I Brandweerdemonstratie wordt groots opgezet Terugploegregeling voor sportvoorzieningen Kraaksters verlieten Zwaanstraat 4 l Vrees voor escalatie geweld Geen stankhinder meer -van viskraam? Gilde reisje Jeugdavonden windsurfclub „Soft discount" bij Maas in De Koog Prom-concert zeer geslaagd Nog meer vlaggen wc PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 |G 8 ME Vrijdagavond hebben de twee kraaksters, meisjes van 17 en 18 jaar, het een week eerder gekraakte pand Zwaanstraat 4 verlaten. Uit vrees voor agressie van cafébezoekers in het weekend besloot men het inmiddels zwaar gebarricadeerde woonhuis te ontruimen. Vrijdagmiddag was een brief bezorgd van het gemeentebestuur waarin de bewoonsters werden ge sommeerd het pand in ieder geval voor 17 mei weer leeg op te leveren, om dat de kraakactie onrechtmatig was. Nadat de meisjes Zwaanstraat 4 had den verlaten is het huis door de gemeente aan de achterzijde dicht getimmerd. De gemeente stelt de kraaksters aan sprakelijk voor de schade die aan de wo ning is toegebracht en naast de vernie lingen die vorige week zaterdag en zon dag zijn gepleegd door Texelse jongens (die in conflict raakten met kraaksters en sympathisanten) betekent dit dat de schade die is veroorzaakt door het aan de achterzijde barricaderen van het pand ook op rekening kan komen van de kraaksters. De beide bewoonsters besloten het pand vrijdagavond al te ontruimen nadat jeugdwerker Jan Kramer met beiden had gesproken. Bij het gemeentebestuur bestond de vrees dat de agressie van vo rige week in het weekend zou escaleren. Er waren geruchten dat de kraaksters versterking van de vastewal zouden krij gen om de jongeren die hen rond konin ginnedag bedreigden „mores te leren" en ook vreesde men bij de gemeente voor een groeiende animo onder uit gaande jongeren om de kraaksters met vrienden het leven zuur te maken. Oplossing Volgens de kraaksters zijn ze vrijdaga vond vertrokken om een escalatie van agressie te voorkomen maar ook omdat de gemeente overwoog het pand met een te ontruimen. Net als de kraakactie zou dit onrechtmatig kunnen zijn maar het gemeentebestuur was in discussie over het verkiezen van een berisping van hogerhand of het voorkomen van ge weld. Die keuze hoefde uiteindelijk niet gemaakt te worden want op advies van Jan Kramer verliet men het pand. Laatstgenoemde bood aan deze week zijn best te doen om voor vervangende woonruimte te zorgen, als de kraaksters het weekend zelf vpor onderdak konden De viskraam van de firma Z. de Graaf en de patatkraam van Henk Koopman stonden gisterochtend weer op hun oude plaats op de markt, dus tegenover de modezaken van Moerbeek en horlogier Bakker. Zoals bekend waren beide kramen op last van het gemeentebestuur verplaatst naar het andere eind van de markt, in verband met klachten van de winkeliers over de baklucht die als een bedreiging van het koop klimaat werd ervaren. Zoals kon worden verwacht bracht de ze verplaatsing van het probleem geen oplossing, want toen kwamen de klach ten over stank uit de omgeving van de hoek met de Binnenburg. Bovendien diende de firma Z. de Graaf een bezwaar in bij de gemeente tegen de gedwongen verplaatsing, met als argument dat op de nieuwe plek een veel lagere omzet werd gemaakt. Bovendien had de gemeente eerst moe ten trachten de stankhinder op andere manieren terug te laten dringen door technische voorzieningen. Dat laatste is nu gebeurd. De afzuiginrichting boven de bakoven in de viskraam is voorzien van een vijf meter lange schoorsteen (haast even hoog als het raadhuis) waar door de baklucht beneden nauwelijks meer is te ruiken. Gisterochtend (bij noorden wind) functioneerde dit systeem bevredigend. Bij andere wind richtingen moet dat nog blijken. Het gaat om een proef van drie werken. Ten aanzien van de patatkraam van Henk Koopman is gebleken dat deze helemaal niet verplaatst had hoeven worden, om dat de bakinrichting reeds van stankwe- rende techniek is voorzien. Koopman stond dus weer op zijn oude plaats zon der de plicht de stankhinder (nog) verder terug te dringen. Branches Zoals bekend beslist het college van daag over de bezwaren die door diverse marktkooplieden zijn ingediend tegen de brancheverdeling. Hangende deze beslissing mochten de kooplieden giste ren alles verkopen wat zij wilden, er werd hen althans meegedeeld dat er niet zou worden opgetreden. Dat was een beetje sneu voor Fred van der Werf van de firma Lunter die zich in tegenstelling tot zijn opstandige collega's stipt hield aan de nu nog geldende beperkende be palingen. Bij het begin van de markt kreeg hij van de marktmeester de indruk dat dit op prijs werd gesteld (al was er dan geen sprake van optreden) en pas in de loop van de ochtend kreeg hij van een andere ambtenaar de verbaasde vraag waarom hij al zijn spullen niet in de kraam had. Van der Werf haalde toen nog wat bollen katoen uit zijn winkel, maar dat maakte voor de handel van die dag niet zo veel meer uit. zorgen. Op het aanbod om met het jeugdwerk een oplossing te zoeken voor de problemen zijn de kraaksters (nog) niet ingegaan. Jan Kramer zegt op eigen initiatief te hebben bemiddeld omdat hij vreesde dat er, ook zonder krakersversterking van de vaste wal, klappen zouden zijn gevallen. ,,Het pand ligt tussen de cafés en onge regeldheden lagen daardoor voor het oprapen", aldus Kramer. ,,Met dergelijke acties is niemand gediend." Hij meent echter dat de agressie tussen „punkers" en andere jongeren grotendeels los staat van de kraakactie. Regelmatig komt het in het weekend tot harhandig treffen tussen deze groepen jongeren. Verhuur Wat er met het ontruimde Zwaanstraat 4 gaat gebeuren is nog niet bekend. De gemeente had het pand ver kocht aan Doek Witte, exploitant van café De Zwaan, maar laatstgenoemde wil van de koop af omdat hij niet aan de financiële verplichtingen denkt te kun nen voldoen. Het college heeft nog niet besloten hoe deze kwestie moet worden afgehandeld. Mogelijk zal tot verhuur worden overgegaan. Inmiddels heeft een nieuwe gegadigde zich voor de woning gemeld. In het nieuwe bestemmingsplan van Den Burg krijgt Zwaanstraat 4 naast een woon bestemming ook een horecabestem- ming, mede omdat het pand als woning niet aantrekkelijk is, liggende aan de nachtelijke „looproute" tussen cafés en discotheken. Het reisje van het katholiek Vrouwen gilde gaat donderdag 10 mei naar de Broekerveiling, Hoorn, met het treintje naar Medemblik, vervolgens naar Enk huizen voor diner en bezoek aan het binnen- en buitenmuseum! Vertrek van de Elemert om 6.30 uur en terug met de boot van 19.30 uur. Er zijn nog een paar plaatsen open. Belangstellenden kun nen zich aanmelden bij de reiscommis sie, tel. 02220-2424. ledereen kan inschrijven. De jeugdavonden van Windsurfclub Texel beginnen donderdag weer. Tijdens deze avonden kunnen jeugdige surfers die al een beetje kunnen surfen of die een surfcursus gevolgd hebben zich ver der onder deskundige leiding bekwa men. Alle jeugdleden en belangstellen den zijn vanaf 18.00 uur welkom op het strandje bij Dijkmanshuizen. Jeugdleden die niet in het bezit van een surfplank zijn kunnen op deze avonden een plank van de club huren, kosten ƒ5, per avond. Voor verdere inlichtingen en voor aanmelden als jeugdlid kan men terecht bij J. van Vooren, tel. 02220-3127; D. Eel- man, tel. 02220-3981 of W. v.d. Gracht tel. 02220-4538. ondernemers-aktiviteil g 8 mei senteraa nvang 1ï Buuretoi Vlucht l De supermarkt van Joop Ma ,r_ Dorpsstraat/Nikadel in De Ko; de afgelopen dagen een vrij ïnol" >eft in arvergad wijziging van het interieur oniT" De hoofdingang is nu definit ar^ere ov -plaatst naar de Nikadel en de h; emg de oude ingang aan de Dorpssti de winkel getrokken. De hele ,tot ruimte ademt door een ge snbare opstelling van produkten en i'|tieke kleuren (groen-oranje) een ande ;(jag 9 i jdesbere kerk v£ Eén en andere hangt samen mei dat Maas thans niet meer is aanc bij de Sperwer organisatie maar'!een da en Jelgersma, wat volgen 'ur krujs vooral gunstige effecten heeft 0[06 zen. Aan het drukken van de p heerscc haast alles ondergeschikt gemaa Ulo he dat het belang van presentatie kundig personeel toch niet uit h( t verloren, heet de nu gekozen we discount", waarbij bekende me len zo concurrerend mogelijk' aangeboden. Zegeltjes word- Vorm De brandweer oefent de laatste tijd ook op andere zaken dan alleen brandbestrijding. De dame die hier in paniek uit haar rokende stulp vlucht is in werkelijkheid een flink uit de kluiten gewassen brandweerman. Tijdens de oefening van gisteravond werd alvast een voorproefje gegeven van wat zaterdag te gebeuren staat De brandweerwagen staat officieel nog te boek als onderdeel van het rollend materieel van de brandweer, maar hij zou het ook niet gek doen in een museum. mei vu jksfees meer verstrekt. Een belangrijk zijn aantrekkelijkheid moet de z; lenen aan de „versgroeperï groenten) en de compleetheid assortiment. Het bedrijf heet nu Almarkt". Volgens dezelfde wordt straks gewerkt in de vestig Maas aan de Gasthu 6nheid Vogelenzang in Den Burg. D< men wat later van start dan de be was, waarschijnlijk rond Pinkste gelijk wordt in een deel van dit ook de vestiging van Brons geopend. De zaak in De Kooc woensdag met een feestelijk heropend. rgroen Dertig meter gevel, compleet met verdiepingen, openslaande luiken en deuren, gasbranden, oliebranden, schuimblussen, werken met de handspuit. Dat zijn allemaal bestanddelen van de demonstratie die zater dagmiddag door de brandweer wordt gegeven op het parkeerterrein aan de Emmelaan in Den Burg. Daarnaast wordt een tentoonstelling ingericht in het RSG gebouw, die zowel zal gaan over de geschiedenis van de Texelse brandweer als over moderne manieren van brandpreventie. Eén en ander speelt zich af tussen 14.00 en 16.00 uur. De mensen van de vrijwillige brand weer zijn al geruime tijd bezig met het bijeenhalen van informatie en foto's en met het op andere manieren voorberei den van de presentatie. Voor de fototentoonstelling werden de archieven van de plaatselijke fotografen en de pers doorzocht. Bovendien kon het nodige uit privé-fotoverzamelingen worden verkregen. Alles werd keurig ge reproduceerd en zoveel mogelijk chrono logisch bij elkaar gebracht. Dat is overi gens geen eindfase, het is de bedoeling dat zowel tijdens de tentoonstelling als tijdens de daarop volgende reünie van oud-brandweerlieden de herinneringen die door de beelden worden opgeroepen bij mensen die „erbij waren" vastgelegd worden, zodat de geschiedschrijving zo compleet mogelijk kan worden. Eén en ander zal uitmonden in een boekje. Naast de historie krijgt de voorlichting een ruime plaats toebedeeld op de ten toonstelling. Het ministerie van Binnen landse zaken heeft een videopresentatie met diverse brandweerfilms beschikbaar gesteld, waarschijnlijk is er ook een film van het brandwondencentrum in Bever wijk en een aparte videopresentatie van het gasbedrijf, dat ook een balie zal in richten. Daar wordt informatie gegeven over hoe veilig gas en hoe onveilig de aansluitingen en apparatuur soms kun nen zijn. De brandweer zelf richt natuur lijk ook een stand in. De demonstratie wordt gehouden on der het motto „Brandweer vroeger en nu". Ook hier wordt dus aansluiting met de historie gezocht. De korpsen van Westzaan en Koog aan de Zaan stelden respectievelijk een handspuit en een an tieke motorspuit beschikbaar. Getoond zal worden hoe vroeger met emmertjes water aan brandbestrijding werd gedaan en de ontwikkelingsfasen die daarna zijn gekomen. Ook hetschuimblussen zal daarbij niet ontbreken. Speciale-appara tuur daarvoor komt uit Den Helder even als een grote hulpverleningsauto. De kleine hulpverleningswagen die op Texel is gestationeerd heeft zijn nut al menig maal bewezen. Deze zeer veelzijdige voertuigen zijn uitgerust voor het hulp verlenen bij ongelukken en dergelijke. Voor de coördinatie van het berichten verkeer bij rampen is er een verbindings- commandowagen. Dat is een soort mo biele verbindingscentrale die alle moge lijke communicatiematerialen aan boord heeft, zodat de verschillende verbin dingsmiddelen van politie, brandweer en andere hulpverlenende instellingen met elkaar in contact gebracht kunnen wor den. Met deze wagen is al eens geoe fend op Texel. Het spreekt vanzelf dat in geval van werkelijke calamiteiten aan de overkant deze beide wagens niet aanwezig zullen zijn. Ze kunnen in normale omstandig heden naar Texel komen omdat de ande re korpsen uit de regio Den Helder zullen bijstaan als dat nodig mocht zijn. Het parkeerterrein aan de Emmalaan zal ingrijpend van uiterlijk worden gewij zigd. Een negental huisjes wordt nage bouwd. Hier wordt onder meer getoond hoe iemand zich via een springzeil uit een brandend huis kan redden. Er wor den auto-ongelukken gesimuleerd, een tankwagen zal omslaan en in brand ra ken. Gedemonstreerd wordt hoe olie- en gasbranden geblust worden. Het programma van de demonstratie zal een aantal keren herhaald worden, zodat de belangstellenden ook in de gelegen heid zijn de gelijktijdige tentoonstelling te bekijken zonder iets te missen. Meer nog dan vorig jaar, met de Dutch Swing College Band, mag het promotieconcert van het jazzfestival 1984 een succes worden genoemd. Hoewel The Platters weinig met jazz hebben uit te staan waren de optre dens van deze close-harmony groep zaterdagavond in een bomvolle schouwburgzaal van hotel De Linde boom een welkome afwisseling naast het jazzy-geweld van de top- formatie „De Onderlinge van 1975". De bijna 400 Texelaars die het promo tieconcert bezochten waren ook niet al lemaal voor de jazzklanken gekomen, want een meerderheid wist na twee op tredens twee Platters-toegiften af te dwingen en dat werden de grootste suc cessen van de groep: Only you en The great pretender. Dat het een optreden met bandopname en geen live-orkest betrof en dat de grapjes tussen de num mers door wel erg gekunsteld waren Tegelijk met het stelen van v Garage Grisnigt en bij Jan (waarvan al eerder melding wi maakt) blijken ook drie vlaggen verdwenen bij Gebr. Schoorl B,\ Waalderstraat. Weggehaald were reklamevlaggen, resp. van Siem; to Quelle en Erres. on 16 vormde voor het publiek blïjkba; bezwaar, al zal dit ook te maken gehad met het feit dat de Amei exacte copieën ten beste .gaven.v wereldsuccessen. me Ri er er De Onderlinge van 1975 speelt relaxt en improviseerde er soms lu los. Datzelfde gold voor het zan Connie van Bergen die echte jazz! Rj|< kers (After you're gone) afwisseltRik! slow-uitvoeringen van rockers als 66. Het orkest kreeg de danslustig de vloer en die sfeer zorgde er vi taart ook The Platters bij het tweede op EP dansers konden begroeten Het programma werd aan elkaar g door Hans van Willigenburg en da een goede keuze. De rap-praten presentator vulde de pauzes op n meedelen van de verschillende att die Texel Jazz 1984 tot een succes ten maken. Voor de mensen in Dejsc; boom leek dat echter overbodig, ren al helemaal in de stemming. Diuen Ernest Whrigt, de lead-zanger va Plattere, ook want hij sloot same sen" Connie van Bergen en „De Ondeexel van 1975" het concert af met een zinger: Oh when the Saints. par In het land zijn „terugploegexperimenten" gaande op allerlei gebied. Het gaat hier om het gebruiken van uitkeringsgeld voor het scheppen van werk, het „terugploegen" van uitkeringen dus. Van de 300 miljoen door het rijk be schikbaar gestelde guldens zijn er 31,5 miljoen bedoeld voor het bouwen van sportvoorzieningen. De gemeente Texel heeft onder het motto „niet ge schoten is altijd mis" een zestal aanvragen ingediend. Dat heeft weinig for mele waarde, het gaat hier slechts om een inventarisering van de behoefte. Dat vertelde administrateur van de Sportraad Ger Praamstra gisteravond tij dens de sportraadsvergadering. Hij was onlangs door de provinciale sportraad geattendeerd op de mogelijkheid om bij de Nederlandse Sport Federatie plannen die in aanmerking zouden komen te mel den. In zijn hoedanigheid van ambtenaar sportzaken heeft hij dat toen ook gedaan en wel zo snel mogelijk, de uiterste inle verdatum was namelijk 25 april. Het is de bedoeling dat van in aanmer king komende plannen een „stuwmeer" wordt gevormd waaruit het ministerie van WVC zal kunnen putten als de terugploegexperimenten voor de sport er komen. Dat hangt af van onder meer de uitslag van de experimenten die nog lopen. De projecten moeten aan de volgende eisen voldoen: 70% van de uitvoering moet gebeuren door mensen die langdu rig werkloos zijn geweest. Er mag geen andere manier zijn waarop de plannen tot stand kunnen komen, de projecten moeten arbeidsintensief zijn en de overi ge projectfinanciering moet rond zijn. Dat laatste wil zeggen dat voor de kosten die niet uit het terugploegfonds betaald kunnen worden geld gevonden moet zijn. Structureel Volgens de NSF zijn de terugploeggel- den niet „structureel", dat wil zeggen dat die fondsen geen blijend karakter hebben en daarom dus ook geen werk gelegenheid voor „altijd" kunnen scheppen. De werkgelegenheid die di rect door het project ontstaat is dan ook voor niet langer dan voor de duur van het project. Veruit het grootste door Texel aange melde plan is het artikel 11 gebied in De Koog, dat is geraamd op ruim dertien miljoen gulden. De zwembaden voor de dorpshuizen van Oosterend en De Cocksdoro, de nieuwe sportzaal voor Oudeschild, een extra administratieve kracht voor de Sportraad en een over dekte manege zijn de andere vijf. Praamstra weer erop dat de besluitvor ming bij deze terugploegregelingen soms zeer snel kan verlopen, maar dat het melden van de plannen geen enkele hoop mag geven. Systeembouw Deze bouwplannen kwamen ook aan de orde bij het bepalen van de prioritei tenlijst voor investeringen die de Spor traad in het komende jaar wil hanteren. Besloten werd de nieuwe gymzaal voor Oudeschild op die lijst te handhaven. Praamstra had namelijk in overleg met de dorpscommissie onderzocht of er geen goedkopere mogelijkheden waren dan het al afgewezen plan dat exclusief BTW en sportvloer ƒ732.000,— zou moeten kosten. Dat hield in dat bij de la gere school een zaal in dezelfde bouwstijl als de school zelf zou worden neergezet. Bij systeembouw bleek dat bedrag teruggebracht te kunnen worden tot 4'/2 ton inclusief de sportvloer. Als dan ook nog terugploeggelden beschik baar zouden komen zou het plan wel eens haalbaar kunnen te zijn. Een hele hoge prioriteit werd toege kend aan de renovatie van het A-veld van SV Oosterend, vooral op aandringen van Willem Roeper en Jannie Koning- Kistemaker. Die opknapbeurt is begroot op ƒ30.000,—. Andere grote prioriteiten werden toegekend aan de bouw van een vissteiger in het Mareplan, een in het af gelopen jaar geweigerde investeringsub sidie voor tennisclub Deuce, een in vesteringssubsidie voor de vloer van het dorpshuis van De Waal en de aanleg van een fietscrossbaan in Den Burg, waar van overigens werd gezegd dat deze er al is. Ook de besluitvorming voor de Waal der sportvloer is al rond, terwijl Deuce al een kantine aan het bouwen is. Het geld voor de vissteiger is ook al beschikbaar gesteld, zodat de Sportraad blijkbaar een behoudende koers wenst te varen. Overigens zijn diverse nieuwbouw- plannen niet van de prioriteitenlijst afge voerd, maar die werden op het tweede plan gezet. Daar staan nu o.a. de over dekte manage, de uitbreiding van de berging van het Beatrixlokaal en de aan leg van een soft- en honkbalveld op de vernieuwde ijsbaan. Eén procent De zogenaamde „één-procent- operatie" van wethouder N. C. Baren- dregt passeerde de Sportraadrevue. Ba- rendregt wil ingaande dit jaar elk jaar een procent op de gemeentebegroting be zuinigen en daar moeten alle van de ge meente afhankelijke instellingen aan meedoen. Het sportraadbestuur was unaniem van mening dat de raad voor de komende tijd genoeg had ingeleverd door de korting van ƒ22.500,— op het zomerrecreatiewerk. Dat bedrag zal de korting uiteindelijk zijn als de gemeente- )to 1 inah raad vanavond akkoord gaat mi[)en adi tro toekennen van ƒ7500,— aan dat vu de pot onvoorzien van Welzijnsstichting. Daarmee volgt de Sportraad lijn die waarschijnlijk door de zijnsstichting gehanteerd zal Praamstra vertelde dat de WST va is naar voren te brengen dat de op het zomerrecreatiewerk samei wat meevallers op de begroting en aangekondigde 2%-korting op de nigingssubsidies de 2% (1984 oplevert die nu gevraagd wordt, de instellingen dezelfde korting gebruiken is mogelijk omdat hei voor de Sportraad via de WST strids Dfege Raad van St< De bestuursleden van de Spoi waren unaniem van mening da itri Arob-procedure tegen de korting van zomerrecreatiewerk doorgezet worden, ook al is het verzoek oir snelle beslissing afgewezen. Het rechtsorgaan vond dat de Sportraaj doende tijd heeft gehad om haar' te wijzigen en bovendien was de b(|V ken arbeidsplaats niet in gevaar men. Geen snelle beslissing dus, de Raad van State was wel van mi r9 dat er „zeker bedenkingen tege? door de verweerder gemeente, gevoerde procedure zijn aan te vo£[ Met name de plotselinge ombuiging het jarenlang gevoerde beleid zc overleg met de Sportraad en zonder nisname van het evaluatierapport den als voorbeeld van dat bedenk^ handelen genoemd. Deze eerste voor de Sportraad gunstige beslissing hoeft dus niettf tekenen dat het eigenlijke bezwaar wordt afgewezen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2