(/lijn naam staat jr niet bij Prima banden voor h prima prijs 79,- 89,- 95,- TEXELAARS VAN TOEN 155 SR 13 TL 165 SR 13 TL 175 SR 13 TL Shell helpt O nvragen eenmalige |J kering gestegen TEB0 mag niet uitbreiden Geen uitbreiding taxibestand Nico Roeper ontwierp melasse-verdeler d'Ouwe ULO blijft „dorpshuis" (SpecialeVakantie Aanbieding) Vrijdag 8 juni 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ie let aantal aanvragen om een door rijk verstrekte eenmalige uitke- gis op Texel fors gestegen. In 1982 egen 382 Texelaars om een extra kering, bedoeld voor de „echte" flima. Vorig jaar december waren er 452. 52 aanvragen zijn afgewezen omdat niet voldeden aan de eisen en precies ihonderd Texelaars kregen dus een ra uitkering. Het totaal uitgekeerde drag was f145.600— tegen 777.320,— f 1982. Deze gegevens staan in het artaalverslag van de Texelse sociale nst dat woensdagavond ter sprake -jmt in de vergadering van de raads- mmissie welzijnsbeleid. |n 1981 werd gestart met het verstrek- van een eenmalige extra uitkering mensen die van een minimum inko- in moeten leven en dat leverde toen aanvragen op waarvan er 144 wer- gehonoreerd. Dat kostte toen 34 leen de uitkering van vorig jaar geeft ast een verdubbeling van het aantal keringen dus een verviervoudiging het uitgekeerde bedrag te zien. let aantal mensen dat een WWV uit ing ontvangt groeit nog gestaag, n heeft recht op deze uitkering als n werkloos is en na twee jaar geen tering (WW) meer ontvangt van de Door Scouting Texel wordt zater- -iga.s. geen oud papier opgehaald agens drukke renigingsaktiviteiten. Koog Zaterdag wordt vanaf 10.00 uur papier opgehaald in De Koog en rekte omgeving. Dit gebeurt iede- tweede zaterdag van de maand. bedrijfsvereniging. In 1983 kregen 230 personen deze uitkering. Dit jaar is dit aantal gestegen naar 250. Meer bijstand Het aantal Texelaars dat RWW (Rijks groepsregeling Werkloze Werknemers) ontvangt van de gemeente is in een jaar tijd verdubbeld. In 1983 ging men van start met 70 RWW-ers en eind vorig jaar waren dat er 142. Het aantal aanvragen in kader van de algemene bijstandswet was de laatste jaren redelijk constant (30 a 35) maar is begin dit jaar flink geste gen. 55 Texelaars hebben het afgelopen kwartaal een aanvraag ingediend voor een bijstandsuitkering. „Genoemde stij ging kan een gevolg zijn van de econo mische teruggang; maar dat is op dit moment nog niet aantoonbaar. Wel kan worden opgemerkt dat de problematiek bij de cliënten die financieel worden be geleid steeds moeilijker wordt", aldus het verslag van de sociale dienst. Ret aannemersbedrijf Tebo mag zijn vestiging aan de Wilhelminalaan niet uitbreiden. Dat bleek toen de Tebo een verzoek indiende tot los koppeling van de bestemming van de bedrijfsgebouwen en de bijbeho rende woning. Inwilliging zou bete kenen dat de bedrijfsgebouwen niet meer de status van bijgebouw zou den hebben. Dan zou op de grond achter het woonhuis Wilhelminalaan 62 een werkplaats met opslagruimte gemaakt kunnen worden. Op zich heeft de gemeente weinig moeite met het loskoppelen van de bestemming van het woonhuis (de hoofdbestemming) en die van de bijge bouwen. Omdat echter de milieuwetge ving de laatste tijd aanmerkelijk ver scherpt is kan voor een uitbreiding geen toestemming worden gegeven. Voor bedrijven in woonwijken is door de gezamenlijke inspecties voor de volksge zondheid een indeling gemaakt van be drijven op grond van de overlast die zij voor het milieu kunnen betekenen. Aan nemersbedrijven horen in categorie vier en dat betekent dat ze in geen geval in woonwijken of aan de rand van die wij ken gevestigd mogen worden. Aanne mers moeten volgens die regels dus naar bedrijventerreinen. In dit geval zou Ou- deschild het meest voor de hand liggen omdat het industrieterrein Den Burg vol is. Wat de Tebo wèl mag, is het bedrijf op de huidige voet voortzetten op grond van het „overgangsrecht." Dat betekent dat bedrijven die ergens zitten, als er een bestemmingsplan wordt gemaakt kun nen blijven zitten. Verbeteren van de ge bouwen mag dan wel, maar uitbreiden niet. Hoewel het college aanvankelijk geen bezwaar had tegen uitbreiding met één vergunning (per bedrijf) van het aantal taxivergunningen voor ziekenvervoer, is men deze week op dit plan teruggekomen. Het zittend ziekenvervoer gebeurt doorgaans met gewone taxi's en het be perkte gebruik van ziekenvervoervergun- ningen is moeilijk te controleren. Het hoofdargument van het college is echter dat de taxi-ondernemer J. Hoekstra uit Joure een beroep heeft lopen bij Gede puteerde Staten tegen de collegebeslis sing om hem vergunningen voor taxi's te weigeren. „Indien het taxibestand op Texel wordt uitgebreid zal ons verweer schrift tegen het beroep van Hoekstra niet staande gehouden kunnen wor den", aldus het college, dat een stop op de vergunnignen prefereert boven het la ter moeten uitgeven van een reeks nieu we vergunningen aan, ook voor Texel, nieuwe taxi-ondernemers. Bijkeuken met plat dak na weigering toch toegestaan Het college van B en W is terugge komen op het aanvankelijke besluit om mevrouw R. Voorthuizen ver gunning te weigeren voor de bouw van een bijkeuken met plat dak bij het pand Ada van Hollandstraat 2 in Den Burg. Reden is dat de aanbouw voor aanvraagster een medische noodzaak is, maar ook telt mee dat er geen objectieve normen zijn voor de beoordeling van zo'n aanbouw. De aanvraag was geweigerd omdat het gebouwtje het voor bijgebouwen toegestane aantal vierkante meters zou overschrijden, terwijl bij beschouwing als hoofdgebouw de achtergevelrooilijn zou worden overschreden. Gezien de medische noodzaak kan de bouw toch worden toegestaan. Het platte dak mag ook omdat er in de omgeving al meer van dergelijke aanbouwingen zijn neergezet. In het ambtelijke advies wordt opge merkt dat tot nog toe de besluitvorming per geval tot stand kwam en dat soms toestemming werd gegeven zonder dat de vereiste procedure werd gevolgd. De ze situatie biedt de burger een geringe rechtszekerheid en daarom is van amb telijke zijde een voorstel te verwachten waarin objectieve normen worden vast gesteld voor het behandelen van derge lijke bouwaanvragen. Nico Roeper in de weer met zijn uitvinding. Nico Roeper uit Eierland ontwierp voor het mengen van melasse voor graskuilen een verdeelmachine die achter de trekker kan worden ge hangen die het gras op de kuil aan rijdt. Inmiddels zijn vier Texelse loonwerkers bezig het apparaat na te maken. Daar heeft Roeper niet zo'n moeite mee. Het aanvragen van een octrooi is een langdurige, riskante en kostbare aangelegenheid. Roeper, die als hobby lassen heeft, bedacht een systeem waar bij op eenvoudige wijze de melasse die wel wat lijkt op schenkstroop, gelijkma tig over het gras op de kuil te verdelen is. Aan een grote tank zitten onderaan twee dikke slangen »die verbonden zijn met een holle dwarsbalk waarop regelmatige afstanden gaatjes in geboord zijn. De balk zit met twee beweegbare armen vast aan de tank en kan met de hydrau- liek van de trekker omhoog en omlaag bewogen worden. Als de balk lager komt dan het melasseniveau in de tank stroomt de stroop uit de gaten. Wordt de balk weer geheven dan stopt de toe voer. Eenvoud is hier duidelijk het ken merk van het ware. Aan de voorkant is de trekker voorzien van een contrage wicht, zodat de voorwielen niet door het gewicht van de melassetank opgetild worden. Roeper vertelde dat zijn uitvinding al heeft geleid tot veel werk met het aanrij den van kuilen. Melasse wordt aan het kuilgras toegevoegd om de voedings waarde van het voer te verhogen. Bo vendien vinden koeien het lekker en dan eten ze beter. Burgemeester en wethouders hebben geen gehoor gegeven aan het verzoek van de dorpscommissie Den Burg om de aanduiding „dorps huis" voor wat betreft d'Ouwe ULO in Den Burg te wijzigen. De dorp scommissie is niet gelukkig met de link die gelegd wordt tussen com missie en dorpshuis, terwijl men niets met elkaar te maken heeft. Het feit dat het college in verband met subsidieperikelen rond het dorpshuis meermalen heeft betoogd dat het een ei landhuis is (en dat de gemeente Texel dus kon subsidiëren) en dat deze vereni gingsruimte niet te vergelijken is met de dorpshuizen in de buitendorpen was aanleiding voor het verzoek van de dorps-commissie. Men deed het voorstel de naam te wijzigingen in eilandhuis of activiteitencentrum De beheerscommissie van het dorps huis wilde niets weten van een naams wijziging en reageerde aldus op het ver zoek van de dorpscommissie: „De be heerscommissie vindt het een nare zaak dat steeds maar weer geprobeerd wordt de inwoners van Den burg te vervreem den van hun dorpshuis. Weliswaar heeft het dorpshuis een eilandelijke functie, maar de totstandkoming is bijna geheel te danken aan de inwoners van Den Burg". De beheerscommissie zegt dat zij het dorpshuis beheert voor de gemeen te, zich niet bezig houdt met festiviteiten en dat het met venwarring wel meevalt. „Indien de dorpscommissie dit werkelijk verwarrend vindt, dan moet zij haar naam maar veranderen." Het college on derschrijft de mening van de beheerscommissie. Nu het 40 jaar geleden is dat de invasie in Frankrijk begon en vele intallen boeken en artikelen geschreven zijn over het daaraan vooraf- lande vuile „England Spiel", wil ik u vertellen hoe ik daar ook bijna it slachtoffer van geworden ben. Nederlanders werden in Zuid Afrika igeroepen door de Nederlandse regering in Londen om zich aante elden voor dienstplicht. Ze zouden in Engeland opgeleid worden en zijner tijd aan de bevrijding van Nederland deelnemen. Totaal ver- ikken 13 groepen uit Kaapstad in een periode van ongeveer een jaar. igrootte van die groepen wisselde sterk: zo van 150 tot 1 (één). De iftijden liepen ook nogal uiteen, maar bijna allen waren reeds heel ïg de leeftijd gepasseerd, die men gewoonlijk aan een recruut esc h rijft. )e gevoelens onder de Nederlanders lonachtig in Zuid Afrika over het al of t recht van de regering in balling- hap in Londen om ons op te roepen, ien sterk uiteen. Dat de angst en de laterie" een belangrijke rol speelden, reekt vanzelf. Maar het was wel het lest onplezierige tijdperk in de ge- hiedenis van Nederland in Zuid Afrika. :heuring en enorme ruzies in hele fa lies over het al of niet „gaan", gezijk plichten en rechten, waren aan de de van de dag. Vooral toen het schip et 55 man van het zg. 7de contingent slechts drie dagen varen van Enge- nd in een november storm werd getor- Bdeerd met als resultaat dat man en uis verdronken, werd de actie om niet gaan groter. Maar ook waren er weer ilen, die vonden dat het gebeuren oest. Als ik aan die ruzies denk, die de mosfeer behoorlijk verpestten moet ik nwillekeurig denken aan de tijd toen ds. uskês het gereformeerde Oosterend zo igeveer in tweeën scheurde over de o.a. of de slang nu werkelijk esproken had of niet. Enfin, ik arriveer- in Engeland met de eerste groep Ne- irlanders, 88 man, midden in de winter nme in de „wapenhandel" te bekwa- jrgens toch wel een beetje bezield iet de gedachte voor de vrijheid te loeten vechten. De eerste training uurde drie maanden en al gauw kwa len wij er achter, dat er nog heel wat ater door het Marsdiep moest lopen, eordat het ideaal „Alle man van Neer- nds stam, voelen zich der Vadren zo en" verwezenlijkt zou worden. De broe- irschap van allen één voor het grote eel viel tegen. Wat ik bedoel is, je was ildaat of officier, met nog iets anders ear tussenin. Dat kon je overal aan erken. Je voelde de „afstand"' als je in grove schoenen naar de stad liep en de meerdere deed het in zijn zachte brui ne schoenen. En als de bloemkoolwa gen het kamp inging, dan ging de bloem eerst naar de officierskeuken, dan de bladeren naar de sergeanten en de overi ge stronken naar de „gemeen soldaat". Nu mag dat alles veranderd zijn, voor ons was het nog als van toen... Vergeet ook niet dat de gemiddelde leeftijd veel hoger lag dan de 20 -jarige recruut in vredestijd. Vele mensen hadden een goede baan of een reeds aardig bedrijf opgebouwd en hadden nu dat gevoel dat ze weer on deraan stonden. Links, rechts, je staat in de houding, was niet voor een elk te ver teren en ik heb er ook veel moeite mee gehad. Met uitzondering van mezelf was het intelligentiepeil hoog, maar het was nu eenmaal niet mogelijk om voor alle maal een „rang" te vinden. Ik zal dat even demonstreren. Op zekere dag be zocht de koningin het kamp en we ston den keurig in de rij om aan haar voor gesteld te worden. Rechts van mij stond Teun Naudeê uit Canada. „En u", zei Hare Majesteit tegen Teun, „U komt dus uit Canada en wat doet u daar?" „Ik ben boer", zei Teun met de nodige eerbied. Haar oog gleed nadat Teun de gebruike lijke drie vragen had beantwoord naar de Canadees die naast hem stond. Hij kwam echter uit Argentinië maar droeg de Mapleleave omdat hij in Canada aan gesloten had. Of de koningin nu zomaar op goed geluk wilde raden, of dat het lullige gezicht van soldaat Smeele haar zo deed denken, weet ik niet, maar haar opmerking „U bent zeker óók een boer, hé", ontlokte een ontkennend ant woord. „Nee, mevrouw ik ben hoogle raar aan de Universiteit van Buenos Ai res." Heel even stilte en toen kwam de vraag „En wat doceert u daar?" „Talen, mevrouw". „Hoeveel beheerst u er?" „Negen mevrouw". Dit als demonstratie dat ons kamp niet zomaar een gewoon kamp was. Maar de meesten uit Zuid Af rika waren toch wel bouwvakkers van rond de 30 jaar. Na drie maanden kwam er een hoge piet in het kamp, kolonel De Bruine. Hij was naar Wolverhampton ge komen om met de ons meegekomen of ficier Loring van Beeck de mogelijkhe den te bespreken om een groep soldaten uit Zuid Afrika voor speciale diensten aan te werven. Het ging om personen die bereid waren om een zeer belangrijke rol te spelen bij de komende bevrijding van Nederland. Dit zouden dan mensen zijn die Nederland nog niet zo heel lang geleden verlaten hadden, maar de meeste contacten toch wel verloren hadden. In het kort, ze waren bij vriend en vijand minder bekend in Nederland. Vijftien van onze ploeg werden uitgeno digd voor een onderhoud dat onder de grootste geheimhouding plaatsvond. De neven Willem en Piet de Wilde, beiden metselaar, Freek Rauerd, Arie de Kruif en Herman Overres, timmerlieden. De laatst was familie van de Texelse familie Witte van Plassendaal. Piet Arends en Knoops een waterboorder, Cor de Pireê- le, een slager en Kees Keuvelaar een stu kadoor en een kleurrijk persoon die al léén naar Engeland wilde komen nadat de Russen door Hitier overvallen waren. Kees was altijd voor de „Partij" in de weer, wat hem in zekere kringen niet erg gewild maakte. Maar boos kon niemand op Kees worden. Enfin om kort te gaan, we kregen een voorzichtige voorlopige uitleg van wat van ons verwacht werd. De bedoeling was om het verzet in Ne derland te helpen te instrueren. Een soort 5e kolonne die behulpzaam zou zijn als de invasie in Nederland was be gonnen. Dit werd vooral op het hart ge drukt: In Nederland zou de invasie beginnen. „Gevaarlijk werk, zeker, maar waar is het niet gevaarlijk, jongens", meende de ko lonel. Overal zul je dat vinden. Veel meer wilde hij voorlopig niet zeggen. Alleen nog dat we parachutespringen moesten leren. We moesten beloven dat we er met niemand over zouden spreken als we er niet aan zouden beginnen. Maar we waren allemaal min of meer enthou siast. Wat een prachtkans om vooruit te komen. „Jullie gaan meteen het kamp uit", werd ons verteld. En als aanmoedi ging: „Ik neem alleen maar sergeanten uit het kamp mee. En spoedig zullen jul lie de rang van officier hebben. Jullie opleiding zal uitstekend zijn, want de En gelse geheime dienst weet wat ze doet. En je overlevingskans hangt veel van je zelf af." Het kwam dus hier op neer, dat je eigenlijk min of meer een spion zou worden. Willem de Wilde was de meest praktische man op deze bijeenkomst. Hij stelde de vraag wat er van de familie zou worden als je er niet levend uitkwam. door Siem de Waal, Pietermaritzburg, Zuid-Afrika. Maar daar zou goed voor worden ge zorgd. Een uitkering ineens van 720.000,— en een levenslang pensioen voor de achtergeblevenen.Met 20 mille kon je in die dagen nog wel iets doen. Maar de praktische Willem wilde nog meer weten. „Wat gaat er gebeuren als we er wèl een succes van maken en het overleven". Daar was ook aan gedacht: „Kijk," zei De Bruine, „het vaderland heeft dan alles aan jullie te danken. Je kunt dan bv. burgemeester worden van een middelgrpte stad in Nederland. Je positie als officier heb je natuurlijk ook mee. Wat een NSB-burgemeester doet, kunnen jullie ook." We besloten allemaal om mee te doen. Maar alleen Kees Keu velaar die de tijd niet kon afwachten om zijn eerste fascist dood te schieten, mocht niet mee. En de slager leek te veel op een jood met zijn grote neus en dat zou de zaak ook kunnen bederven. Maar je kon op je klompen aanvoelen waarom Kees niet mee mocht spelen. Commu nistische burgemeesters waren er toen trouwens ook nog niet. Kees bleef in En geland tot de invasie begon. En ik??? De dag voorafgaande aan de komst van De Bruine was onze eerste training achter de rug en we hadden recht op een week end met een 24 uurtje verlof. Ik stierf van verlangen om Londen te zien en de ver nielingen aldaar. Deze kans wilde ik niet laten lopen. De bespreking was op vrij dag en we zouden zo gauw mogelijk ver trekken. Maar ik wilde mijn weekend in Londen gebruiken en daar was geen be zwaar tegen, dus vertrok in nog met de avondtrein. Daar sliep ik dê eerste avond in de Y.M.C.A. Wat een zaligheid. Alleen in een gezellige kamer zonder 28 bijsla pies. En tussen de lakens en niet" onder de paardedenks. En daar liet ik de avon tuurlijke dag eens passeren. Maar plot seling zat ik rechtop! Wat haalde ik ei genlijk uit! Mijn achterdochtige natuur, één van m'n slechte eigenschappen, deed me afvragen waarom wij juist ge vraagd waren. Verbeeld je, alleen men sen met op zijn minst een HBS-diploma in hun zak konden in aanmerking komen voor een officiersbaantje. En burge meester? Je hoeft daar misschien niet eens zo veel verstand voor te hebben, maar over de nodige papieren moet je toch wèl beschikken. Met uitzondering van Arendse waren we allemaal produk- ten van de lagere school. Ik kon er niet uitkomen. Lag er de hele nacht wakker van. Waarom deze ongelooflijke uitzon deringen. Zat hier geen strontium aan de knikker??? Terugkomende in Wolverhampton maandagmorgen waren ze allemaal reeds vertrokken! Ik moest als de blik sem m'n spulletje inpakken. Ik vertelde toen onze uit Zuid Afrika meegebrachte commandant dat ik er vanaf zag. Vertel de dat niemand me beter kende dan ik mezelf en als ik bijv. in Nederland zou rondlopen en iemand zou plotseling zijn hand op m'n schouder leggen en mijn naam noemen, ik de sigaar zou zijn door de schrik. Dat ik er absoluut niet ge schikt voor was. Hij was verbaasd dat ik, zoals hij zei, die al aardig wat van de we reld had gezien, hem nu teleurstelde. Maar ik hield voet bij stuk en niemand maakte het me lastig. Drie jaar geleden heb ik met mijn vrouw jos en de dochters een pelgrimstocht naar Maulthausen gemaakt, want hier was het waar de hele ploeg met uitzon dering van Freek Rauwerd op 6 en 7 no vember 1944 is vermoord. Naar beneden gegooid met een steen van honderd pond op de schouders, vanaf de steile 280 treden tellende stenen trap die naar de steengroeve leidde. Een bronzen plaat met hun namen is aan de onder kant op de muur aangebracht. Met Wil lem de Wilde, zijn neef Piet, Freek, Arie en Herman werkten we na onze aan komst in Zuid Afrika een tijdje bij dezelf de aannemer. En hier staan nu hun na men, met uitzondering van Freek, waar men nooit meer iets van gehoord heeft. Mijn naam staat er niet bij. Het weekend naar Londen is daar zeker debet aan ge weest. Dat ze willens en wetens door de Engelsen zijn opgeofferd om de aan dacht van de Duitsers af te leiden van de werkelijke landingsplaats staat voor mij absoluut vast. Maar ook dat dit duizen den andere levens heeft gespaard. Siem de Waal Zuid Afrika Gratis montage. Staalbanden met kwaliteitsgarantie. SHELL ZELF TANK STATION GARAGE KACZOR Keesomlaan 45,1791 DB Den Burg.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9