.v. de ze betreffende avond werd besloten dat er geen aparte vergaderingen meer zou den plaatsvinden tussen kleuterschool bestuur en Lubertischool en dat de ou deravonden gezamenlijk zouden ge schieden. In dat jaar is intensief gewerkt aan verbetering van verhoudingen. Er ontstond vertrouwen en openheid en langzaam aan werd het ons steeds meer als ouders duidelijk in wat voor verhou dingen de leerkrachten met elkaar om gingen. Daar hoeft niemand trots op te zijn. Dit heeft er toe geleid, dat de leer krachten een eisenpakket bij de gemeen te hebben neergelegd onder welke voor waarde een samenwerking met de heer Stoer nog vruchtbaar kan zijn. Dit heeft er toe geleid dat met goedkeuring van de inspectrice en het gevoegd gezag twee ouders in het leerkrachtenoverleg werden betrokken om mee te helpen aan het tot stand komen van een goede werksfeer, t.b.v. de onderwijskundige in tegratie. Als sommige mensen dit hele gebeuren zien o.g.v. roddelpraat, enz. vind ik dat B en W en de inspectrice te samen met ons raar in de weer zijn ge weest. Een ander punt betrof de bestuurlijke integratie. Alle belangheb benden waren van mening dat er in De Koog plaats is voor maar één school. Wat we belangrijk vonden is, hoe we de kwaliteit van het onderwijs kunnen waarborgen. Wij vonden dat de ouders rechtstreeks invloed op de gang van za ken op school moeten hebben. De heer Stoer deelde in een schrijven mee dat de stem van de ouders nooit doorslagge vend mag zijn omdat hun betrokkenheid maar voor een beperkte periode geldt zolang zij kinderen op de school hebben. Als ouders ging onze keuze uit naar een samenwerkingsschool, ledereen heeft kunnen lezen dat zo'n wens van „De Woelige Hoek" in Den Burg door B en W is afgewezen. Toch meenden we in De Koog een praatstuk te moeten opstellen voor de ouderavond van april 1983 waar de voor- en nadelen van een openbare school en idem van een bijzon der neutrale school naast elkaar werden gezet. De voorstellen op deze avond ge daan zijn later meegenomen in het over leg met het gemeentebestuur. Op een eerdere ouderavond hebben we aan de integratie gewerkt door in kleine groep jes te praten, zonder aanwezigheid van de leerkrachten met de vraag hoe we on ze school graag zouden willen zien func tioneren. Deze wensen werden later op de avond met de leerkrachten van beide scholen omgezet in praktische richtlij nen. In 1982-83 was De Koog ook active- ringsschoo!. Ook hier was merkbaar dat Sinds kort bestaat er weer ee- ting Overdekte Manege in op: Dat deelde sportraadadministraij Praamstra gisteravond mee tijo Ig, vergadering van die raad. De stichting hief zichzelf op nadat f voor een overdekte manege van riteitenlijst van de gemeeni; verdwenen. De nieuwe stichting heeft Praamstra een plan ontwikkeld i merkelijk goedkoper moet zijn oude plannen. Het bestuur besta; lopig uit Bernard Wolf, Willem Linde, Piet Daalder en Carla Bal inhoud 1 om 1-3 De hond van een Duitse toeri zondag tijdens een strandwan los mocht lopen nam same: een soortgenoot de benen. H; kwam bij schapen terecht diel reddingboothuis in een wei Hij beet twee drachtige ooien en flanken. De schapen behoren toe aan houder die aan de Schorrenweg Zij liepen beiden verwondingen beiden overleefden de aanval. De| en de eigenaar van de schapen een regeling getroffen ter vei van de schade. 43 h café in van vrij sluiting itie ma; ens de het kan feest.N jk daa e tijder fjven si; jeve de Brouw #n üe igram m bijbi stus I Bi ius 0| eten E ig 22 Vanavond, aanvang 19.30 uuru paa dert de gemeenteraad. De agend; als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst van c gadering van 13 maart 1984. 2. a. Ingekomen stukken; b. Mede gen; c. Beantwoording vragen. 3. Wijziging reglement van orde vc u~s raadsvergaderingen 4. Beslissing op een beroep ingevol j3u s Woningwet van de heer H. Bongers. 5. Wijziging afvloeiingsregeling baar lager- en buitengewoon onde 6. Omzetting algemeen bijzondere terschool „Hummeloord" te Oudeseopb in een openbare kleuterschool ing; de k 1 augustus 1984. fexel 7. Markt op Koninginnedag. 8. Uitbreiding tekstverwer) apparatuur. 9. Nota erfpacht. 10. Aanvullend subsidie 1982 Stic^ Texèls Museum. 11. Monument Lancasterdijk. 12. Vervanging closetpotten opet toilet Vismarkt. 13. Nadere raming riolering Den Bu fase. 14. Renovatie/verbouw pand gerstraat 4. 15. Vaststelling bestemmingsplan creatieterrein Grensweg 16. Vaststelling bestemmingsplan Inior 17. Verdaging beslissing inzake vas ,jor6 ling bestemmingslan De Cocksdoi ster( wijziging 18. Aanschaf nieuwe brandweerau er gewerkt werd aan een integratie van 4-12 jaar d.m.v. een schoolwerkplan. Op een van de ouderavonden hebben we daarvan kennis genomen door sketches die de leerkrachten ten tonele brachten en waarin de ouders werden betrokken. Het verlies van Corrie Kombrink dreigde al deze ontwikkelingen weer teniet te doen. Binnen het leerkrachtenkorps werd deze zaak door één leerkracht aan gegrepen om mee te delen dat de Luber tischool formeel niets te maken heeft met de kleuterschool en het leek wel of men niets wilde leren van de wens om te komen tot verbetering van de situatie. Voor mij was de maat vol en met de be noeming van Ruud Nooij tot tijdelijk hoofd kwam de rust terug. Mijn mening over de gang van zaken is: We hebben het laatste jaar hard gewerkt aan de verbeteringen van de verhoudin gen tussen kleuterschool en lagere school door zéér intensief overleg. De verhoudingen tussen de collega's bleef moeilijk. Steeds weer waren gesprekken nodig met de bevoegde instanties om te wijzen dat de kwaliteit van het onderwijs veilig gesteld diende te worden. Voor mij is het besluit van het kleuterschool bestuur een logisch gevolg van die on voldoende veiligstelling. Daarbij is nooit getwijfeld aan de kwaliteit van de heer Stoer als leerkracht. Echter wij vonden dat een hoofd van een school meer moet kunnen dan alleen goed les geven. Ouders die hun kinderen op de Luberti school hebben en daarop vroeger ook zelf hebben gezeten, vertelden mij dat in hun jeugd deze situatie ook al zo was. Dit verdient de school in De Koog niet. Daarom draag ik allen een warm hart toe die van de school een goede school wil len maken en die aan deze jarenlang sle pende zaak een' einde willen maken. Bert Reintjes Den Burg Voorbereidingsbesluit voor bton plan L. Witte te De Waal Van der Meuten komt alleen de ledenvergl ring bijwonen. De delegatie van het Christefe> Nationaal Vakverbond die vrijt naar Texel komt zal pas in de avt versterkt worden met hockf bestuursvoorzitter Harm van Meulen. Tijdens de ledenverga ring die om 20.00 uur in De Lin boom zal beginnen zal hij oi meer over het 75-jarig bestaan het verbond spreken. H Het gezelschap zal met de boot 9.30 uur uit Den Helder naar Texel men. Om tien uur ontvangt het coll de vakbondsleiders in het raadhuis. Z uur later staat bezichtiging van de sot Ie werkplaats De Bolder op het progr. ma, waarna de lunch gebruikt worden. Om 14.00 uur start een rondleidi door het NIOZ, waar ook een bespreki gehouden zal worden. Eventueel wo ook de aanpalende leerlingenbou plaats bekeken. Tijdens een rondrit o\ het eiland zal omstreeks 16.00 uur Krimgebied bekeken worden. Tus: 17.30 en 18.00 uur beantwoorden let van het gezelschap vragen van de pi

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2