Je was 43 jaar geleden I een opdonder" I/T-receptie Bert Weijdt EXELSE BOYS TELT TELEUR Peanutbal voor lagere schooljeugd Franchimon vierde in paasloop Afvaltoernooi eilandcompetitie Heitje voor karweitje in Oosterend De Koog verliest van Kwadijk APR|ftG 27 APRIL 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 13 ien je 43 jaar geleden bij mij kwam werken was je al een nder, maar toen kon je je ook niet voorstellen dat je zou ken watje nu bereikt hebt." Aldus de heer R. Berkenbosch osterend, destijds de eerste werkgever van Bert Weijdt, die lerdagmiddag in de VUT ging. De receptie die hem door waterstaat en aannemers waarmee hij gewerkt heeft werd eboden zorgde voor een bomvol Havenrestaurant. Maar dertien sprekers bevolkten het katheter om Weijdt het ivoor de toekomst te wensen. tenbosch haalde op zeer beelden- ze herinneringen op aan de zeven it Weijdt bij hem werkte. „Ik vond nmer dat je wegging, want je was zie steun geworden." sprekers werd geopend door P. lut Mees, hoofd van de afdeling e werken van Rijkswaterstaat, t's baas dus. Deze roemde de car- lie Weijdt als „selfmade" man had akt en noemde hem een strijder te- 3zee. Daarbij haalde hij een gelief- spraak van de vertrekkende water- er aan: „Het is voor toen, nu en la- antrouw de kracht van wind en wa- hout dook in de geschiedenis: „Je altijd gestreden tegen de zee die bij probeerde Texel van de aardbo- a laten verdwijnen. In 1953 schrok- !e politici wakker. Met de delta- werd een aanvang gemaakt en dat erder jouw werkterrein zijn. Terug ei kunnen we zeggen dat je niet al- ap Texel maar ook in de kop van iholland heel wat waterweringen opgeworpen, waar de zee respect heeft." Koning j ons in Haarlem sta je bekend als «oning van Texel", wat overigens p je houding maar op je werk is te- ivoeren. Ik zal je missen, zowel de ongesprekken die soms als een onze kant opkwamen als de soms persoonlijke gesprekken. Ik hoop arte dat ik bij de tewaterlating van heepsmodel nog eens langs kan n diverse sprekers werden origineel nodigd door Weijdt's collega van ogen, A. Roos. Bij het inleiden van meester J. A. Engelvaart vertelde t Weijdt er voor gezorgd heeft dat in Weijdt's eigen bewoordingen er bij ligt „Als de hoeksteen van Eu- Engelvaart noemde de uittreding de waterstaatman dan ook een gebeuren. burgemeester ging in op de drie grijkste waterstaatszaken die voor spelen: „De verdediging van de Izeekust is nu erg actueel. Volgen- aand is de aanbesteding van het Verder hoop ik dat Weijdt nog als dus voor zijn 65e mag meemaken i veerhaven èn de haven van Oude- laangepast worden aan de huidige ir het maatschappelijk functione- zn Weijdt: „In de krant stond dat reral waar dijken zijn, zijn sporen nagelaten. Dat is ook gebeurd in Texelse maatschappelijke leven, it is verknocht aan zijn eiland, toch kan hij voldoende afstand nemen om er een mening over te hebben. Hij kan luisteren, heroverwegen en loyaal beslis singen uitvoeren waar hij oorspronkelijk tegen was. Dat zijn kwaliteiten die we in de huidige tijd beginnen te missen. Over zijn raadswerk wil ik nog dit zeggen: zeer veel mensen hebben hem in die tijd als een zeer fatsoenlijk mens ervaren." Het langste cadeu dat Weijdt kreeg, een vanuit zijn kantoor zag. getekend? We kunnen namelijk per handtekening zes gulden vangen. Het is in deze tijd van bezuiniging bepaald moeilijk voor een rijksdienst om een re ceptie te organiseren. Daarom hadden we oorspronkelijk het plan om alleen kof fie met niets te schenken, maar toen de aannemers dat hoorden hebben ze een ruim gebaar gemaakt." Uit het praatje van De Vries bleek waarop die kennelijke waardering voor Weijdt was gebaseerd. „Een man die zo wel ontwerper, uitvoerder als directie voerder kan zijn, die je echt kan vertellen hoe het móet. Die zich niet laat onder sneeuwen en dat ook telkens roept. Hij heeft de stelregel: „het moet goed". Hij vertelde ons altijd dat hij het één dag lang hoorde als het werk te duur werd, maar dat hij zijn hele leven werd gecon fronteerd met de gevolgen van slecht werk." De Vries (namens achttien aannemers, waaronder Drijver Bouw als Texels be drijf) vertelde gehoord te hebben dat Weijdt graag auto rijdt en bood hem na mens die bedrijven een bijdrage in de vaste lasten van zijn auto aan. Weijdtweg van het profiel van Den Helder, zoals hij dat Het duel in de onderste regionen tussen Kwadijk en De Koog is geëin digd in een benauwde overwinning voor de thuisclub. De Koog keek bin nen een kwartier al tegen een 2—0 achterstand aan. bood Weijdt een schilderij van Jan Bruin aan, voorstellende Weijdt zelf tijdens de beoefening van één van zijn meeste ge liefde bezigheden: zonnen op het strand. Hij haalde één van de mooie verhalen aan die Weijdt placht te vertellen: „Vier voeters, schapen en koeien en zo, gaan bij slecht weer met hun kont naar de wind staan. Sommige vogels doen dat precies andersom, die gaan juist met hun kop in de wind zitten. Weijdt vertel de op Vlieland eens meegemaakt te heb ben dat een stel meeuwen met de rug naar de wind gingen zitten. Bij een ster ke vlaag waaiden hun veren over hun kop en ze donderden van de palen waar ze op zaten." Weijdt ging later met ken nelijk genoegen op dit verhaal in, alleen vertelde hij dat het geen meeuwen maar scholeksters waren geweest. Van Beek roemde het werk van de nieuwbakken vutter: „Hij ging niet langs platgetreden paden. Soms was hij zelfs zijn eigen dienst ver vooruit, bijvoor beeld met de aanleg van een schelpen- bank bij De Cocksdorp, ver voor de mi lieugroeperingen van zich lieten horen, toonde hij zijn vooruitstrevende geest. Er is natuurlijk wel eens iets geweest op het werk, maar wij zullen zijn spontani teit en menselijkheid niet gauw vergeten." C. P. Harting, hoofd van de dienstk-, ring Texel van Rijkswaterstaat, memo reerde zijn eerste ontmoeting met Weijdt, 21 jaar geleden. „Ik hoor je nóg zeggen, die jongen komt uit Maastricht, heeft hij de zee wel eens eerder gezien?" Verte Weijdt blijft aan als lid van de provinci ale welstandscommissie. Zijn medecom missielid P. van Gosliga vertelde dat heel prettig te vinden: „Voor ons is het be oordelen van Texelse plannen toch altijd het bekijken van iets in de verte. Als jij er bij bent, weten we zeker dat er een uit stekend advies teruggaat." Naast een boek over scheepsmodellen boden enkele leden van de commissie een zeer origineel cadeau aan; een zeker drie meter lange schets (ongeveer 30 centimeter hoog) van de „skyline" van Den Helder, zoals de waterstaatman die vanuit zijn kantoor kon zien. Er was nóg een instelling die liet we ten blij te zijn dat Weijdt actief blijft in minuten voor tijd eindelijk scoorde was het scheidsrechter Valentijn die tot ie ders verbazing deze goal van Cees van Beek afkeurde. De felle protesten van Koger zijde leverden Wally van Beek een boeking op. Kort hiervoor had de scheidsrechter De Koog ook al een pe nalty onthouden na een duidelijk hands- geval binnen het strafschopgebied. Door deze nederlaag is De Koog naar de onderste plaats afgezakt. De honkbalvereniging Texla staat voor drukke weken. De honkbal competitie begint dit weekeinde. Bovendien gaan de nieuwe afdelin gen softbal en peanutbal van start. Op vrijdag 27 april begint Texla met de nieuwe afdeling peanutbal. Peanutbal is een betrekkelijk nieuw spel voor kinde ren die op de lagere school zitten. Het gaat om een slagbalspel met eenvoudige spelregels van honkbal en softbal. De bal wordt vanaf een statief het veld in geslagen, daarna moet de slagman pro beren om langs vier honken te komen om een punt te scoren. De spelregels zijn zo opgesteld dat alle kinderen zoveel mogelijk de kans krijgen om te spelen. Het winnen staat nog niet zo voorop. Aan „de overkant" is peanutbal al aardig populair aan het worden. Aan de instuif kan iedereen gratis meedoen. Het spel begint vrijdagmiddag om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 15.30 uur. Voor het jeugdteam begint dit wee keinde de competitie. Er staan 15 zijn gelederen: het bestuur van de visse rijvereniging DETV. De heer B. Vlaming Pzn van dat bestuur bood een videore corder aan. Het bestuur van de Visserijcoöperatie CIV dankte Weijdt voor de adviezen die hij altijd bereid was te geven. C. Vonk vertelde dat zijn bestuur de wens deelt dat er snel een nieuwe brede haven mond komt. Hij bood een luchtfoto van de haven en het dorp Oudeschild aan. De rij sprekers werd gesloten door Hans Oomens van de afdeling waar Weijdt heeft gewerkt. Hij zei niet zoveel maar bood zijn vertrekkende chef een koperen plaquette aan die op de bank bij zijn huis geschroefd kan worden en ver telde dat het onderhoud van die bank stipt zal worden uitgevoerd. Vervolgens ging hij toch nog even die per in op één eigenschap van Weijdt: de enorme hoeveelheden zware shag die hij in zijn leven opgerookt moet hebben. „We hebben eens uitgerekend hoeveel kubieke meter dat moet zijn. Dat bleek zó enorm te zijn dat we Van Nelle een briefje hebben gestuurd. Dat bedrijf stuurde ons een poster terug." Het bleek om een reclame-affiche te gaan waarop de tekst „De wijde wereld van Van Nel- Ie" was vervangen door „De wijde we reld van L. J. Weijdt." Er was geen spre ker namens Teso, maar de ver voersmaatschappij heeft wel blijk gege ven van haar waardering voor de samen werking. Het echtpaar Weijdt kreeg twee fietsen. Verrast wedstrijden op het programma. Het team lijkt sterker dan vorig jaar. Boven dien heeft het team afgelopen jaar erva ring opgedaan. Zaterdag wordt begon nen met een thuiswedstrijd. Op konin ginnedag volgt meteen een uitwedstrijd in Purmerend. Programma Zaterdag 28 april: Texla A-Rangers B, 12.00 uur Terrein Texelse Boys Maandag 30 april: Flying Petrols C-Texela A, 13.00 uur Een groot deel van de Noordhollandse atletiektop moest het in Nieuwe Niedorp op de afstand van 10 kilometer afleggen tegen Barry Kneppers. Hij werd een pri ma winnaar van de paasloop in 31.45 mi nuten. Theo Franchimon bewees zijn goede vorm met een vierde plaats in een tijd van 33.30 minuten. Eduard Dijker was ook weer snel. Zijn vijf kilometer ging in 17.10 min. en lever de een vierde plaats op. Maarten Dijker werd 17e in 21.10 min. Het pittige parcours en het prachtige weer trokken veel deelnemers: 460 lo pers op de 5 km en 300 op de 10 km. Op koninginnedag wordt het een spannen de strijd tussen de plaatselijke favorieten Theo Franchimon, André Brouwer en Arie de Ridder, de winnaar van vorig jaar. hebben plannen voorbereid voor de aan leg van verwaterplaatsen voor alle Ne derlandse mosselen. Uiteindelijk is dat werk niét doorgegaan, maar we waren er klaar voor. De samenwerking met Roos was ook al tijd uitstekend. Toen in de zeventiger jaren de re organisatie kwam met het opdelen van werk, voelde ik dat ik niet meer paste. Ik heb altijd loyaal mijn werk gedaan, maar laatst las ik in het blad van RWS dat de tijd van de duizend poot voorbij is. Ik stel hier dat dit niet kan. Natte waterbouw moet al tijd gebaseerd zijn op de kennis van wind en water. Ik raad jonge ontwer pers altijd aan om met storm op de werken te gaan kijken, ook al lig je dan veel lekkerder achter kaap kont. Dan zie je de krachten waarmee je te maken hebt. Ik heb nu een vrije toekomst voor me, hoewel ik mijn plannen een beetje zal moeten bijstellen na mijn ongeluk. Wel blijf ik actief, bijvoorbeeld in de welstandscommissie. Als je kijkt hoe hier op Texel ruilverkaveling is toegepast door een stel mensen van ver weg, dan kun je alleen maar constateren dat je niet in een gebied kan werken dat je al leen van een kaart kent. Ik heb altijd goed samengewerkt met de milieumensen, hoewel er over één ding niet te praten viel: die dijk kwam er, hoe dan ook. De grootste erkenning die ik op dat gebied heb gehad was een paar jaar terug toen tijdens een conferentie over de Wadden in Kopenhagen Texel werd genoemd als voorbeeld hoe dijken landschappelijk ingepast kunnen worden. De visserij draagt me een warm hart toe, dat blijkt wel. Ze hebben we ontstellend verwend. Tenslotte wil ik nog vertellen dat ten alle tijde jongere collega's mijn advies kun nen vragen. Bovendien ben ik gevraagd om op middelbare technische school de natte waterbouw te komen uitleggen. Dat doe ik graag." Roos had het laatste woord: „Mensen die Weijdt willen spreken kunnen hem telefonisch bereiken op het oude num mer van het kantoor dat nu ontmanteld is: Den Hoorn 222". Zoals gebruikelijk wordt de eilandcom petitie volleybal besloten met het afval toernooi. Dit jaar wordt het toernooi gespeeld op maandag 21 mei, dinsdag 22 mei en woensdag 23 mei. Deelne mende teams spelen minstens twee wedstrijden, want pas na twee keer ver lies is men uitgeschakeld, ledereen kan inschrijven voor dit toernooi, het hoeft dus niet persé een bestaand team te zijn. De inschrijving staat open tot en met de laatste speelavond van de eilandcompe titie (15 mei 22.00 uur). Kosten van in schrijving per team 712,50. Het program ma van de eerste avond wordt gepubli ceerd in de deze krant. Woensdagavond vindt zowel de prijsuitreiking van het toernooi als van de competitie plaats. De jeugdclub van Oosterend zal zater dag 28' april en zaterdag 12 mei weer haar leden op pad sturen om voor een heitje (of meer) karweitjes op te knap pen. De actie start omstreeks 9.30 uur en duurt tot 13.00 uur. Oosterenders die grote klussen willen laten opknappen kunnen tevoren contact opnemen met mevrouw Mulder, Oranjestraat 25, Oosterend (02223-806). de race om het kampioenschap behaalde de Texelse Boys een te- stellend gelijkspel. In een slechte wedstrijd tegen het laag geplaatste lesluis kwamen ze niet verder dan 0—0. Daar ook de concurrenten. Sint is en Callantsoog, gelijk speelden, blijft Texelse Boys met twee punten rsprong op Sint Boys aan de leiding. 'e Boys begonnen de wedstrijd zon de geblesseerde Pieter Duin en Al- ibakker. Bert Witte speelde bu libero deed dit bekwaam. Zijn inventiviteit d echter node gemist op het midden- I. Texelse Boys bracht het de eerste ft nauwelijks tot aanvaardbare aanval- Ook Oudesluis legde een weinig ver- fend spelletje op de grasmat. Mis- ien dat het wel zeer hobbelige veld de licht, vreemd stuiterende oranje hier debet aan waren. Beide keepers efden hun handen ook niet te warmen gevaarlijke schoten de twee ploe- konden geen kansen creëeren. Ontregelen )la rust veroverde Oudesluis een licht doverwicht. Tot doelkansen leidde dit uitblinker Gerard Boogaard ontre de de aanvallen op efficiënte wijze, dat Kees van Heerwaarden, die na 2e seizoenen zijn come-back maakte, ink de Grave verving, werden de Boys ivallen wat beter opgezet. Maar in het itien meter gebied liet de schotzuiver- id toch te veel te wensen over Vijf minuten voor tijd kreeg Oudesluis speler J. Boere de beste kans van de wedstrijd. Twee Oudesluizers speelden keeper Frans Stolk uit. Boere's taak was nu om de bal in het lege doel te plaat sen. Dit lukte, tot ontzetting van zijn me despelers, niet. De bal verdween jam merlijk in het vangnet. Toch slaagde de eilandploeg er nog bijna in om met de volle buit huiswaarts te keren. Chaotisch Een chaotische situatie voor het Ou desluis doel ingeleid door Jos Wessels, leidde tot kansrijke situaties voor Jaap van Kranenburg en Bert Witte. Beiden wisten echter geen voordeel te halen uit deze scrimmage. Zo eindigde deze slech te wedstrijd in een terechte puntende- ling. Het is te hopen dat het team van De Vries het oude ritme terug krijgt om dat zondag de uitwedstrijd tegen Ayildiz Sport op het programma staat. De week daarna volgt de allesbeslissende thuis wedstrijd tegen Sint Boys. Na tien minuten werd het 1 0 dankzij een snelle uitval via de rechtervleugel. Nadat Theo Bonne gepasseerd was kon de spits gemakkelijk scoren. Enkele mi nuten later werd het al 2—0 voor Kwa dijk toen keeper Bonne mistastte bij een hoge bal. Ondanks deze snelle achter stand had De Koog in deze eerste helft het beste van het spel en schiep de ploeg zich legio kansen. Eerst na een half uur werd de pressie beloond met een doelpunt van Willem die van 20 me ter onhoudbaar inschoot: 2—1. Maarten Koorn, Cees en Wally van Beek waren erg dicht bij de gelijkmaker maar het was uiteindelijk Ger Bongers die met een diagonaal schot de keeper verraste: 2—2. Slordig De tweede helft kenmerkte zich door slordig spel van beide kanten. Naarmate de tijd verstreek nam Kwadijk het initia tief van De Koog over. Door onacht zaamheid in de Koger verdediging kon Kwadijk na 25 minuten gemakkelijk sco ren: 3—2. De Koog heeft hierna werke lijk alles geprobeerd om de verdiende ge lijkmaker te forceren, maar de overtui ging ontbrak veelal. Toen De Koog acht Engelvaart bood namens de gemeen te een boek aan. Het is niet ongebruike lijk dat mensen met een staat van dienst als die van Weijdt onderscheiden wor den bij hun uittreding. „Wij hebben u in '81 al de gouden legpenning van de ge meente uitgereikt, in aanwezigheid van de minister van waterstaat. Dat was ei genlijk een veel beter moment." Engel vaart wilde tenslotte nog één opmerking kwijt over het werk van de scheidende waterstaatsman: „Het fietspad langs de buitenkant van de dijk,daarvoor verdient hij van veel fietsende dames een zoen, dat is geweldig." Kast Roos kondigde de spreker van het Waterschap, dijkgraf M. Roeper, als volgt aan: „De mensen van het water schap zijn erg bij dat Weijdt in de VUT gaat. Zij erven zijn tekeningen, compleet met de kast die erbij hoort." Roeper benadrukte de waardering die er bij het waterschap bestaat voor het werk van Weijdt. „Wij hebben bewon dering voor de manier waarop de dijken gemaakt zijn. Bij de voorbereiding was het wel eens moeilijk, u moet u wel eens gevoeld hebben als de mast van de draaimolen, maar jj _hebt de. bewering dat een profeet in eigen land niet wordt geëerd, gelogenstraft." Roeper overhan digde het echtpaar Weijdt een cadeaubon. De volgende spreker was J. de Vries van aannemersbedrijf De Vries en Van de Wiel. Hij werd door Roos aangekon digd: „Heeft iedereen het gastenboek Namens de landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee vertelde J. Dogterom dat een jaar of vijf geleden in zijn kring nog de wens leefde om de weg langs de Deltadijk te voorzien van grote witte borden waar met zwarte letters „Weijdt weg!" op zou moeten staan. In het geregelde overleg was hij echter langzaam maar zeker tot de overtuiging gekomen dat er beter een klein blauw bordje met witte letters zou kunnen ko men met daarop het woord „Weijdt weg". „Wij hebben vaak hooglopende discussies gehad maar dat werd nooit ruzie, onze mening werd altijd gerespec teerd. Ik heb veel geleerd in het overleg, je merkt dan dat je lang niet overal wat van afweet. Toch werd naar onze me ning geluisterd, hoewel wij eigenlijk van uit een zwakke positie praatten." Als blijk van de waardering die bij de vereni ging ypo.r, Weijdt was ontstaan bood Dogterom hem een boek over het Dol- lardgebied aan De oudstgediende van de afdeling waarover Weijdt de scepter zwaaide, J. C van Beek, kwam met en bijzonder ori gineel cadeau, namens de mensen van Rijkswaterstaat Texel en Haarlem. Hij Weijdt zelf vertelde verrast te zijn door de overweldigende hoeveelheid be langstellenden. Hij ging nog even terug in de geschiedenis: „In de oorlog heb ik geleerd wat improviseren betekent. Op een bepaald moment lieten we zelfs een dieselmotor op carbolineum lopen.'Dat ging uitstekend. Ik heb erg veel geleerd van mijn eerste baas bij de waterstaat, Van Boeschoten. Die heeft me bijge bracht wat het nemen van eigen verant woordelijkheid inhoudt. Het maken van het bolwerk Eierland was een mooie klus, alleen had ik er nog drie strand- hoofden bij ontworpen en daar was geen geld voor. Met de gevolgen van die beslissing worden we nog steeds gecon fronteerd. De aanleg van de veerhaven kwam, dat waren echt mooie jaren. We

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 13