„Gekke" mannen en vrouwen zorgden voor mooi toneel TAN HET RAADHUIS „Stelen uit tenten misselijk gedrag" UDI bracht scenes uit een huwelijk Wereldwinkel ook vrijdag open Officier W. Jansen: Texelaars voor ae Niet-gekeurde vrachtwagen Onderhoud kleine rioolgemalen naar gemeente Twist noodzaakte krachtig politieoptreden Mededelingen van B.en „Grote reis" revus in Eierlandsche Hi Bibliotheek gesloten Kledingaktie Geen krant na Pasen PAGINA 2 TEXELSE COURANT Rederijkerskamer UDI bracht zaterdagavond en zondagmiddag in de grote zaal van De Lindeboom zeer onderhoudende uitvoeringen van het komisch- tragische spel „Wat een gekke man... en zijn vrouw dan?" geschreven door de Amerikaan Alan Ayckbourn. Wij schrijven komisch-tragisch omdat de tragedie van deze scenes uit een huwelijk resulteerde in dikwijls komische oplossingen van de problemen. Ayckbourn heeft het spreekwoord „Humor ist wen mann trotzdem lacht" als uitgangspunt genomen en de tonelisten van UDI (waarvan enkele al geruime tijd niet meer op de planken hadden gestaan) wisten dit principe goed uit te buiten zonder de dramatische rode draad in het verhaal uit het oog te verliezen. Opvallend was dat alle zes spelers aan elkaar gewaagd waren en dat mag tot de conclusie leiden dat regisseur Aris van Zeijlen alles uit de spelers had gehaald wat er aan talent in zat. De enige dissonant was de matige tekst kennis bij enkelen. Dat haalde de vaart soms uit het verhaal. „Vriendschap is een illusie. Vriend schap is een droom. Een pakketje schroot met een dun laagje chroom" zong popgoep Het Goede Doel onlangs pessimistisch. Ayckbourn's verhaal han delt over vriendschappen maar hij laat zien dat als het dunne laagje chroom gaat roesten er niet altijd een pakketje schroot voor de dag hoeft te komen. Wat een gekke manen zijn vrouw dan?" gaat over drie echtparen die drie keer kerstavond met elkaar vieren, steeds bij een ander stel. Aanvankelijk houden ze de vriendschapsillusie hoog met plichtplegingen, vriendelijke woor den en gespeeld enthousiasme. Ze wek ken daarmee de indruk dat ze zeer geluk kig zijn met hun vrienden en met zich zelf. Dat kan niet goed gaan dacht de toeschouwer en naarmate het stuk vor derde bleek achter het chroom inder daad een forse portie ellende schuil te gaan. Het rollenspel van de maatschap pelijke ladder (likken naar boven en trap pen naar onderen) moest worden inge ruild voor een beetje eerlijkheid en na een totale spraakverwarring in het twee de bedrijf (waarin alle echtparen zichzelf zijn maar volledig langs elkaar heen le ven) blijkt in het derde en laatste bedrijf dat men ondanks alle ellende elkaar niet laat vallen. Gezichtsverlies of het afdoen van een maatschappelijk masker is geen probleem meer want er valt niets meer te verliezen. Het slot waarin de drie echtparen een maffe danswedstrijd houden en voor het eerst echt plezier hebben met elkaar lijkt oppervlakkig maar het toont goed dat echte vriendschap los staat van elke sta tus. Men heeft elkaar nodig en dan is men de schaamte voorbij. Humor Een mooie moraal die het publiek za terdagavond (toen wij het stuk zagen) wist te waarderen, vooral omdat de to- neelklok niet alleen drama sloeg. Er viel, vooral in de laatste bedrijven, heel wat af te lachen. Humor die door de spelers overtuigend de zaal in werd geworpen en die echt de intentie had om proble men weg te lachen. Een enkele maal lag het er iets te dik boven op. Een speelster ais Aafke Geense leek weggelopen uit een André van Duinshow en had zichzelf soms iets meer moeten afremmen om dat haar maffe creatie de boventoon ging voeren. Aafke bleek wel een ko misch talent bij uitstek, geknipt voor ko medies en het neerzetten van subtiele karikaturen. Zaterdagavond beschikte ze over een tekstvastheid, een prachtige mimiek en een timing die er mochten zijn. Vooral dat laatste was zeer belangrijk want het kon de, vaak scherpe, humor van Ayck bourn maken of breken. Ze speelde een zenuwachtig kindvrouwtje dat opkijkt tegen haar man en dat bij aanvang van het verhaal ten opzichte van haar vrien den op de onderste tree van de maat schappelijke ladder staat. Samen met haar echtgenoot, gespeeld door Sjoerd Jan Visser, gaf ze in het eerste bedrijf dood-zenuwachtig een feestje voor de twee andere echtparen en dat werd zo'n nerveuse toestand dat de toeschouwer Ingaand deze week zal de Wereld winkel aan de Burgwal ook op vrij dag zijn geopend. De openingstijden zijn nu: maandag van 10.00-12.00 uur, woensdag van 14.00 tot 16.00 ur, vrij dag van 15.00 tot 17.00 uur en zater dag van 14.00 tot 16.00 uur. In verband met deze uitbreiding van openingstijden kan de wereldwinkel nieuwe medewerkers gebruiken. Wie belangstelling heeft voor dit werk, kan contact opnemen met Ilse Dros, tele foon 02220-3204 (voor Den Burg), Lia El- dering, telefoon 02223-480 (voor Ooste rend). Er zijn nieuwe artikelen aangeko men uit India, Zimbabwe en de Philipijnen. In Oosterend zullen op zaterdag 5 mei en zaterdag 2 juni van 14.00 tot 17.00 uur verkopingen van de SOS wereldhandel worden gehouden in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat. Dat zal ook het ge val zijn tijdens de zomerse rommel- tjesmarkten. Verder kan men voor derde wereldartikelen in Oosterend doorlopend terecht bij mevrouw M. Vlaming, An kerstraat 11. regelmatig met de tenen krom zat. Dat was nu juist de bedoeling. Rokkenjager Sjoerd Jan Visser is een speler die nog niet zoveel plankenervaring heeft. Dat was zaterdagavond niet te merken. Als een jonge zakenman die nog gelooft in de toekomst en de cynische grapjes van zijn „superieuren" niet begrijpt en die veel te enthousiast op die grapjes rea geert. Sjoerd Jan was een rappe prater die (nog) geloofde in zichzelf en dat le verde een mooi contrast op met zijn ge laten vrienden. Hans Wendrich was als de architect en rokkenjager Geoffrey Jackson heel blasé. Hij had aanvankelijk alleen plezier in gemene zaken zoals vreemd gaan en het bedonderen van zijn bazen. Tot hij in het tweede bedrijf zelf in de problemen kwam omdat zijn vrouw (die hij aanvankelijk als een hond behan delde) zelfmoord wilde plegen. De ruwe bolster bleek toch een blanke pit te be zitten en die subtiele metamorfose bracht Wendrich uitstekend. Toen het slecht met hem ging bleef hij wat gela ten maar vooral uit houding en gedrag bleek dat hij nog een beetje geloofde in zichzelf in zijn „eerlijke ik." De kwaadheid die Wendrich toonde toen zijn vrouw gasten moest ontvan gen maar niets anders deed dan drome rig afscheidsbrieven schrijven en gelaten voor zich uitstaren, had iets feller mogen zijn. Lekker gemeen was die woede ech ter wel en Ayckbourn had hier een levens-echte scherpe tekst als hulpmid del aangedragen. Wereldvreemd Tegenspeelster van Wendrich was In eke Reitsma. In het eerste bedrijf was ze neurotisch, een beetje gek en levend op pillen. De wereldvreemdheid kwam prachtig tot uitdrukking in verdwaasde blikken en kreeg een totaal volume aan drama in het tweede bedrijf. Het hele be drijf zei ze geen woord en was ze met haar ogen en lichaam bezig met zelfdo ding. Wat er om haar heen gebeurde liet haar koud, behalve als ze merkte dat de gesprekken van de anderen haar van pas konden komen bij het uitvoeren van haar daad. Het „stommetje spelen" deed In eke Reitsma uitstekend en dit stille spel was dikwijls een list voor het oog, vooral als het in regelrecht contrast stond met de idiote invallen van een oven schoon makende Aafke Geense en een verstopte DINSDAG 17 APRi uwenbor de laatste 20.00 uui ensdag rgaderinc van Over! nderdag raadsco omisch penbar aanvanc I over de rordenir ecreatie van d de hefl tingen Het einde van het tweede bedrijf. Alle personages zijn murw van de emoties en na enkele mislukte zelfmoordpogingen, een vuile ove;L[ing kapotte lamp en een verstopte grootsteen. Op dat moment begon Ineke Reitsma wish you a merry Christmas" te zingen, waarbij del dirigeerstok ^diende. V.l.n.r. Jouke Jansma, Hans Wendrich, Ineke Reitsma, (nauwelijks zichtbaar daarachter Tine Standaard), Sjoerd Jan en Aa fke Geense. gootsteen Visser. reparerende Sjoerd Jan Kerstavond bij de architect thuis. Rechts Ineke Reitsma met daarachter Jouke Jansma als bankdirecteur. Links het echtpaar Hopcroft, gespeeld door Sjoerd Jan Visser en Aafke Geense. Feeks Tine Standaard wist wel raad met de feeks Marion, een vrouw van een bank directeur die zich aanvankelijk staande hield met in vleierij verpakte kritiek en het liefst de baas wilde spelen. Haar en tree was zeer overtuigend. Het gespeel de enthousiasme over de schone keuken van haar vriendin was zo blasé dat men meteen een bloedhekel aan deze vrouw kreeg. Ook was ze nog zo gemeen om haar man te chanteren met de doe-het- zelf kunst van anderen. Haar tekst had, vooral in het eerste bedrijf, een keiharde dubbele bodem en bij alles wat ze zei (en de manier waarop ze het zei) wist je dat Tine Standaard het tegenovergestelde bedoelde. Dat masker moest ze in het tweede bedrijf, met een fikse slok op, la ten vallen en aan het slot zag het publiek een vrouw die niet meer in zichzelf ge loofde en haar heil zocht in de alcohol. Dat laatste had iets meer uitgebouwd kunnen worden, vooral omdat Aafke Geense zoveel tegengas gaf. Tine Stan daard^ had, echter oyej het geheel een goede interpretatie van haar rol te pak ken en wist dat levensecht over te brengen. Een verrassing was Jouke Jansma als de grijzende bankdirecteur en tegenspe ler van Tine Standaard. Jansma kon in het verleden niet altijd overtuigen en de zenuwen voerden helaas vaak de boven toon. Daarvan was nu geen sprake. Zijn tekstkennis liet soms te wensen over, maar deze tonelist bleek bedreven in im provisatie en bracht een gloedvol karak ter voor het voetlicht. Hij moest een „Door uit tenten op een camping te gaan stelen, verpest je daar de sfeer. De kampeerders vertrouwen elkaar niet meer, gaan elkaar in de gaten hou den. Ik vind dat soort stelen bijzonder misselijk gedrag, waar ik geen goed woord voor kan vinden", aldus de offivier van justitie mr. W. Jansen giste rochtend tijdens de zitting van de politierechter in Alkmaar. De drie verdachten, Amsterdamse jongens van 18, 19 en 20 jaar, hoorden f500— of tien dagen tegen zich eisen. De rechter, mr. L. Strikwerda, zei het in grote lijnen met de officier eens te zijn maar hij wilde rekening houden met de financiële omstandigheden van de beklaagden en vonniste drie maal f300— gulden of zes dagen. De jongens logeerden vorig jaar augustus op camping Loodsmansduin. Zij gingen twee keer na drank genuttigd te hebben uit stelen in tenten van mede- kampeerders. Eerst haalden ze een walk man en een scheerapparaat weg, een dag later uit een andere tent onder meer een cassetterecorder, een fototoestel, filmrolletjes en een tas die vol bleek te zitten met souvenirs. Wegens de geringe waarde werd die tas weer teruggebracht. Twee van de jongens leven van een uitkering en volgen een avond-Mavo, de derde zwaait binnenkort af uit dienst. Toen de jongens de eis hoorden, begon nen ze direct te protesteren dat ze een dergelijk bedrag niet op zouden kunnen brengen. Daarom, en omdat ze niet eer der voor een dergelijk feit terecht had den gestaan, verzachtte de rechter de eis enigszins, hoewel ook hij verklaarde dergelijk gedrag „misselijk" te vinden. De officier vertelde het eisen van gevan genisstraf overwogen te hebben, maar gezien de jeugdigheid van de delinquen ten had hij daar van afgezien. Mishandeling Een 29-jarige inwoner van Harmeien werd door de rechter beboet met hon derd gulden. Hij had vorig jaar juli bij het uitgaan van een dancing een andere va kantieganger in De Koog een bloedneus geslagen omdat diq vervelende opmer kingen tegen zijn vriendin maakte. De eis luidde f150,— of drie dagen. Daar mee zat de officier al onder de strafmaat die hij meestal bij mishandeling wist, omdat hij zich, gezien de aard van de op merkingen, kon voorstellen dat de be klaagde geprikkeld was geraakt. Dat hield echter nog niet in dat hij eigen rechter mocht spelen, aldus mr. Jansen. De verdachte vertelde eerst dat hij was aangevallen en beriep zich dus op nood weer. De rechter kon zich nauwelijks voorstellen dat van een werkelijke be dreiging sprake zou zijn geweest, gezien het grote en krachtige postuur van ver dachte. Van noodweer was geen sprake maar wel constateerde hij dat verdachte geprovoceerd was. Dat was voldoende om de toch al milde eis nog wat te verzachten. Een 23-jarige Nijmegenaar werd vorig jaar augustus bij een verkeerscontrole in De Koog betrapt op het besturen van een auto na alcoholgebruik. Uit de bloedproef bleek dat hij een promillage van 1,34 had, dat is bijna drie keer te veel. De man verklaarde vijf glazen rum- cola te hebben gedronken, waarna hii zijn auto „even" weg wilde zetten. Hij besefte dat hij daaarmee ^out had gehandeld. Hij vertelde voor het vervoer van en naar Wageningen, waar hij studeert, af hankelijk te zijn van de auto. Nijmegen en Wageningen hebben een slechte ver binding met het openbaar vervoer. Als hij niet met de auto kon, zou hij geen tijd meer over houden voor de studie. De officier wees er op dat juist in de vakantie veel ongelukken door drank voorkomen, maar wilde rekening hou den met de door de verdachte aange voerde omstangheden. Hij eiste een boete van f900,— of 18 dagen zitten en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van 5 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De rechter vonniste conform. Een 39-jarige loonwerker uit Den Hoorn moest zich dinsdagmorgen voor de kantonrechter mr. H. J. M. Wouterse in Den Helder verantwoor den voor het laten rijden van een niet-gekeurde vrachtwagen. De man verklaarde niet te weten dat een keuring verplicht was. Eén van zijn personeelsleden werd 14 juli van het vorige jaar met de wagen door de politie aangehouden op de Laagwaalderweg. Zowel de rechter als de officier van justitie mr. W. Jansen be nadrukten dat er voldoende publiciteit is geweest rond de verplichte keuring voor vrachtwagens. De loonwerker verklaarde dat die keu ring inmiddels was uitgevoerd en inclu sief reparaties f7000,— had gekost. De officier eiste de gebruikelijke straf voor dergelijke zaken: f75,— of twee dagen, de rechter vonniste conform. beetje afgemat sullig zijn, vooral omdat hij bij zijn vrouw onder de knoet zat, maar Jansma liet ook subtiel doorsche meren dat hij een mens van goede wil was... Hij miste de hardheid van Wen drich en leek in een leven verzeild te zijn geraakt waar hij zelf geen schuld aan had. Dat was natuurlijk niet waar want iedereen was medeschuldig. Jansma wist die houding echter goed vast te houden en hij was vooral ontwapenend in zijn onvermogen zaken te doen keren. Stroomstoot Daarnaast bleek hij ook geknipt om als sul de nodige emoties te doorstaan. Jansma repareerde heel knullig een lamp aan het plafond en kreeg 220 volt door de aderen toen zijn vrouw het lichtknop je omschakelde. Zijn lichaam en mimiek waren op dat moment prachtig. Het spel was zo echt dat het leek alsof Jansma regelmatig zijn vingers in het stopcon tact steekt. Het feit dat hij niet schreeuwde gaf meer kracht aan zijn spel en het zorgde voor de nodige lach salvo's. Met deze uitvoering bewees UDI weder om een avond mooi toneel te kunnen brengen. Dat de zaal zaterdagavond niet volzat is jammer. Zondagmiddag was De Lindeboom voor een kwart gevuld en dat is ook bescheiden voor een matinee- De gemeente gaat het onderhoud en de controle van kleine en enkele grotere rioolgemalen overnemen van Uitwaterende Sluizen. Op het moment zijn er 16 van dergelijke pomp-persgemalen die benut wor den voor de riolering in onrendabele gebieden. Aan het einde van dit jaar zullen dat er 30 zijn en Uitwaterende Sluizen heeft meegedeeld deze groei met het huidige onderhoudspersoneel niet meer aan te kunnen. Men stond voor de keuze nieuw personeel aan te nemen (dat de ge meente dan moet betalen) of deze taak overdragen en voor het laatste heeft US gekozen. Dat betekent dat de gemeente een eigen storingsdienst moet starten. Het college wil het onderhoudswerk laten verrichten door de werkplaatsmon teurs. De gemalen worden of zijn uitge rust met een automatische storingsmel der en de storingsdienst, die zal bestaan uit drie mensen, moet 24 uur per dag opgeroepen kunnen worden. Daarvoor wil de gemeente mobilofoons en verbindingsapparatuur kopen en twee semafoons huren. Het onderhoud kostte de gemeente in 1982 per gemaal f1000,—. De kosten voor het opzetten en laten functioneren van een storings dienst bedragen f8900,— per jaar en in de begroting van 1985 zullen deze extra kosten worden bijgeraamd. Bij een familietwist vorige week was de politie genoodzaakt krachtig op te treden tegen een 20-jarige in woner van Den Burg. De jongen hitste zijn hond tegen de politie op, terwijl die bezig was te bemid delen. Later werd de jongeman ook nog gewelddadig, zodat de politie genood zaakt was met kracht in te grijpen. Tijdens een hooglopende ruzie verliet de moeder van de jongen het huis. Een wachtmeester van de politie trachtte te bemiddelen, maar dat nam de zoon niet. Hij bemoeide zich met het gesprek, dat zich op het terrein van de buren afspeel de, met het hierboven beschreven gevolg. Nadat de jpngen was ingerekend, heeft de politie hem door een arts laten onderzoeken. Hij bleek vrijwel geen let sel te hebben opgelopen. voorstelling. Alle bedrijven speeli) J een woonkeuken en de decorbo; Willem Cupido en Nettie Jongejar den drie verschillende keukens inge jjjag bij e 'derii date s\ 35-jaf igewom Het waren functionele decors mei kende kranen en een bij de sfeer vi 'vr°0uw e scene passende inrichting. Een pra detail was dat de glazen ramen et deur inderdaad waterdruppels ver"" den toen uit tekst en spel bleek da buiten regende. Souffleuse was Bonne en regie-assistente Nettie J( jan. Anneke Rienks deed de grime Jammer was het dat het publiek vo voorstelling van achter de cou' werd toegesproken via een geluidsi latie. Dat kwam kil over. In het vet heeft bijvoorbeeld Hansje Wendricl wezen de juiste sfeer op te roepen vooraf een terzake kundige toelicht geven. Daar mag UDI best een van maken. Met dc der en (sii zolang we nu op de Gesloten Op Goede Vrijdag en Tweede Pas zijn alle gemeentelijke diensten voo publiek gesloten. Dus ook de Cen Werkplaats De Bolder. In de week n; sen is er een gewijzigd schema voo* ophalen van huisvuil: zie de in deze opgenomen advertentie. De r wordt op dinsdag na Pasen gehouó In het kader van de integratie wet de leerkrachten van de kleuterschoo de lagere school van Eierland en Cocksdorp al geruime tijd samen. Di: sulteerde zaterdagavond in een „Reizen rond de wereld" opgevi door alle leerlingen voor ouders en f; lieleden. Het „Reisburo Poco" had dan ook druk om alle 120 kinderen weg te helpen. In drie groepen (kleut onder- en bovenbouw) trokken de kin ren zingend en spelend, van land land. Het bonte programma met jeugdig acteertalent was geschre door de leerkrachten muzikaal dersteund door Jan Lubbers. De ve ting in de pauze bracht ruim f1200 voor de gezamenlijke activiteitenkas. De bibliotheek is op Goede Vrijdag tweede paasdag gesloten, evenals koninginnedag en op de avond va mei. Dit jaar zal de door de Stichting IV sen in Nood georganiseerde kledinga gehouden worden op 21 en 22 mei. 23 mei komen wagens van de stich naar Texel om de ingezamelde dingstukken op te halen. Mensen voor dit doel kleding willen afstaan, nen dat op de twee inzamelingsda naar één van de nog bekend te ma contactadressen brengen. And „Hi Mo( Geit 19 J de I om voc Soi Coi An In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 23 april, komt de Texelse Courant van dinsdag 24 april te vervallen. Lezers en adverteerders worden verzocht hiermee rekening te houden. Directie Texelse Courant.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2