Promotieconcert met Platters-muziek VERVOLG VAN PAG.l VERVOLG VAN RAG. 1 TX 4 Schoorl in gloednieuw gebouw LAND BOUVI Inlevering slib aardappelontsmetting Rotganzen Onderscheidingen Het moment van de overdracht. De heer A. Maaskant (rechts) overhandigt aan Jan van der Vis de bij het schip behorende papieren. Links de twee andere broers Van der Vis met echtgenotes. Techniek De 'Concordia' heeft een Deutz hoofdmotor van 2700 pk (type SBV 12 M 628), een Reintjes keerkoppeling (type WAV 3450 KNS) met een ingebouwde schroefasrem. Verder zijn er twee Daf hulpmotoren, ieder voorzien van Indar generatoren: een 100 kW visliergenera- tor en een 125 kva boordgenerator. Het beschikbare elektrisch vermogen is aan merkelijk groter dan men doorgaans op visserijschepen van dit type aantreft. De TX 4 is verder voorzien van een door Maaskant zelf gemaakte ankerlier en vislier. Er is een Lips scheepsschroef van 3 meter, voorzien van een Hodi straal- buis. Om vlot in de haven te kunnen ma- noevreren is er een boegschroef van 120 pk. Het spreekt vanzelf dat de TX 4 vol doet aan de huidige strenge veiligheids eisen. Dat heeft met zich meegebracht dat de opvarenden niet in één ruimte sla pen," zitten en eten. Er zijn twee 4-persoons hutten, één 1-persoons hut (vlak bij de machinekamer ten behoeve van de machinist) en achter de brug bo ven is nog een 2-persoons hut voor de schipper. Daarnaast heeft de bemanning een aparte verblijfsruimte voor geza menlijk gebruik, aangeduid als 'mess- room' en gescheiden daarvan is er een keuken waar menige huisvrouw op de wal jaloers op zal zijn. Die keuken is on der meer voorzien van een elektrisch for nuis, een grote ijskast, grote vrieskast, alsmede tal van andere voorzieningen, waarbij het fraaie 'ouderwetse' timmer werk aangenaam in het oog springt. De bemanning beschikt verder over de no dige toiltetten en doucheruimtes. De in richting van de diverse vertrekken is fraai en huiselijk met veel wollen vloerbedekking. Elektronica De kotter is voorzien van de tegen woordig gebruikelijke elektronica ten be hoeve van de communicatie en voor het opsporen van de vis. Naast de hoofdzen der, is een marifoon geïnstalleerd, als mede een navigator, trackplotter, twee radars, twee echoloden, een automati sche piloot en een log. Het vaartuig is verder voorzien van een gesloten tv- circuit met camera's in de machinekamer en onder de buiskap. Vanuit de brug kan daardoor voortdurend de (onbemande) machinekamer in het oog worden ge houden evenals de gang van zaken bij de visverwerkingsapparatuur onder de kap. Die visverwerkingsinstallatie, naar een ontwerp van Maaskant, maakt het uit zoeken en bergen van de gevangen vis tot een betrekkelijk licht werk. De bemanning van de 'Concordia' bestaat uit schipper Jan (of Biem) van der Vis, Biem van der Vis Jzn., Willie de Feijter, Bertus van der Schans, Jaap Dij ker, Kees Makelaar en motordrijver Peter Sikkeleras. Het feit dat de firma twee schepen verkocht en er één voor terugkreeg, had uiteraard gevolgen voor de werkgelegen heid in het bedrijf. Omdat de taken op een andere manier werden verdeeld (een modern visserijbedrijf geeft ook veel werk aan de wal) bleven slechts drie op varenden over, die inmiddels elders werk hebben gevonden. Strijd Uit wat werfdirecteur Maaskant bij de overdracht naar voren bracht, was af te leiden dat de gebroeders Van der Vis niet erg makkelijk te paaien waren geweest. ,,Het was niet zo makkelijk om jullie te bereiken. Het is een hele strijd geweest. Maar ik ben er van overtuigd dat je er geen spijt van zult hebben. We denken iets gebouwd te hebben dat er zijn mag en dat aan hoge eisen van kwaliteit en stabiliteit beantwoordt, zodat jullie er veilig mee naar zee kunnen". Waaraan Maaskant toevoegde dat dit niet weg neemt dat in de strijd van de mens tegen de zee, de zee nog altijd de meeste kracht heeft. Dominee H. Wisman herinnerde eraan dat de naam 'Concordia' „Eendracht" of „Samenwerking" betekent. Hij wees op het belang van samenwerking op een drietal terreinen: vruchtbare samenwer king van de broers en mede-opvarenden onderling, de noodzakelijke harmonie met de natuur en de relatie die er moet zijn met God. Wisman had in de brug een bakje gezien dat daar door de Stel- lendamse scheepstimmerman was aan gebracht en dat bestemd was voor een bijbel. De predikant beloofde die bijbel vóór maandag te zullen schenken. Na de plechtigheid liep de „Concor dia" de veerhaven van 't Horntje binnen, wat maar nauwelijks kon wegens de gro te diepgang. De kotter steekt aanmerke lijk dieper dan de Teso veerboten. Bij laag water de nog minder diepe haven mond van Oudeschild invaren is dan ook niet mogelijk. De receptie in het Haven restaurant had een langdurig en geanimeerd ver loop. Een uitgebreide maaltijd was er niet aan verbonden, maar de honderden genodigden konden wel genieten van de gebakken en gerookte tong die vorige week tijdens het proefvissen door de „Concordia" was gevangen. Piet Scheringa, bedrijfsleider van de CIV, leidde de receptie en was tevens de eerste spreker. Hij citeerde de Texelse Courant van 1974 waarin verslag werd ^jgondememers-aktiviteitën^i^ Gebroeders Schoorl B.V. beschikt sinds donderdag over een gloednieuw gebouw. Daarmee is niet alleen het be drijf zelf geholpen maar heeft dit punt van Den Burg tevens een opknapbeurt gekregen. In vrij korte tijd is het wat rommelige beeld bij het kruispunt Waalderstraat-Wilhelminalaan ingrijpend verbeterd. Eerst maakte de oude smede rij met bijbehorende gebouwen plaats voor het Albert Heijn-pand en nu heb ben ook de weinig fraaie gebouwen aan de overzijde van de straat plaatsgemaakt voor nieuwbouw die in stijl overeenkomt met de A.Hrwinkel. Schoorl had ook de oude gebouwen kunnen renoveren, maar dat zou naar verhouding duur zijn geweest terwijl het resultaat nooit aan alle wensen had kun nen voldoen. Besloten werd daarom ri- goreus alles te slopen. Het nieuwe ge bouw dat in acht weken verrees neemt ongeveer dezelfde oppervlakte in, maar beschikt over een even grote bovenver dieping waardoor er toch flinke ruimte winst is. Die bovenverdieping is voorna melijk magazijnruimte, maar kan voor een deel eventueel ook aan de verkoop ruimte worden toegevoegd. De gevels van de nieuwbouw zijn uit gevoerd in betonsteen met luifels e.d. die in blauw zijn uitgevoerd. Blauw is ook de kleur die, naast grijs, veel in het interieur is toegepast. Het effect is ge distingeerd zonder saai te zijn. De kollek- tie audio, video, verlichting en 'witgoed' die Schoorl aanbiedt komt in de winke uitstekend tot zijn recht. De presentatie, vroeger noodgedwongen nogal chao tisch, is nu perfect. Een aardige stunt ter gelegenheid van de opening was de de monstratie met satelliettelevisie. Op straat stond een grote schotelantenne gericht op een satelliet en zo was het mogelijk permanent de Russische televi sie uitstekend te ontvangen. De naam 'gebroeders' Schoorl blijft, maar dekt niet meer de lading. De heer Jac. Schoorl is niet meer aan de BV ver bonden. Het zijn nu alleen nog de heer P. G. Schoorl en zijn 27-jarige zoon Gert Jan. Mogelijk komt in de nabije toe komst zoon Pieter daar ook nog bij. De bouw werd ontworpen door archi tectenbureau Jan Visser en uitgevoerd door TEBO. Tot de onderaannemers be hoorde J. Veltkamp (loodgieterswerk en sanitair). gedaan van de proefvaart van de vorige TX 3 Concordia. Deze kotter met zijn motor van 1500 pk werd het sterkste schip van de Texelse vlooot genoemd. Ook uit andere gegevens uit dit artikel van tien jaar geleden bleek dat er veel in de visserij is veranderd. De gasolie kost te 30 cent (wat een enorme verhoging was omdat de olie in 1972 nog maar 9,3 cent per liter kostte!). Die brandstof is nadien nog aanmerkelijk duurder gewor den en ook de andere omstandigheden waarmee de Noordzeevisser anno 1984 heeft te maken, zijn er niet makkelijker op geworden. Dat de firma Van der Vis toch heeft aangedurfd deze zeer grote kotter met een motor van 2700 pk in de vaart te brengen, roept dan ook diep respect op. Recordhouders Voorzitter Bert Weijdt van de vissersver eniging DETV blikte uitgebreid terug in de Texelse visserijgeschiedenis, waarbij hij de diverse kotters die het nummer TX 4 droegen met elkaar vergeleek. Telkens waren het recordhouders wat grootte en motorvermogen betreft en dat geldt ook voor de nu in de vaart gekomen „Con cordia" die er volgens Weijdt bijzonder fraai uitziet. „De kotter ziet er uit als een jacht maar het is een werkschip". De DETV-voorzitter had maar één aanmer king want hij had ter weerszijden van de brug een gevaarlijke situatie gesigna leerd. Iemand kan daar tussen visboom en brug bekneld raken. „Zet daar een bord Verboden Toegang", aldus Weijdt. Voedsel genoeg Spreker zag voor de visserij een be langrijke taak in de wereldvoedselvoor ziening. Maar dan moet er niet alleen geoogst maar ook gezaaid worden, waarmee spreker wees op de mogelijk heid dat de vis onder beschermde om standigheden wordt gekweekt waardoor deze de eerste zeer kwetsbare le vensmaanden doorkomt. Als de vis daarna in zee wordt gezet zijn de overle vingskansen veel groter en zullen enor me hoeveelheden vis tot wasdom ko men en vervolgens kunnen worden ge vangen. Het zal dan mogelijk zijn niet al leen de vier miljard aardbewoners van nu van voldoende eiwithoudend voedsel te voorzien, maar ook de 8 miljard mensen die er in 2020 zullen zijn. Maar dat kan alleen als wordt gestopt met het lozen van gif en andere rommel in zee en dan moet het geld dat voor dergelijke projec ten nodig is, ook beschikbaar worden gesteld. Dat geld is er als de defensie- en oorlogsinspanningen worden terugge drongen. Jolanda van der Vis sprak een felicita tie uit aan het adres van de drie broers en overhandigde een foto die tijdens de bouw van de kotter was gemaakt door Cor de Boer. Verder werd het woord gevoerd door Peter Verschuren van Reintjes keerkop- pelingen, Fup Boon (duikvriend van Biem van der Vis), Edmond Tibeau (ook een duikvriend), werfdirecteur Maaskant en W. Bronsema, voorzitter van het pro ductschap voor vis en vfsproducten. Laatstgenoemde bracht in herinnering dat de gebroeders Van der Vis zich in het bijzonder onderscheiden door de wijze waarop zij de gevangen vis verzorgen. Al drie keer werd de prijs voor de best ver zorgde vis toegekend. Namens de familie Van der Vis werd tenslotte een dankwoord uitgesproken door Jan van der Vis. Hij toonde zich er kentelijk en onder de indruk door de vele woorden en geschenken, bracht dank aan allen die op een of andere manier aan de nieuwe kotter hebben meege werkt en betreurde het alleen dat zijn va der deze gloriedag niet heeft mogen meemaken. Kind met leerproblemen' Kom eens praten. Vrijblijven de informatie bij de Kompas- school Texel, tel. 2655 (van 12.00 - 13.00 uur en van 15.00 - 16.00 uur). De organisatoren van het jazzfesti val hebben voor het promotiecon cert eeen Amerikaanse attractie we ten te strikken: „The Ernest Wright Group". Ernest Wright maakte ooit deel uit vande legendarische forma tie The Platters. Het is de muziek van deze laatste groep die ten geho re wordt gebracht'. In het voorpro gramma treedt het landelijk beken de jazzorkest „de onderlinge van 1975" met zangeres Connie van Ber gen op. Er zijn twee groepen die er aanspraak op maken een voortzetting van The Plat ters te zijn. The Original Platters en de Ernest Wright Group claimen die eer. Wright was destijds de solozanger van de echte Platters. Velen kennen zijn ka rakteristieke stemgeluid nog van hits als Smoke Get ilv Your Eyes, Only You en The Great Pretender, nummers die vaak door andere artiesten in het repertoire zijn opgenomen. Volgens de vereniging Texel Jazz over treft de Ernest Wright Group de Plattere, voor de inmiddels verbeterde zangtech niek en de unieke vocale samenstelling (vier heren en een dame). Het tweede orkest is een extraatje voor het Texelse jazzpubliek omdat de vereniging Texel Jazz vijf jaar bestaat. De Onderlinge van 1975 is een veelge acht vraagd semï-prof orkest. Het bestaa Frank Muyser op gitaar en banjo, G: Kohier op trompet, Tet de Jong ad het drumstel, Dick Koster op saxo' >55 p en klarinet, Wim Velthuijsen op Thom Janus achter de toetsen en S Overeem als trombonist. Presentator van het programma is KRO-omroeper Hans van Willigenb. Het concert begint om 22.00 uu „De Lindeboom". Entree is ƒ10— H dere van passepartoutkaarten voor festival kunnen echter gratis binnen. ng g kot orde Voor de aardappeltelers die zelf 160 uitgangsmateriaal ontsmetten met kv is er in het afgelopen seizoen een as merkelijke verandering gekomen in afvoer van het gebruikte water. Kon voorheen na filtrering worden geloö nu moest dit worden opgehaald. In meeste gevallen zal het slib met de kvi vloeistof zijn afgevoerd. Het is ech denkbaar dat er toch nog slib op boerderij is achtergebleven. Dit kan Noord-Holland worden ingeleverd in week van 1 tot 4 mei bij: Coöp. Aardappelbewaring, Mei) Boonsbosweg, Den Burg. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 Ml Het echtpaar Kiljan in de landauer van Willem Goënga op weg naar de serenade in het dorp voeQ Ste Bedrijven die nog bezoek krijgen v de rotganzen kunnen hulp inroepen vo het verjagen door de onderstaande té foonnummere te draaien: (02223) 253; (02223) 681; (02220) 421 mens de dorpscommissie van Hoorn. Laatstgenoemde vertelde herinneren hoe hij als jochie van jaar bij Kiljan op muziekles gin schetste de essentiële betekenis mensen als Kiljan voor een kleine gemeenschap. Wie vroeger inte had voor muziek kwam min of mes tomatisch bij het fanfare terecht, door de activiteit van de muzieks zijn er nu ook andere mogelijkhede 'concurrentie' heeft het ledental DEK verminderd. Een soortgelijk schijnsel doet zich voor bij de Vroeger was het 'automatisch' vo- Burg tegenwoordig s er veel meer keus een bedreiging is voor het ledental de voetbalverenigingen. In ieder ge §'s te v Kiljan er in geslaagd DEK bij etka icopato houden. Lap maakte gewag van de de samenwerking tussen DEK en commissie en schetste Kiljan zeer gemoedelijk persoon waarm niet gauw ruzie krijgt. Lap overhan m verai als geschenk een fles jenever. Kiljan zelf toonde zich erg danljniddag voor de hulde. De serenade noemt agdeel de kroon op de dag, al had hij wel piepzak gezeten in de landauwero: eP"1SL de paarden nogal zenuwachtig watietRon I op he' dat de ;hikba; Bij inlevering moet een bijdrage w den betaald in de afvoerkosten. Dit voor dit jaar 760,— voor een zak v maximaal 25 kg. De slib moet volkomen droog plastic zakken bij bovenstaand ad; worden aangeboden. Het is niet tc gestaan andere stoffen dan slib komstig van aardappelontsmetting in leveren. Bij aanbieding dient u om e afleveringsbon te vragen. Voor de heer Kiljan kreeg de plechtig heid 's avonds in Den Hoorn een feeste lijk vervolg. Hij en zijn vrouw werden met een door twee paarden bespannen open landauwer van Willem Goënga van huis gehaald en in feestelijke optocht, voorafgegaan door het muzoekkorps KTF-DEK door het dorp gereden. De tocht eindigde bij het dorpshuis waar de koffie, koek en limonade klaar stond en waar het korps een serenade bracht. Ook hier werd het woord gevoerd door Enno Drijver die de verdiensten van Kil jan nog eens de revue liet passeren en daarbij in de geschiedenis van DEK te rugblikte. Als geschenk van de vereni ging overhandigde hij een ingelijste teke ning van Nel Koorn-Kikkert, voorstellend een gezicht op Den Hoorn. Dat was alle maal op het laatste nippertje geregeld. Om half zes 's avonds ging de lijst er pas om. Voor 'tante Mien' Kiljan waren er bloemen. Onmisbaar Woorden van felicitatie werden ook gesproken door voorzitter Wim van Sambeek van KTF en door Jaap Lap na- Kiljan toonde zich dankbaar voor de hulde. Hij vond echter dat ook zijn vrouw waardering verdiende. „Zij heeft mij nooit wat in de weg gelegd en ging graag mee". De heer Roeper zei dat hij heel dank baar was voor zijn koninklijke onder scheiding, betuigde daarbij zijn aanhan kelijkheid jegens het koningshuis en wees erop dat ook hij veel aan zijn vrouw heeft te danken. Het was daarom jam mer dat mevrouw Roeper de plechtig heid niet kon meemaken, want zij lag in het ziekenhuis. Daar deelde ze echter in de vreugde want van gemeentewege was haar ter gelegenheid van de onder scheiding van haar man een bloemetje bezorgd. Roeper legde uit dat zijn be trokkenheid bij allerlei activiteiten heeft geleid tot veel uithuizigheid, zodat het duidelijke gevolgen had voor het gezinsleven.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2