c WHET RAADHUIS Gemeente wil eigen monumentenlijst Hesston College Choir zingt in Den Burg UIM Muziekschool bezig met produktie langspeelplaat Meer geld nodig voor restauratie Jaarvergadering dorpscommissie Oosterend Geen voorjaarsnota j Mededelingen van B.en If. I Hobbydag bij folklore Nog 15 mensen nodig voor Toon Staatssecretaris komt niet Verleende bouwvergunningen Diefstallen Afscheid van Gerrit Asselman Kringconcours Waddenruiters Vaste data M Aanrijding op opstelteri Plattelandsvrouwen bekeken reddingswerk Evangelisatie d in de Dennen Doorgereden TEXELSE COURANT DINSDAG 22 2 Naast de bestaande lijst van rijksmonumenten en de door de provincie aangewezen monumentale panden wil de gemeente Texel ook een lijst van monumenten aanleggen van panden en plaatsen die qua situering, struc tuur, historische waarde of architectonisch uiterlijk waard zijn om op oor spronkelijke wijze bewaard te blijven. Dat betekent niet dat alleen oude ka rakteristieke huizen op de monumentenlijst komen. De ontwerp- monumentennota die woensdagavond ter sprake komt in de commissiever gadering ruimtelijk en huisvestingsbeleid vermeldt nadrukkelijk dat ook jonge bouwkunst een plaats kan krijgen in het gemeentelijke monumenten beleid. Dit in tegenstelling tot het rijksbeleid waar een pand minstens 50 jaar oud moet zijn wil het als monument aangemerkt kunnen worden. In de rhu- seumnota is een duidelijk beleidsplan opgenomen, alsmede een gemeente lijke monumentenverordening. Daaruit blijkt dat als het genoemde beleid uitgevoerd gaat worden, Texel veel meer geld kwijt is voor het behouden van cultuurhistorische zaken dan tot dusver het geval was. Als de in de ontwerp-nota genoemde plannen binnen redelijke termijn worden uitgevoerd kost dat ƒ200.000— extra per jaar aan bijdragen in de restauratie van monumenten die voorkomen op de plaatselijke lijst. Het gemeentebestuur wil dan ongeveer 14 monumenten per jaar restaureren en dat zou betekenen dat de tachtig monumenten in het bui tengebied binnen zes jaar opgeknapt kunnen worden. In de nota wordt ervan uitgegaan dat per pand maximaal ƒ15.000,— subsidie wordt gegeven. Of de twee ton voor restauratie van monu menten er volgend jaar al komt is twijfel achtig. Het college onderschrijft de hele nota met alle plannen maar houdt een slag om de arm bij de financiële para graaf. ,,De financiële aspecten zullen we nader bekijken bij de behandeling van de begroting voor 1985", aldus B en W, waaruit blijkt dat men nog gee uitspraak wil doen over het al of niet beschikbaar stellen van meer geld voor monumen- tenbehoud. Ongetwijfeld zal afgewacht worden hoe de gemeenteraad reageert op het voorgestelde beleid met de finan ciële consequenties. Geen geld Een eerste reactie kwam vorige week (tijdens de commissie ruimtelijk en huis vestingsbeleid) van Gelein Jansen, die weinig waarde hechtte aan de nota om dat het college geen uitspraak doet over het geld dat gemoeid is met de uitvoe ring van het beleid. ,,De financiële con sequenties zijn echter niet misselijk. Nu wordt alles vooruitgeschoven", aldus Jansen die graag de commissie finan cieel, economisch en technisch beleid zou willen betrekken bij de discussie over het uitvoeren van een gemeentelijk monumentenbeleid. ,,Het is een indruk wekkende nota maar wat moet je er mee als er geen geld is". RO-ambtenaar Jan Commijs zei dat de nota in haast was af gemaakt om volgend jaar te kunnen meedingen naar een rijkspot ,,vol met subsidie'". Er komt namelijk een nieuwe wet op de Stadsvernieuwing en als ge meenten willen profiteren van het uit te keren geld dat bij die wet hoort zal men in september een kant en klare nota moeten afleveren. Later in het jaar moe ten meerjarenprogramma's voor allerlei delen van de nota worden uitgewerkt. Ook ambtenaar Le Roux probeerde de commissieleden te overtuigen van het schip met monumentengoud dat in aan tocht is: „Er zijn alle mogelijke subsidies op komst. Het gaat om 23 verschillende regelingen en als het uitkomt zoals het is gepresenteerd komt Texel in aanmerking voor zeven ton rijksbijdrage. De provin cie moet de pot verdelen en we moeten er op tijd bij zijn. De gemeenten die hun huiswerk goed hebben gemaakt, heb-, ben vast en zeker een streepje voor", al dus Le Roux. Planning Wethouder Daan Schilling vond ook dat de commissie niet te zwaar moet til len aan de mogelijke financiële conse quenties. Men kiest nu voor een bepaald beleid en pas later wordt een financiële discussie gestart. Dat gebeurt pas op een moment dat er meer duidelijkheid is over mogelijke rijksbijdragen. Schilling had bedenkingen tegen het werk dat het uitvoeren van het notabeleid met zich meebrengt. „De uitvoering vergt veel mankracht." Als de commissie woens dagavond akkoord gaat met de ontwerp- nota zal binnen korte termijn een monu menten meerjarenplanning gemaakt moeten worden voor: de beschermde dorpsgezichten Den Hoorn en Ooster end, de rehabilitatiegebieden in Den Hoorn, Oosterend, Oudeschild en Den Burg, het toepassen van woningverbe tering bij monumenten, het restaureren van schapenboeten die voorkomen op de gemeentelijke monumentenlijst, tuin- wallen binnen een beschermd dorpsge zicht, kerkelijke monumenten en restau ratie van de nieuwe gemeenlijke monu menten. Naast het ontwikkelen van deze meerjarenprogramma's moet er een plan met begroting komen voor restauratie van het verdedigingswerk „De Schans". Morgenmiddag gaan de commis sieleden de panden bekijken die het college op de gemeentelijke monu- De muziekschool bestaat dit jaar 25 jaar en zal die kwart eeuw muziekon derwijs onder meer vieren met het uitbrengen van een langspeelplaat waa ruit moet blijken tot welke muzikale prestaties leerlingen en oud-leerlingen in staat zijn. De plaat wordt uitgebracht op 22 september tijdens een jubileu mavond in de Burgemeester De Koning-hal en vrijdag en zaterdag werden de opnamen gemaakt in de Doopsgezinde kerk van Den Burg. Voor het maken van de geluidsbanden KTF/DEK en het orkest Musica Texla. was Mirasound Mobile Studio uit Wilp (bij Deventer) ingehuurd. Zij waren aan wezig met een Mercedes bus vol met ap paratuur en er werd volgens de mo dernste methode, digitaal, opnamen ge maakt op een 24 sporen recorder. De aan de verschillende deelnemers toe gemeten tijd bleek soms maar net vol doende. Er komt 44 minuten muziek op de LP te staan en een kwartier daarvan wordt gevuld door muziekvereniging Ex celsior, de fanfare en drumband van De rest van de tijd is voor leerlingen van de muziekschool en het gekozen materiaal, alsmede de instrumentatie is gevarieerd. Naast een heterogeen en semble, een accordeonkwartet en de werkgroep lichte muziek komt er een harmonicasolo, een pianoduet en een serie muziekstukken voor viool op de plaat. De LP gaat ƒ22,50 kosten en er worden in eerste instantie 500 exempla ren geperst. Op de foto een beeld van de opnamen met de werkgroep lichte muziek. Hedenavond heeft de dorpscommis sie en de stichting Gemeenschapscen trum Oosterend jaarvergadering in het dorpshuis, aanvang 20.00 uur. In tegen stelling tot wat was vermeld in de huis aan huis bezorgde uitnodiging zal door wethouder N. C. Barendregt geen inlei ding worden gehouden over woning bouw in de buitendorpen. Hij kan dat niet doen, zodat het bestuur heeft beslo ten zelf een overzicht te geven van de stand van zaken rond de toekomstige woningbouw in Oosterend. De agenda vermeldt verder de gebruikelijke punten. Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend en herkiesbaar de dames H. Kalis-van Eyck en A. Koot-Augustinus en de heer W. van Tatenhove. mentenlijst wil plaatsen. De com missievergadering van morgena vond start met een dia-serie over het voorgestelde gemeentelijke beleid aan de hand van praktijkvoorbeel den. De commissievergadering be gint om 19.00 uur. Het college zal geen „voorjaars nota" presenteren, zoals die enkele maanden geleden werd aangekon digd. Net als de regering hadden burgemeester en wethouders het plan om in een klein rapport te ver tellen wat ze de rest van het jaar nog wilden verwezenlijken en wat ze inder andere op de begroting 1985 wilden zetten. „We hebben van de voorjaarsnota afgezien om dat de gemeente in een magere fi nanciële positie verkeert en we onze en ambtenarentijd beter kunnen ge bruiken", deelde wethouder Klaas Barendregt donderdag mee in de commissie FET. Hij antwoordde hiermee op een vraag van partijge noot Gerbrand Poster, die vond dat de beleidsnota van het college wel erg lang op zich laat wachten. Het uitvoeren van de 1% bezuinigingso peratie is voor het college momen teel belangrijker dan het schrijven van nota's met goede voornemens, zo liet Barendregt blijken. De raadsleden krijgen binnenkort wel een oproep om wensen te noemen voor de begroting van volgend jaar. Het Hesston College Choir. Het uit de Verenigde Staten af komstige Hesston College koor treedt zaterdag a.s. op in de doops gezinde kerk in Den Burg, aanvang 20.00 uur. Het koor, dat enkele jaren geleden ook op Texel was, maakt een toernee waarbij Nederland, Duitsland en Zwitserland worden bezocht. Het 52 personen tellende koor is af komstig van het twee-jarig doopsgezin de opleidings instituut Hesston College in Kansas. Wegens de hoge kwaliteit van de zang geniet het grote reputatie. De uitvoering op Texel is gratis voor iede reen te beluisteren. Bij de uitgang wordt wel gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. Het koor treedt ook op tijdens de doopsgezinde kerkdienst de volgende dag. Het programma van zaterdag luidt als volgt: Renaissance: O filii et filiae, V. Leisring Kyrie Eleison, W. Byrd Kyrie Eleison, G. Gabrieli Adoramus Te, G. P. da Palestrina Baroque: Agnes Dei, G. Carissimi Ehre sei dir, Christe, H. Schutz Exsultate Deo, A. Scarlatti. Classical: Let They hand be strengthened, G. F. Handel Hallelujah, Amen, G. F. Handel How excellent Thy name, G. F. Handel Sicut locutus est (from Magnificat) J. S. Bach Romantic: Was Gott tut, das ist wohlgetan, S. Gastorius Talismane, R. Schumann, tekst W. van Goethe. Contemp./Spirituals: Psalm 67, C. Ives Alleluia, R. Thompson Saints bound for heaven, A. Parker/R. Shaw Didn't my Lord deliver Daniel, arr. R. Hunter. I hear a voice a prayin, H. Bright. Ain-a that good news, W. Dawson Set down servant, arr. Shaw/Parker Inentingen Op 23 mei zal van 14.00 tot 15.00 uur in het Groene Kruis-gebouw te Den Burg gelegenheid worden gegeven voor het inenten tegen Rode Hond (geboren 1973) en DTP (geboren 1975 en 1980). Dit heeft betrekking op de kinderen die in april j.l. verhinderd waren. De oproe pen zijn reeds verstuurd. Woensdag 25 juli houdt de folklore een manifestatie die een beeld moet ge ven van de hobby's en verzamelingen op Texel. Mensen met een speciale hobby en verzamelaars kunnen hun steentje bij dragen aan deze dag en worden ver zocht voor meer informatie of opgave te bellen met Cor Kossen, tel. 02220-3202 of Door van Sambeek-Schrama, tel. 02220-3839. In tegenstelling tot vorig jaar is het niet meer de bedoeling dat kinderen die tijdens de folklorewoensdagen romnmel- tjes verkopen dat her en der in Den Burg doen. Elke folklorewoensdag is er een kinderrommeltjesmarkt in de Wezentuin waar ook poppenkast wordt gespeeld. Voor de voorstelling van Toon Her mans op 21 september in de schouw burg van Den Helder worden nog 15 lief hebbers gezocht. Zestig Texelaars willen de show bezoeken en dat zijn er 15 te weinig om een extra boot te kunnen la ten varen. Wie mee wil moet zich voor donderdag opgeven bij de afdeling cul turele zaken van het raadhuis, telefoon (02220) 3041. De kaarten kosten ƒ32,50. Het voor donderdag a.s. geplande bezoek van staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij aan Texel gaat niet door. De bewindsman heeft van de reis afgezien in verband met dringende visserijbesprekingen die hij die dag heeft in Brussel. Burgemeester en wethouders verleen den aan de volgende personen en in stanties de daarbij omschreven bouwvergunning. Jb. Hoogenbosch, Oosterbuurtsweg 34 te Oost voor het plaatsen van een berging; P. Drijver te Oosterend voor het plaatsen van een bedrijfsruimte en wo ning aan de Georgiëweg te Den Burg; Ir. W. G. Kolenbrander te Eindhoven voor het vergroten/vernieuwen van een schutting aan de Brink te De Koog; M. H. Witte te De Cocksdorp voor het plaatsen van een machineloods/jong- veestal aan de Stuifweg 11 te De Cocks- doerp; J. Terwey te Den Burg voor het plaatsen van een restaurant aan de Grensweg te Den Burg; Grensweg Re creatie te Den Burg voor het plaatsen van een hekwerk aan de Grensweg te Den Burg; mevr. Dethmers te Voorburg voor het gedeeltelijk vergroten van een zomerhuis aan de Californiëweg te De Koog; J. J. Bakker te De Koog voor het vergroten van een bollenschuur aan het Mienterglop te De Koog; J. Wiersma te Den Burg voor het veranderen van een winkelpand met woning aan de We verstraat in Den Burg; P. W. Trouerbach te Den Hoorn voor het plaatsen van een berging aan de Stolpweg te Den Hoorn; A. Hendriks te Den Burg voor het plaat sen van een garage in het Marsgebied te Den Burg; P. C. Bonne te De Cocksdorp voor het vernieuwen van een schutting aan de Laagwaalderweg te Den Burg; H. Kiewiet te Oudeschild voor het plaatsen van een garage aan de Trompstraat te Oudeschild; J. Nauta te Den Burg voor het gedeeltelijk veranderen van een ate lier/winkelruimte aan de Parkstraat/We verstraat/Burgwal te Den Burg; Vincen- zo d'Urso te Den Burg voor het gedeel telijk veranderen van een pakhuis in de Weverstraat/Achterom te Den Burg; C. A. Commandeur te Den Hoorn voor het veranderen/vergroten van een machi- ne/hooiberging aan de Stolpweg te Den Hoorn; C. A. Commandeur te Den Hoorn voor het plaatsen van een scha- penstal/kampeerschuur aan de Stolp weg te Den Hoorn; J. Lap te Den Hoorn voor het'gedeeltelijk vergroten van een woonhuis aan de Hemmerkooi te Den Hoorn; J. Buisman te Den Burg voor het plaatsen van een hobbyruimte aan de Bernhardlaan te Den Burg. De afgelopen dagen werd de poli tie enkele keren gewaarschuwd in verband met winkeldiefstal. Donderdagmiddag werd een 13-jarig meisje uit Alkmaar aangehouden toen ze voor ƒ2,50 aan tekenmateriaal meenam uit een winkel in Den Burg zonder te betalen. Vrijdag, even voor zes uur stal een 20-jarige Texelaar drie chocoladerepen uil een supermarkt in Den Burg. Zaterdagavond rond half twaalf werd een 14-jarig Texels meisje betrapt toen ze uit een bergplaats bij een supermarkt in Den Burg vier literflessen bier meenam. Donderdagavond speelt Texel 1 een vriendschappelijke wedstrijd te gen het zaterdagteam van Oosterend. De match, die om 19.00 uur begint, is tevens de afscheidswedstrijd van trainer Gerrit Asselman die het eerste van Texel vijfjaar heeft begeleid. Opvolger van As selman is Luc Post uit Den Helder. Post traint momenteel JVC uit Julianadorp. Asselman gaat volgend seizoen Helder trainen. Na afloop van de wedstrijd is er in „De Kletskeet" gelegenheid afscheid te nemen van Gerrit Asselman. Rijvereniging De Waddenruiters heeft zaterdag aan een kringconcours in Cal- lantsoog deelgenomen. Onder goede weersomstandigheden werden de vol gende resultaten behaald. B-dressuur: Hans Malschaert met Ti- co, 96 punten; Remko Vosjan met Pirou ette, 114 punten; Remko Vosjan met Ti- co, 115 punten; Jan Vosjan met Pirouet te, 110 punten; Patricia de Vries met Raspoetin, 116 punten; Joke Dros met Rozemarijn, 102 punten; Carla Bakker met Sarita 124 punten, 1 winstpunt, 3e prijs. Dinsdag 22 mei De afdeling Texel van het Rod heeft in het Rode Kruis-gebouw Jonkerstraat in Den Burg de ja< dering; na afloop van het huisho :-: gedeelte wordt film gedraaid. 20.00 uur. De dorpscommissie Oosterend1 Stichting Gemeenschapsi Oosterend hebben jaarvergade „De Bijenkorf"; 20.00 uur. Woensdag 23 mei Op de terreinen van Texelse Boj den de schoolvoetbalkampioer pen voor de kleinere scholen De finalewedstrijden beginnen oi De vereniging Ouders van Gehar ten Texel (VOGT) heeft in „De St bij de Hervormde kerk van De' jaarvergadering met herdenking bestaan, aanvang 20.15 uur, Bele lenden welkom. In de LTS-kantine wordt de oudeL_ gehouden van het Lager Beroeps wijs Texel; 20.00 uur. Om 19.00 uur begint in het raadh extra vergadering van de raadsci sie voor ruimtelijk en huisvesting (over het monumentenbeleid). Psychologe. Spreekuur volgt spraak: op woensdag van 14.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene gebouw, kamer A1, Witte Kruisig Den Burg. Mevrouw drs. R. Posti vens bereikbaar: tel. (02223) 23 3t terstraat 24, Oosterend. icf rdt uit Spreekuren college van B en Vker gemeester Engelvaart en wethoui gers maandag van 10.00 tot 11, wethouder Schilling woensdag v: tot 9.30 uur en wethouder Bare vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond hou erf Volksdansvereniging Texel volksdansavond in De Wielwaa Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwt zijn welkom. Informatie via teltic 02220-3565. de Maatschappelijk werker Frank.il re- houdt spreekuur in d'Ouwftg maandags, dinsdags, Woensdags® dags van 8.30 - 9.30 uur en dondiei van 18.30 - 19.30 uur. De speel-o-theek is elke woen middag van 14.00 tot 16.00 uur vrijdagmiddag van 15.00 tot 17 geopend in de voorspeelzaal vai dorpshuis aan de Wilhelminalaan. .Oifi Op het opstelterrein van Tesi Horntje deed zich donderdag een aanrijding voor. Een 36-jarige A damse automobilist merkte dat verkeerde baan van het terrein stopte en reed zonder te kijken uit, waar inmiddels een auto miJd bestuurder uit Rotterdam stoi '0 wachten. De veroorzaker van de ding had praktisch geen schade auto maar de voorzijde van de van de Rotterdammer was beschadigd. R Vrijdagavond hebben de leden Plattelandsvrouwen afdeling De dorp en Eierland met hun echtge een bezoek gebracht aan het KNÏfr station bij De Cocksdorp. Daar men uitleg van Jaap Groen en Pai' kert over de huidige werkwijze redden op zee en later werd met tallige bemanning een demonstrat gevoerd op zee. Bij goed weer zal op de barb plaats aan de Randweg in de Denn Hemelvaartsdag (31 mei) een eva satiebijeenkomst worden gehoudef organiseerd door de Texelse bapti gemeente. Meegewerkt wordt doi gospelgroep Exodus uit Den Held diverse sprekers. Begonnen word 15.00 uur; ieder is welkom. Een 41-jarige vrouw uit Oost reed zondagmorgen om drie uur een auto van een 27-jarige dorpsgek Ze liet geen briefje achter maar de ir vond een licht beschadigde person! to in Oosterend. Onderzoek wees deze wagen de aanrijding had zaakt en de eigenaresse verklaarde dat ze te weinig ruimte had om w kunnen rijden vanuit parkeerpositii het achteruitrijden had ze de geraakt.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 4