inder actie, -J'eer gokken Kraakaktie lokt agressie uit Culinaire prijs voor Hotel Opduin Autocentrum breidt activiteit uit Raadsvergadering Plantsoenendienst strooit met gif Waterverf concours nu ook bij haven ingstel/ing •n weg doc i/IEI 1 MEI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Aandachttrekkers gen allemaal dikke boeken uitgestald waarin ongetwijfeld werd aangetoond dat het Baha'i-geloof een serieuze zaak is. Aan hun andere zijde was ook weer aandacht voor meer aardse zaken: de speel-o-theek verkocht eigengemaakt speelgoed als bijvoorbeeld loopblikken, naast kindertruien met het eigen vignet én er was een grabbelton. De windsurfclub was uitgebreid aan wezig met een surfsimulator, compleet met windmachine. Ter versterking van het inwendige verkocht deze club zowel gerookte vis als wafels. Dat gebeurde gelukkig wel aan gescheiden kramen. Greenpeace was aanwezig met het gebruikelijke assortiment informatie en kleding. Mensen van de Nederlands Hervormde zondagsschool verkochten ten bate van adoptiekinderen limonade en gebak en zij gaven gelegenheid tot ballengooien. De Hervormde Vrouwen dienst verkocht onder meer gebreide snuisterijen. De in het afgelopen jaar opgerichte balletvereniging was aanwezig met origi nele 'lolliepops', balletfiguurtjes op het stokje van een lollie. In De Koog is dit jaar een serieuze poging ondernomen om de allegorische optocht wat meer diepgang te geven. Er werd een fraaie praalwagen gebouwd, voorstellende een van lentebloemen opgebouwd schip dat ..De Groene Draak"heette. Hiermee werd verwezen naar het Lemsterjacht van onze vorstin dat hetzelfde naam draagt. Bovendien boden ze de mogelijkheid tot knikkerraden. ,,Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst", dachten de mensen van de peu terspeelzaal Den Burg en zij verzekerden zich van de diensten van waarzegster Bella Donna, die in een tent van zwart landbouwplastic de burgerij een onget wijfeld warme blik in die toekomst gun de. In een kraam bood de speelzaal ook een ruim assortiment peuterkleertjes aan. Messen Zij, die het advies in een vorige krant hebben opgevolgd en met een mes naar de feestmarkt gingen, konden dat inder daad weer vlijmscherp mèt kartels laten Het sinds donderdag gekraakte pand aan de Zwaanstraat naast Café De Zwaan is in het weekend twee maal het mikpunt geweest van agressieve uitingen van een groep Texelse jongens, in leeftijd variërend van 16 tot 25 jaar. Eén maal kwam het daarbij tot vechten tussen de jongens en sympathisanten van de krakers. In de nacht van zaterdag op zondag werd een ruit ingegooid met een plank. Dat gebeurde omstreeks 23.00 uui. In de ruimte waar de plank en de glassplinters naar binnen vlogen, wilde net iemand een douche gaan nemen, maar persoon lijke ongelukken bleven uit. Wel raakte de vloer en een pan eten bezaaid met splinters. Zondagmorgen en -middag kwamen met een zekere regelmaat scheldpartijen voor. Eén van de sympathisanten van de krakers: ,,Die jongens zaten hier buiten aan een tafeltje bier te drinken. Telkens als ze een van ons zagen begonnen ze te schelden. Op een gegeven moment ben ik naar buiten gegaan om met ze te pra ten, maar dat ontaardde al snel in een vechtpartij. Ik kreeg klappen en ze gooi den een bierflesje tegen de gevel stuk". Volgens de politie kwam een lid van de krakersgroep met een ijzeren staaf naar buiten, waarna er even serieus ge vochten werd, zonder dat iemand overi gens zichtbaar letsel opliep. Zodra de politie kwam hield de vechtpartij op. J. W. Timmerman, chef kok van Hotel Opduin in De Koog heeft de tweede prijs gewonnen in het Con cours Culinaire Grand Prix Mandari ne Napoléon met een gerecht van Texels lamsvlees. Aan de wedstrijd deden 120 koks uit heel het land mee en Timmerman werd op basis van de recepten die hij had, uit genodigd voor de finale in Breda. Daar moesten de recepten bereid worden in een hoofdschotel voor zes personen. De opdracht was een schotel te pre senteren waarin lamsvlees het belang rijkste bestanddeel was en waarin de li keur Mandarine Napoléon was verwerkt. Timmerman maakte in Breda een gevul de lamsschouder en toonde met zijn schotel aan dat niet alleen lamsrug en lamsbout in aanmerking komen voor speciale bereiding. Naast de gevulde lamsschouder presenteerde Timmerman flensjes, sinaasappelsoufflé en sinaasap pelsaus. Deze toespijzen waren voorge schreven door de jury maar in de berei ding waren de deelnemers vrij. Chef-kok J. W. Timmerman won met zijn schotel f1000,— en een koperen ge bruiksvoorwerp. Texelaars, die be langstelling hebben voor de bereiding van de gevulde lamsschouder kunnen de wedstrijdrecepten afhalen bij Hotel Opduin aan de Ruijslaan. slijpen in de kraam van Drumband De Koog, waar ook bloemen en bollen wer den verkocht. Drumband Voorwaarts Mars gaf acte de présence met een loterij. De Jeroengroep van de padvinderij probeerde het ook met twee attracties. De 'vader' van alle padvinders, N. Slijde- rink, bediende met het hem eigen en thousiasme het rad van avontuur, terwijl in een kraam belangstellenden een klaar blijkelijk zelfgemaakt spel konden doen. Dat spel bestond eruit een knikker in een soort Escherhuis een reis te laten maken door het tableau waarop het huis stond heen en weer te bewegen. Twee muziekgezelschappen bewogen zich door de overvolle markt: Margare- tha Sinclair en KTF/DEK. De krakers verklaarden later dat een stuk of vier van de jongeren nog in huis waren geweest, terwijl een groter aantal in de achtertuin stond. Een meisje ver telde door de jongelui te zijn tegenge houden toen ze met haar brommer naar het huis wilde gaan. De groep krakers en sympathisanten heeft de namen van de andere jongeren doorgegeven aan de politie, die de zaak in onderzoek heeft. ^it.ondernerners-aktiviteitën^^ Het Autocentrum Segerink aan het Wezenland in Den Burg heeft zijn activi teiten uitgebreid. Het bedrijf heeft nu ook een groothandel in onderdelen, in het bijzonder artikelen die in een auto bij een 10.000 km beurt moeten worden vervangen zoals bougies, schokbrekers, ontstekingsmateriaal, filters, remschoe nen e.d. Deze artikelen zijn zowel voor doe het zeivers als gevestigde garagebe drijven te koop; die bedrijven genieten uiteraard korting. Het voordeel voor de garage is dat ze zulke onderdelen dan niet zelf in voorraad hoeven te houden en er evengoed snel over kunnen be schikken. Als gevolg van de eilandsitua tie levert het wel eens problemen op als bepaalde onderdelen in een garagebe drijf niet voorradig zijn. Verder is het Autocentrum overge gaan tot de in- en verkoop van gebruikte auto's. Het Autocentrum is geen eenmans zaak meer. Per 1 mei is ook de heer Kees Eelman uit Oosterend (afkomstig van Garage Grisnigt) bij het bedrijf betrokken en is de firma Autocentrum Segerink- Eelman opgericht. Dinsdag 8 mei, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt. 1. Beëdiging raadslid. 1a. Vaststelling besluitenlijst van de vergadering van 10 april 1984. 2. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording vragen 3. Vaststelling Algemene Politieveror dening. 4. Vaststelling geluidshinderverorde- ning. 5. Vaststellinng voorbereidingsbeslui- ten. a. Bouwplan P. Witte, Schilderweg 185, Den Burg; b. Bouwplan J. Venneman, Ger- ritslan derdijkje 26, Den Burg; c. Bouwplan P. Daalder, Peperstraat 45, Oosterend; d. Bouwplan M. Boon, Vuurtorenweg 27, De Cocksdorp; e. Bouwplan P. Eelman, Lageveld, Oosterend; f. Bouwplan Fa. Grisnigt, Hallerweg 25, Den Burg; g. Bouwplan Lups, Nieuwlanderweg 53, De Waal. 6. Wijziging marktgeldverordening. 7. Extra kredieten ten behoeve van Henk Brugge uit Den Burg hoort tot de Texelaars die zich zorgen ma ken over aantasting van het milieu door het gebruik van bestrij dingsmiddelen en kunstmest. Hij en zijn vrouw ontstaken vorige week in woede toen zij constateerden dat mensen van de plantsoenendienst een onbekende stof strooiden tus sen de boompjes bij een speelter- reintje nabij hun huis aan de Schoor- wal. Aangezien de kinderen uit de buurt hier regelmatig spelen en daarbij ook wel eens in de boomp- jesstrook komen, vreesden ze dat dit risico opleverde. Dat werd nog ver sterkt door een opmerking van een der werklieden die tegen de kinde ren zou hebben gezegd: „Niet aan komen, anders ga je dood". Brugge en zijn vrouw, volgens eigen zeggen in deze gesteund door vrijwel al le andere bewoners van de buurt, wilden een daad stellen en begaven zich met een kruiwagen vol 'besmette' grond uit de boompjesstrook naar het raadhuis. Verondersteld werd dat daar een verga dering aan de gang was van gemeenteraads- en collegeleden. Door de kruiwagen, voorzien van een bord, bij de deur te zetten, hoopten zij aandacht te krijgen voor hun probleem. Die daad was meer door emotie dan berekening ingegeven, want in het raadhuis verga derde op dat moment alleen het bestuur van de Welzijnsstichting en dat draagt geen verantwoordelijkheid voor de toe passing van bestrijdingsmiddelen. Brug ge heeft de wagen toen maar leegge- kiept in het park. Volgens de heer Piet Bakker van de gemeentelijke plantsoenendienst is de ongerustheid van de buurtbewoners on gegrond. „Wat wij strooien is kunstmest of een selectief bestrijdingsmiddel dat absoluut niet giftig is en waar kinderen ook geen schade van zullen ondervin den. Omdat we weten hoe wantrou wend de mensen staan tegenover derge lijke middelen worden ze steeds minder toegepast. Ik denk dat het in dit geval ook wel achterwege had kunnen blijven. Als het waar is dat kinderen ermee zijn banggemaakt, is dat natuurlijk helemaal verkeerd. Ik vind het niet verantwoord op dit moment helemaal te stoppen met het gebruik van bestrijdingsmiddelen, maar we zijn er wel zeer voorzichtig mee". Het vierde waterverfconcours van Texels Enige Echte Vrije Academie, dat van 31 mei tot en met 3 juni wordt gehouden, beperkt zich niet meer uitsluitend tot het Hoge Berg gebied. Deelnemers mogen nu ook Oudeschild en de haven van dat dorp tot onderwerp* kiezen. Vorig jaar werd het uitsluitend werken met waterverf al opgeheven. De opzet van het concours is verder hetzelfde ge bleven. Als thuisbasis wordt weer de jeugdherberg Panorama aan de Schans- weg gebruikt. Inschrijving kost f20,—, inclusief koffie en administratiekosten. Het verblijf is voor eigen rekèning van de deelnemers. De inschrijftermijn sluit 14 mei. Opgave bij Mieke Wisman, Wilhelminalaan 120, 'Den Burg, (02220) 2335. leermiddelen openbare lagere scholen 1984. 8. Extra subsidie ten behoeve van zomerrecreatiewerk. 9. Kredietvoorziening pand Oost 88 (in verband met verkoop pand Oost 90). 10. Overzicht onvoorziene uitgaven. !t doelschieten van Texelse Boys de aandacht. Ondermeer was Jos iels, één van de spitsen van het :e dat zondag kampioen hoopt te len, zich hier aan het voorbereiden te wedstrijd tegen Sint Boys. In een m verkochten Boys-leden voetbal- ng in de juniorenmaten. Die kleding it beschikbaar gesteld door leden ir uitgegroeid zijn en wordt dan weer kleine prijsjes verkocht. Waarzegster e Gereformeerde jeugdvereniging ruimte aan mystieke tendenzen door hakeling van een waarzegster. In de m van deze club konden allerlei spel- s worden gedaan, de opbrengsten sn bestemd voor het orgelfonds van Gereformeerde kerk. Zij werden ge teerd door een kraam met dames het Rode Kruis, die het bekende fare-assortiment aan de man brach- De aquariumvereniging In Aqua Vi- verkocht als welkome afwisseling r de vele gebakken en gerookte vis, nde goudvissen met bijbehorende terwaterplanten. Ie dorpscommissie verkocht niet al- i allerlei, deels zelfgemaakte, lekker- n, zij speelde ook op de goklust van publiek in met bingo. Eén van de aandachttrekkers was een catamaran, neergezet door mensen van de Kompasschool om aan te geven dat een week zeilies bij Westerslag tot het prijzenpakket van hun wedstrijden be hoorde. Het was mogelijk het aantal knikkers in een pot te raden, evenals het gezamenlijke gewicht van het Kompas schoolteam, mee te doen aan een fles senpostactie of om met een hockeystick een bal door hele kleine poortjes te mikken. Door de bewoners van Huize Irene ge maakt handwerk werd te koop aangebo den. Speeltuinvereniging 't Groentje ver kocht diverse zaken zoals kleding en waskaarsen. Een stand van zwem- en poloclub TX '71 ontbrak natuurlijk niet. Leden verkochten hier poffertjes, bloe men en popcorn. De mensenrechtenorganisaties Am nesty International vroeg aandacht door het geven van informatie en het verko pen van truien, buttons en dergelijke. Tennisclub Deuce had een aardige va riant op het ballengooien: belangstellen den mochten proberen met een tafelten- nisbatje pingpongballetjes in een rieten korf met een hele kleine opening te mikken. Deuce werd aan de andere zijde ge flankeerd door ideële organisaties. De Werelwinkel was met een kraam aanwe zig. Jan en Paula Brouwer bemanden met een aantal gelijkgezinden twee kra men waarin zowel spelletjes als sjoelen en scrabble als ernstiger zaken aan de orde kwamen. Opvallend was de aan dacht die werd gevraagd voor Israël. Give Peace a chance is het aanbod tijdens de markt iteeds erg divers. Het is opvailend r geen nieuwe attracties bijkomen, aar zijn er weinig standhouders die baande paden willen verlaten. Zie- nroep De Lichtboei was al vanouds ezig met de verkoop van boom heesters en planten. De Lichtboei en stonden in de heerlijke geur van loffertjesbakkerij die door MST- ïtbalafdeling De Mareis werd uitge- De Mareis stonden zij aan zij met MST-zusterafdeling voor handbal, het publiek in staat stelde met n- en ballengooien prijsjes te en. GVT De Gymnastiekvereniging Texel pro beerde het op meerdere manieren: met de verkoop van oliebollen, met een lote rij waarbij mensen van een ingenieus ap paraat enveloppen met een nummer erin konden trekken en via het ballengooien. Deelnemers mochten proberen de af beeldingen van prominente GVT-ers om ver te gooien. De buren van GVT verkeerden in ho gere sferen. In een stemmige kraam la- De Vredesbeweging bood het publiek de gelegeneid om zowel per reguliere postbestelling als per flessenpost haar afkeer van kernwapens kenbaar te ma ken, dat alles onder het motto 'Give pea ce a chance'. Mensen die van dit alles hongerig geworden waren konden bij de kraam van de Waddenruiters en Klep- pertjes een smakelijk slaatje kopen. De kraam van drumband Margaretha Sinclair onderscheidde zich door de blijkbaar door leden gemaakte tekenin gen en andere kunstnijverheidsartikelen. fwas nog een kraam waarin spellen den verkocht ten bate van het orgel de Gereformeerde kerk. De op- igst van deze handel kwam oven- Is deels ook ten goede aan de 'water ten van Simavi', zo bleek uit het op- rift op de kraam. iospelgroep 'The Joybells' verkocht en, zelfgemaakte kandelaars, dien- len en dergelijke. Tafeltennisvereni- 3 Tetak had een echte visbakkraam en te bemachtigen. Toch moeilijk om met zo'n grote stick zo'n klein balletje te raken. Deze jonge marktbezoeker liet zich echter niet ontmoedigen en sloeg nog eens. Die tweede poging was we! raak. voor de feestmarkt was zeergroot. Hier baant drumband Margaretha Sinclair de massa. de feestmarkt die gisteren op de Groeneplaats in Den Burg gehouden kon het publiek altijd al zowel aan diverse behendig- ispelletjes meedoen als aan loterijen, bingo en dergelijke. Hen ihouder in een kraam waarin zowel ballegooien mogelijk was als needoen aan een loterij: ,,Je kan heel goed merken dat de smaak het publiek is veranderd. Vroeger kwamen de mensen altijd op sn af waarmee ze actief bezig konden zijn, nu heeft de loterij veel t belangstelling". Wat beslist wel gelijk is gebleven, is de enorme imst van het publiek, de belangstelling was, mede door het prach- vVeer, enorm.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5