liter Jva 21 gaf 100.000 .WAT IK ZEGGEN WOU.." Toneelspektakelveiling en feestmarkt in Den Hoorn Gedeelte schuur uitgebrand Ut LAND f BOUW Lezing over superheffing iscriminatie? Kruisraketten op de Texelse variant Prominenten doen ,,gek" voor geld Fancy Fair was gezellige kermis 221DAG 22 MEI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 3ioer geh ïn oi Zegers op Een houten schuur achter garage C. Dros in Eierland is zaterdagmor gen vroeg voor een gedeelte uitge brand. De brand werd om twintig voor vijf gemeld door een taxichauf feur die rook zag komen uit de schuur. De brandweer was snel ter plaatse en wist de inmiddels uit slaande brand in korte tijd te bedwingen. Met het nablussen en het leeghalen van het bouwsel was men tot half zeven 's morgens bezig. De oorzaak van de brand is voor politie en brandweer nog een raadsel. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. De houten schuur staat aan één zijde tegen de betonnen gevel van één van de garages en lag vol met houten blokken voor de open haard, enkele blikken pe troleum en een compressor voor een rei nigingsmachine. De brandweer wist, door de betonnen wand en de dakgevel nat te houden, te voorkomen dat de brand oversloeg naar de garage zelf. Nadat de uitslaande vlammen waren bedwongen werden de houtblokken naar buiten gegooid. Politie en brand weer hebben gepoogd eigenaar C. Dros te alarmeren maar bij aanbellen leek hij niet thuis te zijn. Enkele uren later bleek de garage-eigenaar dat wel te zijn ge weest. Hij had een feestje bezocht en was in diepe slaap. De brandweer was blij met de snelle reactie van de taxichauffeur Theo van der Meer die de brandmelding doorgaf via zijn mobilofooninstallatie. Zo kon een groot deel van de houten schuur worden gespaard. Woensdagavond wordt voor de Texelse melkveehouders een avond gehouden over de superheffing op melk. Deze bijeenkomst valt samen met een algemene ledenvergadering van de Hol landse Mij van Landbouw. Belangstel lende melkveehouders worden om 21.00 uur 's avonds verwacht in hotel Nieuw Breda aan de Postweg in Eierland. De heer Joost de Jong van de Hollandse Mij van Landbouw zal de regeling van de superheffing bespreken en Jan Koolhof zal vertellen hoe de regels van de super heffing in de praktijk van het bedrijf kun nen worden toegepast. straks ook nog in een heel klein kastje. Een heugelijk feit in dit hele proces is dat Noordholland als fokprovincie blijft bestaan, wat tot nog toe vrij onzeker is geweest." Namens de Kl-vereniging en de Melk unie overhandigde J. Herweijer Mantje de zilveren koe. Herweijer benadrukte het belang van het hoge eiwitgehalte in de melk van Eva 21: Juist in deze tijd van superheffing wordt daarop gelet bij de prijsbepaling van de melk, dergelijke geluiden komen ook vanuit de Melkunie. We moeten er voor blijven zorgen dat de kwaliteit van onze melk niet onderuit gaat." De familie besloot het officiële gedeel te van de avond met het zingen van een fraai lied waarin de geschiedenis van Eva uit de doeken werd gedaan, en met het voordragen van een gedicht van meester Laan, die op die manier zijn felicitaties over wilde brengen. IRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE -,,)p pagina 7 van de Texelse Courant (i. 18 mei staat onder de kop „Recrea- ge eiders gaan er hard tegenaan" o.a.: I\j;an de op dit moment op Texel lopende ir leiding voor recreatiesportleider wa- >ai i ook cursisten aanwezig; een aantal i hen zal daadwerkelijk in het zomer- reatiewerk meedraaien." 31 is onjuist! Geen enkele cursist is nu g bereid om mee te draaien in het zo- rrecreatiewerk van de Texelse Sport- d. Wat is er precies aan de hand? en de cursus recreatiesportleider van irt ging, werd de cursisten verteld dat, de cursus met goed gevolg was door- Ij len er mogelijkheden waren om aan n slag te gaan bij: a het zomerrecreatiewerk a( Texelse verenigingen 'ij Texels vakantiewerk voor Texelse D('9d- J cursus wordt georganiseerd door het jj menwerkingsverband Jeugd- :rk/MZW-project i.s.m. de Texelse lortaad. Drie cursisten hadden zich ngemeld voor het kaderweekend van Sportraad. Alle drie werden zij op de iervelijst gezet terwijl studenten CIOS 111. wél werden geplaatst. Bij de defini- ve indeling komen ook de Texelse cur- e >ten niet voor op de lijst. Wel was er n mogelijkheid om als vrijwilliger met ihoud van uitkering aan de slag te lan! Dat werd afgewezen door de be kkenen omdat men niet als tweede- ngs recreatieleider bestempeld wilde orden. oncreet betekent het nu dat geen enke cursist mee zal doen aan het zomerre- eatiewerk terwijl deze cursus bedoeld was om een eigen lexeis Kader op te lei den voor deze werkzaamheden. De re den die de Sportraad opgeeft is dat de betrokkenen niet in staat zijn om zelfstandig te werken. Om te laten zien dat ook de Texelaars die de cursus recreatiesportleider met goed gevolg doorlopen zullen hebben, in staat zijn om de werkzaamheden zoals het zo merrecreatiewerk te doen, wordt door een gedeelte van de cursisten momen teel in overleg met het jeugdwerk en het MZW-project het volgende overwogen: De eventuele oprichting van een Eigen Texels Recreatieteam. Dorpscommis sies, verenigingen e.d zouden dan een beroep kunnen doen op dit team bij de uitvoering van activiteiten tijdens de zomermaanden. Namens een gedeelte van de cursisten RSLA. Jan Kramer, Den Burg. Ed Nijpels, zo lazen we in de krant, be dacht op Texel een nieuwe variant. Zijn vakantie werd er voor onderbroken, hij vroeg om voorrang op de boot. Die heeft hij ook gekregen, de vraag is: za ten ze er in Den Haag zo erg om verle gen? Voor mij als Texelaar hoefde het niet, hij brengt die naam in discrediet „Eiland van Zon en Rust" waren aan Ed- je niet besteed. Breng nog vlug een be zoek aan Hiroshima en Nagasaki, maar aanschouw zelf het daar gebrachte leed. Misschien dat je dan je variant wél, en het mens-zijn niet vergeet. J. K. P. Zwan, Den Burg Zaterdag wordt in Den Hoorn een grootse manifestatie gehouden waar aan tal van verenigingen medewerking verlenen. Het is een toneeldag met veiling, feestmarkt, disco, barbecue en nog veel meer. Het is de bedoeling dat het feest, dat van 's morgens 10.00 uur tot 's avonds 22.00 uur duurt, ge noeg geld oplevert om de toneelaccommodatie van dorpshuis De Wald hoorn grondig op te knappen. Dat Den Hoorn zeer theater- en to- neelminnend is moge blijken uit de jaar lijkse opvoeringen van toneelvereniging De Vriendenkring maar meer nog uit de inmiddels traditionele zomerrevue van Op de Bonnefooi en "het theatergezel schap van de Hoornder jeugdclub „De Duveltjes". Deze clubs zijn zaterdag en kele malen van de partij om het publiek te vermaken en daarnaast hoopt de or ganisatie dat de overige attracties de no dige guldens zullen opleveren, zodat het toneelspelen in het dorpshuis nog meer gestroomlijnd en plezieriger zal verlopen. Hoogtepunt van de dag moet de vei ling worden waar niet alleen allerlei arti kelen op de gebruikelijke wijze aan de man of vrouw worden gebracht maar waarin bekende Texelaars een „kunstje verkopen". Deze actie heeft als titel „Prominentenactie(f)" gekregen en is gebaseerd op het Vara-radioprogramma „Paviljoen 3" dat onlangs 50 mille bij el kaar wist te praten voor Amnesty Inter national met stunts van bekende Neder landers. Hoogtepunt was toen het zin gen van de Internationale door Ed Nij pels, waarvoor het Nederlandse volk f3000,— neertelde. Vrijen Hetzelfde principe wordt zaterdag in Den Hoorn gehanteerd. Prominente Texelaars zullen iets uitvoeren op een wagen en de organisatie bepaalt hoeveel geld er bijeen gebracht moet worden om die „stunt" te laten uitvoeren. Als het geld er niet komt gaat de voorstelling niet door. Cor van Heerwaarden en Car ry Welboren hebben verschillende Texe laars voor de show met het goede doel weten te strikken. Onder andere zal wethouder Piet Zegers een verhaal vertellen in Texels dialect met de titel Uut vrée gaan. jan Wolkers is van de partij en Daan Welboren en Daan Schilling zullen samen een gevoelig duet zin gen. De veiling met prominentens- how begint 's avonds om 20.00 uur. Spookhuis De feestmarkt duurt van 10.00 tot 22.00 uur en heeft als bijzondere attrac tie een spookhuis in een bestaand pand. Jan Geus heeft zijn te koop staande wo ning, naast café Loodsmanswelvaren, voor dit doel beschikbaar gesteld en mo menteel wordt de lege woning ingericht als spooktempel. Verder is er o.a. een ra cebaan voor cavia's, gewichten raden, een schminktent, een sjoelbaan en het meer traditionele vermaak als de kop van jut, rad van avontuur, een poffertjes kraam, doelschieten, ballen gooien, grabbelton, enz. De bekende plaatselijke schaker Joop Rommets speelt de hele dag simultaan tegen een ieder die dat wil en uiteraard wordt de inwendige mens niet vergeten. Wie de markt bezoekt kan deelnemen aan een spel waarbij alle kramen bezocht moeten worden. Hoofdprijs in dit spel is een weekend Vlieland voor vier perso nen en als men tweede wordt krijgt men een pannekoekdiner voor vier personen met daarnaast een Hoornder hart. Strooppot Revuegroep Op de Bonnefooi brengt zaterdag een potpourri van liedjes uit de nieuwe zomerrevue op het straatpodium en toneelvereniging De Vriendenkring speelt twee keer het bekende wagenspel „De Strooppot". Jeugdclub De Duvel tjes speelt de zelfgeschreven show „Het schoolfeest" en een andere groep van deze club brengt zaterdag enkele malen de musical „De Beatboetiek". De voor stellingen van de jeugdclub zijn in De Waldhoorn. KTF/DEK speelt 's avonds op het dorpsplein en de drumband van DEK geeft om 16.15 uur acte de presence. Na 22.00 uur is er in het dorpshuis disco voor de jeugd en ouderen kunnen in Loodsmanswelvaren terecht voor bal na met de groep Jollies. De entree van deze avond komt ook ten goede van de to neelvoorzieningen in het dorpshuis. De genen die nog spullen willen afstaan voor de veiling kunnen terecht bij Cor van Heerwaarden (tel. 02226-633) of Marjo de Vries (02226-515). De feestelij ke toneeldag wordt georganiseerd door het dorpshuisbestuur van Den Hoorn, Op de Bonnefooi en De Vriendenkring. Het exacte programma is als volgt: 14.00 uur: plein, opening en optreden Op de Bonnefooi. 14.30 uur: plein, poppenkast 15.00 uur: dorpshuis, De Duveltjes met „Het schoolfeest." 15.30 uur: plein, De Vriendenkring met „De Strooppot". 16.15 uur: rondgang en show drumband DEK 16.45 uur: plein, poppenkast 17.00 uur: dorpshuis, De Duveltjes met „de Beatboetiek" 18.00 uur: plein, optreden Op de Bonnefooi 18.30 uur: dorpshuis, De Duveltjes met „Het schoolfeest." 19.30 uur: plein, concert fanfare KTF/DEK 20.00 uur: plein, veiling en prominen- tenactie(f) 21.00 uur: dorpshuis, De Duveltjes met „De Beatboetiek" 21.00 uur: plein, De Vriendenkring met „De Strooppot" 21.30 uur: plein, optreden Op de Bonne fooi en sluiting. v.a. 22.00 uur: disco in De Waldhoorn v.a. 22.00 uur: dansen in café Loodsmanswelvaren met muziek van The Jollies. De fancy fair die ouders, leerlin gen en onderwijzend personeel van de Jac. P. Thijsseschool zaterdag op het nieuwe schoolplein hielden klonk a/s een klok. De feestmarkt was zeer gevarieerd en had de sfeer van een kleine kermis. Nadat KTF/DEK met in het kielzog verkle de kinderen en leerkrachten 's mor gens een rondgang door Den Burg had gemaakt, opende wethouder Piet Zegers het gerenoveerde schoolplein. De gemeente heeft voor 50 mille een nieuwe bestrating aangebracht en a/s extra attractie een ronde bult van steen gemaakt in het plantsoen bij de school. Deze verhoogde speelplaats heeft de be naming ,,Babbelberg" gekregen en Zegers constateerde dat de ver nieuwingen in het onderwijs nu ook buiten school zichtbaar waren. ,,De vlakke stenen woestijn, die bij deze school door de jaren heen was veranderd in een modderpoel, is gedeeltelijk vervangen door éen modernere speelplaats", aldus Ze gers die hoopt dat de leerlingen met plezier zouden spelen op de Babbel- berg en het plein netjes zouden houden. Nadat de wethouder het plein met de zin Geniet van jullie speelplek" had overgedragen barst te het kermisachtige geweld op de feestelijke markt los. Op de Babbel- berg werden de hele dag shows op gevoerd door leerlingen, variërend van play-backshows tot demonstra ties volksdansen. Het rad van avon tuur draaide, er was een cross- fietsparcours met water en een rommeltjesmarkt met kleding en boeken en nog tientallen traditione le attracties zoals ballen gooien en doelschieten. Veel leerlingen beleef den plezier aan hetmeester en juf bombarderen": het gooien met ge vulde sokken op cartoons van het onderwijzend personeel. De op brengst van de fancy fair is f3500— en met dit geld wil de school enkele spee/werktuigen aanschaffen. Hetbombarderenvan meester of juf rug gezien terwijl hij het gerenoveerde schoolplein, inclusief de ..Babbeiberg" waar hij op staat, overdraagt aan de Thijsseschool. >eps idsc 3,or de vierde maal in de geschiedenis van de Texelse melkveehouderij een veehouder de zilveren koe in ontvangst nemen die uitgereikt wordt een koe 100.000 liter melk heeft gegeven. Het betreft hier respectievelijk Mantje van Ruisdael en zijn 19-jarige Eva 21. Eva ziet grijs van ouderdom ze is nog opmerkelijk vitaal en vertoont nog mooie lijnen. Haar vader e Texelse Kl-stier Infanterist, die op zijn beurt weer een zoon was van tier Tippelaar. Eva heeft haar hoge leeftijd in goede welstand bereikt. 5®n,f itje heeft haar niet ten koste van alles over de 100.000 liter qrens uisfc aJ£ i 1 olgs d, .00 23 at bleek zowel uit de waarderende rden die buurman Piet Hin uitsprak uit de woorden van dierenarts J. H. ;n Vfeers. Hin noemde Mantje „een boer iou met beide voeten op de grond staat. ichien is er foktechnisch wel iets op veestapel aan te merken, maar het schapen en koeien waarmee je boer degelijk en gezond." Klinkers ver- daarbij dat Mantje altijd zeer noujerp de gezondheid van zijn dieren in oog houdt. „Dat is een goede basis een goede veehouder. Daarbij komt in dit bijzondere geval Eva 21 een tuttige patiënt was, ze reageerde op be delingen zoals het hoorde, door be te worden." De prijskoe is namelijk ik g jaar ziek geweest en heeft toen ook gekalfd, zodat het twijfelachtig was igste de magische grens van honderd- jndtend liter wel zou halen. Dit jaar kalf- ze echter wel en in februari bij de ite melkgift was het zover. Reden H. Tjepkema om namens de Texel- undveefokkers Eva donderdagavond 7.0 fraaie krans om te hangen. va Drie sterren an. jepkema zwaaide in zijn toespraak la- in hotel Rebecca de familie Mantje 317toe. Weliswaar heeft de koe de melk leven, maar de zorg voor de koe is sso groot belang bij het bereiken van >eni dergelijke „melkplas". Dat werd A)r andere sprekers ook benadrukt, at pkema noemde wat cijfers: „In Ne- o land bereikt 1 op de 1750 koeien de J.OOO liter. In Noordholland is die ver mijding 1 op 1000 en op Texel nu 1 op toiö. Er zijn in de provincie ongeveer 100 Ie koeien die deze prestatie hebben gele verd. Daarbij komt nog dat Eva 21 een drie sterrenkoe, een preferente stam moeder en een produktiekoe is." Burgemeester J. A. Engelvaart sprak zijn verbazing uit over de nuchterheid waarmee het behaalde resultaat werd beschouwd. „Het lijkt mij toch dat je gaat hechten aan zo'n dier, waar je zo lang mee werkt, maar dat is waarschijn lijk mijn opvatting als buitenstaander." Evenals bij de opening van het Agrarisch Museum wees Engelvaart op de cijfers uit het Sibas-rapport die aangeven dat de landbouw economisch even belang rijk is als het toerisme, wat vooral in krin gen van toeristenexploitanten wel tot enige verbazing heeft geleid. Hij bena drukte het belang van zowel een gezon de landbouw als een gezonde natuur op Texel en wees erop dat binnen de familie Mantje op beide terreinen gewerkt wordt. Hij bood een glas-in-lood* wapen van Texel aan. S. Moeies, voorzitter van de provinci ale bond voor rundveeverbetering, felici teerde de familie Mantje. „Het doet mijn fokkersoog goed te zien dat er ook drie kleine Mantjes rondlopen." Hij vatte echter ook een serieus onderwerp bij de horens. „Ik wil het even hebben over de automatisering van de gegevensopslag van het rundveebestand. In januari zal er één burgerlijke stand voor alle koeien zijn, nu zijn dat er in het hele land nog drie. Met één druk op de knop zijn dan van alle koeien de gegevens op te roe pen. In Gouda zijn nu al drie miljoen te keningen opgeslagen. Die passen dan

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5