Twijfel over effect van andere marktregeling m rote belanstelling pening „Drieangel Weer veel te koop op Lions-veiling vy» «Vi*. >*i -*4 s O 't V* I 1 I f- 11II 111 I a Zijm moet kleine schutting verlagen Hotel niet betaald en Range Rover besteld Koninginneloop in Den Burg Contactochtend AVO Geslaagd PRIL IA 11 TEXELSE COURANT ':tf D> *3 l '*- V 11 i el Texelaars bezochten vrijdagavond de openingsreceptie van de Drie- I. „Angel" is een oud woord voor hoek. „Drieangel" betekent dus drie- en daarmee wordt aangegeven dat in de fraai verbouwde schapenboet het parkeerterrein achter het politiebureau in Den Burg drie verschillen- itingen van kunst en kunstnijverheid worden bedreven. Er is een exposi- limte, grafisch kunstenaar Rob Valkenburg heeft er zijn werkplaats en ella Reijnders heeft de bovenverdieping ingericht als weefruimte. jn de buitenkant is de boet ge- iureerd. Dat, gecombineerd met de lapbeurt van het pand, zorgde voor „face-lift" van dit plekje in Den j. Een naam heeft het straatje nog ,maar er gaan stemmen op om het „Piet van der Wulppad" te noemen, lat deze onlangs overleden illustere 'laar altijd langs deze route naar het tiebureau liep. et werk dat Rob Valkenburg in zijn lieuwde ruimte heeft opgehangen it in grote trekken overeen met wat r eerder ook al hing. Nieuw zijn de istzinnige souvenirs en stempels. Ver- het meest origineel in deze afdeling de stukjes hout die Valkenburg heeft :ameld tijdens de zandsuppletie van jaar geleden. Schoongemaakt en ge- verkoopt hij deze door het zand in oie vormen gepolijste houtjes aan lieren veter, zodat ze als sieraad ge- gen kunnen worden. Met de op zich t over Texelse onderwerpen gaande mpels maakte hij een serie prentbrief- irten, waaruit een kritische houding i opzichte van het toerisme blijkt. Zo iréén kaart met daarop een streepjes- Ie met daarbij de tekst „groeten van el." Dat Valkenburg zelf het werken in de iristenindustrie niet schuwt mag blij- i uit de theaterplannen die hij samen it Max Verstappen wil ontwikkelen, rstappen en hij studeerden samen af n de lerarenopleiding in de vakken ndenarbeid en tekenen. Beiden heb- n ervaring met experimentele theater- rmen. Met die achtergrond willen ze i voor scholen die Texel bezoeken eaterprojecten organiseren die een g, een weekend of een week kunnen iren. De leerlingen worden dan bege- d tot het maken van een eigen neelstuk. Hij hoopt deze zomer ook nog een orkshop op te zetten. Daarvoor is imte beschikbaar in het voormalige oembollenbedrijf „Astrid" aan de asthuisstraat. Dat betekent overigens et dat zijn ruimte in de Drieangel zal Jiten. Katoen Majella Reijnders heeft op de boven- irdieping een ruim bemeten weefge- uw opgesteld. Zij verwerkt hier repen itoen en uitgeplozen katoen („peets- itoen") tot kleden. Oorspronkelijk was i werkzaam in de medische sector aar toen zij naar Texel kwam gaf ze aar baan op. Ze kwam hier in contact et Mariane Höhner die weefster is. öhner begeleidde haar eerste schreden idit vakgebied. Samen kochten zij een ud weefgetouw dat door Majella's man 'erd gerestaureerd. Inmiddels ontwikkelde ze zich tot ie- land die kunstnijverheid bedrijft. Haar leden zien er fraai uit, zowel door de ombinatie van de repen en het pluizige atoen, als door de fraaie kleuren, ij koopt de stoffen geverfd, enerzijds imdat ze zelf verven een belasting voor et milieu vindt, anderszijds omdat de waliteit van fabriekmatig geverfde stof fen vaak beter is. Kwaliteit staat hoog in het vaandel. Momenteel werkt ze een partij afval van Schuttersveld op, dat :"göedkoop werd"aangeboden toen deze fabriek zijn poorten sloot. Hoewel ze van mening is dat textiele werkvormen veelzijdiger zijn dan de meeste mensen denken, beoefent ze in de Drieangel vrijwel uitsluitend het we ven. De enige zijsprong biedt een brei machine waar ze dassen op kan maken volgens een klaar-terwijl-u-wacht me thode. De klant kan ter plaatse de kleu ren uitkiezen en dan wordt zo'n das even gemaakt. Buiten de Drieangel maakt ze ook an dere dingen. Zo appliceerde ze bijvoor beeld voor het tienjarig bestaan van het zeehondencentrum in Pieterburen truien voor de medewerkers met toepasselijke voorstellingen. Henk Leurs In de tentoonstellingsruimte hangt werk van de grootvader van moeders kant van Drieangel-mede-eigenaar Ge- lein jansen: Henk Leurs (1890-1956). De ze Haagse schilder leerde zichzelf het vak op latere leeftijd, omdat zijn vader het hem eerder niet toestond. Daarna schilderde hij echter op alles wat los en vast zat, zodat er toch nog een forse productie ontstond. Omdat hij moeilijk van zijn producten kon scheiden is er nog veel in bezit van de familie. Gelein zou na deze tentoonstelling er nóg wel een paar met het werk van Leurs kunnen vullen. Leurs was beïnvloed door de Haagse School maar dat werk wordt nu niet ge toond. Alles wat er nu hangt is in Frank rijk gemaakt. Met een paar uitzonderin gen (een zelfportret in olieverf, een inkttekening „Les amis du café midi") komen er nauwelijks mensen in voor. Het merendeel van het werk bestaat uit studie-achtige tekeningen, duidelijk ex perimenten. Zo is er bijvoorbeeld een voorstudie in inkt en een schilderij dat daarvan is afgeleid in olieverf. Ook zijn er studie's van hetzelfde onderwerp in houtskool en kleurkrijt. Fraai is een gou ache (plakaatverfschilderij) van een brug. Het werk geeft duidelijk de indrukken van de artiest weer, meer dan de details. Leurs heeft blijkbaar een voorkeur gehad voor het wat meer monumentale weer geven met veel rechte lijnen, het is niet erg speels. Een leuke aanvulling op het getoonde zijn de foto's van Leurs aan het werk die Gelein Jansen uit het familieal bum liet reproduceren. Te koop Het werk van Leurs is niet te koop. De produkten van Reijnders en Valkenburg zijn dat wel. Etsen van de laatste kosten tussen de ƒ20,— en f75,—. Schilderijen komen tussen de ƒ500,— en ƒ1000,—. Het kleinste kleedje van Reijnders V2 x 1 me ter) kost ƒ69,—. Voorlopig is de Drieangel tot het einde van het seizoen geopend van maandag tot en met zaterdag tijdens de volgende uren: 10.30 tot 13.30 uur en 14.00 tot 17.00 uur. Het staat nog te bezien of de door het gemeentebestuur voorgestelde andere regeling voor het marktgeld zal leiden tot een grotere toeloop van marktkooplieden gedurende het hele jaar. Deze twijfel klonk door in de vergadering van de raadscom missie voor financieel, economisch en technisch beleid, waarin over de nieuwe tariefsregeling advies werd uitgebracht. Enkele leden waren zelfs bang dat de nieuwe regeling een tegengesteld effect zal hebben. Met uitzondering van Cor Dros gaf de commissie het college echter het voordeel van de twijfel en de nieuwe regeling zal er dus wel komen. Zoals bekend wil het college de markt kooplieden die het hele jaar komen (dus ook in de voor hen minder interessante wintermaanden een lager tarief in reke ning brengen dan degenen die alleen in het seizoen de graantjes komen wegpikken. Gerbrand Poster van de VVD was blij met dit voorstel, dat overeenstemde met het idee dat hij al eind 1982 had gelan ceerd: de vaste marktkooplieden zouden reductie moeten krijgen. Poster vond de instandhouding van de markt belangrijk en gewenst voor Texel. Afgezien van het belang van de consument die er zijn spullen koopt heeft de markt ook een belangrijke toeristische functie. Het is een trekpleister die ook bij minder goed weer effectief is en het plaatselijke be drijfsleven zal van die toeristenstroom zeker geen nadeel ondervinden. Tegen Totaal anders dacht Cor Dros van Texels Belang er over. Hij voelde niets voor verlaging van het tarief, in tegen deel. Hij wilde het tarief optrekken tot een zodanige hoogte dat de kosten die de gemeente als gevolg van de markt heeft, volledig worden gedekt. De ge meente moet thans geld op de markt toeleggen. Dros zei dat de marktkooplie den concurrenten zijn voor het Texelse bedrijfsleven. Wat bij hen wordt ge kocht, wordt dus niet gehaald bij de plaatselijke winkeliers. Dros voelde er weinig voor dit systeem door „subsidie ring" in de vorm van lager marktgeld te 'stimu léren. „Onze middenstanders krij gen toch'dök geen reductie op bijvoor beeld onroerendgoed belasting omdat zij met hoge kosten zitten?" Peter Bakker van de PSP was bang dat het nieuwe systeem juist zal leiden tot wegblijven van nog meer marktkooplie den in de winter. Hij herinnerde er aan dat de teruglopende animo voor de markt vooral wordt vproorzaakt door de hoge bootkosten. Dat laatste bracht ook Henk Beumkes van het Pakt naar voren. „De gevolgen van de hoge boottarieven worden nu op de gemeenschap verhaald." Druppel Ate Rienstra van het CDA had ook zijn twijfels over het effect van de nieuwe re- H. Zijm, Kogerstraat 56 moet de kleine schutting van gaas die in zijn voortuin staat verlagen tot de hoog te van één meter. De schutting is nu 180 cm hoog en Zijm moest de erfaf- scheiding eigenlijk al in oktober af breken. Op die aanschrijving tot af breken heeft hij echter een bouwver gunning ingediend met de vraag een dichte houten schutting te mogen bouwen. Eigenlijk wil Zijm alleen het huidige gazen rek voor klimplaten handhaven maar omdat dit niet mag poogde hij een dichte houten schutting te realiseren. Het college heeft de bouwaanvraag af gewezen en ook het bezwaarschrift van Zijm tegen die beslissing is ongegrond verklaard. Volgens het uitbreidingsplan Den Burg mag Zijm een schutting bou wen maar niet hoger dan een meter. In het ambtelijk advies wordt aan B en W geadviseerd te bemiddelen tussen H. Zijm en zijn buurvrouw M. Eelman-Kok die bezwaar heeft gemaakt tegen de ga zen schutting omdat het haar uitzicht belemmert. Onlangs heeft ze weer een brief geschreven met de vraag wanneer de schutting wordt afgebroken. Het col lege onderschrijft de mening dat de hele procedure rond het kleine bouwwerk een „kwestie tussen buren" is maar voelt er niets voor in dit spanningsveld te bemiddelen. Mevrouw Eelman heeft een brief ge had waarin staat dat de gazen schutting niet hoger mag dan een meter en dat Zijm dus tachtig centimeter moet weg halen maar dat de procedure door de be zwaren van de eigenaar enige tijd in beslag zal nemen. Zijm krijgt binnenkort een aanschrijving dat zijn klimoprek moet worden verlaagd omdat zijn bouwvergunning is afgewe zen en zijn bezwaren ongegrond zijn ver klaard. Als Zijm geen gehoor geeft aan deze oproep zal de gemeente de schut ting op kosten van de eigenaar moeten afbreken. geling. Het nieuwe tarief mag dan gunstiger zijn voor de kooplieden die het hele jaar komen, dit voordeel valt in het niet bij de bootkosten. „In verhouding daarmee is lager marktgeld een druppel op de gloeiende olaat." Paul Kikkert pleitte voor een soepeler toelatingsregeling voor de markt, waar door meer Texelse kooplieden daar kun nen staan. Wethouder Barendregt zei dat door de nieuwe tariefregeling het gevaar voor een neerwaartse spiraal wordt verkleind. Als steeds meer kooplieden wegblijven moeten de overigen steeds meer beta len, wil men althans een redelijk percen tage van de gemeentelijke kosten van de markt dekken. De anderen zullen dan ook wegblijven en spoedig is er van een markt geen sprake meer. Door een sti mulerende maatregel als het gunstige wintertarief is dat te doorbreken. Om die reden is het college ook afgestapt van het voornemen om de markt kostendek kend te maken. Dros rekende voor dat de tariefsverla ging neerkomt op een totaal bedrag van ƒ20.50 per week. Volgens hem kon dat nooit een rol spélen voor de kooplieden. Hij wilde wel eens weten hoe de markt regeling van bijv. Schagen is. Dat Een hotelrekening van ƒ5900,— en de bestelling van een Range Rover bij een garagehouder in De Koog. Dat liet een 37-jarige Nijmegenaar dinsdag achter op Texel. Omdat de Koger hotelhouder het kenteken van de auto aan de politie kon verstrek ken werd de man snel na zijn vlucht naar de overkant aangehouden. Dat gebeurde in Bergen. De Texelse politie had meteen na de melding per te lex om zijn aanhouding verzocht. De man was met een vriendin, een 24-jarige Amsterdamse, twee weken in het hotel laatste, zo werd hem voorgehouden, le vert geen eerlijke vergelijking op want de Texelse situatie is door de bootkosten nogal bijzonder. Trekpleister Barendregt wilde dat de commissiele den zouden beseffen dat de indirecte, maar moeilijk te meten voordelen van de markt belangrijk zijn. Het is een attractie die door veel toeristen op prijs wordt gesteld. De markt is één van de aantrek kelijkheden van Texel en dus van belang voor de toeristische bedrijvigheid. Voor de instandhouding daarvan mag de ge meente best iets over hebben. Dat vond Poster ook. Hij wees op het „uitstralings-effect" waardoor ook de gewone winkels in Den Burg van de markt profiteren. Maar Kikkert was het met Dros eens. Hij zag de nieuwe tariefs regeling als „sponsoring van de concur renten van onze middenstand." Poster zei zich bezorgd te hebben ge maakt over de verscherpte controle op de marktregels. Aanleiding voor hem was het lot van Jan Zegel (van Zegel Modes) die op marktdag geen spullen meer op de stoep voor zijn zaak aan de Binnenburg mag uitstallen. Poster wilde dat de op de publieke tribune zittende Zegel zijn probleem in de commissiever gadering aan de orde zou stellen maar dat vond Barendregt niet goed. „Laat Zegel samen met de marktmeester bij mij op het spreekuur komen. Daar zullen we er over praten." Zegel wilde dat de wethouder op zijn minst zou uitspreken dat hij op de markt van dinsdag in ieder geval nog met zijn handel op de stoep zou mogen staan, maar daar werd niet op ingegaan. geweest. In zijn woonplaats is hij bij de politie bekend wegens oplichting, fl.es- setrekkerij en dergelijke. Na een week vernam hij van het hotel personeel dat zijn rekening inmiddels was opgeloDen tot ƒ3900— Daar schrok hij zichtbaar van zodat het hotelperso neel verdenking tegen hem opvatte. In de loop van de daaropvolgende week werd hem diverse malen vergeefs ge- vraaagd of hij alvast het rekeningbedrag dat openstond wilde betalen. De garagehouder bij wie hij de Range Rover bestelde rook onraad en heeft daarom de zaak zo geregeld dat hij geen schade lijdt. Als alles echter akkoord was geweest zou de Nijmegenaar de wa gen donderdag geleverd hebben gekre gen. VRIJDAG 27 APRIL 1984 Maandag start om 17.00 uur de tra ditionele Koninginneloop door het centrum van Den Burg. Start en fi nish zijn op de Groeneplaats en de afstanden waarin men kan uitkomen zijn vijf en tien kilometer. De heren, dames en veteranen lopen tien kilometer en de jongens en meisjes wedstrijdloop (tot en met 15 jaar) is vijf kilometer. Deelnemers kunnen vanaf 15.30 uur voor de wedstrijd inschrijven bij de Sportraadbus op de Groeneplaats. Lopers tot en met 15 jaar betalen f2 en ouderen ƒ4,—. Er zijn twee wisselbe kers beschikbaar voor de Texelse kampi oenen in de categorie dames en heren en Mantje Sport heeft prijzen beschik baar gesteld in alle categorieën. Alle lo pers krijgen na de wedstrijd een vaantje en een uitslagenlijst met de behaalde tij den thuisgestuurd. De recreatielopers krijgen meteen bij de finish een kaart met de gelopen tijd en de klassering. Het parcours loopt door de volgende straten: Start Groeneplaats, Parkstraat, Weverstraat, Waalderstraat, Burger houtstraat, Kogerstraat, Boogerd, Wil lem van Beierenstraat, Kogerstraat, Ste nenplaats, Hogerstraat, Gravenstraat, Molenstraat, Zwaanstraat, Groeneplaats. AVO Nederland, de vereniging voor arbeids- en welzijnszorg van mindervali- den houdt woensdag 2 mei 1984 om 10.00 uur 's morgens een contactoch tend in de Witte Burcht. Deze ochtend is bestemd voor collectanten en con tactpersonen van deze vereniging. De heer Porte zal uit de doeken doen wat de AVO is en wat met het geld dat ieder jaar binnenkomt gedaan wordt. Dit jaar is de collecte tussen 21 en 27 mei. De organi satie zoekt nog collectanten. Contacta dres: Narda Pool-Dros, Schilderend 123, Den Burg, tel. 02220-4009. Klaas Kikkert slaagde voor het diplo ma scheepswerktuigkundige B II. Hij volgde een opleiding aan het instituut voor hoger technisch en nautisch onder wijs in Amsterdam. De belangstelling voor het verko pen van goederen via de Lions- veiling lijkt ook dit jaar weer te zijn toegenomen. Woensdag tegen het middaguur waren al ongeveer 810 nummers aangemeld. Voorig jaar werden in totaal ruim duizend kavels verkocht, dit jaar wordt de inschrij ving gesloten bij 1200. Vor besteding van de opbrengst van vorig jaar wordt inmiddels serieus gekeken naar een project in het Zuid Afri kaanse koninkrijk Lesotho, waar de Texelaars Theo Eelman en Marianne Spanhaak werkzaam zijn. Een (liefst Texels) goed doel voor de opbrengst van dit jaar wordt nog gezocht. Bij de organisatie bestaat de indruk dat de kwaliteit van de ingebrachte spul len dit jaar hoger is dan van vorige jaren. Wellicht heeft dat te maken met de de monstratieavond die donderdag (heden) wordt gehouden. Dan kunnen verkopers van apparaten e.d. van 20.00 tot 22.00 uur laten zien dat hun handel goed werkt. Vrijdag en zaterdag is het veilingge bouw aan het Wezenland vanaf 10.00 uur geopend. Vrijdag start het verkopen om 20.00 uur, zaterdao nm 19.00 uur. De diversiteit van de geboden waar is ook dit jaar weer groot. Het grootste ob ject dat onder de hamer komt is een au tobus. Verder zijn er diverse auto's, roei boten, motoren, fietsen, electrische ap paraten, schilderijen en foto's, meubels en andere zaken. Pompen Het bleek erg moeilijk te zijn voor de opbrengst van vorig jaar een doel op Texel te vinden dat aan de eisen van de Lions voldoet. Daarom wordt gekeken of het mogelijk is achtergestelde, dorpen in Lesotho van handpompen te voorzien. Lesotho is een zelfstandigde zwarte en clave in Zuid Afrika die haar zelfstandig heid verwierf in de Boerenoorlog. In de praktijk blijkt het koninkrijk echter niet zoveel te verschillen van een thuisland. De mannen werken ver weg in de mijnen en de vrouwen vrouwen en kinderen zijn huis. Het land is nogal verpauperd. De regering laat alleen pompen aanleggen in dorpen die regeringsgezind zijn, ande re dorpen moten het zonder watervoor ziening doen. Juist jn. dergelijke dorpen zou de Lions-club pompen kunnen plaatsen. Momenteel verblijft Marianne Span haak in het dorp Mafeteng waar zij en haar man Theo Eelman wonen. Eelman is momenteel op Texel om een gebroken been, dat hij bij een ongeluk in Afrika opliep te laten genezen. Spanhaak is werkzaam als onderwijzeres. Eelman is als werktuigbouwkundige verbonden aan de enige medicijnenfabriek die Leso tho rijk is. Zij kunnen beoordelen waar de pompen zouden moeten komen en dan kan het benodigde geld worden overgemaakt. Op die manier is de con trole op de besteding optimaal Voor de opbrengst die de veiling dit jaar gaat opleveren is een commissie druk bezig met het zoeken naar een goe de bestemming. Wellicht moet de mo biele couveuse die het eerste jaar van de veiling werd aangeschaft worden inge ruild voor een kleiner model omdat er nieuwe ambulances zijn gekomen. In die wagens is het niet mogelijk met de cou veuse ook een ouder èn een ver pleegster mee te nemen. De kans bestaat dat er bijbetaald moet worden en dat kan dan met Lions-geld. Die mo gelijkheid is (met een aantal andere) echter nog in onderzoek. Wel staat vast dat weer een deel van het geld bestemd wordt voor de Stichting Texel-vakactfie Gehandicapten. De veilinghal woensdagmorgen om tien uur. De ruimte in het midden is bestemd voor de stoelen, die als laatste kavel ook verkocht worden.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11