m 'XTRA ATTRACTIES BIJ USTRUMCONCOURS l 14 I SI en! IJDE RIJDERS WILLEN MEER PUBLIEK W T „WAT IK ZEGGEN WOU. Vaste data Plattelandsvrouwen fietstocht Sint Donatus mag extra woonruimte maken Strijdig garagedak toch toegestaan Lancastermonument Niek Welboren exposeert over de grens Over de kop tegen tuinwal JC juni'L IJDAG 8 JUNI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 2390 jn demonstratie met afgerichte Isa herdershonden en een show een kampioen motortrail maken uit van het programma dat „De Ie Rijders" hebben opgesteld het lustrum concours hippique naandagmiddag 11 juni bij de Ni- il in De Koog. Deze programma- jrdelen hebben weliswaar niets tpaardensport te maken, maar ze |ken wèl publiek en daar gaat het om. Paardenliefhebbers hoeven iet bang voor te zijn dat de Blijde ers er een kermisachtige show maken, want het overgrote deel i het programma is ook deze keer ipuur hippisch gebeuren. «tra publiek kunnen de Blijde Rijders gebruiken. De afgelopen jaren is laaldelijk gebleken dat ook het best orgde concours hiipique met een i aantrekkelijk programma geen eve- ant is waar toeristen en Texelaars jaal opaf komen. Op de echte paar- liefhebbers kan men altijd wel reke- maar die vormen slechts een be- liden percentage van het publiek, vindt zo'n paardenfestijn blijkbaar opwindend genoeg. „We hebben om wat spectaulaire onderdelen in programma opgenomen in de hoop breder publiek naar de Nikadel te ten", aldus Piet Daalder, voorzitter de Blijde Rijders. „Maar het eigenlij- jncours hippique is ook aantrekkelij ker. We hebben maar liefst zes aan gespannen rubrieken en dat is meer dan ooit. Voor het eerst is er ook een tan demrubriek bij, dus met twee paarden die achter elkaar zijn aangespannen. Erg leuk belooft ook een touwtrekwedstrijd tussen drie paarden en groepen kinderen te worden." Het concours begint een uur eerder dan gewoonlijk, dus om 12.00 uur. Het programma start met een concours eenspan tuigpaarden kleine limiet, om 12.35 uur gevolgd door een presentatie en parade van de ponyclub De Kleppert- jes. Om 12.55 uur is de grote limiet en om 13.10 uur begint het voltigenummer, verzorgd door een groep uit Callant- soog. Voltige is te beschouwen als gym nastiek op het paard. Na een muzikaal intermezzo om 13.25 uur begint de open klasse enkelspan. Heel aantrekkelijk belooft het carrous- selnummer te worden dat om 13.55 uur begint. Dit onderdeel wordt verzorgd door een carrouselgroep uit Waarland die bij de Nederlandse kampioenschap pen in Rotterdam onlangs derde is ge worden in de A-poule. Er kan dus wor den gerekend op kwaliteit, geboden door 16 paarden en ruiters. Een interessante vergelijking van paar denkrachten en mensenkrachten biedt het touwtreknummer dat om 14.15 uur begint. Drie paarden zitten met een 3-paards evenaar aan een touw, waa raan groepen kinderen mogen trekken. „boef" wordt staande gehouden. Begonnen wordt met jonge kinderen en telkens worden oudere kinderen erbij ge haald, tot het moment dat de paarden verliezen. Men heeft momenteel nog geen idee hoeveel kinderen daarvor no dig zijn en dat maakt het bijzonder span nend. Om half drie is er weer een wat se rieuzer onderdeel van het programma: het damesnummer, officieel gezegd: concours eenspan tuigpaarden gereden door dames. Trial Na de pauze om 15.10 uur geeft de 20-jarige Frank Polman een demonstra tie motortrail op een apart gedeelte van het veld. Hij is van plan fraaie staaltjes van motorbeheersing en evenwicht te la ten zien. Zo zal hij tegen een wand van 90 graden oprijden en bovenaan om keren, op een hoogte van anderhalve meter over spoorbielzen rijden en met zijn motor over meerdere auto's sprin gen. Frank Polman is instructeur aan de Eerste Nederlandse Trailschool en heeft het nationale kampioenschap motortrail (junioren) op zijn naam staan. In de ex perts seniorenklasse staat hij momenteel derde. Dit onderdeel van het concours hippique wordt gesponsord door Kees Dros uit Eierland, die destijds zelf Neder lands kampioen motortrail was. Honden Na de open klasse tweespannen en het patrouillespringen door ponyruiters volgt om 16.00 uur het tandemnummer. Een kwartier later is de demonstratie met herdershonden. Dit onderdeel wordt verzorgd door de krihggroep Wieringer- meer en omstreken van de Duitse her dervereniging. Wat in ongeveer twintig minuten wordt getoond is het resultaat van africhting: speuren, appèl- en ge hoorzaamheidsoefeningen en het voor publiek zeer spectaculaire man- of ver dedigingswerk. Wat dat laatste betreft is te zien hoe een „boef" door een hond tot staan wordt gebracht. Aan de de monstratie wordt deelgenomen door de 10-jarige nederlandse kampioen van 1982. Ook ziet men de man aan het werk die op de provinciale africhtingskampi- oenschappen van Noordholland onlangs een tweede plaats behaalde, in oktober zal uitkomen bij de Nederlandse kampi oenschappen en misschien zelfs uitge zonden zal worden naar de Europese kampioenschappen in Italië. Ter bestrijding van de kosten is aan het concours een loterij verbonden met als hoofdprijs de fraaie pop „Sam", zijnde de mascotte van de Nederlandse Olym pische ploeg. Het shownummer aan het slot van RMVFN vul I [ÏOK.nniu VERANTWOOROCUJKKO *N Of Frank Polman aan het werk het concours belooft iets bijzonder fraais te worden. Werd vorig jaar met mensen, paarden en attributen „De Vier jaargetijden" uitgebeeld, deze keer wordt een presentatie ver zorgd rond de Pinksterbruid in sa menwerking met de Folklorestich- ting en de groep Oude Dansen. Het Pinksterbruidfeest (waarbij tien liter boerenjongens op de tafels komt!) is tevens de lustrumviering van de Blij de Rijders. Het lustrumconcours maakt deel uit van het zomerprogramma van De Koog Promotion. Van tal van kanten hebben de Blijde Rijders veel steun gehad. Zo stelde de Rabobank Texel f\500,- be schikbaar om de shownummer (van de carrouselgroep, voltigegroep en de Duit se herdervereniging) mogelijk te maken. Een groot deel van het financiële risico wordt gedragen door 14 bedrijven die elk voor ^250,— borg staan. Ereprijzen wer den beschikbaar gesteld door bedrijven uit De Koog, afgezien van de wisselprij- zen die afkomstig zijn van De Koog Pro motion en de gemeente Texel. van informatie over fascisme aan de scholen en het kwartaalverslag van de sociale dienst. I 8 juni et raadhuis opent wethouder P. Ze- om 16.00 uur een tentoonstelling het werk van de op Texel geboren cus Nan Platvoet. (Expositie is te tot en met 29 juni en is op werkda- Ite bezichtigen van 9.00 tot 12.00 en 14.00-17.00 uur). ■De Twaalf Balcken" begint om 21.00 leen concert van „Rhapsody". De Rabobank Texel heeft de ledenverga dering in „De Lindeboom", 20.00 uur. fcrdag 9 juni Jsen 6.30 en 7.00 uur kan op de veer- jen worden gestart voor de wandel- Bit rond Texel. 15 tot 7 uur is in zwembad Molen- „luilakzwemmen". Kosten ƒ2,50. andag 11 juni het terrein aan de Nikadel in De Koog den de Blijde Rijders hun lustrum cours hippique, aanvang 12.00 uur. artikel elders in deze krant). Oe Buureton (oude Sint Jan) wordt 20.00 uur de evangelisatiefilm „Als dief in de nacht" vertoond. Toegang windsurfclub houdt om 12.00 uur wedstrijd om de Noordzeecup bij 117. isdag 12 juni gemeenteraad vergadert, aanvang 1 uur. er Zwart geeft in de Gereformeerde van Den Burg een orgelconcert, 15 uur. ensdag 13 juni raadscommissie voor Welzijnsbeleid t in het raadhuis een openbare ver ering, aanvang 19.30 uur. Gesproken dt over de derde leerkracht voor de Inpasschool, groot onderhoud van pshuis d'Ouwe ULO, het verstrekken Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruis- gebouw, kamer A1, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Te vens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kot- terstraat 24, Oosterend. Spreekuren college van B en W: Bur gemeester Engelvaart en wethouder Ze- gers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; vyethouder Schilling woensdag van 8.30 tot 9.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielwaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Informatie via telefoon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van La- re houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrij dags van 8.30 - 9.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt gehouden hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmer kingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergadering aan de orde 'zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisgebouw in Den Burq (ingang tandartsenpraktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887. Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opne men met het laboratorium van het Gemi- niziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en verze keringspapieren (ziekenfondskaart) bij zich te hebben. Milieuklachten (over b.v. stank of lawaai, bodemverontreiniging, e.d.) kunnen dag en nacht worden ingediend via telefoon nummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gegarandeerd en elke klager krijgt antwoord. Het Natuurrecreatiecentrum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs ƒ4— voor volwassenen en ƒ2,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. De Openbare Bibltiotheek aan de Drij- verstaat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tij den: Maandag 10.00 tot 12.00 uur; dins dag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot*17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie be langstelling heeft voor individuele of groepsgesprekken kan contact opnemen met de kruisvereniging Den Helder, Ant woordnummer 10, 1780 AM Den Helder telefoon 02230-14375. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereniging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel! 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. De club Texelkoers speelt elke dins dagmiddag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld wordt in De Holle- bol aan de Burgwal in Den Burg. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De Schakel bij de Hervormde kerk in Den Burg. le der met alcoholproblemen is vrijblijvend welkom voor een of meerdere gespreksbijeenkomsten. De dam- en schaakclub En Passant komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Bij geestelijke nood kan men terecht bij mevrouw drs. R. Postma. Spreekuur vol gens afspraak op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, tel. 02220-4887, Groene Kruis-genouw, kamer A1, Witte Kruis laan 19 in Den Burg. In dringende geval len ook in het weekend bereikbaar via te lefoon 02223-234, Kotterstraat 24 te Oosterend (woning dokter Barnard). Elke maandagavond worden door de Klaverjasclub Den Burg zomeravonddri ves gehouden in Chinees restaurant Azië aan de Groeneplaats in Den Burg. Aan vang steeds om 20.00 uur. Het Agrarisch Museum in De Waal is da gelijks (behalve maandagochtend en zondag) open van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Bovendien op el ke eerste zondag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur. Groepen kunnen voor bezoek buiten de genoemde ope ningstijden een afspraak maken via tele foon 02223-622 of 02223-909. Elke woensdagavond van 19.30 tot 22.00 uur is op het terrein achter de Christelij ke school in Oosterend zomeravondvol leybal en voor de jeugd lijnbal. Dinsdagmiddag 19 juni houdt de plat telandsvrouwen afdeling Den Burg een fietstocht. De vertrektijd is om 14.00 uur vanaf de Elemert. Er wordt o.a. een be zoek gebrzacht aan de midgetgolfbaan Calluna bij De Koog. Als het weer slecht is wordt de tocht een dag uitgesteld. Opgaven voor de fietstocht is mogelijk bij Marjan van der Vis, tel. 02220-2459 of Matty Zuidewind, tel. 02220-2307. Het biologisch-dynamisch bedrijf Sint Donatus bij Den Hoorn mag van het college bestaande bedrijfsge bouwen benutten als woonruimte voor werknemers. Donatus heeft in het bestem mingsplan een agrarische bestemming en er is planologisch nauwelijks ruimte om aan het verzoek om extra woonruim ten te voldoen. Ook de Directeur Land bouw en Voedselvoorziening oordeelde dat extra woonruimte momenteel niet als een noodzakelijke landbouwkundige voorziening kan worden aangemerkt, maar het college heeft zich bij de, voor Donatus, positieve beslissing laten lei den door het sociale aspect van het be drijf. Donatus biedt namelijk opvang en werk aan jongeren die in de maatschap pij hun draai niet kunnen vinden. Ontspoord „De opzet van Donatus is voorname lijk de opvang, begeleiding en behande ling van jongeren, welke zich met de hui dige maatschappij niet kunnen vereni gen, dan wel maatschappelijk ontspoord zijn, teneinde hen in kennis te brengen met de antroposofische levensbeschou wing en hen trachten te motiveren om voor hun verdere leven binnen de huidi ge maatschappij tot een voor hen aan vaardbare samenleving te komen", aldus het college over deze doelstellingen van Donatus. Daarnaast wil de boerderij uiteraard een volwaardig agrarisch be drijf zijn. Burgemeester en wethouders konden de motivering voor hun beslis sing uitsluitend zoeken in de sociale aspecten van het bedrijf en men juicht deze opvang toe. Vervelend is dat het in het buitengebied gebeurt waar het bestemmingsplan (nog) geen rekening mee houdt. B en W vinden dat extra woonruimte de bestaande agrarische bestemming niet verzwakt. „In de be- drijfsopzet van Donatus is het eerder een versterking", en het gegeven dat de woonruimte in niet meer geschikte be drijfsgebouwen wordt gemaakt gaf voor het college de doorslag medewerking te verlenen aan het bouwplan. „Dit geeft een zinvol gebruik van oude agrarische schuren." De eigenaar van het perceel Hol- landseweg 18, de heer Bwang Ik Ang, mag het lessenaardak van zijn garage vervangen door een zadel dak, zo stelt het college aan de raad voor. Argumentatie is dat de situatie enorm verbetert, hoewel de toena me van het volume van de garage meer dan de toegestane 10% zal bedragen. De woning heeft een permanente woonbestemming maar is in gebruik als tweede woning, daarom zouden volgens het advies ook de regels voor tweede woningen gehanteerd moeten worden en dat betekent in dit geval een maxima le uitbreiding van inhoud of oppervlak met 10%. Voor permanent bewoonde huizen zijn de regels soepeler. Ook wordt in het ambtelijk advies ech ter opgemerkt dat vervangen van het lessenaardak door een zadeldak met een dakhelling van 30 graden een aanmerke lijke verbetering betekent. Daarom wordt via een algemene verklaring van geen bezwaar en artikel 19 de verbou wing toegestaan. Na een verblijf in het buitenland vernam ik dat op initiatief van een groep Texelaars een monument werd geplaatst ter nage dachtenis van de geallieerde vliegtuigbe manningsleden, die tijdens de tweede we reldoorlog op of bij het eiland zijn neergekomen. Het organiserende comité heeft naar mijn mening op een gepast tijdstip door dit waardig eerbetoon terecht nadrukkelijk wil len aangeven dat deze gevallenen in de herinnering dienen te blijven van ons die, mede door hun offer, in vrijheid kunnen leven. Niet voor niets zijn de ongeveer 160.000 jonge kerels uit Engeland, Amerika, Cana da, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en vele andere landen in RAF- en U.S. Airforce-uniform in Europa gevallen. De plaats van het monument is voor ie dereen makkelijk bereikbaar, maar wellicht was óp de dijk, daar waar de horizon onaf gebroken zichtbaar is, de onbegrijpelijke wijdsheid van het luchtruim beter tot de bezoeker doorgedrongen. Als Lubertikind en bewoner van het „Mierennest" op het hoge duin in De Koog, fietste ik als jongetje geregeld naar de oude dijk achter Oosterend, waar het bij helder weer, met het verre zicht op Wie- ringen en Friesland, in de luwte zo vrediq was. In augustus 1941 en vlak voordat ik mijn tocht naar Engeland zou maken, was ik er voor het laatst in de oorlog. Na mijn dienstneming bij de Royal Air Force mocht ik, als vlieger met 55 bombar- dementsvluchten in mijn logboek, het ein de van de vijandelijkheden op een vliegveld bij Osnabrück meemaken. Mijn eerste vlucht naar bevrijd Neder land vond plaats op 7 mei 1945 en mijn koers was een directe naar Texel. Via Har- lingen vloog ik op de dijk bij Oosterend aan op weg naar De Koog, waar zoveel mooie herinneringen lagen en waarnaar ik in de lange oorlogsjaren had terugverlangd. De schrik was hevig. Door onbekend heid met wat er zich in de laatste oor logsmaanden op Texel had afgespeeld, waren de grote vernielingen verbijsterend en onverklaarbaar. Het Mierennest was van het duin verdwenen en uit de huizen wapperden de gordijnen door gebroken ruiten in de wind. Bijna veertig jaren later, nu wij de landin gen in Normandië herdenken, ben ik en velen met mij de Texelaar dankbaar voor het Lancaster-monument. Pim de Bruyn Kops Zanddijk 264, Eierland. De kunstschilder Niek Welboren uit Eierland exposeert zijn werk sinds enige tijd in Duitsland. De ten toonstelling in „Galerie am Stadt- park" in Hilden (tussen Keulen en Düsseldorf) blijkt zo goed aan te slaan dat zijn werk permanent in de galerie te zien zal zijn. Volgend jaar komt er een tentoonstelling van de Scholerie-uitbater in Zwitserland. Welboren krijgt in zijn eigen zaak veel Duitse gasten. Eén van hen heeft een schilderij van zijn hand laten zien aan de galeriehouder in Hilden, die Welboren vervolgens uitnodigde voor een ten toonstelling. De opening was zeer suc cesvol, 11 van de 40 getoonde werken werden direct verkocht. Ook daarna bleef de belangstelling goed zodat de galerie nu permanent werk van Welbo ren in haar collectie heeft opgenomen. Op ongeveer gelijke wijze is Welboren in contact gekomen met „Galerie Steine- mann" in het Zwitserse Weinfelden aan de Bodensee. Daar zal hij in de herfst van volgend jaar samen met de bekende Nederlandse beeldhouwer Frank Letterie zijn werk laten zien. Letterie's beelden zijn overigens eerder al te zien in de Scholerie. Galerie Weinfelden staat er om bekend vaak herhalingstentoonstel lingen te laten zien. Letterie exposeert er dan ook al voor de tweede keer. Oranje Het Oranjecomité van Rijnsburg bij Leiden organiseert elk jaar tijdens de tien dagen na koninginnedag culturele mani festaties. Voor 1985 is Welboren uitge nodigd om zijn schilderwerk tentoon te stellen. Door een fout in de bedrading van een auto van een 29-jarige Texelaar deed zich vrijdagavond een aanrij ding voor met forse materiële schade. De 29-jarige Texelaar reed met zijn au to over de Westerweg en wilde linksaf slaan. Zijn richtingaanwijzer gaf echter aan dat hij rechts aan de kant van de weg wilde stoppen en hij werd links in gehaald door een 28-jarige automobilist. Op het moment van inhalen draaide eerstgenoemde naar links en om een botsing te vermijden stuurde de inhaler ook naar links. Zijn wagen kwam daarbij in de zachte berm, sloeg over de kop en kwam tot stilstand tegen een tuinwal. De bestuurder was ongedeerd maar de auto was zwaar beschadigd.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5