Cjroen 2warL-Jexels in het harL, 4 ollege akkoord met mping Van Asselt Nan Platvoet, een kunstzinnig Texelaar Beerekuil Jongen (20) schoot met vuurbuks op voorbijgangers Café's mogen in luilaknacht open Geslaagd 2719 ge honoreert wensen Kompasschool de hele nacht geopend. Winkeliersverzoek om vrijstellng marktgeld weer afgewezen Speling van natuur Genesis-koor op Texel camping o| leg dat hij (:reeg. In ov VRIJDAG 8 JUNI 1984 5 JU RGANG Nr Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. ,erktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Sterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van dei' Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. jertenties, abonnementen, etc.: d& De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /17,40 per kwartaal. Losse nummers f0,75. Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67.34.60.3 Een 20-jarige jongen uit Den Burg liep woensdagmiddag door het dorpscentrum en schoot daarbij mét een 9 mm vuurbuks in de lucht, maar ook gericht op voorbijgangers. Dit levensgevaarlijke spelletje liep goed af. Niemand werd gewond; wel ontstond schade aan kleding. De jongen gebruikte een wapen dat blijkbaar geheel of gedeeltelijk zelf is gemaakt. Het kon zowel 9 mm kogels afvuren als hagel. De politie heeft de knaap ingesloten; hij zal vrijdag voor de officier worden ge leid. Het is nog niet duidelijk hoe hij aan het wapen en de munitie is gekomen. Horeca-exploitanten die dat willen mogen hun café of discotheek vrij dagnacht, luilaknacht, de hele nacht open houden. Met deze maatregel wil het gemeentebestuur onderzoe ken of het open houden van cafés het rumoer en de ongeregeldheden op straat verminderd. De beslissing om horecagelegenhe den van nut te laten zijn voor luilakvier- ders (of zij die dat werden als de café's om twee uur 's nachts sloten) is geno men in samenspraak met de afdeling Texel van Horeca Nederland. Het idee komt voort uit de openstelling in nieuwjaarsnacht. Na 12 uur mogen de café's open zodat het publiek elkaar in deze gelegenheden gelukkig nieuwjaar kan wensen. Dat heeft dit jaar geresul teerd in een zeer rustige nieuwjaarsvie ring op straat. Discotheken H. Segers, voorzitter van de Texelse afdeling Horeca Nederland, verwacht niet dat alle café's vrijdagnacht open zul len blijven maar de discotheken zullen waarschijnlijk wel de hele nacht open zijn in de hoop zo een bijdrage te leveren aan meer rust op straat. Feit is dat de speciale activiteiten die in het verleden tjdens luilaknacht werden georganiseerd (in het zwembad, de bioscoop en dorps huis d'Ouwe ULO) bijdroegen aan min der wanordelijkheden en grove overlast maar de groepen die kort na midder nacht zorgden voor onrust op straat, werden niet bereikt. Linda Combé slaagde in Den Helder voor het diploma eerste kapster. Ze is werkzaam bij Cocky's Kapsalon. schappelijke inpassing niet, maar de ambtenaren vonden een singel als be grenzing tussen beide terreinen toch noodzakelijk. De andere windsingels zul len zeven meter moeten zijn, ook aan de oostkant. Daar is reeds groen maar dat staat gedeeltelijk op agrarisch bestemde grond en het voortbestaan ervan is daar door planologisch niet verzekerd. ruimtelijke ordening had al geadviseerd ,,in principe" toe te zeggen, maar had aangevoerd waardoor gelachtig leek of het plan van Van in de praktijk uitvoerbaar was. n het SVV-terrein grenzende stuk dat in het bestemmingsplan is wezen als kampeer- én caravan- zou volgens de ambtenare kunnen bieden aan tien stand- in van 100 m2 of zes standplaat- n 150 m2, waarbij rekening is ge in met parkeerruimte, speelvoor- gen, een toiletgebouw en windsin- 'at het laatste betreft werd uitge- singels van vijf meter aan de het SVV terrein en singels van meter voor de overige zijden. Aan it van het SVV terrein geldt de eis e singel uit oogpunt van land- van E LEERKRACHT rKom NGjiog f JKSf1 mii 01 jezir 5 jaa m- l.v.m. Luilaknacht Geen pad? Een groot probleem zagen de ambte naren in de ontsluiting van het terrein. Dat zou volgens Van Asselt moeten via een reeds bestaand pad tussen Pontweg en het terrein, maar volgens de ambte naren is er helemaal geen pad. Op de agrarische grond staan alleen trek kersporen. Het maken van een ontslui ting over agrarische grond zou boven dien strijdig zijn met het bestem mingsplan. Het creeëren van een pad zou onttrekking van grond betekenen aan de agrarische bestemming. Verder is ook in aanmerking genomen dat door omwonenden bezwaar is gemaakt tegen mogelijke ontsluiting via de Pontweg van het SVV-terrein. B en W waren het daarmee eens in verband met de ver keersveiligheid) en het zou vreemd zijn nu geen bezwaar te hebben tegen een door Van Asselt te maken ontsluiting op de Pontweg. Ontsluiting zou daarom via het SVV-terrein moeten. Inmiddels is echter gebleken dat SVV geen recht van overpad zal verlenen aan Van Asselt. De ambtenaren vonden dat Van Asselt dat probleem eerst zelf maar moet oplossen alvorens verder wordt gepraat over de in richting van de kleine camping. Ook moet duidelijk worden hoe Van Asselt de riolering van het toiletgebouw wil aan leggen. Het college heeft aan die bezwa ren blijkbaar minder zwaar getild want er is beslbten dat ontsluiting vanaf de Pontweg mag en dat over de inrichting van de camping verder kan worden gepraat. emeester en wethouders wil- eerste helft van het volgende iljaar een derde leerkracht be- voor de dependance van de Kompasschool. Dat kost dit f29.500— In de begroting is mille voor het salatis van een onderwijzer gereserveerd, het overige geld vandaan moet "fen weet het college nog niet. de begroting van 1985 zal moeten in uitgegaan van een LOM-school Irie leerkrachten en dan zal het col- )ij de begrotingsbehandeling bepa- een boventallige leerkracht weer de gemeente betaald moet wor- Bij het genoemde bedrag van 00,is ook een vergoeding inbe- in voor een taakverlichter en een istenvergoeding. or de stichting voor individueel epast onderwijs, de oudervereni- Kompasschool en de leerkrachten de school zijn brieven -geschreven het college en de gemeenteraad in gevraagd wordt om voortzetting ie huidige subsidie. I n het ministerie van onderwijs en nschappen is, zoals bekend, ge ld om een blijvend lager leerlingen- il maar op dit verzoek is nog niet igeerd. Als de minister instemt met oorstel van de gemeente dan wordt irde leerkracht in de toekomst door rijk betaald. De oudervereniging it dan ook dat het verstrekken van eentesubsidie geen eindeloze affaire .let belangrijkste argument is de itlijst van leerlingen die zal ontstaan de dependance twee leerkrachten it individuele onderwijs komt dan Ie tocht omdat er twee groepen ko féén groep van tien leerlingen en groep van vijftien ouderen) en de ndance rekent volgend jaar op 32 «rlingen. Minstens zeven leerlingen, ronder enkelen die rechtstreeks van leuterschool komen, zullen dan niet elaten kunnen worden. Het college dat de kans van een derde leer- ht op rijksrekening alleen maar gro- jpVordt als de huidige school de kans t om te groeien. „Die groei is pas elijk als er zo optimaal mogelijk les even kan worden", aldus B en W. De lijven van ouders en leerkrachten en Ttandpunt van het college komen ter ke in de commissievergadering wel- sbeleid, woensdagavond om 19.30 De Winkeliersvereniging Den Burg krijgt net als vorig jaar geen vrijstel ling van marktgeld voor het aanvoe ren van lammeren, die niet worden verhandeld. Zoals bekend heeft de gemeenteraad in 1981 besloten de aanvoer van lamme ren als toeristische attractie niet meer te subsidiëren en vorig jaar vroeg de winke liersvereniging om vrijstelling van het marktgeld. Volgens de regels van de we kelijkse waren- en veemarkt is vrijstelling niet mogelijk. Omdat de winkeliersvere niging de lammeren en schapen aan voert op maandag tijdens de gewone markt kan het college niet afwijken van de marktverordening. Anders ligt het met de folklore lammerenmarkt die op woensdag 10 augustus vorig jaar werd gehouden. Die wordt als jaarlijks evene ment aangemerkt. „Hiervoor zijn net als bij braderieën en dergelijke geen speci fieke marktvoorschriften van toepas sing", aldus het college. Siem Swinke/s uit Eieriand kreeg vo rige week te maken met een merk waardige speling van de natuur. Eén van zijn kippen had een ei gelegd, waa rin zich inp/aats van de dooier een klei ner ei bleek te bevinden. Dit kleinere ei had dezelfde bruine kalkschaal en on geveer het formaat van een duiveëi. Het merkwaardige feit kwam aan het licht aan de etenstafel toen het ei zou worden opgegeten. Tot stomme verba zing van de aanzittenden stuitte het le peltje waarmee het ei naar binnen zou worden gewerkt, op een harde „pit" die een kleiner ei bleek te zijn. Swin ke/s begreep dat hij iets zeldzaams in handen had. Het ei werd niet verder gegeten maar werd koel bewaard om later op sterk water te worden gezet ten behoeve van mensen die er be langstelling voor hebben. Hoogleraar pluimveeteelt Prof. E H. Ketelaars van de Landbouwhoge school in Wageningen vertelde ons De naam Platvoet komt niet meer op Texel voor, maar hij hoort bij een van de prominenten die van dit eiland afkomstig zijn. Nan Platvoet, grafisch kunstenaar. Van de in 1975 overle den artiest is vanaf vrijdag werk te zien in de kelder van het raadhuis, tot 29 juni. Overigens kunnen we zonder overdrijving stellen dat één werk van Platvoet in alle Texelse huiskamers be kend is: hij ontwierp de „kop" van de Texelse Courant. Het werk van Platvoet is bij een aantal mensen zo aangeslagen dat zij een stichting oprichtten om zijn voortbrengsels aan de vergetelheid te ontrukken en voor de toekomst te bezwaren, de Stichting „Handdruk ken Nan Platvoet". Het woord „handdrukken" heeft niets te ma ken met begroetingen. Het is een omschrijving van de werkwijze die Platvoet hanteerde. Zijn werk voor het tijdschrift International Lighting Review waarvoor hij de lay-out ver zorgde, leidde tot interessante grafi sche experimenten, die zich uitein delijk ontwikkelden tot handdruk ken. Éénmalige, met de hand ge drukte omslagen, waarbij allerlei elementen uit de drukkerij als stem pels, inktrollen en schlabonen zijn gebruikt. Een deel van de ten- Het bekende evangelisatiekoor Genesis zal in het pinksterweekend twee keer op Texel optreden. Zaterdag zingt het koor op de Groene- plaats. Dit optreden begint om 17.00 uur. Zondagavond zingt Genesis in de gereformeerde kerk van Den Burg. Deze speciale kerkdienst begint om half acht en voorganger is dr. R. J. Blauw. Thema van de dienst is: „Blijft u even aan de lijn?" toonstelling is bedoeld om deze techniek uit te leggen. Schelpenvisser Platvoet's vader was schelpenvisser. In 1909 werd zijn zoon Nan geboren. Toen hij zes was verhuisde het gezin naar Nieuwendam, tegenwoordig in Amsterdam-noord. Het schilderen en te kenen zat er al heel vroeg in. Ook tijdens zijn vakanties op Texel wijdde hij zich aan deze hobby. Vanaf zijn veertiende werd zijn leven beheerst door de geur van drukinkt. Hij kon kiezen tussen een opleiding als drukker of als zetter en koos voor het laatste. Deze beslissing heeft ongetwijfeld grote invloed op zijn verdere leven gehad. Een zetter heeft immers veel meer te maken met de inde ling van drukwerk dan een drukker, die kant en klare vormen aangeleverd krijgt. In 1928 kwam hij van de zetterij op de opmaakafdeling. Al die tijd Dieet nij teke nen en schilderen en de opmaakafdeling van „Het Volk", waar hij werkte, werd natuurlijk ook bezocht door tekenaars als bijvoorbeeld Albert Hahn jr. Niet al leen „Het Volk" werd daar in elkaar ge zet, ook de tijdschriften „De Metaalbe werker", „De Gemeente" en „De Note- kraker" kregen er hun uiteindelijke vorm. Platvoet begon prijzen te winnen en in 1938 vinden we hem terug vóór de schoolbanken als leraar aan de avondop leiding van de Amsterdamse Grafische School. In de loop van de oorlog gaf hij zijn baan bij de krant op om als zelfstan dig graficus verder te gaan. In 1844 kwam hij weer in de buurt van zijn ge boorteplaats: hij werd graficus bij druk kerij De Boer in Den Helder. Knap In 1945 duikt Platvoet's naam voor het eerst op als lay-outman, als vormgever, bij het tijdschrift „De Blauwe Wimpel". Hij ontwierp in datzelfde jaar de kop die nu nog „Het Vrije Volk" siert. Texelaar „Een nieuwe kop boven onze Cou rant", meldt de Texelse krant van 22 ja nuari 1949 in een kaderberichtje. Met ge paste trots wordt verteld dat „de knappe typografische ontwerper Nan Platvoet, geboortig van ons eiland" dat beeld merk had ontworpen, om zo de tradi tie van voor de oorlog te herstellen om ook onze krant uiterlijk zo aantrekkelijk mogelijk te maken.," In de vijftiger jaren verbindt Platvoet voor het eerst zijn naam aan de Philips- tijdschriften „International Lighting Re- view" en „Visie". Daarnaast werkt hij ook veel voor andere opdrachtgevers. Met name zijn medewerking aan de „Proost Prikkels", de kwalitatief hoog waardige reclame-uitgaven van papier handel Proost en Brand mag genoemd worden. Eind van de vijftiger jaren reist Platvoet veel door landen als Frankrijk, Spanje en Malta. In de zestiger jaren strijkt hij neer in Friesland, waar hij deel gaat uitmaken van een kring van kunstvrienden. Experiment Vooral bij de Philips-bladen besfond blijkbaar de vrijheid om het experiment aan te gaan. Zo kan voormalig ILR- redacteur Joh. Jansen nog namijmeren over de bijzondere wegen die soms be wandeld werden voor het maken van de exclusieve omslagen voor de bladen. Voor het omslag van de ILT werd bij voorbeeld soms de Irisdruk toegepast, waarbij in elkaar overlopende kleuren ge bruikt worden. De hele redactie.zat dan onder leiding van Platvoet naast de al draaiende pers de kleuren te mengen. Onnodig te zeggen dat daardoor elk exemplaar een unicum werd. In die sfeer ontstonden voor het eerst de handdruk ken die vanaf 1955 telkens de voorkant gaan akkoord met de plan- Jan van Asselt voor een op het terrein aan de onlangs in eigen- In overleg met Van As- een inrichtingsplan voor het worden gemaakt en het col- ook geen bezwaar tegen van dit terrein vanaf de desgevraagd dat het inderdaad een zeldzaam verschijnsel is. Het komt maar een enkele keer voor. Zo'n dubbel ei ontstaat a/s het in wording zijnde ei dat in het kippe/ichaam opweg is naar de eileider, door onduidelijke oorzaak wordt vertraagd en dan wordt „inge haald" door een volgend ei. Het eerste ei wordt dan a/s dooier in het volgende ei opgenomen. Uit de literatuur blijkt dat dergelijke gevallen van ,,ovum in ovum" al gemeld en wetenschappelijk beschreven zijn in 1671, 1682 en 1683. In 1860 is studie gemaakt van 38 van dergelijke verschijnselen die in de loop der jaren bekend zijn geworden. In slechts vier van deze gevallen was het ei binnen het ei compleet, dus voorzien van zowel wit a/s dooier. Professor Ke telaars neemt daarom aan dat het Texelse „binnenei" alleen wit bevat en dus niet compleet is. Mocht er toch een dooier inzitten, dan is derhalve sprake van een uiterst zeldzaam verschijnsel. van belde bladen sierden. Het is de stichting gelukt voor de ten toonstelling ruim honderd handdrukken bij elkaar te krijgen. Veel van Platvoet's werk moet echter verloren zijn geraakt, bijvoorbeeld losse elementen die in de prullebak van de clichémaker belandden. De Platvoet-tentoonstelling behoort ongetwijfeld tot het beste wat tot r?u toe in de kelder van het raadhuis getoond

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 1