Wagen museum" kreeg Kt ra dimensie rarisch informatiecentrum morgen geopend sr ak jeu ™mma 2 op weg ar promotie xelse Boys Texelaars deden het goed in Amsterdamse marathon Ouderen demonstreren volksdanskunst museum. TEXELSE COURANT PAGINA 7 en de ee Je april naar rden 'liespuni bij de s tweec <ooi mi e derde n marctbenaming Wagenmuseum is doorgaans de aanduiding voor het mu i punt r in Texelse kleinste dorp. De Waal. Ondanks het feit dat deze naam eni- ieus s; ,n geleden officieel werd geschrapt omdat niet alleen wagens werden t vier pi ,d bleef de Texelaar de informatieve stolp met aanbouw aanduiden als weede agenmuseum. Mogelijk dat de heropening, die de commissaris van de ster dei gin van Noordholland Drs. R. J. de Wit, morgen verricht, er voor zal weede n dat het wagenmuseum ook in de volksmond Agrarisch Museum e wohetenVeel kans is daar echter niet op. Dat lukt pas als veel Texelaars nieuw li jjkje gaan nemen in het uitgebreide en verbouwde museum. Dan blijkt Pdevom zeker dat de naam wagenmuseum de lading echt niet meer dekt n met J idigde Jniorer Texla de ru /erden de i van 9 Ie wed belar, ds mo® gooier /erger Ie rug il ver te vindl at wiji aer gi n opzicht is de indruk van het un al honderd procent verbeterd .wagenmuseum". De nieuw- aan de Langwaal oogt als een ibedrijf. Rondom de nieuwe met wagendeuren is sierbestra- jelegd en een oude lantaarn on- und het „nostalgische" pand. t museum staat ook een gedeel- een rosmolen waar eens een omheen heeft gelopen om water npen of machines aan te drijven, jde travaille van smederij Kiljan plaatsje gekregen bij het sme- edeelte van het museum en deze geven al ongeveer aan wat men kan verwachten. Bij het museum nog bomen en het het gezellige 3 zal tevens dienst moeten doen 'keerplaats. entree van het museum blijft aan onze collectie in het museum gedeelte lijk te wisselen." Het oude gedeelte van het museum is wel (net als vroeger) de schuur gebleven met voornamelijk wagens, variërend van een eenvoudige boerenkar tot de beken de brandweerspuit of de lijkwagen. In het museum staat nu ook Texels oudste seum verspreid maar nu heeft men dat gelukkig samengebracht, compleet met een ouderwetse trapnaaimachine en al lerlei attributen om leer te bewerken. Het Agrarisch Museum hoopt bezoe kers te trekken met de expositie „De Texelse boer in de twintigste eeuw" en de inrichting van het museum is dan ook afgestemd op de ontwikkelingen in het agrarisch bedrijf en zaken die daar min of meer mee verbonden zijn, in de afge lopen 100 jaar. Daarbij wordt het verle den tegenover het heden geplaatst en veel meer dan voorheen wordt gewerkt met informatiepanelen, foto's e.d. Het verleden wordt zoveel mogelijk getoond met oude attributen en het heden wordt aangegeven met foto's en tekst. Dat ge beurt uiteraard omdat men voor het he den niet naar een museum hoeft. „Dan geef je gewoon buiten je ogen de kost", aldus Roeper. Bij binnenkomst van het nieuwe ge- De nieuwe schuur van het Agrarisch Museum. Voor de wagendeuren het gedeelte van de rosmolen en rechts de travaille. sen pr n9waal en a|s men de oude stolp >d wordt duidelijk dat het bestuur s jwilligers van de Stichting Agra- iVluseum ook dit oude parade hebben opgelapt. „Toen we met •uwbouw bezig waren werd al snel lijk dat we het bestaande gedeelte westen aanpassen. Er moest een igische volgorde in de verschillen- derwerpen komen", aldus Joh. C. voorzitter van de stichting. Identity twee aide Jten o orde -3, t in de schines aan het museum geschon- Wissefen afgelopen jaren zijn veel wagens Een speciale ruimte in het oude museumgedeelte met aandacht voor paardentuigage en leerbewerking. regelmatig worden die opge- :e col' Dat kost veel tijd en geld. Lang les wat de stichting bezit heeft dan en plaatsje gekregen in het mu- „Er zijn wagens die nog lang niet :ijn en bovendien moeten we in de Donast de mogelijkheid hebben om □vei Har ti. zaaimachine en een gerestaureerde dorsmachine naast de kassa valt meteen op. Hoofdstel Een speciale hoek is afgeschermd voor alles wat met paardentuigage te maken heeft. Voorheen hingen de paar denhoofdstellen her en der door het mu- ijna antieke dorsmachine bij de entree van het deelte wordt eerst een algemene uitleg gegeven van 100 jaar agrarisch Texel. Een Boerenleenbank was er rond 1880 nog niet maar de mechanisatie lag in het verschiet. De boer werd later gedwon gen tot schaalvergroting en de prijs die hij daarvoor betaalde was het aan de kant zetten van vaak ondraaglijke wer komstandigheden. Omdat het eilandelij- ke landbouw en veeteelt betreft is veel ruimte vrijgemaakt voor inpolderingen door de eeuwen heen, de beheersing van het zeewater en het binnenwater. Het Waterschap leverde fotomateriaal dat een indruk geeft van het werk van deze instantie. Door middel van kaartjes wordt getoond hoe de inpoldering van Texel tot stand kwam en daaruit blijkt dat het grootste waddeneiland door de jaren heen steeds te kampen heeft ge had met kustafslag maar er aan de zuid punt de nodige hectares voor terug kreeg. Eed „Wy belooven en zweeren, voor den tyd van twee jaaren, binnen den ring der 28 Gemeenschappelyke Polders op den eilande Texel, als Heemraden te weezen, en te houden een Regtveerdige Eed, de Reglementen, Ordre en Instructien, Keu ren en Conditiën, reeds gemaakt, of nog te maaken, op Zeedyklen, Sluisen, Dyk- gragten, Binnendyken, Kadyken en Duy- nen, ten nutte van het Gemeen; alle na vermogen na te komen, en dien volgen de vonnisse, tusschen den Dykgraaf, en de partyen uit te spreeken, en al het zel ve niet te laaten om giften, of om gaa- ven, maar allés te doen, dat goede Heemraaden voor een Gemeenschap schuldig zyn; Zo waarlyk helpe my God Almagtig" is een eed voor heemraden uit 1791 die de inleiding vormt op een be schouwing over het waterschap. De 28 polders van bijna 200 jaar gele den zijn soms nog terug te vinden in hui dige plaatsaanduidingen op het eiland. Ottersaat en Oostergeest zijn redelijk be kend maar namen als De Waddel of El- merbuurt zullen veel eilanders niets zeg gen. In het Polderdistrict Den Hoorn en de Westen onderscheidde men o.a. de polders 't Zoutland, 't Wammes, Bac- kem en Trinter. De heer Vonk van het waterschap had graag de dijkjes die bij de polders uit die tijd hoorden in kaart willen brengen maar dat bleek onmoge lijk. „We hebben veel namen van dijken terug kunnen vinden maar waar ze pre cies lagen was niet exact na te gaan." Instructief is ook een dwarsdoorsnede van de oude en nieuwe Waddendijk, een schilderij van Henk Tol. Verder wordt aandacht besteed aan de ruilverkaveling en foto's tonen de huidige technische werkzaamheden van het waterschap. Bloembollen Het kaas maken en melk karnen krijgt ook de nodige aandacht en hier grijpt het museumbestuur terug naar het suc cesnummer van de tentoonstelling: het tonen van de apparatuur waarmee dat vroeger werd gedaan. Rondom de wa gendeuren is aandacht voor de drie eco nomische poten van het agrarisch leven; landbouw, veeteelt en bloembollenteelt. Men kan een ouderwetse bollensorteer- der en handgereedschap van de bollen- boer bekijken. Ook bij de andere agrarische poten worden oude gebruiksvoorwerpen ge toond met daarbij informatie over de ge schiedenis en het huidige functioneren. Tevens wordt op een paneel duidelijk ge maakt waar het voor een boer voorna melijk om draait; de cyclus van de sei zoenen met tegenvallende zomers, een nat voorjaar of juist een wat de weers omstandigheden betreft prachtige oogstmaand voor hooi en stro. De vee teelt wordt ook belicht vanuit de econo mische achtergronden van de melkfa brieken die Texel heeft gehad en alles ijd Dnkjet nog een wedstrijd te spelen Gamma 2 een zeer redelijke om voor het eerst in de ge- edenis van het Texelse zaalvoet- promotie naar de reserve afde ihoofdklasse te bewerkstelli- Dit is het gevolg van de afgelo- week gespeelde wedstrijden Lions 2-Gamma 2 (2—5) en naifvford 2-Nusa Ina 2 (5—2). Hier- is Crawford 2 verzekerd van jeffnotie en zijn Gamma 2 en Nusa nog volop in de strijd gewik- om de tweede promotieplaats, ploegen hebben zeven punten 'ijf wedstrijden maar het doelsal- van Nusa Ina is één doelpunt stiger. 2 r Ml 33i Ie p gen Red Lions 2 in Schagen speel- rjiamma 2 een zeer goede partij. Ge- hebbende van de confrontatie te- Crawford 2 waarin Gamma naar har- mocht aanvallen maar de tegen- 'onderdag spelen de vrouwen in De Osdorp, aanvang 19.00 uur. Vertrek het Boysveld om 18.30 uur. Vrijdag er een receptie wegens het beha- het kampioenschap en daardoor notie naar de tweede klas. Van half tot acht uur voor speciaal geno- Daarna zijn allen welkom die de willen feliciteren met het behaal- 'esultaat. ïrdag is er een toernooi voor de Zondag gelijktijdig twee toernooi- Ab van Sambeek veteranentoer- en een toernooi voor damesteams, programma's worden vermeld in de van vrijdag a.s. H. het t stander met een 3 0 zege naar huis ging, bediende men zich afgelopen vrij dag van een geheel andere taktiek. Pas ter hoogte van de middellijn werd Red Lions opgevangen en daar had deze ploeg zichtbaar moeite mee. Reeds na vier minuten zette Peter de Vries Gamma op een 1 —0 voorsprong door knullig bal verlies genadeloos af te straffen. Dat de ze stand tot vlak voor de rust werd ge handhaafd mocht een wonder heten, de doelpalen en een formidabel keepende Charles lepenburg stonden echter de gelijkmaker in de weg. Langzamerhand wist Gamma 2 zich uit deze moeilijke fa se te werken en kreeg de verdediging onder leiding van Rieuwert Pol wat meer grip op het geheel. Toch kwam de 0-2 vrij onverwacht. Vlak voor rust mocht Dirk Barends een 'vrije trap nemen en terwijl iedereen een enorm schot ver wachtte schoof Barends de bal simpel met de buitenkant van de rechtervoet langs de keeper en bepaalde de ruststand op 0 2. Na wisseling van speelhelft eenzelfde spelbeeld. Een fan tasieloos Red Lions en een zeker zeer disciplinair Gamma 2 dat met de regel maat van de klok kansen schiep. Scho ten van Paul van Exel, Dirk Barends en Werner van der Meer hadden echter niet de gewenste richting. Toch bleven de doelpunten niet lang uit. Na een knappe aanval wist wederom Peter de Vries te scoren, niet lang daarna gevolgd door Erik Kossen die een goed opgezette counter in samenwerking met Werner van de Meer succesvol afrondde; 0—4. Van de Meer herstelde zich na een mati ge eerste helft, uitstekend door een pri ma tweede gedeelte te spelen. Toch was het Paul van Exel die Gamma's vijfde treffer inleidde. Vlak nadat Red Lions voor 1—4 hadden gezorgd, gaf Van Exel de bal op maat aan Peter de Vries die zijn derde treffer kon laten aantekenen. Jam mer voor Gamma was dat Red Lions nog een tweede goal wist te scoren, waardoor de eindstand op 2 5 werd ge bracht. In dit stadium kan één doelpunt nl. de beslissing brengen over promotie. Deze week moet Nusa Ina het tegen Red J-ions 2 opnemen en staat Gamma 2 thuis tegenover het welbekende Mar- mag 2. Als Gamma 2 vrijdag begint weet men precies welk resultaat voldoende zal zijn om een promotieplaats te veroveren, O ©S13 3 CJ u daar Nusa Ina 2 al eerder deze week speelt. Nog nooit is een Texels zaalvoet balteam met een dergelijk gunstig uit gangspunt aan zijn laatste promotie wedstrijd begonnen. Onder de 1800 deelnemers die zater dag in Amsterdam de ruim 42 kilometer hebben afgelegd warén de Texelaars Au- ke Brouwer, Albert Hoven, Ed van Bom mel, Piet Schuyl en Daan Welboren. Duizenden toeschouwers steunden de lopers bij hun inspanningen. De omstan digheden waren over het algemeen goed. Alleen de harde wind had een ne gatief effect op de tijden. Dat moest ook winnaar Gerard Nijboer ervaren. Auke Brouwer behaalde de onder deze om standigheden uitstekende tijd van 2 uur en 36 minuten. Hij trainde daarvoor ge middeld 3 keer per week (afstanden van 30 a 35 km) en de overige dagen trainde hij op zijn racefiets. Ook voor Ed van Bommel en Albert Hoven heeft de regel matige training op dergelijke grote af standen succes gehad. Albert Hoven liep zijn tweede marathon in 2.55 uur. Ed van Bommel liep zijn eerste en deed dat heel knap in 3.00.10 uur. De prestatie van veteraan Piet Schuyl met 3 uur en 2 minuten doet daar geenszins voor on der. Het was voor hem de derde mara thon net als voor Daan Welboren. Deze heeft wat te weinig getraind op de lange afstanden én mede daardoor was zijn tijd met 3 uur en 5 minuten voor zijn doen aan de matige kant. De Oud- Texelse Fia Groen-Witte deed het ook prima: 3 uur en 7 minuten. De heer E. Vermeulen slaagde voor het diploma tweede monteur bedrijfswagens. wat er bij een productief hoge veeteelt komt kijken; diergeneeskunden, stam boek, grondbemonstering, enz. De ar chitectuur van het Texelse boerenbedrijf is niet vergeten en de promotiecommis sie en de agrariërs zullen ongetwijfeld blij zijn met een speciale hoek van Texelse produkten en de achtergronden van het Texelse schaap. Het pronkstuk van het Agrarisch Mu seum is de smidse met alles wat daar bij hoort. De werkplaats voor de wagenma ker en de (hoef)smid is een juweeltje met authentieke machines die allemaal kun nen draaien. Een immense blaasbalg hangt naast de smidse die ook is aan gesloten op een afzuigsysyteem met motor. De draaibank, lintzaag en boor machines werken op een ouderwetse Lister motor. Ze worden aangedreven door grote snaren. De vloer in de smede rij is van klinkers en daarin is een mo lensteen aangebracht voor het maken van wagenwielen. In het middengat van de steen werd de askoppeling gelegd. Een boerenwagen in het midden toont aan dat de smid en de wagenmaker nog heel wat uurtjes bezig zijn voordat de „boerewaage" weer het zandpad opkan. In de nieuwe schuur is een zolder aan gebracht die is ingericht als zaaltje voor het vertonen van de dia-serie die ook in vorige seizoenen werd getoond. Het stichtingsbestuur heeft over me dewerking van de bevolking bij de totstandkoming van de nieuwbouw geen klagen gehad. Naast de genoemde instanties hebben de standsorganisaties zich ingespannen een zo compleet mo gelijk overzicht te geven van een eeuw agrarisch Texel. De standsorganisaties geven ook informatie over de eigen werkzaamheden. De begunstigersactie (vor minimaal ƒ100,— donateur) loopt goed al is nog niet al het benodigde geld binnen. Spe ciaal voor de begunstigers is het mu seum zondag van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur open om de nieuwe ex positie te bekijken. Het bestuur is dan aanwezig om iedereen rustig rond te lei den. Onder hen vast en zeker ook Gerrit de Haan die een eerste opzet heeft ge maakt voor de nieuwbouw en nauw be trokken is geweest bij de uitvoering. Al les ziet er verzorgd uit, overeenkomstig de NRC-aanpak en de enige waarschu wing die we zouden willen geven is dat sommige musua op Texel erg op elkaar gaan lijken. Dat kan tot gevolg hebben dat de toerist informatiemoe wordt om dat de uniforme aanpak gaat vervelen. Daar staat tegenover de sfeer van het „oude" museum vooral in de smidse be waard is gebleven. Donderdag is het museum weer op werkdagen voor pu bliek geopend en het stichtingsbestuur en de vrijwilligers die zich maanden heb ben ingezet om deze attractie een mooie vorm te geven hopen op een grote plaat selijke, opkomst. Een hoekje in de smederij. De bewoners van het Verpleeghuis waren gistermiddag getuige van een de monstratie volksdansen, verzorgd door een uit Den Helder afkomstige groep ou deren. De groep komt regelmatig in Tref- hoek Formosa bijeen en beoefent de danskunst om de lichamelijke en geeste lijke vitaliteit op peil te houden. Er zijn stemmen opgegaan om zo'n groep van bejaarde volksdansers ook op Texel op te richten, maar het probleem is dat geen persoon kan worden gevonden die de leiding op zich kan nemen. De He/derse groep, onder leiding van Willy de Boer, bestond uit 25 personen maar was niet op volle sterkte. Er zijn to taal 39 leden in de leeftijd van 60 tot 75 jaar. Onder hen zijn slechts drie mannen. Bij de keus van het dansrepertoire wordt rekening gehouden met de mogelijkhe den van de leden, maar het valt telkens op dat de mensen veel meer kunnen dan ze soms zelf denken. Dat werd gister middag overtuigend bewezen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7