Marktkooplui ontevreden over branchebepalingen M fl SI 1 Geen spijkers meer in bouwdorp Voorbereiding op lokale omroep Bejaardentocht naar Kasteel Haarzuilen Eyercoogh kreeg face-lift" Uitslagen paasveemarkt I ïl Geslaagde proefvaart TX 4 FAMILIEBERICHTEN d ZETTLER Deelnemers van de radiocursus zijn in de Lichtboei-studio bezig met de eindmontage van een documentaire over de haven van Oudeschild. TEXELSE COURANT VRIJDAG 20 APRliC Een viertal marktkooplieden is in verzet gekomen tegen de branche bepalingen die per 1 april j.l. voor de markt van kracht zijn geworden. Zij voelen zich onterecht beknot in hun mogelijkheden om op de markt be hoorlijke inkomsten te verwerven. De branche-indeling hangt samen met de onlangs van kracht geworden markt- verordening van de gemeente. De be doeling ervan is de markt gevarieerd en aantrekkelijk te houden, zowel voor het publiek als voor de kooplieden zelf. De concurrentie wordt binnen zekere perken gehouden. Voor elke marktkoopman is bepaald wat hij mag verkopen. Die se lectie is gemaakt in overleg met de koo plieden maar niet in alle gevallen kwam men tot overeenstemming en hakte de gemeente de knoop door. Verzet Enkele kooplieden voelen zich zeer in hun mogelijkheden beperkt omdat zij bepaalde artikelen niet meer mogen ver kopen. Ze hebben zich van de branche bepalingen niets aangetrokken en zijn gewoon doorgegaan met het aan de man brengen van hun oorspronkelijke assortiment. Het college wil dat niet lan ger toestaan en zal bij de komende markt (dinsdag) scherp op de naleving van de branchebepalingen letten. Als blijkt dat de kooplieden bij het inrichten van hun kramen over de schreef gaan, zal worden verhinderd dat „verboden waar" wordt uitgestald, desnoods met hulp van de politie die dan ook een oogje in het zeil zal houden. Het feit dat de kooplieden in beroep zijn gegaan, kan deze dwang bij de naleving van de regels niet tegenhouden. Voor de meeste artikelengroepen geldt dat ze slechts in één kraam te koop mo gen worden aangeboden, met uitzonde ring van bijv. groente en fruit, vis en „ideële handel". Verder zijn de bepalin gen in de zomer wat ruimer dan in de winter. Geen koek meer Mensen die in één kraam meerdere branches aanboden, hebben dus wat moeten afstoten. De heer B. Eyssens uit Kalverdijk die al sinds 15 jaar op de markt in Den Burg staat, verkocht zowel koek als snoep. Hij mag nu alleen nog maar snoep verkopen, waardoor volgens hem zijn verdiensten met meer dan de helft teruglopen. Hij heeft dan ook gepro testeerd. Na 1 april kreeg hij één keer ontheffing maar de twee volgende maandagen heeft hij illegaal met koek op de markt gestaan. Dinsdag a.s. zal hij die kans dus niet krijgen en hij is daar zeer verontwaardigd over. Volgens hem drijft de gemeente de branchebepalin gen veel te ver door en staat het nadeel dat hij ondervindt niet in verhouding tot het doel dat met de branchebepalingen wordt gediend. Eyssens is één van de indienders van een Arob-bezwaar. Ook de heer S. Bosma die allerlei textiel en stoffering wil verko pen voelt zich onredelijk beperkt in zijn mogelijkheden want van gemeentewege is bepaald dat hij alleen „folkloristische stoffen" mag verkopen. Ook hij krijgt dinsdag met de sterke arm te maken als hij toch zou proberen andere spullen in zijn kraam te zetten. De firma Lunter mag alleen „platgoed" (badhandoeken met een Texelse voorstelling) verkopen maar deze onderneming wil ook boeren kielen, bonneterie, bollen katoen e.d. aanbieden omdat alleen „platgoed" niet loont. Tenslotte is er mevrouw Venhuis uit An na Paulowna die haar bezwaarschrift nog moet indienen. Ze mag alleen stof- zuigerzakken met accessoires verhande len op de markt maar wil meer: matten, tuinstoelen, e.d. Zitting Tijdens een bezwarenzitting op dins dag 1 mei zullen de protesterende markt kooplieden hun grieven kunnen toelich ten jegens de uit raadsleden bestaande bezwaarschriftencommissie. De mening van die commissie zal worden voorge legd aan het college, wat mogelijk tot heroverweging leidt. Volgens de gemeente is van algemene onvrede op de markt als gevolg van de branchebepalingen geen sprake. „Ne gentig procent van de kooplieden is ak koord gegaan." De bouwdorpweken voor de Texel se jeugd uit de lagere klassen van de basisscholen zullen dit seizoen spij- kervrij zijn. De hutten worden nog wel geconstrueerd van hout maar de verbindingen zal men met touw moeten knopen of vlechten en de wanden zullen, veel meer dan voor heen, bestaan uit doek. De commissie vakantiewerk Texelse jeugd heeft het timmeren afgeschaft om veiligheidsredenen en bovendien is de partij hout die al jaren wordt gebruike zo danig met spijkers en hamers bewerkt dat het steeds moeilijker wordt een ste vige hut te maken. De bouwdorpen worden gehouden van 23 tot 27 juli en van 30 juli tot 3 au gustus. Het bouwkamp op Loodsmans duin wordt gehouden van 12 tot en met 18 augustus en ook hier worden geen spijkers gebruikt. De organiserende commissie is op zoek naar bouwmateri aal zoals kleden, kussens, lakens, ma trassen, gordijnen, oude tenten, e.d. Ook spullen waarvan men denkt dat ze voor het dorp of het kamp bruikbaar zijn, kan men afstaan. Leiding Voor informatie en opgave van goede ren kan men terecht bij Jan Kramer, tel. 02220-4300. Ook is de organisatie nog vop zoek naar leiding voor bouwdorpen en bouwkamp. Men moet voor dit vakantiebaantje mini maal 18 jaar zijn en deelnemen aan het voorbereidingsweekeinde op 12 en 13 mei. Opgave en informatie bij Jan Kra mer of bij Johan Hoogerheide (02220-4897) en Peter Vos (02222-539). Naast de kampen op het eiland kan de jeugd van 13, 14 en 15 jaar deelnemen aan een kamp in Friesland. De nadruk van deze vakantieweek ligt op sportieve zaken, zoals fietsen en surfen. Dit kamp wordt gehouden van 20 tot 25 augustus en ook hier wordt nog gezocht naar lei ding. De Texelse jeugd wordt begin juni via de scholen geïnformeerd over deze vakantie-activiteiten. krachtigen bij de heffing van geJ lijke belastingen, extra kredietenf leermiddelen op lagere scholen ei subsidie voor het zomer re kreatievi De sektie Sport, Rekreatie en LicJ lijke Opvoeding van de Welzijnsstij heeft om 19.30 uur een openbarej dering in het raadhuis. In De Witte Burcht heeft de MAbB Texel een vergadering over de staii zaken van het crossterrein in Eie| aanvang 20.15 uur. Vrijdag 20 april Om 10.00 uur beginnen in de sportfJ Noordhollandse kampioenscha zaalvoetbal, B-junioren selecties,] Zondag 22 april De jeugd van De Koog en omstre) kinderen van de gasten kunnen 10.00 uur geschminckt worden als| haas. Om 11.00 uur komt de echte haas en daarna start het paaseierer ken. Plaats: op of bij het eveneme terrein aan de Nikadel. jco da 6g 1e f In Trefhoek Formosa, Koningstraat top m Den Helder, heeft het COC kop Noordholland soosmiddag, 15.30 uur. Deze week zijn 16 Texelaars in de voor malige HBS aan de Emmalaan bezig met de journalistieke voorbereidingen van de lokale omroep. Onder leiding van Her man Broekhuizen (opleidingscentrum NOS) en Daan Budding (NCRV) zijn de cursisten bezig met radio maken. De vrij willigers krijgen onderricht in een groot aantal interviewtechnieken, het monte ren van interviews en het maken van sfeerreportages. Eén doel van de cursus is om het „Hilversumpje" imiteren zo veel mogelijk te beperken. In aanpak en presentatie poogt men het eilandelijke karater te laten doorklinken in de luidsprekers. Het cursusprogramma bevat dan ook uitsluitend interviews met, of reportages over Texelaars. Enkele tientallen eiland genoten zijn al geïnterviewd. Woensdag werd een themaprogramma in elkaar ge zet waarvoor iedere cursist één facet van de Oudeschilder haven voor zijn of haar rekening had genomen. Vandaag wordt gewerkt aan een actualiteitenprogram ma dat zaterdagavond een indruk moet geven van wat de cursisten na zes dagen intensief radio maken hebben geleerd. Dat resultaat zullen de Texelaars nooit te horen krijgen, ledereen die de afgelopen week is geïnterviewd wist dat zijn of haar woorden niet zouden worden uitge zonden. Dat was mogelijk de reden dat sommige vrijwilligers zeer „eerlijke" do cumentaires afleverden maar het kan ook zijn dat de Texelaar in het algemeen niet behept is met „microfoonangst". De toekomstige radiomakers zijn op dit moment in ieder geval zeer tevreden over de medewerking van hun plaatsgenoten. Kind met leerproblemen? Kom eens praten. Vrijblijven de-informatie bij de Kompas- scno'dl Texeltel. 2655 (van 12.00 - 13.00 uur en van 15.00 - 16.00 uur). Jeugdherberg De Eyercoogh heeft afgelopen winter een face-lift" on dergaan waardoor het personeel en leiding veel praktischer kunnen wer ken. Het gebouw is aangepast aan de eisen die bezoekers van een jeugdherberg al lange tijd stellen, zoals betegelde sanitaire ruimten, een goede verwarming en een gezel lig dagverblijf. Beheerder Rob van Oortmerssen had twaalf jaar geleden op een grondige ver bouwing gerekend waarbij meteen het achterstallig onderhoud verholpen zou worden, maar zo voortvarend werkte de Nederlandse Jeugdherbergcentrale niet. „Vorige zomer heb ik één seizoen een herberg in Vaals beheerd en dan merk je pas hoe belangrijk het is als je de gasten enig comfort kunt geven. Het werkt voor het personeel veel fijner. Improvise ren is leuk maar als je 24 uur aan het im proviseren befit is het zeer afmattend", aldus Van Oortmerssen. In november is gestart met de renovatie en verbouwing. De grote „pijpela" slaapzalen kregen een andere indeling. Doot een nieuwe ruime gang naar de slaapvertrekken te maken en een kleine aanbouw te realiseren ontstonden vier kleinere zalen met een capaciteit van to taal 100 bedden. Er is een extra douche gemaakt en het sanitair is gemoderni seerd. De grootste verandering betreft Het nieuwe dagverblijf van de jeugdherberg. een klein dagverblijf naast de grote eet zaal die voorheen ook deze functie had. Disco's Vooral groepen houden in de jeugd herberg discoavonden („Daar kun je echt niet omheen", aldus de beheerder). Dat was uiteraard attractief voor danslustigen en harde muziek-zoekers maar minder aanvaardbaar voor indivi duele gasten die 's avonds rustig wilden zitten en iets drinken. Het nieuwe dag verblijf met een grote bar zal deze laatste behoefte moeten bevredigen. Op het zelfde moment kan dan aan de andere kant van het gebouw disco worden ge houden. In de grote eetzaal is daarvoor een discjokeypodium gemaakt. Afwas De keuken van de jeugdherberg is ook anders ingedeeld en heeft nu een groot buffet met brandvrij luik gekregen en ook is de kookapparatuur gemoderni seerd. Vorige zomer werd alle afwas nog met de hand gedaan en deze traditie is ingeruild voor een grote afwas-en spoel- machine zoals die in diverse grote hotels te vinden is. Naast de keuken is een per soneelsruimte gebouwd waar de mede werkers kunnen eten en de verlichting in De Eyercoogh is energiezuinig. Door de verbouwing zijn vooral de slaap zalen veel gezelliger geworden met meer hoekjes en daardoor meer privacy. In alle slaapzalen zijn op last van de brandweer nooddeuren aangebracht. Zaterdaga vond werd De Eyercoogh heropend met een groot feest voor leveranciers, werk nemers en kennissen van de beheerder. De verbouwing werd uitgevoerd door de fa. Vrieso uit Sneek die ook de grote houten bar maakte en installeerde, de fa. Oele nam het loodgieterswerk voor zijn rekening, IBS installeerde het electra, de fa. T. Wuis deed het grondwerk en de fa. A. Bakker uit Sneek schilderde het hele pand. Vorige week zijn de deuren van de jeugdherberg weer open gegaan voor toeristen en deze week wordt gestart met de opvang van groepen. Een belangrijk aandeel van de indivi duele gasten bestaat uit deelnemers van de NJHC sportieve vakanties. Dat zijn arrangementen waarbij de jeugdher bergbezoeker een weekje Texel combi neert met een cursus parachutesprin gen, catamaranzeilen of windsurfen. „Deze arrangementen voorzien in een grote behoefte en ik denk dat het wat betreft de windsurfvakanties deze zomer helemaal storm zal lopen", aldus Van Oortmerssen. „Zijn" jeugdherberg is eindelijk op deze „storm" berekend. Het jaarlijkse reisje van de ouderen van „Den Burg wordt, gehouden op woensdag 9 mei en heeft als doel het kasteel Haarzuilen. Acht jaar geleden ging het bejaardenreisje ook naar Haar zuilen en de deelnemers van toen heb ben er goede herinneringen aan. Vertrek met de boot van 8.05 uur; koffie drinken in het brugrestaurant bij Schip hol; diner in De Vier Balken te Haarzui len. Het kasteel wordt bezocht en ook de prachtige tuin die erbij hoort. De brood maaltijd is in Koedijk en de terugreis wordt gemaakt met de boot van 20.05 uur. Wie mee wil kan zich vrijdag 27 april tus sen 14.30 en 17.00 uur opgeven in De Buureton (oude Sint Jan), kosten 750,— p.p. alles inbegrepen. Desgevraagd geeft mevrouw J. Wassenaar-Wilmink nadere informatie: tel. 02220-2181. Maandag is weer de traditionele paasveemarkt gehouden. De be langstelling was groot. Het te raden rund woog 525 kg. Een uitschieter bij de antwoorden naar boven was 953 kg. en naar beneden 231 kg. Twee winnaars hadden het juiste ge wicht geraden: Anneke Dijker uit Het Noorden en Jante Heethuis uit Den Burg. De andere winnaars waren: Mar tha Witte, de Nes, Oosterend; mevr. Haarsma-van Heerwaarden, De Waal; Th. Zuidewind, Oudeschild; Mark Schraag, Den Burg; Martin Hohler, Turk se Tent no. 16; Dirma Stummel, Stap horst; F. Wolma, Groningen, Hong Fat Cheung, Bunschoten. Alle winnaars komen in aanmerking voor een rollade die door een Texelse sla ger zal worden bezorgd vóór de paasdagen. Donderdag 19 april De raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, die om 19.30 uur begint. De agenda ver meldt onder meer bespreking van de wij ziging van de marktgeldverordening, de nota over de positie van minder draag- Maandag 23 april Toec coTtI iistraa koe Om 9.15 uur begint aan de dijk bij'9e k° schild de paassportviswedstrijd. Ha™9 Om 12.30 uur arriveert op het terreii jterdai de Nikadel in De Koog „The A-Te;e De Windsurfclub Texel houdt bij manshuizen de eerste wedstrijd vs 28. seizoen, aanvang 12.00 uur. De Blijde Rijders houden bij mooi hun jaarlijkse Paasrit. Start om 11.1 vanaf het parkeerterrein Emmalas Den Burg. Dinsdag 24 april 1984 Om 14.00 uur start bij de Hervoi kerk van De Koog een tocht (mete^ auto) langs de kerken van Texel. Om 20.00 uur begint in de Hervorft kerk van De Koog een dia-present|,90. van Texel, verzorgd door de Veldwisch. Woensdag 25 april In het zaaltje van de Doopsgezinde in Den-Burg voeren de deelnemers het Leerhuis en andere belangstellen .de.Sêdermaaltijd, aanvang 19.00 uu Ho losn Za 5 ui Pk ;sref (oiof ikte ikste kc ndr ;d Donderdag 26 april Om 14.00 uur start bij de Hervori kerk van De Koog een tocht langs kerken van Texel (met eigen auto's). In dorpshuis 't Skiltje worden van 15iten tot 18.00 uur en van 20.00 tot 22.00 sjoelwedstrijden gehouden; tevens 16.00 tot 18.00 uur de gymzaal voor ieder. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kerstraat, Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Wilsterstraat, Marelstraat. Marsplan Zaterdagmiddag om 2.00 uur haalt Scouting Texel oud papier op in het Marsplan. In het vervolg elke derde za terdag van de maand. De nieuwe kotter TX 4 „Concor dia" heeft dinsdag een geslaagde technische proefvaart uitgevoerd. Het schip zal zaterdag 28 april zijn of ficiële proefvaart met genodigden maken, waarbij de overdracht zal plaatsvinden. De nieuwe „Concor dia" is gebouwd bij de werf Maas kant in Bruinisse/Stellendam voor de gebroeders Van der Vis te Oosterend. Het vaartuig is van het „gesloten ach- terschip"type. De lengte is 40 meter, de breedte 9 meter en de holte 5.10 meter. De hoofdmotor is van het merk Deutz en heeft een vermogen van 2700 pk. Op de „Concordia" is een visverwerkingsinstal latie naar het ontwerp Maaskant aange bracht met „scharnierbare deklasten." Zondag 6 mei 1984 zijn onze ouders Daan van Wilsum en Akke van Wilsum-Hoekstra 25 jaar getrouwd. Wij hopen samen met hun dit huwelijksfeest te vieren op zaterdag 28 april a.s. U bent deze dag in de gelegenheid hen te feliciteren van 19.00 - 20.00 uur in hotel „Tatenhove" in De Koog. De kinderen en kleinkinderen Boogerd 35 1791 GW Den Burg. 1944 1984 Op 28 april a.s. hopen onze geliefde ouders Jan en Tetje Vonk-Koopmans te herdenken dat zij 40 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Hun liefhebbende kinderen en kleinkinderen Leen, Henny, Richard-Jan, Thera Freek, Barbara, Nils Hilda, Harry, Linda, Marcel Janny, Sam Anja, Jamal, Mariam U kunt onze ouders feliciteren van 19.30 tot 20.30 uur in De Schakel (naast N.H. kerk), Binnenburg, Den Burg. Langs deze weg willen wij iedereen oprecht bedan ken voor de belangstelling bij het zo plotseling overlij den van onze onvergetelijke vader WILLEM VAN LIERE. In het bijzonder willen wij bedanken bestuur en le den van de koersbalclub, buren van de Bakkerstich ting, Wim en Ds. Hylkema voor de troostvolle woordep. G. C. van Liere P. Legerstee Zwanenburg, april 1984, I Cederlaan 30. Texel, 15 april 1984 Levenslicht, een richt! Een nieuw door God gegeven in handen, waar zal belanden? Jan-Paul Ulbe en Ditta de Schilpbanck 7, 1791 WH Den Burg Met vreugde geven kennis van de gebot van onze lieve dochter zusje Ma Prem Radha Hans, Pip, An Leo, Nisheetha, R lie, Roel, Bart, Jannie, Ruud, Ru Marg, Joke, Sjak lien en Willeke. Met dank aan Ratnam Erg blij zijn we met de boorte van onze doclfo en ons zusje Nora Evelien Dick, Tineke, Tal en Onno TerpiC De Rede 7, F 1797 SM Den Hoorn-Tel F li Hartelijk dank aan iederij tijdens mijn verblijf in 1 ziekenhuis en bij thi komst blijk van belangsl' ling gaf. Ook doktoren V] verijn en Eisen, alsme medewerkers rusthuis m oprechte dank. Jac. Zijm Gollard, kamer

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2