We willen ouders over e drempel helpen" SG greep iets te hoog iet Wolkers-eenakter positie over LOM Voor het weekend j 26 en 27 Artsen Groene Kruis j§ Tandartsen B Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Zon, maan en hoog water g Dierenartsen S Noodslachtingen H Kustwacht Eierland mei 1984 Kerkdiensten Rijkspolitie Brand/ambulance g 25 meidag 25 mei 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 9 <1 bekendheid geven aan het Lom-onderwijs en het uit de wereld 1 van misverstanden. Dat is het doel van de expositie die in- morgen is te zien in .Drieangel" I'achter het politiebureau te lurg). De door ouders en leerkrachten van de ,,Kompasschoot" Me presentatie geeft met foto's, teksten, werkstukken en leer led een indruk van de gang van zaken op een Lom-school en be dienden kunnen drukwerk meenemen om dat thuis nog eens door te nemen. De expositie duurt een week en is dagelijks (be- tondags) toegankelijk van 10.30 tot 12.30 uur en van 14.00 tot uur. Ook op Hemelvaartsdag kan men er op genoemde tijden wone school is dat op de Lom-school door de leerkrachten veel meer individu ele aandacht kan worden gegeven om dat de klassen kleiner zijn dan 16 kinde ren. Verder wordt de leerstof op zodani ge wijze toegediend dat rekening wordt gehouden met de (uiteenlopende) leer problemen van de kinderen en wel zoda nig dat zij gemotiveerd blijven en met plezier naar school gaan. Ouders die deze stap nemen hebben daar dan ook nooit spijt van, hoogstens van het feit dat zij dit besluit niet eerder mocht denken dat de ten ding wordt gehouden omdat de «school met de ondergang wordt heeft het mis. Het leerlingen- oont een gestadige groei. Mo ll zijn er dertig en er zijn vooral de tijd veel nieuwe aanmeldingen lor men in het nieuwe schooljaar |7 leerlingen heeft. Er is echter re- noeg om aan te nemen dat nog nderen voor dit onderwijs in aan- ig komen, maar dat hun ouders er iver niet toe gekomen zijn hen aan Jen en het liever blijven proberen gewone basisschool. Er zijn nog mensen die hun kinderen niet naar itengewoon onderwijs willen laten jmdat ze menen dat daar alleen irlijke" kinderen thuishoren. Modderen het oordeel van de omgeving wordt gevreesd en daarom laat men het kind maar liever op de gewone school in de hoop dat het daar met wat extra aan dacht van meester of juf ook wel goed zal komen. En aangezien de onderwijs krachten van de basisschool er meestal ook een eer in stellen om de leerlingen met problemen er door te slepen is het niet verwonderlijk dat op gewone lagere scholen nog diverse kinderen zitten die daar niet thuishoren en daarom vaak on gelukkig zijn, ondanks alle moeite die men voor hen doet. Menigeen die de expositie bezoekt zal tot zijn verbazing zien dat het Lom- onderwijs in maar weinig opzichten ver schilt van het gewone onderwijs. Alle vakken die op de gewone school op het rooster staan, worden ook hier volledig gegeven. Leerlingen die van de Lom school komen, kunnen dan ook meestal naar het gewone vervolgonderwijs, veel al het beroepsonderwijs. Bij het Beroepsonderwijs Texel kan worden be vestigd dat de van de Kompasschool af komstige leerlingen daar in gunstige zin opvallen. Hét grote verschil met de ge- RSG-uitvoeringen van de eenakters „Kaarten op tafel", „De indrin- en „Wegens sterfgeval gesloten", maandag- en dinsdagavond in de iwburgzaal van hotel De Lindeboom, waren voor de meeste spelers hoog gegrepen. In voorgaande jaren is ook al op dit manco geduid, bij werd opgemerkt dat van een tijdelijke groep jonge enthousiaste to- pelers (die na schooltijd moeten repeteren en zich in korte tijd een ver eigen moeten maken) niet verwacht mag worden dat alles tot in de in orde zal zijn. De grootste handicap blijft uiteraard dat jongeren issenen en soms zelfs bejaarden moeten spelen maar dat heeft in het den al eens geresulteerd in prachtige karikaturen. Met name met het Wegens sterfgeval gesloten" had de toneelgroep teveel hooi op de genomen. De slechte verstaanbaarheid in het massaspel zorgde er voor len alleen nog kon genieten van leerlingen die flink gek deden. Dat was chzelf leuk maar het deed geen recht aan het toneelverhaal van Jan in het kerkhof na de opstanding. V./.n.r. Nienke Blanken (zittend). Gabber Helder, Albert Keyser, Wijnand Baretta. Jacob Brouwer mmer), Sigrid Sikma, Gert Jan Westerlaken en Arno Smit. blijspel „De kaarten op tafel" in het programmaboekje omschre- ils een stuk waarin de spelers een los konden komen. Dat was de aanduiding van het korte spel met impele rode draad. Een schrijver aft zich in de onderwereld om een te kunnen schrijven over dit milieu meisje uit het „misdadige" café in vriendelijke inbreker blijken aan nde van het verhaal een journaliste en concurrerend schrijver te zijn. beiden in huis uit te nodigen haalt rstgenoemde schrijver zich de woe de hals van zijn potentiële verloof- haar pinnige moeder, verhaal duurde net lang genoeg blijven boeien en degenen die een ïlijke uitspraak hadden wisten de ïdie, qua verhaal, tot een goed ein- brengen. Jacob Brouwer, Monique tje, Marit de Porto en Martin Mevius ook achterin de zaal goed te ver- Vooral Brouwer en Mantje legden iste intonatie en mimiek in het spel. Mevius was als schrijver ook ge- vaardig en doorspekte zijn spel met trucjes. Dido Wittop Koning speel- iet onverdienstelijk een serveerster en Marja Brouwer was als potentiële ver loofde jaloers en bekakt genoeg om de lachers op haar hand te krijgen. Uitschot Het spel „De indringers" was ook een komedie met een thrillerachtig plot. Het verhaal werd gedragen door Gert Jan Westerlaken die ook vorig jaar al tot een opmerkelijke toneelprestatie kwam. Gert Jan speelde een rijke zakenman, Bill, die 's nachts wordt geconfronteerd met een dief in zijn huis. Aanvankelijk bedreigt hij de indringer met een kachelpook en weet hij hem duidelijk te maken dat hij voor dergelijk „uitschot van de maat schappij" geen genade kent. Op het mo ment dat hij de politie wil inschakelen komt zijn vrouw op de proppen. Zij gaat de diefstal mild beoordelen als de zwan gere vrouw van de inbreker ten tonele verschijnt. Op het moment dat onderling hartelijk vriendschap wordt gesloten blijkt het rijke echtpaar helemaal niet over veel geld te beschikken. Het zijn uitvreters die de woning stiekem hebben betrokken omdat de eigenaar in het bui tenland verblijft. De echte eigenaar staat onverwacht voor de deur en Bill weet met zijn vrouw het huis uit te vluchten. Filosofisch Ook hier was goede verstaanbaarheid zeer belangrijk. Gert Jan Westerlaken begreep dat. Hij had bovendien een rol waarin hij duidelijk en met volume moest articuleren. Zijn spel, als zakenman en later als boef, was zeer levensecht. Je roen Blanken was een leuke zenuwachti ge boef die bovendien nog allerlei filoso fische maatschappelijke beschouwingen ten beste kon geven maar zijn teksten waren soms moeilijk te volgen. Bonnie Rietveld speelde de wat gedweë vrouw van Bill en deed dat met overtuiging. Datzelfde mag gezegd worden van Linda Hin als de (zogenaamd) zwangere inbre kersvrouw. Ze speelde relaxt maar iets meer volume was beter geweest. „De indringers' was voor ons het succes van de avond en had met nog iets meer aan dacht voor tekstintonatie en timing uit kunnen groeien tot een regelrecht schot in de toneelroos. Kerkhof De hoofdschotel „Wegens sterfgeval gesloten" vereiste een goede spannings opbouw en vooral een exacte timing. In het tweede gedeelte van het spel staan er twaalf spelers op het toneel en dan moet de compositie van het spel zoda nig zijn dat alles wat gezegd wordt ook goed voor het publiek is te volgen. De subtiele grappen en moralistische anek dotes van Wolkers hebben enige ruimte nodig en dat kwam er bij de RSG-ers niet helemaal uit. „Wegens sterfgeval gesloten" speelt op een kerkhof. Daar maken een papier- prikker en een doodgraver de dag des oordeels mee. Met behulp van twee en gelen worden alle graven geopend en aan het eind van hei verhaal verschijnt De zon komt 1 juni op om 5.25 uur en gaat onder öm 21.50 uur. Maan: 30 mei N.M.; 6 juni E.K. Doodtij: 25 mei; springtij: 1 juni. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 25 mei 4.21 en 17.17 Zaterdag 26 mei 5.43 en 18.24 Zondag 27 mei 6.52 en 19.22 Maandag 28 mei 7.44 en 20.13 Dinsdag 29 mei 8.26 en 21.01 Woensdag 30 mei 9.01 en 21.40 Donderdag 31 mei 9.42 en 22.21 Vrijdag 1 juni 10.33 en 23.01 Zaterdag 2 juni 11.14 en 23.41 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. men. Maar ook familieleden en andere belangstellenden zijn welkom. De scho len hebben zelfs een speciale uitnodi ging gekregen. Het team van de Kompasschool wil niet de indruk wekken dat zij bezig is ten koste van andere scholen kinderen te „ronselen". Toen onlangs bezwaren re zen tegen de advertentie in de Texelse Courant waarin ouders van kinderen met leerproblemen werden uitgenodigd vrij blijvend met de mensen van de Kompas school te komen praten, werd die adver tentie direct teruggenomen. De vrees voor het verlies van leerlingen is overi gens niet terecht. Feit is namelijk dat al leen kinderen worden toegelaten die Lom-onderwijs echt nodig hebben en die op de gewone school niet of slecht functioneren en daarbij veel aandacht vragen van de onderwijskrachten, wat weer ten koste kan gaan van de „gewo ne" leerlingen. Het is niet waarschijnlijk dat er schoolhoofden zijn die daar be zwaar tegen hebben. Zij zullen het be lang van het kind hoger achten dan het belang van het leerlingenaantal van hun school. Of een kind voor Lom-onderwijs in aanmerking komt wordt bepaald door een onderzoek, onder meer door een psycholoog. De ouders hebben echter zowel het eerste als het laatste woord. Als zij vinden dat hun kind op een gewo ne school moet blijven, gebeurt dat. Of dat goed en verstandig is, is een andere zaak. Gelukkig hebben steeds meer ou ders de moed om zelf aan de bel te trek ken als zij zien dat het met hun kind niet goed gaat op school. Ze vragen om een onderzoek en laten zich niet al te makke lijk geruststellen door mensen uit hun omgeving die vinden dat het nog maar eens een jaartje op de oude wijze moet worden geprobeerd. Vrijblijvend De Texelse Lom-Kompasschool ont vangt graag ouders voor het geven van vrijblijvende informatie, maar het wordt op prijs gesteld dat men ook het hoofd van de oude school op de hoogte stelt. De Kompasschool streeft naar een goe de overlegsfeer met het overige onder wijs op Texel. De ouders en leerkrachten die de ten toonstelling in „Drieangel" hebben in gericht, hebben daarbij steun gehad van een flink aantal sponsors: juwelier Bak ker, Installatiebedrijf De Graaf, Drukkerij Brügemann, Schoonmaakbedrijf Vinke, Het Open Boek, Mantje Schoenen, Taxi Toon Smidt, „Het Kompas", Den Hoorn, Pieter de Vries, Slagerij Goënga, hotel Op Diek, Jan Commandeur, Bak kerij Dros en Robert A. van Boven. Ruime mogelijkheden voor individuele begeleiding van leerlingen, dat is het belangrijkste ken merk van een Lom-school. De drie klassen van de Texelse Kompasschool tellen momenteel niet meer dan tien leerlingen, (foto Pieter de Vries). hebben genomen en hun kind te lang op de gewone school hebben laten door modderen. Het spreekt vanzelf dat ge hoopt wordt dat vooral ouders van kin deren die op de gewone school proble men hebben naar de expositie zullen ko- God op de planken. Hij is het gekrakeel rond de opstanding al snel zat en som meert iedereen terug in het graf. God laat een aap bovengronds en uit het ge drag van de schepper blijkt dat hij het nog eens wil proberen met de mensheid. Hij telt de ribben van het beest en de en gelen concluderen dat God eigenlijk de enige is die vertrouwen heeft in het goe de in de mens. Moraal Die moraal kwam er mede omdat re gisseur Jan Willem Hidskes God speel de, aan het slot zeer duidelijk uit en ook het eerste gedeelte van het stuk kon de toets van de kritiek makkelijk doorstaan. Gabber Helder speelde heel goed een papierprikker en Albert Keyser was boei end in zijn rol van doodgraver. De enge len, gespeeld door Ma Prem Radha en Sigrid Sikma, zagen er prachtig uit maar hadden met iets meer nadruk moeten spreken in het gedeelte waarin ze wer den overrompeld door opgestane do den. Het voert te ver om hier alle spelers te noemen, mede omdat sommigen al leen met stil spel en een enkele zin de ro de draad in het verhaal ondersteunden. Speciale vermelding verdient (alweer) Gert Jan Westerlaken die een manke doofstomme zonderling speelde. Zijn mi miek en houding waren schitterend en het enige manco was dat hij temidden van de tonelisten bleef opvallen. Daar door trok hij steeds de aandacht weg bij de andere spelers. Een aap werd met goede dierenmanieren gespeeld door Martin Mevius. Parachutist Technische hoogtepunten waren het uit het graf laten komen van een brom* mer, (waarop een opgestane oude man wegreed) en het „lanceren" van een pa- rachutist die werkelijk aan riemen boven het toneel hing. Dat maakte „Wegens sterfgeval gesloten" tot een leuk kijkspel waarin bleek dat de spelers zelf ook veel plezier hadden in het gek doen. Dat is op zichzelf natuurlijk al een verdienste van schooltoneel. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon (02223) 234. Dokter Waverijn is met vakantie t/m 25 mei. De praktijk en apotheek van de dok toren Siebinga en Van den Bent zijn tot en met 12 juni wegens vakantie gesloten. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur: Zr. Marja van Etten, Kogerstraat 71, Den Burg, tel. (02220) 4465. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Uitleen van verplegingsartikelen §H en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Lidmaatschapskaart mee- brengen. j= Voor zeer spoedeisende tandheel- kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij- dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag |H van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur, zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. In het stuk speelden verder Nienke Blanken, Wijnand Baretta, Arno Smit, Vibeke Roeper, Karin van Arkel, Esther van Zeijlen en Jacob Brouwer. De mooie decors waren gemaakt door Wop Rienks, Henk Arendsen en het NIOZ, de geluidseffecten kwamen van Toon Berndsen en de Lichtboei en grimeuse was JuuJ Swarthof. Zij had een belang rijk aandeel in de uitvoeringen want alle spelers zagen er, in het gezicht althans, jaren ouder uit. De regie was in handen van Jan Willem Hidskes en Joost van Beurden. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot =E 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend (ook vrijdag) kan tus- sen 17.00 en 19.00 uur gebeld wor- den met mevr. B. Dijkstra, telefoon H (02223) 832. S Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele- j| foon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. =j Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht- plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- =j centrale. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eier- land, tel. (02222) 270. Zondag 27 mei 1984 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman Den Hoorn 11.00 uur ds. Wisman De Koog 11.00 uur ds. Verbeek De Waal 9.30 uur ds. Verbeek Oosterend 9.30 uur ds. De Jong =j= Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 11.00 u. ds. Papineau Salm GEREFORMEERDE KERKEN M Den Burg 10 uur ds. R. J. Blaauw 19.30 uur ds. R. J. Blaauw Oosterend 10.00 u. ds. Weggemans 19.30 uur ds. Weggemans GEREFORMEERDE GEMEENTE M Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) B in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 15.15 uur ds. H. W. van Egmond uit Den Helder DOOPSGEZINDE GEMEENTE M Den Burg 10 uur ds. Hylkema afscheid zondagsschool, s m.m.v. Heston College Choir BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgez. kerk, Kogerstraat Den Burg 19.15 uur ds. Scholtens S uit Kollum ROOMS-KATHOLIEKE KERK B Den Burg: zaterdag 19.30 uur Themadienst; Gospeltrain Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 u. Eerste Communie Oudeschild: zondag 9.30 uur Il| Eerste Communie Oosterend: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Zondag 10.30-11.20 uur Openbare ËE lezing. Thema: Dia-lezing: „Acht God u persoonlijk belangrijk?" 11.20-12.30 uur Wachttoren-studie: jsl „Eenheid van geest in een snel groeiende kudde" BAHA'I M Weverstraat 106, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van en =j lezen uit de Bahé'i Heilige Geschrif- j|| ten, van 20.00-22.00 uur. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is op werk dagen geopend van 8.00 tot 18.00 uur en in het weekend van 9.00 - 18.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Het bureau te De Koog is elke dinsdag- en donderdagmiddag open van 16.00 - 18.00 uur. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, s| bij geen gehoor 02230-2????.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9