EG-beleid bestreden zegens discriminatie Een beetje verliefd en teveel drank xelse vissers betrokken in 12 mijl perikelen „Breathless" Halve ton aan boetes gevraagd duktie rheumadekens indere handen Maandag en dinsdag kledinginzameling „Mensen in nood" Drie kampioenen bridgeclub RSG toneel in Lindeboom Verloting Texelaars voor de balie 1EIAG 18 MEI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 9 29 mei zal de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse tbank uitspraak doen in een economische strafzaak tegen Texelse visserijbedrijven en een Helders bedrijf inzake het en op tong of schol binnen de 12 mijlszone uit de Neder- se kust. Daarmee overtreden de bedrijven het EEG-verdrag visquotering en kustbevissing. ïsdagmiddag werd tegen de vier bedrijven een totale boete st van f55.500— De president van de Meervoudige Kamer, Posch, liet echter doorschemeren dat het laatste woord deze zaak nog niet gezegd is, mede omdat een soortgelijke lacht van de officier van justitie enige tijd geleden voor na- onderzoek werd aangehouden. ïsdagmiddag stonden de fir- Gebroeders Van Dijk uit erend, P.A. van der Vis en Zn. osterend, Gebroeders Van der uit Oudeschild en de fa. IJf i Helder voor de Alkmaarse bank. De bedrijven werden bij door raadsman G. J. S. Bru- leen specialist in visserijaange- heden) die de aanklacht van de van vele kanten bestreed. Fa. Gebroeders Van Dijk (TX 52) rtirig jaar in de maanden april en Irie keer geverbaliseerd binnen de Iszone op de Noordzee en één keer men op haring viste in maart, een de dat dit verboden is. De Fa. Van (TX 32) was op 28 april vorig jaar n de 12 mijl vissend aangetroffen Gebroeders Van der Slikke (TX 56) aden in dezelfde periode ook drie- het EEG-besluit. Voor de Helderse gold hetzelfde als voor het Oude- bedrijf en bovendien had men enmaal schol aangevoerd en geen itformulieren ingeleverd bij de rij-inspectie. Laatstgenoemde over ig was in juni voorgekomen bij de amische politierechter die de zaak oorverwezen'naar de Meervoudige omdat het verweer van verdachte idsman zeer uitgebreid en ingewik- /as. Twee maten EEG-verdrag (van 27 januari 1983) idt schépen met een motorvermo- an meer dan 300 pk of een brutore- rtonnage van meer dan 70 binnen mijl te vissen. De Texelaars ontken- linsdagmiddag niet dat ze in verbo- gebied hadden gevist. Wat wel eden werd was de berekening van rutoregistertonnage (BRT), een in- (kelde berekening waarbij volgens issers met meerdere maten wordt eten. ,,We leven allemaal onder de "lingen van de Europese Gemeen- maar in die gemeenschap gelden billende maten voor dezelfde wet", was de zin die dinsdagmiddag enkele malen werd gehoord. Daar draaide het ook allemaal om. Raadsman Brusche probeerde aan te tonen dat de metingen van de schepen in Holland op geheel an dere wijze geschiedt dan in Engeland. De maximummaat voor kustvisserij is overal 70 BRT maar om de maat te bepa len gelden, volgens.de Texelaars, in En geland heel andere richtlijnen. Daarbij komt nog dat grote schepen volgens een andere methode worden gemeten dan kleinere kotters.. De magische grens is hierbij 24 meter. In Engeland meet men de inhoud van schepen langer dan 24 meter volgens de Europees erkende BRT methode (192) maar kortere schepen worden vanuit een andere rekensom be oordeeld. Om precies te zijn: THe Mear- ching Shipping Act uit 1894. Vrijheid Laatstgenoemde manier van meten wijkt sterk af van de Hollandse. Hier houdt men voor alle schepen vast aan de BRT-methode, het zogenaamde ver drag van Londen. Tijdens de zitting kwa men nog diverse varianten van BRT- berekeningen naar voren waarbij termen als het verdrag van Brussel en Oslo en rekenen vanuit de huid van het schip of vanaf de binnenkant spanten de revue passeerden. Dat gebeurde tijdens twee getuigenverklaringen van experts van het ministerie van Landbouw en Visserij. Zij legden de Meervoudige Kamer uit dat het EEG besluit rond de twaalf mijls zone was opgehangen aan de vaste maxi mum maat van 70 BRT of een maximum motorvermogen van 300 pk maar dat de lidstaten vrij waren in berekeningsme thoden om die inhoud of motorkracht vast te stellen. Het was een van beide getuigen be kend dat Engeland er een andere manier van meten op nahoudt voor schepen korter dan 24 meter (zelfs de berekening van de lengtemaat was reden tot discus sie) maar dat dit niet relevant was. „On der de 24 meter hoeft de BRT—meting niet te gelden. Wij doen dat in Neder land wel maar dat Engeland dat niet doet is hun zaak. Het is ook niet belang rijk omdat onderzoek van rekenmetho den heeft aangetoond dat de verschillen in uitkomsten uiteindelijk heel klein zijn", aldus getuige J. Westerduin. Op de vraag van raadsman Brusche of het in theorie toch niet mogelijk was dat er „aardige" verschillen zouden optre den in de uitkomsten van berekeningen van beide lidstaten moest de getuige het antwoord schuldig blijven. „Ik weet het niet." Het feit dat de lidstaten vrij waren in de berekeningsmethode gaf volgens de ge tuige aan dat er praktisch geen verschil len bestonden in de landen die het EEG verdrag ondertekend hadden. „Dat is vooraf goed onderzocht". Om de BRT- maat volgens EEG richtlijnen te krijgen moet men bovendien de uitkomst van de eigen berekening vermenigvuldigen met een bepaalde factor die een getal ople vert dat in deze wereld geen „echte" maat is. „Dan worden de schepen aan geduid in Gross Tonnage (GT)". Verzegeld Na de ingewikkelde discussie, waarbij de aanwezige bedrijfsvertegenwoordi- gers Jaap van der Slikke en Cees van Dijk ook de wenkbrauwen ophaalden, sprak de officier van justitie Mr. W. Jan sen onverstoorbaar zijn requisitoir uit. Volgens Jansen waren de overtredingen wettig en overtuigend bewezen omdat de aanklacht niet alleen sprak over BRT maar ook over motorvermogen. De TX 52 heeft twee motoren van 300 pk, de TX 56 heeft twee machines van 150 pk en de TX 32 heeft ook twee motoren van 300 pk. „Ik ben bewust uitgegaan van het motorvermogen of het tonnage van het schip. Als u twijfelt aan het laatste kunt u zich vasthouden aan het motor vermogen", aldus Mr. W. Jansen. Cees van Dijk. bracht daar tegenin dat zijn schip weliswaar twee motoren had maar er draaide ten tijde van het aan houden slechts één motor. „Die twee motoren staan er bewust om verschillen de vormen van visserij te kunnen beoe fenen. Wij wilden één motor laten verze gelen (tot de periode dat de TX 52 over schakelt op een andere vissoort) maar daar wilde de inspectie niet aan mee doen. Ze wilden blijkaar de vingers niet branden en hadden deze bui al voor zien", aldus Van Dijk. De officier zei dat het niet uitmaakte of de motoren in werking waren of niet: het motorvermogen aan boord is 600 pk. Voor het drie keer vissen binnen de ver boden zone hoorde de fa. Van Dijk ƒ15.000boete eisen, 75.000,— voor el ke overtreding. Voor het vissen op ha ring eiste de officier 73000,—. P. A. van der Vis werd eenmaal aangehouden in verboden gebied en Jansen eiste 75000,—. De gebroeders Van der Slikke hoorden ook 715.000,— eisen voor drie overtredingen en de Helderse firma kon volgens de officier gestraft worden met 717.500,—, daarbij inbegrepen de illegale aanvoer van schol. Subsidie „Deze vissers vallen duidelijk tussen de wal en het schip", was de eerste zin van het verweer van mr. Brusche tegen de eisen van de officier. De drie Texelse kotters zijn gebouwd in een tijd dat het de bedoeling was binnen de EEG af te stappen van de BRT-maat. De Europese Gemeenschap wilde overschakelen op een maximale lengte van 24 meter voor kustvisserij en de aangeklaagde firma's hebben daar expres rekening mee ge houden. „Dat de EEG later toch vast hield aan de oude methode was voor hen dan ook een fikse tegenvaller. De schepen zijn te klein voor het werk heel ver van huis." De Firma Van Dijk heeft zelfs een forse EEG subsidie gehad voor de bouw van de TX 52 omdat hun plan perspectief gaf aan de in de knel komende zeevisserij. De stelling „men geeft ze een zuurstof- fles om te overleven maar de kraan mag niet open", werd tegengesproken door getuige Westerduin, die vond dat als de EEG geld geeft voor nieuwe initiatieven men de regels van de EEG nog wel moet blijven naleven. In de periode 1980-1983 zijn er wat betreft de kustvisserij twee nieuwe verdragen (en verordeningen) vastgesteld en Mr. Brusche herhaalde dat deze juridisch niet sluitend waren. Hoe de BRT in alle lidstaten moet wor den vastgesteld is niet duidelijk en de landen leggen zich daar blijkbaar bij neer. Geen theorie „Het is in strijd met het gemeen schapsrecht en het 1<an opgevat worden als pure discriminatie", aldus Brusche, die aanvulde dat het in theorie mogelijk is dat een Engels schip volgens de me thode „1894" als kleiner worden aange merkt dan hetzelfde Hollandse schip. Volgens de raadsman was het niet alleen juridische theorie. „Ik heb hier een be richt van een Hollandse kotter die in ons land te boek stond met de maat 72 BRT en in Engeland is ingevoerd en opgeme ten met de uitkomst 52 BRT", aldus de advocaat. Hij overhandigde het bericht aan rechter Mr. Posch die vroeg of bood schapper van deze mededeling kon ge tuigen. Daar bleek de boodschapper weinig voor te voelen omdat hij econo mische banden heeft met Engeland maar in een nader onderzoek met de rechter-commissaris zou deze man zijn bewijs met een persoonlijke verklaring willen aanvullen. „Hier betreft het een verschil van 30% met onze rekenuit- komst", aldus Brusche. Vrijspraak Hij vroeg de Meervoudige Kamer om vrijspraak omdat dit EEG-verdrag de rechtsgelijkheid tussen inwoners van de lidstaten aantast en als de drie rechters daar niets voor voelen, gaf hij de moge lijkheid deze materie nader te onderzoe ken met genoemde getuigenverklaring of de rechtzaak door te verwijzen naar het Europese Hof. „Europa heeft die wetten gemaakt en het lijkt me heel nut tig als het Europese Hof met de gevol gen in aanraking komt. Zij moeten dat verschil van dertig procent dan maar eens aan mij uitleggen. Ik snap niet hoe dit allemaal kan," aldus de welbespraak te raadsman. Cees van Dijk vroeg aan het einde van de zitting waarom zijn bedrijf mogelijk 3 mille boete moet gaan betalen voor een overtreding, het vissen op haring, waar voor zijn college (waar hij mee in span viste) slechts 7500,— kwijt was. Collega Jaap van der Slikke legde de rechter uit dat hij de accept-giro met het schik kingsbedrag van 7500,— meteen betaald had. „Ik heb geen schikkingsvoorstel gehad en nou betaal ik misschien 2500 gulden meer", aldus Cees van Dijk. Ontwapenend eerlijk vertelde een 34-jarige Texelse woensdagmorgen voor de Helderse rechtbank aan poli tierechter Mr. J. J. Udo de Haes dat haar autorijden onder invloed mede was veroorzaakt door stevig verliefd zijn. „Ik was op een feestje en hele maal in de wolken omdat ik verliefd was. Mijn vlam was echter niet aan wezig en ik wilde hem verrassen. Toen ben ik zonder erg in de auto gestapt om naar zijn huis te rijden." De automobiliste kwam op 3 juli vorig jaar echter niet ver. Ze werd in het cen trum van Den Burg aangehouden door de politie. De verrassing voor de vriend veranderde daardoor in een minder aar dige suprise want de vrouw had „onge veer" veertien glazen bier gedronken en de bloedproef toonde aan dat ze een promillage van 1,96 alcohol in het bloed had. „Het was zo'n gezellig avondje en het was aanvankelijk helemaal niet de be doeling dat ik in de auto zou stappen. Toen ik weg wilde voelde ik me helder en ben zonder ook maar ergens aan te den ken in de auto gestapt", aldus de ver dachte. Rechter Udo de Haes kon een glimlach niet onderdrukken: „U dacht natuurlijk vooral aan uw vriend." Onmisbaar Haar raadsman, Mr. Feikema, over handigde een brief waaruit bleek dat de Texelse inmiddels samenwoonde met de „verliefdheid" en meehielp in zijn be drijf. Feikema voorzag dat zijn cliënte het rijbewijs enige tijd zou moeten inleveren en vroeg of deze straf niet in voorwaar delijke vorm zou kunnen worden vastgesteld. De officier van justitie, Mr. W. Jansen, wilde daar niets van horen. Het betrof hier niet het verliezen van een baan en de officier vond dat de partner dan maar tijdelijk extra personeel in dienst zou moeten nemen. „Er zijn genoeg mensen zonder werk met een rijbewijs", aldus Jansen. Hij achtte de overtreding wettig en overtuigend bewezen. De politie had geconstateerd dat de vrouw zeer onvast ter been was en bloeddoorlopen ogen had. Dat was volgens Jansen aanvullen de informatie, want het hoge promillage sprak alleen al boekdelen. Hij eiste een boete van 71000,— en negen maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Laarzen Mr. Feikema bestreed de betiteling „laveloos" die in het proces verbaal was vermeld. De cliënte had bij aanhouding bloeddoorlopen ogen maar dat kwam, volgens de advocaat wegens het ge bruik van nieuwe contactlenzen. Het ge geven dat de vrouw liep te slingeren was volgens het verweer mede te wijten aan het feit dat de automobiliste laarzen met zeer hoge punthakken had gedragen. „Ik vraag me af hoe een wachtmeester zou lopen als hij deze laarzen zou aan trekken", aldus Feikema die één van de bewuste laarzen aan de rechter toonde. Mr. Jansen reageerde furieus: „Ik zeg wel eens met drank en medicijnen sa men maak je het autorijden heel gevaar lijk. U mag van mij het woord medicijnen vervangen voor deze laarzen. Het auto rijden wordt alleen maar gevaarlijker met dergelijk schoeisel." Handicap Feikema wees op het feit dat de vrouw nog nooit eerder voor de rechter was verschenen en benadrukte enkele malen dat het rijbewijs onmisbaar was. „Dit paar is bezig een bestaan op te bouwen met een eigen bedrijf. Als mijn cliënt haar rijbewijs niet heeft is dat een grote handicap voor het bedrijf." De politierechter hield enigszins reke ning met het pleidooi van de raadsman en vonniste 71000,— boete en vijf maan den ontzegging van de rijbevoegdheid plus vier maanden voorwaardelijke ont zegging met een proeftijd van twee jaar. ondernemers-aktiviteitërTl evrouw Boersen van de Beatrix- heeft de produktie en verkoop schapenwollen rheumadekens dekbedden overgedragen aan van Leeuwen en Dick Graaf uit Burg. nieuwe eigenaren hebben een „fa- je" ingericht in een pand in de tuin het voormalige bejaardenhuis St. aan de Molenstraat. De voormalige ardenkamers worden nu benut voor vassen van wol, het maken van wol- ins en het naaien en vullen van de en voor de dekbedden. Het ge- w met een oppervlakte van 60 m2 it gehuurd van de fa. Duin. Er waren verbouwingen van het pand nodig meteen met de vervaardiging van de lukten te kunnen starten, evrouw Boersen heeft het bedrijf gedragen omdat ze te oud werd en raag naar haar dekens ernorm toe- Het principe van de rheumadekens ist, zoals wellicht bekend, op de swijsheid van slapen onder vette itenDe schapenwol wordt zodanig rassen dat stank en rommel uit de verdwijnt maar dat het schapenvet Wezig blijft. Op die manier van was- patent aangevraagd en volgens Leeuwen en Graaf tonen reacties kopers en sommige artsen aan dat isen met spierpijnen, gewrichtspij en rheuma baat hebben bij het sla- onder de Texelse dekbedden. Machines toenemende vraag heeft beiden oopt meer mechanisch te produce- in die zin dat grotere machines wor- ontwikkeld om het werk te doen dat (rouw Boersen met eenvoudig ge lschap deed. Een eerste stap op de naar een hogere produktie is een fessionele naaimachine en een door Graaf ontworpen „kaardeplank" :hine die de gewassen plukken wol (Ikaar haalt en na omwentelingen op brede rol met „spijkertjes" aflevert een woldeken die meteen de juiste maat heeft. Voordeel van deze machine is ook dat het gevraagde gewicht aan dekbedvulling gegarandeerd is. Het wordt vooraf gewogen en komt in een gelijkmatige „plak" de machine uit. In het pand is verder een wolmagazijn en gen wasruimte en een ruimte waar de dekbedden in elkaar worden genaaid. Henk van Leeuwen doet dat laatste en is daarvoor bij mevrouw Boersen in de leer geweest. Dick Graaf, nu nog werkzaam bij CVI, zal in de toekomst ook full-time bij het bedrijf gaan werken. In drukke perdioden worden beide mannen gesteund door hun vrouwen. Het is de bedoeling de produktie in de toekomst flink op te voeren. Naast de dekens poogt de firma ook souvenirs te slijten, een troeteldier van witte schapenwol. Maandag 21 en dinsdag 22 mei wordt op Texel weer de inzameling van kleding en schoeisel gehouden ten bate van de Stichting Mensen in Nood. In alle dorpen kan op één of beide dagen kleding worden bezorgd. De Stichting Mensen in Nood in 's Hertogenbosch is een organisatie waar van het bonafide karakter onbetwist is. De ingezamelde kleding gaat na sorte ring rechtstreeks naar de derde wereld en is daar zeer welkom bij de mensen die zelf te arm zijn om kleren te kbpen. Om die reden komt alleen redelijk goede kle ding in aanmerking, dus geen vodden. In Den Burg kan de kleding beide da gen worden bezorgd bij het verzor gingstehuis Sint Jan aan de Beatrixlaan en bij mevrouw Zijm-Snik, Molenstraat 20. In De Cocksdorp op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur in de Hervormde kerk. In Eierland dinsdag gedurende de hele dag in de kapel „Bethel". In De Koog dinsdag van 14.00-15.30 uur in De Schuilhut. In De Waal dinsdag van 13.30-14.30 uur in het dorpshuis, In Oudeschild dinsdag gedurende de hele dag in de garage van het school hoofd mevrouw Visser in de Trompstraat. In Den Hoorn maandag en dinsdag ge durende de hele dag bij mevrouw Zwa nenburg, Naalrand 9. In Oosterend maandag van 10.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur op het adres Slotskolk 8a. Op 23 mei komen op Texel de vrachtwa gens van de stichting om de ingezamel de kleding af te halen. Nadere infotmatie over de actie kan men krijgen bij de contactpersonen mevrouw Zijm-Snik, Molenstraat 20, Den Burg, telefoon 02220-2693 (voor Den Burg) en bij mevrouw C. Hordijk, Oosterend, tele foon 02223-363. De bridgeclub Groot Slam sloot haar winterseizoen met een algemene verga dering, prijsuitreiking en slotdrive. Een competitie van 24 speelavonden in drie lijnen zonder promotie en degradatie le verde drie kampioensparen. In de A-lijn werden kampioen mevrouw Van Hoogen en de heer Blonk, in de B-lijn de heren Kellner en Ofrein en in de C-lijn de heren Rensebrjnk en Blok. Uitslagen: A-lijn: Mw. v. Hoogen-hr. Blonk 1341.21 55.88 fam. G. Bakker 1299.21 54.13 fam. Hoogerheide 1283.78 53.49 F. Bakker-v.Hoogen 1275.81 53.15 dames v.d.Kerkhof-Zevenhoven 1222.78 50.94 fam. Chavonnes 1176.60 49.02 fam. v. Sambeek 1142.79 47.61 Mw. de Laat-hr. Zevenhoven 1123.99 46.83 Mw. Geus-hr. Backer 1097.89 45.75 fam. Beemsterboer 1046.37 43.59 B-lijn: hr. Kellner-Ofrein 1291.89 53.82 dames langeveld-Blok 1248.49 52.02 fam. Venema 1240.00 51.66 Heren Witte 1239.70 51.65 fam. Elzinga 1230.28 51.26 fam. Schuil 1162.61 49.27 De Brok-Ruigrok 1180.53 49.18 fam. v. Heerwaarden 1146.96 47.79 V. Empel-v.d.Molen 1103.60 47.76 Fam. Witte 1046.81 43.61 C-lijn: heren Rensebrink-Blok 1390.22 mej. v. Schie-hr. Studulski 1302.11 Mw. v. Gent-hr. Eelman 1271.00 Heren Duin-Abersma 677.60 Fam. Klip 1198.48 Balk-Alderlieste 778.92 Fam. De Jong 1059.05 Rensebrink-Lambregts 1044.16 Mw. Buis-hr.Witte 951.15 Mw. Wielinga-Hr.Solleveld 219.87 54.96 Vanaf maandag 21 mei om 20.00 uur in De Lindeboom iedere week zomerdri- ves voor iedereen; ook gasten zijn wel kom. Niet-leden betalen 710,— per paar. Er zijn leuke prijzen te winnen. Voor de derde keer in successie wordt in De Lindeboom toneel gespeeld door leerlingen van de RSG. Dit jaar is dat niet een to neelstuk maar zullen er drie eenak ters opgevoerd worden. Op deze ma nier kunnen meer leerlingen hun kwaliteiten tonen. De toneestukken die opgevoerd wor den zijn: „De kaarten op tafel", een kluchtig blijspel, „De indringers", een komische thriller en na de pauze staat het bekende „Wegens sterfgeval geslo ten" van Jan Wolkers op het program ma. Na het toneel is er disco. Geïnteresseerden kunnen kaarten ko pen bij de RSG administratie (Rob Haak), kosten 72,50. De eerste avond (21 mei) voor klas 1, 2 en 3. Belangstel lenden kunnen samen met de boven bouw de stukken bekijken op 22 mei. Aanvang beide avonden 20.00 uur. Jesse is verliefd op de studente Moni ca. Wanneer hij in een gestolen auto door de politie wordt nagezeten omdat hij te hard heeft gereden, schiet hij één van de agenten dood, zonder dat dat zijn bedoeling was. Hij is dan echter vo gelvrij, zijn kop komt in alle kranten en het net sluit zich langzaam maar zeker om hem heen. Hij probeert met Monica naar Mexico te vluchten. Zij is realisti scher dan hij; ze hebben geen toekomst en bovendien wil ze eigenlijk helemaal niet van zo'n type houden. Maar de lief desscènes waaruit duidelijk moet wor den (de fans krijgen Richard Gere nu eens geheel uit de kleren te zien) dat ze eenvoudig niet bestand is tegen zijn aan trekkingskracht, zijn zeer overtuigend. Uiteindelijk ziet Monica zich toch ged wongen een beslissing te nemen die voor Jesse fataal zal blijken te zijn. Of Valerie Kaprisky, een 19-jarige Fran- caise echt een ontdekking is zal blijken. Richard Gere als Jesse is evenwel niet te ovetreffen. De primitieve, kinderlijke jon ge misdadiger, die de realiteit niet aan kan en zichzelf blijft zoethouden met le ven in zijn eigen verbeeldingswereld, wordt door Gere's aanpak een persona ge aan wie je nog dagen loopt te den ken. Gere doet wat tegenwoordig alle Amerikaanse top-acteurs en actrices doen; hij speelt Jesse niet, hij is Jesse (Denk aan ftAn officer and a gentle man"). De film wordt beheerst door het nummer Breathless van Jerry Lee Lewis en de tinten waarin veel scenes zijn op genomen maken dat je je als kijker goed kunt verplaatsen in de turbulente ge- dachtenwereld van Jesse. Los Angeles blijkt een perfecte lokatie voor dit mo derne en tegelijkertijd tijdloze verhaal. Jim McBride, de regisseur, werkte vier jaar om het script zo te krijgen dat het overeenkwam met de beelden die hij in zijn hoofd had. „Breathless" is te zien van donderdag tot en met maandag, toegang 16 jaar. Tijdens de bonte avond van de jeugd club Zuid Eierland zijn op de volgende lotnummers nog prijzen gevallen. Geel 785, 94, 982, 22, 762. Blauw 731, 727, 335, 316, 970. De prijzen zijn af te halen bij W. J. van Sijp, Hoofdweg 71 in Eierland.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9