Aanleg riolering onvermijdelijk in zomerseizoen Zorgen over financiën van Natuurrecreatiecentrum Kerk met pasen weer in gebruik A-team naar De Koog Grondverkoop vo|; palingrokerij MijnMarkt in De Cocksdorp Molengat in de vaart PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 APRH Het is niet te vermijden dat de vol gende fase van de vervanging van de riolering van Den Burg voor een deel wordt uitgevoerd in het seizoen. Het werk duurt namelijk zes maanden en moet voor het eind van het jaar voltooid zijn. Dat laatste is een eis van de belangrijkste subsidiegever, het rijk. De riolering kwam in de raadsvergade ring van dinsdag aan de orde naar aan leiding van een nadere raming van het werk, waarmee de gemeenteraad ak koord moest gaan. Onder andere Ger- brand Poster was niet gelukkig dat het graafwerk tijdens de toeristendrukte moet beginnen. Wethouder Barendregt vertelde dat de werkzaamheden zodanig zullen worden geregeld dat de overlast tot een mini mum wordt beperkt. De drukste straten komen aan bod in de stilste tijd. In juni wordt begonnen met de Jonkerstraat. In augustus volgt de Kogerstraat, in sep tember de Witte Kruislaan en de Waal- derstraat in oktober, waarna de rest van de tijd beschikbaar is voor het afwerken. Joop van der Meer wilde dat de bewo ners van de straten persoonlijk bericht krijgen over aanvang en duur van de werkzaamheden. Dat werd toegezegd. Gerbrand Poster wenste dat meer men sen op het project worden gezet, zodat het eerder klaar is. Dat wees Barendregt van de hand omdat het kostenverho gend is, wat door de subsidiegever niet zou worden geaccepteerd. Hogereind 4 Henk Beumkes en Klaas Barendregt verschillen van mening over de vraag of het thans goed gaat met de onderhan delingen rond de renovatie van het pand Hogereind 4 in De Waal. Volgens Beum kes die sprak van ,,een lange droeve zaak" zijn de verhoudingen volkomen stuk en wil de bewoner, de heer W. Sweere, alleen nog via een advocaat met de gemeente onderhandelen en zijn de problemen rond de berging naast het huis ook nog niet opgelost. Volgens Ba rendregt was dat schromelijk overdre ven. Er is betrekkelijk normaal contact met Sweere, die inmiddels akkoord is gegaan met de renovatie en ook met de huurverhoging die daarvan het gevolg is. Ook de tijdelijke huisvesting is tot ie ders genoegen geregeld. Met de berging lijkt het ook goed te komen. Allemaal heel positief", aldus Barendregt die het Beumkes kwalijk nam dat hij de kwestie zo presenteerde. Grensweg De raad stelde het bestemmingsplan Grensweg vast. Peter Bakker van de PSP was de enige tegenstemmer. Hij achtte het bezwaarschrift van de werk groep Landschapszorg gegrond. Bakker ging er vanuit dat de recreatiedruk in dit gebied te groot zal zijn als de Recron slaagt in zijn streven om per kampeer- eenheid 80 inplaats van 100 m2 vast gesteld te krijgen. Dirk Terpstra had geloof gehecht aan de verzekering dat de 3200 slaapplaatsen in het gebied niet overschreden zullen wor den. Hij vreesde dat bij een kleiner aan tal slaapplaatsen de centrale voorzienin- gên 'niet van de grond zullen komen, waardoor de recreatiedruk op de omge ving juist groot wordt. Om die-reden kon hij het bezwaar van landschapszorg niet onderschrijven en ging akkoord met het ontwerp-plan. Gerbrand Poster wilde de oppervlakte per kampeerplaats van 100 naar 80 m2 brengen door dit als wijzigingsvoorstel in stemming te brengen. Wethouder Schil ling wist hem daarvan te weerhouden door erop te wijzen dat het kroonberoep over deze kwestie moet worden afge wacht. Als de kroon akkoord gaat met 80 mz voor de recreatieterreinen in het buitengebied zal het college die regel ook van toepassing verklaren op het ge bied Grensweg. Het zou rechtsongelijk heid veroorzaken als nu voor het Grens- wegplan een andre norm wordt afgekondigd. Oost De raad stelde ook het bestem mingsplan Oost vast. De procedure die rond dit plan is gevoerd heeft een voor- beelding verloop gehad. Er is volop in spraak geweest. Met tal van wensen kon rekening worden gehouden zodat er uit eindelijk geen bezwaarschriften waren en de vaststelling van het plan een ha merstuk was. Gelein Jansen vond dat er nog wel een regeling moet komen voor het toelaten van visbootjes op de erven. Wethouder Schilling had er echter vertrouwen in dat het zonder regeling in de praktijk geen problemen zal geven. Brandweerauto Hoewel het desbetreffende raads voorstel niet de „schoonheidsprijs voor duidelijkheid" verdiende, ging de raad akkoord met de aanschaf van een nieu we brandweerauto voor De Cocksdorp ten koste van totaal 7182.000,—. Die onduidelijkheid bestond uit het feit dat in de nlangs gehouden commissie vergadering heel andere bedragen op ta fel lagen. Dat waren verouderde cijfers die al bij de opstelling van het investe ringsprogramma 1984 waren verzameld. Bovendien was de btw met 1% ver hoogd. Paul Kikkert had uit de bereke ning niet kunnen opmaken of de oude brandweerwagen is ingeruild en hoeveel geld daarvoor ontvangen is. Het had hem verder verbaasd dat nader was ko men vast te staan dat de inrichtings kosten van de nieuwe wagen twee keer zo hoog waren dan eerst werd gedacht. Cor Dros vond de stijging van de kosten van f172.000 naar f182.000,— een ge volg van „goochelen met cijfers"; hij wilde tekst en uitleg. Die uitleg kreeg hij van Barendregt. Over de inruil kon deze echter niets zeggen. „Als de wagen is verkocht komt het geld in de gemeente kas." Dros was echter niet tevreden. Hij merkte op dat-het college van hem geen last meer zal hebben, maar dat hij wel zijn achterban („eigenlijk mijn voorban") zou aansporen om scherp te letten op de Met Het interieur van de Hervormde in Den Burg wordt sinds enkele w beheerst door steigers van Texelse begrippen enorme omvan; hele twintig meter hoge torenwand mee bedekt. De steigers zijn nodij de loszittende kalk van de muren te nen bikken en daarmee êen eind ken aan het herhaaldelijk neervallen brokken kalk, waardoor onder mee orgel werd bedreigd. Dat orgel is mensen van de kerk met plastic er tegen vallende rommel afgedekt. jjen ten is de kaalgebikte muren niet nieuw te pleisteren omdat er ernsti; wordt getwijfeld of een nieuwe plei yyjj laag wel „houdt". Het werk wordtir dracht van de gemeente uitgevoerd! Vissers bouw- en timmerbedrijf deschild. Zoals de laatste jaren gebr lijk is, worden de diensten van de vormde gemeente Den Burg 's wint; de aula van de Rijksscholengeir schap gehouden zodat het kerkeliji ven door het bikwerk niet wordt stoord. Met pasen zal de gemeenteln va in de echte kerk bijeenkomen; dev, zaamheden zullen ruimschoots op voltooid zijn. ioo r Het A-team, bekend van de g; namige Tros televisieserie kom april niet naar het vliegveld r naar De Koog. Daar zullen de acteurs omstreeks 12.45 uur na rondrit door het dorp op het evf*** mententerrein aan de Nikadel vangen worden door burgemet**.) J. A. Engelvaart. De vliegveldautoriteiten hadder Tros, organisator van het bezoek, c viseerd uit te kijken naar een ande; rein in plaats van het vliegveld, ervaringen in het verleden hebben leerd dat de verkeersdruk in en om vliegveld te groot zou worden Verwacht wordt dat de acteurs zeer populaire serie duizenden langstellenden zullen trekken. De vangst wordt georganiseerd in sar werking met De Koóg Promotion. Het college is bereid 1800 vierl te meter industrieterrein te verko aan A. Blom, De Ruyterstraat Oudeschild voor verplaatsing zijn palingrokerij. De grond ligt de hoek Schilderweg-Van IM;iin straat en krijgt in het niei bestemmingsplan haven Oudesc de bestemming „algemeen be venterrein". Het college biedt grond aan voor f90.000,—. k Qflot Blom wil op dit terrein een wood en een bedrijfsruimte bouwen voo; roken en verwerken van paling. De vraagde 1800 vierkante meter is moment gedeeltelijk als industriete bestemd en daarom zal een artike procedure gevoerd moeten worden de plannen van Blom te verwezenlijl Burgemeester en wethouders heb toegezegd mee te willen werken aan ze procedure. De afdeling ruimtelijke ordening het niet eens met de verkoop en dat de palingrokerij een plaats m krijgen tussen de bestaande bedri op het „oude" industrieterrein van deschild. Die grond is grotendeels kocht voor verplaatsing van bedrijve het nieuwe plan gaat uit van nie werkgelegenheid. „Er dient sprak zijn van een selectief uitgiftebeleid deze grond, primair gericht op nie arbeidsplaatsen, waarbij er op moet worden dat de grond zo optir|(. mogelijk gebruikt gaat worden' het RO-advies. Het bedrijf van E geeft weinig of geen nieuwe werk; genheid als eenmanszaak, conclude; RO. De afdeling adviseerde twee s ken grond te verkopen die dichter bij deschild liggen. Het grondbedrijf v dat de palingrokerij, gezien de gevri de oppervlakte, niet thuishoort op terrein met kleine verkavelingen en er op het huidige adres (met alleen woonbestemming) geen ontplooii kansen voor deze ondernemer zijn betreft weliswaar een eenmansi maar Blöm wil dit bedrijf uitbreiden zijn kinderen werk te geven. Het col is het eens met het laatste advies. juistheid van cijfermateriaal als er aangeschaft moet worden. Paul Kikkert had een technisch bezw tegen de nieuwe brandweerwac „Met die kinderwagenwieltjes komt wagen op een drassig boerenerf niet Straks moet hij er nog met de trel worden uitgehaald." Kikkert wilde dat de oude wagen in het openbaar worden verkocht. Barendregt en Engelvaart wilden i over techniek praten. De brandwl inspectie is met dit type wagen akkc gegaan en de brandweermensen zien ook geen bezwaren. Omdat zij vonden onvoldoende geïnformeerd te zijn stemden de raadsle den Jan van Asselt, Paul Kikkert en Cor Dros dinsdagavond tegen het voor stel om voor het jaar 1982 een aanvullende subsidie van 714.588 toe te ken nen aan de Stichting Texels Museum. Over genoemd jaar had de stichting een tekort van f44.763— dat door extra subsidies van rijk, provincie en ge meente moet worden gedekt. Het gemeentelijke aandeel was dus 714.588 conform de verdeelsleutel die voor de subsidiering van het Natuurrecreatie centrum geldt. De totale gemeentelijke subsidiering van de vier musea komt dan op 7128.959,—. Vooral de uitgaven voor verwarming, electriciteit, water en schoonmaken zijn veel hoger uitgevallen dan begroot was. De totale overschrijding bedroeg 731.985- B en W willen hiernaar een onderzoek instellen en willen tevens maatregelen nemen om de kosten van de musea be ter te beheersen. Er gaat een volumebe leid gelden, wat betekent dat het mu seum niet meer dan een bepaald bedrag mag uitgeven en zelf voor de tekorten opdraait, die toch nog zouden ontstaan. Probleem Dinsdagavond bleek dat diverse raadsleden vrij zwaar tillen aan de steeds hoger wordende museakosten op Texel. Paul Kikkerf had gehoord dat de uitga ven voor aardgas in werkelijkheid minder hoog zijn geweest en dat de gasmeter defect was. Hij wilde eerst wel eens we ten hoeveel geld het museum terugont vangt als het gasbedrijf erkent dat inder daad veel minder gas is geleverd dan de meter heeft aangegeven. Cor Dros klaagde over het te laat ontvangen .van een verslag van de FET commissieverga dering waarin de museumproblemen aan de orde waren geweest. Ook hij wil de weten hoeveel „gas-geld" wordt ge restitueerd. Mevrouw Huitema merkte op dat ook het electriciteitsverbruik fors is gestegen. De burgemeester zei dat het museumbestuur heeft besloten een rapport te laten uitbrengen inzake het energiegebruik;. Wethouder Barendregt zei dat de forse overschrijdingen van 1982 een stimulans zijn om het volume beleid krachtig te gaan toepassen. Hoe veel geld het museum van het gasbedrijf zal terugkrijgen, wist hij niet. De raad krijgt het te zijner tijd te horen. Baren dregt vond ook dat het rijksbeleid nogal bedreigend is voor de musea. Brinkman denkt aan kortingen van 15 tot 25% op de thans geldende rijkssubsidies. En er kan geen sprake van zijn dat dergelijke kortingen door provincie of gemeente worden gecompenseerd. Dat kan nog problemen geven. Het wachten is nog op de cijfers over 1983. ondernemers-aktiviteiten De Cocksdorp is sinds afgelopen week een supermarkt rijker; Mijn- Markt, eigendom van K. Hooij- schuur van de firma De Muy. De voormalige Verswinkel van D. Leeg water is van binnen en van buiten in grijpend gewijzigd. De zaak werd van een nieuwe gevel voorzien die wat kleinschaliger oogt. Klanten komen eerst in een portaal van waar een ,,éénrichtingsdeur" toegang geeft tot de winkel. De klanten kunnen alleen langs de kassa de zaak weer verla ten, zodat een goede controle mogelijk is. De winkel zelf is aanmerkelijk vergroot. Het voormalige magazijn is erbij getrok ken zodat er nu een winkeloppervlakte van 180 m2 is ontstaan. Bij de winkel is geen magazijn meer. Peter Bakker vroeg zich af in hoeverre het juist is dat geld van de gemeente dat bestemd is voor „cultuur" feitelijk voor een belangrijk deel ten goede komt aan de toeristen, zoals bij subsidiering van musea. In hoeverre profiteren de Texe laars van de plaatselijke musea? Hij wees op het fonds recreatie en natuurbehoud (gevoed uit geld van de toeristenbe lasting) als een misschien meer voor de hand liggende geldbron om subsidies te geven aan merendeels toeristische trek pleisters. Barendregt wilde hierop niet ingaan en verwees de discussie naar de raadscommissie. Wethouder Zegers dacht dat het nog lang zal duren voordat bekend is hoeveel geld het gasbedrijf aan het museum zal teruggeven. Het zag er even naar uit dat het voor stel zou worden aangehouden in af wachting van meer gegevens, maar Ba rendregt maakte bezwaar en wilde direct een beslissing. De ontbrekende gege vens zouden later wel komen. Het is in ieder geval de laatste keer dat zoiets kan gebeuren; in 1984 geldt het volumebeleid. Herdenking Aan het begin van de vergadering werd de onlangs overleden heer C. H. Roeper herdacht. Hij was o.a. wethou der van 1957 tot 1966 en beoefende tal van gemeentelijke en andere functies waardoor hij een actief en voor aanstaand lid van de samenleving was. Mevrouw Tine Krijnen-Baijs werd zonder problemen tot de gemeenteraad toege laten als opvolgster van Cor Dros. Een commissie bestaande uit Gelein Jansen, Gerbrand Poster en Daan Welboren had de geloofsbrieven in orde bevonden. Jansen uitte zijn vreugde over „weder om een dame in de raad." Verkeersvrij Dirk Terpstra-van, het Ra kt-vond dat- het college mèt~de~ondememers in Ho- gerstraat, Kogerstraat en Waalderstraat moet regelen dat het voetgangers^ fiets en verzorgend verkeer daar ongehinderd kan plaatsvinden. Nog beter zou hij het Firma De Muy blijft zelfstandig opere ren, de winkel is niet ondergebracht in één of andere winkelketen. Wel worden artikelen verkocht van „Mijn Merk" dat gemaakt wordt door de Sperwer groep. Hieraan werd ook de naam van de zaak ontleend. Ook wat het pand zelf betreft is de zaak zelfstandig. De Muy kocht het gebouw van P. Douma. In het assortiment werd brood van bak kerij Het Gouwe Boltje uit Oosterend op genomen. Deze warme bakker zal in het vervolg niet meer in De Cocksdorp ven ten. Ook is er een vleeswarenafdeling in gericht. De vleeswaren worden aan de vaste wal ingekocht. De winkel is in een eigen stijl ingericht waarbij vooral de kleuren rood en wit zijn opgenomen. Aan de verbouwing die een half jaar duurde, werkten mee de fa. H. Gieze als aannemer, Bruining en Agter verzorgden het electra, loodgieter was Veltkamp, schilder Jan Graaf en de koelapparatuur kwam van de VEM. Bovendien voerde Hooijschuur veel zelf uit. In het seizoen biedt de winkel werk aan vier mensen plus twee krachten in deel- tijddienst. 's Winters kan volstaan wor den met wee werknemers. vinden als genoemde straten voetgan gersdomein zouden worden. Terpstra maakte zijn omerking naar aanleiding van een verzoek van het Provinciaal Overlegorgaan gehandicaptenbeleid Noordholland om paal en perk te stellen aan uitstallingen, e.d. op de voetgan gersstroken, waardoor met name rolstoelgebruikers worden gehinderd. Er zou een regeling moeten komen op grond waarvan met de winkeliers over eenkomsten worden gemaakt. Wethou der Schilling kondigde aan dat een voor stel tot afsluiting voor het verkeer in ge noemde straten in aantocht is. Hetgeen ook vreugde gaf bij Gelein Jansen van het CDA, wiens fractie meerdere malen om afsluiting heeft gevraagd. Peter Bak ker merkte op dat een behoorlijke be waakte rijwielstalling nabij het centrum ook zou bijdragen aan het „fietsvrij" houden van het centrum. Als het aan wethouder Daan Schilling ligt zal de gemeente op geen enkele wij ze optreden tegen kapsalons die zich vestigen in woningen, garages, e.d. Integendeel: vestiging van deze kleine bedrijven wordt toegejuicht voor zover zij voldoen aan de eisen van de vesti gingswet. Toezicht op naleving van de vestigingswet is trouwens geen ge meentelijke taak. De gemeente kan al leen iets doen als vestiging strijdig is met de planologische regels. Ambtenaar Le Roux vertelde dat het exploiteren van een kapsalon in een woonhuis toelaat baar is, als de woonfunctie van dat huis niet wordt aangetast. Schilling en Le Roux maakten hun op merking naar aanleiding van een verzoek van de Nederlandse Kappersorganisatie om op te treden tegen „wildgroei" van kapsalons in kamers in particuliere hui zen e.d. De Raad van State heeft on langs bepaald dat zo'n kapsalon niet kan worden aangemerkt als een „vrij" bedrijf wat zou inhouden dat het „dus" ook niet aan huis mag worden uitgeoefend. De verondersteling van Gerbrand Poster dat op grond van dat laatste kan worden opgetreden werd echter niet bevestigd, integendeel. Door planologische maat regelen is de vestiging van zulke bedrijf jes niet tegen te gaan. Kringloop duurder Volgens de Vereniging Milieudefensie is kringlooppapier goedkoper dan ge woon papier. Milieudefensie gebruikte dit argument om gemeenten te verzoe ken meer kringlooppapier te gebruiken. De gemeente heeft echter de ervaring dat kringlooppapier juist duurder is. Van Asselt maakte een opmerking over die tegenstrijdigheid, waar niemand een verklaring voor kon geven. Dirk Terpstra brak nog eens een lans voor de windsurfclub die er nog steeds niet in is geslaagd om met het water schap tot een akkoord te komen inzake windsurfvoorzieningen bij Dijkmanshui zen. „Is er dan helemaal niets voor die vereniging te doen?" Uit wat verder werd meegedeeld bleek dat het college voldoende zijn beste heeft gedaan door met het waterschap te praten. Het wa terschap wil de bestaande faciliteiten bij Dijkmanshuizen echter niet uitbreiden omdat dit strijdig wordt geacht met het dijkbeheer. Er zijn aan het bestuur van de surfclub wel bepaalde suggesties ge daan. De club is nog met het water schap in gesprek. Sinds gisteren vaart de dubbeldekker Molengat weer als dienstboot. Dat blijft zo tot 2 mei. In die tijd is de Texelstroom reserveboot.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2