lilde straf en en nieuwe kans Dutch Dakota" op Texel tolaartjes ^UNp ébaas betrokken bij heling \rfspuitster W voor rechter Texelaars voor de Geslaagd Aanrijding tussen bromfietsers Eurocheques weg Winkeldiefstal Zijn de kaarten geschud? t ,G 5 JUNI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 3 B-jarige Texelaar hoorde vrijdagmiddag een boete van f750— tegen jisen wegens het helen van gestolen goederen in augustus vorig jaar. Inmalige eigenaar van een café had volgens eigen zeggen alleen een [vermoeden gehad dat de aangeboden horloges, boormachines en Jrapparaten gestolen waren. Hij had de spullen in ontvangst genomen [tde aanbieder een grote schuld bij hem had. ,,lk had een café en kreeg jem nog driehonderd gulden. Hij kon dat steeds maar niet betalen en [alleen spullen aan. Na een aantal keren vragen om het geld heb ik de m maar genomen, omdat ik toen zeker wist dat ik naar die driehonderd Èkon fluiten", verklaarde de verdachte aan politierechter Mr. J. J. Udo s. De rechter was ontvankelijk voor het betoog van de Texelaar en zijn an Mr. W. van Utenhove en vonniste conform de eis van de officier. pormalige café-eigenaar had de ;in augustus gekregen van een e Texelaar die later door de politie igehouden wegens diverse inbra- het eiland. De verdachte had zijn schulden inmiddels moeten en poogde nog bij enkele Texe- joegschulden te verhalen, onder bij genoemde inbreker. Eerst ïochiflme niet verstandig om goederen Dlgerjm door te verkopen. Ik vermoed- sberJtiij er niet eerlijk aan kwam. Ik had lehoefte aan boormachines maar ir geld", aldus de Texelaar, die hetIde dat hij na tientallen keren zeu- Mzijn geld tot de conclusie was ge- dat hij maar moest pogen de ndeb waar door te verkopen. neld|33-jarige Texelaar overhandigde jen zak met 29 horloges, 6 boorma- en enkele scheerapparaten, af- igvan een diefstal uit een ijzerwa- n tejikel in Den Burg. Tijdens de trans- Dlaatrad de verdachte niet gevraagd of Bjillen gestolen waren en ze verstopt stookhok van zijn huis. Enkele da- orpslter las de cafébaas in de krant dat lopingebroken en uit het artikel bleek goederen die hij thuis had liggen waren. ,,Toen wist ik het pas ecojeker." De verdachte inbreker had later verklaard dat de heler wel k wist dat het gestolen waar be- gelOat ontkende de Texelaar vrijdag- erdig, ,,|k heb 't hem niet gevraagd en xelv ft het niet gezegd, maar als ik eer- ik wist het wel bijna zeker." Brui; )nke okei nd Leed en geld verzoek van zijn raadsman vertelde dat de 33-jarige Texelaar nog een maandag voor hem in het café lewerkt omdat hij hem een kans geven. Ik wist dat hij eerder in de igenis had gezeten maar dacht dat Texel een nieuw, eerlijk bestaan opbouwen. Ik gaf hem een kans. leeft me echter veel leed en geld De ex-horecaman vertelde dat problemen met een compagnon afé de naam van hasjkroeg kreeg, wilde ik helemaal niet en ik had moeite om bepaalde lieden buiten iur te houden. Ze profiteerden van vertrouwen." irklaarde nu aan de vaste wal te wo- en een opleiding te volgen in de fi- iële sector, na enige maanden in de te hebben gewerkt. Perspectief fficier Mr. W. Jansen zei in zijn re- itoir dat de handeling van de Texe- op de grens lag van opzettelijke he- (bewust kopen en doorverkopen) hij geloofde de Texelaar en beperk- deijn aanklacht tot schuldheling. ,,Het Jif itebericht was een bevestiging van reëel vermoeden. U hebt niet de no- aandacht aan deze transactie itrJteed", aldus Jansen die bij zijn eis gc proeftijd achterwege wilde laten, eze man heeft nog perspectief voor toekomst en heeft een goede keuze ■aakt door het eiland te verlaten en *rs met een schone lei te beginnen. Ji kan ik waarderen". Jansen vroeg 4- of 15 dagen hechtenis. Gladde praatjes laadsman Van Utenhove zei verrast blij te zijn door de genuanceerde orden van Jansen. Een groot deel van pleidooi kon daardoor vervallen, nt de raadsman had er op gerekend de Texelaar opzettelijke heling ver- on zou worden. De advocaat was het de officier eens dat schuldheling Jttig en overtuigend bewezen was en rtelde dat de verdachte de gestolen paraten terug had gegeven aan de thtmatige eigenaar. Hij schetste de schiedenis van het café dat, volgens raadsman, te maken had met stelend rsoneel en verslaafden (waaronder de •jarige Texelaar) die er kwamen om te ndelen. „Deze vermoedelijke inbreker zaken van de 33-jarige Texelaar moe- nog voorkomen) was in staat mijn ènt en veel anderen met mooie gladde aatjes onder zijn invloed te brengen, fj profiteerde van de pech van ande- aldus Van Utenhove, die aanvulde )t Texel als kleine gemeenschap ook de iger had opgeheven tegen de ver- ichte wat al een onderdeel van de straf is geweest. Zijn cliënt had begrepen dat hij veel fouten had gemaakt en zijn schepen achter zich verbrand. „Hij heeft een nieuwe richting gekozen en wil dit maal echt eerlijk blijven", aldus de raadsman. Politierechter Udo de Haes was het eens met de woorden van officier en advo caat en vonniste ƒ750,—. Spuitbus „U maakt niets duidelijk, u maakt al leen maar vuil", zei Mr. Jansen tegen een 18-jarig Texels meisje, dat vrijdag voor de Helderse balie stond omdat ze samen met een vriendin in de nacht van 10 op 11 mei diverse gebouwen in het centrum van Den Burg met een verf spuitbus had beklad. Deze aanklacht was door de officier ex tra snel voor de rechter gebracht om der gelijk gedrag in de kiem te smoren en ook om snel recht te doen aan de eige naren van de besmeurde gebouwen. De vriendin van de verdachte stond echter niet voor de rechter want zij was op va kantie in Spanje. „Zij geniet van ge neugten die ze niet verdient", vond Jan sen, die het onbegrijpelijk noemde dat een meisje dat geen geld heeft toch de mogelijkheid krijgt naar een ver land op vakantie te gaan. „Geen geld voor boe tes maar wel geld voor verre reisjes." Cursus De politierechter vroeg het meisje waarom ze de gebouwen met een spuit bus had bewerkt. De Texelse antwoord de dat ze iets duidelijk wilde maken en er toen niet bij stil had gestaan wat ze aan richtte met het kalken van soms politieke leuzen. De rechter vertelde dat je in dit land demonstreren mag tegen zaken waarmee je het niet eens bent en dat de betreffende slachtoffers het misschien wel met de verdachte eens zijn. „Mis schien onderschrijven ze uw gedachten over de maatschappij en tegen het fas cisme wel maar dat betekent niet dat ze het eens zijn met het kalken op hun be drijven of huizen." Het meisje verklaarde de gedupeerden wel te willen helpen met het herstellen van de schade en vertelde ook dat ze vo rige maand ook lampen van auto's had stuk getrapt. „Ik was toen heel kwaad op mezelf en wist niet meer wat ik pre cies deed." De officier vroeg hoe de Texelse haar eigen toekomst zag. Na lang aandringen volgde het antwoord. „Och, ik weet niet, misschien ga ik een cursus volgen of zo", waarop Jansen zei: „Een cursus in schilderen of zo?" Verdriet Uit vragen van de politierechter bleek dat het meisje zelfstandig woont en geen uitkering heeft. Ze krijgt geld van haar ouders en doet niet veel meer dan wat in Den Burg of haar woning rond hangen. Haar vader verklaarde dat de ouders al diverse malen gepoogd had den het meisje te motiveren maar dat ze voor weinig meer interesse heeft dan wonen en niets doen. „Ze wil ons geen _verdriet doen maar doet het toch. Ze is naief en doet waar ze zin in heeft zonder over de gevolgen na te denken." De officier concludeerde in zijn requi sitoir uit de woorden van haar vader dat er nog mensen zijn die de verdachte een goed hart toedragen en dat ze daar meer op zou moeten letten. „Als je iets wilt bereiken zul je eerst de sympathie van de maatschappij moeten opwekken. Met deze acties breng je alleen maar schade en ergernis", aldus Jansen die zei geen geldboete te kunnen vragen omdat het meisje geen geld heeft. Het belangrijkste is dat alle schade wordt hersteld. Schoonmaken De officier vroeg een week voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar, met als bijzondere voor waarde dat alle bekladde panden binnen vier maanden worden schoongemaakt of overgeverfd. „Hoe u het doet moet u zelf weten. U kunt ook gaan praten over een financiële vergoeding met de gedu peerden maar alles moet er weer pico bello uitzien. Zo niet dan komt u hier te rug en gaan we kijken of die week ge vangenisstraf niet het beste voor u is", aldus Jansen. De verdachte zei de scha de te willen herstellen en dacht dat dit binnen vier maanden moest lukken. De politierechter vonniste conform de eis van de officier en zei dat de politie even tueel zal bemiddelen bij het herstellen van de schade en ook, met de eigenaars, zal toezien dat het netjes gebeurt. Tot de verdachte zei hij: „U moet niet alleen De Dakota, zaterdag na de landing. opvattingen uitdragen hoe het niet moet in de wereld maar op een eerlijke manier laten zien hoe het wel moet. Dan moet u zelf aan de slag en niet als een klein kind in uw woning rondhangen." Verzet Een Texelse jongen werd vrijdagmor gen bij verstek veroordeeld tot ƒ1000,— boete wegens twee overtredignen van de jachtwet en een misdrijf. De jongen was op 15 september vorig jaar aan het jagen met een windbuks en werd staan de gehouden door een ambtenaar van Staatsbosbeheer. De verdachte wilde geen jachtakte tonen, bedreigde de man met het geweer en sloeg zelfs. Voor dat verzet tegen aanhouding vroeg de offi cier ƒ500,— en voor het niet hebben van een jachtakte en het verboden wapen bezit ƒ500,—. „Het is blijkbaar een heet gebakerd knulletje want later heeft hij nog eens zomaar een ruit ingeslagen." Politierechter Udo de Haes vonniste conform de eis. Annemarie Boks slaagde voor het di ploma van de Middelbare Hotelschool in Groningen. Het vliegveld Texel kreeg zaterdag en zondag bezoek van de DC 3 PH-DDA van de Dutch Dakota Asso ciation. Het toestel voerde beide da gen een demonstratie- en oefen- vlucht uit met DDA-leden en maakte daarbij even na half drie een tussen landing op Texel. Dank zij het tijdig ophouden van de hevige regenval in de morgenuren kon op de grasbaan een perfecte landing worden uitge voerd waaraan geen enkel risico was verbonden. Een DC 3 hoort tot de grootste toestellen (gewicht in geladen toestand ongeveer 12 ton) die het Texelse vlieg veld kan ontvangen. De tocht boven Ne derland vanaf Schiphol voerde onder meer over Lelystad. Ondanks het feit dat het uitstekend geoutilleerde vliegveld Lelystad over een betonnen landings baan beschikt, mocht de Dakota daar wegens zijn gewicht niet landen omdat deze luchthaven alleen toestemming heeft voor lichtere vliegtuigen. Het toestel bleef een uurtje, zondag werden bovendien bij wijze van oefening wat starts en landingen uitgevoerd. Za terdag werd de DC 3 begeleid door een antieke Harvard, gevlogen door eigenaar Anne Cor Groeneveld, de grote man van de Dutch Dakota Association. De thans 800 leden tellende Dutch Dakota Association stelt zich als doel het in de lucht houden van een Dakota, het meest succesvolle en meest gepro duceerde vliegtuig ter wereld. Van dit ty pe zijn er meer dan 10.000 gemaakt, zo wel voor militair als burgergebruik. Thans is het verouderd. De PH-DDA is de enige Nederlandse Dakota. Het in 1943 gebouwde toestel werd onlangs gekocht in Finland waar het van 1946 tot 1963 door Finnair werd gebruikt. Later werd het toestel overgenomen door de Finse Luchtmacht. In 1976 was de Dako ta in Nederland in verband met de opna men voor de film „Een brug te ver". Zaterdag werd het toestel gevlogen door de heren L. Bakker, M. van Oort en Ed win Boshoff. Eerstgenoemde is actief KLM gezagvoerder die het vliegen met een antiek toestel als een Dakota als hobby beoefent. Van Oort is gepensio neerd KLM vlieger die van 1947 tot 1954 regelmatig heeft gevlogen op de vele Dakota's die de KLM in dienst had. Sa men met een grote groep andere men sen die op vrijwillige basis en na gede gen opleiding het cockpit- en cabineper soneel vormen alsmede de technische dienst, wordt de Dakota in de lucht ge houden op niet-commerciële basis. Het toestel is te zien op demonstratievluch ten, luchtvaartevenementen e.d. en de DDA-leden worden in de gelegenheid gesteld mee te vliegen. De „Dutch Da kota" zal spoedig weer boven ons eiland zijn te zien en wel ter gelegenheid van de catamaranronde op zaterdag 16 juni. Op het fietspad van de Postweg deed zich woensdag een aanrijding voor tussen twee bromfietsers. Een 14-jarige jongen reed met zijn brommer midden op het fietspad in zui delijke richting, ter hoogte van hotel Nieuw Breda. Een 17-jarige Texelaar wil de hem inhalen maar twijfelde aan welke kant hij dat zou doen. Op het laatste mo ment gokte hij verkeerd, want de brom fietser week uit en de brommers vlogen op elkaar. De brommer van de jongste Texelaar was flink beschadigd en de 17-jarige jongen had enkele schaafwon den. Een vrouw uit Biltoven bemerkte vrijdagmiddag toen ze stond te wachten voor de balie van de Rabo bank in Den Burg dat haar mapje met Eurocheques was gestolen. De 20 cheques zijn waarschijnlijk uit haar tas gerold toen ze stond te wachten in het bankgebouw. Een van de overige wachtenden heeft de cheques gestolen. Een 70-jarige vrouw uit Hardinxveld werd woensdag betrapt toen ze enkele chocoladerepen en twee kaasjes uit een supermarkt in De Koog meenam zonder te betalen. De waarde van de gestolen waar was ƒ25,—. Binnenkort treedt u in het huwelijk. Met een grote blonde man U krijgt 3 kinderen. Twee jongens en eén meisje. 't Kaartspel geeft z'n geheimen prijs. (Jw GEHEIM geeft u prijs met een kaart van de Kennemer Kaarten Kollektie F.cn prachtige serie trouwkaarten. Origineel,, stijlvol, modem, nostalgisch Net wat u wilt En wat uw smaak is l'en "die grote blonde man 'zullen T ook wat dat betreft I' S. En wat betreft die 3 kinderen Ook daar heeft de Kennemer Kaarten Koliektic ui voorzien. Over een paar jaar kennemer kaarten .kollektie v h Langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texel AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen ƒ2,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. In Jezus ontslapen onze oudste broer, zwager en oom Adriaan de Visser, geliefde echtgenoot van C. C. Krol, op de leeftijd van 76 jaar. „Ik weet aan Wien ik mijn vertrouwe" Oosterend: M. G. van Dijk-de Visser J. J. van Dijk Santpoort: M. van Kan-de Visser A. van Kan Californië U.S.A.: J. de Visser A. de Visser-Rustenburg Den Burg: J. de Visser L. de Visser-Hessels neven en nichten Texel, 1 juni 1984. Met diepe droefheid delen wij U mede, dat plotseling van ons is heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader, schoonvader en opa Willem Visser, op de leeftijd van 53 jaar. Den Helder: J. M. Visser-van der Leij Den Helder: Marcel en Wilma Dennis Den Helder: Ton en Rita Dimitri Den Burg: Ad en Jeanet Den Burg: Sjoerd-Jan Den Burg: Nicole Den Helder, 2 juni 1984, Doorzwin 3518, 1788 NG. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 5 juni van 19.00 tot 19.30 uur in het uitvaartcentrum aan de Annie Romein-Verschoorlaan 16, IJsselmeerstraat. De gezongen Uitvaartmis zal worden opgedra gen op woensdag 6 juni om 11.00 uur in de paro chiekerk van de H. Nicolaas aan de Haringvliet- weg. Aansluitend zal om 12.00 uur de begrafe nis plaatsvinden op het „St. Josef" kerkhof aan de Jan Verfailleweg. ingang Na een korte ziekte is plotseling overleden onze dierbare zoon, broer, zwa ger en oom 53 jaar. wim Visser, Sj. Visser J. Kievits J. M. C. Visser-Dernison Fr. Kievits-Visser H. Annema Sj. Visser L. Annema-Visser A. Visser-Ran F. Veldmans C. Graaf E. Veldmans-Visser T. Graaf-Visser T. de Winter F. v.d. Werf R. de Winter-Visser M. v.d. Werf-Visser J. v.d. Berg J. A. M. Visser I. v.d. Berg-Visser J. M. A. Visser Texel, 2 juni 1984, Elemert 18, Den Burg. 'Psalrii 73 ve rs 12 Vanmiddag werd, na een ernstige ziekte, van ons weggenomen, mijn lieve man en onze vader en opa Adriaan de Visser, op de leeftijd van 76 jaar. C. C. de Visser-Krol Noord-Scharwoude: Geertje Rademaker- de Visser Henk Rademaker Kasja en Arjan Texel, 1 juni 1984, Pontweg 28, 1797 SR Den Hoorn. De teraardebestelling heeft heden plaatsgevon den op de begraafplaats te Den Hoorn. Texel, 1 juni 1984 Hoera! Er ligt een jongetje bij ons in de wieg. We noemen hem Ferry Melle en Annemarie Zegel Warmoesstraat 47, 1791 CN Den Burg, tel. 5036. Lieve opa en oma, van harte gefeliciteerd met jullie 55-jarig huwelijks feest. Namens jullie kleinkinderen: Rob, Edo, Diana, Anna-Simone en Sieta Via deze weg willen wij een ieder bedanken, die doorzijn belangstelling on ze dag mede onvergetelijk maakten. Henk Rump en Els Rump-van Beek Beatrixlaan 30, Den Burg. Hierbij bedanken we ie dereen, die ons een felici tatie stuurde, in welke vorm dan ook, ter ere van ons zilveren huwelijks feest. D. Janssen A. Janssen-van Esch Tilburg. Enno Rob Wolf en Aïda Renout De Koog, 31 mei 1984. Jongen (18 jaar) zoekt vakantiewerk van half juni tot half augustus. (02228) 556. Te k. gevr. damesbrom mer. Tel. (02220) 4059. 't Swarte Schaep, nu in de Kogerstraat. Daar is uw gulden nog een daal der waard. Zonwering. Wij maken markiezen van merantie en rotvrij doek!! Jan Waaijer, (02223) 446. Te k. 6 kanaalszender voor modelbouw. Tel. (02225) 429. Verfspuitbussen, 350 kleuren. Autocentrum Segerink-Eelman, Wezen land 7, tel. 5055. Suzuki crossmotor 125 cc, bj. 1981, ƒ1500- Inl. Rozendijk 6, tel. 2135. Zonwering. Na regen komt zonneschijn. Dan heeft U goede zonwering nodig. Jan Waaijer, (02223) 446. 6 soorten dubbel face katoen, effen, 150 breed, ƒ12,90 p.m. 't Swarte Schaep. Te koop mooie, rode Austin Allegro Estate, v.p. ƒ1200-, bj. 1978, i.g.s.v.o. Tel. (02220) 4965. Gevr. vakantieruimte, van 30/6 tot 14/7 voor man, vrouw en doch tertje van 7 jr. Tel. (05209) 1638. Musicalvereniging geen C te hoog bedankt Hotel De Lindeboom, Freek Vonk, Piet Hooger- heide, Hotex Elektronica, Jaap van Vooren, R. Bui tenweg, Annie Rozen- boom, Ed Combé, Jelle Wiersma, Martin Karlas, Aafke Geense, Juul Swar- thof, Ilse Koorn, Ans Star- kenburg, Hans Kievits, Chris Blanken, Jan Ever aarts, Arthur Elzinga, Ge rard Smeenk, Edwin van der Linden, Arthur en Eduard van der Gracht, Technische School, Bloembollenkwekerij Mar- jo en het publiek. Wereldtoekomst: zin of onzin? Ev. A. Niemeijer 11 juni, 20.00 uur. De Buu- reton (Oude St. Jan). Prachtige japonstof ƒ8,90 p.m., 1.50 m. breed, 't Swaerte Schaep. Zonwering. Kleuren, maten en soorten in over vloed. Ook Uw smaak hebben wij. Jan Waaijer, (02223) 446. Te k. Fiat 127 Sport, 70 pk, 78. ƒ3000,-. Mabel Mantje, (02222) 494, b.g.g. (02228) 280, Wie wil voor ƒ20,— per dag, inclusief warme maal tijd, eigen sl.kamer, met 6 andere mensen samenwo nen, in gezellig huis in Ou- deschild. Reacties tel. 4914. Twee nieuwe boeken over de viserij: Visserij schepen ƒ25,— en Het Zil ver van de zee. logboek van de Nederlandse Visse rij, ƒ39,90. Te koop bij Nauta boek&beeld. Wereldtoekomst: zin of onzin? Inleidende film: Als een dief in de nacht: 11 juni, 20.00 uur, De Buure- ton (oude St. Jan). Te koop jongensfiets t/m 9 jr, sportmodel. Als nieuw: ƒ150,-. Tel. (02226) 611. Bamboe en blankhouten vliegengordijnen. Kado- shop, Binnenburg 12. Snackbar Ploff-inn da gelijks geopend vanaf 11.00 uur. Tel. 4708.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 3