mm duikboot-stoker drinkt wg elke dag een pint (IM A 02220-2066 *LHl liHKuKEII Serkstuk peurtocht naar een overlevende Vaste data RODE KRÜIS VAKANTIES^ JETS VOOR Cl? Bij brand en spoedeisende ambulance: ra Diefstal uit kamer Verleende bouwvergunningen H 49 27APpJ*G 27 APRIL1984 TEXELSE COURANT PAGINA 9 erdag 26 april ddag tot 18.00 uur en vanavond I.OO tot 22.00 uur worden in het iuis van Oudeschild sjoelwedstrij- ehouden. Van 16.00 tot 18.00 uur ins de gymzaal open. gebouw van Drijver Bouw aan het -land is kijkgelegenheid en de- tratie i.v.m. de Lions-veiling. jg 27 april O.OO tot 20.00 uur is in het gebouw )rijver Bouw aan het Wezenland ilegenheid i.v.m. de Lions-veiling. !0.OO uur begint de verkoping van irste 400 kavels. Vatersportvereniging houdt op het ichip een feestelijke avond ter gele- eid van de opening van het wa- ortseizoen, aanvang 20.30 uur. I 28 april i-veiling in het gebouw van Drijver vaan het Wezenland. Van 10.00 tot luur kijkgelegenheid. 9.30 tot 13.00 uur houdt de Ooster- jeugdclub de heitje voor een eitje-aktie. Cafeetje te Oosterend is een optre- van saxofonist Leo van Oostrom pianist Eddy van Dijken. j 28 april l/ereniging voor Vrienden van het houdt de voorjaarsrit. Start om uur op het parkeerterrein aan de ialaan. MAB-club Texel houdt de tulpenrit; Hop het Wezenland vanaf 13.30 uur. 19.30 uur begint in de Hervormde van De Waal een oecumenische nadienst, georganiseerd door de d. leder is welkom. andag 30 april viert Koninginnedag. Voor het pro- nma zie het overzicht elders in deze Om 20.00 uur wordt in De Lindeboom een schaaksimultaan gehouden met clubkampioen Jaap Dros. Deelname open voor ieder. Van 14.30-16.30 uur wordt in het jeugd- gebouw te Oosterend een koersbalde- monstratie gegeven. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruis- gebouw, kamer A1, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Te vens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kot- terstraat 24, Oosterend. Spreekuren college van B en W: Bur gemeester Engelvaart en wethouder Ze- gers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling woensdag van 8.30 tot 9.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielwaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Informatie via telefoon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van La- re houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrij dags van 8.30 - 9.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt gehouden hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmer kingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergadering aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Hollebol aan de Burgwal. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisgebouw in Den Burg (ingang tandartsenpraktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887. Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opne men met het laboratorium van het Gemi- niziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en verze keringspapieren (ziekenfondskaart) bij zich te hebben. Het Natuurrecreatiecentrum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs 74,— voor volwassenen en 72,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. De Openbare Bibltiotheek aan de Drij- verstaat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tij den: Maandag 10.00 tot 12.00 uur; dins dag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie be langstelling heeft voor individuele of groepsgesprekken kan contact opnemen met de kruisvereniging Den Helder, Ant woordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon 02230-14375. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereniging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. De club Texelkoers speelt elke dins dagmiddag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld wordt in De Holle- bol aan de Burgwal in Den Burg. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De Schakel bij de Hervormde kerk in Den Burg. le der met alcoholproblemen is vrijblijvend welkom voor een of meerdere gespreksbijeenkomsten De dam- en schaakclub En Passant komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Bij geestelijke nood kan men terecht bij mevrouw drs. R. Postma. Spreekuur vol gens afspraak op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, tel. 02220-4887, Groene Kruis-genouw, kamer A1, Witte Kruis laan 19 in Den Burg. In dringende geval len ook in het weekend bereikbaar via te lefoon 02223-234, Kotterstraat 24 te Oosterend (woning dokter Barnard). ifi ip® Vraag inlichtingen tjij nel Nederlandse Rode Kruis, aid Welzijnszaken lel 070- 469595. poslbus 28120- 2502 KC s-Gravenhage t g '.ertoe NedetanJ Uit een kamer aan de Dorpsstraat in De Koog werden in de nacht van zater dag op zondag een scheerapparaat, een Practica-camera, een t-shirt en een lan ge broek gestolen. De kamer wordt ge bruikt door een 30-jarige inwoner van Leeuwarden. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend. S. van der Vis, Mulderstraat 35, Ooste rend, voor het plaatsen van een dakka pel; R. Pafen, Duitsland, voor het ver groten van een zomerhuis aan de Cali- forniëweg 105, te Den Burg; E. B. Char- dom, Leiden, voor het vergroten van een zomerhuis aan Slufterduin, Texel; J. Th, J. de Bij, Amsterdam, voor het gedeelte lijk vergroten van een zomerhuis aan de Californiëweg 171 te Den Burg; Aegon, Den Haag, voor het vergroten van een De heer J. Schraag reageerde op het berichtje met foto in de vorige krant over een grafzerk, die tijdens het ploegen in Waalenburg boven de grond is geko men. Hij kwam tot de volgende re constructie van de tekst, die er op moet hebben gestaan: 1597 SIBRICH HAYES STUERS D. MAEY HAEY. IAN SOON. VAN MEDEN BLICK.D. ZYU 1616 IACOM. IAN S.KALTT (of KALFF) den 2 NO. 1621. „Vertaald" zou er dan staan: ,,Si- bricht Haeyes stierf de 3e mei 1597, Haey Janszoon van Medemblik stierf de 12e mei 1616, Jacob Janszoon Kaltt de 2e november 1621." Schraag vermeldt bij zijn herschrijving dat de polder Waalenburg in 1617 voor de tweede maal bedijkt is, na zo'n 80 jaar ondergelopen te zijn geweest. Het is dus minder waarschijnlijk dat de zerk van een schip af is gevallen. Aan de Staart liggen drie stukken land aaneen, met de namen Prikstuk, Serkstuk en Derde Part je. Wellicht heeft de naam Serkstuk te maken met deze grafzerk. Schraag acht het echter ook niet uitgesloten dat de naam te maken heeft met het uitsteken van zoden voor tuunwallen. toiletgebouw aan de Krimweg/Slufter- vallei te Texel; N. J. de Wit, Postweg 37, De Cocksdorp, voor het plaatsen van een dubbele garage; P. Schouten, Bode graven, voor het plaatsen van een ber ging aan Zanddijk 148 te De Cocksdorp; J. H. F. Hopster, Bakkenweg 14, Den Hoorn, voor het plaatsen van een zwem bad; Districtshoofd van de Rijksgebou wendienst, Haarlem, voor het gedeelte lijk veranderen en vergroten van een bin nenplaats en rijwielberging aan de Parkstraat 9, te Den Burg; C. J. Witte, Noordwester 94, Den Burg, voor het plaatsen van een tochtportaal; B. Staal, Vloedlijn 40, Den Burg, voor het plaat sen van een dakkapel; K. Bertrand, Diek 31, Den Hoorn voor het vergroten van een garage/berging; C. Visser, Grens- weg 104, Den Burg, voor het plaatsen van twee dakkapellen. a. van der Vis, Vliestraat 2, Oosterend voor het plaatsen van een garage; Directeur ge meentewerken, Den Burg, voor het ver anderen van een voormalige stortplaats tot gasopslagplaats aan de Veenselang- weg te Den Burg; Jarino b.v. te Roden, voor het bouwen van een hotel aan de Pelikaanweg te De Koog; A. C. Mantje, voor het gedeeltelijk vergroten van een magazijnruimte aan Hogerstraat 1, 3, 5 te Den Burg; P. C. Blom, Westerweg 80, Den Hoorn, voor het gedeeltelijk vergro ten van een woonhuis; Fa. Kobeko, De Koog, voor het gedeeltelijk veranderen van een café-restaurant tot 2 apparte menten aan de Schumakersweg te De Koog; Gemeente Texel, voor het veran deren van een woonhuis Hogereind 4 te De Waal; NV Teso, Den Hoorn voor het gedeeltelijk veranderen van een aanleg inrichting op het terrein bij 't Horntje; Th. L. Schaap, Boodtlaan 55, De Koog, voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis; Smederij Boom, Heems- kerckstraat 20, Oudeschild, voor het plaatsen van een werkplaats; St. Dorps herstel Texel, voor het plaatsen van een woning Schoolstraat 5 te Oosterend; P. J. Verberne, Laagwaalderweg 50, De Waal, voor het gedeeltelijk vergroten van een schuur/ligboxenstal; K. H. Stichmann, Duitsland, voor het gedeel telijk vergroten van een zomerhuis met berging aan de Slufterweg 78 te De Cocksdorp; H. de Lugt, Den Burg, voor het plaatsen van een stierenstal aan de Hoofdweg te De Cocksdorp. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie is te verkrij gen bij de gemeentesecretarie, afdeling ROV, kamer 205. 75 85 )e Texelse sportduikers Hans Eelman, Jac. Betsema en Flip Duinker do op 29 augustus 1982 om negen uur 's morgens naar een scheepswrak de Gouden Eeuw. Althans, dat dachten ze. Op 27 meter diepte zagen ze in wrak dat heel andere kenmerken vertoonde dan de gebruikelijke houten okstukken van de gemiddelde Oostindiëvaarder. Dichterbij gekomen eek het om een 52 meter lange gezonken duikboot te gaan, waarvan de us was weggeslagen. De „toren" met periscoop was van koper en de xelse duikers namen een koperen plaat en een gietijzeren zeeinlaat mee ar boven om aan te tonen dat ze echt een duikboot hadden gevonden. Deze maand kwam ook het bericht dat ze iets anders hadden gevonden, ij een Engelse krant meldde zich de enige overlevende van de duikboot- mp. Een taaie 80-jarige ex-mijnwerker die in zijn woonplaats Hartpool (bij ewcastle) opeens een levende legende is geworden dankzij de naspeurin- en van de drie duikers en amateur-historicus Jaap Bakker, komst van de Royal Navy. Laconiek Dat is blijkbaar nooit gebeurd want ruim een jaar werd gewacht op meer in formatie uit Londen. Hans Eelman was het wachten beu en schreef in december vorig jaar een uitgebreide brief naar het blad „Navy News" met het verzoek aan dacht te besteden aan de speurtocht van de Texelse duikers in de hoop dat hierdoor bekend zou worden of de door hen gezochte Engelsman nog leefde. 29 Het wrak van de duikboot werd ge- unden tien mijl west uit de Texelse kust de duikers konden die 29ste augustus een duidelijke merktekens op het staal ntdekken. Het voorstuk van de boot over een lengte van twaalf meter 'eggeslagen en ook de achterkoepel »as verdwenen, het wrak was voor een root gedeelte in het zand verdwenen en ad nog een lengte van ongeveer 24 me- ïr. De koperen opbouw van de peris- ooptoren was nog intakt en de peris- oop stond nog ingeschoven. De amateur duikers dachten aanvan kelijk met een wrak uit de eerste wereld oorlog van doen te hebben omdat toen log met een magnetisch kompas werd lewerkt. Een koperen veld rond het kompas is dan noodzakelijk. De duikers raten er niet ver naast. De betreffende >oot was weliswaar niet meer in de ïerste Wereldoorlog gebruikt maar wel in Üe tijd gebouwd: 1919. Die informatie kwam van de Alkmaarse koopvaardij mner de heer C. J. W. Everts. Hij was irvan overtuigd dat het wrak de H 49 vas. Een Engelse duikboot die in het ierste oorlogsjaar van WO 2 tot zinken was gebracht door de Duitsers. Om deze bewering te staven presenteerde Everts verslag van de Duitse kapitein- uitenant W. Kaden die aantekeningen bad gemaakt van de actie tegen de En gelse duikboot. De H 49 was volgens de luitenant op 18 oktober 1940 met behulp van dieptebommen tot zinken gebracht, bemanning bestond uit 28 personen één van hen had volgens de Duitser het gevecht overleefd. Dizzy Deze Engelsman werd naakt en dizzy in het water aangetroffen en door de Duitsers opgevist. Hij had de kapitein verteld dat er nog 27 mannen aan boord waren van de gezonken duikboot, waar onder de gezagvoerder R. Coltart. Het was die 18e oktober slecht weer en pas enkele dagen later stelden Duitse duikers een onderzoek in. Ze doken naar de dui- boot en volgens het verslag van W. Ka den hoorden de duikers schoten in de onderzeeër. De nog levende bemanning zou wegens gebrek aan zuurstof zelf een einde aan het leven hebben gemaakt.... De informatie van Everts was voor Eelman, Bakker, Betsema en Duinker nog maar het begin van de speurtocht. „Toen we hoorden dat er iemand levend uit het wrak was gekomen rees meteen de vraag of deze man nu nog in leven was", aldus Hans Eelman, die met zijn collega's geen behoefte had de gezon ken duikboot opnieuw te onderzoeken. „Het is triest genoeg en het heeft geen nut zo'n wrak duikend leeg te roven." Gigantische klap Volgens Hans Eelman hadden de Duisters een keurige voltreffer gelan ceerd tijdens de zeeslag. „De Engelse marine beweert dat er nog torpedo's op scherp moeten liggen maar die zijn alle twaalf geëxplodeerd door de dieptebom men. Het moet een gigantische klap ge weest zijn." December 1982 bezochten Hans Eelman en Jaap Bakker met medewerkers van het Maritiem Museum het Royal Airfor- ce Museum in Londen. De officier die de Texelaars rondleidde bleek niet alleen be langstelling te hebben voor vliegtuig wrakken maar toonde ook interesse in de duikverhalen van de Texelaars. Hij be loofde Eelman en Bakker een onderzoek te zullen instellen en de ramp van de duikboot zou ter sprake worden ge bracht tijdens een maandelijkse bijeen- De duikboot H 49 werd in 1919 gebouwd in het Engelse plaatsje Beardmore aan de Clyde. De boot had boven water een snel heid van 13 knopen en onder de zeespiegel was de topsnelheid 10,5 knopen. Met een lengte van 52 meter en een breedte van bij na 5 meter had de H 49 onder water een waterverplaatsing van 500 ton. De boot werd voortge dreven door 8 cylinder 4 takt die sels en electromotoren van respectievelijk 480 en 320 pk. De stuwinrichting bestond uit twee propeliors met een lengte van 140 centimeter. De H 49 was van het zogenaamde „single huil" type en dat betekent dat de ba lasttank binnen de drukvaste romp was aangebracht, hoewel men de meeste duikboten toen al bouwde met een balasttank buiten het drukvaste lichaam van het schip. Reden om de bal- lasttank binnen aan te brengen was vooral het feit dat er dan sneller gebouwd kon worden en aangezien men in 1918 met de bouw van de H 49 begon, was er nog op gerekend dat deze boot oorlog zou moeten voeren tegen de Duitsers. Men had geen haast hoeven maken want de H 49 kwam pas ruim 20 jaar later oog in oog met de Duitse vijand. De torpedo's van de onderzeeër, genesteld in vier lanceer- boegbuizen van 53,5 centimeter doorsnede, konden toen niets uitrichten. Februari kreeg Eelman een brief terug met de mededeling dat zijn verzoek in het marineblad aan de orde zou komen. „The Newspaper of the Royal Navy" spoorde de vermiste duikbootgast ech ter niet zelf op. De journaliste Gale Austin las het marineblad en gebruikte haar eigen krant om de man op te spo ren. Enkele dagen na de publicatie meld de de nu 80-jarige George Oliver zich op de redactie met de laconieke mededeling dat hij de enige overlevende was van de ramp met de H 49. Meteen werd het Royal Navy Submarine Museum in Gosport (bij Porthsmouth) ingeschakeld. Elite Een medewerker van dat museum schreef Hans Eelman dat de „zaak rond" was: de duikboot-stoker was op gespoord. Daar bleef het niet bij want het plaatselijke blad „Evening Gazette" wijdde een voorpaginaverhaal aan Geor ge Oliver. Daarin vertelde hij uitgebreid hoe hij de oorlog overleefde. Reden voor deze bre de publieke belangstelling is het feit dat de bemanning van onderzeeërs in regel de dood op dë bodem van de 'zee vond. Het levensverhaal van 'George Oliver wordt in de Evening Gazette dan ook omschreven als het marinegesprek van de week. „George behoort tot een klei ne, elitaire groep mannen die hun lijf konden redden uit een gezonken duik boot", aldus het blad. De betreffende re dacteur weet te melden dat slechts vier personen die met George een duikboo topleiding volgden, een dergelijke aanval overleefden. Twee van hen zijn na de oorlog omge komen bij een verkeersongeluk, een der de is nog spoorloos en de vierde is Geor ge Oliver. „He's a living legend", meldde de Evening Gazette. Bidden George Oliver over zijn ontsnapping: „We voeren op patrouille voor de Hol landse kust. Plotseling trilde het schip hevig en ik bemerkte een diepteverande ring. Ik rende naar het „ontsnappings apparaat" met samengeperste lucht maar ontdekte dat de anderen alle fles sen hadden weggepakt. Er was zoveel druk dat ik alleen nog maar kon inade men. Ik wist wat er gebeurde en ik wist dat het afgelopen was. Toch had ik op dat moment geen angst. Het eerste wat ik deed was bidden voor mijn moeder en de rest van de familie. Door de samenge perste lucht in de machinekamer sprong het ontsnappingsluik plotseling open en werd ik naar buiten en naar boven geschoten." Terwijl dat gebeurde trok George kle ding en schoeisel uit en met zijn militaire identiteitsplaatje om de nek werd hij door de Duitsers in het water aangetrof fen. Nadat de stoker van de duikboot door de vijand was verhoord werd hij ge vangen gezet in het Poolse kamp Stalag 20 A. In 1945 werd de marineman bevrijd en kon hij terugkeren naar zijn vaderland. George wordt in de Engelse krant als kras omschreven. Door diverse ongeluk ken lijdt hij echter aan geheugenverlies. Mr. Oliver heeft overigens meer geluk in zijn leven gehad. Als kind viel hij op zijn hoofd waarbij hij een schedelbasisfrac- tuur opliep. Na de oorlog werkte George in een mijn en kon hij ternauwernood aan de dood ontsnappen toen een deel van de mijnschacht instortte. Het wer ken in de mijn heeft hem er niet gezon der op gemaakt maar zoals in de Engelse kranten wordt verklaard: George houdt nog van de goede dingen des levens. Hij wandelt nog vier uur per dag en drinkt elk etmaal een stevige pint bier. „De ka meraden die omkwamen zullen altijd in mijn gedachten zijn", verklaarde George. Het wrak is door de Engelse regering tot oorlogsgraf verklaard en in het Mari tiem Museum liggen twee stille getuigen van een oorlog met veel ellende en in dit geval een enkeling ook veel geluk. Hans Eelman, Jaap Bakker, Jac. Betsema en Flip Duinker zullen Oliver binnenkort een schrijven. „Daar rekent hij op", al- Hans Eelman. Jaap Bakker met de stille getuigen van de gezonken duikboot H 49. Ben koperen p/aat van de periscooptoren en een „zee-inlaat waarmee men zeewater naar binnen het lopen voor het koelsysteem van de motoren.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9