ekkershut sympathieke Texelse variant Geen fundamentele bezwaren tegen „besloten" TESO Wf Opbrengst collecte Parkeerterrein museum kost 722.000 - Tweede dienstwoning bij boerderij Schiettent in Dorpsstraat ftG 5 JUNI 1984 veie iw ko n vide e kop beproeft de matras m een der bedden de zojuist geopende trekkershut TEXELSE COURANT ze Texelse variant verdient in eik geval de sympathie en instemming van a/ie kenen". A/dus Mr. W. Aantjes, voorzitter van de kampeerraad bij de officiële uikste/iing van de Texelse keten van trekkershutten, vrijdagochtend op cam- oodsmansduin. Aantjes maakt met de sleutel de deur van een van de drie hier tste hutten open en stapte meteen in één van de vier bedden om de matras trekkershutten zijn opgesteld op Texelse campings: Kogerstrand, mansduin, De Krim en Prins Hen- Je bedoeling is dat kampeerders of 13-daagse trektocht langs de maken, waarbij maximaal resp. 1, inachten in de hut worden doorge- Per nacht kost dat f38,— per hut maximaal vier personen. Een gse trektocht op Texel kost dus De reserveringen worden ver door de VVV Texel. Op dit mo de animo onder de kampeerders pt erg groot, maar dat is vrijwél ze- wijten aan het feit dat deze vorm imperen nog maar nauwelijks be- Gedogen de Texelse trekkershutten ook in nde jaren op de genoemde cam- kunnen functioneren staat nog ast want de hutten zijn alleen voor door B en W „bij gedogen" als iment toegestaan. Een officiële dure om de hutten in het bestem- splan op te nemen moet nog wor- jevoerd. ©sluit van B en W om tot het expe- over te gaan, heeft bezwaar op- spen bij de werkgroep Landschaps die er tegenstander van is dat deze in de duinen van Kogerstrand en Ismansduin worden opgericht. Zon- ^lafbreuk te doen aan toekomstige ^lelijkheden voor verzet kwamen 4 «groep en initiatiefnemers echter tot J vergelijk. De werkgroep ging met 11-jarige experiment akkoord onder waarde dat de trekkershutten op ïsmansduiri en Kogerstrand daar al- n het kampeerseizoen staan. De reatiestichting zal de huisjes dus aan iind van het seizoen weghalen en aan op het terrein „Om de Noord" in toog. Vast dak ampeerders die van de trekkershut- gebruik maken kunnen hun tent, tbedden, kussens, kookplaat, lamp thuislaten. Ze moeten wel voor bed- oed, borden, bestek en pannen zor- De trekkershut moet worden be- >uwd als een „veredelde" tent. Het een vakantiehuisje. Toilet en ander tair zit er niet in. Trekkershutten bie- de kampeerders een bepaald gerief e zekerheid van een vast dak boven loofd. Ze zijn daardoor ook buiten omer bruikbaar, als is die mogelijk- op Kogerstrand en Loodsmansduin beperkt door de daar geldende af- kplicht. De eis dat de huisjes daar floop van het seizoen worden weg- aald is overigens niet alleen gesteld de werkgroep landschapszorg maar door de terreineigenaar, atsbosbeheer. Jammer urgemeester J. A. Engelvaart be- dat. In een praatje tijdens de re- tie in het restaurant van Loodsmans- noemde hij de verplichting om de len tussen 1 april en 1 oktober op te gen strijdig met het streven naar een |ere kwaliteit van de verblijfsrecreatie Texel. Bovendien veroorzaakt het tel- afbreken en opbouwen van de hut- kosten die op een of andere manier eten worden doorberekend ten koste de recreant. 'an de opening van de „eerste keten trekkershutten in Noordholland" door Recron een feestje gemaakt met tal van genodigden. Naast Aantjes en andere bestuursleden van de kam peerraad waren er vertegenwoordigers van de provinciale planologische dienst, de „provinciale gespreksgroep trekkers hutten", Recron, ANWB, VVV Texel, ge meente en RST. Het gezelschap arriveer de per bus op de camping, leder kreeg daar een fiets en begaf zich op de ge wenste sportieve wijze naar de plek waar de drie trekkershutten staan. Daar werd de sleutel omgedraaid en kon ieder het gebouwtje van binnen en van buiten be kijken. D.e trekkershutten zijn uitgevoerd als Finse blokhut. Ze staan op een be tonnen fundering en hebben een aan sluiting op het electriciteitsnet, ten be hoeve van één lichtpunt waarmee een hut mag worden uitgerust. RST-directeur C. Koorn liet in zijn wel komstwoord uitkomen dat hij hoopt op subsidie voor de 12 trekkershutten op Texel. De exploitatie van die hutten is namelijk niet eenvoudig, met de aan schaf per stuk is meer dan f7000,— ge moeid en een subsidie van overheidswe ge zou dus zeer welkom zijn. BTW Ook maakte hij van de gelegenheid gebruik om zijn bezorgdheid te uiten over de prijsverhogingen waarmee de re creatie te maken zal krijgen als de BTW volgens één tarief wordt geheven. Dat spreekt vooral in de Texelse situatie. Eerst moet men met de boot mee, die als gevolg van de btw-heffing extra duur wordt en daar komen dan de verblijfs kosteen bij die als gevolg van de éénta riefstelling ook aanmerkelijk hoger wor den. Koorn zei dat de Recron zich daar om fel tegen de ééntariefstelling zal ver zetten. Mr. Wim Aantjes noemde de trekkers hutten een voorbeeld van de wijze waar op het bedrijfsleven inspeelt op verande rende omstandigheden. Drie jaar gele den toen in het parlement de kampeer- wet werd behandeld was er van trekkers hutten nog geen sprake en nu hebben in het afgelopen jaar deze onderkomens in Overijssel en Noordbrabant hun diensten al bewezen. Aantjes noemde het kamperen in trek kershutten een eigentijdse vorm van re creëren die samenhangt met de econo mische ontwikkeling. Er is minder geld voor de mensen, wat betekent dat zij minder ver weg gaan, korter wegblijven, uitkijken naar eenvoudiger vervoer en een goedkoper verblijf. De trekkershut komt daaraan tegemoet en tevens wordt gevolg gegeven aan de algemene vraag naar meer kwaliteit. De huidige vraag naar goedkope accommodaties mag er niet toe leiden dat het aanbod wordt ver groot ten koste van de kwaliteit waar door er over enkele jaren een overcapaci teit van bovendien nog slechte kwaliteit zou ontstaan. Het moet eenvoudiger, maar wel goed! Voorwaarden Aantjes noemde voorwaarden waar aan moet worden voldaan om de trek kershutten blijvend aan hun bestemming te laten beantwoorden: de accommoda tie moet goedkoop blijven, de hutten zullen aan een minimum aantal kwaliteit seisen moeten voldoen ter voorkoming van ,,kippenhokken"verschijnselen. Ver der moet er diversiteit in modellen ko men; de meeste trekkershutten zijn tot dusver van hetzelfde model. Verder moet de trekkershut een voorziening voor passanten blijven, wat inhoudt een zeer beperkt aantal overnachtingen per persoon of groep; sluipende over gang naar permanente of semi- permanente bewoning moet worden voorkomen. Tenslotte zullen de trekkers hutten bestemd moeten blijven voor trektochten te voet of per fiets, dus niet voor gemotoriseerde vakantiegangers. In de folder van de VVV Texel over de trekkershutten staat echter dat de trek kershut ook ideaal is voor „de automobi list". Aantjes nam aan dat dan de auto mobilist wordt bedoeld die zijn wagen in Den Helder of ergens op Texel achter laat. Spreker achtte het verder van be lang dat men zich niet alleen richt op jongeren, maar de gebruikers van trek kershutten ook zoekt onder de gezin nen, ouderen en gehandicapten. Ook mogen de hutten niet „los" komen te staan maar zullen ze onderdeel moeten blijven van een keten in de buurt van toeristische routes op bestaande cam pings maar ook bij hotels, boerderijen en particulieren (op Texel is dat laatste niet de bedoeling -red.). Tenslotte pleitte Aantjes voor een goed reserverings systeem waarbij ook van de ene naar de andere keten kan worden overgestapt. De Texelse keten zou gecombineerd kunnen worden met ketens op het vasteland. Aantjes zei te verwachten dat dank zij het initiatief met de trekkershut ten Texel zijn toch al niet geringe aan trekkingskracht opnieuw zal vergroten. Tijdens de receptie roerden enkele sprekers ook het karakter van Texel als toeristeneiland aan en het onjuiste ima go dat het afgelopen jaren elders heeft gekregen. Mede als gevolg van de via de radio bekend gemaaktè wachttijden bij Teso denken veel mensen dat Texel bui tengewoon druk is, geen oord voor rust- zoekers. Burgemeester Engelvaart hield de overkantse genodigden van kampeer raad, Recron en provincie voor dat wachttijden vrij gemakkelijk te vermijden zijn en veel minder vaak voorkomen dan men denk. „Vol" is Texel nooit. Wie geen mensen om zich heen wil zien, hoeft maar een paar honderd meter te lopen. Ook de toelaatbare logiescapaci- teit van Texel is nog lang niet bereikt. Er is dus plaats genoeg voor nog meer trekkershutten. Het ziet ernaar uit dat geen bezwaren van betekenis zullen worden ingebracht tegen de plannen om de N.V. TESO om te zetten in een besloten vennootschap en ook niet tegen de wijzi ging van de statuten die daarmee samenhangt. In de buitenge wone aandeelhoudersvergadering die woensdagavond in het Havenrestaurant van 't Horntje werd gehouden kon op bijna al le vragen een bevredigend antwoord worden gegeven. Omdat zoals bij voorbaat vast stond het vereiste aandelenkapitaal dat nodig is om over een dergelijke statutenwijziging te kunnen beslissen, lang niet was vertegenwoordigd, kon over de veran deringen nog niet worden gestemd. Dat zal gebeuren in de al gemene vergadering van aandeelhouders op vrijdag 28 juni. President-commissaris Bob Bakker ging in zijn openingstoespraak in op de spoedig te verwachten beslissing over de aanpassing van de dubbeldeks aanleg-inrichtingen. „Het is jammer dat anderen alle moeite doen om deze ont wikkeling te vertragen dan wel te verhin deren. Het is niet in de eerste plaats de onderneming die hiermee wordt ge schaad, maar vooral de consument en in het bijzonder de Texelse gemeenschap als geheel", aldus Bakker, die eraan toe voegde dat door aanpassing van de aan- leginrichtingen de veerdienst 12% effi ciënter kan worden geëxploiteerd. „Zo lang dit niet uitvoerbaar is komt dit op rekening van de gebruiker van de veer dienst. Hiermee wordt de consument en ook de Teso niet gediend." Bakker wees op de anti-reclame die uitgaat van de wachttijden en die negatieve gevolgen heeft voor de economische ontwikkelin gen op het eiland, wat ieder van de Texelse gemeenschap direct of indirect raakt. Uursdienst Duidelijker dan tot dusver gaf Bakker toe dat het volledig kunnen benutten van de dubbeldekker betekent dat het aantal halfuursdiensteen sterk wordt be perkt. Als regel zal er ook 's zomers een uurdienst zijn, met uitzondering van een aantal drukke vrijdag en zaterdagen. Zou men naast het aanpassen van de fuikha vens een halfuursdienst handhaven, dan zou dat een tariefsverhoging van 17 tot. 20% veroorzaken. „Wanneer je zou moeten stellen dat een halfuursdienst in hoofdzaak ten gerieve van de Texelse in gezetenen zou zijn, zou dit betekenen dat het huidige Texelse tarief tenminste zou moeten worden verdrievoudigd. De ze consequentie zal niemand willen dragen." Voetbal De buitengewone vergadering werd bezocht door 74 aandeelhouders (een aandelenkapitaal vertegenwoordigend van 75430,— In zijn begroetingswoord bood Bakker zijn excuses aan voor de Directeur Jaap Dekker van de VVV Texel kon dat onderschrijven. Wachten bij de boot hoefde volgens hem niet. Wie de aan computergegevens ontleen de prognoses bij de VVV opvraagt, weet wanneer hij moet rekenen op drukte en kan die drukte dus vermijden. Dekker vertelde dat de VVV bezig is een route uit te stippelen die grotendeels door au toloos gebied loopt en waarin de vier campings met trekkershutten zijn opge nomen. Die route moet door de duinen lopen tussen Den Hoorn en De Krim en vandaar via De Cocksdorp, de Schorren- dijk, Prins Hendrik en het Hogebergge- bied naar Loodsmansduin. Door derge lijke voorzieningen wil de VVV helpen het seizoen te verbreden en het imago van Texel in gunstige zin te wijzigen. Aantjes, de burgemeester en andere genodigden per fiets op weg naar het openingsritueel. ongelukkige dag vlak voor Hemelvaart en voor het feit dat dezelfde avond de belangrijke Europacupfinale (Roma- Liverpool) voor de televisie was. Het laatstgenoemde probleem had Teso opgelost door de wedstrijd op video op te nemen; na afloop van de vergadering zou deze opname worden afgedraaid. Een ander vriendelijk,gebaar dat de aan deelhouders ten deel viel was een Teso- stropdas die ieder bij het betreden van de zaal cadeau kreeg. De omzetting van nv in bv en de wijzi ging van de statuten was juridisch nogal een moeilijk karwei geweest. Hoewel de wijzigingen door specialisten in de statu ten waren verwerkt, waren later toch nog gebreken gebleken die als extra wij zigingen in het voorstel waren verwerkt. Zo kreeg artikel 2 waarin het doel van de onderneming is beschreven een bredere strekking. Het is nu mogelijk dat Teso naast het exploiteren van de veerdienst ook kan deelnemen in vennootschappen of ondernemingen en kan directievoeren over andere vennootschappen of onder nemingen met een soortgelijk of aanver want doel. Door een andere correctie werd vastgelegd dat bij de namen van aandeelhouders in het aandeelhouders register ook de adressen en geboorteda ta moeten worden vermeld ter voorko ming van verwarring omdat op Texel veel gelijke familienamen voorkomen. Verder werd het recht van vruchtgebruik op aandelen nader geregeld en in over eenstemming gebracht met de bepalin gen van het burgerlijk wetboek. Theo Aandeelhouder C. Koorn toonde zich niet gelukkig met de veranderingen die de Teso-structuur ondergaat. Hij consta teerde dat de onderneming steeds min der ten dienste staat van de Texelaars en hij stelde dan ook spottend voor om de naam Teso de betekenis te geven „Theo's Eigen Stoomboot Onderne ming". Directeur Theo Hoogerheide toonde zich ontroerd door dit initiatief. „Het is vlijend dat u mij wilt vernoemen, maar ik vind toch dat we de traditie moeten handhaven". Koorn veron derstelde dat wijlen dokter Wagenmaker niet blij zou zijn geweest met veranderin gen zoals die nu worden doorgevoerd. President-commissaris Bob Bakker dacht daar anders over. Hij meende dat een voortvarend man als Wagemaker zich zou hebben aangepast aan de eisen van de tijd. „Wat in de tijd van Wagema ker gold, geldt nu niet meer. Soms vin den wij het ook wel vervelend dat de nostalgie verdwijnt maar het kan niet an ders, als je naar continuïteit van de on derneming streeft." Teso wordt besloten vennootschap om dat ervan wordt uitgegaan dat aan de nieuwe eis dat een naamloze vennoot schap een gestort aandelenkapitaal van minstens een ton moet hebben, niet kan worden voldaan. Als besloten vennoot schap voldoet Teso wél ruimschoots aan de kapitaalseisen. Aandeelhouder Theo van den Berg informeerde of wel be hoorlijk is onderzocht of het aandelenka pitaal niet kan worden vergroot door het plaatsen van nieuwe aandelen. „Zijn er écht geen gegadigden voor aandelen of is dat zomaar binnenskamers aangeno men?" Uitgelegd werd dat het opvoeren van het aandelenkapitaal door het plaat sen van meer aandelen zeer moeilijk is en praktisch onmogelijk als men be denkt dat dit kapitaal elk jaar trendmatig moet worden aangepast. Opeenhoping Volgens de Teso statuten is het per persoon niet toegestaan meer dan voor 72500,— aandelen te hebben. Aldus wordt opeenhoping van aandelen bij één persoon of een kleine groep voorkomen. Maar tevens is het volgens de statuten mogelijk dat het bestuur van die regel ontheffing verleent. Van den Berg vond dat laatste ongewenst. Directeur Hoo gerheide legde uit dat hier sprake is van een misverstand. Teso heeft niet de be voegdheid om door middel van statuten te bepalen hoeveel aandelen iemand mag hebben. Dit zou strijdig zijn met het wettelijk recht op eigendom. Iemand mag dus best meer aandelen hebben maar in dat geval krijgt men van die ex tra aandelen geen dividend. Overdracht van aandelen (bijv. door vererving) is on derhevig aan goedkeuring door Teso, maar dat was altijd al het geval. „Ik zou overigens geen reden kunnen verzinnen op grond waarvan zo'n overdracht kan worden geweigerd", aldus Hoogerheide. Die deelde verder mee dat uitbreiding van aandelen inplaats van het kiezen van de bv-vorm alleen mogelijk zou zijn door het toepassen van „manoeuvres" en daar begint Teso niet aan. Overigens zou men daartoe wél zijn gedwongen als de aandeelhouders de omzetting tot bv zouden afkeuren. Er is nog wel een mo gelijkheid om zonder omzetting tot bv aan de nieuwe wettelijke bepalingen te voldoen maar dat komt erop neer dat de raad van commissarissen en directie hoofdelijk aansprakelijk worden zoals bij een firma. Het spreekt vanzelf dat men die kant in ieder geval niet op wil. Bob Bakker: „We hebben gezocht naar mo gelijkheden om op de oude wijze door te gaan, maar dat lukte niet. We hebben de wet te respecteren." Kees Koorn zei het niet uitgesloten te vinden dat beslo ten vennootschappen straks ook minstens 2 ton aandelenkapitaal moeten hebben. „Wat moeten we dan?" Hoo gerheide was daar niet bang voor. Het gaat hier om een richtlijn van de EEG die bedoeld is om tot harmonisatie te ko men van de structuur van ondernemin gen binnen de lidstaten. „Dat verandert niet zomaar." Overigens zal door de voortgaande in flatie het bedrag van 776.000,— dat nu het aandelenkapitaal van Teso is, op den duur te laag worden. Dat kan over een jaar of tien zijn, maar wie dan leeft die dan zorgt. Theo van den Berg meende dat de situa tie waarin de ondernemingsraad ver keert bij een nv anders is dan bij een bv. „Blijft de huidige inspraak van de onder nemingsraad van Teso op zijn minst in stand?" Die verzekering kon Hoogerhei de direct geven. „De bevoegdheden van de ondernemingsraad worden niet door Teso of de Teso-statuten geregeld maar door de wet op de ondernemingsraden. Die wet blijft ook in de bv-situatie onver kort van kracht." De collecte voor het astmafonds die van 7 tot en met 13 mei op Texel werd gehouden heeft 74510,10 opgebracht. Vorig jaar was de totale opbrengst 74443,10. De opbrengsten per dorp: Den Burg 72070,55, De Koog 7448,40, De Cocksdorp 7140,40, De Waal 7239,85, Oudeschild 7423,15, Oosterend 7607,—, Den Hoorn 7580,75. De aanleg van het verhoogde par keerterrein bij het Agrarisch Mu seum aan de Langwaal heeft 722.000,— gekost. Deze kosten wor den gedekt door het niet herstraten van de Lijnbaan in Den Burg. Laatstgenoemde herstrating stond op het investeringsplan van dit jaar maar het college heeft besloten dit werk enige tijd uit te stellen. Voor het herstraten van de Lijnbaan was 736.000,— gereserveerd en de 14 mille die nu nog over is wordt meegenomen in de lijst van bezuinigin gen rond de 1% bezuinigingsoperatie. De heer C. N. Slot mag een bouw plan indienen voor een tweede dienstwoning bij zijn agrarisch be drijf aan de Hoofdweg 106 in Eierland. Het college kan middels het bestem mingsplan toestemming geven voor een tweede dienstwoning en in dit geval is een advies gevraagd aan de directeur landbouw en voedselvoorziening van het ministerie van landbouw en visserij. Laatstgenoemde vond dat een tweede dienstwoning als een noodzakelijke landbouwkundige voorziening moet worden beschouwd. Als het bouwplan is ingediend zal Gedeputeerde Staten nog wel e#n verklaring van geen be zwaar moeten afgegeven. Sinds Hemelvaartsdag staat op het terrein naast Las Vegas aan de Dorpsstraat in De Koog een schiettent, geëxploiteerd door de eigenaar Bras sa men met Frits Langeveld, eigenaar van het terrein. Het is een vrij uitgebreide schiettent met mogelijkheden om op ro zen, bewegende hazen, e.d. te schieten. Ook foto- en puntschieten kan. Het be drijf is het hele seizoen dagelijks, ook 's avonds, open. Op het terrein zullen ook nog enkele speciale kinderattracties worden ge maakt zoals een springkussen. Er liggen uitgewerkte en goedgekeurde plannen voor het stichten van een permanente evenementenhal op ditterein. Langeveld acht het econbomische getij echter nog niet gunstig genoeg om tot uitvoering daarvan over te gaan.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5