Jaarlijkse Z250,— subsidie is uitstekend gebruikt Informatiefolder over de Texelse landbouw Commissaris De Wit bij opening museum Burgemeester herbenoemd Vergadering C.P.B. TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 Wit en het bestuur van de Stichting Agra, Jjbui ink Burgemeester J. A. Engelvaart woensdagmiddag in alle beslote u, heid benoemd voor een twee; ambtstermijn als eerse burger Texel. Normaal gebeurt dat in provinciehuis, maar omdat de Co 3 missaris van de Koningin R. J. Wit nu toch op het eiland was, k u de herbenoeming onder de middi in het raadhuis plaatsvinden. De Wit vertelde dit in zijn afsliju, tende praatje tijdens de receptie de opening van het Agrarisch M u. seum. Hij maakte daarbij een v; u. spreking waarvan hij achteraf dat hij die opzettelijk had kunnt maken: „Tussen de middag heb Cv het echtpaar Engelvaart beëdii voor de tweede ambtstermijn". groeien. Daarom geloof ik niet in san gaan maar samenwerken is natuurlij tijd mogelijk." Melkki1 Namens de Oude Motoren en kersclub kwam Jan Uitgeest met een schenk dat bijzonder goed bleek te len, een melkkar, compleet met zee: bussen. „Hoewel onze doelstelling niet zoveel verschillen werken wij anders dan jullie. Dit past meer bij Het is een melkkarretje dat we van List hebben gekregen en dat ik heb geknapt. Het moet nog van voor zijn geweest, wat er is niets aan alles is nog geklonken. Van Zutp moet hier 60 jaar mee gelopen hebt ik heb uitgerekend dat hij er zo'n 15. kilometer mee heeft afgelegd." Uitge een man die bij storm nogal eens het strand is te vinden, besloot toespraak op gedenkwaardige w „Het enige wat me aan jullie muse nog tegenvalt is het bezoekersaan maar ja, het is natuurlijk ook juttersmuseum." Stichtingsvoorzitter J. C. Roeper dankte alle sprekers. Hij wees er op een voormalig bestuurslid eens had zegd dat alle bezittingen van het mis seum ook eigendom moeten zijn, and zouden de erfgenamen goede sier gi spelen met de door het museum zo zo vuldig opgeknapte spullen. Aan motto was vastgehouden, alles was gendom van de stichting, die het één gulden had overgenomen van Vrienden van het Paard. Roeper verte in een vissersdorp te wonen. „Daarzi gen ze datje met een spiering een kat jauw kan vangen. Boeren zeggen dal kalfje een koe wordt." Met beeldspraak overhandigde hij de heer Wit een geldig blijvende toeganska; zoals die ook aan sponsors worden kocht. Deze kaart droeg serienumme: Roeper had ook geschenken twee mensen die mee hebben gewe 'en gedacht: Gerrit de Haan van Stichting Texels Museum en Gijs Oski van de gemeente. Beiden kregen kruiwagen vol plantjes die ze mee huis mochten nemen. Roeper roerr ook het werk van de beheerders. Hij v telde dat hij meestal mensen achter broek moest zitten, maar dat hij hent kens had moeten afremmen, omdat zo veel deden. Namens de Vrienden het Paard dook J. Weel in de geschiet01 nis van het museum, hij vertelde hoe verschillende aankopen tot stand wa: gekomen. Vervolgens overhandigde twee enveloppen met inhoud, waarv er één bedoeld was om de vereniging' te laten nemen op de lijst met sponsoi De Christelijke Plattelandsvrouw houden hun laatste vergadering van seizoen op maandag 21 mei om 20.I uur in „De Poort" achter de Gerefo meerde kerk in Den Burg. De avond 1 worden verzorgd door een ééndag bestuur. Gasten zijn welkom. De officiële openingsdaad: Jan Kiljan sr. overhandigt de tang met het gloeiende hoefijzer aan commissaris De Wit, die daarop het ijzer in de De door Jan Uitgeest opgeknapte en geschonken me/kkar voor de tafel met het echtpaar De koelbak houdt. Museum. De commissaris van de koningin voor Noordholland, R. J. de Wit, vertelde woensdagmiddag bij de opening van het vernieuwde en uitgebreide agra risch museum dat al vanaf het eerste stadium aan de initiatiefnemers een jaarlijkse subsidie van f250— werd verstrekt. Later vertelde de voorzitter van de Vrienden van het Paard, J. Weel, dat zijn vereniging al vrijwel direct na de oprichting is begonnen met het aanschaffen van wagens. De eerste aan koop was een jachtwagen van de gebroeders Hin voor tien jaar gratis lid maatschap. „Dat kostte toen per jaar f5 dus eigenlijk hadden we hem voor vijftig gulden die we niet hoefden te betalen". Hij had nog al van derge lijke voorbeelden, zodat De Wit in een afsluitend praatje kon constateren dat zijn aanvankelijke schroom ten opzichte van de hoogte van het subsidiebe drag onterecht was: „Jullie hebben met dat bedrag heel wat kunnen doen, ik wist niet dat de prijsvoering toen zo lag." De Wit verrichtte ook de openings handeling. Hij doopte een nog gloeiend heet door Jan Kiljan gesmeed, hoefijzer in een koelbak. Die handeling inspireerde ook weer tot een leuke woordenwisse ling tijdens de receptie. J. C. Roeper, voorzitter van de Stichting Agrarisch Museum, raadde de commissaris aan om in het provinciehuis ook een dergelij ke bak neer te zetten voor hete hangij zers. De Wit vond dat een prachtige sug gestie maar was van mening dat niet al leen een eventueel probleem in de bak moest, de bijbehorende gedeputeerde zou die behandeling dan ook kunnen krijgen. Het was bij het binnenkomen van het museum voor de opening direct te mer ken dat het museum nu in gebruik geno men ging worden. Het smidsvuur brand de en dat was in het hele gebouw te rui ken, zonder dat het overigens hinderlijk was. Jan Kiljan toonde dathij zjn oude vak nog steeds beheerste. Hij smeedde krammen, hoefijzers en platte einden aan dikke staven. Dat zal hij als dat zo uitkomt ook voor toeristen gaan doen. De hoefijzers kunnen dan verkocht wor den om de 75% van de exploitatiekosten die niet gesubsidieerd worden te helpen dekken. Bovendien verhoogt de bedrij vigheid in de smidse de belangstelling voor het museum waarschijnlijk aanmer kelijk. De hele metaalbewerkingsplaats met zijn draaie aandrijfsysteem werkt. Bovendien zal de rosmolen die buiten staat ook worden aangesloten, zodat de machines in de toekomst ook met echte paardenkrachten aangedreven kunnen worden. Dros Dat deze werkplaats een kolfje naar de hand van Cor Dros, zelf van huis uit smid, was bleek overduidelijk tijdens de opening. Het openingsritueel was nog maar nauwelijks verstreken of het bestuurslid van de stichting maande Kil jan een dikke staaf in het vuur te leggen. Toen die heet genoeg was greep hij een stevige voorhamer en samen met Kiljan werd in hoog tempo en vakkundig een plat einde aan de staaf geslagen. De he ren bleken de kneepjes nog te beheer sen. Zo bleef Kiljan als hij het werk moest draaien of bekijken ritmisch met zijn hamer op het aambeeld slaan. Dat moet omdat je veel te snel moe wordt als je telkens ophoudt en weer opnieuw begint. Het gezelschap van genodigden kreeg ruim de tijd om het museum te bekijken. Het officiële gedeelte speelde zich ver der af in het dorpshuis van De Waal. De Wit opende de rij sprekers. Hij dook in de geschiedenis van het mu seum, memoreerde het „verbreden van de basis" door het oprichten van de stichting in 1983. „Toch kunnen jullie je nu pas echt „Agrarisch Museum" noe men. Dit museum legt het agrarische werk vast voor de eigen bevolking maar zeker ook voor de recreanten, die hier een verbrede blik op Texel kunnen op doen. Dat past uitstekend in het provin ciale beleid. Wij vinden dat een museum de eigen ontwikkeling van de omgeving moet vastleggen voor de eigen mensen en voor anderen. Deze voorziening is een aanmerkelijke verruiming van het recreatief-educatieve pakket op Texel. En dan is het vooral de combinatie van mooi materiaal en enthousiaste mensen die dit zo goed maakt." Vogelboek Burgemeester J. A. Engelvaart vond ook dat de naam Agrarisch Museum nu maar algemeen ingang moest vinden: „De term wagenmuseum is nu echt achterhaald." Engelvaart vertelde dat op de dag voor de opening de laatste hand was gelegd aan het parkeerterrein: toen was de aanleg financieel pas rondge maakt. „We hebben dekking gevonden door een ander plan te laten vallen". La ter vertelde de burgemeester dat de bestrating van de Lijnbaan nu niet direct opgeknapt zal worden. Engelvaart besloot zijn speech met het uitspreken van de hoop dat de zelfwerkzaamheid rond het museum zou blijven. Voor het stichtingsbestuur had de burgemeester geen geschenk meegeno men. Het cadeau van de gemeente was verwerkt in het museum, aldus Engel vaart. De subsidie van de gemeente was namelijk in eerste instantie afhankelijk van het al of niet toekennen van subsidie door de provincie. Dat gebeurde niet, maar de gemeenteraad besloot toch de gemeentelijke ondersteuning toe te ken nen. Voor de commissaris had Engel vaart een vogelboek meegenomen „om duidelijk te maken dat op Texel het be houd van de vogels even belangrijk was Massa's mensen denken dat op Texel alleen maar schapen worden gehouden en weten niet dat de rundveehouderij en de akkerbouwproduktie veel belangrijker zijn en qua productie en kwaliteit zelfs tot de landelijke top kunnen worden ge rekend. Bij contacten met buitenstaan ders kwam dat misverstand herhaaldelijk aan het licht en ook in de politiek heeft het geromantiseerde, maar onjuiste beeld van het „schapeneiland" een rol gespeeld. Royale sponsor Al lang bestond daarom het plan om iets aan dat ongewenste imago te doen. Begin dit jaar werd besloten het bedrag van f1000,— dat jaarlijks voortkomt uit het Noordijkfonds te gebruiken voor een informatiefolder. Dat was veel te weinig want de totale kosten voor een folder met een oplaag van 20.000 exemplaren zouden f10.000,— bedragen. Gelukkig werd een royale sponsor gevonden. De Rabobank Texel stelde voor dit doel f5000,— beschikbaar en de rest van het benodigde geld kwam uit de kas van de landbouworganisaties zelf. De informatie in de folder moest zo bondig en populair mogelijk zijn omdat men een breed publiek wil bereiken: van scholieren tot agrariërs. Een speciale commissie heeft zich vanaf februari met de samenstelling bezig gehouden: F. J. de Visser van de CBTB, C. Hin van de LTB, F. Breman van de Holl. Mij van Landbouw en J. Koolhof als coördinator. Stomverbaasd Laatstgenoemde weet ervan mee te praten hoe verkeerd het beeld is dat veel als het behoud van de agrarische structuur." Sibas De burgemeester klapte daarvoor al vast uit het Sibas-rapport dat binnenkort verschijnt: „In dat onderzoek is uitgere kend dat het toerisme en de landbouw voor Texel even belangrijk zijn in omzet en werkgelegenheid." Engelvaart had nog een geschenk voor de commissaris. Doelend op de werkkleding die deze had aangetrokken om de opening te verrichten zei hij: „Als het. stichtingbestuur u durft aan te kle den met een schootsvel, durf ik dat wel met een stropdas die nog beter is dan de provicie-das; die van de gemeente Texel." De plaats achter de microfoon werd vervolgens ingenomen door M. Roeper, namens de agrarische organisaties: „Wij zijn blij met dit museum omdat het de mensen, ook boeren, van de Texelse landbouw hebben. Het blijkt bijvoor beeld bij excursies. „Met heel weinig verwachting komen ze op Texel en den ken dan dat ze het binnen een paar uur tjes allemaal kunnen bekijken. Aan het eind van de dag zijn ze stomverbaasd dat het allemaal zo uitgebreid en modern is." De leden van de landbouworganisaties krijgen allemaal een exemplaar van de folder. Verder zal de folder worden ver spreid via het agrarisch museum, de VVV en mogelijk nog andere adressen. Ook is het de bedoeling dat de folder wordt uitgereikt aan agrarisch geïnteres seerde gezelschappen die een busreisje naar Texel maken, aan scholieren op werkweek, e.d. Aan het bestaan van de folder zal ruchtbaarheid worden gege ven via de Stichting Public Relations land- en tuinbouw. Wie interesse heeft voor de folder kan er een afhalen bij de VVV of de Rabobank Texel. Reeds is be gonnen met het aanleggen van een fonds om een tweede druk te kunnen maken als de 20.000 exemplaren zijn uitgegeven. Zo'n nieuwe druk zal uiteraard worden aangepast aan de jongste gegevens. De nü uitgekomen folder geeft de situatie van 1983 weer. Zeventig miljoen De eerste pagina van de folder geeft algemene gegevens en schetst de gunstige agrarische structuur maar ook de specifieke problemen, zoals het ge brek aan water. In de hoofstukjes over rundvee- en schapenhouderij staat het band van verleden en heden laat zien, dat spreekt ons erg aan. We vinden dan ook dat de collectie gewijzigd moet kun nen worden als de actualiteit dat nodig maakt." Roeper-bood de burgemeester en de commissaris de nieuwe folder over agrarisch Texel aan, waar elders in deze krant uitgebreider op in wordt gegaan. Een wat ander geluid kwam van de heer Timmer, die sprak namens de bol- lenkwekers: „Een eeuw geleden was er op Texel een halve hectare bollenland, nu is er 350 hectare met een bruto omzet van 12 miljoen gulden per jaar., Dat zou eigenlijk ook een plaats moeten krijgen in het museum." Spreiding Harry Wuis van de VVV vertelde blij te zijn met de spreiding van musea over het eiland en deed en passant de suggestie dat een KNZHRM-museum in De Cocks- dorp niet zou misstaan. De Stichting Agrarisch Museum adviseert hij vooral te proberen fietsende toeristen te werven: „Dat is prima voor mensen die recreatief gaan fietsen. Er loopt een belangrijke fietsroute langs De Waal en er is op Texel een vloot van -7000 huurfietsen. Fietsers komen bovendien bij elk weertype." C. P. Harting feliciteerde het stichting- bestuur namens de Stichting Texels Mu seum. „Het wagenmuseum was al een gezond bedrijfje. Op die goede stam hebben jullie nu een nieuwe loot ge plaatst en die moet in vrijheid kunnen nodige over aantallen en produktie, waarbij op de rol van de zuivelfabriek wordt gewezen die 33 miljoen kg melk verwerkt, o.a. tot de specialiteit „Texe laar". Uit het Akkerbouw-hoofdstuk is onder meer te leren dat de omstandighe den voor de teelt van pootaardappelen op Texel bijzonder gunstig zijn; de poot- aardappelen vormen voor de akkerbou wers de kurk waarop hun bedrijf drijft. Ook op de teelt van bloembollen (op Texel is 325 ha bollengrond) wordt inge gaan. Een sprekend gegeven met be trekking tot de Texelse landbouw is ook de 70 miljoen gulden omzet die er jaar lijks mee is gemoeid en altijd nog 18% van de directe arbeidsplaatsen. Een plei dooi om de bestaande oppervlakte agra rische grond (47% van de totale opper vlakte van Texel) in stand te houden in het belang van de leefbaarheid ont breekt natuurlijk niet. De landbouworganisaties hebben niet de illusie dat ze met hun folder van de ene op de andere dag de misverstanden over de agrarische.bedrijvigheid op Texel de wereld uithelpen, maar ze kunnen er op rekenen dat nu wel een goede stap in die richting is gezet. De folder ziet er door de vele kleurenfoto's aantrekkelijk uit. Die foto's zijn niet speciaal voor deze gelegenheid gemaakt maar komen on der andere van particulieren en uit het archief van de VVV. De meeste plaatjes zijn voor andere doeleinden al eens eer der gebruikt. De grootste foto's dienen tevens als achtergrond voor de tekst, Het is bijzonder jammer dat daardoor een deel van die tekst bijna onleesbaar is geworden, omdat de letters onvoldoen de afsteken tegen de achtergrond. Bij de volgende druk zal dat veranderd moeten worden. Misschien kunnen dan ook minstens twee „schapenplaatjes" wor den vervangen door foto's van koeien, want de boodschap die de agrariërs wil len brengen wordt nu niet helemaal door de beelden ondersteund. De folder werd gedrukt bij drukkerij Brügemann B.V. te Den Burg. Commissaris De Wit en zijn vrouw zetten hun handtekening in het gastenboek brj de ingang van het museum. Woensdgamiddag werd bij de opening van het Agrarisch Museum in De Waai een informatiefolder over de Texelse landbouw ten doop gehouden. Het is een fraai stukje vierkleurendrukwerk geworden waarin met veel cijfers en feiten de betekenis van de agrarische bedrij vigheid op Texel wordt geschetst. Het is een initiatief van de Texelse landbouworganisaties die op deze wijze iets willen doen aan het sterk vertekende beeld dat men elders in het land heeft van de Texelse landbouw.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2