usicalvereniging indrukwekkend eerste voorstellingen Recreatiekrant wordt twee pagina's groter Blokverwarming in deel Noordwest wordt vervangen 3 De Gulle Bottelier in Waalderstraat uurauto gestolen Inbraak bij garage SOS wereldwinkel houdt „India-avond" TEXELSE COURANT PAGINA 9 SDAG 30 MEI 1984 Scene uit Anatevka piepjonge musicalvereniging heeft in één keer naam gemaakt een zeer geslaagde uitvoering van selecties uit My Fair Lady en levka. Zowel vrijdag- als zaterdagavond werden de bekendste de- «t deze musicals in hotel De Lindeboom met opmerkelijk succes het voetlicht gebracht. Het publiek reeageerde unaniem enthou- op de met enorme inzet en zeer voelbaar enthousiasme gebrach- itvoering. De welgemeende ovaties aan het slot van beide avon- waren volkomen terecht want de geboden kwaliteit was het resul- ran veel voorbereiding, inspanning en talent. iiVjj musicalvereniging, met de mer- fdige en wat pretentieuze naam in C te hoog" is een nieuw feno- Li in de Texelse verenigingswereld, et eiland wemelt het van de toneel- ligingen. Koren zijn er in allerlei en, maar een musicalvereniging bij het aankomt op zowel muzikaal ramatisch talent was nog een vrome Initiatiefnemer en motor was de ekleraar Jan Lubbers die in zijn vori- oonplaats Wageningen ook met dit heeft gehakt. Hij slaagde erin een lensen tellende- groep met de ver capaciteiten op het gebied van ac- musiceren en dans bijeen te bren- Bij het beoordelen van hun presta- moet wel in aanmerking worden ge en dat het altijd nog gaat om ama- waarvan men niet in redelijkheid elfde mag verwachten als van door rol geverfde vakmensen die haast ie- en wel eens hetzelfde heeft zien ver in. Wie bijvoorbeeld onlangs op te- ie de uitvoering van Anatevka heeft igemaakt, zal die uitzending onwille- ig vergelijken met wat „Geen C te l" er vrijdag en zaterdag van maak- Öat die (oneerlijke) vergelijking voor ëxelaars niet beroerd uitviel, geeft dat een prestatie van formaat is ge- rd. Dat neemt natuurlijk niet weg dat wel wat te verbeteren is op vooral Itechnisch en choreografisch led. Spontaan Vat de kleine foutjes meer dan goed ikte was de spontaniteit die de uit- ring kenmerkte. Met een vreugde en spanning die geroutineerde vaklie- nooit kunnen brengen werd het pu- 9 k veroverd. Het verhaal van My Fair ly (gemaakt naar het ook in de vader- toneelwereld bekende „Pygmali- kent iedereen. Eliza Doolittle, een 9sje uit de achterbuurt ontmoet de 3akleraar Higgins die liefde voor haar at en wil proberen haar ordinaire taal- iruik te verbeteren om aldus de kan- op een goede toekomst in een deftig J eu te vergroten. Die opzet slaagt, zij met een vertraging omdat Eliza ruzie nt met Higgins en er tijdelijk vandoor met Freddy. Zoals gezegd: het wa- fragmenten die werden gespeeld en sniet de complete avondvullende mu il. De keus en volgorde van de arran- Inenten was echter zo gelukkig dat i zeer samenhangend geheel ont- ind, waarin niemand iets essentieels I iste.Hetzelfde was gebeurd met Ana- f 'ka dat na de pauze werd gespeeld en daardoor (maar vooral door het nog gro tere enthousiasme en het aanstekelijke karakter van vooral de slotzang) de meeste indruk achterliet. De musicalve reniging mag zich gelukkig prijzen met iemand als Renée Berger die in My Fair Lady de hoofdrol Eliza speelde. Zij maak te een welhaast professionele indruk. Ook Wilhelmus (Pip) Barnard voelde zich blijkbaar lekker als de zeer gedistin geerde Henry Higgins. Feitelijk kan het zelfde worden gezegd van Wim van de Gracht als Freddy en Ruud Nooy als ko lonel Pickering. Samen mét Magda Brommersma (als de huishoudster van Higgins), en Rien Mast, Henk van der Zee en Peter Riteco (als de vuilnisman nen) vormden zij de kern van een grote schare ladies, lords en andere Engels- antieke personages die zich in ware mas sataferelen, schrijdend, dansend en zin gend over het toneel bewogen. Met als meest jeugdige acteurs de broertjes Ar thur (11) en Eduard (9) van de Gracht die met hun ontwapenende figurantenrollet jes een open doekje uitlokten. Kleding Zowel in My Fair Lady als in Anatevka was de fraaie, historisch juiste kleding te bewonderen. Het was praktisch allemaal zelf gemaakt, met uitzondering van en kele pronkstukken zoals de van Texels lamsbont gemaakte mantel die was ge leend van bontwerker Martin Karlas. Ook Anatevka kon wat de inhoud betreft voor het publiek geen verrassing zijn, want het verhaal is bekend. De arme melkboer Tevje in de joodse gemeen schap Anatevka probeert volgens tradi tie een van zijn vijf dochters uit te huwe lijken aan de vermogende maar veel ou dere slager Leiser Wolf. Dochter Tzeitel verzet zich daartegen; ze heeft haar keus laten vallen op de arme kleermaker Mot- tel. Ze weet haar vader te bewegen daar mee in te stemmen en er volgt een vrolij ke bruiloft, helaas gevolgd door het ged wongen vertrek van de hele dorpsge meenschap op weg naar een onzekere toekomst. We zagen Siem Dros als Tevje, Lenie Bremer als zijn vrouw Golde en Margare- tha Keijser als dochter Tzeitel. De andere dochters kregen gestalte door Anneke Rienks/ Dori Kuip, Marijke Witte en Jitty Schotanus. Erg goed deed Lies Bremer het als de koppelaarster Yente en vooral Rien Mast als de kleermaker Mottel. Ook hier weer een groot aantal andere mede werkenden, allemaal dorpsbewoners die een groot deel van het spel allemaal op de planken waren. Indrukwekkend, ook door de verzorgde entourage, was de sabbatviering in het verhaal en vooral ook de uitbundige bruiloft. Een knap staaltje van toneeltechniek droeg bij aan de echtheid van de droom van Tevje, waarin zijn grootmoeder en andere overledenen uit het graf opstaan. Een dergelijke scene wordt lachwekkend als niet op de juiste wijze met licht en re- quisieten wordt omgesprongen, maar hier was hetgriezelig-overtuigend, mede door de enorme vaart. Andere mede werkenden in deze Anatevka-selectie waren Henk van der Zee als student Per- chik, Pip Barnard als Leiser Wolf, Siem Hemelrijk als herbergier Mordcha, Fridt Blanken als de (fraaie) rabbijn, Peter Ri teco als boekverkoper Avram en Wim van de Gracht als de goed zingende en zeer Russische veldwachter. Vanuit een heuse orkestbak werd voor uitstekende muzikale begeleiding ge zorgd door Jan Lubbers (piano), Jan Everaarts (hobo), Ans Starkenburg (dwarsfluit), Arthur Elzinga (klarinet), Hans Kievits (contrabas) en Chris Blan ken (drums). De regie berustte bij Aris van Zeijlen, de muzikale begeleiding bij Jan Lubbers, de choreografie werd ingestudeerd on der leiding van Klarina de Ridder, voor de grime zorgden Aafke Geense en Juul Swarthof en voor de kapsels Ilse Koorn. Jaap van Vooren en Ed Combé speelden op de juiste wijze met licht en geluid. De voorbereidingen voor deze avond zijn al in september begonnen. Die tijd is zeker nodig. Wil men het volgende sei zoen opnieuw met een musical komen, dan zal men dus binnen enkele maanden opnieuw aan het werk moeten. De ge dachten gaan uit naar één avondvullen de musical, uit te voeren in het vroege najaar aan het slot of als onderbreking van het toneelseizoen. Een probleem is' wel dat Jan Lubbers het eiland waar schijnlijk gaat verlaten omdat zijn vrouw een baan krijgt in Velp. Lubbers: „Schrijf daar verder maar niet teveel over want het is nog niet voor 100% zeker." Voor regisseur Aris van Zeijlen was deze musical een bijzondere belevenis na het vele „gewone" toneelwerk dat hij de af gelopen jaren heeft gedaan. Van Zeijlen was verantwordelijk voor de rolverde ling, waarbij hij zich bij het maken van zijn keus liet leiden door de expressie die de in aanmerking komende leden toon den. Dat velen opmerkelijk zangtalen aan de dag leggen, was -geen toeval want naar verhouding veel leden zijn af komstig uit bestaande koren. Van Zeijlen meent overigens dat zangtalent niet zo Ingaand vrijdag 29 juni verschijnt deze zomer wekelijks weer de Rekreactief-krant waarin een opsomming wordt gegeven van alle da gelijks wisselende, voor toeristen belangrijke evenementen. Er komen totaal zeven nummers, telkens in een oplaag van ongeveer 12.000 exemplaren. De krant wordt gratis verspreid a/s bijlage van de Texelse Courant en van het magazine Texeltoerist. Verder wordt de recreatie- krant tijdens de markt en andere evenementen uitgedeeld aan het pu bliek en is verkrijgbaar in tal van winkels, op de boot, op campings, in hotels, etc. De afgelopen jaren is gebleken onder andere bij de en- quete op de boot) dat op deze manier een idealedekking" wordt be reikt. Vrijwel elke toerist krijgt de krant wel op één of andere manier in handen en maakt ook werkelijk gebruik van de informatie die erin Vernielingen is opgenomen. dun gezaaid is als wel eens wordt ge dacht. „Haast iedereen kan zingen in een rol die hem past." Wat echt geleerd moest worden in bewégend zingen en het publiek heeft kunnen zien dat dat zeer goed is gelukt. In de ruimte waarin de gebr. Schoorl tijdens de verbouwing de noodwinkel had is een slijterij ge vestigd. Het gaat hier om een winkel van Willem van der Linde uit De Cocksdorp, die in zijn woonplaats ook een slijterij heeft. „De Cocks- dorpers trekken voor hun bood schappen steeds meer naar Den Burg. Daarom ben ik ook maar naar Den Burg gegaan." Toen Van der Linde merkte dat de ruimte bij Schoorl leegstond was de zaak snel rond. Afgezien van het leggen van de vloerplaten, dat door Tebo werd uitgevoerd, richtte hij de winkel zelf in. Van der Linde is aangesloten bij de Nederlandse Coöperatieve Kelders. On der deze vlag is onder meer de keten „De Gulle Bottelier" te vinden. De win- kels die deze naam voeren zorgen geza menlijk voor de inkoop, reclame en de tweewekelijkse aanbiedingen. Het ge voerde assortiment is veelzijdig, terwijl er geen echte specialiteiten zijn. De 44 m2 grote ruimte kon vrij makkelijk in ge bruik worden genomen, er hoefde nau welijks iets aan veranderd te worden. De gebr. Schoorl lieten de ruimte al op knappen toen zij hem als noodwinkel in gebruik namen. Zijn winkel in De Cocks dorp houdt Van der Linde aan, als sei- zoenbedrijf. „Dat was het altijd al, met mijn nieuwe winkel ben ik in het vervolg ook in de winter aan het werk." De blokverwarming die 48 huizen van de woningbouwvereniging in Den Burg Noordwest „bedient" zal worden vervangen door cv-ketels in elk huis apart. Die beslissing viel gisteravond tijdens de ledenvergadering in De Lin deboom. Voor een aantal huizen in Noordwest wordt gezocht naar een goe de methode om de daken te isoleren. Zodra die gevonden is wordt, zo moge lijk nog vóór de winter, dit karwei uitgevoerd. In het bestuur is de aftreden de J. R. Stapersma (CNV) vervangen door U. de Beer. De herkiesbare M. Tromp (TVO) blijft aan. De jaarrekening 1982 werd goedgekeurd. Een 33-jarige inwoner van Den lag werd maandagmiddag door de ispolitie van Schagen aangehou- i omdat hij in een huurauto reed de avond daarvoor terug had ieten zijn bij de eigenaar. )e man had de wagen het afgelopen Jkend gehuurd bij een garage op <el en moest hem uiterlijk zondaga nd 20.00 uur terug brengen. Dat ge urde niet. De man was weliswaar iaandag nog op Texel gesignaleerd aar stelde zich niet in verbinding met age, waarop deze de politie in- hakelde. De man werd maandagmid- ig vanuit Schagen naar Texel gebracht aarna proces verbaal werd opgemaakt agens verduistering. Vanuit het zogenaamde „complex 17", 48 woningen aan de Vaargeul, Golfslag en Noordwester, kreeg het bestuur van de vereniging het verzoek of de blokverwarming vervangen kon wor den door individuele cv. Dat werd door gerekend en uitvoering van het project blijkt voor de bewoners een maandelijke huurverhogingvan 715,— te veroorzaken. Daar staat tegenover een mogelijk lichte vermindering van de stookkosten en het niet meer verantwoordelijk zijn voor het stookgedrag van de andere wijkbewo ners. Bovendien vangen de huurders die huursubsidie genieten vijf tot tien gul den van de verhoging terug. De bewoners bleken na overleg alle maal bereid de wijziging te laten uitvoe ren. Daarbij staat voor hen de mogelijk heid om tegen betaling van meerkosten ook de warmwatervoorziening via de nieuwe verwarmingsketel te laten lopen. Het besluit moest echter nog wel be krachtigd worden door de ledenvergade ring en dat gebeurde dus gisteravond. Directeur Hans Wendrich verklaarde overigens dat deze stap voor de andere wijken met blokverwarming niet bete kent dat het daar ook goedkoper is om individueel te gaan stoken: „De bewo ners van complex 17 verstookten per jaar zo'n 71500,—. In de 99, dus Lieuwstraat, Tjakkerstraat en een gedeelte Bernhard- laan, is dat ongeveer 7500,— lager. Dan is het af te raden om het systeem te veranderen". Isolatie Naar aanleiding van een vraag van mevrouw Halsema in de rondvraag ging Wendrich in op het isolatievraagstuk van de huizen in Noordwest. Bij een aantal daarvan zijn wel de ramen en muren neï- soleerd, maar niet de daken. In de dak beschietingen zijn bovendien ventila- tiesleuven aangebracht. „We hebben gekeken naar de mogelijkheid om schuim onder de pannen te laten injec teren. Die ingreep is bij het postkantoor van Den Burg uitgevoerd en daar blijkt nu de schimmel op het dakbeschot te staan. Dat is dus voor ons absoluut af gekeurd. We zoeken echter naarstig naar een betere mogelijheid en als we die vin den wordt nog voor deze winter de isola tie uitgevoerd." Naar aanleiding van een vraag van G. Huisman vertelde Wendrich dat er wat gedaan zal worden aan het ruisen van de cv-pompen in de „99" maar dat het nog onzeker is wanneer dat gebeurt: „We hebben CVI anderhalf jaar geleden al op dracht gegeven de pompen te vervan gen als ze ons een schriftelijke garantie konden geven dat de ruis dan weg zou zijn. Dat konden ze tot dusver niet, maar er is net weer een nieuw pak informatie naar ze toe. Wij willen de benodigde vijf tienduizend gulden niet uitgeven als w° er niet zeker van zijn dat het helpt." Onlangs werd in deze krant geschre ven over het PSP-rapport over jongeren huisvesting. Dat rapport stond als inge komen stuk op de agenda. Voorzitter Henk van Wijk deelde mee dat de taak groep Projecten de nota uitgebreid bestudeert en dat het onderwerp dan ze ker weer in de ledenvergadering terug zal komen. Het jaarverslag 1983 en de jaarreke ning 1982 werden vrijwel zonder discus sie door de vergadering goedgekeurd. In zijn openingswoord vatte Henk van Wijk de belangrijkste punten samen uit het jaarverslag. „We hebben in 1983 48 nieuwe woningen gebouwd. Ons totale bezit is nu 778 woningen. In dat jaar werden 120 huizen geschilderd. We ver wachten dat er in dit jaar 150 huizen van een nieuwe verflaag kunnen worden voorzien, van de 16 woningen die we bouwen op de Maasvlakte, worden vlak na de bouwvak de eersten opgeleverd en in Noordwest starten we met de bouw van 26 woningen. De sollicitatieprocedure voor een onder- houdsopzichter leverde 104 reacties uit het hele land op. Helaas was er bij de Texelse sollicitanten niemand met de vereiste papieren, zodat we nu met een zestal overkanters verder praten." Op de jaarrekening 1982 gaf Wendrich een korte toelichting. Het verhaal kwam er op neer dat de toename van de reser ve met bijna vier ton nodig was om hui zen te kunnen renoveren. Voor dat werk bestaat namelijk een rijksregeling waar bij de staat éénderde, de bewoner één derde en de vereniging éénderde op tafel moet leggen. Dat betekent dat er op kor te termijn telkens bedragen van onge veer 710.000,— beschikbaar moeten zijn. Het is de bedoeling de Rekreaktief- krant twee pagina's groter te maken dan in de afgelopen jaren. Daardoor is er mper ruimte voor een behoorlijke om schrijving van de evenementen en wordt ook tegemoet gekomen aan de toegeno men vraag om advertentieruimte. Tevens wordt het daardoor mogelijk vermeldin gen op te nemen in het Duits. In de Rekreaktief-krant zullen alle acti viteiten worden opgenomen die worden georganiseerd door het zomerreccreatie- werk maar ook de activiteiten die door anderen (mede) voor toeristen worden georganiseerd. Op de organisatoren wordt daarom het beroep gedaan ervoor te zorgen dat de gegevens tijdig bekend zijn bij de redakteur van de krant: Jitze Beintema. Die is vanaf heden elke och tend bereikbaar op de afdeling culturele zaken in het raadhuis, telefoon 02220-3041. Hij wil graag een complete omschrijving, waarbij antwoord wordt gegeven op de vragen: wie, wat, waar, wanneer en hoe. Belangrijk zijn uiteraard datum en aanvangstijd, maar vooral ook wat het kost. Het niet vermelden van en treeprijs of inschrijfgeld heeft in vorige jaren soms tot pijnlijke misverstanden geleid. Nog meer dan in vorige jaren is er ruimte voor illustraties om de krant een levendige aanblik te geven. Wie foto's of tekeningen heeft waarmee een bepaalde activiteit extra in de aandacht kan wor den gebracht moet die dus zeker geven. In hoeverre van de aangeboden informa tie en illustraties gebruik wordt gemaakt is ter beoordeling van de redakteur. Ge gevens voor de krant moeten telkens tenminste tien dagen voor de verschij ningsdatum zijn ingeleverd. Aan deze vermeldingen zijn geen kosten verbonden. Woensdagnacht werd ingebroken in de kassa van een autowasapparaat bij een garage aan de Spinbaan. De geld- bak van de kassa werd opengebroken en leeggehaald. De buit was zestig gulden. De eigenaar van een supermarkt in Den Burg deed donderdag bij de politie aangifte van vernieling van snoepautomaten die voor zijn win kel stonden. De automaten werden van de muur gerukt. Eén automaat werd later in Den Burg teruggevonden. De ander is nog spoorloos. Het architectenbureau aan de Burg wal werd woensdagnacht volgekalkt met de kreet „RASP". De eigenaar deed aangifte van vernieling bij de politie. Dezelfde nacht werd een 18-jarig Texels meisje aangehouden toen ze be zig was lampen van auto's stuk te trap pen in de Parkstraat. Degene die het meisje op heterdaad betrapte leverde haar over aan de politie. Tegen het meis je werd proces verbaal opgemaakt. De SOS wereldwinkel Texel houdt vrij dag 1 juni in dorpshuis d'Ouwe ULO een thema-avond over India, aanvang 20.00 uur. Jan Heytel vertelt daar over zijn reis naar India waar hij een aantal kleine werkgemeenschappen bezocht die arti kelen produceren die in wereldwinkels worden verkocht. De avond past in het streven van de Stichting Ontwikkelings Samenwerking om meer mensen be wust te maken van de nood in de derde wereld. „Tweederde van de wereldbevol king lijdt gebrek maar het resterende deel zou zich daarover de ogen uit het hoofd moeten schamen en zich moeten beraden over een fundamentele aanpak van dit probleem", aldus de organisato ren. De info-avond over India is toegan kelijk voor ieder. Belangstellenden uit Oosterend die geen vervoer hebben, kunnen contact opnemen met Joke Vla ming (02223-886) of Lia Eldering (02223-480).

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9