r m~\ n 1 UIMA W2 1 I 1 J J j j DE COCK EN DE MOORD IN SEANCE |29 5' 55 )er Vaste data 13 mensen in nood helpen is goed mensen voorgoed uit de nood helpen is beter vs7 ?5 MEliAG 25 MEI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 11 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 U 15 16 18 19 20 21 22 23 24 25 27 28 30 31 32 34 36 JU 39 40 41 42 44 (5 46 47 48 49 53 54 57 58 59 60 61 62 64 66 67 69 70 72" 73 Ts het x>l), Horizontaal: Verticaal: I. tekengerei 1. nood, angst werelddeel 2. ijzerhoudende aarde i. water in Utrecht 3. tot en met zachte massa 4. bediende i. tentoonstellingsgebouw in 5. opdracht (nsterdam 6. deel van het been inhoudsmaat 7. slede nummer 8. niet vet rustplaats 9. land in Europa meisjesnaam 10. hetzelfde eerwaarde heer 11. visnet danskoor 12. muziekterm ontekenning 21. goedgeefs enak 23. boom houder van schepen 24. nieuw meisjesnaam 25. aanwijzend voornaamwoord godsdienst 27. europeaan voor 28. vruchtennat spook 30. denderen frans voegwoord 31. koeienmaag beetje (frans) 32. boom snavel 34. bedevaartsplaats per expresse 36. ingedikt sap mank 39. bepaalde tijdsduur stofmaat 40. nieuw (engels) in prde 43. zelfzucht drenk- en waadplaats 44. jongensnaam geheel de uwe 45. bejaard plaats in Italië 47. verdelgingsmiddel vogel 48. engels lidwoord deel van de Verenigde Staten 49. woedend plaats 51. nederlandse radio unie slingerplant 52. jong dier jongensnaam 53. gedicht bar 55. uitroep boom 57. zuur zangnoot 58. vogel bevel 60. vulkaan kerkelijke straf 62. rustig onbepaald voornaamwoord (frans) 64. beetje voorzetsel 67. familielid windrichting 69. zoals de akten getuigen huid 71. dubbelklank vriend (frans) 72. familielid uitstalkast 73. reeds bewegingsvrijheid inderdag 24 mei preekbeurt van staatssecretaris A. in De Lindeboom gaat niet door. ijdag 25 mei exelse musicalvereniging „Geen C geeft in De Lindeboom een uit- ng met gedeelten uit Anatevka en air Lay; 20.00 uur. irjasclub Den Burg heeft een drive tinees restaurant Azië aan de Groe- iats, aanvang 20.00 uur. terdag 26 mei Hoorn wordt tussen 14.00 en uur een feestmarkt met allerlei ac- iten gehouden, zowel op het plein het dorpshuis. Voor het program me de vorige krant. wembad Molenkoog wordt 's mid- een zwem- en polodriekamp luden. 11.15 uur begint in het NlOZ-gebouw Horntje de jaarvergadering van de lelijke Vereniging tot Behoud van de denzee. 20.00 uur wordt in De Lindeboom itvoering van de Texelse musicalve- jing (met stukken uit My Fair Lady \natevka) herhaald. de velden van SV Texel begint om uur het SVT-pupillentoernooi. De ite wedstrijd is om 16.00 uur. Hesston College Choir treedt om uur op in de doopsgezinde kerk te Burg. Toegang gratis. de speelweide aan de Ploeglander- in de dennen wordt het Tevoko bui- oernooi gehouden: van 10.00 tot X) uur. 10.00 uur begint bij het politiebureau veiling van gevonden fietsen. Zondag 27 mei 's Morgens wordt in het zwembad Mo lenkoog de zwem- en polodriekamp van de zwemclub TX '71 gehouden. Publiek is welkom. Van 10.00 tot 16.00 uur wordt het Tevoko buitentoernooi op de speelweide aan de Ploeglanderweg gehouden. Bij paal 33 houdt de Cocksdorper kust- zeilvereniging de eerste wedstrijden van dit seizoen, meetellend voor het club kampioenschap. Aanvang ca. 10.30 uur. Dinsdag 29 mei De Vereniging voor Vrienden van het Paard heeft in hotel De Lindeboom de jaarvergadering; 20.00 uur. De Woningbouwvereniging Texel verga dert in hotel De Lindeboom; 20.00 uur. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruis- gebouw, kamer A1, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Te vens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kot- terstraat 24, üosterend. Spreekuren college van B en W: Bur gemeester Engelvaart en wethouder Ze- gers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling woensdag van 8.30 tot 9.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielwaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Informatie via telefoon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van La- re houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrij dags van 8.30 - 9.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt gehouden APPIE BAANTJER VERTELT Vledder schudde zijn hoofd. „Dokter Den Koninghe had weinig com mentaar. Hij zei alleen: hoeveel krijgen we er nog... het lijkt wel een kopie van de vorige moord." De Cock knikte traag voor zich uit. „Er zijn twee verschillen.... een ander slachtoffer en... Harry Donkervliet." Vledder sloeg zich voor het hoofd. „Die moet vrij", riep hij vertwijfeld. „On middellijk. Ik was hem bijna vergeten. Stom. We moeten de commissaris bel len. Er bestaat nu geen enkele reden meer om hem vast te houden. Hij zat hier beneden in de cel, toen die tweede moord gebeurde. Een beter alibi is nau welijks denkbaar. Het pleit mijns inziens ook tegen zijn schuld aan die eerste moord." De Cock kwam van zijn stoel overeind. „Maar is hij onschuldig?" Vledder keek verbaasd naar hem op. „Dat vraag jij?" reageerde hij heftig. „Jij wilde hem toch niet arresteren? Je hebt je steeds tegen zijn arrestatie verzet." De Cock knikte gelaten. „Dat is juist. Ten eerste omdat ik niet graag wil dat iemand zich met mijn on derzoeken bemoeit.... ook al is dat een commissaris of een officier van justitie. En ten tweede, omdat de arrestatie op een verkeerd tijdstip geschiedde en op bepaald dubieuze gronden." Hij zuchtte diep. „Ik heb van het begin af nooit de overtuiging gehad, dat Harry Donker vliet daadwerkelijk Zwarte Sofie had ver moord, maar dat betekent niet dat hij niet schuldig is aan haar dood." Vledder grinnikte vreugdeloos. „Dat is kabbalistisch gebabbel. Harry Donkervliet is of schuldig of onschuldig." De Cock keek hem strak aan. „Is het zo simpel?" Vledder zwaaide met zijn armen. „Beide moorden zijn kopiëen van elkaar. Duidelijk. Er is geen enkel verschil. De gene die Zwarte Sofie dodelijk vergif toediende, vermoordde ook het blinde medium. Hoe wil je, in godsnaam, Harry Donkervliet schuldig doen zijn aan de moord op Jennifer Jordan... zijn tante... de vrouw van wie hij financieel geheel afhankelijk was. Herinner je je.... Harry Donkervliet zat.... en zit nog steeds hier beneden in de cel." De Cock maakte een hulpeloos gebaar, „Misschien is er wel een testament." Vledder knikte nadrukkelijk. „Dat testament is er. Ik heb het zelf nog niet onder ogen gehad maar Christine van der Waal vertelde mij dat Harry Don kervliet inderdaad in het testament van zijn tante wordt genoemd. Hij erft een groot deel van haar vermogen. Verder was er ook voor Christine een legaat om zoals ze zelf zei dankbaar voor te hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmer kingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergadering aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan dé raadsvergadering. De WAO—groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisgebouw in Den Burg (ingang tandartsenpraktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887. Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opne men met het laboratorium van het Gemi- niziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en verze keringspapieren (ziekenfondskaart) bij zich te hebben. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereniging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. De club Texelkoers speelt elke dins dagmiddag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld wordt in De Holle- bol aan de Burgwal in Den Burg. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De Schakel bij de Hervormde kerk in Den Burg. le der met alcoholproblemen is vrijblijvend welkom voor een of meerdere gespreksbijeenkomsten De dam- en schaakclub En Passant komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. zijn en dan waren er forse schenkingen aan alle nog levende leden van de spiri tistische kring." De Cock reageerde verrast. „Alle leden?" Vledder knikte. „Volgens Christine van der Waal had Jennifer Jordan dat al jaren geleden uit drukkelijk bepaald. Zij wilde, dat ook na haar dood de spiritistische kring bijeen bleef. Slechts onder die voorwaarden worden de schenkingen gedaan." „Een verplicht lidmaatschap tot de dood volgt." Vledder knikte nadrukkelijk. „Inderdaad, zo kun je het noemen. Jen nifers motivering was, dat zij tijdens haar leven contact had gezocht met de geesten uit het hiernamaals en dat zij na haar dood vanuit het hiernamaals con tact wilde leggen met de nog levenden op aarde. Haar eigen spiritistische kring, dan mogelijk geleid door een ander me dium, zou een uitstekend contactpunt kunnen vormen." De Cock streek met zijn hand over zijn haar. „Het is wel duidelijk", sprak hij traag, „dat Jennifer Jordan onvoorwaardelijk geloofde aan de mogelijkheid van derge lijk contact en daarom haar eigen kring bijeen wilde houden." Hij deed zijn ogen even dicht om een opkomende ver moeidheid uit zijn hersenen te drijven. „Waren alle leden van de spiritistische kring op de hoogte van het testament?" Vledder gebaarde afwerend. „Dat weet ik niet. Ik bedoel... ik heb het ze niet gevraagd. Maar ik neem aan, dat zij allen volkomen op de hoogte waren. Toen Christine van der Waai mij van dat testament vertelde, stonden alle dames van de kring om ons heen en niemand scheen verrast." De Cock vertoonde een spottend lachje. „Zo bezien had elk lid van de kring een motief." Vledder keek getroffen naar hem op. „Je hebt gelijk", riep hij enthousiast. „Natuurlijk. Het is zoals jij al zei... een complot. Ik had vanavond ook heel sterk het gevoel dat de dames een gesloten eenheid vormden." De. Cock schudde, .na een poosje zijn hoofd. „Het klopt niet. Nee, het klopt helemaal niet. Zie je, Zwarte Sofie... zij had geen testament." Vledder liet zijn hoofd wat zakken. „En toch werd ze vermoord." De deur van de rechechekamer zwaaide met een klap open en commissaris Bui tendam stormde binnen. Zijn witzijden sjaal hing los om zijn hals en zijn jaspan den wapperden. Hij wenkte De Cock en liep gelijk door naar zijn kamer. De Cock slenterde achter hem aan. Kalm, nonchalant, zijn handen in de zak ken van zijn pantalon. Toen hij in de ka mer van de commissaris kwam, zat Bui tendam al achter zijn bureau. Zijn jas nog aan. „Waarom vertelt niemand mij ooit iets??, brulde hij. De Cock keek hem rustig aan. „Ik begrijp u niet", sprak hij ontwijkend. Buitendam sloeg met zijn vuist op zijn bureau. „De moord op Jennifer Jordan." Hij keek demonstratief op zijn horloge. „Ruim twee uur geleden." De Cock schudde triest zijn hoofd. „Heeft Mathilda van Lochem weer uit de school geklapt?" Buitendam knikte traag. „En ik kreeg natuurlijk onmiddellijk de officier van justitie op mijn nek. Verwij ten en paniek." Hij keek naar De Cock op. „Heb je die Harry Donkervliet al vrijgelaten?" De Cock wierp hem een venijnige blik toe. „Hij is uw arrestant... niet de mijne. U weet hoe ik over zijn arrestatie denk. Als u meent dat Harry Donkervliet nu ont slagen moet worden, dan pakt u de tele foon en zegt tegen de wachtcomman dant, dat de arrestant kan vertrekken." Buitendam leunde achterover in zijnstoel en wreef met zijn hand langs zijn ogen. Hij was duidelijk vermoeid. „Laten we er over ophouden, De Cock", sprak hij zuchtend. „Het heeft geen zin om er nog langer over te dicussieren. De arrestatie van Harry Donkervliet was een misgreep. Ik geef dat ruiterlijk toe." Hij spreidde zijn handen. „Ik kan niet an ders. Gezien de ontwikkelingen moet ik je gelijk geven. Ik ben in deze zaak misleid. Dat gedoe tijdens die seance... het was indrukwekkend en geloofwaar dig. Bovendien voelde ik mij gesteund door meester Van Lochem, onze officier van justitie." Hij draaide wat op zijn stoel en veranderde van toon. „Verdomd, De Cock.... hij leek toch een redelijke verdachte?" De Cock knikte voor zich uit. „Dat is het belazerde van ons vak.... dingen zijn niet altijd wat ze schijnen." De Cock zat achter zijn bureau en staarde wat dromerig voor zich uit. „Ik geloof", sprak hij afwezig, „dat Bui tendam het niet lang meer maakt." Vledder keek hem fronsend aan. „Hoezo?" De Cock grijnsde. „Ik ben niet van zijn kamer afgejaagd en hij gaf ruiterlijk toe, dat de arrestatie van Harry Donkervliet een misgreep was." Op het gezicht van Vledder kwam een trek ypn verbazing. „Je meent het?" „Het is waar." „Waar is hij nu?" „Naar huis. We hebben samen beneden Harry Donkervliet uit zijn cel gehaald en hebben hem gezegd dat hij weer „vrij man" was. Bovendien heb ik hem ge condoleerd met het verlies van zijn tante." „Hoe reageerde hij?" De Cock gebaarde vaag. „Wat vreemd moet ik zeggen. Wel ge schrokken, maar toch niet helemaal spontaan. Het is wat moeilijk onder woorden te brengen. Het leek mij toe, dat hij het min of meer had verwacht... of hij al op het bericht van haar dood was voorbereid." De Cock zweeg. Op zijn gezicht kwam een peinzende uit drukking. Hij leunde voorover en liet zijn kin op zijn handen rusten. „En weet je wat ik nog het meest opmerkelijke vond?" „Nou?" „Hij vroeg niet eens hoe het was gebeurd." Vledder staarde hem verbluft aan. „Hij eh.... hij wist het al?" Voordat De Cock kon antwoorden, werd er op de deur geklopt. Zacht, wat schuchter. De Cock riep „Binnen" en keek onderwijl op de klok. Het was bijna één uur in de nacht. „Hoe later op de avond", grinnikte hij, „hoe schoner het volk." De deur werd langzaam geopend en in de deuropening verscheen een donker blonde vrouw. De Cock schatte haar op achter in de dertig. Ze droeg een bruine suède mantel, waaronder dikke wollen kousen in ijzersterke sportschoenen. On vrouwelijk plomp trad ze naderbij. „Ik eh... ik ben Bobette", sprak ze hees. „Bobette van Zon. De wachtcomman dant beneden zei dat u er nog was." De Cock knikte. „We zijn er", reageerde hij gelaten. Ze ging op de stoel naast het bureau van De Cock zitten en knoopte haar mantel los. Een omvangrijke boezem trilde in een slobbertrui. „Bij ons in de familie", begon ze, „zijn we niet zo vertrouwelijk met de politie. We hebben er thuis nooit wat mee te maken gehad. Daarom durfde ik eerst niet zo best te komen, maar ik voel er weinig voor om door u in een cel te wor den gezet." De Cock glimlachte. „Dat zal zo'n vaart niet lopen", sprak hij vriendelijk. „Het is doorgaans mijn ge woonte om alleen dia mensen in een cel te stoppen die ook werkelijk iets hebben gedaan." Hij boog zich iets naar haar toe, „En u.... u bent toch onschuldig?" Ze knikte heftig. „Zeker. Ik heb niets op mijn geweten. Ik ben ook maar een nieuweling. Ik behoor nog maar kort tot de kring. Toen Martha van Keulen stierf, heb ik haar plaats in genomen. Agatha wilde dat." De Cock knikte begrijpend. „En wat Agatha wil, moet gebeuren." Ze glimlachte wat verlegen. „U hebt haar goed doorzien. Agatha is inderdaad nogal bedillerig. Ze bedisselt alles." Bobette van Zon maakte een be rustend gebaar. „Ik heb daar vrede mee. Ze is altijd zo geweest. Toch denk ik er hard over om niet meer naar die seances te gaan. De eerste keer dat ik ging werd Zwarte Sofie vermoord, de tweede keer arresteerde men die arme Harry en de derde keer viel Jennifer dood neer. Ik ben gewoon bang voor de vierde keer. Wie weet wat er dan weer gebeurt? En God weet dat ik niet op rampen zit te wachten." De Cock gebaarde. „Als u niet meer naar de seances gaat, verspeelt u uw aanspraken op de erfgenis." Ze knikte met een ernstig gezicht. „Dat heeft Agatha mij verteld. Daarom wilde ze ook dat ik Martha's plaats in nam. Jennifer moet heel erg rijk zijn ge weest. Alle dames van de kring krijgen een groot bedrag... als ze lid blijven." Ze zweeg even; keek naar de recher cheur op: „Zit Harry hier nog vast?" De Cock schudde zijn hoofd. „We hebben hem een uurtje geleden vrijgelaten." Ze sloeg met haar hand op haar borst. „Dat is een pak van mijn hart. Harry heeft met die moorden niets te maken, dat zegt Agatha. Ze zegt ook dat jullie van de politie het helemaal verkeerd doen. Jullie moeten veel meer aandacht besteden aan Annette van Leeuwen hoek. Dat is een gemene vrouw." De Cock keek haar onderzoekend aan. „Weet Agatha dat u hier bent?" Bobette van Zon draaide haar hoofd iets weg. Agatha slaapt", zei ze strak. „Ze had vanavond hoofdpijn. Dan maak ik altijd een glas warme melk voor haar klaar." Er kwam een glimlach op haar gezicht, „daar heb ik nu een paar slaappoeders De Cock fronste zijn wenkbrauwen. „Slaappoeders?" Ze knikte heftig. „Ik wilde niet dat zij merkte dat ik naar u toe ging. Daarom ben ik ook zo laat. Ik moest eerst wachten tot ze vast sliep." De Cock keek wat verward. „Waarom zo geheimzinnig? Jullie zijn toch goede vriendinnen van elkaar?" Ze verschoof iets op haar stoel. „Ik wil nergens bij betrokken worden." De Cock keek haar wat schuins aan. „Wordt u dat dan?" Bobette van Zon antwoordde niet. Ze liet haar hoofd zakken. Met haar kleine korte vingers frunnikte ze aan de zoom van haar rok. Plotseling keek ze op. „Weet u waar dat vergif vandaan komt?" „Welk vergif?" „Van die moorden." De Cock kneep zijn ogen half toe. „U weet dat?" vroeg hij gespannen. Bobette van Zon knikte traag. „Uit het tuinhuisje van Agatha." De Cock keek Bobette van Zon ver bijsterd aan. „Uit het tuinhuisje van Agatha?" De vrouw knikte heftig. Agatha wilde niet dat ik er met u over sprak. Ze vindt dat vervelend. Maar toen we hoorden dat Zwarte Sofie met blauwzuurgas was vergiftigd, zijn we di rect gaan kijken. We hadden van dat spul in de tuin." „Welke tuin?" Bobette van Zon gebaarde vaag achter zich. Agatha en Martha hebben al meer dan dertig jaar een tuin op het complex „Nut en Genoegen". De tuin is nog van hun ouders. Een flinke lap grond met een fijn huisje en een broeikas. In de zomer zijn we er soms weken achter elkaar. Je voelt je daar echt buiten." De Cock knikte begrijpend. „Hoe kwamen jullie aan dat vergif?" (wordt vervolgd) Dan kunnen zij op eigen kracht verder. Door hun voedsel zelf te verbouwen. Door de ontwikkeling van dorp en streek zelf ter hand te nemen. Door zelf op te komen voor hun rechten. Aan dat proces van zelfstandig-worden in de Derde Wereld geeft de Stichting Mensen in Nood haar steun. Zij verleent niet alleen noodhulp, maar financiert ook projekten voor vorming, werkgelegenheid, voedselproduktie, verbetering van het platteland en meer zelfstandigheid van de vrouw. Daarvoor heeft 'Mensen in Nood' haar Projectplan 'Helpen uit de nood'. Wilt u hieraan meedoen of er meer over weten, gebruik dan de bon. Zelf een briefkaart schrijven kan natuurlijk ook: Antwoordnummer 10. 5200 VB Den Bosch. Tel. 073-144544. Dflll v0°r hel Projectplan DUII Helpen uit de nood Invullen en in envelop sturen.naar 'Mensen in Nood'. Antwoordnummer 10. 5200 VB Den Bosch. Ik wil meer weten over het Projektplan naam adres postcodeplaats

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11