1 ollege akkoord met int voor paracentrum IIZ2 Mruvs m Fotoboekje over Paal 9 ten doop gehouden INZAMELINGSACTIE LANDBOUWPLASTIC -Ji xofonist Leo van Oostrom lafeetje iavertoning en srkentochten iet pasen CfV£TVP EO El 'L.ICR- NvtJi Geheimzinnige grafsteen LAND BOUW Opruimen van het erf Inleveren Opening zwembad Sjoelwedstrijden in Skiltje Opbrengsten suikerbieten april ,naG 20 APR"- 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 tot de ambtelijke ezen zijn b en w van mening dat paracentrum Texel vergunning krijgen om een tent van 20 x 20 r te plaatsen bij de hangar op vliegveld. De tent zal in het worden gebruikt voor 'liktie aan de leerlingen. Thans dat door ruimtegebrek in de nlucht gebeuren. Plannen voor permanent gebouw zijn voorlo- nietvoor inwilliging vatbaar om- er nog onenigheid bestaat inzake vraag in hoeverre het Texelse gveld uitbreidingsmogelijkheden t krijgen. op 12 augustus 1983 waren b. en w. ord gegaan met de tent (te laat om seizoen nog gebruik van te kun- aken) maar voor het komende sei- heeft direkteur B. D. Rienksvan het centrum opnieuw om een tent ge- gd. Tegen de oude vergunning was werkgroep Landschapszorg Texel in geweer gekomen krachtens de wet In het bezwaarschrift van de s ep werd erop gewezen dat de gezien moet worden als een ge- of bouwwerk, waarvoor een pro- p zaterdag 28 april wordt in het eetje in Oosterend een klassieke nd verzorgt door de bekende Ne- landse saxofonist Leo van itrom. Met pianobegeleiding van y Dijken zal hij originele saxo- nwerken, alsmede bewerkingen klassieke nummers ten gehore ngen. Een gedeelte van het reper- zal hij vertrolken op de thans ieel in onbruik geraakte C- ody saxofoon. fen Oostrom is vooral bekend gewor- door de oprichting van het Neder- Js Saxofoonkwartet, dat zich vooral de jaren zeventig grote bekendheid vierf en waarvoor hij ook de arrange- nten schreef. Momenteel is hij hoofd leraar aan de Conservatoria van Den en Rotterdam en leraar geïmprovi- e muziek aan het Sweelinck Con- vatorium te Amsterdam. Sinds 1976 jorgt hij ook solo-optredens met di- se pianisten-en orkesten, waaronder Concertgebouworkesten het Noord- ands Philharmonisch Orkest. -Zoals wordt hij op de geplande avond leïeid door de pianist Eddy van Dijken eveneens aan diverse orkesten ver- nden is. Onder meer is hij pianosolist het Nationaal Ballet. De avond, waa- Van Oostrom naast de genoemde C- ïlody (tenor) saxofoon, de altsaxo- m zal bespelen, begint om 20.30 uur. [publiek is vanaf 19.30 uur welkom, toegangsprijs bedraagt 77,50 en om lereen van een zitplaats te kunnen orzien, is het aantal plaatsen beperkt. Tweede paasavond zal er een dia- ientatie zijn in de N.H. kerk van De og, aanvang 20.00 uur. De heer Veld- sch zal aan de hand van vele dia's <el door de jaargetijden laten zien. igang 71 dinsdag- en donderdagmiddag zullen kerketochten verreden worden. Dat is in tocht, indien mogelijk met eigen au- langs enkele oude Texelse kerken, invang van beide ritten, die gratis zijn, n 14.00 uur bij de N.H. kerk van De oog. cedure ingevolge de wet op de ruimtelij ke ordening gevoerd moet worden. De werkgroep schreef de tent als uitbreiding van de akkommodatie van het vliegveld te beschouwen, wat in strijd werd geacht met de weigering van de provin cie om aan de bestemming „vliegveld" voor het terrein goedkeuring te verle nen. Ook de adviseur van de Raad van State heeft laten blijken kritisch te staan tegen de uitbreidingsmogelijkheden die op grond van een vliegveldbestemming mogelijk zouden zijn. De werkgroep, die bij de Kroon een bezwaar heeft lopen te gen de vliegveldbestemming, was bang dat bij het toelaten van een tent bepaal de verplichtingen ontstaan die nooit meer teruggedraaid kunnen worden. Door het toch toelaten van de tent voel de de werkgroep zich in haar belangen geschaad. Landschapszorg vond dat geen uitbreiding van akkommodatie en aktiviteit moet worden toegestaan voor dat duidelijkheid bestaat over de in te stellen stiltegebieden en voordat de zg. artikel 28 Luchtvaartwetcommissie (mi lieucommissie) functioneert. De werk groep had de Raad van State dan ook gevraagd de vergunning voor de tent on gedaan te maken. Dat verzoek werd la ter ingetrokken omdat wegens de gevor derde tijd de tent toch niet werd ge plaatst. De zaak is nu echter opnieuw actueel. De ambtelijke adviezen inzake de ge vraagde tent waren vorig jaar al negatief. Juist omdat het kroonberoep inzake de vliegveldbestemming nog loopt, werd het onjuist geacht vergunning voor een tent te geven. Zo'n tent is een duidelijke poging om de onmogelijkheid van een gewoon gebouw te omzeilen. Geadvi seerd werd dan ook de tent als een ge woon bouwwerk op te vatten en geen medewerking te geven. Het bezwaar van landschapszorg zou gegrond moet wor den verklaard. B; en W. hebben dit advies dus naast zich neergelegd en dat is nu ook het ge val. Dat zal leiden tot het opnieuw verle nen van een vergunning voor de tent, wat weer kan leiden tot aktie om die ver- gunning ongedaan te maken. Aan de onzekerheid over de toekomst mogelijkheden van het vliegveld Texel komt overigens binnenkort een eind. Verwacht wordt dat deze zomer door de Kroon een eindoordeel over het bestem mingsplan buitengebied zal worden ge veld, waarbij de bestemming van het vliegveld definitief komt vast te staan met de daaraan verbonden bouw(on)mogelijkheden. „Paal 9 - de laatste storm" heet Het boekje dat woensdagmiddag met enig officieel vertoon ten doop werd gehouden in het strandpavil joen Paal 9 van de familie Vlaming, het boekje („opgedragen aan de zakkenvullers") bestaat uit een foto reportage, gemaakt op 17 januari j.l. tijdens een vliegende noordwesterstorm. Een grote groep vrijwilligers uit Den Hoorn was toen de hele dag in touw met het vullen en leggen van zandzakken om te voorkomen dat de steile duinrand waarop het pavil joen staat, door de zee werd afge kalfd zodat het paviljoen in zee zou verdwijnen. Die foto's werden ge maakt door Pieter de Vries uit Den Hoorn en hij is erin geslaagd de heel bijzondere, verbeten sfeer waarin zich deze primitieve strijd tegen de elementen afspeelde, vast te leggen. Het zijn merendeels actievolle tafe relen onder een dreigende, grauwe lucht. Ook de verbroedering binnen het gelegenheidsdijkleger komt er goed uit en vormt voor de mensen zelf maar ongetwijfeld ook voor de honderden belangstellen die uit oprecht meeleven met het lot van Texels meestbesproken strandpavil joen een kijkje kwamen nemen, een aardige en zelfs aangrijpende herinnering. De Vries verwerkte 18 foto's in zijn boekje, gemaakt tussen tien uur 's morgens en half vijf 's middags. Niek van der Heijden zorgde voor vier pagina's tekst waarin de jaren lange verwikkelingen rónd het pavil joen van de familie Vlaming bondig zijn samengevat. Het verhaal werd gemaakt op het moment dat kwam vast te staan dat staatsbosbeheer akkoord ging met een permanent restaurant als vervanger van het hui dige strandpaviljoen en het heeft dus een happy end. Het boekje is in een oplaag van 2200 exemplaren (door drukkerij Bru- gemann) gemaakt en is in de boek handels voor 76,50 te koop. Coevert Aan Gert Coevert (de eigenaar en stichter van het eerste strandpaviljoen paal 9) viel de eer te beurt om het eerste exemplaar van het boekje officieel aan te bieden aan de heer Piet Vlaming. Dat gebeurde woensdagmiddag in aanwe zigheid van genodigden, waaronder de heer M. Mantje van Staatsbosbeheer, C. P. harting van Rijkswaterstaat en J. Ie Roux, hoofd afdeling ruimtelijke orde ning van de gemeente. De heer J. Zoetelief van hoeve „De Arend" in Waalenburg stootte tijdens het ploegen op een zwart langwerpig voorwerp. Dat gaf schrik want Zoetelief dacht dat het een granaat was. Bij nadere beschouwing bleek het echter een stuk hard steen te zijn met ingebeitelde letters, waarschijnlijk een grafsteen of een gedeelte ervan. De steen vermeldt onder meer het num mer of jaartal 1397 of 1597, de naam Sibrich Haeyns terwijl ook het woord „Medemblick" her kenbaar is. De steen zat onge veer een halve meter in de bo dem, op korte afstand van de boerderij. Opvallend is dat de bijna een meter lange en 25 cen timeter brede steen maar aan één kant is afgevlakt en van tekst voorzien. Het is niet uit gesloten dat lezers bij het zien van de foto iets herkennen waar door wij binnenkort kunnen melden, waar de steen vandaan komt. ingezameld, ontraden. Verbranden Informatie j beide ex-exploitanten ven het paviljoen. Gert Coevert Irechtsl en Piet Vlaming tijdens het aanbieden van het boekje. In zijn toespraak herinnerde Coevert eraan dat toen hij zo'n 35 jaar geleden met het paviljoen begon, de Hoornder bevolking èn andere Texelaars ook altijd bereid waren de helpende hand uit te steken. „Zonder al die mensen, en zon der de zakkenvullers van de afgelopen winter, zouden wij nu niet hier staan." Verbordsbordjes De heer Mantje voerde ook het woord: „Toen ik hier ruim dertig jaar ge- 1 leden kwam werken stonden in de dui nen tussen paal 9 en 12 overal verboden- toegangbordjes. De Hoornder bevolking vroeg of die dingen niet weg konden, dan zouden de mensen uit het dorp er wel op letten dat er gen misbruik werd gemaakt. De bordjes verdwenen en de Hoornders maakten hun belofte waar. Dat is kenmerkend voor hen. Het toe risme groeide en ik stond hier als be heerder voor de taak het in Den Haag gemaakte beleid uit te voeren en Texel mooi te houden. Daarbij heb ik veel te genwind gehad en ik ben niet altijd be grepen, maar ik kan naar eer en geweten zeggen altijd eerlijk gehandeld te heb ben. En uit reacties van toeristen die hier al lang komen heb ik begrepen dat Texel inderdaad mooi is gebleven. Ik feliciteer de familie Vlaming met dit boekje en met de steun van de Hoornders en ik hoop dat ik ook in de toekomst mijn kopje kof fie in het paviljoen van de familie Vla ming kan blijven nuttigen" Vervolgens wees de heer Harting erop dat het beleid voor de kust eigenlijk ge maakt wordt door het weer. Hij felici teerde de familie Vlaming van harte met de nieuwe standplaats die nu toch vrij wel zeker is, maar voorspelde dat er nog één keer verhuisd zou moeten worden, naar het westen of naar het oosten, al naar gelang de afslag of aangroei zou komen. Dankbaar Namens de zakkenvullers bood Anne- marie Haag de familie een bloemstukje van droogbloemen aan om te danken voor de uitstekende verzorging tijdens het spitwerk. Pieter de Vries dankte de drukker voor zijn inzet en Joop Vlaming tenslotte dankte de aanwezigen en de makers <van het boekje. Op Texel gaat een inzamelings actie van landbouwplastic plaatsvinden. Zoals via het blaadje Informatie en Ad vies van de Verenigingen voor Bedrijfs voorlichting reeds is bekend gemaakt wordt deze inzamelingsactie in praktisch alle Noordhollandse gemeenten georga niseerd. Na het gesprek van de land bouworganisaties op Texel en de wet houder en directeur van gemeentewer ken is besloten om dat ook op Texel te doen. Welk plastic wordt ingezameld Landbouwfoliën, dit betreft op Texel in hoodzaak kuilplastic en dan in de kleuren zwart, wit en transparant. Verder alle kunstmestzakken alsmede voeder en melkpoeder zakken. Het plastic dient wel zoveel mogelijk vrij te zijn van zand en andere stoffen. Kapot kuilplastic kan het allerbeste uitgespreid worden om ook overtollig water te doen verdampen. Het gedroogde plasticzeil moest men oprollen en bundelen zodat het met een kraan gemakkelijk op de auto geladen kan worden. Men wordt verzocht het plastic te deponeren op een plaats waar de gemeentevrachtwagen eenvoudig bij kan. Ophalen De gemeente zal het plastic bij de aan bieder ophalen nadat dit is gemeld op het gemeentehuis (tel. 02220-3041). Zo dra alle plastic op het bedrijf is gebun deld en voor afvoer gereed ligt, kan dit gemeld worden bij gemeentewerken. Het plastic zal niet altijd meteen worden weggehaald. Men gaat pas op pad als er meerdere meldingen zijn. Er zijn voor de aanbieder geen kosten aan verbonden maar wel enige mede werking ten aanzien van het bundelen. Te grote en niet hanteerbare pakken plastic kunnen worden geweigerd. Dit moet om de kostenpost voor de ge meente niet te groot te maken. Goed binden is van belang voor het transport en de voorbewerking van het materiaal. Het ligt in de bedoeling dat alle niet meer te gebruiken plastic op Texel wordt Er zijn soms mensen van het vaste land die opmerkingen maken over rom melige erven bij de Texelse agrariërs. Hoewel deze mensen mo gelijk niet di rect gelijk krijgen zit er wel enige waar heid in. Niet op ieder boerenerf is alles netjes opgeruimd. In het voorjaar als er veel werk is is het te begrijpen dat niet alles staat waar het in werkelijkheid zou moeten staan. Meestal als het dan weer wat rustiger wordt is er tijd om de rom mel op te ruimen. Niet iedereen doet dat. Op meerdere bedrijven waar het erf nog niet zo is zoals het zou kunnen zijn is met een halve dag arbeid zeer veel te bereiken. Er moet alleen een keer aan begonnen worden. Als alles dan weer opgeruimd is zal er ongetwijfeld zekere voldoening zijn, ook al is het „slechts" voor de voorbijganger, of bezoekers aan Texel. Nadere informatie wordt gegeven in een advertentie in dit blad en bij ge meentewerken (tel 02220-3041). Van 17 april tot 23 mei is er een moge lijkheid om restanten en niet meer te ge bruiken gewasbeschermingsmiddelen in te leveren bij de gemeente. Ook kunnen tegelijkertijd diergeneesmiddelen ingele verd worden bij gemeentewerken. Voor nadere informatie wordt u verwezen naar de advertentie van de gemeente in deze krant. De zwemclub ZPC TX '71 is weer volop bezig met de voorbereidingen voor de seizoenactiviteiten. Het eerste grote evenement op de agen da is de opening van zwembad Mo lenkoog in Den Burg. Samen met wandelsportvereniging 't Gouwe Boltje en fietstoerclub Taxi 2000 wordt in het weekend van 28 april een programma gepresenteerd waarbij belangstellenden een herin nering kunnen verdienen door mini maal 250 meter te zwemmen, 7 kilo meter te wandelen en 20 kilometer te fietsen. Inschrijven is mogelijk in de hal van het zwembad tijdens de verkoop van abonnementen en kost dan drie gulden per persoon, kinderen tot veertien jaar betalen een gulden minder. Inschrijven in het weekend zelf kan ook, maar dan kost het vijftig cent meer. De deelnemers krijgen ergens onderweg een drankje van de Drankencentrale Texel. Tijdens het weekend van 26 en 27 mei wordt weer de zwemdriekamp met vere nigingen uit Brummen en Gieten in Mo lenkoog gehouden. Samen met mede werkers van het zwembad wordt 9 juni een „dauwzwembijeenkomst" georga niseerd en 30 juni assisteert de vereni ging bij de schoolzwemmarathon. Op 13 juni, 11 juli en een nog nader te bepalen datum in september zijn er on derlinge wedstrijden. Vereniging De Stern in Midwoud wordt 23 en 24 juni met een bezoek vereerd. De zwemvier- daagse, mede georganiseerd door TX '71, vindt plaats op 2, 3, 5 en 6 juli. Aan sluitend, in de nacht van 7 op 8 juli is er weer „de nacht van texel", een nacht marathon waaraan ook een tiental over- kantse verenigingen deelneemt. Voorts zal de club weer diverse mark ten opluisteren, waaronder die van ko ninginnedag. Voor de opening van het zwembad op 28 april worden de leden verzocht om 10.45 uur in zwempad aan wezig te zijn. Donderdag 26 april worden in dorps huis 't Skiltje in Oudeschild sjoel wedstrijden gehouden, georganiseerd door de gymnastiekvereniging. Sjoelers kunnen terecht van 15.00 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Tevens is de gymzaal van 16.00 tot ongeveer 18.00 uur geopend en kunnen de gymtoestel- len door ieder die daar zin in heeft (dus ook niet-leden) worden gebruikt. Het is vooral de laatste jaren dat de suikerbietenopbrengsten op Texel behoorlijk zijn gestegen. In het groei- en oogstseizoen 1983 kwam Texel zeer goed uit de bus met 7200 kg zuiker per ha. De stijging van de produktie is goed deels te verklaren door het diepspitten van de gronden in Eierland, Het Noor den en de PH Polder. Voorts mag toch ook grote waarde worden toegeschre ven aan het ploegen met een vorenpak ker. Hier worden de bieten meteen ge zaaid in onbereden grond. Geen sporen van het zaaiklaarmaken en het kunstmeststrooien. Verschillen Nu zijn de verschillen in opbrengsten van bedrijf tot bedrijf erg groot. Deels is dit te verklaren door bieten te zaaien op percelen die nog niet diepgespit zijn, doordat de pH (bemestingstoestand) van de gronden niet in orde is en ook door te veel rijden over de gronden met zware machines. Vooral als dit in het voorjaar te vroeg onder te natte omstan digheden plaatsvindt treden er storende ondoorlatende lagen in de bovengrond op. Het gevolg is een slechte beworte- ling en te snel verdrogen van de bietenplanten. Gemiddelde Van een akkerbouwbedrijf met gemid deld 6 ha suikerbieten per jaar komen hieronder de gegevens te staan van de opbrengsten vanaf 1973 tot en met 1984. Op dit bedrijf is in 1975 een begin ge maakt met het diepspitten en een jaar la ter is er steeds geploegd met een voren pakker als zaaibedbereider. Om nu de overgang van niet diepgewerkte grond en wel djepgewerkte grond met elkaar te vergelijken zijn de gegevens van de eerste jaren vermeld. Later alleen gemid delden over 5 teeltjaren. Oogstjaar netto kg. suikergehalte kg. suiker per ha bieten/ha 73 35.517 16.60 5.895 74 38.452 14.87 6.719 75 39.985 14.54 5.814 76 47.921 15.42 erg droog 7.389 77 57.643 17.07 9.838 gemiddeld 43.904 15.70 6.931 gemiddeld over 1976/80 55.160 16.38 9.051 1979/83 60.367 16.06 9.695 Deze gegevens komen van de Suiker Unie. Op deze wijze suikerbieten telen geeft naast voldoening ook financieel nog een redelijk tot goed res*-!t-ul per ha. Wellicht kunnen een aantal bietente lers op Texel deze werkwijze overnorr.°n

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7