ZANGERES DOMINEERDE OPVOERING MANNENKOREN Quickynette breidt Koren Bode/schwing en Texel NIOZ houdt workshop over „monitoring" op zee Rijverbod Ten halve gekeerd Fancy Fair Thijsseschool Voorjaarsmarathon paardenvrienden [.ondernemers - akti viteiten Winnend lamsvleesgerecht voor ieder te proeven Schade bij aanrijding Duiven hadden tegenwind VERVOLG VAN PAG.l Oliebestrijding PAGINA 2 Het langdurig achter elkaar bestu deren van het (zee) milieu is noodza kelijk om een idee te krijgen van de kwaliteit van het zeewater of veran deringen in die kwaliteit. De term voor die voortdurende wetenschap pelijke „bewaking" is „monitoring". Monitoring op zee brengt speciale problemen met zich mee en die vor men het studieonderwerp van een workshop die op 6 en 7 juni wordt gehouden in het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee in 't Horntje. Daarbij zal worden vastgesteld wat tot dusver is bereikt, ook internationaal en er wordt een overzicht gegeven van de laatste wetenschappelijke ontwikkelin gen op het gebied van mariene monito ring, alsmede het overheidsbeleid en de uitvoering daarvan. Is de zee nou echt zo smerig? Kunnen we nog wel veilig in zee zwemmen of vis eten? Het zijn vragen die de onderzoe kers en overheid bezighouden. Onder zoekers proberen achter de mecha nismen te komen hoe de vervuilende stoffen zich gedragen in het zeemilieu; het hoe, wat, waar en waarom. De over heid heeft tot taak een beleid op te stel len en uit te voeren, bovendien berust de controle op de milieukwaliteit bij over heidsdiensten en instituten. Ook voor de zee. Het blijkt echter geen eenvoudige zaak op bovengenoemde vragen een antwoord te geven. Naast uiterst kleine verschillen in de ge halten vervuilende stoffen en de varia ties daarvan, blijkt niets zo veranderlijk als de natuurlijke omstandigheden van het milieu. Langdurig volgen van het zeemilieu is noodzakelijk om een idee te krijgen van de kwaliteit en/of de veran dering van de kwaliteit. Monitoring op zee kan plaatsvinden van niet biologische- (water, sediment, slib) en van biologische componenten (orga nismen, organen). Hoewel monitoring onderzoek niet nieuw is, blijkt steeds meer dat het geen simpele zaak is een dergelijk programma op te zetten en uit te voeren. Mede via het fundamenteel wetenschappelijk onderzoek worden nieuwe ideeën en technieken geïntrodu ceerd. Lezingen door vertegenwoordi gers van overheid en overheidsinstituten en onderzoekers aan (semi) overheids instituten en universiteiten bieden op 6 en 7 juni een „state of the art" en een toekomstvisie op het gebied van moni toring in het zeemilieu. Een uitgebreide plenaire discussie besluit de tweede workshopdag. Een 64-jarige Texelaar werd in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Kees-omlaan in Den Burg aangehouden, waarbij werd geconstateerd dat hij drank had gebruikt. Hij kreeg een rijverbod. Te gelijk bleek dat één van de banden van zijn auto glad was, zodat ook wegens dit feit proces verbaal werd opgemaakt. Het komt vrij veel voor dat in de den nen hout wordt gestolen van de stapels die langs de weg op afvoer wachten. Za terdag werd een Texelaar die bezig was enkele stammetjes in zijn auto te laden op heterdaad betrapt door de eigenaar (een loonwerker) van het hout. Nadat hij daarover was aangesproken legde hij het hout terug en werd er verder geen werk van gemaakt. De ouders en leerkrachten van de Thijsseschool in Den Burg organise ren 19 mei een fancy fair tijdens de officiële ingebruikname van het nieuwe aangelegde schoolplein. De opbrengst van de fancy fair is be doeld voor het plaatsen van speel toestellen op het plein. De feestelijkheden beginnen rpet een rondgang van KTF/DEK door Den Burg. Daarna zal onderwijswethouder P. A. Zegers het plein officieel aan de gebrui- kertjes overdragen. De fancy fair duurt tot ongeveer 14.00 uur. Zondag 20 mei houdt de vereniging voor Vrienden van het Paard weer de voorjaarsmarathon, waaraan ook door niet-leden kan worden deelgenomen. Er wordt vanaf 10.00 uur gestart (om de tien minuten) bij de Elizabethhoeve van D. Witte in De Westen. De deelnemers worden telefonisch geïnformeerd over de startvolgorde. De nieuwe wisselbeker wordt aangeboden door W. Goënga; de andere bekers door de familie Eshuijs van hotel Den Burg, waar s avonds om acht uur de prijsuitreiking wordt gehou den. We aan deze marathon wil mee doen moet zich uiterlijk zaterdag om 12.00 uur opgeven bij mevrouw J. de Wit-Roeper, Den Hoorn, tel. 02226-357. De Vereniging voor Vrienden van het Paard houdt dinsdag 29 mei de jaarver gadering (die deze keer heel belangrijk is) in De Lindeboom, aanvang 20,00 uur. De beide koren tijdens het zingen van het slotnummer. De sopraan Regine Haarmann vertolkte zaterdagavond zó mooi drie liede ren tijdens het gezamenlijke concert van de mannenkoren uit Bodelschwing (Nordrhein-Westfalen) en Texel, dat haar optreden het onbetwiste hoogte punt van de ook overigens uitstekende uitvoering vormde. De beide koren, onder leiding van respectievelijk Günther Bethke en Ab Kuik, bleken elkaar goed aan te vullen. Het Texels Christelijk Mannenkoor (bijna drie keer zo groot als het Duitse koor) excelleerde voral in het monumentaal, „donde rend", brengen van imponerende werken, terwijl MGV Frohsinn vooral in het meer subtiele werk uitblonk. het gebruikte instrument zeker niet slecht was, had een pijporgel zeker een dimensie aan het concert toe kunnen voegen. Frohsinn Het MGV Frohsinn 1882 Bodel schwing e.v., zoals het koor voluit heet, verklankte als eerste „Die Ehre Gottes aus der Natur" van Ludwig von Beetho ven. Hierbij viel direct het verschil in vo lume op tussen dit koor en het Texelse koor. Daarbij kwam dat de presentatie van de Duitsers ook veel bescheidener was dan die van hun collega's, zij zon gen ook individueel zachter. Dat in dat zachte ook hun kracht lag, bleek tijdens het tweede nummer, „lm Abendrot" van Franz Schubert. Dit lied werd inge houden gezongen, heel mooi. De „Hymne an das Lied" van Robert Edler en „Brüder, setzt euch für die Frieden ein" toonden dat het Duitse koor zijn vorm begon te vinden. Het laatste lied was een bewerking door Jacob Bürthel van de traditional „Down by the riverside". Piet Krayma liet als overgang naar het volgende optreden van het Texels Man nenkoor de „Siciliana" van J. S. Bach horen. Hij kreeg hiervoor een terecht langdurig applaus dat nog meer gedon derd zou hebben als hij het kerkorgel tot zijn beschikking zou hebben gehad.' Oud Holland „De één die sloeg de trommel en de ander zong uit volle borst: Dat gaat naar Den Bosch toe, zoete lieve Gerritje." Dit is een voorbeeld van de manier waarop Ab Kuik allerlei oud-Hollandse liedjes aan elkaar breidde tot één groot lied „Oud Holland", afgesloten met „Texel, mooi Texel." Dit lied staat al langer op het repertoire en het kwam er dan ook vlekkeloos uit. Goed verstaanbaar, zodat de mensen niet alleen van de zang maar ook van de leuke overgangen konden genieten. Het „Haleluja" uit de Messiah van G. F. Handel is een erkend geweld-stuk dat echter ook subtiele wendingen en pas sages bevat. Dat eerste aspect kwam bijzonder goed naar voren in de vertol king van het mannenkoor, het tweede minder. Wellicht was deze keuze wat pretentieus. Dat werd echter weer goed gemaakt met „King all glorious" van G. M. Vail, waarin Biem Vlaming met een heldere tenor een loepzuivere solo ten gehore bracht. Streisand werd gezongen in de film Cats. Deze vertolking maakte zo moge lijk nog meer indruk dan de vorige. Het applaus was daar dan ook naar. Amazing Het tweede optreden van Frohsinn was duidelijk beter dan het eerste. De ti tel van het eerste lied „Die Welt ist voll Musik" (There is music in the air) werd waargemaakt. Ook het tweede lied „Du liegst mir im Herzen", een volkslied in een arrangement van Franz Wildt kwam er goed uit. „La Montanara" werd ge zongen in een bewerking van Emil Rabe als „Das Lied der Berge" en het publiek luisterde geboeid. Het laatste nummer van het koor was te vens het beste. De Bodelschwingers zongen een bewerking door Jacob Bür thel van „Amazing Grace", een lied dat elke vertolker van het gevoelige werk op zijn repertoire heeft staan. Zo zong Mie- ke Telkamp het onder de titel „Waar heen, waarvoor". Sinds kort heeft het lied gelukkig weer een heel nieuwe la ding door de dramatische manier waar op Meryl Streep het in de film „Silk- wood" ten gehore brengt. De uitvoering van Frohsinn mocht er echter ook zijn. Het koor bleek in voorzitter Friedhelm Hertz een uitstekende bariton te bezitten die fraai soleerde. Het gezamenlijke slotnummer onder lei ding van Ab Kuik, het „Ambrosiaanse lofgezang" van E. Gebhardt in een ar rangement van S. Tremersma, liet horen hoe voortreffelijk de koren elkaar aanvul den. Het bracht het publiek tot een staande ovatie, zodat het lied nog een keer ten gehore gebracht moest worden. De avond werd besloten met toespraken en geschenken voor in het repetitielo kaal, over en weer. Daarbij werd me vrouw Westerman, die contacten met beide koren heeft en die dit optreden tot stand heeft gebracht, in de bloemen ge zet evenals de prima presenterende Bet ty Bakker. De prominente leden van het Duitse koor kregen een Hoornder hart, de andere een bos bloemen. Regine Haarmann was zichtbaar blij met het enorme applaus dat zij oogstte. Het programma werd geopend door de gastheren met „Jesus, bleibet meine Freude", van de barok-componist Jo- hann Sebastiaan Bach. Een mooi, maar wat spanningsloos gezongen lied. Direct daarna werd het publiek echter volledig geboeid door een prachtige vertolking van Aria en Priesterkoor uit Die Zauber- flöte van Mozart. De solo kwam voor re kening van Wop Rienks die met zijn zachte, maar zeer mooie bas indruk maakte. Het programmadeel werd afgesloten met „Dan zal ik zingen", een compositie van dirigent Ab Kuik. Een mooi, maar wellicht wat teveel op een toppunt ge zongen lied. Vervolgens het eerste optreden van Re gine Haarmann en haar begeleider Ul- rich Peuser. Het was duidelijk dat Haar man zich op een professioneel niveau bevindt, maar tijdens het zingen van aria nummer 21 uit het oratorium Elias van Frederik Mendelssohn Bartoldy had ze nog niet de band met hét publiek die ze tijdens haar tweede optreden zou op bouwen. Wellicht moest ze nog wennen aan de overigens uitstekende akoustiek en sfeer van de katholieke kerk van Den Burg. Haar begeleider was goed maar hield zich duidelijk op de achtergrond. De begeleidingsmuziek werd door hem en door Piet Krayma op een electronisch orgel gespeeld omdat het kerkorgel in restauratie is. Dat was jammer. Hoewel Roos Regine Haarmann zong op onnavolg bare wijze „Die letzte Rose der Som- mer", een volkslied dat de Duitse 19e eeuwer Flotow in zijn opera „Martha" verwerkte. Als „The last rose of sum mer" kreeg het onder meer bekendheid door een prachtige uitvoering van Nina Simone. Haarmann deed echter in ge voeligheid en zuiverheid niet onder voor deze Amerikaanse zangeres. Integen deel. Zij maakte volstrekt duidelijk dat mooie muziek niet gebonden is aan een klassieke of een soul-achtige benade ring. Het publiek, dat ademloos had zit ten luisteren, wilde haar niet laten gaan zonder toegift. Dat werd „Memory", een lied dat oorspronkelijk door Barbara De stomerij-wasserij Quickynette is deze week bezig haar winkelpand aan de Waalderstraat in Den Burg te ontruimen. De 70 m2 winkelruimte zal bij Albert Heijn worden getrok ken. Het wasserijbedrijf betrekt een ruimte in de schuur van Drijver Bouw aan het Wezenland. Een depot komt in het Reisburo Texel aan de Weverstraat. Tegelijk met de verhuizing wordt het machinepark aangepast aan het grotere aanbod. Joost Coutinho van Quickynet te: „Wij kunnen goed merken dat de Schager Dry Cleaning niet meer op Texel komt. Daarom hebben we een chemisch-reinigenniachine besteld die 25 kilo wasgoed per peer aankan, dat is tien kilo meer dan de vorige. Bovendien hebben we een stoomkast besteld, dat is een machine die ons werk bespaard." De ruimte aan het Wezenland is 65 m2 en wordt hoofdzakelijk voor productie ingericht. Mensen kunnen er wel hun wasgoed afgeven en ophalen. Het huis nummer is 5c, dat is een deur in de westelijke zijgevel van het gebouw. Het toonbankgedeelte zoals dat in de Waal derstraat aanwezig was komt echter in het Reisburo Texel, Weverstraat 36. Cou- Het bericht in de krant van 1 mei waarin melding werd gemaakt van het feit dat chef-kok J. W. Timmerman van hotel Opduin een tweede prijs had ge wonnen op het Concours Culinaire Grand Prix Mandarine Napoléon heeft onder de liefhebbers van lekker (Texels) eten veel reactie opgeleverd. Velen wil den de winnende gerechten (gevulde Texelse lamsschouder en flensjes souf- flé's) wel eens eten. De Opduin-directie heeft daarom besloten hiervoor een spe ciale avond te beleggen, donderdag a.s. om 19.00 uur waarbij tevens het Hol landse aspergeseizoen zal worden geo pend. Hotelgasten, passanten en speci ale genodigden zullen deze avond kun nen meemaken. Voor een officieel tintje (door het houden van een toespraak) zorgen de voorzitter van de Stichting tinho: „Dan hebben we geen ductie ruimte meer in het de mensen kunnen ons daar reiken. Een bijkomend voordeel samen met Joop Groen iemand kunnen nemen die zowel het aan kan nemen als de balie van bureau in de gaten houden. Er een arbeidsplaats bij. Bovendien ren we wederzijds van de loop in van de ander." Wegens de verhuizing is Quick deze week gesloten, met ingang gende week kunnen de klanten nieuwe adressen terecht. Daarbij depot Weverstraat op winkeltijde pend, terwijl het bedrijf aan hetV land op werkdagen van 9.00 toi uur open is. De depots in de buit- pen blijven onveranderd doorwerk- 48-uurs service wordt gehandhaai Aanmerkelijke plaatschade gevolg van een aanrijding die d dagmiddag plaatshad op het krui1" Keesomlaan-Beatrixlaan. Een 64 automobilist (van Texel) dié op dt)i trixlaan reed, wilde linksaf slaan, d somlaan in, om naar de Pontweg den. Hij lette daarbij niet op eem ligger (zijn aandacht werd get' door een stilstaande AOT-bus) zoo ze, een 33-jarige Texelaar, doorgang kreeg. Bij de botsing wei mand ernstig gewond. it Vr over Ie afc egen Dude Bera Zondag kwamen de Texelse duiviB|e a rug uit het Belgische Chimay, een£ stand van 339 kilometer. Het were 7l naar zelf is buitengewoon kwetsbaar. Eenmaal hier binnengedrongen olie kan er gedu rende lange tijd blijven en jaren effect hebben. Een effectieve bestrijding is dus noodzakelijk en dat is de reden dat Rijks waterstaat in het project deelneemt sa men met de EEG, de genoemde samen werkende onderzoeksinstituten en ook het bedrijfsleven (olie-industrie). Preventie De nu in de maak zijnde oliebestrij- dingsorganisatie is het gevolg van de planologische kernbeslissing Wadden zee die erop is gericht dit gebied te be schermen, te behouden en zonodig te herstellen. Dat leidde tot het besluit om een beheersplan „Bestrijding verontrei niging door olie" op te zetten. Dit plan voorziet overigens niet alleen in bestrij ding van olieverontreiniging maar ook in de ontwikkeling van speciaal materieel en maatregelen ter voorkoming van olieverontreiniging Ondergraven In de aanloopperiode zijn al diverse ef fecten van olie en oliebestrijdingsmiddel op het leven in de wadbodem bekend geworden, zo bleek uit een voordracht van dr. Peter de Wilde. Opmerkelijk was dat olie voor lang niet alle dieren in de bodem direct dodelijk is. De bekende B in tier io oallc dêfslL het zware vlucht want de duiven haddi[ezjji wind pal tegen waardoor er niet h )en dan ongeveer vijftig kilometer pe pcor werd gevlogen. Er werden totaal Kavon ven gelost. De uitslag voor zover b; king hebbend op Texelse eigenaarsjkstre Keyzer 1, 2, 9, 11; G. van Lingen 3, Bruining 4, 6, 10; Sj. Feenstra 5, i i herei zeepier bijv. kan er goed tegen, omdat dit dier voortdurend zand er$wel van de oppervlakte naar beneden om te verteren wordt de olie door de ren in de bodem gemengd en dat voor veel daar levende andere nismen desastreuze gevolgen. Een voelig dier is de kokkel. Hij bewijkt oude ter niet direct maar pas na twee tot maanden, wat samenhangt met voortplantingscyclus. Die sterfte echter weer gunstige gevolgen voi zeeduizendpoot („zager") die van kokkels leeft en daarom explosief neemt. Een schelpdier dat ook niel gen olie en/of dispergeermiddel kc het nonnetje. Het sterft, maar omdal nonnetje een belangrijk voedsel isi „hogere" diersoorten worden ook getroffen. Ook is gebleken dat de resten en de daarvan afkomstige c ponenten die in het water komen, remmend werken op de ontwikkel van wadslakjes, slijkgarnalen en alik 01 ken. Ook de combinatie van olie (niet altijd aanwezige) andere natuur factoren heeft effect. In de zomer de zwarte op het wad liggende olie warming van de bodem tot gevolg w door de daarvoor gevoelige schelp» ten worden vernietigd, dus zonder deze met de olie zelf in aanraking zijn weest. Deze en nog zeer vele andere schijnselen en hun onderlinge verb den zullen de komende drie jaar om werp van studie zijn. Over een jaar wr leni een tussenrapport uitgebracht en drie jaar het eindrapport. Ter gelegenheid van de presentatie streken een politiehelicopter en het patrouillevliegtuig van Rijkswaterstaat neer op het vliegveld Texel. 0 'ij de foto het intarieur van het vliegtuig met zeer verfijnde apparatuur waarmee olievervuilers op zee kunnen worden opgespoord. TEXELSE COURANT DINSDAG 15

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2