liet zinvol om iets te erbieden ais rechter ch niet straft Ome Joop opende zijn nieuwe paviljoen •esluif tieverordening van 212 naar 48 artikelen Tussen dijk en duinenrij e gaande man Nieuw toestel voor para's Scholieren tekenen „vrede" „Evenaar" in Den Helder Doorrijder Bosbrandje snel gedoofd ,WAT IK ZEGGEN WOU.." Plattelandsvrouwen verdiepten zich in groenten en fruit A-Team verwelkoming Tiende keer y7AP| |Ag 17 APRIL 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 9 luimtelijfo ieente Tei sstemmic; de op de'; geven t vanaf deling rur ïentesekif voornoe lelvaart. april. rdag nger. nieuwe algemene politieverordening van de gemeente is vrijwel gereed. De nieuwe „APV" is heel wat bondiger oude. Er zijn nu nog maar 48 artikelen tegen 212 vroeger, verordening is stevig gesnoeid om een eind te maken aan i regels die niet meer in deze tijd passen en aan bepalin- ie in feite dode letters zijn omdat de rechter bij overtre- toch niet straft. Verder is veel geschrapt wat reeds is gere- in landelijke wetten. Een stevige afslanking werd ook ver lakt door het veranderen van de vergunningensystemen. door de wens tot deregulering en ncy ingegeven operatie heeft zich kken in nauw overleg met de ;ommissie voor algemeen en or atorisch beleid, die er gisteravond liet laatst over vergaderde en daar- ihnog heel wat had aan te merken. tafel liggende ontwerp heeft de ieuring van de officier van justitie hoofdofficier van justitie, terwijl Ie politie akkoord is gegaan wat be de uitvoeringsmogelijkheden. Paarden Texelse exploitanten van paarden- lurbedrijven waren nogal geschrok- het schrappen van de bepalin- Ze zaten gisteravond bijna allemaal publieke tribune en lieten bij mon- in de heer Jan. C. Zoetelief weten len regels voor deze branche toch prijs zou hebben gesteld. Nu mag in maar paarden verhuren en het niet meer verboden dat paarden door De Koog lopen en daar hun iselen achterlaten. Dat zou toch iden moeten zijn? Voorzitter burge ter J. A. Engelvaart legde uit dat jok hier een regel betrof waarvan de ring in de praktijk toch niet met in werd afgedwongen, ilief wees op een nog gevaarlijker van paarden waarbij men zich afvragen waar de verantwoordelijk- n liggen. lor het laten lopen van de paarden wegberm ontstaat daarin een-diep-- r waar andere weggebruikers met wielen in terecht kunnen komen, irnstige ongelukken kan geven. De emeester noemde nog enkele voor- len van op zichzelf zeer begrijpelijke rechtvaardigen regels die in de poli- rordening zouden moeten staan er om juridische redenen toch niet orden opgenomen. Bijvoorbeeld een od om folders onder de ruitenwis- van geparkeerde auto's te steken, geeft veel rommel en velen vinden het daarom niet zou mogen, maar de lelijk vastgelegde vrijheid van druk- verzet zich tegen zo'n verbod. Honden ommissielid Peter Bakker vond het merkwaardig dat tegen uitwerpselen paarden niets is te doen, maar dat in nieuwe APV wel is bepaald dat het loden is een hond zijn behoefte te la- doen op plaatsen die mede voor tgangers zijn bestemd. Daarvoor een praktische verklaring: een hond je aan de lijn houden, bij paarden r dat niet. Het nieuwe commissielid touw Tine Krijnen-Baijs had op één haar reizen ,,naar een heel ver land" eens gezien dat lastdieren van een irt zak waren voorzien waarmee hun uitwerpselen worden opgevangen.... De paardenverhuurders op de tribune leken echter weinig voor zo'n oplossing te voelen. Eén van hen wees er nog wel op dat bij de strandslagen die (soms) toe gankelijk zijn voor ruiters een bordje staat: Verboden voor alle verkeer." Daar moet dus wat aan worden toege voegd waaruit blijkt dat het niet voor rui ters geldt. Beloofd werd dat daarin zal worden voorzien. Het spreekt vanzelf dat in de Texelse APV regels zijn opgenomen die erop zijn gericht om te voorkomen dat honden slachtingen aanrichten onder schapen. Paul Kikkert vond dat dit nog beter aan de toeristen moest worden bekend ge maakt. Aan het verzoek van Henk Beumkes om door APV-regels te kunnen optreden tegen mensen met een hond die een groot deel van de nacht door ge blaf de buren uit de slaap houdt, zal waarschijnlijk niet kunnen worden voldaan. Radarreflector Blijkens de verordening moeten eige naars van visbootjes zorgen dat een zg. radarreflector aan boord is, waardoor zij door andere schepen makkelijk kunnen worden gezien of opgespoord. Paul Kik kert vond het onjuist dat die regel alleen geldt voor sportvisbootjes, terwijl het voor elk soort boot zou moeten gelden. Aan die wens zal waarschijnlijk kunnen worden voldaan. Te hard? Henk Beumkes en Joop van der Meer hadden echter bezwaar tegen de regel, althans tegen het in één keer in zijn volle door Klaas Bonne kleurrijk raadslid heeft de raad wijs beleid verlaten het gepeupel in de straat vaak al stof tot praten liet een smakelijke fiets Ide warme bakker maken n reed voor die ene keer )h ander niet. in de spaken Sar wat geweest is, is geweest bakt men honderd taarten ie nog deel van leven heeft B geeft de pijp aan Maarten In sta je op het zijspoor om ig even na te blazen aar de kudde om je heen Jat rustig door met grazen in wordt er al te vaak gezegd j wist het altijd beter aar levenswijsheid koopt men niet ir kilo of per meter "ie ouder wordt verliest aan kleur 'ordt grijzer, steeds maar grijzer tar zij die in hun voetspoor gaan jn die nu zoveel wijzer? Het Paracentrum Texel heeft een nieuw vliegtuig aangeschaft dat aanmerkelijk groter is dan de toestellen die tot dusver werden ge bruikt bij parachutespringen op Texel. Het is een Pi/atus PC 6 Turbo Porter, een toestel dat is uitgerust met een turbinemotor en dat plaats biedt aan totaal negen personen. Het is van Zwitsers fabrikaat en heeft tal van eigenschappen die het bijzonder geschikt maken voor de parasport. Het toestel kan in bijzonder korte tijd stijgen en dalen, heeft een bui tengewoon korte start- en landings baan nodig (een stuk wei van 100 meter is ruim voldoende!) en vormt nauwelijks een bedreiging voor de rust op Texel omdat de turbinemo tor een zeer bescheiden geluid pro duceert, dat door enkele bijzondere voorzieningen extra wordt ge dempt. De piloten van het Paracen trum hebben in Zwitserland een korte aanvullende opleiding gehad om de aantekening op het brevet te krijgen die nodig is om met een toestel van dit gewicht te mogen vliegen. De foto toont de aanwinst van het Paracentrum (11 meter lang en 15 meter breed) op het platform voor de hangar van het vliegveld Texel. omvang van kracht worden ervan. Met name de kleine verhuurders van sporvis- bootjes hebben de grootste moeite om het hoofd boven water te houden en staan nu voor de plotselinge kosten van radarreflectors die al gauw vijftig of zestig gulden per stuk kosten. Enkele andere commissieleden en de voorzitter voelden er echter weinig voor terwille van deze toch niet zo erg hoge kosten, de veiligheid geweld aan te doen. Men werd het er tenslotte over eens dat de verplichting ongewijzigd voor alle boten moet gelden, maar dat gedurende een overgangstermijn de controle (door de rijkspolitie te water) soepel moet zijn. Van der Meer twijfelde of de verplichting om de reflector aan boord te hebben wel zinvol is. Als het ding in het scheepje ligt, werkt hij niet. Hij zou wat hoger in een mast moeten hangen. Volgens Paul Kikkert, die als bemanningslid van de reddingboot kon meepraten over de voordelen die men bij opsporing op zee van radarreflectors heeft, hoefde zo'n ding maar een klein eindje boven het bootje uit te steken om door de radar van een ander schip goed waargenomen te kunnen worden. Van der Meer meende te weten dat zo'n lage reflector vanaf een kotter in ieder geval niet wordt waargenomen. Tine Krijnen-Baijs wilde weten hoe je een ra darreflector op een kano moet bevesti gen. En Paul Kikkert wenste dat bij Texels noordpunt een bord komt waar mee surfers worden gewaarschuwd te gen de sterke stroom die hier staat. Hij kreeg te horen dat surfen in dezepmge- ving helemaal verboden is. Zedelijkheid Het hoofstuk over „Openbare zede lijkheid" in de nieuwe APV telt nog maar één artikel, bestaande uit twee punten. Het is verboden dat men zichtbaar vanaf voor het publiek toegankelijke plaatsen -ongekleed is, met uitzondering van stuk ken strand aan de westkust die daarvoor- door de gemeenteraad zijn aangewezen. Er is dus geen verbod tegen topless zon nen. En Ate Rienstra kreeg een bevesti gend antwoord toen hij vroeg of hij „ge kleed" was als hij niets anders zou dra gen dan één sok. Een aanmerking van Beumkes en Bakker was er op het verbod om een „voertuigenwrak" op de weg te plaatsen of te hebben. Onder zo'n wrak wordt verstaan een auto of ander voertuig dat niet in voldoende staat van onderhoud of in verwaarloosde toestand verkeert. In technisch goede staat verkerende maar niet erg fraaie crossauto's zouden ook verboden moeten zijn, want de geest van de bepaling is gericht op het weren van lelijke en slordige toestanden. De nieuwe politieverordening maakt optreden tegen campers (kampeerwa- In het kader van de actieweek tegen de plaatsing van kruisrakketten (6-12 mei) kunnen leerlingen van de Texelse lagere scholen meedoen aan een teken wedstrijd. Het onderwerp van de teke ningen moet zijn „vrede" en de werkstukken kunnen tot 2 mei worden ingeleverd bij de openbare bibliotheek. De wedstrijd was aanvankelijk opgezet voor de leerlingen van de vijfde en zesde klas maar later is besloten dat ook jon gere scholieren mogen meedoen. De in gezonden tekeningen zullen vrijdagmid dag 11 mei vanaf 15.30 uur in de Ned. Hervormde kerk van Den Burg worden geëxposeerd. De beste vier tekeningen zullen als ansichtkaarten in omloop wor den gebracht. De organisatie van de wedstrijd berust bij het Vredesberaad Texel. gens) mogelijk. Ze mogen niet langer dan 24 uur ergens geparkeerd staan en buiten de kampeerterreinen mag men er tussen 23.00 en 7.00 uur niet in verblijven. Machinaal pieren winnen is volgens de APV verboden. Alleen voor de heer F. N. Duinker uit Oudeschild geldt een uit zondering. Henk Beumkes had blijkbaar moeite met dit „monopolie". Hij kende iemand die met het machinaal winnen van pieren in het verleden heeft geëxpe rimenteerd en daar misschien ook rech ten aan kan ontlenen. Beumkes kreeg te verstaan dat die kans klein is, gezien het tijdsverloop. Beumkes legde zich daar niet bij neer en zei erop terug te zullen komen. Bij de bespreking van de nieuwe re gels die voor het aanbrengen van recla me gelden, werd meegedeeld dat een uniforme regeling op komst is, geldend voor zowel binnen als buiten de be bouwde kom. De uniforme groene bord jes die nu in het landschap staan blijven echter legaal want die vallen onder een collectieve ontheffing. De nieuwe musical van Jos Brink „Evenaar" wordt maandag 23 april (tweede paasdag) opgevoerd in de schouwburg van Den Helder, aanvang 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. De toegangsprijs is f30,—, houders van een cultureel jonge renpaspoort en een Pas 65 betalen f25,—. Wie al kaarten heeft maar de voorstelling om één of andere reden niet kan bezoeken, kan zich tot het bureau culturele zaken in het raadhuis te Den Burg wenden (kamer 304) waar dan ge tracht zal worden er een ander mee van dienst te zijn. Bij de politie kwam gisteren een melding binnen van een aanrijding die zaterdag omstreeks 16.15 uur moet hebben plaatsgevonden. Eén van de betrokkenen, de berijder van een bruine bromfiets, reed doorvoor zijn identiteit kon worden vastgesteld.. Een twintigjarig Duits meisje werd op de Postweg ter hoogte van perceel 51 aangereden door een bromfietser. Het meisje brak daarbij haar voet. Zij werd na doktersbehandeling naar het Gemini- ziekenhuis gebracht. Door alle conster natie werd de politie pas gisteren op de hoogte gesteld. Mensen die een tip kun nen geven over de identiteit van de bromfietser of de bromfietser zelf wor den verzocht contact op te nemen met het bureau. i..: -iy. Zondagmiddag ontstond door onbekende oorzaak een brand in de Dennen aan de Pelikaanweg. Het droge gras tussen de bomen brandde over een oppervlakte van enkele honderden meters weg. Afgezien van wat jonge dennen die mogelijk zijn ge sneuveld ontstond verder nau welijks schade dank zij het op treden van de brandweer die snel ter plaatse was en de vlam men met water en vuurzwepen doofde. De foto geeft een indruk van het blussingswerk. De plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hadden gisteravond in het Eierlandsche Huis een bijeen komst die in het teken stond van groen ten en fruit. De avond werd verzorgd door twee medewerkers van de Stich ting Propaganda Groenten en Fruit uit Den Haag en omvatte onder meer een dia-show waarbij allerlei nieuwe groenten- en fruitsoorten werden getoond. Mevrouw Cossee van de stichting had ook wat spullen meegenomen en vertel de over mogelijkheden van toepassing en bereiding. In de pauze werd een lek ker ha'pje geserveerd en vervolgens wer den twee films getoond waarin groenten en fruit centraal stonden. De film „Zegt u het maar" ging over samenwerking tussen telers, grossiers en handelaars en de tweede (komische) film „U kunt er van binnen niet buiten" maakte duidelijk dat groenten en fruit voor de mensen onmisbaar zijn. Aan het begin van de avond werd onder meer meegedeeld dat in het komend na jaar een foto- en collagewedstrijd zal worden gehouden over een waterproject in de derde wereld. In september zal ook een avond aan dit onderwerp worden besteed. Kind met leerproblemen? Kom eens praten. Vrijblijven de informatie bij de Kompas- school Texel, tel. 2655 (van 12.00 - 13.00 uur en van 15.00 - 16.00 uur). Wij kunnen ons al nauwelijks voorstel len dat iemand waardering kan opbren gen voor een serie als „The A-Team". Een serie die gekenmerkt wordt door het gebruik van bot geweld ter bestrijding van het onrecht; een uiterst dubieuze werkwijze. Maar dat juist onze burge meester die geacht wordt de Texelse be volking te vertegenwoordigen zich inlaat met de promotie van deze Tros-serie vin den wij ronduit onbegrijpelijk. Onbegrij pelijk, want zodra de heer Engelvaart zijn titel gebruikt, wordt gesuggereerd dat hij optreedt namens de Texelse bevolking. Wij kunnen ons echter niet indenken dat de meerderheid van de bewoners deze officiële verwelkoming waardeert. Er bestond bij ons de overtuiging dat we te maken hebben met een burgervader die een afkeer van geweld heeft. De aange kondigde ontvangst brengt echter grote twijfels teweeg. Onze reactie komt wel licht wat overdreven over, maar de es sentie is dat wij de vorm van geweld, toegepast in deze Tros-serie allerminst kunnen waarderen, omdat er een groot gevaar in schuilt. Deze gedachte komt goed tot uiting in de woorden van Ma- hatma Gandhi die zei dat het goede dat uit geweld voortvloeit tijdelijk, doch het kwade dat het uitricht blijvend is. Vandaar tot slot onze wens dat de bur gemeester of niet ontvangt, of zonder misbruik van zijn titel. Anja Bakker Caroline Kombrink Erwin Veltman Frans Bakker Hans Bakker Hans Boersma Jos Witte Marijke Bakker Paul Witte Sjaak Seepma Een restauranthouder uit het centrum van Den Burg heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van vernieling van een ruit met de maten 40 x 100 centimeter. Het bleek de tiende keer in twee jaar te zijn dat het raam was ingeslagen. Dit keer was voor dit doel vermoedelijk een fles gebruikt. pndernemers-aktiviteiten^i^ „Het zou veel beter zijn geweest als mijn oude paviljoen gewoon was blijven staan, maar zo'n nieuw ge bouw is toch wel heel erg mooi en praktisch". Aldus Joop Terweij, die donderdagmiddag zijn gloednieuwe strandpaviljoen paal 17 in gebruik nam. Hij moest een nieuw paviljoen kopen omdat bij de gedwongen sloop van het oude praktisch niets bruikbaars overbleef. Terweij erkent dat hij er niet op achteruit is gegaan. Het nieuwe gebouw is ruimer, prachtischer en ziet er ook mooier uit. In tegenstelling tot het vorige gebouw is het makkelijk uitneembaar, zodat het aan het eind van het badseizoen snel en zonder schade kan worden gedemon teerd en opgeslagen. Het nieuwe paviljoen paal 17 is 15 x 10 meter (dus 150 m2) en daar komt nog een terras van 150 m2 bij. Dat terras vindt Terweij aan de kleine kant, maar hij verkeerde in de veronderstelling dat het de maximaal toelaatbare maat was. Daar blijkt nu twijfel over te bestaan; moch ten de mogelijkheden voor de terrassen bij de strandpaviljoens ruimer zijn dan zal hij volgend jaar zeker een groter terras maken. Paal 17 is nu een echt strandpaviljoen. Het staat dus op het strand en niet meer in de duinen. Het oude terrein is door Rijkswaterstaat met helm ingeplant en met prikkeldraad afgezet: „Waterkende duinen. Duin belopen is zeewering slopen." Driekwart van.de oppervlakte van het paviljoen is publieksruimte. Voor de rest bestaat het gebouw uit keuken, maga zijn, toiletten, e.d. Met uitzondering van de stoelen en tafeltjes is de inrichting van het gebouw ook nieuw. Het paviljoen is niet afkomstig uit een fa briek van geprefabriceerde gebouwen. Het bleek voordeliger en praktischer te zijn om het gebouw te laten ontwerpen en vervaardigen bij de firma A. van der Vis in Den Burg. Daar wordt het pavil joen 's winters ook opgeslagen. Leden van de familie Terweij leverden een be langrijk aandeel in het werk. Het bin nenshuis vervaardigde paviljoen werd in twee dagen op het strand opgebouwd. Ook werd meegewerkt door de Verenig de Schilders en de Verenigde Electro Monteurs. Terweij heeft ook een nieuw aggregaat aangeschaft (aanleg van een kabel is te kostbaar) met een grotere capaciteit.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9