1 talaartjes edesberaad content et acties vredesweek 4^ -K- DE COCK EN DE MOORD IN SEANCE •n JgptPr; ip for Peace was publiekstrekker Gemeente koopt grond van Duin Voorverkoop Musicalkaartjes Lezing over vissen en vogels FAMILIEBERICHTEN JSDAG 15 MEI 1984 geen d centr iar nog rdeel is Tiand het e van i- Er ko ;ndien 3op in 5 Quick gang lanten Daarbij <eltijd i het 00 tol Je buit. jrwerki ndhaa TEXELSE COURANT PAGINA 3 meester J. A. Engelvaart liet ter afsluiting een witte duif los. ig wei jt Vredesberaad Texel is tevre- over het verloop van de acties afgelopen week voor de vrede igen de atoombewapening zijn ouden. Popke van Bruggen van Beraad: „We zijn vooral blij met "Ulviele adhesiebetuigingen. Mensen 'V' eenaar ons toe kwamen en vertel- wer: zelf geen actie te voeren, maar haddi|ezjjn dat wij dat wèl deden. Dat Hen we heel veel gehoord.' Het pconcert voor de vrede" dat vrij- aal 5Ejavond in een tent in de Wezen gehouden was dé pu kstrekker van de acties. Zo'n 400 ngstellenden woonden de optre- bij en dat waren niet alleen het kleine parkeerplaatsje bij de RSG. De aandacht van het publiek was echter toch meer gericht op de brandweerde monstratie, waar tussen de duizend en tweeduizend mensen naar keken. De burgemeester liet zaterdagmiddag bij deze stand een witte duif los, nadat hij nog eens gewezen had op het in de Sowjet Unie gelanceerde Texelse vre desplan"; door intensieve en massale onderlinge contacten van de gewone burgers van het Oost- en Westblok kan oorlog voorkomen worden. Mensen die elkaar kennen, maken geen oorlog. Ter illustratie van de waanzin van het krijgs bedrijf vertelde Engelvaart dat voor 50 miljard gulden per jaar de honger de we reld uit is. Dat blijkt niet te lukken, terwijl hetzelfde bedrag per week aan oorlog en defensie wordt uitgegeven. Tijdens de brandweerdemonstratie cirkelde nog een vliegtuig rond met de tekst: Texel tegen kruisraketten. Pop for peace Drie band speelden vrijdagavond voor de vrede maar eigenlijk was Who's Tal kin' de enige die met eigen maatschap pijkritische teksten kwam. Vooral het korte, verrassende ,,Mr. White House" kon toepasselijk worden genoemd. Deze band komt voort uit The Mess, waar zanger/gitarist en muzikale spil Hans Hopman en drummer Ben „animal" Bakker al deel van uitmaakten. Nieuw zijn zangeres/toetseniste Miriam Zegers en bassist Marten Zegel. Vooral de stem Whos Talking iwel voor de J e s s e n p o.§.t .a I s. voor de sstbrieven richting Den Haag meld- zich een dikke driehonderd deelne- En groot deel van de flessen ligt bij verschijnen van deze krant al in de ïdzee. Twee keer zijn er avondwakes ouden in de hervormde kerk van Den Beide keren werden die bezocht ongeveer 35 belangstellenden. En- tientallen mensen namen deel aan óallonnenactie die zaterdagmiddag afsluiting werd gehouden. De stand het vredesberaad was opgesteld op Om de plannen rond de r.k. kerk in B^^t t^ kunpen uitvoeren, wil de gemëerite van de heer C. H. F. Dujn eeri perceel grond aan de Hollewal kopen met het daarop staande gebouw. Over eengekomen is een koopsom van f235.525,—. Omdat daar ook nog rente, 'notariskosten e.d. bijkomen is met de transactie totaal f247.534,82 gemoeid, wat door middel van wijziging in de ge meentebegroting wordt opgenomen. Als de grond wordt uitgegeven komt daar een gelijk bedrag aan inkomsten te genover te staan. In tegenstelling tot wat de musicalver eniging eerder bekend maakte, beginnen de musicaluitvoeringen op 25 en 26 mei om 20.00 uur en kosten de kaartjes f8,—. Vanaf morgen is de voorverkoop geo pend op de volgende adressen: Den Burg: Dumphandel De Twee Paardjes en Sportshop Texel; De Cocksdorp: Eier- landse Huis; De Koog: A&O super markt; Den Hoorn en Oudeschild: Goënga Supermarkt; Oosterend: schil der Bremer en De Waal: Hotel Rebecca. Marieke Eelman zong met hart en ziel. en de synthesizer van Miriam Zegers ble ken een welkome aanvulling op het soms wat koude en monotone Mess geluid. De groep speelde uitsluitend eigen num mers en neemt nog steeds een opmerke lijke plaats in het Texelse popwezen in. Blue Breeze was ook al uitgebreid met een zangeres: Anneke Verduyn. Deze band is weer helemaal terug na een vrij ongeïnspireerd optreden tijdens „Texel- pop' vorig jaar. Het repertoire, blues en rock, kan niet bepaald vernieuwend wor den genoemd, maar het optreden liep als een trein. Gitarist Frits Bonne liet zijn instrument weer praten en huilen, bas sist John Rozeboom legde met drum mer Ben Haak een goed kloppende en stevig swingende basis en toetsenist Je roen Nauta vulde het geluid goed op. Ook de derde band, Bottleneck uit Oosterend, pfresenteerde een zangeres. Marieke Eelman zong twee nummers van de Pretenders en gezien de reacties van het publiek mag zij de ontdekking van de avond genoemd worden. Het is te hopen dat ze snel in een groter deel van het repertoire te horen zal zijn. Gita rist Niels Ley heeft zich zo langzamer hand ontwikkeld tot één van de betere sologitaristen van het eiland. Bassist 'Martin Wiggers deed het vooral in de funky stukken goed terwijl gitarist/zan ger Cor Bremer een betrouwbare basis legde. Henk Jan Barendïegt bediende de keyboards. Hij moest zijn zenuwen overwinnen maar daarna ging het prima. APPIE BAANTJER VERTELT IpsijCock ging er aan voorbij. Hij wist dat kunstenaar voortdurend met de atschappij in onmin leefde. Peter re stens was een vrijbuiter, een boeka- erbrmet een ontembare kunstenaarsziel, Dm niet paste in het keurslijf van een ge- w(lende samenleving. ciria liet zijn hand los en ging weer op bank zitten. Ze sloeg haar slanke be- n over elkaar en trok haar blouse wat Ier Karstens wees naar de flessen op ruwhouten tafel. „Een verrukkelijke urgogne", riep hij opgetogen, en Hospice de Nuits St. George „Les urières" van een door God gezegend njaar.Geperst en gerijpt voor het not van echte mannen..." zweeg, bukte zich iets naar voren en 3de zijn hand op een knie van Maria, n vrouwen". Zijn stem jubelde. „Vrou- en en wijn.... een zaliger combinatie is it denkbaar." Hij keek vragend naar De ook op. „Je drinkt toch een glas met is mee?" Cock knikte nadrukkelijk, teker', riep, hij gretig, iter Karstens schonk behoedzaam in. it kaarslicht gaf aan de wijn een bij- mdere glans. In de kristallen bokaal nkelde hij als een robijn. Cock nam het glas aan en proefde, ewijn was inderdaad uitzonderlijk. Ter ijl de nectar fluweelzacht langs zijn jelgat gleed, keek hij de kunstenaar on- irzoekend aan. De Cock schatte dat iter Karstens reeds vele glazen had ge- ittigd. De kunstenaar verkeerde in een jna uitgelaten stemming. Hij ging aast Maria zitten en reikte ook haar een las. /Vat is de reden van je komst?" e Cock antwoordde niet direct; toonde ich wat terughoudend, lij knikte bedeesd in de richting van Maria. „Kent eh... kent zij al jouw activiteiten?" Peter Karstens lachte uitbundig. Juit door haar ben ik zover gekomen. Ze zei altijd: Peter, als jij in de zeventien de eeuw had geleefd, waren jouw schil derijen nu miljoenen waard." Hij krabde zich wat verlegen achter het oor. „Toen dacht ik: ik leef nu, waarom zou ik nu geen miljoenen verdienen met schilderij en uit de zeventiende eeuw." De Cock glimlachte. „Je doet het nog steeds?" Peter Karstens antwoordde niet direct. Hij nam zijn glas op en keek er peinzend naar. „Ik neem aan" sprak hij voorzichtig, ,dat je hier vanavond als vriend hebt ge komen. Ik bedoel niet als rechercheur.... niet als dienaar van de wet." De Cock trok zijn gezicht in een ernstige plooi. „Ik kom als vriend.... én als rechercheur." Peter Karstens schudde zijn hoofd. „Dat kan niet", riep hij zeer emotioneel. „Dat is onverenigbaar." Hij zweeg even en keek de bezoeker strak aan. „Als je als vriend komt... drink dan je glas leeg en ik schenk je nog eens in. Kom je als rechercheur.... zeg dan watje uit hoofde van die functie te zeggen hebt." De Cock dronk rustig zijn glas leeg en zette het op de ruwhouten tafel. Gelaten keek hij naar de kustenaar op. „Het is aan jou of je mij nog eens wilt inschenken." Peters Karstens aarzelde. Een paar se conden maar. Toen stond hij op, een bre de lach om zijn mond en schonk in. Met enige zwier reikte hij de rechercheur het volle glas. „Weet je, De Cock", sprak hij naden kend, „als een luizige gezagdrager doe je het niet eens zo rot." De Cock grijnsde breed. De gloed van de wijn kroop in zijn bloed. Het liefst was hij vergeten waarvoor hij kwam, was hij bij de kunstenaar gebleven onder vrolijk gekout, tot hij door de wijn zou zijn om gevallen. Maar het beeld van de dode Jennifer Jordan in haar zwarte toga bracht hem terug tot zijn missie. Hij zette zijn glas voor zich neer en boog zich iets naar voren. „Ik heb je wel eens verteld", begon hij ernstig, „dat ik een grote bewondering heb voor schilders van het impressio nisme... Monet.... Renoir... Cézanne... Toulouse-Lautrec. Ik vind de schilderijen van die mensen prachtig. Zo vol kleur. Ze zijn voor een simpele ambtenaar, zoals ik, onbetaalbaar, anders zou ik er best een paar aan de wand willen hebben." Hij trok een triest gezicht. „Ik behelp mij nu met een paar goede reprodukties." Peter Karstens lachte uitbundig. „Wil je dat ik een Monet voor je maak... of een Renoir? Je zegt het maar." De Cock plukte aan zijn onderlip. „Zou je het kunnen?" vroeg hij weife lend. „Ik bedoel... zo echt, dat je het verschil tussen een ware Monet of Re noir niet kunt ontdekken?" Peter Karstens keek hem verontwaardigd aan. „Wat die jongens aan het eind van de vorige eeuw in Frankrijk deden", sprak hij verongelijkt, „ben ik al weer verge ten." Hij pauzeerde even. „Al moet ik toegeven dat ze soms fantastisch mooie dingen hebben gemaakt." De Cock knikte instemmend. „Waar zouden al die doeken zijn geble ven? Ze hebben er honderden geschilderd." Peter Karstens trok zijn schouders op. „In het begin konden die impressio nisten hun doeken aan de straatstenen niet kwijt. Men trok er de schouders voor op. Voor een appel en een ei gingen ze van de hand. Toen ze later meer be kendheid kregen, hebben vooral Engelse galeries veel van hun werken opgekocht." De Cock beet op zijn onderlip. „En in Nederland?" Peter Karstens schudde zijn hoofd. „Daar zijn er niet zoveel terechtgeko men, vrees ik. Maar ik zou niet wanho pen. Misschien heb je mazzel. Ik zei je al: men zag aanvankelijk de waarde van hun schilderkunst niet in. Ik ben er van Om meer mensen te betrekken bij de hobby aquarium houden en het vo gelleven op Texel organiseert de aquari umvereniging In Aqua Vita vrijdagavond 18 mei een lezing in hotel Tatenhoven over vogels en vissen. De heer J. D. Kok uit Zaandam bespreekt dit onderwerp. De heer Kok is keurmeester voor aqua ria. Aquarianen kennen hem door zijn veelvuldige inzet voor met name de Texelse vereniging. Nu toont hij ook zijn kennis, door middel van prachtige dia's van vogels die aan de Nederlandse kust voorkomen. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. In de pauze wordt ten bate van de vereniging In Aqua Vita een verloting gehouden. overtuigd dat er ergens op een zolder, misschien dik onder het stof, nog best wel een paar echte impressionisten liggen." De Cock lachte „Heb je wel eens een Monet gemaakt?" Peter Karstens knikte nadrukkelijk. „Zeker." „In opdracht?" „Ook." „Wanneer?" De kunstenaar trok een denkrimpel in zijn voorhoofd. „Een paar jaar geleden. Ik moest toen twee schilderijen van Renoir kopiëren en een Monet." De Cock keek de kunstenaar gespannen aan; zijn hoofd een beetje schuin. „Wie was je opdrachtgever?" Peter Karstens dacht even diep na. „Het was een vrouw, herinner ik mij... een al wat oudere dame met grijs haar." De Cock slikte. „Weet je nog hoe ze heette?" Peter Karstens gebaarde naar Maria. „Pak even die visitekaartjes", gebood hij. Maria kwam omhoog en sloeg een been over de rug van de leren bank. Een twee de been volgde. De Cock hield zijn adem in. Verbijsterd keek hij toe en het bloed steeg hem naar het hoofd. Onder haar korte rokje droeg Maria niets. Heupwie gend gleed ze naar een notehouten kabi netje aan de wand. (wordt vervolgd) Hans Vlaming toonde achter het drumstel ook naar een steeds betere vorm te groeien. Naast de door Marieke Eelman gezongen nummers legde de band vooral eer in met „Riders on the storm", een nummer uit de hoogtijdagen van The Doors. De originele lichtshow (geen relais- maar vingerbediening) was geheel in handen van Jeroen Haak. „Who's Talkin" was de enige band die enigszins met vernieuwing bezig is. Toch is hun New Wave ook terug te leiden op de jaren 70 met vooral Fischer Z als grote inspirator. Een concert voor de vrede, maar vooral een voorproefje op Texel- pop. Als de andere Texelse bands een soortgelijke ontwikkeling hebben door gemaakt kon dat wel eens een heel goed festival worden. Heden overleed ten gevolge van een ongeval mijn lieve kleinzoon Maarten Bruijn, oud 23 jaar. A. Bruijn-Roeper Pappa en Mamma hartelijk gefeliciteerd met jullie feestdag a.s. vrijdag. We zijn erg blij dat in die 12 V2 jaar wij bij jullie zijn ko men wonen. Maarten-WiNem en Marleen Wij, Gea Hilberink en GerritOan Zigterman gaan trouwen op vrijdag 25 mei 1984, om 15.00 uur in het gemeentehuis te Den Burg - Texel. Ons huwelijk zal bevestigd en ingezegend worden door Ds. T. Verbeek om 16.00 uur in de Ned. Her vormde kerk te Den Hoorn - Texel. Wij houden receptie van 17.30 uur tot 20.00 uur in restaurant „Catharinahoe- ve", Rozendijk 17, bij Den Burg. Stolpweg 3, 1797 AW Den Hoorn - Texel, tel.: (02226) 685. Aan alle mensen die meegeleefd hebben in de periode dat ik in het zie kenhuis lag, hartelijk be dankt voor bezoek, kaar ten en telefoontjes. Het was een grote steun. Corrie Visser Waalderstraat 7. Langs deze weg willen wij, ook namens kinderen en kleinkinderen, iedereen bedanken, die ons 50-jarig huwelijksfeest tot een on vergetelijke dag heeft ge maakt. Hartelijk dank voor de vele bloemen en cadeaus. C. Witte M. Witte- van Heerwaarden Beatrixlaan 25, 1791 GA Den Burg. C.D.A-leden, die tegen kruisraketten zijn, even een belletje aan (02220) 2290 of 3424, en (02223) 300. Wij geven dit door aan het landelijk aktieco- mité van verontruste CDA- leden. Graag zo spoedig mogelijk! Zelf gemaakt nu eens zo voordelig met de stoffen van het Swarte Schaep, Kogerstraat 4. Gezocht werk (evt. sei zoen) e/o parttime voor jongeman van 26 jaar. Tel. (020) 925942, Te k.a. Austin Glider 1300 GT, bj. 1972. Tel. 4460, na 18.00 uur. Netsjaals 74,25 p. st. 't Swarte Schaep, Ko gerstraat 4. Bedrukking T-shirts, ook A-team, tevens but tons in de Twee Paardjes. Te k. gevr. bolderwagen. Tel. 4460. Kaarten (ook voor dona teurs) voor de voorstelling van de Texelse Musical vereniging Geen C te hoog voor vrijdag 25 mei en zaterdag 26 mei zijn vanaf heden a f8— ver krijgbaar bij Dumphandel De Twee Paardjes, Sports hop Texel, Den Burg, Eier- landse Huis, De Cocks dorp, A+O supermarkt De Koog, Goenga Koopmar- ten, Den Hoorn en Oude schild, Schildersbedr. Bre mer, Oosterend, Rebecca, De Waal. Jongeman zoekt tegen kleine vergoeding werk, o.a. tuin- en schilderwerk en afwashulp in de keu ken. Graag brieven onder no. 744 aan bur. Tex. Crt. Mijn naam is Maud, ben 17 jaar, HAVO-scholiere en ik zoek werk in de periode van 18/7 t/m 18/8 voor 3 a 4 weken. Ik weet van aan pakken en spreek mijn ta len. Belt U dan (04242) 16956. Poplin, extra poplin en kreukkatoen voor modieu ze broeken en rokken, 't Swarte Schaep, Ko gerstraat 4. Verhuisd. Met ingang van 15 mei ben ik verhuisd van „Trentgeest", Ooste rend, naar Rusthuis St. Jan, Den Burg, kamer 205. Mevr. M. C. Boogaard- Smit. Dunne bouclé f2— per bol. Voor een hele trui 720,— materiaal, 't Swar te Schaep, Kogerstraat 4. Te koop gevraagd Solex. Tel. (02220) 4040. Hans van der Klift kan zijn prenten volgend jaar beter op de Lions' veiling gooien! Brengen ze meer op dan dat ie er in zijn win kel voor vraagt! Hans van de Klift ver koopt tegenwoordig ook werk van Jan Jacob Bruin en Nel Koorn-Kikkert. Verloren zwaard van surfplank bij Dijkmanshui zen. Jacob Roeper, tel. 2157. Gezocht werk (evt. sei zoen) en /of parttime voor jongedame van 23 jaar. Tel. (020) 925942. De gehele mei maand grandioze aanbieding Hon da bromfietsen bij Uw Honda dealer. Tweewieler- centrum Kikkert, Badweg 1, 1796 AA De Koog, tel. (02228) 215. Een knoopje, bandje, een draadje of strikje, 't Swarte Schaep, Ko gerstraat 4. Hartelijk dank, onbeken de, voor het deponeren van mijn vermiste film in onze brievenbus. Geneer je niet en kom langs voor een passend onthaal. - Harry de Graaf. Vlieland, het gaat ge beuren in het pinkster weekend. Wie mee wil kan bellen naar Irene of Nel. Tel. 4015 of 4077. Wist U dat Harry Keizer Autobanden 155x13 Mi- chelin MX Tub levert voor 7115,00 (incl. BTW en montage!) Spinbaan 3a, (02220) 3348. CDA-leden, die tegen kruisraketten zijn, even een belletje aan (02220) 2290 of 3424, en (02223) 300. Wij geven dit door aan het landelijk aktieko- mité van verontruste CDA- leden. Graag zo spoedig mogelijk. Lex komt Jazzfestival. voor het Texel meer in trek bij toeristen!! Zou dit komen door de mooie zonwering langs de weg?? Jan Waaijer, (02223) 446, Pe perstraat 25, Oosterend. Kast -F harmonium (an tiek) en crossfiets. Winter groen 6, De Koog. Staat ter dekking. De voor 3 jaar goedgekeurde Shetlandpony premie- hengst Lector van de Rijks weg. Tevens te koop een 1-jarige Shetlandpony. J. Dijkshoorn, boerderij Klein Zeeland, (02223) 409. Au pair gevraagd in Bel-, gië St. Truiden, boerderij met zwembad, mei - aug., 2 dochters 4 en 3 jaar. Frans-talig en Vlaams. Inl. 3246 na 18.00 uur. Te koop 400 Vz hl. kisten, 180 gaasbakken, 20 onderzetters. C. M. Witte, Pontweg 175, tel. (02228) 332. Wist U dat Harry Keizer Autobanden extra brede banden in de aanbieding heeft voor gewone prijzen? Spinbaan 3a, (02220) 3348. Lekker bij de borrel (of frisdrank) een Texels kaasplankje of verse pa té in De Twaalf Balcken! Oei misverstand. Lex komt niet voor het Jazz- feest maar minstens een week eerder. Wij geven forse garan tie!! Dat is goed, dat is ze kerheid. Jan Waaijer, (02223) 446. Kwaliteits zonwering. Gevr. hulp in de huis houding, 2 ochtenden per week. Tel. (02226) 312. Gevraagd woonruimte op Texel voor rustig jong echtpaar (evt. tijdelijk). Tel. (020) 925942. i.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 3