eel belangstelling bij Dronken fietser gepakt door politiehond Texelaars voor de balie Granaat Milde straf wegens twijfelachtig handelen irijfavond Amnesty 700,- voor dierenproject idmer IJska school iproject arvoor a Onder h ouderraad PAGINA 5 TEXELSE COURANT Ook hier voltrok zich alles op de bekende wijze. De belangstelling was wat minder dan op de begraafplaats op de Hoge- berg. Na een rondgang over de begraaf plaats zelf, werden bij het beeld aan de Kogerstraat kransen en bloemen gelegd. Verkenners van Scouting Texel hesen nationale vlag en iemand van het Kon. tromDetFanfare 9af een S'9naa' °P de "et Engelvaart legt de krans namens de gemeente. Rechts secretaris J. van Dijk. ambtenaar A. van Opstal, het echtpaar hl C Baren- P dregt en gemeentebode J. Bugel. Op de achtergrond de Russische delegatie. tussen de agrariër en de familie van het transportbedrijf. De Texelaar bevestigde dat. ,,Een personeelslid is door deze fa milie ook eens van vernieling beschul digd. Hij vertelde mij dat hij dat niet ge daan had en toen heb ik hem geloofd. Dat nemen ze me nog altijd kwalijk, maar ik geloof nog steeds dat die man dat niet gedaan heeft. Dat kon tech nisch ook helemaal niet. Net als dit ge val." De rechter ging niet verder op dit „akkevietje" in en ook de officier wilde ,,de spanningen tussen deze families buiten zijn requisitoir houden." „Door onenigheid in het verleden zul len de verhalen over deze zaak van beide kanten wel gekleurd zijn. Feit is dat er met een stuk bamboe op een ruit is geslagen", aldus Mr. W. Jansen. Ook stond voor hem niet vast of de wagen had gereden of stil stond op het moment dat er geslagen werd maar de vernieling had plaatsgevonden. „Of de reactie van de verdachte terecht was kan ik niet be oordelen en is ook niet zo relevant." Folklore W. Jansen vond het een „folkloristi sche" zaak en voordat hij zijn eis, hon derd gulden of twee dagen hechtenis noemde, bedacht hij ter plekke een ge dichtje wat de „folklore uit Oosterend" volgens hem aardig typeerde: „De her der die zijn schapen voert en met zijn stok een ruit beroert." De agrariër rea geerde met de opmerking dat hij dit een flauwe benadering vond. „Het was een soort verweer. Hij reed maar door met die brullende motor. Hij stopte niet voor mijn vrouw en niet voor mijn beesten. Toen hij mijn knie raakte kon ik niets anders." Raadsman Mr. Feikema kreeg de la chers in de rechtzaal op zijn hand toen hij enkele foto's overhandigde van de voorruit, met een vergrootglas. Dat laatste was nodig om „het scheurtje" in de ruit goed te kunnen zien. De foto's waren volgens de advocaat vorige week genomen en ook de andere vrachtwa gen van het bedrijf had een klein scheurtje in de ruit. Blijkbaar kan men rustig een jaar doorrijden met een ruit die door de aanklager als totaal vernield wordt omschreven." Feikema vond het jammer dat de rechter de in beslag ge nomen wandelstok niet had gezien. „Dan had u kunnen beoordelen of een dergelijk wapen in staat is een autoruit te beschadigen." De vrachtwagenchauf feur had de agrariër ook niet benaderd om de schade te regelen en volgens de advocaat was hier sprake van „plagerij" met voor zijn cliënt vervelende gevolgen. Noodweer De ten laste legging dat er opzettelijke en wederrechtelijk op de ruit was gesla gen kon volgens Feikema niet serieus genomen worden. „Van opzet was geen sprake. Mijn cliënt wilde de bestuurder waarschuwen. Het was een gevaarlijke situatie en dan mag je toch een teken geven. Met de armen zwaaien en schreeuwen had niet geholpen. Er is hier sprake van noodweer en hij probeerde zijn vrouw en schapen te beschermen." Feikema vroeg om vrijspraak en als dat niet zou gebeuren had hij liever dat de zaak werd aangehouden. Dan kon Mr. Udo de Haes eerst de wandelstok bekijken. De politierechter voelde niets voor aanhouding en vonniste vrijspraak. „Het slaan op de voorruit is wel be wezen. Maar de reactie van de ver dachte was alleszins gerechtvaar digd. De situatie was zeer bedrei gend en deze man kon in feite niets anders dan de chauffeur zo waar schuwen. Hij is hierbij ontslagen van alle rechtsvervolging. Op het strand bij de Badweg van De Koog werd een granaat van 15 cm lengte en 5 cm dikte gevonden, een bekend ty pe. De politie heeft het geborgen in af wachting van vernietiging door de Ex plosieven Opruimingsdienst. «langstelling van het publiek traditionele kranslegging op Russenbegraafplaats" op de berg is in jaren niet zo groot ge- Er waren zeker 200 personen, lens vijftig meer dan vorig jaar. te verklaren door het feit dat jdstip van de plechtigheid tevo- i de krant was aangekondigd, r de belangstellenden waren iersonen die in oktober hebben enomen aan de 10-daagse reis leorgië. ander verschil met vorige jaren it de herdenking in de avond werd [den, om zeven uur, dus vlak voor jemene dodenherdenking in Den Voor de rest voltrok alles zich vol- |het oude scenario. De deputatie je Sowjet Ambassade werd weer politieboot RP 15 van Den Oever ludeschild gebracht en werd vanaf loment begeleid door een afvaardi- van het gemeentebestuur. De et-vertegenwoording bestond ge uit personen die niet eerder voor de inking op Texel waren geweest en aangevoerd door de ambassade- P. Spirodonov. ben nog wel geprobeerd de herdenking dit jaar op 3 mei te houden om Beletsky er wel bij te kunnen betrekken maar van gemeentewege werd daartegen bezwaar gemaakt. De dag van de dodenherden king is 4 mei en daarvan wil men niet afwijken. Het Russische gezelschap bestond ver der uit de eerste secretaris V. Safronov met zijn vrouw, de derde secretaris E. Boutovt, de assistent militaire attaché I. Klytchikhine, het lid van de Sowjet han delsvertegenwoordiging K. Stoulov en de journalist V. Moltchanov. Laatstge noemde is correspondent van het Sow jet persagentschap Novosty. Hij is bezig een boek te schrijven. Eén der hoofd stukken daarvan gaat over Texel en de strijd die de Georgiërs daar hebben ge voerd. Hij heeft vrijdag de redactie van van de Texelse Courant benaderd met het verzoek artikelen over eikaars landen uit te wisselen voor wederzijdse publica tie. De Texelse Courant heeft laten we ten daarin alleen geïnteresseerd te zijn als deze artikelen een actueel karakter hebben en betrekking hebben op de banden tussen Texel en Georgië. ket bezorgd van Tamara Alexandra Lo- ladze, de in Nederland geboren en leven de dochter van Sjalwa Loladze. Later bleek dat ook bloemen waren ge legd bij de twee monumentjes die de af gelopen week op de begraafplaats zijn geplaatst. De delegatie Russen werd in het raad huis ontvangen door het gemeente bestuur. Dat kon maar kort duren want het gezelschap moest al spoedig naar de algemene begraafplaats aan de Ko gerstraat waar zoals gebruikelijk ook kransen werden gelegd tijdens de „alge mene" herdenking van de gevallenen. Niet op 3 mei nbassadeur Beletsky kwam dus niet hij was verhinderd omdat hij de an- „Russenherdenking" (in Amers- moest bijwonen. De Russen heb- maandelijkse schrijfavond van nesty International wordt gehou- op dinsdag 8 mei van 20.00 tot luur in de openbare bibliotheek, zijn voorbeeldbrieven aanwezig r het schrijven t.b.v. gevangen gemarteld en mishandeld zijn of den. zal worden geschreven voor pater fanam Singarayer in Sri Lanka die arteld is toen hij in eenzame opslui- werd gehouden. Hij zit sinds 1982 sngen in afwachting van zijn proces. Iruguay zit gevangen Lucia rzuage oa, een 25-jarige medisch studente, s gemarteld en bedreigd met ver- hting en een proces tegen haar it nog niet plaatsgehad, lerde gevangene waarvoor geschre- wordt is Joaquim Olano, een irige Baskische monteur. Hij is ge teld terwijl hij in eenzame opsluiting n het hoofdkwartier van de Guadria eind juli 1983. kan men zich deze avond opgeven mee te doen aan de sponsor- stocht naar Amsterdam op 30 juni. lere informatie te verkrijgen bij Jen- Vyassink, Vloedlijn 31, telefoon Moeizaam contact Verder is duidelijk gemaakt dat dit pas gewenst is als de briefwisseling die meerdere Texelaars momenteel trachten te starten met Georgiërs werkelijk van de grond komt. Na afloop van de reis in ok tober hebben tientallen mensen brieven en (vaak kostbare) geschenken naar ge orgiërs gestuurd die ze in Tbilisi en om geving hadden ontmoet. Tot dusver hebben slechts enkele een kort en wei nig zeggend antwoord gehad. De meesten hebben zelfs geen bevestiging van ontvangst gekregen, wat veel te leurstelling heeft gegeven onder de reizi gers die zich na de hartelijke ontvangst in Tbilisi en de daarbij wederzijds uit gesproken voornemens inzake vredelie vende, blijvende contacten wat anders hadden voorgesteld. In een tegenbezoek van een grote, niet van staatswege gese lecteerde groep Georgiërs aan Texel ge looft op dit moment haast niemand meer. De redactie van de Texelse Cou rant wil in een artikel dat in een Georgi sche krant zou moeten verschijnen dit probleem in tactische bewoordingen aan de orde stellen, maar uiteraard kon niet de garantie worden gegeven dat zo'n ar tikel wordt geplaatst. Het zal niettemin worden geprobeerd. Bij het grote monument op de be graafplaats werden kransen gelegd na mens de ambassade, de gemeente, de vereniging Nederland USSR en tal van particulieren, deels afkomstig van buiten Texel. Al eerder op de dag was een boe- Ruit vernield „Ik sloeg met dat bamboe stokje twee keer op de voorruit en op de deur. De deur had geen kras en ik kan me niet voorstellen dat ik de ruit heb beschadigd", zei een 62-jarige agrariër op de dagvaarding van de officier dat hij op 1 april vorig jaar „opzettelijk en wederrechterlijk" een ruit had vernield van een niet aan hem toebehorende vrachtwagen. De verdachte had op die datum enige schapen met lammeren twintig meter over de weg naar een stuk land gedreven en volgens zijn zeggen had de bestuur der van de vrachtwagen gezien dat hij daar mee bezig was op het moment hij in de cabine van zijn oplegger stapte. „Meneer wachtte niet even, maar reed op ons af. Tussen de schapen en lamme ren door. Ik schrok met rot toen ik een paar lammeren vlak voor de voorwielen zag en toen mijn knie werd geraakt door de bumper sloeg ik uit schrik met dat stokje tegen de voorruit en de deur, daarbij schreeuwend dat hij moest stoppen." Ritselen De vrachtwagenchauffeur was daarop uit de cabine gestapt en met zijn bijrijder naar zijn woonhuis in Oosterend gelo pen. De wagen bleef miden op de weg voor het damhek staan en even later was de politie gearriveerd. De verdachte leg de uit daat de betreffende stpk een bam boe wandelstok was die aan één kant gerafeld en stuk was. Door met het stok je te „ritselen" liet hij de schapen schrik ken en hij hield vol dat met een dergelijk „corpus delicti" nooit een dubbel ge laagde ruit vernield kon worden. Zijn vrouw had echter tegen de politie ver klaard dat ze een scheur had zien ver schijnen nadat met de wandelstok op de ruit was geslagen. De vrachtwagen chauffeur had verklaard dat de agariër had geroepen „Je wilt me doodrijden". Dat laatste was volgens de chauffeur niet juist. Hij was weliswaar tussen de schapen doorgereden maar stond al eni ge tijd stil voordat de man sloeg met de stok. De vrouw van de verdachte vertel de de politie ook dat ze erg was ge schrokken van de op haar afkomende vrachtwagen en dat haar man eerst ge roepen had en had staan zwaaien met zijn armen. Spanningen De wagen was echter doorgereden en beiden hadden de indruk gehad dat ze niet werden gezien vanuit de hoge cabi ne. „Ik ieder geval weet ik zeker dat de chauffeur geen idee had waar de lam meren liepen. Die kon hij niet zien, zo vlak voor zijn wagen". De politierechter had uit het proces verbaal begrepen dat er al eerder spanningen waren geweest )e fancy-fair die zaterdagmiddag, 'rijdingsdag, in De Waal werd ge- aden heeft ƒ1700, opgebracht. De nmeltjesmarkt met allerlei andere racties zoals schieten, het rad van intuur en een poffertjeskraam ek meer kooplustigen aan te trek- dan vorig jaar. werd de fancy fair op 30 april ge en moest men concurreren met in Den Burg. De op was daar ook naar ƒ1100,—. geld zal worden besteed aan een bij de Redmer IJska school al een kippenhok gerealiseerd het motto „Met de kinderen de dieren" wil de schoolleiding en een gevarieerde tuin ma- in het huidige plantsoen van de school. De Waalders hebben inmidels via een uitgebreid boekje kennis geno men van dit plan en er is overwegend enthousiast gereageerd. Het kippenhok is geschonken en door ouders opgek napt en ook de kippen zijn een ge schenk. Verder zijn al konijnen en ver schillende bouwmaterialen aangebo den. De exploitatie van de tuin, waarin nog een konijnenheuvel, konijnenhoek, een siertuin en een vijver moeten ko men, kost geld en de opbrengst van de fancy fair is vooral bedoeld voor de aan schaf van voer, stro e.d. Op de foto's een beeld van de gezellige fancy fair en het opgeknapte kippenhok in de schooltuin. Een 33-jarige vrachtwagenchauffeur stond vrijdagmiddag voor de Helder- se balie omdat hij op 12 juni vorig jaar dronken een fiets had bereden. Tij dens de rit in Eierland had hij problemen met zijn licht en hij poogde dit mankement tijdens het rijden te verhelpen. Daarbij verloor hij de macht over het stuur en reed in een droge greppel. Toen de Texelaar weer opstond keek hij recht in de ogen van een wachtmeester in burger die hem sommeerde mee te gaan naar zijn huis. Hij pakte de verdachte beet die zich weer losruk te waarna de wachtmeester een hond losliet die de man beet. Vrijdag moest de Texelaar zich verantwoorden voor het rijden op een fiets met een promil lage van 1.42 alcohol in het bloed, en verzet tegen aanhouding door schop pen en slaan. Van dat laatste werd de vrachtwagenchauffeur vrijgesproken. Correct De officier van justitie Mr. W. Jansen, vertelde dat een politieman 24 uur per dag in functie is en dat deze wacht meester juist had gehandeld toen hij zag dat er een fietser zonder licht reed. „Dat was de aanleiding. Toen echter bleek dat u flink wat gedronken had, handelde hij correct door u, via zijn eigen woning, op het bureau af te leveren", aldus de offi cier. De wet verlangt geen verzet tegen politiehandelen en het verzet dat de Texelaar had geboden kon dan ook niet door de beugel. „U hebt gerukt en ge trokken en het deze wachtmeester knap moeilijk gemaakt. U wist dat het een agent was." Voor beide overtredingen eiste de officier een geldboete van ƒ600,— of 12 dagen hechtenis. „Zeshonderd gulden is teveel" was meteen de reactie van de verdachte. Hij ontekende wederom dat hij geschopt of geslagen had. „Er was niemand bij die dat verhaal van de wachtmeester kan controleren. Het is zijn woord tegen het mijne maar ik weet echt zeker dat ik niet heb geslagen." Politierechter Udo de Haes achtte de eerste overtreding, het rijden onder invloed wettig bewezen maar was niet overtuigd van het tweede. Niet schoppen „Het schoppen en slaan is niet bewe zen. U hebt verzet geboden door in te genovergestelde richting te trekken dan de wachtmeester maar dat is het enige wat ik hier juridisch kan onderbouwen", aldus de politierechter. „Bovendien kan ik niet beoordelen of het optreden van de wachtmeester juist was. Misschien was die bijtende hond nodig, maar mis schien ook niet. Het lijkt mij twijfelachtig of hier juist gehandeld is en daarom moet het schoppen en slaan uit de aan klacht vervallen." De politierechter von niste ƒ300,— voor beide overtredingen. Politierechter Mr. J. J. Udi de Haes kon een lachje niet onderdrukken toen de Texelaar in krachtige volzinnen zijn verhaal deed. „Door dat morrelen aan mijn dynamo dook ik dat slootje in. Toen in die agent recht in zijn ogen keek, meldde hij zich niet als een ambtenaar in functie. Hij vertelde me dat mijn licht het niet deed maar daar was ik zelf ook al achter gekomen." Ondanks het niet melden van de wachtmeester begreep de verdachte dat hij met de sterke arm der wet van doen had. („Ik ken iedere agent op Texel per soonlijk"). De verdachte ontkende dat hij de wachtmeester had geschopt of geslagen. Hij was bij zijn arm gepakt en had zich losgerukt en verder had hij, vol gens eigen zeggen, geen verzet gebo den. De wachtmeester liet, volgens het proces verbaal, zijn hond los omdat de Texelaar wel degelijk flink verzet bood. Voor de balie verklaarde de chauffeur dat hij, nadat hij zich had losgerukt, door de hond „te grazen was genomen" en daarna rustig mee was gegaan naar de woning van de wachtmeester. Even later was hij naar het bureau gebracht, was een bloedproef afgenomen en de wond van de hondenbeet verzorgd. In het proces verbaal stond dat de verdach te bij de wachtmeester thuis en later op het bureau zeer kwaad was geweest en steeds bedreigende taal had uitgesla gen. „Absoluut niet", was het antwoord van de Texelaar op deze beschuldiging. „Ik was natuurlijk niet blij met de gang van zaken maar ik heb me verder correct gedragen. De politie heeft er achteraf een mooi verhaal van gemaakt." De poli tierechter vroeg of de Texelaar vroeger persoonlijke problemen of ruzie had ge had met de betreffende wachtmeester. Dat bleek niet het geval te zijn.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5