MIMA Cneuterig verhaaltje jev rrrtmv.Ki- U )or Dros apijt ANTIEKE 7 APRILGRAP Vrouwenzaalvoetbal in Ons Genoegen Cursusstij I d an sen voor ouderen Vreemd geld Palmpasen in De Waal Zon, maan en hoog water TESQ Windkracht 11 in café De Karseboom Vaste data Paasliturgie C.P.B. 13 APRIi. i G 13 APRIL 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 13 edrijf of auto idelmi], 33494-51197 )ze uitge- r Dros nog lid van de raad was qeen enkele vergadering verzui- en vereniging is het niet zo erg keer wegblijft omdat zo n vere- neestal bestaat uit mensen die hetzelfde willen. In de gemeen- dat juist niet zo en wegblijven ook veel ernstiger gevolgen Dros vergeleek de gemeente een bedrijf waarbij de raadsle- werkgevers zijn. Een belangrijk net een echt bedrijf is dat bij de e de bazen wisselen terwijl het ielbli|ft. Overigens zijn bij de ge- de bazen soms afhankelijk van soneel- Dros zei zijn werk met je hebben gedaan en zeker niet ippen omdat hij ,,moe" is of het zoals bij enkele bestuurders in ■den wel het geval was. Onder de burgemeester genoemde die in de gemeenteraad hebben waren er inderdaad enkele die familie van Cor Dros behoorden, an 1873 was mijn overgrootva- en staaltje gemeenschapszin van Iros en Bernard Dros bestond uit uwen van een huis in De Cocks- |n aldaar de vestiging van een „ei- ris (hogelijk te maken. De huidige er een van die andere Drossen: vas een doodgoeie man. Ik heb er aar eigenschappen van maar niet al," De kans op nieuwe Drossen in achtte Cor Dros niet uitgesloten, jammer dat twee kinderen uit één net ;n de raad mogen zitten, want ven kinderen tellende gezin Dros iwel linkse als rechtse stromingen idt dus ruime mogelijkheden. Onderons is maakte van de gelegenheid ge- om enkele tips te geven voor het functioneren van het plaatselijk ur. Hij pleitte voor meer informeel, :en contact tussen ambtenaren en leden voorafgaand aan openbare mssievergaderingen. Bij die gele iden kunnen problemen worden gepraat en kan naar praktische ingen worden gezocht, waarbij agingen en spanningen als gevolg prestigekwesties kunnen worden :eden. Dros twijfelde er niet aan dat isultaten van-het bestuurswerk dan beter zullen worden, andere opmerking van het schei- Ie raadslid: „Overal is een oplossing als je^er rnaar over wilt denkenEn zou veel beter-gaan als wij ons uit- nd laten leiden door de plicht om en arbeid zo doelmatig mogelijk te itten." zei dankbaar te zijn voor de ge- ntelijke erepenning. „Het is leuk om bij je leven te mogen beleven. Bij je aart zeggen de mensen meestal ook leuke dingen, maar je hebt er zelf niet zoveel aan." volgens ging Dros over tot de uitrei van de miniatuurfietsen. Enkele isleden kregen een damesmodel, zo- '.vethouder Piet Zegers. „Op die ma- wil ik wat vrouwelijkheid bij hem in brengen." V v-vi- SA Peter Roy Alkema mag zich sinds kort de eigenaar van een antieke 1-apriigrap noemen. Bij het verbouwen van zijn huis aan de Polderweg in De Waai viel het hem op dat een stukje balk in de gang veel dikker was dan de an deren. Het balkstuk bleek te zijn samengesteld uit planken en het bevatte een borrelglaasje en een fles met een briefje erin, dat blij kens de datering in 1908 ge schreven was. ,,De vinder van deze f/esch heeft het recht om dadelijk een Z2 kan je never te halen voor rekening van de Waai der kerk. A. Blom Jzn., Ab Blom Jzn, 7 april 1908". Op de an dere kant van het briefje stonden nog twee namen: Jb. Buisman, Ph. Groot, Metselaars Helder. Het moet die 1 april wellicht door de inhoud van de f/es, een vrolijke boel zijn ge weest, want ook in het stucwerk is de naam van Blom geschreven, sa men met die van J. Dogger. Ook hier staat weer de datum 1 april 1908 bij. Ai kern a is niet van plan de halve kan jenever op rekening van de kerk te gaan halen. Wel zal hij de fles, brief en glas zorgvuldig bewaren. Op de foto is te zien hoe hij de fles aantrof, met de hals wijzend naar de kerk. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat, Brouwerstraat. De Koog Zaterdag wordt vanaf 10.00 uur oud papier opgehaald in De Koog en direkte omgeving. Dit gebeurt iedere tweede za terdag van de maand. In Sporthal Ons Genoegen wordt zaterdag een zaalvoetbaltoernooi voor vrouwen gehouden, georgani seerd door het Gamma vrouwen team en gesponsord door Viscenter Waddenzee. Het toernooi begint om 17.00 uur en er doen acht teams mee, waarvan twee van de vaste wal. Om 23.15 uur wordt de prijsuitreiking verwacht. Het speelprogramma is als volgt: 17.00-17.20 uur Gamma 1-KSMT 17.22-17.42 uur Gamma 2-Tex. Boys 17.44-18.04 uur W'waard-Nissan 18.06-18.26 uur Oosterend-Old Stars 18.28-18.48 uur Nissan-Gamma 1 18.50-19.10 uur Old'Stars-Gamma 2 19.12-19.32 uur KSMT-W'Waard 19.34-19.54 uur Tex. Boys-Oosterend 19.56-20.16 uur KSMT-Nissan 20.18-20.38 uur Gamma 2-Oosterend 20.40-21.00 uur Gamma 1-W'Waard 21.02-21.22 uur Tex. Boys-Old'Stars 21.24-21.44 uur 7 - 8 21.46-22.06 uur 5 - 6 22.08-22.28 uur 3 - 4 22.30-22.52 uur Finale. Afgelopen maandag is in het dienstencentrum De Buureton een cursus stijldansen voor ouderen van start gegaan. De leiding berust bij het echtpaar De Jong van het Torenhuis. Er wordt iedere maandagmiddag gedanst van 15.00 tot 16.30 uur. Op de cursus is nog plaats voor enige paren. De kosten zijn 72,50 per persoon per maand. Opgave maan dagmiddag tijdens de les of via telefoon 02220-2696. Westduitse marken 100= /111 Belgische franken 100= f 5,20 Franse franken 100= f 35,25 Zweedse kronen 100= f 36,50 Zwitserse franken 100= 7134,— Deense kronen 100= 7 29,— Amerikaanse dollars 1 7 2,90 Engelse ponden 1 7 4,09 Oostenrijkse schilling 100= 7 15,85 Italiaanse lires 10.000= 7 17,30 Spaanse peseta's 100= 7 1,91 De jeugd van De Waal en omstreken kan zondag deelnemen aan een palmpa senoptocht door het dorp. De tocht start om 15.00 uur bij het dorpshuis en zal worden voorgegaan door KTF/DEK. De zon komt 21 april op om 6.39 uur en gaat onder om 20.48 uur. - Maan: 15 april-V.M.; 23 april L.K. Springtij: 18 april; doodtij: 25 april. Hoog water ter rede van Oudeschild: 7.15 en 19.38 8.23 en 20.48 9.19 en 21.37 10.06 en 22.20 10.43 en 23.60 11.17 en 23.40 11.55 en -.- 0.07 en 12.21 0.20 en 12.36 Vrijdag 13 april Zaterdag 14 april Zondag 15 april Maandag 16 april Dinsdag 17 april Woensdag 18 april Donderdag 19 april Vrijdag 20 april Zaterdag 21 april Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag vindt het laatste concert plaats van de serie winterconcerten van de Vereniging Texel Jazz met een optreden van de Teso Wind kracht 11 Jazzband. Teso Windkracht 11 kan men het „huis-orkest" van De Karseboom noe men. Eerdere optredens van deze forma tie waren van hoge kwaliteit en zeer suc cesvol. Windkracht 11 is ontstaan als ge legenheidsformatie tijdens het Texelse jazzfestival van 1981 en heeft een eigen plaats veroverd bij de vele Texelse jazzliefhebbers. Het virtuose pianospel van Jan de Bas (die op het festival van 1983 grote indruk maakte als vibrafonist) met vele improvi- satie% op klassieke jazzthema's brengt velen in vervoering. „Cootje" van Calcer is altijd ijzersterk op de bas. Deetje Kaart, jarenlang vaste trompettist van de Dutch Swing College Band blaast door gaans de sterren van de hemel. Dirk Re- melink bespeelt uiteraard de sax. Groot geworden in Exseption, bewijst hij dat funk en pop ook een groter publiek zeer wel kunnen aanspreken. Voor Elout Smit is het zijn eerste optreden in de Teso Windkracht 11 formatie. Als gerouti neerd slagwerker zal hij alles doen om het publiek Maarten Assink te laten ver geten. Zoals ook bij de voorgaande con certen bedraagt de entree 75,—. Houders van een passe-partout van het jazzfesti val 1983 hebben gratis entree. Het con cert begint om 22.00 uur. Vrijdag 13 april Om 22.00 uur start bij de kantine van Texelse Boys de nachtwandeling van Het Gouden Boltje (25 km). De Watersportvereniging Texel heeft de algemene ledenvergadering op het club schip in de jachthaven van Oudeschild; 20.00 uur. Voorzitter Harm van der Meulen van het CNV spreekt in De Lindeboom voor het CNV Texel; 20.00 uur. De kleindierensportvereniging Kotex heeft ledenvergadering in De Schakel om 20.00 uur. De Windsurfclub Texel heeft ledenver gadering in Strends End in Oosterend; 20.00 uur. Zaterdag 14 april Rederijkerskamer UDI speelt in De Lin deboom het stuk „Wat een gekke man. En zijn vrouw dan...?"; 20.00 uur. Zondag 15 april Om 14.15 uur start bij het fanfaregebouw in Den Burg de palmpaasoptocht; opstellen om 14.00 uur. Om 15.00 uur brengt UDI in De Linde boom de middagvoorstelling van „Wat een gekke man. En zijn vrouw dan....?" Maandag 16 april Voor de plattelandsvrouwen van De Cocksdorp/Eierland wordt in het Eier- landsche Huis een „Groente- en fruit- show" gehouden van de Stichting pro paganda groenten en fruit; 20.00 uur. In het raadhuis heeft de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid een openbare vergadering; 19.30 uur. Dinsdag 17 april De Vrouwenbond FNV heeft in De Buu reton de laatste praatavond; 20.00 uur. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruis- gebouw, kamer A1, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Te vens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kot- terstraat 24, Oosterend. De Christelijke Plattelandsvrouwern houden hun paasvergadering in Den Burg op maandag 16 april om 20.00 uur in „De Poort" achter de gereformeerde kerk. Deze avond wordt gevuld met een paasliturgie. De heer J. Bas verleend zijn medewerking met dia's over Israel. Gasten zijn welkom. m.0,9 Reageren kan bij Adriaan Dijksen;ï op werkuren via 02228-741 (NRC) of thuis via 02228-676. Kleine zangvogeltjes zijn bij het grote publiek meestal nauwelijks be nd. Een paar uitzonderingen daar gelaten natuurlijk. Er zijn immers orten die door hun aantal of door hun zang wèl bekendheid genie- n. Ik denk bijvoorbeeld aan de huismus en de veldleeuwerik, neuen, we noemen ze meestal bij hun verk/einnaam: kneutjes, zijn wel veel, maar ze zijn niet echt opvallend. Er zijn op Texel waar- :hijnlijk niet zo heel veel mensen die overal en direct een kneutje we- n te herkennen. met nog een aantal kleine vink-achtigen zoals de putter, het sijsje en de barmsijs. In Carduelis herkennen we het woord Carduus distel. Carduelis is "dus te vertalen met „tot de distels behorende" en duidt op de voorliefde van de kneu en ook van de putter (distelvink), voor zaadjes van de diverse soorten „she kels." In cannabina vinden we het woord cannabis terug. Dat is de wetenschap pelijke naam van hennep. Dus ook hen nepzaadjes lusten de kneutjes graag. Misschien zouden we ze wel de eeiste hasj-gebruikers kunnen noemen! De Ne derlandse naam kneu is een klankna bootsing. Het is afgeleid van de roep van de diertjes die ze ook in de vlucht veel la ten horen. Het klinkt als een opgewekt „knut-knut-knut". In het zuiden en in België wordt de kneu daarom ook kneu ter genoemd. Hoe in dit verband het woord heikneuter boerenpummel) past, is me niet erg duidelijk. „Programzanger" Zingen kunnen kneutjes heel leuk. Het is een niet al te luid maar gevarieerd mengsel van allerlei vrolijke geluidjes, soms vermengd met de roep. Vaak zit een aantal mannetjes tegelijk te zingen en dat is werkelijk een heel fijn gehoor. Over die (on)bekendheid werd ook oeger geschreven. Thijsse vertelt voor oorlog al in zijn nog steeds heel ple- erig leesbare boek Het Vogeljaar: „Ze n talrijk, maar ik weet wel, dat u ze zel- n of nooit opmerkt. Wie denkt er op jn wandeling aan kneuen? Vroeger was st dier meer populair, toen stond het in et leesboekje van Prinsen afgebeeld bij e letter eu, zodat ieder jeugdig Neder- mder al vóór zijn zevende jaar de we gschap opdeed dat een kneu een vo el is, die met zijn dikke snavel wel wat eeft van een vink of een mus, en daar leef het dan meestal bij. En tegenwoor- ig is hij helemaal uit de school geban- en, want daar zijn zoveel andere dingen leren, en op de middelbare sdhool omt hij ook niet aan de beurt, zodat we r maar vakantiewerk van moeten ma len om hem te leren kennen." Talrijk Om op Texel een kneutje te zien hoef e echt geen vakantie te nemen. Ze zijn hier heel talrijk. In aantallen komt de Soort met z'n ruim 900 paren op ons ei land zelfs op de twaalfde plaats. Dat wil zeggen in het midden van de jaren ze ventig, toen we heel grote delen van Texel inventariseerden. Kijken we alleen naar de zangvogels dan staat hij zelfs op de zesde plaats. Alleen huismus, veld leeuwerik, spreeuw, fitis en winterko ning waren nog talrijker. Inmiddels kan er echter wat veranderd zijn. De veld leeuwerik lijkt in aantal afgenomen en de winterkoning heeft door enkele wat kou dere winters zeker veel „ingeleverd." Onze kneu kon daardoor wel eens naar de vijfde of vierde plaats onder de zang vogels zijn opgerukt. Kneuters Overal kunnen we ze ontmoeten, de kneuen, overal waar bosjes zijn of struik gewas groeit, en overal waar „onkruid" voorkomt. Want kneutjes zijn echte zaa deters die hun voedsel vooral in krui dachtige gewassen op of nabij de grond zoeken. Zijn wetenschappelijke naam dankt hij aan die eigenschap. Carduelis cannabina luidt die naam. Carduelis is de geslachtsnaam die hij delen moet Thijsse zegt het zo: „Het mooist wat ik op kneuengebied gezien heb, waren hun nesten in bloeiende egelantieren, de heerlijkste bloemen van het duin. Een mannetje zat te zingen op een hoge twijg temidden van de bloemen. Het lied van het robijntje overtreft dat van alle vinkachtige vogels in liefelijkheid en zui verheid en rijkdom van melodie en in lengte van duur. De meeste vinken zijn refreinzangers, maar het robijntje is een echte programzanger, hij zingt een lang stuk, een lied waarin vriendelijk gekeuvel afwisselt met vrolijk gekraai." Robijntjes noemt Thijsse ze. Inderdaad is dat een andere oude volksnaam voor ons kneutje. Dat was lang voor een mul tinational één of andere wasverzachter met die naam meende te moeten uit rusten. Een robijn is een donkerrode edelsteen. Vanwaar die naam voor het kneutje? We moeten om dat te begrijpen kijken naar het mannetje in broedkleed. Dat heeft dan namelijk een fraai rood voorhoofd en dito borst. In herfst en winter is er bij kneuen echter helemaal geen rood te bespeuren. Toch hebben ze na de herfstrui in augustus/september wél rode veertjes. We zien ze alleen niet. De randen van die veertjes zijn namelijk grijs-bruin en zo blijft het rood eronder verborgen. Dat komt pas tevoorschijn als de veertjes in de loop van het voor jaar steeds meer afslijten. Daarom zijn de kneuenmannen pas in de zomer op z'n allermooist. Vooral in het voorjaar kunnen we bij de afzonderlijke dieren heel vee! verschil in het rood op kop en borst opmerken. Maar eigenlijk is het dus zo: hoe roder een kneutje is, hoe mooier hij er voor ons uitziet, maar hoe meer zijn verenkleed versleten is. Onopvallende vrouwtjes In de vlucht zijn die rode kleuren niet erg opvallend. Afgezien van de geluidjes zijn dan de mooie kastanjebruine rug bij het mannetje en de witte vleugelvlekken bij zowel mannetje als vrouwtje, goede kenmerken. Verder is en blijft het wijfje een weinig opvallend grijs-bruin vogelt je. Een beetje musachtig ziet ze er uit, zeker als ze over de grond scharrelt op zoek naar zaadjes. Ik herinner me nog goed dat toen mijn broer en ik als jochies onze eerste stappen zetten op het pad van het „vogeltjes-kijken" we (ook) bij de kneu aardig in de fout gingen. Vaak struinden we dichte bosjes en meidoorn hagen af en we vonden daarbij heel wat nestjes. Daarbij waren er veel waarop een bruin musachtig vogeltje broedde. We aarzelden eerst absoluut niet; zowel qua naam als uiterlijk klopte het precies. Dat moeten heggemussen zijn! Dat dat niet klopte werden we pas gewaar toen we in een boekje zagen dat heggemus sen heel moie, egaal blauwe eitjes beho ren te hebben. De eitjes van onze hegge mussen waren altijd gespikkeld! Met wat extra aandacht was het toen niet meer zo moeilijk om achter de juiste naam te komen. Het geluid van de vogeltjes en het meestal in de directe omgeving van het nest rondzwervende mannetje brachten ons op het juiste spoor. Het kneutjes-spoor dus. Als je op zo'n ma nier een vogelsoort leert kennen, vergis je je later echt nooit meer. Jaarvogel Het kneutje staat voor ons land te boek als een jaarvogel. Dat betekent dat hij hier het hele jaar te zien is. 's Zomers zoals al gezegd, in groot aantal, 's win ters in klein aantal. Op Texel klopt dat eigelijk maar gedeeltelijk. Als er sprake is van een vrij vroege vorstperiode verdwij nen de kneutjes bijna altijd helemaal van ons eiland, In zachte winters blijven er wel eens enkele hangen. In de loop van maart komen de eerste meestal terug. Vooral in april echter nemen de aantallen sterk toe. De eerste troepjes zien we vaak in de duinen waar ze snoepen van het zaad van de bekende vroege voor- jaarsbloeiers zoals vroegeling en kleine veldkers. Veel is er over het kneutje nog onver- teld gebleven. Over zijn levenswijze, nooit alleen, altijd gezellig in troepjes, geen echte territoria. Over zijn nestelwij ze en broedgedrag, tot op de grond en in de zeereep, tot ver in augustus. Over de sterke schommelingen in aantal, over de slaaptrek en ga zo maar door. Ik heb me voorgenomen in de loop van de zomer nog eens iets over het kneutje te vertel len. In de tussentijd heeft u mooi de kans kneutjes te ontdekken, of ze wat beter te leren kennen. Deze alleraar digste vogeltjes zijn het zeker waard!

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 13