Mijn grootmoeder zei altijd: fij zijn vrijzinnig democraten WAT IK ZEGGEN ne Krijnen-Baijs, nieuw raadslid: ïn itie en openbaarheid Gegriefd Orgelconcert Jan en Peter Zwart ?0 APRH 20 APRIL 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 15 Niet nvullen neen oude tante van mij uit Wieringen hoorde dat ik in de gemeente- ng voor Texels Belang, belde ze me op om me eraan te herinneren dat ootmoeder altijd zei dat we vrijzinnig democraten zijn. Dat geeft wel ;er aan waar ik sta in de politiek." Aan het woord is Tine Krijnen-Baijs, ens de volgende raadsvergadering (8 mei) beëdigd zal worden als I. Zij neemt de plaats in die Cor Dros verliet: ,,Cor Dros opvolgen, dat tuurlijk niet, maar dat wil ik eigenlijk ook niet. Zijn stijl was zo eigen, oet je niet nadoen. Ik wil zo snel mogelijk mijn eigen stijl ontwikke laar meest opmerkelijke uitspraak tijdens het interview: ,,lk zal er aan wennen niet alleen oplossingen voor problemen te bedenken. Ook e tevoren moeten afvragen wat de andere raadsleden van die oplos- zullen denken." >7,50 Krijnen werd vijftig jaar geleden op het eiland Wieringen. Haar irzorgde met zijn 115 ton meten- ,,De Vlijt" een beurtdienst van nild op Amsterdam en Tine ie eerste vier jaar van haar leven in boord van dat schip. Haar herinneringen betreffen dan ook van Oudeschild vol botters en en vriendelijke visserlui die haar gaven. Ook de andere halte- Amsterdam, roept echter een herinnering op, daar had ,,De vaste ligplaats voor het Cen- ation. gezin vestigde zich toen zij vier Den Burg, omdat het tweede komst was. Daar doorliep ze de ichool en ze beleefde de oorlog, es een angstige tijd. De Russen- heeft diepe indruk op me ge- maar ook de reizen die vader bleef amen waren best gevaarlijk. Hij «rigens nooit binnen voor gevaar slecht weer, daar stond hij om Op die oorlogstochten maakte lerschrikkelijke honger in Amster- nabij mee en daar vertelde hij als hij weer thuis was. Ook mensen meenemen die op be- «igen bij familie, die vastzat in de estraat of de Weteringschansge- Het was dan altijd afwachten mensen weer mee teruggingen Ie lagere school volgde de ULO, ir huishoudelijk onderwijs en de chop)..,..,,Q& directeur van de school, de,lie^ryendelc>Q,:;zorgde, dat ik direct in de tweede klas ginnen, zodat ik bij leeftijdsgeno- am. Dergelijke medewerking krij- fijn, dat waardeer ik nu nog." -ange\ e Rooi Burg, Onderwijs Baijs maakte haar intrede in het vijs aan de lagere school van Den toen nog onder hoofdonderwij- Gottschal. Twee jaar later trouwde D. Krijnen, zeeman van beroep, en jaar later gaf zij haar baan op. htpaar Krijnen kreeg een zoon en ochter die inmiddels repectievelijk 22 jaar oud zijn. de kinderen kwam Tine Krijnen in aanraking met het onderwijs, eerst als secretaris van de oudercommis sie van de kleuterschool, later als lid van de oudercommissie van de Rijksscholen gemeenschap. Dat leidde weer tot het geven van Nederlands als invalster aan de RSG en later op dezelfde basis Ne derlands en „algemeen vormend onder wijs" aan de huishoudschool. Inmiddels doorliep Tine Krijnen een Col- loqium Doctum, een soort voorberei dende opleiding voor de universitaire rechtenstudie. Ook de eerste fase van die studie werd doorlopen, het propa- deutisch examen werd met goed gevolg afgelegd. Tine Krijnen is dus vertrouwd met zowel de voor- als de achterkant van de schoolbanken, wat nooit weg is als je „onderwijs" in je raadsportefeuille krijgt. De wens om rechten te studeren kwam voort uit het lidmaatschap van het bestuur van de stichting Samen Eén: „Ik was vice-voorzitster toen de voorzit ter ziek werd, Bij het invallen merkte ik dat ik eigenlijk bagage miste, vandaar die studie, die ik verder puur als hobby beschouw," Een hobby die, onderkent ze zelf, wel onder het raadswerk zou kunnen lijden, maar die ook dat werk kan ondersteu nen. Zo staat het vak bestuursrecht op het programma en als bijvak zou „ge zondheidsrecht" bestudeerd kunnen worden. Verre reizen Het lesgeven werd een paar jaar terug er aan gegeven. Tine Krijnen besefte dat 'het goed zou zijn als zij na het pensioen Tvan haar marl met hem zou kunnen pra ten over zijn ervaringen als scheepskapk tein en de kinderen werden groter, zodat zij een fors aantal reizen met hem mee kon maken. Vooral Zuid- en Midden-Amerika wer den bezocht: „Laatst zag ik op de televi sie beelden van Managua in Nicaragua, toen kon ik zo wel»vertellen dat die beel den niet klopten, ik ken die stad." Ook China en Japan waren reisdoel en vooral deze landen lieten een diepe indruk na. „Het is heel bijzonder als je in Sjanghai een brede boulevard ziet met alleen maar een enorme stroom in het blauw geklede wandelaars. Overigens kun je merken dat in China de liberalisatie door dringt, in Peking zie je bijvoorbeeld al wat meer gekleurde kleding en de Chi nese moeders tonen hun creativiteit door voor hun kinderen truien met leuke kabelsteken en kleurtjes te breien." Die liberalisatie heeft een aangename indruk op het aankomende raadslid ge maakt, zij heeft de persoonlijke vrijheid hoog in het vaandel staan. „De mensen worden hier in Nederland onmondig gemaakt door al die regeltjes. Wie kan nou tegenwoordig nog zonder hulp zijn belastingformulier invullen? Als je kijkt naar de Planologische Kern Beslissing (PKB) voor het Waddenge bied, daarin werd alles verboden. Toen heeft de directie Visserij van het ministe rie van landbouw en visserij er voor ge zegd dat er 180 vergunningen afgegeven konden worden voor de beroepsvisserij op de Waddenzee. Op die manier kon den de families die al sinds eeuwen hun bedrijf uitoefenen dat tenminste blijven doen." Ingeruild Tine Krijnen maakt deel uit van de in middels slapende streekcommissie die belast is met het samenstellen van een streekplan. Van de ondercommissie voor maatschappelijke voorzieningen is ze vice-voorzitster. Verder zit ze in het bestuur van de provinciale stichtingen voor intramurale gezondheidszorg en re validatie namens het bestuur van Samen Eén. Ze merkt op dat toen ze ging varen ze de dagelijkse bestuursfuncties heeft ingeruild voor algemeen bestuurfunc- ties, minder tijdrovende posten dus. Ook zat ze in het bestuur van Texels Be lang, maar dat is niet verenigbaar met het raadswerk. Zo'n tien jaar geleden kwam ze bij de kiesvereniging Texels Be lang. De bestaande contacten met Texels Belang-leden noopten tot die stap, vooral de toenmalige vice- voorzitter De Beurs speelde daar een rol in. Bovendien trok Texels Belang door het ontbreken van al te veel formele ka ders. „Je hebt in die partij een grote in dividuele vrijheid, je bent niet „ver plicht" volgens de partijlijn te stemmen, dat is prettig. De fractieleden accepteren het ook dat ik „welzijn" ga doen en dat ik op dat gebied naar mijn eigen inzicht beslissingen ga nemen. Paul (Kikkert - red.) neemt het technische en financiële werk van Dros over en dat is een goede verdeling." Desgevraagd verklaart Tine Krijnen het wenselijk te vinden dat de raad voor ongeveer de helft uit vrouwen bestaat. „Een evenredige inbreng van vrouwen is nuttig in de politiek. Mannen en vrou wen vullen elkaar goed aan en een gro tere politieke inbreng zou heel goed zijn voor het functioneren van vrouwen." Ze haalt een boek tevoorschijn waarin een groepsfoto staat van wel honderd mensen die betrokken waren bij het on dertekenen van een verdrag in Rome: „Op die foto is geen enkele vrouw te zien en als er één te zien zou zijn, zou ze net een map aan komen dragen. Als ik zoiets zie, dan gaat er wel iets door me heen." Ook in het Texels Belang-bestuur brengt ze af en toe naar voren dat er meer vrouwen in de politiek zouden moeten: „Daar wordt dan altijd heel ge moedelijk op gereageerd. Het was trou wens ook een wens van het bestuur dat er een vrouw in de fractie'zou komen. In het bestuur zelf zitten ook al drie vrou wen. Het was echt niet voor de sier dat we een vrouw in de raad wilden." Over het functioneren van de raad: „Ze stellen zich nu niet meer zo als oppositie tegen het college op, dat is een duidelij ke verbetering. Wethouders zijn tenslot te ook raadsleden." Tine Krijnen heeft maandag haar eerste raadscommissievergadering mee gemaakt. „Ik heb gemerkt dat je er niet alleen aan moet denken hoe een pro bleem opgelost moet worden. Het poli tieke spel komt daarbij, je moet je al te voren afvragen hoe de andere raadsle den er tegenover zullen staan. Dros zei het alin zijn afscheidspraatje, het is niet zoals bijvoorbeeld in het bestuur van een vereniging waar je eensgezind hetzelfde doel nastreeft. Aan die houding zal ik erg moeten wennen. Ik acht het bijvoor beeld niet uitgesloten dat ik op bepaalde punten goed met de oppositie zal kun nen samenwerken. Bijvoorbeeld in de oudercommissie van de RSG kon ik al- tijd prima samenwerken met Blanken. Het verbaasde me later dat we politieke tegenstanders bleken te zijn." Doopsgezind „Ik heb, zoals meer mensen in Texels Belang, een doopsgezinde achtergrond. Onze kerk is lang min of meer onder drukt geweest zodat overheden niet erg populair zijn bij ons. Misschien dat daar dat streven naar weinig regels grote vrij heid vandaan komt. Er is een verhaal be kend over een doopsgezinde man uit Den Hoorn die loods werd. Die werd uit de kerk gezet omdat hij in overheids dienst ging. Dat is natuurlijk te gek, maar het is wel typerend. Ik heb overigens niet per definitie een hekel aan ambtenaren, maar er moet wel goed rekening met hen gehouden wor den. Zij hebben een hoop kennis en dat is macht. Aan de andere kant kunnen ze er niets aan doen dat ze zoveel kennis hebben, dat hoort gewoon bij hun werk." Tine Krijnen zat zowel in de kerkeraad als in het bestuur van de Doopsgezinde zusterkring. Van daaruit werd ze weer afgevaardigd naar de Overkoepeling van Vrouwenorganisaties. „In mijn tijd heeft de overkoepeling onder andere actie ge voerd tegen het ontbreken van een slui tingstijd voor de horeca. Daar is toen ook wat aan gedaan, hoewel ik denk dat dat niet onze verdienste was." Het onderwerp „emancipatie" keert telkens terug in het gesprek. Zo wordt staatssecretaris Nel Ginjaar-Maas aan gehaald, die zei dat eigenlijk alle meisjes verplicht wiskunde zouden moeten vol gen. „Ik vind dat daar tegenover zou moeten staan dat alle jongens verplicht koken en voedingsleer op hun lesrooster krijgen." Commissie van drie Tine Krijnen's inwerkperiode als raadslid is nog maar net begonnen. Daarom is er niet zoveel over actuele za ken gesproken. Wel heeft ze zich al een duidelijke mening gevormd over de on- derwijsperikelen in De Koog. „Daar zou een commissie van drie moe ten worden gevormd die een bindend voorstel kan doen om de problemen op te lossen." Over het voortgezet onderwijs zegt ze: „Het zou volgens mij heel goed zijn als de RSG en het LBO samen zouden gaan. Dat is een lange-termijnplan na tuurlijk, maar ik heb aan beide scholen lesgegeven en volgens mij zou een fusie heel goed zijn." Op welzijnsgebied is ze zich nog op de actualiteit aan het oriënteren, maar ze weet al wat voor haar de prioriteiten zijn: „Ik vind de bejaarden de meest kwets bare groep in onze samenleving. Dat wil niet zeggen dat ik geen oog heb voor de jongerenproblemen of voor de sport, maar jonge mensen zijn vaak nog crea tief in het bedenken van oplossingen. Daar komt bij dat de jeugd op Texel be voorrecht is. Er zijn veel accommodaties en je kan zowel in de Noordzee als in de Waddenzee zwemmen en watersporten.'" Op de vraag of ze er zin in heeft om aan het raadswerk te beginnen ant woordt Tine Krijnen enthousiast: „Ja, het lijkt me heel goed om samen te pro beren goede dingen voor elkaar te krij gen, zoals bijvoorbeeld het behoud van scholen in de kleine dorpskernen." VEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE ar aanleiding van het artikel „Poli openbaarheid is kwestie van ver in de Texelse Courant van 6 lijken mij drie opmerkingen (en live geen aanmerkingen) van be- :.a.v. de verslaggeving betreffende aken. ior zover mijn informatie strekt ont- de redactie van de Texelse Cou- slechts de rol van de Rechtbank laar (de Meervoudige Kamer aldaar Politierechter, zittinghoudend te Helder) en van het Kantongerecht in Helder. De rol vermeldt slechts en voorletters van de verdachte, aam van de gemeente waarin de achte als inwoner stond ingeschre- )p het moment van zijn aanhouding it wetsartikel terzake waarvan hij te- moet staan. Tenzij de redactie uit brommen wetenschap heeft om- een bepaalde zaak, worden naar weten slechts verslaggevers naar :htzittingen gezonden indien uit de ijkt dat een ingezetene van Texel te- zal staan. Eenmaal in de zittings aanwezig kan de journalist bemer- dat er ook nog andere zaken dienen snige relatie met het eiland blijken te ben. Het is begrijpelijk dat die zaken verslaggeving worden meegeno- Behoudens uitzonderingen zullen ilaars die niet als inwoner van de ge- inte Texe) te boek staan dan ook verslaggver tijdens hun zitting tref- Texelaars die voor een andere dan reeds genoemde rechters terecht sten staan zullen hun zaak ook niet gvinden in de Texelse Courant. Met voorgaande meen ik te hebben aan- >ond dat slechts de op Texel gere- reerde inwoners die zich moeten ver- Woorden voor de Rechtbank Alkmaar het Kantongerecht te Den Helder lal kunnen rekenen op verslaggeving omtrent hun zaak in de Texelse Courant. Alle andere verdachten die iets te maken hadden of hebben met Texel en/of wier zaak iets uitstaande heeft met het eiland Texel, moeten niet rekenen op verslag geving; daaromtrent speelt het toeval een rol. B. Uitervaring is mij bekend dat een openbare behandeling ter terechtzitting nadelige gevolgen kan hebben voor een verdachte. Soms is het wenselijk dat zeer persoonlijke omstandigheden van de verdachte, niet direct betrekking heb bende op het misdrijf of de overtreding maar wel van belang als achtergrondin formatie of voor de strafmaat, aan de rechter worden meegedeeld. Als de ver dachte kan aantonen dat het in de open baarheid brengen van strikt persoonlijke gegevens hem ernstig kan schaden, doch die gegevens wel van belang zijn voor de zaak, dan heeft de advocaat de mogelijkheid die persoonlijke gegevens of omstandigheden door middel van een brief op voorhand aan de rechter en de officier van justitie mee te delen. In zo'n brief legt de advocaat ook uit waarom het beter is die gegevens niet openbaar te maken en tenslotte verzoekt hij de rechter er ter zitting geen melding van te maken. Veelal blijkt dan ter zitting dat de rechter bedoelde brief wel ter sprake brengt en er rekening mee houdt, maar de feitelijke inhoud niet de revue laat passeren. Enerzijds wordt door middel van deze methode de privacy van de ver dachte voldoende beschermd, ander zijds zijn alle ter zake doende gegevens aan de rechter en het O.M. bekend. Men voorkomt daarmee dat men een gunst moet vragen aan de pers, want terecht heeft Harry de Graaf op 6 dezer opge merkt: „U mag alles vragen maar of we aan het verzoek voldoen is een tweede". Dat is een volstrekt terecht gemaakt voorbehoud. C. Met adjudant Scheuneman ben ik van mening dat hét politienieuws louter feitelijk dient te zijn. Maar in zijn alge meenheid dient de politie m.i. nog te rughoudender te zijn met het verstrek ken van gegevens. De politie is immers alleen maar belast met het opsporen van strafbare feiten en derhalve per definitie enigszins subjectief ingesteld. Houdt men in het oog dat na de opsporing het O.M. nog moet beslissen of er zal wor den vervolgd, en zo het tot vervolging komt de rechter de enige instantie is die kan beoordelen of een verdachte schuldig is, dan wordt duidelijk dat er nog heel wat water door het Marsdiep moet voordat iemand mag worden aan gemerkt als dader van een bepaald de lict. Onvolledige, voorbarige of voorin genomen informatie als verstrekt door de politie kan een verslaggeving tot ge volg hebben die bij nader inzien geen recht doet aan de betrokken persoon of personen. Onder verwijzing naar het geen ik in het begin van dit verhaal heb gesteld kan het voorkomen dat de Texel se Couraant ingevolge het haar verstrek te politienieuws melding maakt van de opsporing c.q. aanhouding van een be paalde verdachte. Indien om welke re den dan ook naderhand in de krant geen verslag wordt gedaan van de terechtzit ting tegen die verdachte kan dat nadelig voor hem zijn, zeker wanneer hij bijv. wordt vrijgesproken. Het gevaar van het publiceren van politienieuws binnen een relatief kleine gemeenschap als Texel schuilt dan ook in het feit dat de redactie niet kan weten of zij ooit in staat zal zijn naar behoren te rapporteren over de af loop van de zaak. Politie en pers hebben daar een gezamenlijke verantwoordelijk heid en het is de vraag of zij zich daar wel altijd van bewust zijn. Behoudens hetgeen ik hierboven heb betoogd meen ik echter dat de Texelaars zich niet echt ongerust hoeven te maken over hun Texelse Courant en hun politie. L. Ph. J. van Utenhove advocaat te 's Gravenhave Naschrift: Naast de zittingen van de rechtbanken in Den Helder en Alkmaar bezoeken wij ook andere rechtszittingen (bijv. die van het Amsterdamse ge rechtshof) als daar een „Texelse" zaak voorkomt. De zaak is niet alleen „Texels" en daardoor voor ons interes sant als de verdachte ingezetene is van het eiland, maar ook als de kwestie zich op Texel heeft afgespeeld en dader(s) en andere betrokkenen bijv. toeristen zijn. -Red. N.a.v. het ingezonden stuk van de heer Reintjes in de Texelse Courant d.d. 10 april j.l. het volgende: ik voel me zeer gegriefd door de bewering dat de heer Stoer over onvoldoende capaciteiten zou beschikken om hoofd te zijn van een school voor openbaar onderwijs. Niet al leen ik, maar het merendeel van hen die de afgelopen 25 jaar op een of andere wijze met hem hebben samengewerkt, weten gelukkig wel beter. Dit was te merken uit de vele blijken van erkente lijkheid die de laatste tijd binnengeko men zijn. Hoe is het in vredesnaam mo gelijk dat er twijfels bestaan omtrent de integriteit en sociaalvoelendheid van de ze man! De vraag welt evenwel in mij op: heeft men zich in de afgelopen jaren wel voldoende ingezet voor het openbare onderwijs, de school met een niet afhan kelijk bestuur, de school van ons allen? Ik heb lang mijn mond gehouden, maar vind dat ik nu moet protesteren tegen het feit dat over de ruggen van de kinde ren heen een hetze gevoerd wordt. Oud leerlingen hebben dit al kenbaar ge maakt aan het gemeentebestuur. Ik heb uit het stuk van de heer Reintjes, die één jaar voorzitter was van de oudercommis sie (een jaar waarin de heer Stoer slechts de helft van de tijd aanwezig was) de indruk gekregen dat er een zon debok gevonden moet worden opdat men eigen zin kan doordrijven. Volgens de wet zijn aan de voorzitter en overige leden van de oudercommissie regels op gelegd, o.m. dat deze gehouden zijn de belangen van de openbare school te die nen en te verdedigen en niet op te tre den als een schoolbestuur dat is im mers de gemeente! Aan deze regel is de laatste tijd jam mer en vervelend genoeg niet vol doende de hand gehouden. Is het dan een wonder dat de gemeente en dus ook het onderwijzend personeel het vertrou wen hebben opgezegd? Nee, maar wel zeer tragisch. Er is de afgelopen jaren zeer veel vergaderd (vanaf september '83 al iets tussen de 60 en 70 maal!) Wanneer komt het schoolwerk dan aan de beurt? Waar zijn we mee bezig!? Via ouders weet ik dat menseff gemani puleerd zijn om een handtekening te zet ten. Nogmaals: waar zijn we mee bezigli Verscheidene ouders die hun handteke ning gezet hebben voor een bijzonder neutrale school (is dus niet openbaar) om van het geharrewar af te zijn, heb ben daar nu spijt van. Ze hebben hiero ver gesproken met oud-leerkrachten. Er zijn ook ouders die hun handtekening hebben gezet zonder precies te weten wat er aan de hand was. Hoe zou dat ko men? Steek uw hand eens in eigen boe zem! leder heeft zijn aandeel in deze on verkwikkelijke zaak. Als u spijt hebt, of het niet eens bent met wat nu gaande is, bevecht dan uw handtekening die waar schijnlijk bij de notaris ligt! U niet alleen, maar ook ik, wil slechts dat onze kinde ren optimaal gelukkig naar school gaan om klaargemaakt te worden voor de maatschappij, een maatschappij die u misschien niet altijd aanstaat maar die er wél is! Natuurlijk zijn er in het verleden wel eens spanningen geweest tussen perso neelsleden, zoals die in elke vorm van samenleving voorkomen, waar niet, waarom niet? Gelukkig had men de in tentie om positief uit de problemen te komen, zonder die in de publiciteit te werpen, zodat men toch weer eensge zind verder kon werken. Tenslotte nog iets over het „eisenpakket" dat inge diend zou zijn door alle leerkrachten en waarvan ook de inspectrice zei dat ze dit graag als niet geschreven wilde be schouwen: ik heb mij van meet af aan hiervan gedistantieerd en afgeraden met deze lijst van op- en aanmerkingen ver der te gaan, de lijst mede opgesteld door de heer Reintjes, omdat ik het een regelrechte belediging vond voor de heer Stoer. Er werden eisen gesteld die het hem en ik denk een ieder die dit op gelegd krijgt, onmogelijk maakten om zijn taak als hoofd der school naar beho ren uit te oefenen. Dit riekt naar macht sovername: een oudercommissie heeft slechts een adviserende taak, geen ei sende. Daarbij nog Reintjes' eigen woor den „Als jullie je zin niet krijgen, ga je over tot het stichten van je eigen school!" Bovenstaande heb ik niet graag geschreven, maar de „aanklacht" tegen de heer Stoer kèn niet onweersproken blijven. Het zij zo. Ton van Veen. De organisten Jan en Peter Zwart ge ven 24 april samen een concert in de Ge reformeerde kerk van Den Burg. Het pro gramma begint om 20.15 uur. De toe gang is vrij, wel wordt na afloop gecol lecteerd voor het orgelfonds. Programma: 1a. Orgelkoraal, psalm 91, Jan Zwart 1b. Postludium „Alle roem is uitgesloten." 2. Voluntary D, John Stanley. Adagio; b. Andante; c. Adagio; d. Moderato. 3a. Allegro moderato uit Sonate 1 J. S Bach 3b. Largo uit Sonate 2 3c. Allegro uit Sonate 5 4. Marche Triomphale J. Lemmens. 5. Prealudium en Ciacona in d. Johann Pachelbel. Toccata Jules Grison. Nr. 1a, 2 en 5 worden gespeeld door Jan Zwart. Nr. 1b, 3, 4 en 6 worden gespeeld door Peter Zwart.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 15