Den Hoorn 1000 jaar an het Marsdiep" VAN HET RAADHUIS Voor het weekend ntoonstelling in scheepvaartmuseum Caravan uitgebrand in schuur Granaten gevonden College wil salaris personeel WST herberekenen Brand jeugdhonk opgelost J. Rommets winnaar periodekampioenschap Gymnastieklessen worden hervat Ruiten Boer toernooi ^Mededelingen van B. en li. Verandering in bestuur CDA Texel Auto uit het verkeer Paaseieren zoeken in De Koog a Artsen Groene Kruis B Tandartsen H Apotheek 14 en 15 april 1984 Kerkdiensten m Gezinsverzorging m Alcohol en drugs. Dierenartsen S Noodslachtingen Rijkspolitie Dierenartsen n Kustwacht Eierland B Brand/ambulance B snium-feesten veer duizend tri en uerrn ae naan Despreken ae tentoonstelling. Lap, beheerder van het zee- en scheepvaartmuseum in Den Hoorn, tijd bezig geweest met het inrichten van een tentoonstelling museum: ,,Den Hoorn 1000 jaar aan het Marsdiep". Die titel hoeft voor ornder dorpscommissie geen reden te zijn om nog dit jaar grootse te organiseren, er wordt alleen mee bedoeld dat er sinds mensen aan het Marsdiep wonen. 0 vertelt dan ook hoe aarom die mensen zich daar vestig- jin het toenmalige dorp ,,Oud" Den n. Vervolgens wordt toegelicht hoe luidige Den Hoorn ontstond op de tegen het afslag bestendige klei- irug ,,Het Klif". Het Marsdiep imde in dit tijd tot op de plaats waar Ie winkel van Troost is gevestigd, de hoger gelegen kleileembult. [gaan wordt op het ontstaan van de idienst. Als rode draad loopt door ile tentoonstelling het constant ver- liven van zandbanken en .stroom- ;n en het daardoor aangroeien en jrverdwijnen van land. Met duidelijke tjes wordt getoond hoe de situatie /en geleden was en hoe dat veran- le, Het laatste van de twaalf panelen it beelden van paviljoen paal 9, om te geven dat die ontwikkeling nog Ids doorgaat. ielfde opbouw is terug te vinden in diapresentatie die bij de tentoonstel- j hoort. Die is overigens nog niet maar de verwachting is dat ook dat erdeel tijdens de paasdagen zal :tioneren. Dorpsbevolking et is voor het eerst dat een dergelijke oonstelling in het scheepvaartmu- n wordt gehouden. Het zal waar- jnlijk niet voor het laatst zijn. Direc- van de Stichting Texels Museum, l de Haan: ,,Met de sterk teruglo- subsidiemogelijkheden kunnen niet verwachten dat we de collectie erg kostbare stukken kunnen uit- den. Toch moeten we er voor zorgen onze musea de belangstelling van publiek blijven trekken. We denken dergelijke tentoonstellingen daar een del voor kunnen zijn, voor de oud- Iskamer in Den Burg hebben we iets lelijks in voorbereiding." r de reden voor het kiezen van dit erwerp zei De Haan: ,,Toen er vorig sprake van was dat het scheepvaart- peum naar Oudeschild zou verhuizen jtesteerden de Hoornders. Blijkbaar ft het scheepvaartmuseum in hun ge- jhten en daarom hebben we besloten jte maken dat daarop inspeelde. We jachten dan ook dat de dorpsbevol- g massaal naar de tentoonstelling zal pen kijken." fn Lap, zelf een geboren Hoornder en Kzoon van een loods wiens portret fis jaar en dag de wanden van het seum siert, voegt daaraan toe dat Ir Hoornders een lijst met de namen de 92 loodsen die in 1785 een beta- voor hun werk ontvingen extra inte- iant kan zijn: „Grote kans dat hun fa- lenaam er op voorkomt. In „Texelse pachten" van Dijt kunnen ze dan op- ken of dat ook werkelijk voorvaders van de STM samengesteld worden. Al leen twee loodspenningen, waarmee de Dinsdagavond om kwart over tien brak brand uit in een grote alumimi- um caravan die stond in een schuur van de heer Hennink aan de Bos- randweg. Het vuur ontstond tijdens carrosseriewerkzaamheden: een vonk van een slijpschijf viel in een emmertje met benzine en poetska toen dat naast de caravan stond. Er ontstond een fakkel van vuur en de bekleding van de caravan vatte snel vlam. Na alarmering waren enkele leden van de brandweer snel ter plaatse. Ze kon den door water op de vuurhaard te gooi en een uitslaande brand voorkomen. De overige brandweerlieden zorgden met behulp van het materieel voor het na- bluswerk. Dat nam een half uur in beslag. Door de kunststofbekleding in de ca ravan ontstond een enorme rookontwik keling in de schuur. Rook die schadelijk is voor de longen en de brandweer ging dan ook met persluchtmaskers het vuur te lijf. De caravan brandde praktisch ge heel uit. De betrokkenen schatten de schade op enkele duizenden guldens. De Explosieven Opruimingsdienst zal zich ontfermen over twee granaten die deze week in de duinen werden gevon den. Dinsdag werd een brisantgranaat afgeleverd bij paviljoen 3 bij paal 21 en de exploitant verwittigde de politie. Een dag later werd een forse granaat gevon den bij paal 15. loodsen zich vroeger, als met een politie penning, konden identificeren zijn van Terschelling afkomstig. Het is nog niet bekend hoe lang de ten toonstelling zal blijven, waarschijnlijk zal dat het hele seizoen zijn, afhankelijk van de belangstelling. Wat het volgende on- derwerp wordt dat op deze manier aan de orde komt is nog niet bekend. Moge lijk zou dat het reddingwezen kunnen zijn, aldus De Haan. Het Zee- en Scheepvaartmuseum is van dinsdag tot en met zaterdag open tus sen 13.30 en 17.00 uur. Om inzicht te krijgen in de mogelijke claim van het personeel van de Wel- zijnsstichting op tekort betaald salaris in 1983 wil het college een herberekenïng van het salaris laten uitvoeren door GAMMA, een adviserende welzijnsorga nisatie met een computer. Dit gebeurt op voorstel van het bestuur van de Wel- zijnsstichting. Het onderzoek kost 75508,—. Eerder hadden burgemeester en wet houders de vraag van het bestuur afge wezen omdat men meende zo automa tisch akkoord te gaan met de kritiek van het personeel op de salarisberekening. Het bestuur heeft later duidelijk gemaakt dat men een inzicht wil hebben in de kosten als het personeel gelijk zou krij gen en de door hen genoemde bedragen inderaad „verkregen rechten" zijn. „Dit onderzoek betekent niet dat we hiermee de salarissen van het personeel op een hoger peil brengen", aldus het college. De afdeling financiën adviseer de voor de tweede maal negatief over het onderzoek en de bijkomende kosten. „Dit onderzoek kan opgevat worden als het ondersteunen van de claim van de vakbond en herberekening van het sala ris is nu niet nodig. Dat komt pas aan de orde wanneer het honderd procent zeker is dat de volgens het personeel verkre gen rechten inderaad rechtmatig zijn. Nu is het weggegooid geld",, aldus.de afde ling financiën. Het college deelt die me ning dus niet. Drie jongens van 13, 14 en 15 jaar hebben dinsdag tegenover de politie toegegeven de brand in de jeugdhut aan de Wilsterstraat te hebben veroorzaakt. De jongens, afkomstig uit Den Burg, Oudeschild en Oosterend hadden met vuur gespeeld in het onderkomen. Men had een oude matras aangestoken, weer gedoofd met planken maar na een aantal malen dit „grapje" te hebben uitge haald, was men de brand niet meer meester. De daders zullen de verbrande spullen in de hut moeten vergoeden. Hoewel Joop Rommets al weer enkele jaren in de Texelse schaaktop meedraait, was het hem tot nu toe nog nimmer gelukt een periodekam- pioénschap op zijn naam te bren gen. Maar door een degelijke over winning op Paul Eelman maandaga vond in De Lindeboom, werd Rom mets voor de concurrentie onbereik baar en sleepte hij aldus zijn eerste periodetitel in de wacht. Of hij ook het Texels kampioenschap (dat bestaat uit het beste resultaat over drie periodetoernooien) op zijn naam zal brengen is nog de vraag. Titelverdediger Jaap Dros heeft vooralsnog de beste kansen. In zijn laatste partij heeft Dros aan remi se voldoende, want dan blijft hij over dit seizoen Rommets juist een half puntje voor. Een geweldig gevecht leverden Gerard Zoetelief en Rinus Vittali. De laatste toonde v orige week nog zijn weerbaar heid door in een slechte stelling Joop Rommets te overrompelen. Gerard Zoe telief moest minstens remise maken om de degradatiedreiging te bezweren. Het pleit voor Zoetelief dat hij de strijd niet uit de weg ging, tegen Vittali waar schijnlijk ook de beste aanpak. In de enorme complicaties kwam Zoetelief tenslotte in een gewonnen stelling te recht. Hij bood toen gauw remise aan om zijn plaats in de hoofdgroep veilig te stellen. Degradatie De degradanten zijn Wim Hoekman en Ferry van Tatenhoven. De laatste kwam niet verder dan één remise (tegen Dros), hoewel hij zeker beter schaak liet zien dan enkele jaren geleden toen hij ook een keer de hoofdgroep haalde. A. Terpstra senior heeft nog steeds royaal de leiding in de B-groep. Maandagavond won hij zonder proble men van W. Pranger die al snel een stuk achter raakte. Ook F. van Lare roert zich door twee achtereenvolgende overwin ningen weer in de strijd om de promotie plaatsen. Een kort maar hevig treffen was de partij tussen A. van Loon en E. de Visser. Van Loon maakte pardoes de dame van De Visser buit, waarna deze het uiteraard voor gezien hield. Uitslagen: A-groep: G. Zoetelief-R. Vittali y2 y2 F. van Tatenhove-J. Dros Z> J. Rommets-P. Eelman 1—0 R. Vittali-J. Rommets 1—0 P. Eelman-H. Broekema afgebr. J. Dros-W. Hoekman 1—0 F. van Tatenhove-G. Zoetelief 0—1 B-groep: W. Pranger-A. Terpstra sr. 0—1 F. van Lare-M. Witte 1—0 O. van Loo-A. Terpstra jr. 0 1 A. van Loon-E. de Visser 1—0 O. van Loo-M. Bremer 0—1 F/van Lare-M. Visser 1—0 M. Witte-W. Pranger Zz—Zz G. v.d. Bie-E. de Visser 0—1 A. Terpstra jrrK. Bruining 1—0 W. Albers-R. Terpstra 1—0 De gymnastieklessen van Peter Vos (GVO, SVC en ZDH) zullen maandag weer beginnen. Ook de cursussen aero- bicdance worden volgende week weer hervat. Na de paasvakantie beginnen de lessen op 1 mei. Het Ruiten Boer (bridge) toernooi is landelijk gestart met de voorrondes bij zo'n 1180 verenigingen. De eerste drie geplaatsten gaan naar de halve finale op 6 mei te Wormerveer. Van de Bridgeclub Texel zijn dat: Familie Bakker, B. van Hoogen en F. Bakker, W. Blonk en L. van Hoogen, dames Langeveld-Blok en Fam. van Sambeek. Maandag 16 april is de jaarlijkse paasdri- ve van de bridgeclub in hotel De Lindeboom. Inentingen Op 17 en 18 april wordt in het Groene kruisgebouw te Den Burg gelegenheid gegeven kinderen te laten inenten tegen rode hond, difterie, tetanus en polio. Voor rode hond zijn opgeroepen de meisjes die geboren zijn in 1973. Voor DTP zijn opgeroepen de kinderen gebo ren in 1980 en 1975. Wie verhinderd is of nog geen oproepkaart heeft ontvangen kan contact opnemen met het gemeen tehuis, tel. 02220-3041, toestel 144 of 142. In het bestuur van de afdeling Texel van het CDA hebben zich enkele veran deringen voltrokken. De heer Kees Hin uit Oudeschild is nu voorzitter, secreta resse is Rinske Pranger-de Jong uit Den Burg en Dick Lap uit 't Horntje blijft penningmeester. Dinsdagavond haalde de politie een Trabant bestelwagen van de weg, die bestuurd werd door een 29-jarige Texel se. De auto had geen zitplaatsen, een defekte uitlaat en mankementen aan de verlichting. Een technisch onderzoek heeft woensdag uitgewezen dat de rem men ook niet in orde waren. Eerste paasdag, 22 april, is het voor de jeugd in en om De Koog weer mogelijk om paaseieren te zoe ken op het evenemententerein aan de Nikadel. Vanaf tien uur kan de jeugd zich als paashaas laten schminken. Omstreeks 11.00 uur komt de paashaas aan. Daarna kunnen de kinderen de ongeveer 1200 verstopte eieren zoeken. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag 8.00 uur j= Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon (02223) 234. Dokter Coutinho is afwezig wegens vakantie tot 18 april. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur: Zr. H. J. Nolting-Hilgers, Bernhard- laan 71, Den Burg, tel. (02220) 3420. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/'m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Lidmaatschapskaart mee- brengen. Voor zeer spoedeisende tandheel- kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte H! Kruislaan 19. =1 Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij- dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur, zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed ig eisende gevallen. Zondag 15 april 1984 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman in de RSG i Den Hoorn 11.00 uur ds. Verbeek De Koog 9.30 uur ds. Verbeek De Waal 9.30 uur dhr. M. Kuiper Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Oudeschild 11.00 uur mevr. K. Kok De Cocksdorp 10.45 u. ds. De Jong GEREFORMEERDE KERKEN jü Den Burg 10 uur kand. Strietman van Amstelveen 19.30 uur kand. Strietman Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. J. Donker 19.30 uur ds. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE j| Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst e GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE M Den Burg 10 uur ds. Hylkema Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE 1| in de Doopsgez. kerk, Kogerstraat Den Burg 19.15 uur ds. v.d. Vlugt. uit Harderwijk Welkomstdienst Eigen spullen )e tentoonstelling kon vrijwel geheel rc eigen spullen en uit eigen bronnen §H Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur. en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en H= 19.00 uur gebeld worden met mevr. ËHÊ B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht- plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is op werk je dagen geopend van 8.00 tot 18.00 EU uur en in het weekend van 9.00 - 18.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644^ Het bureau te De Koog is elke dinsdag- en donderdagmiddag open van 16.00 - 18.00 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur, The Gospeltrain Kindernevendienst Den Hoorn; zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 10.45 uur Interkerkelijke Palmpasenviering in de Ned. Herv. kerk Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Zondag 20.00 uur Avondmaal Gedachtenisviering ter herden king van Jezus' dood. BAHA'I Weverstraat 106, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Baha'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Alleen voor spoedgevallen tele- foon (02220) 2527. Voor meldingen van schepen of |g zwemmers in nood: Kustwacht Eier- land, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Nadat de brand geblust was hing de schuur nog vol met rook 13 APRIL DAG 13 APRIL 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 9

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9