Satirisch stripalbum jver waddeneiland Kliiiïa. 0 m luwvoerderwinning /erloopt moeizaam „Twilight Zone" lachende achterkant van ,,Kessel" s f LAND BOUW Paardenvrienden naar hengstenopleiding centrale voor B pleegzorgen opvangadressen w Toerclub trotseerde Friese regenbuien 't Koffiecentrum oogt degelijk Agrarisch Museum elke eerste zondag open 30 MiNSPAG 30 MEI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 11 :ven, wel 9.76 14,75 >3,50 7 en oog, gens op de grens tussen Wallenmeer en de Boorzee ligt een eiland dat lacht veel op Texel lijkt. Dit eiland is ontsproten aan het brein van part kunstenaar en timmerman Antoon Goes (40) uit Den Burg en heeft de mKessel meegekregen. Donderdag 7 juni verschijnt een stripalbum van waarin verwikkelingen rond en op Kessel centraal staan. De tekenaar ekerde ons dat het een feest van herkenning zal zijn en dat zijn tekenpen lang niet is uitgedroogd. ,,Op Kessel zijn ze soms nogal fanatiek en dan euren er de meest gekke dingen", aldus Goes die met nadruk wijst op ierste pagina van het stripalbum: „Dit verhaal is ontstaan in maart 1983 berust uitsluitend op fantasie. Enige gelijkenis met bestaande personen ^gelijkbare situaties berust op louter toeval." Dat is jammer want als het wordt gelezen is een sterke overeenkomst met het Gouden Boltje uitte bannen. De titel van het eerste stripboek over Kessel is „Lex Luxa- contra Jooke Rino". laars die zichzelf in het verhaal verken nen verheugd zijn. Die personen beteke nen iets voor een plaatselijke samenle ving en komen dus aan bod. De grote vraag voor Goes en Ooster hof blijft of er gelachen zal worden om het verhaal. Humor is een moeilijke fac tor en de een zal deze vorm van satire flauw vinden en de ander zal het boek glimlachend doorlezen. Volgens Goes is het ontwikkelen van een eigen grappige tekenstijl ook een kwestie van zoeken. GOEDE MORSEN BUftRY NERVEUS wflT IS DE BURRY WEER G-flAT U vUEER EEN MINISTER ONTvflri&£M £>F ZO 7ENUW/1CHTIS JR VURNT DflN <OMT D>E STRIP LEX LUXAFLEX conTRfl ^OOkE-ftlNO oe öoeKwiHRELS heebode Beugel RLS HET DOOR SART.BEN ik N0& MRflR y DASEN rtuRRy PPRRRom Drie stripplaatjes, die Antoon Goes speciaal voor deze krant maakte over de te verwachten reacties op het stripalbum. „De hoofdpersoon was een stoer jon getje maar is nu al een stevige body buil der met een forse bos haar. Je gaat steeds meer karakter in de figuurtjes leg gen en daardoor gaan ze steeds meer voor je leven". Is we vragen of de naam Jooke Rino van doen heeft met de projectont- «lingsmaatschappij Jarino wordt er kennend geknikt. „Het is wel zo dat jp Kessel projectontwikkelaars actief en daar gaat het verhaal ook over. In geval is het echter een filmster die op eiland een been aan de grond pro- te krijgen", aldus Goes. Ie organisator van het Texelse water- fconcours heeft lange tijd rondgelo- met het idee een stripverhaal te ma- Bij zijn woning in de Gasthuisstraat stond twee jaar geleden „opeens" gat omdat enkele panden werden loopt, waaronder de winkel van sla- Visser. Dat was voor hem de aanlei- voor een komische verhandeling bouwlustigen op het eiland en met uwe versie van zijn verhaal kwam hij journalist Hans Oosterhof (27) die nen met de tekenaar aan de slag ging het verhaal van Jooke Rino meer m te geven en tekstueel bij te scha- Toen volgde een periode van teke- tekenen en nog eens tekenen want kleurenproduktie vereist dat alle iren die in de tekeningen voorkomen aparte vellen moesten komen. 3000 tekeningen )e 600 plaatjes van het zestig pagina's ende stripboek lagen derhalve vijf op de tekentafel van Goes. „Ik heb 10 tekeningen zitten maken en dat t niet alleen veel tijd maar naarmate tijd vordert ga je ook twijfelen aan de in het verhaal. Je ziet je eigen te vaak." Door tijdens de produktie met eerste album al i'deëen en teke- gen op papier te zetten voor een iede verhaal, waarin ene John Pre- een belangrijke rol speelt, bleef het iatieve niveau, volgens de tekenaar, peil. Een gesprek met de tekenaar taardt dan ook vaak in een blik op de iselse toekomst dan dat wordt geke- naar het eerste boek. Antoon Goes beweert omstandig dat de Kesselse bevolking onlangs een be zoek heeft gebracht aan een ver, vreemd land waar een totalitair regiem heerst. De „vrijerij" met grondspeculanten was de bevolking zo opgebroken dat men wel eens wilde kijken hoe de bevolking daar leeft onder een staatsgeleide eco nomie. „Dat is de Kesselaars die mee gingen goed bevallen. Ze hebben die mensen nu hier uitgenodigd zodat nog beter uitgelegd kan worden hoe de over heid daar een stempel op het denken van die mensen kan drukken. Op die uit nodiging wordt nog niet gereageerd", al dus een lachende Antoon Goes die daarna uitlegt dat het eiland Schieland zich verre houdt van grootse recreatie projecten. „Misschien ga ik daar ook eens een kijkje nemen." Moedig Lex Luxaflex is de held van het strip verhaal. Hij weet speculatie en bedrog in de toeristenindustrie te ontrafelen en volgens de tekenaar blijft hij de centrale figuur in de volgende verhalen. „Je kijkt bij het maken natuurlijk om je heen en Lex is een figuur die niemand ergens te gen kan komen op Texel. Hij is de neu trale moedige factor in de strijd om het bestaan." Voorin het stripboek is het ei land Kessel getekend met daarop de dor pen Den Borg, Goed Verwend, Schillet je, Knocks-dorp, Proost en Flink Getild. Belangrijk in het verhaal is ook de burge meester, aangeduid als burry en natuur lijk de gemeenteraad. De tekenaar kan en wil niet ontkennen dat enkele Texelse politieke verhandelingen uit het verleden model hebben gestaan voor de teksten die de raadsleden in de mond gelegd krijgen. „Ze hebben natuurlijk allemaal strijdpunten die steeds weer terugkeren en dat komt in de strip naar voren." Zelfspot Volgens de makers kunnen de Texe- De makers van het stripalbum over Kessel, Antoon Goes en Hans Oosterhof, bij een gat zoals dat ook in het stripverhaal voorkomt. ..Hier schijnt vroeger een hotel te hebben gestaan met de naam Californië. Wat dat betreft lijkt Texel we! op Kessel", aldus Goes. Iemand mag het flauw vinden, menen de makers, maar als ze zich in hun kuif gepikt voelen omdat ze zichzelf goed herkennen dan kunnen ze rekenen op een vermelding in het tweede verhaal. „Mensen die moeilijk doen is natuurlijk het mooiste wat er is. Die hebben nog niet zoveel zelfspot en dan zullen we ze een handje helpen." Anoniem Een overweging om het verhaal op een waddeneiland te laten spelen was ook dat er op Texel niet zoveel meer ge beurt op het gebied van zelfspot en sati re. In het verleden liet het jongerenblad Vrij en Blij en later het anonieme „De Witte Roeper" nog wel eens „de achter kant van het Texelse gelijk" zien maar beide periodieken zijn al lang ter ziele. Uiteraard blijft Ouwe Sunderklaas wat dit betreft onovertroffen en de tekenaar is ook zeer te spraken over de laatste re vue van Jannie Craanen. „Krtiek en hu mor die mensen om zichzelf laat la chen." Het manco van De Witte Roeper was volgens de makers dat niemand de eigen naam onder de artikelen durfde te zetten en dat het dan heel makkelijk is om scherpe kritieken te schrijven of grappen te bedenken. „Met Ouwe Sun derklaas zijn de speulers ook anoniem maar toch zijn de voorstellingen nooit echt grof." Vanuit die optiek werd beslo ten onder eigen naam te publiceren. „Ik ben ook benieuwd wat ze van mijn ver zinsels vinden en dat wil ik dan zelf graag horen", aldus Goes. Verdwijnen Het verhaal van „Lex Luxaflex contra Jooke Rino" is vrij eenvoudig. Her en des op het eiland verdwijnen opeens ge bouwen en de held ontdekt een gan genstelsel onder Kessel en achtergron den rond Jooke Rino waardoor hij be grijpt wie panden laat verdwijnen en welke „Kesselaars" hulp bieden. Naast de rode draad van het verhaal schetsen Goes en Oosterhof kleine verwikkelin gen in bijvoorbeeld het gemeentehuis, de gemeenteraad, de kunstwereld, ca- fé's, verenigingen het politiekorps en de onderlinge verhoudingen van eilandelij- ke groeperingen. De strip is aanvankelijk in aquarel getekend en daardoor zijn de De regen van de laatste week was /elkom voor de groei van de gewas- Minder gunstig is het voor de •oederwinning. Het was onmogelijk goede voordrooggraskuilen te naken. De veehouders proberen wel teeds voordrooggras te krijgen loor regelmatig het gemaaide pro- dukt te blijven schudden. Hiermee jroeit het gemaaide gras niet weg in ie hergroei en komen er straks geen lode stroken in het grasland. Ook vordt met schudden voorkomen dat liet gemaaide gras geel verkleurd en iaardoor minder smakelijk wordt. Met onstandvastig weer en regelmatig wat regen is de kans aanwezig dat het gemaaide gras te lang op het land blijft Iggen. Naast hergroeivertraging neemt de voedingswaarde van het te winnen produkt af. Dit komt door ademhelings- verliezen en de inwerking van bacteriën en andere organismen op het afstervend grasgewas. Het streven moet blijven het gemaaide gras binnen een week van het land te krijgen. Wil het niet als een goed voorgedroogd produkt dan maar iets natter. Toevoegmiddel Zodra het vrije water, is opgedroogd uit het gras kan er ingekuild worden bij minder standvastig weer. Om te voorko men dat er te veel boterzuursporen in de kuil komen is een toevoegingsmiddel noodzakelijk. Deze kan bestaan uit sui kerhoudende produkten, zuren of zout. Dit alles heeft ten doel om het klimaat voor ongewenste organismen zo on gunstig mogelijk te maken. Er komen dan minder of geen afbraakprodukten in de kuil en de voedingswaarde is hoger. Welk middel Melasse heeft de voorkeur boven alle andere produkten. Naast dat melasse een goed conserveringsmiddel is wordt de smakelijkheid van het kuilgras verbe terd. Niet minder belangrijk in een perio de dat er op de kosten moet worden ge let komt melasse prijstechnisch zeer goed uit de bus. De voederwaardeprijs van melasse ligt zo rond de f27,— per 100 kg. Van geen der andere toevoeg middelen is dit te zeggen. Ondanks deze positieve punten blijft men in de praktijk enige afkeer houden van melasse. De oorzaak hiervan moet gezocht worden bij het moeilijk kunnen verwerken van melasse. De hoeveelheid is vrij groot en het geeft smerige kleding. Ondanks deze nadelige punten blijft melasse erg aan trekkelijk als toevoegingsmiddel aan kuilgras. De praktijk speelt er op in om melasse over de wiers maar ook de kuil te kunnen verdelen. Zo heeft Nico Roeper uit pol der Eierland een tank met verdeelbuis achter zijn trekker gebouwd. In de tank wordt melasse meegevoerd en tijdens het aanrijden van de kuil wordt er melas se gedoseerd op de kuil. De buis is hy draulisch aangesloten en kan daardoor in hoogte worden verplaatst. De druk in de melassetank zorgt dat bij een lage stand van de buis met gaten de melasse op het gras kan lopen. Door de buis boven de tank te plaatsen wordt de afvoer van melasse voorko men. Een praktische oplossing met te verwachten goede kuilresultaten. Hoewel niet nieuw worden er weer zu ren voor het inkuilen op de markt ge bracht. Van voorlichtingszijde zijn hierte gen nog vele bedenkingen. Dit omdat er gewerkt wordt met meestal te kleine hoeveelheden en resultaten die niet met Nederlandse omstandigheden zijn te vergelijken. Een enigszins afwachtende houding is met deze middelen aan te ra den. Zie hiervoor de Boerderij van 23 mei j.l. blz. 18 e.v. Zout wordt ook wel eens gebruikt. Dit is goed te verdelen. De voederwaarde wordt er echter niet door verhoogd, maar verlaagd omdat het as- gehalte stijgt. Vakantie Van 1 tot en met 10 juni a.s. is Jan Koolhof met vakantie. Veehouders en akkerbouwers die toch voorlich ting in die periode willen hebben kunnen zich dan in verbinding stel len met J. G. Veldt (veehouderij) 072-122020, privé 02207-11820; C. Vlot (akkerbouw) 02990-21101, privé 02990-23448. Mochten de vragen spe ciaal gaan over de superheffing dan zal P. C. Hin als contactpersoon op treden. Piet Hin is te bereiken onder het telefoonnummer 02223-465. Vorig jaar is de aardappelziekte vrij massaal op Texel aanwezig geweest. Vooral de consumptieaardappelen heb ben daarvan last ondervonden door ver rotte knollen. De eerste sporen van deze schimmel komen van aardappelafvalho pen en opslagplanten of rotte knollen. In een natte periode zullen de aardappelen gespoten moeten worden met daarvoor goedgekeurde middelen. Maar nog be langrijker blijft het in het begin dat opslagplanten maar vooral afvalhopen vernietigd worden. Goed afdekken zodat geen hergroei kan plaatsvinden is een vereiste. Alleen met een gerichte bestrij dingswijze van deze schimmel is schade te voorkomen. Overbemesting granen Uit onderzoek is bekend dat een over bemesting met stikstof de produktie aan korrel behoorlijk kan doen toenemen. Voor zover deze overbemesting nog niet heeft plaatsgevonden is het nu een goe de geledenheid. Alle granen, behalve zo- mergerst, vragen een overbemesting. De hoogte van de gift laten afhangen van de stand van het gewas. De vereniging voor Vrienden van het Paard houdt vrijdag 1 juni een excursie naar het Federatiecentrum in Ermelo. Daar wordt o.l.v. de heer Ruiterkamp de opleiding van de nieuwe jaargang rij en tuigpaardhengsten bekeken. Er is vo lop gelegenheid om vragen te stellen. De kosten zijn, afhankelijk van het aantal deelnemers, van ƒ22,50 tot Y32,50 per persoon, inclusief lunch. Opgaven, gaarne uiterlijk woensdagavond bij me vrouw Bakker (02226-464) of mevrouw Eelman (02220-2118). Oorspronkelijk was deze reis voor 31 mei gepland, maar in verband met Hemelvaartsdag is hij een dag verschoven. U reist per vliegtuig, krijgt een krant die opent met de kop over een lucht- ramp, er gaat wat in u om, u kijkt uit het raam en ziet een monster bezig met het slopen van platen en draden van de vleu gels terwijl de nacht onheilspellend valt en de bliksem toeslaat. Niemand gelooft u wanneer u gillend van paniek alarm maakt. Dan bent u aangekomen in de „Twilight Zone" een moeilijk vertaalbaar begrip dat ooit werd uitgevonden door schrijver Rod Serling, en dat een sche mertoestand wil weergeven, een geestesgesteldheid, waarin iemand zijn diepste en geheimste angsten opeens werkelijkheid ziet worden. In Amerika werd een kleine twintig jaar geleden een lange fascinerende televisie-serie opgebouwd met aangrij pende verhalen uit die bloedstollende toestand. Een viertal befaamde filmma kers herinnerden zich die serie nog en hebben nu een hommage gebracht aan die „Twilight Zone". Die regisseurs zijn niemand minder dan Steven Spielberg, (E.T., Jaws), John Landis (Kentucky Fried Movie, The Blues Brothers, An American Werewolf), Joe Dante (The Howling, Piranha), George Miller (Mad Max, The Road Warrior). Adembenemende spanning, angstaanjagend griezelwerk en onge breidelde fantasie vormen de ingrediën ten voor de film. De makers van deze film hebben alle registers wagenwijd opengetrokken. Steeds weer vraagt de toeschouwer zich af waar de werkelijk heid ophoudt en de droomwereld be gint. Het vakmanschap van de makers, die alle uitwerkingen van de door hen gebruikte effecten precies weten te plaatsen, mist zijn doel niet. De toe schouwer wordt dan ook regelmatig da nig door elkaar geschud. Een paar sterke zenuwen zijn daarbij niet overbodig.-Te zien van donderdag tot en met maandag in City, 20.00 uur. kleuren zachter en minder eenvormig dan het gros van de huidige stripboeken. Het gebruikelijke happy end zit echter ook in de staart van dit verhaal, al lijken de makers de vreugde niet helemaal te delen want in het boek wordt een oude Kesselse wijsheid aangehaald: „Groen Zwart, Gedeelde vreugd is dubbele smart." Het album wordt uitgegeven door Langeveld en De Rooy en gaat 6,95 kosten. Ik bestrijd net Kesselse spreekwoord: „Op Kessel geboren, voor de bescha ving verloren OORD-HOLLAND EN UTRECHT De fietstoerclub Taxi 2000 nam af gelopen zondag met 18 fietsers deel aan de Elfmerentoertocht in Fries land. Dit toerspektakel trekt jaarlijks ongeveer 12.000 fietsers, die op za terdag of zondag een afstand van 50, 100 of 150 kilometer afleggen. Alle leden van de toerclub reden de langste afstand. Daarbij bleek het een verstandige keu ze te zijn geweest op zondag te rijden, de meeste deelnemers kozen namelijk voor de zaterdag. Deze elfmerentocht stond duidelijk in het teken van de re gen. Door het natte wegdek wordt de kans op lekke banden aanmerkelijk gro ter. De sponsor had een volgwagen be schikbaar gesteld, die bemand werd door het echtpaar Schouwstra. Negen maal moest een tuub geplakt worden. De club hield om de twee uur een kwartier pauze waarbij het echtpaar Schouwstra koffie en eten verzorgde. De afstand werd in ongeveer zes uur afge legd. De organisatie van de ronde bleek prima te zijn, de hele route was met pij len aangegeven op een manier die geen ruimte liet voor misverstanden. De meeste Texelaars reden de Elfme rentocht voor de tweede, derde of vierde keer. Veteraan Joop Schouwstra spoed de echter al voor de zesde keer door het Friese. De held uit het stripverhaal: Lex Luxaflex. ^Jondernemers_-aktiviteiten Vandaag opent Jelle Wiersma zijn koffieshop 't Koffiecentrum in de Weverstraat (58) in Den Burg. Het pand, waarin voorheen de muziek handel van Henny Kok was ge vestigd, is ingrijpend verbouwd en gerenoveerd. De nieuwe zaak heeft, vooral door het gebruik van eiken voor de lambrizering en rond de toog, en zeer degelijke uitstraling. De voorgevel is uitgebroken en ver vangen door een glaswand waarin twee deuren. Die kunnen bij mooi weer zoda nig worden opengezet dat er een zeer brede entree ontstaat. Aan de binnen kant van het pand is een muur van schoon metselwerk (Poriso) opgetrok ken, op de vloer liggen rode plavuisach tige tegels. De bovenverdieping is ge heel geïsoleerd en wordt ingericht als woning voor de bedrijfsleider André Boogaard, 't Koffiecentrum zal twee ar beidsplaatsen opleveren. Naast Boo gaard komt er iemand voor 20 uur in de week. De rest van de uren wordt inge vuld door de familie Wiersma. De zaak zal zeven dagen per week, in eerste in stantie van 9.00 tot 22.00 uur open zijn. Naast diverse soorten koffie en frisdrank zullen ook broodjes, gebak en gefrituur de waar over de toombank gaan. Er bestaat ook de mogelijkheid om eten af te halen. De totale bedrijfsruimte omvat 90 m2. Daarbij horen een magazijn, keuken, toi letgroep en zitruimte. De verbouwing van de benedenverdieping is uitgevoerd door de fa. J. H. Geus en zn. Daarbij zorgde de VEM voor het lectra, de fa. Veltkamp voor het loodgieterswerk en de fa. Graaf voor het glaswerk. Het schilderen werd grotendeels in eigen be heer gedaan en Wiersma heeft ook op andere terreinen veel zelf gedaan. De verdieping wordt verbouwd door Schel- linger uit Oudeschild. Uitbreiding Wiersma ziet de koffiezaak als een aanvulling van zijn bestaande activitei ten als antiekhandelaar. „Alles wordt minder en dat kan ik natuurlijk ook mer ken. Mijn zaak loopt overigens nog pri ma maar het leek me verstandig om de basis te verbreden nu dat nog mogelijk is." Hij sluit niet uit dat hij in de toekomst ook alcoholhoudende drank gaat verko pen maar zover is het voorlopig nog niet. Naast de gebruikelijke openstellingstij den zal het Agrarisch Museum in De Waal elke eerste zondag van de maand zijn geopend van 14.00 tot 16.00 uur. Groepen scholieren en andere grotere gezelschappen kunnen het museum bui ten de openingstijden bezoeken door het maken van een afspraak via telefoon 02223-909 of 02223-622.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11