m FILM kker: Onroerend goed- lasting omhoog Flinke paasdrukte VAN HET RAADHUIS Komt grondaankoop Oosterend niet rond? HLALYIIMWS gonger óömööóèm sje kwijtschelding mogelijk te maken itsen voor rcnesty findbuks de bocht gevlogen eel animo voor urfwedstrijd Konsumentenmand stond in Wezentuin ,,De vier vuisten slaan op hol" Vrouwengilde besloot seizoen Voordelig wonen in appartementen P. Bakker afgetreden als voorzitter CF0 i Mededelingen van B. en W. f APRIL JDAG 27 APRIL 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 '94. disc mogelijkheid bestaat dat de draagkrachtigen kwijtschel- in onroerend goed belasting Daarvoor wordt beslist door ipecteur van de belasting, dus jkswege. Zouden er veel van lijke gevallen zijn, dan komt de inte in financiële problemen de onroerend goed belasting worden verhoogd om kwijt- ding voor de minst draagkrach- mogelijk te maken. Ook vond at de gemeente bekendheid geven aan de mogelijkheid om ichelding van belasting te andere linkse fractie in de gemeen- wil ook „iets" doen met de ge lijke belastingen en heffingen om linima van dienst te zijn. Henk kes van het Pakt pleitte in de ver ing van de raadscommissie voor fi- economisch en technisch be- ior een aangepast reinigingsrecht dgeld voor deze categorie, lis bekend voelen B en W niets een dergelijke vorm van „inko- iolitiek". Het college beschouwt een aangelegenheid van het rijk. luder Klaas Barendregt: „De ge- e is niet geroepen om inko- iolitiek te voeren. Je begeeft je op i." Beumkes: „U zegt dat het niet (ij vinden dat het wèl kan. Ik kom [de raadsvergadering op terug." idregt zei dat de gemeente de mini- >n dienst bewijst door alle tarieven ig mogelijk te houden, dus door istenbesparend en efficient beleid gemeentelijke dienstverlening. Ba- jgt zei ook nog dat de gemeente :al stimuleren dat de mensen kwijt- werkgroep Texel van Amnesty national houdt op zaterdag 30 een sponsorfietstocht van Texel Amsterdam en eventueel terug. schelding van belasting aanvragen, wat echter niet uitsluit dat de mensen er door een publicatie op worden gewezen. Zomerrecreatie De FET—commissie had geen be zwaar tegen het door de Welzijnsstich- ting laten betalen van het zomerrecrea- tiewerk. Zoals bekend laat de post „on voorzien" op de begroting van de Wel- zijnsstichting toe dat een dergelijke uit gave wordt gedaan. Als zich in de loop van het jaar echter tegenvallers voor doen, kan de Welzijnsstichting in de pro blemen komen. Het college ging al eer der met deze oplossing akkoord. Baren dregt: „Wij vinden het zomerrecreatie- werk zeer belangrijk voor Texel." Het college is nooit tegen een gemeentelijke uitgave voor dit doel geweest. De pro blemen ontstonden toen de raad op een amateuristische wijze de begroting be gon te veranderen, waarbij diverse uitga- veposten werden geschrapt en andere werden opgevoerd zonder dat men zich realiseerde wat de gevolgen daarvan zouden zijn. Wethouder Barendregt sprak afkeurend over deze handelwijze. „Te weinig begrotingsdiscipline." Ger- brand Poster vroeg zich af of het bestemmen van geld uit de pot „onvoor zien" van de Welzijnsstichting voor het zomerrecreatiewerk geen vorm van onei genlijk gebruik was. Barendregt be vestigde dat. „Het is inderdaad onei genlijk, maar de raad heeft het zomerre creatiewerk onderuit gehaald en dit was de manier om het daardoor ontstane probleem op te lossen." Al eerder heeft de commissie Welzijn zich akkoord ver klaard met deze oplossing. De raad moet het eindoordeel vellen, maar omdat de tijd dringt is men na het bekend worden van het advies van de FET-commissie begonnen met de voorbereidingen van het zomerrecreatiewerk. Poster merkte op dat het bedrag dat aanvankelijk op de gemeentebegroting stond, veel groter was dan het bedrag dat nu via de Welzijnsstichting voor het zomerrecreatiewerk wordt uitgetrokken. „Er kon dus wel bezuinigd worden." De wethouder zei dat men liever over het oude bedrag beschikt maar dat nu moet worden geroeid met de riemen die men heeft. Maar hij gaf toe dat „druk op de begroting" een positief effect kan heb ben op de zorgvuldige besteding van de gelden. Ate Reinstra gaf toe dat de gemeente raad bij de begrotingsbehandeling slecht in de weer is geweest. „Er is met de bot te bijl gehakt en er is koehandel gedre ven om allerlei nieuwe wensen uitge voerd te krijgen. We hebben daar ach teraf allemaal spijt van gehad." het kader van de nu lopende we- (ijde campagne „Martelen is men- JërRV. maar~cfe bestrijding" ervan organiseert de werkgroep een ocht naaf Amsterdam voor ieder ip deze wijze het werk van Amnesty leunen. De 80 km lange tocht wordt :gn. sponsorfietstocht. Dit houdt in iedere deelnemer sponsor(s) zoekt een bepaald bedrag per kilometer ödoende geld bij elkaar kan fietsen Amnesty International. 50 juni vertrekken de deelnemers met ierste boot en fietsen via Alkmaar, oo, Uitgeest en Zaanstad naar het fdgebouw van de Nederlandse sec- Amsterdam. Voor de liefhebbers is mogelijk om ook de terugtocht per af te leggen. Degenen die dat niet ;n krijgen vervoer terug inclusief de en. Iedere deelnemer krijgt een lijst rap de namen van de sponsors inge- I kunnen worden en deze lijst zal ter trole van de sponsors in Amsterdam ■den afgestempeld. De opbrengst tocht is bestemd voor Amnesty's tegen martelingen en andere sndingen van mensenrechten, ereen die interesse heeft om mee te Sen of de fietsers te sponsoren, kan in de Amnesty-kraam op de feest- rkt van 30 april op de Groeneplaats geven of bij de volgende adressen: ineke Wassink, Vloedlijn 31, tel. 220-4109 en Willem Witte, Oester aal 17, Oosterend, tel. 02223-870. :en 34-jarige inwoner van Rhenen dde zondag bij de politie dat van zijn apenboet een ruit en een buitenlamp lield waren, vermoedelijk met een •idbuks. Omdat hij naar zijn zeggen moest uit ten voor een overstekend dier, vloog man maandag met zijn wagen uit bocht in de Nikadel. De auto kwam jen de stoeprand, waardoor een voor- il afbrak en de linkerzijde beschadigd De auto is uit het verkeer geno- ïn voor technisch onderzoek. Hans Bakker is winnaar geworden van eerste wedstrijd van de windsurfclub xel die zondag bij Dijkmanshuizen 3rd gehouden. Aan de surfwedstrijd !den 33 personen mee en dat was een «de opkomst voor de tijd van het jaar. et windkracht vier tot vijf en de voor- arszon was het ideaal surfweer. Er wer- vier manches gesurfd en dat leverde volgende eindklassering op: 1. Hans akker, 2. Marc van Rijsselberghe, 3. Ab zinga, 4. André van de Berg, 5. Her- 'an Boks, 6. Jorg Sukowski, 7. John luys, 8. Piet Wim Roeper. In jaren is het met de Paasdagen op Texel niet zo druk geweest, een gevolg van het mooie weer en (vooral) het feit dat Pasen zeer laat viel. Het meest sprekend waren de Tés'o-cijfers. Het autovervoer op goede vrijdag, zaterdag, zondag, maapdag er» dinsdag yyas 38$> hoger dan op de vergelijkbare dagen vorig jaar. Het aantal „vreëmde" auto's op Texel bedroeg eerste paasdag 4928 wat 22% meer is dan op eerste paasdag 1983. Op goede vrijdag kwamen 1795 (in 1983 1572) auto's naar het eiland, terwijl er 706 (501) in omgekeerde richting gingen. Zaterdag bedroegen deze getallen resp. 1169 (1268) en 651 (531), eerste paasdag 605 (608) en 693 (542), tweede paasdag 647 (645) en 1931 (1549) en dinsdag 673 (614) en 1287 (1076). Het to taal aantal vervoerde auto's in beide richting was 10157 (vorig jaar 7334). De hotels op Texel waren praktisch volgeboekt. Van de logies en ontbijta- dressen die beschikbaar waren was 90% bezet. De VVV schat dat de bunga lows voor 60% waren bezet en voor zover ze waren verhuurd via de VVV reser veringsdienst voor ongeveer driekwart. In tegenstelling tot het gebruikelijke beeld bij paasvakanties waren er ook veel kampeerders, wel een paar duizend. Map van der Zwaag (37) uit de Thijsselaan vond dinsdagavond rond half elf de konsumentenmand van het Vara tv-programma Konsumen- tenman in de Wezentuin in Den Burg. In een live-uitzending waren enkele minuten daarvoor dia's van Texel ge toond waaronder het boorplatform in het Marsdiep, de tuin van de dames Dijt, een dak van een boerderij en de „Gouts- bergh". Map van der Zwaag ging vol gens eigen zeggen even een rondje op de fiets waarbij hij niet direct in de We zentuin zocht. Daar aangekomen zag hij echter een paar Texelaars die in de strui ken aan het zoeken waren maar ook een drietal heren die rustig stonden te kijken. „Ik dacht, dat zijn mensen van de Vara en met de zaklantaarn keek ik rond." Een moment later vond Van der Zwaag de mand met levensmiddelen bij de kerk hofmuur in het park. Met de Vara medewerkers ging hij snel naar huis en pas vijf minuten daarna stroomde de Wezentuin vol met Texe laars op zoek naar de konsumenten mand. Toen Frits Bom op de beeldbuis een tweede serie Texel-dia's toonde en vertelde dat de mand in een plantsoen in Den Burg stond was Map van der Zwaag al op weg naar huis. Thuisgekomen bel de hij de studio en in de uitzending ver telde de Texelaar dat zijn woonplaats weliswaar de naam heeft duur te zijn maar dat er ook enkele grote winkelbe drijven zijn die met elkaar in prijzenslag liggen. Frits Bom legde uit dat hij Texel had uitgekozen om aan te tonen hoeveel duurder dit eiland is (wat betreft Ie- In De vier vuisten slaan op hol" gaan Bud Spencer en Terence Hill er gelukkig weer eens samen tegen aan. Hun gou den formule van harde klappen en on derkoelde humor werkt ook nu weer overdonderend. Adembenemende stunts, duizelingwekkende achtervolgin gen en vier vitale vuisten leveren de in grediënten voor een spannend spiona- geavontuur in het zonnige Miami met zijn luxe hotels en onweerstaanbare schonen. Terence Hill is de rolschaatser Rosco die kan buikspreken. In een chauffeursrestaurant maakt hij kennis met Doug, die juist uit de gevangenis is ontslagen omdat hij met zijn postuur te veel van de ruimte in beslag nam. Ze ge ven elkaar een lift met een vrachtwagen die bij nader inzien van geen van beiden blijkt te zijn. Wanneer de politie zich op dringt besluit Doug om Rosco te verla ten maar ze treffen elkaar op het vlieg veld. Het toeval speelt hen de twee laatste tickets in handen voor een vlucht naar Miami. Al snel wordt duidelijk dat die bestemd waren voor twee agenten van de CIA en ons tweetal wordt dan ook al snel voor de spionnen aangezien. Ze krijgen een koffer met een miljoen dollar in hun handen gedrukt en een gro te opdracht van het hoofd van de gehei me dienst. Al snel blijkt in welke nesten ze zich gewerkt hebben. De tegenstan ders vallen in grote getale aan. Ze zijn van diverse pluimage, variërend van een Oosterse karategroep tot een lieftallige bardame. De nieuwbakken geheim agenten moeten de handen uit de mou wen steken maar gelukkig kunnen ze er eerbiedwaardige vuisten van ma ken.,, De vier vuisten slaan op hol" werd geregisseerd door E.B. Cluchex. Te zien van vrijdag tot en met maandag. Toe gang alle leeftijden. Giovanni De film „Giovanni" van regisseuse Annete Apon speelt zich geheel af bin nen de muren van een hotelkamer. Niet temin gaat het over een verhaal dat zich ontwikkelt in de ruimte van de oneindige buitenwereld. Die tegenstelling tussen wat je aan directe werkelijkheid in het OOOOOOOOOOOO beeld ziet en de fantasie die zich ergens achter een horizon bevindt, levert een voortdurend aanwezige (onzichtbare) spanning op. Annete Apon reikt in haar zorgvuldig ge componeerde film boeiende stukken aan van een hormonisch sluitende legpuzzel. Op zich geeft de vertelling aankno pingspunten genoeg. De hotelkamer is in het centrum van Rome gesitueerd en wordt gedurende twee etmalen bewoond door de Neder landse fotografe Diana. Haar verbljf heeft twee bedoelingen: ze heeft op dracht voor het maken van een modese rie en ze hoopt in contact te komen met haar vroegere minnaar Giovanni. De laatste is voor haar van veel meer ge wicht dan het eerste. De indruk wordt zelfs gewekt dat de fotoklus een alibi vormt om de geliefde uit het verleden weer te ontmoeten. Pogingen om hem telefonisch te bereiken, mislukken. En de onzekerheid omtrent zijn verblijf plaats groeit en verhevigt de nerveuze ir ritatie van Diane. De eenzaamheid die haar omringt wordt benauwend. Wan neer Diane het hotel verlaat blijven wij als ooggetuigen achter. We zien hoe het kamermeisje snuffelt aan Diane's toiletartikelen en een hotel bediende haar fotospullen betast. Er passeert een vluchtend liefdespaar en een via het balkon naar binnen geklau terde gewonde gangster gebruikt de ka mer om op adem te komen. De chaos die hij achterlaat is symbolisch voor de heftige gemoedstoestand van Diane, irettende gedoseerde geluiden van bui tenaf scheppen een sfeer van onrust ter omlijsting van de crisissituatie waarin de modefotografe zich bevindt. „Giovanni" is te zien als Filmganger, donderdag 20.00 uur. vensmiddelen) ten opzichte van de vaste wal. Rekenen Map en Johanna van der Zwaag moe ten de komende veertien dagen 41 arti kelen kopen in maximaal drie winkels. Dat moet zo goedkoop mogelijk en over vier weken wordt bekend gemaakt wie het afgelopen seizoen voor het minste geld de gevraagde boodschappen heeft kunnen inslaan. Over veertien dagen verschijnt de familie Van der Zwaag ook op de beeldbuis maar dan mag men nog niet vertellen hoeveel geld de 41 artike len hebben gekost. Uiteraard worden al le onkosten door de Vara vergoed. Jo hanna van der Zwaag zegt al zeer prijs bewust te zijn en ervaart het als een uit daging om de konsumentenmand voor weinig geld te vullen. „Het worden een paar werken rekenen, en nog eens reke nen maar we zullen ons best doen." Aan die mededeling hadden enkele tientallen Texelaars, een half uur nadat de mand was gevonden, geen boodschap. Zij wa ren het huis uitgerend om de mand te zoeken en hadden nog niet vernomen dat hun zoeken niet meer nodig was. Op de foto een beeld van het zoeken en de vinder van de mand: Map van der Zwaag. Woensdagavond kwam het r.k. vrou wengilde voor de laatste keer in dit sei zoen bijeen. Het programma van deze slotavond werd verzorgd door mevrouw Wieke Muiier die onder de titel „Geen doornen zonder rozen" een gevarieerd slottoneel verzorgde. Zij beeldde daarbij op treffende wijze maar liefst negen ver schillende personages uit. Het was een vrolijke, satirische en cabareteske aan pak met veel plezier maar ook een tik keltje ernst. In de pauze werd voor Tanzania een col lecte gehouden die f404,— opbracht. Dit bedrag werd door het bestuur aangevuld tot f450,—. Aan het slot van de avond dankte voorzitster D. Boogaard-Witte Wieke Muiier en haar medewerksters achter de schermen. Zij werden verrast met een kaasje („Texels witje") van Sint Donatus. Akkie van de Kerkhof-Kikkert uit Den Burg is op zoek naar een zeven tal woningzoekenden die iets voelen voor een vorm van centraal wonen. De bedoeling is dat zij elk een kamer betrekken in een door Akkie van de Kerkhof aan te kopen pand en ge bruik maken van bepaalde centrale voorzieningen, zoals de keuken. Daardoor kunnen de woonkosten zeer laag blijven, waardoor het een oplossing zou kunnen zijn voor men sen die het huren van een gewone woning te duur vinden. De initiatiefneemster heeft het oog la ten vallen op een woning in Oudeschild, die zij voor dit doel wil kopen en met be hulp van de toekomstige medebewoners geschikt maken voor het nieuwe doel. De voorkeur gaat derhalve uit naar men sen die een beetje handig zijn. Hoe lager de kosten van aanpassing zijn, hoe voor deliger er gewoond kan worden. Akkie van .de Kerkhof denkt dat haar plan vooral voor alleenstaande woningzoe kenden interessant kan zijn, in het bij zonder degenen die de gebruikelijke wo- ninghuren een te grote aanslag op hun budget vinden. Akkie: „Veel mensen zijn nog wel in staat een gewone huur te betalen, maar zouden dat geld liever aan wat anders besteden. Voor mensen met een laag in komen blijft er veel te weinig over voor de andere dingen die het leven leuk ma ken. Met zulke mensen wil ik praten om te kijken hoe we zo'n project kunnen op zetten. Zelf ben ik bereid om voor de medebewoners te koken, als ze dat wil len. En ik wil de gemeente aanbieden één of twee kamers beschikbaar te hou den voor acuut daklozen." Akkie van de Kerkhof woont (thans nog) op Golfslag 2, telefoon 02220-4914. De heer P. Bakker, opzichter bij gemeentewerken, gaat in de VUT en treedt daarom ook af als voorzitter van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel op Texel. Bak ker vervulde 25 jaar lang een bestuursfunctie bij het CFO. Tijdens de ledenvergadering van vori ge week woensdag heeft hij afscheid van het bestuur genomen. Zijn opvolger E. J. Eelman dankte hem en overhandig de hem een enveloppe met inhoud. Ook hoofdbestuurder Balt roemde de aftre dende voorzitter, die hij al vanaf 1962 kent. Bakker blijft actief in het CNV, hij is voornemens een afdeling voor niet- actieven op te richten. Sluiting op koninginnedag Alle gemeentelijke kantoren en diensten zijn op maandag 30 april gesloten i.v.m. de viering van koninginnedag. Dit geldt ook voor de centrale werkplaats De Bol der. De warenmarkt wordt gehouden op dinsdag 1 mei. Voor wijziging van de route van de huisvuilophaaldienst zie ad vertentie elders in deze krant. H. H. Vee houders: op koninginnedag worden geen kadavers opgehaald. Bij de gemeente bestaat de vrees dat de woningbouwplannen voor Oosterend-noord zullen worden ver traagd omdat het niet zal lukken de benodigde grond tijdig in eigendom te krijgen. In de vergadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid sprak wethouder Klaas Barendregt van een „enorm" verschil tussen het bedrag dat de gemeente voor de grond wil geven en wat de eigenaar ervoor wil hebben. De gemeente heeft te maken met twee eigenaren. Driekwart van de beno digde grond (tussen Mulderstraat en Ko ningsweg) is in handen van de familie Koning; het resterende (zuidelijke) deel is van de hervormde gemeente van Oosterend. De contacten die er tot dus ver met de familie Koning zijn geweest verliepen voor de gemeente niet erg be moedigend. Men wil veel meer hebben dan de gemeente wil geven. De ge meente kan daarop onmogelijk ingaan omdat de prijs waarvoor de grond straks aan de gebruikers moet worden uitgege ven, te hoog zou worden en bovendien geeft het consequenties voor de toe komst. Ook in andere gevallen zou men dan dergelijke bedragen voor grond moeten neertellen en dan zou het hek van de dam zijn. De grond die de ge meente van de familie Koning wil kopen heeft een oppervlakte van 2,8 ha. Het stuk van de hervormde kerk is ongeveer 90 are. Wat het laatstgenoemde stuk be treft lijken de problemen beter oplos baar. Met beide grondeigenaars is het overleg nog in volle gang. Aan de familie Koning (waarmee de contacten tot dus ver mondeling verliepen) is recentelijk een schriftelijke aanbieding, gedaan waarop de reactie nog moet komen. Bij het gemeentelijk grondbedrijf is men al lerminst gerust over de afloop van de zaak, maar, de situatie wordt zeker niet hopeloos gevonden. „In tegenstelling tot wat particulieren zich kunnen veroor loven moet de gemeente altijd direct een zo reëel mogelijk aanbod doen. Bewust weinig bieden in de hoop dat uiteindelijk een prijs uit de bus komt die ongeveer overeenstemt met wat men zich had voorgesteld, is er dus niet bij" Aan on teigenen wordt vooralsnog niet gedacht. Gemeente en grondeigenaar hebben in ieder geval nog tijd genoeg om tot elkaar te komen, want het bestemmingsplan laat op dit moment nog geen bouwacti viteit toe. Dat bestemmingsplan voor Oosterend-noord verkeert in het stadium van het zg. artikel 8 overleg, wat inhoudt dat een reeks instanties een mening moet geven over het ontwerpplan. Alle instanties hebben inmiddels gereageerd, behalve de Provinciale Planologische Dienst. Geschat wordt dat op zijn vroegst in het najaar met aanleg en bou wen in Oosterend-noord kan worden be gonnen, door toepassing van artikel 19.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7