laarten Mantje: Natuurbeleving geeft levensgeluk Texelaars beseffen hoe niet rik ze zijn VAN HET RAADHUIS l ff Cocksdorper kustzeilvereniging biedt een „weekje Texel" Mededelingen van B.en lij Bachconcert in Gereformeerde kerk JUltpAG 8 JUNI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 nd Natuurbehoud is niet alles bij het oude laten. Het if veel meer om het behouden of terugbrengen diversiteit, van variatie. Dan maak je iets moois r veel mensen gelukkig door kunnen worden, 'uurbeheer moet dienstbaar zijn aan de mens." an het woord is Maarten Mantje (64) die 29 juni officieel af- id neemt als hoofd van het district Texel van Staatsbosbe en die in de naoorlogse jaren een zeer duidelijk stempel It gedrukt op het natuurbeheer van Texel. Dat heeft hem ia! in de meest recente periode tot een nogal omstreden fi- gemaakt. het nu ging om het lot van paal 9, oblemen rond de rotganzenboerde- iburg of de aanwijzing van Texel tot laai landschap, altijd waren er wel en die Maarten Mantje als de kwa- nius aanwezen. Hij voelde blijkbaar voor vogeltjes en bloemen dan loeren en andere ondernemers die emmerd zaken willen doen en op geen beletselen willen ervaren nee men elders in Nederland ook zit. Het scheidende districtshoofd die kritiek nooit wakker te heb- lelegen en hij heeft ook nooit in het baar gereageerd op het vele dat de schoenen is geschoven. Tijdelijk ziet de explosieve afkeer van ir- en landschapsbescherming die jaren geleden op Texel de kop kals een tijdelijk verschijnsel. „Het imaal misgegaan als gevolg van ge lige voorlichting van Den Haag over idoelingen van het nationale land- Dat kwam bij de bestaande irrita- /er mensen die zich in het belang natuur verzetten tegen bepaalde De politiek heeft op die stern- ingespeeld en er kwam een ge- iteraad die helaas niets wil weten overheidsregelingen om natuur- en ichapsbehoud op Texel een be- vbare basis te geven. Ik denk niet lit verstandig is en ik geloof ook dat leeste bestuurders dat intussen in- maar uit prestigeoverwegingen in houding volharden. Maar ik ben er- overtuigd dat de nuchterheid en za- heid op den duur overwinnen en nen heel slim gebruik zal willen ma- ran de bereidheid van het rijk om fi- bij te dragen in natuur en land- osbehoud. Je kunt nu wel zeggen iet Texelse bestemmingsplan vol- ide waarborgen biedt voor het be- van de natuur, maar zo'n plan niet eeuwig en kan makkelijk weer en teruggedraaid. Het is logisch dat rijk dat geen betrouwbare basis Boerenzoon aarten Mantje werd op 21 maart geboren op hoeve „Ruysdael" in nanshuizen. Dat hij een zoon van siland (en nog wel een bóerenzoon!) was een voordeel bij het brengen de natuurboodschap want hij kon in geval niet worden beschouwd als ind „van buiten" die zich met de zaken wilde bemoeien, een han- p waarmee praktische alle andere lurbeschermers op Texel wèl zitten. Ie openbare school in Oosterend en jaar ULO in Den Burg besloot Maar dat hij de landbouw in wilde. Voortij- verliet hij de ULO en ging naar de bouwschool in Schagen. De econo- he crisis van de dertiger jaren maak- it echter twijfelachtig of er voor hem carrière in de landbouw was wegge- Zijn vader op „Ruysdael" opvol- was er niet bij want Maarten had oudere broer en „samen goed" zou etwijfeld „armoed" zijn geworden, keus viel toen op de bosbouw. Hij werken bij Staatsbosbeheer Texel, onder leiding van A. Epe. Hij ver- er alle voorkomende werkzaam- allerlei vormen van bosarbeid bijl en zaag maar ook administratie sken. „Je groeide in de praktijk en veel voordelen bij het uitoefenen je latere functie. Tegenwoordig kan niet meer. Er komen nu mensen van opleiding die veel minder praktisch eoefend. Dat kan niet anders, het it nu meer aan op specialisering. In ibinatie met de democratisering van werkverhoudingen heb ik daar geen il bezwaar tegen. Vroeger kreeg de kman 's morgens te horen wat hij doen. Tegenwoordig staat lang iren vast wat er moet gebeuren en ai- otrokkenen hebben daarbij inspraak öd en kunnen hun taak met toepas van veel eigen inzicht uitvoeren." Noordoostpolder Texel werkte Mantje in de Wierin- germeer, Brabant en andere plaatsen in het land. Hij volgde de 2-jarige cursus van de Nederlandse Heidemaatschappij, de voorloper van de latere 4-jarige bosbouw- en cultuurtechnische school in Velp. Daarna ging hij naar de toen juist drooggevallen Noordoostpolder waar hij tien jaar betrokken was bij de aanleg van bos en de beplanting van wegbermen en erven. Met beide handen greep Maarten Mantje in 1953 de gele genheid aan om op Texel J. Schol op te volgen, die toen als eilandelijke chef van Staatsbosbeheer met pensioen ging. Enkele jaren daarvoor was hij tot de con clusie gekomen dat zijn opleiding te wensen overliet. Hij haalde alsnog zijn mulo B diploma en verwierf na een 4-jarge studie het rentmeestersdiploma, wat voldoende basis was om als bos bouwkundig hoofdambtenaar (zo heette dat toen) verantwoord te kunnen functi oneren. Naar Texel had hij al jaren terug verlangd. Welk een aantrekkelijk en rijk eiland Texel is, was pas goed tot hem doorgedrongen tijdens dat langdurige verblijf op het vasteland. Hij kwam steeds grager op het eiland te rug. Rijdend over de Afsluitdijk kon hij het soms niet laten om halverwege uit te stappen om alvast een blik op het eiland aan de horizon te kunnen werpen. „Ik miste het zoute water." Was het geen bezwaar om als gebo ren Texelaar leiding te moeten geven aan een groep eilandgenoten? Mantje: „De toenmalige directie van Staatsbosbe heer zag wel problemen. Ze dachten dat gezan#sverhouding niet juist zou zijn. Houtvester Sepers dacht er echter heel anders over en hij heeft gelijk gekregen. Het is nooit een probleem geweest. Texelaars zijn nuchter genoeg om in te zien dat bepaalde dingen moeten ge beuren, ongeacht de herkomst van de gene die er leiding aan geeft. Ik werd er kend in mijn verantwoordelijkheid." In de tijd dat Mantje de scepter zwaai de is er veel veranderd bij Staatsbosbe heer op Texel. Het accent van het werk kwam veel meer op natuurbeheer dan op bosbouw te liggen, al heeft het Texel se bos in dit tijd ook een ingrijpende ver andering ondergaan. Er werd veel den nenhout door „dunning" verwijderd en er kwam loofhout voor inplaats. Het aanvankelijk erg saaie „stakenbos" werd daardoor levendig en gevarieerd en der halve meer aantrekkelijk voor recreanten. Natuurbouw Jac. P. Thijsse „de ontdekker van Texel" heeft de aanleg van het dennen bos (rond 1900) zeer betreurd. Hij sprak van een „zwarte lijkwade" die over de mooie duinen was gelegd. Hoe denkt Mantje daarover? „Uit zuiver weten schappelijk oogpunt bekeken kan ik wel met Thijsse meevoelen, maar vooral in maatschappelijk opzicht is het goed dat het bos gekomen is. Een mooi bos is ook natuurgebied. Als natuurbeschermer moet je niet alles in dezelfde staat willen houden. Wat je wèl moet doen is be paalde delen van landschappen en ter reinen in stand houden als ze een zeld zaam karakter hebben of bijdragen aan de variatie. Dan is het soms zelfs gebo den bepaalde terreinen weer in vroegere staat terug te brengen. Dat doen we met de duinweiden bij De Nederlanden en de Eierlandse duinen. Door het moderne agrarische gebruik zijn deze stukken be mest geworden waardoor ze hetzelfde karakter kregen als gewoon boerenland. Van de rijke variatie aan kruiden en bloe men en de daarmee verband houdende insecten en andere dieren was weinig meer over. We doen nu aan „verschra ling" om die variatie terug te krijgen en dat lukt aardig. Er wordt dus niet meer bemest, het gemaaide gras wordt tel kens afgevoerd waardoor de grond steeds armer wordt. De oude plantenbe- dekking keert dan weer terug. Evengoed kunnen op zulke weiden bepaalde aan tallen schapen en zelfs koeien, paarden of pony's grazen en uit beheersoogpunt moet dat zelfs. Met de duinboeren Koorn en Stark zijn beheersovereen komsten gesloten waardoor hun verlies aan inkomen volledig wordt gecompen seerd, waarbij we beslist niet kinderach tig zijn geweest. De mensen zijn dan ook dik tevreden. Dit is geen vorm van na tuurbehoud maar van natuurbouw. Het is een feest om te zien dat na een jaar of tien, vijftien de orchideën en andere bloemen en kruiden weer terug komen en dat de fauna daar weer op reageert. Het gaat niet om een enkel bloemetje of bijtje, maar om5 het hele systeem. Van het feit dat bijvoorbeeld de slanke genti aan uit een bepaalde vallei verdwijnt, lig ik niet wakker, maar de vlinder die bij die bloem hoort is er dan ook niet meer." Stempel De op Texel algemeen levende veron derstelling dat Mantje een sterk per soonlijk stempel op het SBB beleid op Texel heeft kunnen drukken, is juist. Het scheidende districtshoofd vertelt dat de hoofddirectie uiteraard verant woordelijk is maar dat hijzelf de bouwstenen van het beleid heeft mogen aandragen en veel van zijn ideeën op de ze manier verwezenlijkt heeft gezien. „Ik sta dan ook van harte achter dat beleid en zal me tegenover mensen die er kri tiek op hebben nooit achter mijn chefs verschuilen." Wat Mantje als nogal bedreigend ervaart zijn de bezuinigingen van de laatste jaren. Van het personeels bestand van 23 mensen zijn er inmid dels vier afgevloeid en niet vervan gen. Ook zijn er minder seizoenme dewerkers, die leiding geven aan de excursies in de reservaten. „Erg jam mer is dat. Ik vind het belangrijk dat zoveel mogelijk mensen in de gele genheid worden gesteld te genieten van de natuur en dat ze de juiste voorlichting krijgen om er van te ge nieten zonder schade aan te richten. We kunnen nu veel minder excursies houden dan vroeger, ons aandeel in de scholenvoorlichting door het Na- tuurrecreatiecentrum is ook minder geworden en Jaap van Groenigen die speciaal met voorlichting was belast is niet opgevolgd. Natuuredu- catie voor kinderen is belangrijk, vooral met het oog op het lot van de natuur in de toekomst. Het kind van nu is de bestuurder van morgen." Evengoed is Mantje tevreden over wat er in de loop der jaren aan mentaliteits verbetering door de voorlichting tot stand is gebracht. „Tegenwoordig is men geneigd zich in natuurgebieden verantwoord te gedragen, ook als daar niet steeds een bewaker rondloopt. De mensen roepen elkaar tot de orde als ze buiten de paden lopen." Verder groeiend besef dat de natuur zijn kansen moet krijgen, zodat de maat schappij mede daardoor leefbaar blijft, is één van de wensen van Maarten Mantje. Hij denkt daarbij in het bijzonder aan zijn eilandgenoten waarvan er maar weini gen beseffen dat zij in een bevoorrecht gebied wonen. „Texelaars beseffen veel te weinig hoe rijk ze eigenlijk zijn. Dat komt omdat ze er dagelijks middenin zit ten en die natuur niet als een verworven heid maar als iets vanzelfsprekends beschouwen. De meeste Texelaars hebben er totaal geen interesse voor, weten er nauwelijks iets van. De kennis van vogels en plan ten is uitgesproken slecht. Wat weet de gemiddelde huisjesverhuurder, hotelier of campingbaas aan zijn gasten over de natuur van Texel te vertellen? Vrijwel niets. Erg jammer, want er ligt levensge luk besloten in natuurbeleving." Waterleiding Maarten Mantje heeft nog meer wen sen. Van hem mag onmiddellijk gestopt worden met het pompen van drinkwater uit de duinen. „De schoonheid van de duinvalleien op zuidelijk Texel heeft door die wateronttrekking enorm te lijden ge had. In de jaren vijftig toen de waterlei ding werd aangelegd kon het niet an ders, maar tegenwoordig is het tech nisch mogelijk een duiker naar Friesland of Wieringen te leggen en daar het wa ter vandaan te halen. Met het aardgas kan dat toch ook?" Maarten Mantje is van harte voorstan der van de aanwijzing van de Texelse duinen tot nationaal park. „Het is de meest veilige methode voor blijvende bescherming en voor het verkrijgen van het geld wat daarvoor nodig is. Maar voor de natuurbeheerders is het een uit daging. Aanwijzing tot park is effectieve reclame. Er komen veel mensen op af en die moeten verantwoord worden opge vangen om schade te voorkomen." Mantje heeft ook zelf veel excursies geleid en genoot als anderen al wande lend begonnen te begrijpen waarom hij zo lyrisch was. Hij heeft heel wat men sen de ogen geopend. Vooral in het voorjaar had hij het daar druk mee. Hij had daardoor bijna geen weekend vrij. Rotganzen In de verhitte discussies over de over last van rotganzen is de naam Mantje de laatste jaren veel gevallen en niet op waarderende toon. Het idee om de last van de overal op het grasland grazende ganzen terug te dringen door ze naar de speciaal daarvoor aangekochte hoeve Zeeburg te lokken is helemaal van hem en hij staat er nog steeds achter. „Ik geef toe dat er fouten zijn gemaakt, maar er is ook veel onrechtvaardige kri tiek geweest. Er werd meer op inciden ten gelet dan op de grote lijn die achter deze aanpak zit. Met één man de ganzen wegjagen van de landerijen in de buurt dat ging niet. Momenteel gaat het wèl dankzij de jagers van de Wildbeheer eenheid Texel die in de periode van 1 april tot half mei alle dagen met minstens twee man op pad waren om de ganzen weg te jagen. Daarbij zijn er ook een aantal neergeschoten maar het ef fect was geheel volgens verwachting. Bij het beoordelen van de noodzaak van rotganzenbescherming moet je beseffen dat deze diersoorten hier wel massaal wordt gesignaleerd maar dat het feitelijk een uiterst zeldzame vogel is. Over de hele wereld zijn er niet meer dan onge veer 200.000; de soort werd met uitster ven bedreigd en Texel mag zich best me deverantwoordelijk voelen voor de in standhouding van deze vogel. We zijn op de goede weg. Van de ganzen zat dit voorjaar ruim 90% op Zeeburg en De Bol. Het aantal graasdagen was hoger, de last bij de boeren minder. Het RIN on derzoekt of de vogels voldoende eten om de inspannende tocht naar hun broedgebied in Siberië te kunnen afleg gen. Daarvoor werden ganzen met net ten gevangen en onder andere vergele ken met ganzen van de Boschplaat van Terschelling, die ander gewas eten." Dorpszicht Het staat wel vast dat Zeeburg te klein is voer een blijvend effectieve opvang van rotganzen. Staatsbosbeheer zal dan ook overgaan tot aankoop van hoeve „Dorpszicht" bij De Cocksdorp zodra dit bedrijf vrijkomt. Een strook langs de Rogsloot zal dan tot dependance van Zeeburg worden gemaakt. Paal 9 Ook in de strijd rond het paviljoen paal 9 speelde Mantje volgens sommigen een kwalijke rol. Heeft hij geprobeerd tegen te houden, waar zijn chefs wel mee ak koord wilden gaan? „Geen sprake van", zegt Mantje. „We zijn steeds eensgezind en duidelijk geweest. Het strandpavil joen mocht 's winters blijven staan zo lang dat mogelijk was in verband met de kustafslag en we zijn ook akkoord ge gaan met het idee^om Vlaming een per manent restaurant toe te staan bij het parkeerterrein ter vervanging van het pa viljoen. Onze voorwaarde was dat dit dan wel planologisch moest worden ge regeld en wel zodanig dat na het gereed komen van het permanente restaurant het verboden zou zijn op het strand zelf nog meer dan één paviljoen te exploite ren. We wilden namelijk niet dat Vla ming zodanige concurrentie zou krijgen dat hij het niet zou volhouden. Zolang de gemeente niet toezegde dit in het bestemmingsplan te veranderen werk ten we niet mee." Maarten Mantje zegt niet te kunnen begrijpen hoe men uit die gang van za ken kan afleiden dat Staatsbosbeheer niet soepel is geweest, maar ook bij deze affaire heeft hij zich niet geroepen ge voeld om in het openbaar van leer te trekken tegen het „geschrijf" dat in een andere richting wees. Hij wil er nog eens op wijzen dat Staatsbosbeheer geen verantwoordingsplicht jegens de ge meente heeft, wel jegens de minister. Het scheidende districtshoofd is niet bang dat hij zich straks zal vervelen. Hobby's genoeg. Mantje blijft voorlopig (het mag tot zijn 72e jaar) voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNZHRM en is van plan veel te reizen naar zijn lievelingsgebied: de Balkan, in het bijzonder Hongarije. Hij doet ook aan fotograferen en het kan niet anders of hij zal nog vaak worden waargeno men in de natuurgebieden van Staats bosbeheer waartoe hij levenslang toe gang heeft, net als andere gepensio neerden van de dienst. Mantje is ook actief in de Rotary- organisatie die hem enige jaren geleden onderscheidde met het Paul Harris Fel lowship als erkenning van zijn bijdragen aan wederzijds internationaal begrip. Binnenkort zal de Rotary hem zelf full ti me bezig houden want hij is benoemd tot gouverneur van district 158 (Noord- Holland en Zuidelijk Flevoland) van de organisatie. Aan het eind van ons gesprek dringt Maarten Mantje erop aan vooral te vermelden dat hij zijn werk nooit had kunnen doen zonder de steun van zijn vrouw Joke. Omdat het SBB- kantoor gedurende 26 jaar „aan huis" was, heeft Joke Mantje in de loop der ja ren honderden mensen ontvangen. Er is ooit eens uitgerekend dat zij in dit tijd 40.000 kopjes koffie en 26.000 kopjes thee heeft geschonken... Maarten Mantje neemt vrijdag 29 juni afscheid in het auditorium van het NlOZ-gebouw in 't Horntje. Het officiële gedeelte voor genodigden, is van 14.30 tot 15.30 uur. Daarna is er een algemene receptie tot 17.00 uur. Voorafgaand aan de catamaran ronde om Texel organiseert de Cocksdorper Kustzeilvereniging ge durende een week allerlei activitei ten, bedoeld om degenen die aan het rondje meedoen alvast in sfeer te brengen en om trainings- en ken nismakingsmogelijkheden te bie den. Deze week vol brandingzeilacti- viteit is gepresenteerd als „een weekje Texel" en er is een speciaal comité voor in het leven geroepen. Wie mee wil doen kan zich opgeven bij Arie Langeveld van hotel Nieuw Breda, Postweg 140, telefoon 02225-237. Vrijdag 8 en zaterdag 9 juni kunnen de deelnemers met hun boot naar het strand paal 33 komen, van waaruit de tochten en wedstrijden worden gehou den. Beide dagen is een trekker beschik baar. Voor zondag zijn twee wedstrijden gepland en voor maandag drie. Er wordt gevaren volgens Olympische driehoek Organist Peter Zwart geeft dinsdag 12 juni, aanvang 20.15 uur in de gerefor meerde kerk van Den Burg een concert geheel bestaande uit werken van J.S. Bach. De toegang is vrij. Na afloop wordt een collecte gehouden ten bate van het orgelfonds. Het programma luidt alsvolgt: 1. Herzlich thut mich verlangen. Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ. 2. Fantasie e fuga a moll 3. O Mensch, bewein' dein' Sünde gross. Wo soli ich fliehen hin. 4. Concerto II nach Vivaldi 5. Trio Sonate V „Allegro" 6. Taccata e fuga d moll Luilak Langs deze weg wijst de burgemeester erop dat de politie in de nacht van 8 op 9 juni aanstaande intensief zal patrouille ren om overlast in de luilaknacht te voor komen. Tegen overlast zal streng wor den opgetreden. Met name brommers zonder uitlaat of vergelijkbare voertuigen die een enorme herrie maken, zullen niet worden getolereerd. Eendekooien Voor eendekooien is het van het hoogste belang dat de omgeving rustig en stil is. Om deze reden is een gebied rond de kooi afgepaald, waarbinnen geen onnodig gerucht mag worden ver oorzaakt. Het gebied van de eendekooi staat met borden aangegeven. Overtre ding van dit verbod kan volgens de jachtwet worden gestraft. In het belang van de eendekooi (en van uzelf) is het gewenst bij deze gebieden geen onnodig gerucht te veroorzaken. Dit geldt met name voor geluidsapparatuur en geluidswagens. vlakbij de kust; bij mooi weer wordt een wedstrijd verder op zee gehouden. Deel name staat open voor ieder. Zondag tot 10.00 uur kan worden ingeschreven in het clubgebouw. De kosten zijn ƒ35,— voor tweemansboten en f20— voor éénmansboten. Beide dagen wordt gestart om 10.30 uur; de briefing is een half uur eerder. Dinsdag wordt een „rondje Vlieland" gemaakt of een tocht naar de haven van Vlieland en terug. De briefing is om 7.15 uur; vertrek zo spoe dig mogelijk daarna. De woensdag is uit- wijkdag voor het rondje Vlieland. Anders worden tochten gemaakt in de omge ving ter verkenning van Eierlandse Gron den en het wad, met inschakeling van volgboten. Donderdag is er 's morgens wedstrijdinstructie en bespreking van zeiltaktiek met behandeling van zeil- en boottrim. 's Middags wordt met mo- tor/visboten het wad uitgebreid ver kend. Vrijdag varen alle deelnemers ge zamenlijk naar het strand van Paal 17 voor de ronde om Texel die de volgende dag wordt gehouden. Van Boven krijgt vergunning voor groepsvervoer Takel- en bergingsbedrijf Robert Aris van Boven in Oudeschild heeft van het college vergunning gekregen voor het uitvoeren van toerwagenritten met grote groepen personen met een 23 persoons bestelbus en een 72-persoons autobus, die Van Boven onlangs kocht van de AOT. Het met oog op concurrentie met taxi's mag Van Boven niet minder dan acht personen vervoeren. De AOT heeft de bus in overleg aan de Oudeschilder verkocht en bekend gemaakt geen be zwaar te hebben tegen het uitvoeren van groepsvervoer en toerwagenritten, me de omdat de rijksfinanciering in deze sector voor de AOT een aflopende zaak

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7