~iS HË mail 4 Teselaartjt Waddenconferentie m Zelfwerkzaamheid wieler vereniging afgewezen? VERVOLG VAN PAG.l Wm A'i yJk* v 4 j Amusementshal in voormalige Vivo Cobra's winnen patrouilleweekend P. Kikkert in rondvraag FET Rijverbod FAMILIEBERICHTEN PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 ME 0 in komende jaren zullen worden her haald. De volgende conferentie wordt op 17 en 18 mei gehouden in Wyk op het eiland Föhr, het op één na noordelijkste Duitse waddeneiland, vlak bij de Deense grens. Verbroedering Die keus heeft te maken met het besluit om voortaan geen onderscheid meer te maken tussen Nederlandse en Duitse eilanden, maar wel tussen west- friese, oostfriese en noordfriese eilan den. Op grond daarvan werd het logisch gevonden dat na het westfriese eiland Ameland en het oostfriese No rderney nu een noordfries eiland de conferentie moest ontvangen. Als deze „groot- friese" benadering van de zaak er niet zou zijn geweest, dan zou de conferentie volgend jaar op Texel zijn gehouden. Voor de Nederlandse deelnemers wordt het dus een lange reis. „Maar we heb ben een luchthaven", zei de burge meester van Föhr, die de aanwezigen voor het volgende jaar uitnodigde. Denen? Eigenlijk zouden ook de Deense wad deneilanden bij de conferentie betrokken moeten worden, maar dat schijnt nog op bezwaren te stuiten. De Nederlandse deelnemers zouden dat wel willen. De groot-friese gedachte spreekt hen niet zo aan, echter wel het feit dat de Wad denzee zich uitstrekt van Den Helder tot Esbjerg. „We leven in één groot eco systeem met veel overeenkomstige pro blemen en belangen", aldus wethouder J. de Jong van Schiermonnikoog, die op de tweede conferentiedag een lezing hield over de natuurbescherming in het waddengebied. De Texelse delegatie op de conferentie bestond uit burgemeester J. A. Engel vaart en secretaris J. van Dijk namens het gemeentebestuur en de heren Th. Hoogerheide, H. Bakker en J. Bloem van Teso. De meesten maakten gebruik van een vliegtuig van Tessel Air om het conferentieoord te bereiken. Het is een 55 minuten durende, schitterende vlucht langs de eilanden, die heel wat aangena mer verloopt dan de reis over land die met het oponthoud van de resp. veer diensten meer dan een halve dag duurt. Het is overigens niets bijzonders om per vliegtuig naar een Duits waddenei land te gaan. Er is een geregelde, tame lijk frequente lijndienst met kleine twee- motorige vliegtuigen vanuit enkele ste den in Noord-Duitsland en tussen de ei landen onderling. De eilanden hebben allemaal een vliegveld, de meeste be schikken zelfs over een verharde lan dingsbaan en andere faciliteiten. Vergelijking Een vakantiebezoek aan een Duits waddeneiland zou een „feest van verge lijking" kunnen worden genoemd. Er zijn evenveel overeenkomsten als ver schillen, waarbij de verschillen uiteraard het meest in het oog springen. De Duit se eilanden zijn gemiddeld veel kleiner dan de Nederlandse (Norderney is nog kleiner dan Schiermonnikoog) maar de toeristische ontwikkeling is er veel ouder en heeft een totaal ander karakter. De merendeels zeer bemiddelde toeristen komen er in de eerste plaats voor hun gezondheid. Die hopen ze niet alleen te vinden door het inademen van frisse zeelucht, maar ook door zich te laten be handelen in geneeskrachtige water- en modderbaden, door het volgen van zee- waterdrinkkuren e.d. Het eiland heeft een eigen ziekenhuis en een kliniek voor astmapatiënten. Een groot overdekt zee water golfzwembad staat er al sinds het begin van de dertiger jaren en vormt het middelpunt van allerlei „kur" voorzie ningen. Wie daar op doktersvoorschrift gebruik van maakt, krijgt de kosten van het ziekenfonds vergoed. Ook op cultureel gebied is het nodige te beleven. Er worden zeer regelmatig concerten en toneelvoorstellingen gege ven, zowel in de openlucht als in een der schitterende zalen in het stadscentrum. De meeste gasten verblijven in hotels. Het percentage kampeerders onder de toeristen is zeer gering. Van „sociaal toerisme" zoals Texel dat kent is hier geen sprake. De gasten zijn overwegend wat oudere, kennelijk goed gesitueerde mensen. De auto's die je ziet zijn bijna allemaal Mercedessen en ook een blik in de winkeletalages leert dat de mensen op dit eiland blijkbaar wat te besteden hebben. De straten zijn schoon, patat tenten zijn nergens te vinden en 's nachts is het bijna beklemmend stil op straat. Volgens de mensen die het weten kunnen is dat in het hoogseizoen nau welijks anders. Het publiek dat zich tot dat alles voelt Terwijl de mannen de gemeenschappelijke eilandproblemen bespraken, beleefden de vrouwen onder meer een ..botanische excursie spaarzame maar streng beschermde natuurgebied van Norderney onder leiding van de plaatselijke biologieleraar H. Busching. aangetrokken komt per vliegtuig of boot naar het eiland en dat is niet goedkoop, althans naar Texelse begrippen. Het ver voer van een auto kost meer dan 100 markt en per persoon 17 mark. De rederij Norden-Frisia A.G. is een particuliere on derneming mét winstoogmerk die geen subsidie ontvangt. Hetzelfde geldt voor de veerdiensten op de andere Duitse waddeneilanden. In enkele gevallen is er wel sprake van een overheidsdienst, maar ook daarop wordt geen geld toege legd en sommigen leveren zelfs aanmer kelijke winst op. Toch heerst ook hier zorg over de tariefsontwikkeling. Zo wordt gevreesd dat door de komende BTW-verhoging op grond van Europese richtlijnen de tarieven zo hoog zullen De westfriese eilandburgemeester Engelvaart in gesprek met zijn oost-friese college Sa/verius, beiden voorzien van Norderney-stropdas. worden dat mensen erdoor zullen weg blijven. De'vertegenwoordigers van de rederijen op de conferentie hebben el kaar dan ook gevonden in gezamenlijk verzet tegen toepassing van de EEG- richtlijn. Temidden van die Duitse rede rijen vormde vooral Teso een bijzondere verschijning. De Texelse bootdienst bleek de laagste tarieven van het hele Nederlandse en Duitse waddengebied te hanteren.... Niettemin liep Teso voorop in het verzet tegen de nieuwe BTW- regeling want die komt naar verhouding voor Teso het hardst aan.(Zie artikel el ders in deze krant.) Nationaal park Naast de resolutie over de tweede wo ningen werden op de waddenconferen tie nog enkele resoluties aangenomen. Eén daarvan kwam van de zeven oost friese eilanden, naar aanleiding van het plan om het Waddenzeegedeelte dat bij Nedersaksen hoort, tot nationaal park te maken. In de motie kwam tot uitdruk king dat men van harte staat achter na tuurbehoud maar dat de aanwijzing tot park niet tot gevolg mag hebben dat de bestaande toeristische bedrijvigeheid op en bij de eilanden wordt bemoeilijkt. Sportvissen, wadlopen, baden, wa tersport en ruitersport moeten mogelijk blijven. Dit geluid klonk de Nederlanders be kend in de oren; een soortgelijke discus sie met betrekking tot het Nederlandse Waddengebied is al achter de rug. Ook werd een resolutie aangenomen die zich richtte tegen de dumpingen van zg. dunzuren (afval van de titaniumdyoxide-industrie) in de Noord zee bij Helgoland. Het was de bedoeling deze dumpingen binnenkort te staken maar nu heeft de EG-commissie voor gesteld het verbod op dumpingen pas in het midden der negentiger jaren te laten ingaan. In de resolutie werd dit uitstel in krachtige termen veroordeeld en werd geëist dat de dumpingen uiterlijk eind volgend jaar worden beëindigd. Afvallozingen in het gebied van de Duitse Bocht hebben in Duitsland veel aandacht gekregen, sinds in dit zeege bied regelmatig vissen worden gevangen met kankerachtige vergroeiingen. Watervervuiling Van Nederlandse zijde werd erop ge wezen dat het waddengebied het meest wordt bedreigd door vervuild water dat afkomstig is uit de Rijn. Als daaraan een eind wordt gemaakt, is er van wadden zeevervuiling nauwelijks meer sprake. Van Duitse zijde werd hier tegenin ge bracht dat „rechtstreekse" vervuiling van het waddenwater evenzeer moet worden bestreden, waarbij werd gewe: zen op de door Nederlanders veroor zaakte lozingen in het Eems-Dollard ge bied waar vooral de Duitse Waddenzee de nadelige gevolgen van ondervindt.... Van directeur Vuursteen van rederij Wagenborg (die de bootdienst op Schiermonnikoog en Ameland exploi teert) kwam het voorstel om te zorgen voor betere opvangmogelijkheden van olie en ander afval waar schepen vanaf moeten. Kapiteins zouden een premie moeten krijgen als zij van deze mogelijk heden gebruik maken. Dit zou effectie ver werken dan het bestraffen van de zeer moeilijk vast te stellen lozingen op zee. Sterfbed Als voorstander van een radicale be scherming van de Waddenzee liet de ge meente Schiermonnikoog zich kennen. Wethouder De Jong gaf een overzicht van de vele maatregelen die Nederland Df de laatste jaren heeft genomen achteruitgang van dat gebied te pen, zoals de PKB Waddenzee, di wijzing van grote oppervlaktei staatsnatuurmonument en het tot komen van meer gecoördineerd ten aanzien van het waddengebie hekelde echter het vrijblijvende kaï ;b< van veel regels, waardoor tal van tastingen in stand kunnen blijven nomische belangen blijken doorsl vend te zijn bij beslissingen over he laten van havenuitbreidingen, de Winning, afvalwaterlozing en de van pijpleidingen. De Jong zei zeil zoveel woorden dat Nederland in strijd met internationale afsprake als de „Joint Declaration" waarii derland, Denemarken en Duitslan it kaar plechtig beloofden internati verdragen (als het verdrag van Bonn, Bern en de EEG-vogelrichtliji te voeren. De wethouder kwam dai tot de sombere conclusie dat moi teel hoogstens sprake is van afrem (en dus niet van stoppen) van de a ling. „We staan aan het sterfbed Waddenzee." De waddenverbroedering kreeg gestalte tijdens de officiële ontvai vrijdagavond in het Kurhaus. Zowii conferentiegangers als hun dames den hier toegesproken door b meester H. L. Salverius, die wees vele gemeenschappelijke banden, oi cultureel opzicht. Dat laatste werd vestigd door het optreden van de derneyer Heimatverein (zoiets ali Texelse folklorestichting) die oude derdrachten, liederen en dansen vo vergetelheid wil bewaren en ook museum exploiteert. De groep voor het gebruik van de „plattdü taal, en dialect dat meer op ni Nederlands dan op Duits lijkt en al meenschappelijkè taal wordt schouwd voor alle Friesen van de terkant." Eén van de coupletten vanjsl lied dat de groep zong: „Wi kamen van de Waterkant wi kamen ut dat plattdütske Land, wor de Seewind weiht, wor Seewind weiht, un de Möln sïck dreiht, wor de Jungens up de Dieken sta un de Wichter stolt in Klumpen gi. van Texel bis na Westerland, uns Freesen hört de Nordseestrandla „Van Texel bis na Westerlcl (Westerland ligt op'Sylt) bleef hetm van dé conferentie. Er werden ook geschenken uitgi.| seld. Alle heren kregen een stropdas het wapen van Norderey; de dames gen een grammofoonplaat met No neyer volksliedjes. Namens de NP' landse deelnemers-overhandigde b meester J. H. Lesterhuis van Ami" een grote koperen bel aan zijn co van Norderney en als tegenprestati deze een kostbare kleurengravure oud-Norderney. De ontvangst werd gevolgd door uitstekend verzorgd buffet en chen Beisammensein." ondernemers - aktiviteiten De VVV Texel heeft afgezien van aankoop van de voormalige Vivo su permarkt. De winkel is nu eigendom van de in oprichting zijnde B.V. Boer- Kloosterman die ongeveer de helft van het pand aan de VVV gaat ver huren en de andere helft zal maken tot amusementshal met een 20-tal speelautomaten. De verbouwing is in volle gang; de amusementshal moet met Pinksteren in gebruik wor den genomen. De VVV besloot de Vivo destijds te kopen om te kunnen voorzien in de ruimtenood en „omdat buurmans erf maar één keer te koop is." Een zo grote ruimte als die van de oude Vivo winkel had de VVV voorlopig echter niet nodig. Bovendien zijn de plannen om een nieuw VVV hoofdkantoor te stichten aan de Elemert niet van de baan. Huren van een deel van het gebouw in- plaats van aankoop van het geheel leek daarom aantrekkelijk. De VVV huurt 110m2. Dit gedeelte zal voornamelijk die nen voor de opslag van drukwerk en an der materiaal en krijgt een verbinding met het aangrenzende bestaande kan toor. Drijver Bouw B.V. is momenteel be zig met een eenvoudige verbouwing, waarbij het aan de VVV te verhuren deel door een muur wordt afgescheiden. Boer-Kloosterman heeft de supermarkt gekocht voor 7260.000,—, hetzelfde be drag als de VVV er destijds voor zou be talen. De gemeente heeft toegezegd dat voor de amusementshal vergunning zal worden verleend. Per dorp is krachtens gemeentelijke regels slechts één zo'n hal toelaatbaar; de vergunning kon dan ook alleen worden verstrekt na het verdwij nen van de amusementshal van H. Bruijn aan de Stenenplaats. Het initiatief om in de voormalige supermarkt een amusementshal te maken en daarvoor een aparte b.v. op te richten is genomen door de heren H. van Wijk uit Den Burg en J. C. Stolk van 't Horntje. Zij zijn nog op zoek naar iemand die het bedrijf kan bemannen. Het is niet de bedoeling om in de amusementshal alcoholhoudende dranken te verstrekken; er zullen alleen frisdranken te koop zijn. De verkoop van de supermarkt aan de VVV kon nog worden teruggedraaid om dat het gebouw na het tekenen van de voorlopige koopacte nog niet was afge nomen. In goede harmonie tussen de betrokkenen en praktisch zonder kosten voor de VVV kon toen de B.V. Boer- Kloosterman de plaats van de VVV inne men. De VVV heeft dus geen gebruik gemaakt van de door de leden gegeven machtiging om tot aankoop over te gaan, waaruit volgt dat de leden ook niet betrokken hoefden te worden bij het besluit om van aankoop af te zien. Voor het huren van een deel van de voormali ge supermarkt is geen ledentoestem ming nodig. Cobra's, een groep van Scouting Texel, heeft het jaarlijkse patrouilleweek end van district Den Helder gewonnen. De groep bestaande uit Ruud Enden burg, John Stevens, Mike Hopster en Arthur Hutjes, bleek het meest bedreven in de zwerftocht met opdrachten over het eiland. De winnaars worden met Pinksteren afgevaardigd naar het lande lijke kampioenschap van Scouting Ómmen. Aan het patrouilleweekend deden zes groepen mee in de leeftijd van 12 tot 14 jaar, waaronder meisjesgroep De Spech ten van Texel. Het weekend stond in het teken van het oude Griekenland (Hellas) en de opdrachten die tijdens de wande ling over het zuidelijk deel van Texel moesten worden uitgevoerd ademden dan ook een Griekse sfeer. Bij Oude- schild moesten zelfgemaakte kartonnen vogels in een vuur worden geofferd en zaterdagavond werden bij fakkels Griek se spelen opgevoerd in het 'amfitheater op het recreatieterrein Kerckelandt. Re gen gooide zondag wat roet in het programma-eten en daardoor moest de opdracht primitief koken in de Dennen vervallen. Zeer snel rijden richting veerhaven was zondagavond voor de politie reden een Texelse automobilist aan te houden. Bij controle bleek de man teveel te heb ben gedronken en na het afleggen van de blaasproef werd hem een rijverbod van acht uur opgelegd. „Is het waar dat het college het aanbod van de wielervereniging om bomen te rooien ten behoeve van de aanleg van hun parcours heeft afge wezen. Waarom was deze zelfwerk zaamheid niet welkom?" vroeg Paul Kikkert van Texels Belang donderdag-avond in de rondvraag van de commissie financieel, econo misch en technisch beleid. De zelfwerkzaamheid van de club was inderdaad aangeboden maar niet om de baan goedkoper te maken. „Het was de bedoeling dat de club inplaats van de aannemer de bomen zou' rooien. Het geld dat voor dit werk was uitgetrokken moest dan ook naar de clubkas", aldus wethouder Barendregt. De aannemer was met dit voorstel bij gemeentewer ken gekomen en daar had men mee gedeeld dat dit niet de bedoeling was. „Als men voor het rooien van de bomen geen geld had willen hebben dan waren we op het verzoek ingegaan", aldus de wethouder. Terugploegen Peter Bakker wees in de rondvraag op de mogelijkheid werkgelegen heidsprojecten te financieren via de zo genaamde „terugploegregeling". Dat betekent dat een gedeelte van het geld dat wordt uitgegeven voor uitkeringen benut kan worden voor het starten van kleine bedrijven. Als het project winst maakt kunnen de werknemers de finan ciering weer terug verddienen. Aange zien het ministerie van WVC alleen het bos- en duinonderhoudsproject wil sub sidiëren leek het Bakker een goede sug gestie de voors- en tegens van een te- rugploegproject eens op een rijtje te zet ten en dan de mogelijkheden van een gescheiden vuilophaaldienst te bekijken. De directeur van gemeentewerken, Dop penberg, antwoordde dat de gemeente zich sterk maakt voor een eigen voorscheidings- en composteerinstalla- tie van vuilnis. Als er gestart zou worden met een ander project is de kans dat die gesubsidieerde installatie er komt veel kleiner. „Dan nemen we onszelf de wind uit de zeilen", aldus Doppenberg. Bakker dacht dat beide initiatieven best samen konden. „U composteert geen glas. De verwerking van dit afvalprodukt kunt u dan aan anderen overlaten." Modder Gerbrand Poster had vernomen dat het veldje tussen de Kasko-woningen in De Mars een grote modderpoel was en hij vroeg wanneer de gemeente iets aan deze overlast doet. Uit het antwoord van wethouder Barendregt bleek dat de grond weliswaar van de gemeente is maar dat de Kasko-bewonersgroep in dertijd heeft bedongen dat ze het mid denterrein zelf mochten beheren en in richten. Dat zullen ze dus zelf moeten oplossen. Henk Beumkes vroeg of het bij ge meentewerken bekend is dat er aan het Hoge Achterom in Den Hoorn autowrak ken liggen en of een gedeelte van deze weg niet voor autoverkeer afgesloten kan worden. Achter hotel „Happy Days" is een parkeerterrein en daar zou den de auto's (die nog van één kant het weggetje in kunnen) kunnen draaien. Het Pakt-raadslid vroeg ook of gemeen tewerken bekend is.met moderne, mi lieuvriendelijke onkruidbestrijdingsme- thoden zoals boomschorsbedekking en schroeien door middel van verhitting. Doppenberg antwoordde dat er wordt gewerkt met bodembedekkers. De schroeimethode wordt nog niet toege past omdat het schadelijk voor het pla veisel blijkt te zijn. „Het is niet best voor trottoirtegels die aan de bovenzijde enorm verhit en aan de onderkant koud blijven." De afdeling financiën zal onderzoeken of minder draagkrachtigen gemeentelij ke belastingen verspreid over het jaar kunnen betalen. Volgens Henk Beumkes vallen de aanslagen nu allemaal in de cember in de bus. Dat is een dure maand en hij stelde voor het rondsturen van de rekeningen uit te smeren over een lange re periode of er girokaarten bij te doen waarop geen bedrag vermeld staat, zo dat men in termijnen kan betalen. Voor dat laatste voelde wethouder Baren dregt niet veel. Het zou administratieve rompslomp met zich meebrengen en ook was hij verbaasd dat Beumkes niet het voorstel van partijgenoot Dirk Terpstra ondersteunde. Die had voor gesteld de aanslagen later op de bus te doen. Het is nu overigens niet zo dat de gemeentelijke belastingaanslagen in één maand de deur uit gaan maar Baren dregt zegde toe te zullen onderzoeken of hier nog meer spreiding mogelijk is. Ge- lein Jansen liet blijken niet gelukkig te zijn met het metalen hek dat roni vliegveldrestaurant is geplaatst, houder zei niet over dergelijke zakf kunnen oordelen en vroeg Jansen bezwaar kenbaar te maken bij Luchtvaartterrein. Dat kwam het raadslid blijkbaar goed uit. „Daar waarnemer". Jansen wees ook op het feit dat de ning tussen duin en Noordzeestrani veel plaatsen onder het zand is gesti en dat een gedeelte van de Haffel weg opnieuw geasfalteerd worden. Op 18 mei is overleden onze lieve schoonzuster en-tante Trijntje Keijser-Schagen op de leeftijd van 74 jaar. Uit aller naam: D. W. Keijser, Texel. Wieringerwaard, mei 1984. 1959 1984 Op zaterdag 26 mei vieren we met onze kinderen ons zilveren huwelijksfeest. Wie met ons een kopje koffie wil komen drinken wordt hiervoor hartelijk uitgenodigd 's morgens van 10.00 tot 11.30 uur in „De Schakel". Eijsbrand en Margo Pauptit-Weijsenfeld Edwin, Dorothé en Anne. Texel, Den Burg, Thijsselaan 91. ☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆-☆☆ Wij willen iedereen bedan ken die ons 50-jarig huwe lijk tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt. Har telijk dank voor de vele bloemen, planten en cadeaus. Th. Molenaar A. Molenaar-Daalder Burgwal 31, 1791 AH Den Burg. Mede namens mijn moe der, wil ik u allen hartelijk bedanken voor uw bezoek, de vele kaarten, bloemen en fruit, dat ik tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst van u mocht ontvangen. Hartelijk dank. Marga Flokstra Keesomlaan 23. Wij Henk van der St Erna Verberne gaan trouwen op vriji juni 1984 om 15.00 u het gemeentehuis te Burg. Felicitaties zijn van welkom van 19.30 tot uur in hotel De l boom. Ons adres is: Wilhelminalaan 26, 1791 AN Den Burg. Papa en mama van harte gefeliciteerd jullie 12/z jarig huweli 26 mei. Carla en Dis AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, di gebruik maken va de rubriek „Texe laartjes" worde verzocht de koste gelijk te voldoen. B het verzenden va een nota wordt voc deze kleine bedrage 72,50 administratie kosten in rekenin gebracht. Administratie T.C

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2