WAT IK ZEGGEN WOU.." FILM Voor het weekend „Sophie's Choice IFITW gongor pels E.S.T. heeft armcentrale Soepelheid bij Teso ridbouwplastic Programma mandolineconcert „Jachthuis" wordt uitgebreid Bestemmingsplan Den Burg-west financieel moeilijk uitvoerbaar 5 en 6 mei 1984 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Dierenartsen Noodslachtingen Kustwacht Eierland Kerkdiensten Rijkspolitie Brand/ambulance Provinciale milieuklachtentelefoon Fancy Fair en rommeltjesmarkt in De Waal Nog meer vlaggen gestolen Pizzeria mag verbouwen Geslaagd Promotieconcert Baha'i weekend AG 4 MEI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 :|/EN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE 1.25 0,1 1,95 els 1.26 ),75 ,25 ,25 IS als zoveel andere Texelaars die het [hebben verlaten hebben wij een lament op de Texelse Courant. We graag op de hoogte blijven van grijke en minder belangrijke zaken eilanders bezighouden. Tot géén lie categorieën behoort het „arti- jver de op Texel vakantie-vierende Nijpels, dat wij aantroffen op de lagina van de T.C. van 27 april j.l. ons is het totaal niet interessant te hoe de heer E. Nijpels en echtge- de paasdagen doorbrachten, of het de voorkeursbehandeling door zijn. Ons inziens had de ruimte op iorpagina beter gereserveerd kun- ;orden voor informatie die werkelijk waarde heeft. Als abonnees van menen wij dat een dergelijk arb iter op zijn plaats is in een blad als toerist. Bovendien is vakantie door wie dan ook, een privé- elegenheid. En als de redactie zich toch geroepen voelt vakantie- ingen van niet-Texelaars in de krant tten, waarom dan niet die van een keurige toerist en wél die van de E. Nijpels, voorzitter van de tweede -fractie van de VVD? Erwin Witte Gerda Zijm Amsterdam woord: Omdat de heer Nijpels een inde Nederlander is. Meer dan eens ibleken dat veel van onze lezers het ingewoon interessant vinden als lid van het koninklijk huis, een ar- of een landelijk bekend politicus bezoekt en graag willen weten hoe .ondernemers-aktiviteitënl eveiligings Service Texel I.S.T.) heeft haar mogelijkheden betreft bewaking en beveiliging lebreid met een alarmcentrale, os Zijm, die voor B.E.S.T. surveil- rt, staat via een mobilofooninstal- in contact met de centrale die mr wordt bemand, oor deze aanschaf (apparatuur die bij grote alarmcentrales wordt ge kt) kunnen alarminstallaties van win- openbare gebouwen en andere be ven rechtstreeks op de alarmcentrale den aangesloten. Bij onraad gaat signaal af in de alarmcentrale waar de politie, de eigenaar van het bedrijf eventueel een ambulance wordt raarschuwd. e surveillancebus van B. E.S.T. is ook irzien van een autokluis waarin sleu- van panden van cliënten bewaard inen worden. Als een alarm afgaat Hans Zijm het pand snel betreden, heeft inmiddels het basisdiploma igneidsbeambte behaald. B.E.S.T. le- nu ook veiligheidsinstallaties en is rvoor overeenkomsten aangegaan to.a. Lips en Siemens, die de appara- in regel ook installeert. Zijm wil zich lewaking niet alleen beperken tot be ven en doet ook een poging bejaar- te interesseren voor zijn bedrijf. De ertijd geplaatste bejaardenalarmen ken geen succes te zijn. Dat alarm gaf lichtsignaal bij de voordeur en vol- Zijnr is het beter als het alarm in centrale afgaat. De ouderen die een (gelijke alarmering hadden waren kbaar ook niet overtuigd van het ef- itwant de meesten hebben de instal- weer verwijderd. ets geheel nieuws voor Texel is 'home service', dat zoveel betekent als het bewoond laten lijken als men er niet ns vakantie bijvoorbeeld), ,,'s (onds doe je wat lichten aan, de bloe djes krijgen water, de post wordt uit gang gehaald, eventueel maaien we gras en uiteraard wordt regelmatig 'keken of alles oké is", aldus Zijm, die sgewenst ook een tijdelijke alar- nstallatie kan installeren. Koerierdienst In samenwerking met bedrijven aan vaste wal (o.a. de Perscombinatie) ifkt B. E.S.T. mee aan een internatio- 'e koerierdienst. Pakketjes worden via te dienst in regel net zo snel afgele- 'd als expressepost en voor het ver- sren van goederen geldt een kilome- tariefMet deze dienst hoopt Zijm ook i het werk te blijven in de winter om- de beveiligingsanimo onder de Texe- •is dan nihil is. hij of zij daar zijn tijd heeft doorgebracht. Daar hebben wij rekening mee te hou den. Ter wille van de vakantierust van de betrokkene wordt zo'n verhaal overigens pas geplaatst nadat hij of zij het eiland al weer heeft verlaten. -Red. Zaterdag 28 april j.l. stonden we met ons elftal, voor onze laatste uitwedstrijd bij de boot. Omdat we meestal nog al ver weg moeten voetballen, wordt ge bruik gemaakt van eigen auto's, en in ons elftal bezit niet ieder zo'n ding. In dit geval waren er 2 auto's met V-kaart en 1 zonder. Dit geeft nooit problemen in het normale voetbalseizoen. Maar juist deze laatste keer stonden er 10 auto's teveel. Gezien de honderden sportmensen die gebruik maken van de boot in de wee kenden, kan enige soepelheid van Teso verwacht worden. En ook omdat het normale voetbalseizoen nooit problemen geeft en vóór de drukte is afgelopen. Maar..... u raadt het al, na een gesprekje met 2 jongens waarschijnlijk niet in vaste dienst, maar die wel alle be grip hadden, werd ik doorgestuurd naar de verkeersleider. Mijn overredings kracht bij een verkeersleider, die nog geen week terug een fractieleider van de VVD voorrang verleende, voor iets wat niet te controleren valt, was blijkbaar niet genoeg. Maar ik heet ook niet Ed Nijpels. Wij zijn maar gewone voetballers, die jaar in jaar uit in tie winter gebruik ma ken van de boot. Jan van Dijk, Oosterend it grote verontwaardiging stelden 10 april vast, dat evenals vorig jaar nog grotere hoeveelheid landbouw- ic met grond en zoden op de meier waren gestort. Plastic hoort op een rblis niet thuis. Ten eerste: bran- plastic is gevaarlijk voor spelende iren en veroorzaakt diepe brand den. Ten tweede: plastic bevordert de smaak van gepofte aardappelen. slot willen we de boer(en) drin- Iverzoeken hun afval op een norma- anier op te ruimen. Jan en .Fern van Dijk; Oosterend Zoals eerder aangekondigd treedt zon dag a.s. om 12.00 uur het Amsterdamse mandoline-orkest ,,ll Mandolino" op in de voorspeelruimte van de muziek school, onder leiding van René Vos. De entree bedraagt f2,50, inclusief de kof fie. Het programma luidt als volgt: 1. Konzert-Ouvertüre, R. Krebs. 2. Serenade, H. Ambrosius 3. Wiener Sonatine nr. 6, W. A. Mozart. 4. Suite uit „Watermusic", G. F. Handel. 5. Kleine Kurgarten Serenade, H. v. Polack. 6. Vier alte Tanze, H. Baumann 6. Oude Dalmatische dansen, C. Malizia. De heer Bakker van het „Jach thuis" aan de Boodtlaan in De Koog wil zijn hotel uitbreiden met een rui mere keuken, een extra slaapkamer en nieuwe toiletten. De nieuwbouw wordt een platte aan bouw en het gemeentebestuur wi door middel van een artikel 19 procedure en een algemene verklaring van geen be zwaar medewerking aan de bouwaan- vraag verlenen. Die procedure is nodig omdat de plat te aanbouw strijdig is met het bestem mingsplan en het „Jachthuis" nog geen hotelbestemming heeft. Dat laatste zal worden geregeld in het nieuwe bestem mingsplan voor De Koog. Bij bestemmingsplannen zal in de toekomst een financieel overzicht gemaakt moeten worden wat alle plannenmakerij gaat kosten en wat daar, door bijvoorbeeld uitgifte aan grond, voor terug komt. Burge meester en wethouders hebben dit besloten naar aanleiding van een ex ploitatiebegroting van het bestem mingsplan! Den Burg-west. Deze exploitatieberekening omvat de kosten voor de inrichting van het gebied aan de Pontweg dat agrarisch moet blij ven, de aanleg van een fietspad langs de Keesomlaan en de investering die ge moeid is met het bouwrijp maken van grond voor de voor woningbouw aange wezen gronden. Het instandhouden van een agrarisch gebied volgens de bestemmingsplanei- sen omvat het maken van tuinwallen en wandelpaden door het land. Het is de bedoeling om de Gasthuisstraat af te sluiten van de Pontweg en ook deze re constructie kost geld. De kosten van de aanpassingen bedragen 7285.000,— en komen ten laste van de Algemene Dienst. Geld hiervoor is niet beschik baar. De gemeente zal proberen 50 pro cent gesubsidieerd te krijgen van rijk en provincie uit de pot erf- en terreininrichting. Vervallen Het bouwrijp maken van de grond voor woningbouw wordt in dit gebied erg duur ten opzichte van andere, eerder ontgonnen gebieden. De kavelprijs wordt geschat op ongeveer 19 mille en Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, telefoon (02220) 2016. Dokter Barnard is met vakantie t/m 11 mei. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur: Zr. Marja Keijser, De Hout manstraat 55, Oudeschild, tel. (02220) 4132. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Lidmaatschapskaart mee brengen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur, zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend (ook vrijdag) kan tus sen 17.00 en 19.00 uur gebeld wor den met mevr. Nel Schuijl, telefoon (02225) 446. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eier land, tel. (02222) 270. Zondag 6 mei 1984 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman Den Hoorn 11.00 uur ds. Van der Geer De Koog 9.30 uur ds. Verbeek De Waal 9.30 uur ds. Van der Geer Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Oudeschild 11.00 uur ds. Verbeek De Cocksdorp 11.00 u. ds. De Jong GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. Blaauw 19.30 uur ds. Blaauw Oosterend 10.00 uur ds. Donker 19.30 uur ds. Blaauw GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Dinsdag 8 mei: Oosterend 19.00 uur Ds. D. Hakken berg, uit Lisse GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Hylkema BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgez. kerk, Kogerstraat Den Burg 19.15 uur Voorganger Tensen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur, Dameskoor De Koog: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Zondag 10.30-11.20 uur Openbare lezing. Thema: „De dienst voor God als één en al vreugde be schouwen" 11.20-12.30 uur Wachttoren-studie: „Christelijke bescheidenheid. een blijk van wijsheid." BAHA'I Weverstraat 106, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Baha'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is op werk dagen geopend van 8.00 tot 18.00 uur en in het weekend van 9.00 - 18.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Het bureau te De Koog is elke dinsdag- en donderdagmiddag open van 16.00 - 18.00 uur. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. dat is hoger dan de rijksnorm. Het is zo goed als zeker dat Volkshuisvesting geen toestemming zal geven bouwgrond voor deze prijs aan te bieden. Het college concludeert dan ook dat een aantal plannen uit het ontwerp- bestemmingsplan moeten vervallen me de omdat er ideeën in staan die inmid dels achterhaald zijn. Men was van plan een bestemming vast te leggen voor een huisdierencentrum voor Kotex en het lag in de bedoeling de Texelse Autocentrale aan het Schilderend te verplaatsen naar Den Burg-west. Kotex wil liever naar De Mars en het garagebedrijf voelt er ook niet veel voor te verhuizen naar een rela tief duur gebied. Burgemeester en wet houders willen echter toch een onder zoek naar de huidige mogelijkheden om huisdierencentrum, garage en eventueel kantoren op de geplande plaatsen te rea liseren. Als die mogelijkheden gering of niet reëel zijn zal het gemeentebestuur kijken of de bestemmingen gehandhaafd moeten blijven. De kavelprijs in het bouwgebied moet volgens het college terug gebracht wor den tot ongeveer 13 mille door het aantal woningen in het gebied te verhogen, het nieuwe woongebied anders te ontsluiten en kostbare plannen zoals aankoop van het pand Molenstraat 79, het bedrijven terrein van Keijzer aan de Beatrixlaan en Bruining aan de Hollewal achterwege te laten. „Het financieel tekort zal eerst omgebogen moeten worden, voordat met dit ontwerp-bestemmingsplan aan het werk kan worden gegaan", aldus het college. Regisseur Alan J. Paluka schreef zelf het scenario en trad tevens op als produ cent van de spraakmakende film „Sop hie's Choice". Het verhaal wordt verteld vanuit het standpunt van Stingo, een jongeman van 22 jaren die in 1947 in New York kwam wonen. Zijn grote droom was schrijver worden. Geldnood deed hem verhuizen van Manhatten naar de goed kopere wijk Brooklyn. Hij nam zijn intrek in een groot gebouw dat de bijnaam „The Pink Palace" kreeg. Gedurende die zomer wilde Stingo zijn eerste boek schrijven. Zijn rustig leven wordt echter voortdurend verstoord door zijn nogal luidruchtige bovenburen. Het koppel be leeft blijkbaar een stormachtige roman ce, want de geluiden van hun vrijpartijen dringen moeiteloos door in Stingo's ka mer. Op een dag ontmoet hij de twee. Sophie, een beeldschone Poolse immi grante err Hathan, een Joodse intellec tueel. Stingo's leven verandert helemaal. Hij raakt in de ban van deze twee per soonlijkheden, en in het bijzonder van Sophie. Zij wordt een echte obsessie voor hem. Zij was katholiek, maar werd in de oorlog door de Duitsers gevangen genomen en naar Auschwitz gestuurd. Nu leeft Sophie steeds gekweld door schuldgevoelens omdat zij de hel over leefde waarin al haar dierbaren zijn gestorven. Haar houding is vreemd maar betoverend. Stingo, die alles doet om zijn maagdelijkheid te verliezen, raakt hopeloos verliefd op deze geheim- Tot nu toe waren er twee milieuklach- tentelefoons in Noordholland, één voor tijdens en één voor buiten de kantoor uren. Deze situatie werd als verre van ideaal gezien. Er is gezocht naar een mo gelijkheid om te komen tot één nummer dat dag en nacht gebeld kan worden en voor de hele provincie geldt. Dat is ge lukt en vanaf heden is de milieuklachten telefoon van de provincie Noordholland 24 uur per dag bereikbaar onder num mer 023-310200. 'Allé bewoners van Noordholland kunnen milieuklachten (bv. klachten over stank of lawaai-overlast, bodemverontreini ging e.d.) melden aan de klachtentele foon. De privacy van de indieners van de klachten wordt gegarandeerd, aan iede re ontvangen klacht wordt aandacht ge schonken en iedereen die een klacht heeft gemeld krijgt antwoord. Ter gelegenheid van bevrijdingsdag wordt zaterdag 5 mei in De Waal een rommeltjesmarkt met fancy fair gehou den, in en rond dorpshuis De Wielewaal. Bezoekers zijn welkom vanaf 13.30 uur. De baten zijn voor de kas van de Redmer IJskaschool. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, A. v. Hol landstraat, P. v. Cuyckstraat, Elemert. De Cocksdorp en Eierland Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door oudercommissie en leerlingen van de o.l. school. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de straat te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. De onbekenden die vorige week de vlaggen weghaalden bij Garage Grisnigt in Den Burg hebben ook hun slag gesla gen aan de Spinbaan, waar ze twee vlaggen wegnamen bij het elektronica bedrijf van Jan Brouwer. Hij mist een B Et O-vlag en een Onkyo-vlag, samen ter waarde van 7160,—. zinnige vrouw. Hij brengt vrij veel tijd door met haar en wordt daardoor Sop hie's vertrouweling. Hij merkt dat ze met alle macht een vreselijk geheim tracht te onderdrukken, en dat wordt een keer punt in Stingo's leven. Ware het niet dat Meryl Streep eigen lijk nog aan het begin van haar carrière staat, dan zouden we nu a' kunnen zeg gen dat dit haar levenswerk is. Meryl Streep slaagt er moeiteloos in om alle karaktertrekken en al de emotionaliteit van Sophie uit te drukken. Zij is beurte lings dolverliefd, wanhopig, opgewekt, triest, verstoord, dromerig en zet op de ze manier één van de meest markante vrouwenrollen van de laatste jaren neer. Terecht kreeg zij hiervoor een Oscar uitgereikt. Het acteertalent in „Sophie's Choice" blijft echter niet beperkt tot Meryl Streep alleen. Er valt ook intens te ge nieten van het spel van twee fascineren de nieuwkomers, namelijk Kevin Kline, als Nathan en Peter MacNichol als Stingo. Het erkende meesterwerk draait van donderdag tot en met maandag. Film- gangerleden hebben echter alleen don derdag reductie. De kassa opent om 19.15 uur. De voorstellingen beginnen om 19.30 uur i.v.m. de lenqte van de film. De heer d'Urso, eigenaar van het Italiaanse restaurant Vincenzo aan de Weverstraat 39 mag een gedeelte van de garage achter zijn bedrijf be nutten voor het maken van toiletten en een nieuwe pizza-oven. Formeel is het bouwplan in strijd met het uitbreidingsplan Den Burg omdat de strikte scheiding hoofdgebouw bijgebouw wordt losgelaten. De garage wordt nu gedeeltelijk hoofdgebouw maar het college vindt dat niet zwaar wegen ten opzichte van de argumenten dat het hier een interne verbouwing be treft en dat het geen uitbreiding van het hoofdgebouw is in de „meest elemen taire zin" van het woord. Het restaurant wordt bijvoorbeeld niet uitgebreid. Volgens B. en W. is het niet de bedoe ling om met het bestemmingsplan 'ver starrend' te werken en aangezien de bu ren klachten hadden („al dan niet ver meend" aldus het college) over stanko verlast is verplaatsing van de pizza-oven gewenst. Het maken van toiletten in de garage wordt ook terecht genoemd om dat het personeel nu gebruik maakt van de wc's in het restaurant. Na het volgen van de assistentencur sus van het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond zijn de volgende cur sisten geslaagd voor zowel het theorie als praktijk examen: Saar van der Kooi, Justien Ramaker, Jeanet Boogaard, Mark Peter. Bakker, Martijn van Hengel, Ingrid van Lubek, Daniëlle Roeper, Ste- fanie van der Brink, Tascha Witte, Ma- riëlle Vonk, Francien Dijt, Astrid Tuntel- der en Sander Mantje. Met behulp van de assistenten hoopt GVT zowel de kwantiteit als de kwaliteit van de gymnastieklessen te verbeteren. In het artikel over het promotieconcert voor het jazzfestival dat in de vorige krant stond is de datum waarop het con cert wordt gegeven niet genoemd: 5 mei, aanvang 22.00 uur in „De Lindeboom". De Baha'i gemeenschap van Texel or ganiseert voor een ieder die mee wil doen op 5 en 6 mei a.s. een Baha'i ver diepingsweekend met als thema: „De schoonheid van Gods nieuwe wereldor de". Het weekend wordt gehouden in het Baha'i centrum aan de Weverstraat 106 te Den Burg. Daarnaast is er speciaal voor die men sen die niet het hele weekend mee willen doen op zaterdag vanaf 20.00 uur in het Baha'i centrum een informatieavond, le dereen wordt uitgenodigd hierbij aanwe zig te zijn. Voor aanmelding aan het hele wee kend en voor informatie bellen naar het Baha'i centrum, telefoon (02220) 2975.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7