en nieuwe manier van nkstukken leggen ij de zuidpunt van Texel Viering koninginnedag Aktieweek tegen kruisraketten Koninginnedag Kompasschool Spreekuur diëtiste MEI )AG 4 MEI 1984TEXELSE COURANT PAGINA 11 balk met het klemmechanisme In de week van zes tot 12 mei wordt in het hele land aktie gevoerd tegen een eventuele plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. Op Texel worden vooral op elf en twaalf mei akties georganiseerd door het Texels Vredesberaad. Vrijdag 11 mei worden in de Neder lands Hervormde kerk van Den Burg te keningen geëxposeerd die leerlingen van de Texelse lagere scholen hebben ge maakt rond het thema vrede. De exposi tie is die dag van 15.30 tot 16.30 uur open. Aansluitend op de tentoonstelling is er om 16.30 uur poppenkastvoorstel ling in een tent in de Wezentuin. De toe gang voor de poppenkast is gratis. Pop for peace 's Avonds wordt er vanaf 20.00 uur popmuziek gemaakt in de Wezentuin. Dit festival heeft de titel ,,Pop for peace" meegekegen en de Texelse groepen Who's Talking, Blue Breeze (uitgebreid met zangeres) en Bottleneck zullen be langeloos optreden. Zaterdag 12 mei kan men luchtballon nen met vredesboodschappen oplaten op het parkeerterrein bij de RSG aan de Emmalaan. De balonnen worden vanaf 16.15 uur uitgereikt. Na een toespraak van burgemeester J. A. Engelvaart is het de bedoeling dat iedereen tegelijk zijn of haar ballon laat vliegen. De middag wordt muzikaal omlijst. Donderdag 10 mei houdt de FNV een landelijke aktiedag waarbij iedereen die nog werk heeft, en tegenstander van kruisraketten, wordt opgeroepen van kwart voor twaalf tot twaalf uur te staken. Flessenpost Het Texels Vredesberaad is op konin ginnedag al begonnen met een speciale aktie tegen plaatsing. Op de feestmarkt werden vredesboodschappen (in zes ta len) in flessen verkocht. Een kotter zal een deel van deze flessen op 14 mei meenemen en in het noorden van de Noordzee over boord zetten. De rest gaat mee met de Nioz-expeditie richting Indonesië en wordt op verschillende plaatsen gedropt. Ook werden briefkaar ten verkocht, gericht aan de leden van de Tweede Kamer met de oproep nog eens goed over plaatsing van kruisraket ten na te denken alvorens een beslissing te nemen. De Texelse aktie met brief kaarten en flessenpost duurt ook tot 12 mei. De vredesboodschappen zijn ver krijgbaar bij P. van Bruggen, Emmalaan 8, Den Burg en tijdens de genoemde manifestaties op 11 en 12 mei. Het stuk zit hier vast aan de zmkbuis. Mensen van de aannemer en Rijkswaterstaat inspecteren de bevestiging. De grote ronde buis is de zinkbuis. lijkmatig een lading steen over een be paalde oppervlakte te verdelen. Het schip vaart dwars over het zinkstuk, onderwijl zijn stenen lossend. Daardoor komt het stuk ook steeds die per, als het strortschip klaar is ligt het zinkstuk keurig op zijn plaats. Tot op het moment van het storten kon de plaats nog gecorrigeerd worden door de railswagen van plaats te laten veranderen. Het afzinken was hierdoor niet meer afhankelijk van de kentering van het tij, integendeel, er moest juist bij stroom gewerkt worden. Dat levert veel meer werkbare uren op. Slang Er is nu een vinding die afrekent met de touwen en ijzeren stangen waarmee het doek van het zinkstuk aan de zink buis vastzat. Voor de zinkbuis komt een stalen balk met daarin over de hele leng te een gleuf. In die gleuf wordt het uit einde van de doek gestopt, dat uiteinde komt tussen een rubber slang en een ruw oppervlakte in te zitten. De slang wordt opgeblazen en drukt de doek vast tegen het ruwe oppervlakte aan. Op die manier ontstaat een klemverbinding, on geveer zoals wanheer je een stuk papier tussen wijs- en middelvinger van één hand inklemt. In de praktijk is al gebleken dat dit systeem goed voldoet. Het bespaart ex tra werk, werk dat bovendien nogal eens complicaties opleverde. Aan de achterkant van het zinkstuk komt ook een dergelijke balk. Die zit al leen niet aan een zinkbuis maar met een paar lijnen aan een ponton. Hij gaat ge woon mee naar beneden als het stort- schip zijn lading in het stuk gooit. Het stuk wordt voor en achter vastgehouden om het zo nauwkeurig mogelijk op de goede plaats te kunnen krijgen. De achterste ponton de 'achterbak' haalt het stuk van de dijk. De ,,De Boer- balk" wordt naar de dijk gebracht om de flap van'het zinkstuk te pakken. Vervol gens trekt het ponton met lieren het stuk van de dijk af. Juni Er worden 33 zinkstukken bij 't Horntje aangebracht, allemaal van 1000 vierkan te meter. Bij een normaal tempo zou dat betekenen dat er tot september gewerkt zou worden. Dekker probeert de klus al in juni tot een goed einde te brengen. Voor de 33 stukken zijn 90.000 bossen rijshout nodig, hout dat uit eigen grien den van Rijkswaterstaat in de Flevopol- der wordt gehaald. Ongeveer 15 Texe laars, in dienst van aannemer Daalder, werken mee bij het maken van de stuk ken. Het werk wordt uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat. In totaal wordt 30.000 ton steen wer- werkt. Bij de eerste storting, bij het af zinken dus, komt op elke vierkante meter zinkstuk 30 kilo steen te liggen, later komt daar nog 600 kilo bij. De steen wordt in meerdere keren gestort om een zo egaal mogelijke verdeling te bereiken. Het stortschip Steenbok is gebouwd volgens een bij de Deltawerken ontwik keld principe. De steen wordt als deklast meegevoerd in allemaal compartimenten die dwars op het schip staan. De compartimenten kunnen aan stuur- of bakboord open. Door een schuifsysteem kan de lading steen dan met regelbare snelheid overboord gezet worden. Het storten gaat heel geleide lijk. Voor de leek lijkt het net alsof er af en toe willekeurig wat steen van het schip valt, maar deze methode van wer ken moet erg nauwkeurig zijn. De grijze stortsteen wordt betrokken uit Duitsland en België, waarna het per schip naar de haven van Oudeschild wordt gebracht waar het in depot ligt. Daar liggen ook af en toe de pontons en naturlijk de Steenbok. De viering van koninginnedag is in Den Burg en de buitendorpen een suc ces geweest. De meste activiteiten werden druk bezocht en voor de spellet jes die bijna overal werden georganiseerd bestond ook een flinke belangstel ling. Hieronder volgt een overzicht van de viering in de dorpen. In Den Burg werden 's middags allerlei wedstrijden gehouden waaraan ploegen van vier personen konden deelnemen. De ploeg van slagerij Ott bleek bij de stepwedstrijden door het centrum het sterkst. De autopedestafette was een spannend gebeuren omdat de sla- gersploeg heel graag van de sterke man nen van het Fitnesscentrum Te'xel wilden winnen. Dat lukte. Uitslagen autopedra ce, mannen: 1. Slagerij Ott; 2. Fitnes scentrum Texel; 3. Trekvogels; 4. Gerard van Veen ploeg. Vrouwen: 1. Gemengd zootje; 2. Fitnesscentrum Texel. Kelnerrace: 1. De Twaalf Balcken; 2. Nelis; 3. RSG; 4. Monte Carlo. L. Bakker won de prijsvraag in de kraam van de dorpscommissie en kwam daardoor in het bezit van een kubieke meter hout. In de kraam van de balletve reniging kon men de namen van de pop pen raden en winnaars werden hier Mar ge Smit en Maryse Eissen. De poppen dragen de namen Alexandra en Margot. Oosterend Uitslagen kinderspelen: 1e klas: meisjes: 1. Hanneke Drijver; 2. Mirjam Joustra; 3. Anneke Hordijk. Jon gens: 1. Sven Manse; 2. Marco Bakker; 3. Pieter Daalder. 2de klas: meisjes: 1. Cathalijn Make laar; 2. Floortje Scholten; 3. Sandra Daalder. Jongens: 1. Cor Vlaming; 2. Peer Broekman; 3. Stefan Witte. 3de klas: meisjes: 1. Liane Vonk; 2. Merlijn van Oortmerssen; 3. Maaike van Dijk. Jongens: 1. Daniël van der Vis; 2. Jelle de Wolf; 3. Frank Tuinema. 4de klas: meisjes: 1. Nanny Stark; 2. Marijke Eelman; 3. Yildiz Kampstra. Jon gens: 1. Silvester van Dijk; 2. Jan Bloem; 3. Koert Vermeulen. 5de klas: meisjes: 1. Bianca Witte; 2. Janneke Stark; 3. Linda Rammers. Jon gens: 1. Germain Raalte; 2. Jeroen Schroeder; 3. Erik Jan Vermeulen. 6de klas: meisjes: 1. Marieke Smit; 2. Annemiek Zuidweg; 3. Petra van der'Vis. Jongens: 1. Nico van Tatenhove; 2. Henk Dijkstra; 3. Biem van der Vis. De spelletjes die de kinderen in Ooste rend deden waren steltlopen, skippybal race, hoepelen, doelschieten, bel luiden en zaklopen. De ouderen hielden zich bezig met zaklopen, steltlopen, kruiwagenrace en skieën. Eerste werd de groep van Marie ke van der Vis, tweede de ploeg van Si mon van Tatenhove en de derde plaats werd ingenomen door het team van Jo- han van Dijk. De wedstrijd doelschieten voor 50-plussers werd gewonnen door C. Drijver. Ook werd in Oosterend een wedstrijd tobbesteken gehouden en hier kwam Jan Koopman als beste uit de bus. Tweede werd Wilfred van Tatenhove en de derde plaats werd gedeeld door Mar- greta Eelman, Jannie van der Vis-Lap en Peter de Wolf. Oudeschild Oudeschild kan ook terug zien op een leuke viering van koninginnedag. Alleen de deelname aan de optocht viel tegen, ongeveer 30 kinderen waren van de partij. Uitslagen: enkelingen: 1. Versierde fiets, Silvia van Beek; 2. Clown op ver sierde fiets, Danny Zegel; 3. Versierde fiets, Judith Witte. Paren: 1. Groene Draack, Willemijn en Jacob Keijser; 2. Kikker en koningin, Klaas Martin Raven en Martine de Vries; 3. Versierde kinder wagens, Tjitske en Marijke Steenis. Groepen: 1. Laatste der Mohikanen, Saskia witte, Dolf Kuiper en Esther Duinker; 2. Prinses, Jolande Buisman, Arjan en Jeroen Hemelrijk, Lorendz en Emiel Boom. De fietscrosswedstrijden trokken 63 deelnemers. Er werd gecrosst in 4 leef tijdsgroepen. De fietscross werd van deskundig commentaar voorzien door Ruud Boom. Uitslagen: 4 t/m 6 jaar: 1. Mala Zwie- ringa; 2. Koos Jongebreur; 3. Thijs de Boer. 7 t/m 8 jaar: 1. Robert Boersen; 2. Martin van Sweden; 3. Je3roen Rou- wenhorst. 9 t/m 10 jaar: 1Marcel Ris; 2. Lorendz Boom; 3. Silvan Hoep. 11 jaar en ouder: 1. Martijn Hegeman; 2. Jan Pieter Slik; 3. Remco Kenbeek. De alge mene fietscrosskampioen van oude schild werd Mark Zoer. 118 deelnemers gingen in Oudeschild op zoek naar de 15 vossen. 115 deelne mers slaagden er in om alle vossen op te sporen. Zij kregen een pen met inscriptie. De Cocksdorp In De Cocksdorp startte om 13.00 uur een feestelijke optocht. Vooraf gegaan door drumband Voorwaarts Mars van De Koog werd een ronde door het dorp gemaakt, waarbij vele versierde fietsen, bolderwagens, karretjes, autopeds en een auto aansluiten. De kinderspelen bestonden uit korf ballen, doelschieten, blikjes gooien, wa ter overbrengen, was ophangen, zaklo pen, kleedkruipen en kruiwagenrace. Precies 120 kinderen toonden hun kun nen. Winnaars werden bij de 4-jarigen: 1. Arnould Schrama; 2. Vincent de Boer; 3. Angelique Veldman. 5-jarigen: 1. Leon Laan; 2. Jurgen Veltrap; 3. Jani- ne Boon. 6-jarigen: 1. Sander Huisman; 2. Anita de Weert; 3. José de Bloois. 7-jarigen: 1. Neeltje Langeveld; 2. Alex Witte; 3. Angela Maas. 9- en 10-jarigen: 1. Yvonne Veldman; 2. Pascal van Liere; 3. Patricia Knol. 11- en 12-jarigen: 1. Ar jen de Ruiter; 2. Sander Stolk; 3. Ursula Waaiop. Bij de ouderen werd Jeanette Boon winnaar bij het zaklopen en bij de gymnastische kruiwagenrace won het koppel Peter Vos - Leen de Braven. In de stand van de Kompasschool tij dens de koninginnedagfeestmarkt in Den Burg zijn verschillende wedstrijden gehouden. Het publiek kon het gezame- lijk gewicht raden van het onderwijzend team van de school en Friedel Werner had hierin het meeste inzicht. Hij won een cursus catamaranzeilen bij Zeil- school Westerslag en de tweede prijs ging naar E. Drijver uit Den Hoorn. De prijs is een foto van Texel gemaakt door Pieter de Vries. Het juiste gewicht was 244,9 kilo. Op de hockeybaan bleek W. J. Zijm uit Eierland het sterkste met 200 punten. Hij kreeg een cadeaubon van 725,—. In de knikkerpot zaten 589 knikkers en dat aantal werd niet geraden. Bianca van Liere zat er het dichtste bij met 601 en zij mag de pot met knikers houden. De prij zen zijn af te halen bij de Kompasschool, Beatrixlaan 22, Den Burg. De flessenpostactie van de school is wederom geslaagd en degene die het eerst bericht ontvangt dat zijn of haar fles ergens is gevonden wint de eerste prijs, een horloge, beschikbaar gesteld door Martin Tromp. De tweede die ant woord krijgt van een flessenvinder krijgt een foto van Pieter de Vries. Gevonden flessen melden bij de school. De diëtiste, mevr. Goote, houdt maan dag 7 mei van 13.30-15.30 uur spreekuur in het Groene Kruis-gebouw. Alleen vol gens afspraak, tel. (02220) 3241. Texglaars zijn betrokken bij het maken van de zinkstukken. Hier worden de wiepen doek vastgebonden. 'er is het stuk al aan één kant naar beneden getrokken. De volgende fase is dat het steenstort- 'hip er overheen vaart en begint te storten. naf de Tesoboten is goed te zien dat in de Waddenzee achter de haven momenteel 'natte' werkzaamheden worden verricht. Het ift hier het op de bodem van de Texelstroom aanbrengen van stukken die het uitslijpen van de stroomgeul ter plaatse tot staan ten brengen. Dat is noodzakelijk omdat die geul steeds dichter de kant komt en zo de dijk dreigt te ondermijnen. Het werk wordt ivoerd door B.V. Dekker uit Papendrecht in opdracht van Rijkswa- aat. Tijdens de werkzaamheden wordt een uitvinding van Dekkers nici in de praktijk beproefd. Het op zich eenvoudige idee is zo w dat er octrooi op is aangevraagd. hebben een systeem bedacht dat behulp van luchtdruk de uiteinden 1000 vierkante meter grote tukken kan beetpakken. Dat >em, in combinatie met het zinkpon- 'Gerrit Dekker' en het steenstort- 'Steenbok' maakt van de op zich /enoude techniek van het leggen tinkstukken een technologisch mo- proces. Na de fabricage van het tuk op de wal komt er praktisch mensenhand meer aan te pas. Wiepen het zinkstuk op zich is niet zo veel iderd. Betrekkelijk nieuw is de mat als ondergrond dient. Dat is een sterke geweven kunststofdoek, lussen ingeweven zijn voor de rtjes die het rijshout bij elkaar bin- Van rijshout tenen worden lange gemaakt, 'wiepen' op een ma- die wel wat weg heeft van wol nen. de doek wordt eerst een onderlaag rijshout gelegd ter bescherming im het drijfvermogen te vergroten, olgens worden de wiepen kruislings Ikaar gelegd en vastgebonden zodat irkante vakken ontstaan die later de steen kunnen vasthouden. Dit werk wordt overigens hoofdzakelijk door Texelaars uitgevoerd. Het gaat hier voor al om mensen die in de winter werkzaam zijn in de helmplanterij en die op deze manier hun werkseizoen kunnen verlengen. Het maken van zinkstukken vindt plaats op het stuk grasland dat bij de Nioz-haven op het dijklichaam ligt. Er worden telkens twee stukken tegelijk ge maakt. Als er één klaar is wordt het door een ponton waarop dieselaangedreven lieren staan van de dijk getrokken en naar de zinkplaats gebracht. Daar wordt met behulp van zeer moderne appara tuur het stuk op zijn plaats gemanoe- vreerd en afgezonken. Eflebogenstoom Vroeger was dat afzinken een klus die voornamelijk met 'ellebogenstoom' werd uitgevoerd. Rondom het zinkstuk wer den bakken met strortsteen gelegd. Van af die bakken kwamen dan plankiers over het rijshout te liggen. Een keten van mannen haalde de stenen stuk voor stuk van de bak en de laatste gooide ze dan in de vakken. Het behoeft geen betoog dat dergelijk werk bijzonder zwaar was. Het stuk zat met zinktouwen vast aan de bakken en zolang het boven water was werd het vooral in het midden be last. Tot het zo zwaar was, dat het zonk. De soms wel 60 tot 80 man die de stenen aandroegen moesten dan snel aan boord van de bakken, de touwen werden los gelaten en het geheel verdween onder water. Zodra de touwen los waren, had men geen controle meer over de plaats van het stuk en er kon dan ook alleen bij het kenteren van het tij, als er geen stroming was, gezonken worden. Dat vereiste ti ming, precies bij de kentering moest er genoeg steen op het zinkstuk liggen. De hierboven beschreven methode was dus erg arbeidsintensief. Een twee de nadeel was dat de kopeinden van de zinkstukken vaak niet goed gevuld wer den met steen. WC-rol Gerrit Dekker, de man naar wie de zinkponton is genoemd, kwam tot een oplossing die voor veel problemen bij het afzinken uitkomst bracht. Het is goed na te gaan waar hij zijn idee moet hebben opgedaan. Zijn grote inspiratiebron was namelijk een closetrolhouder met twee armpjes en een tussenstuk. ,,Als ik nu eens een ponton voorzie van een enor me closetrolhouder die met een motor op en neer te bewegen is en ik maak aan het dwarsstuk het einde van het zinkstuk vast, dan kan ik ook onder water het plaatsen van het stuk controleren", moet Dekker gedacht hebben. Dat werd uitgevoerd. De poten van de 'houder' werden 35 meter lange armen die op een railswagen langs de zijkant van het ponton naar voor en achter kun nen rijden. Daaraan vast zit een dertig meter lange 'zinkbuis' met een doorsne de van 120 centimeter, waaraan met be hulp van ijzeren stangen en ogen het zinkstuk vastgebonden kan worden. De zinkbuis kan naar beneden bewogen worden zodat één eind van het stuk on der water komt. Hier bleek een bijkomend voordeel: als het water stroomt en één eind van het zinkstuk hangt naar beneden duwt de stroom het stuk verder onder water. Dan kan er e e nasteen stortsc h i p_ boven^ het zinkstuk gaan liggen. Die schepen werden ontwikkeld voor de Deltawerken. Zij zijn in staat heel ge- wordt naar de dijk gebracht om aan het stuk vastgemaakt worden. Aan de zijkant van de balk is de sleuf goed te zien waar het uiteinde van het )ek, dat over de wiepen ligt omgeslagen, in moet.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11