Stemverklaring" bij erestaureerd orgel - I 02220-2066 I Voor het weekend I wandelt 1)en Helder SV Texel ontvangt Taaie Tijgers Para-boogie kampte met slecht weer Winst en verlies voor honkballers Roosterwijziging GVT Bij brand en spoedeisende ambulance: Raad op bezoek bij Waterschap Recreaktief-krant Artsen van 16 en 17 juni 1984 Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek jÉ Gezinsverzorging p Alcohol en drugs. Dierenartsen p Noodslachtingen Kustwacht Eierland Brand/ambulance Rijkspolitie 15ipAG 15 JUNI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 11 handklavieren en van het pedaalklavier is in stijl vernieuwd, waardoor niet alleen het aanzien er zeer op vooruitging, maar de speelaard ook prettiger werd. De toch al fraaie klank is nu weer optimaal en laat weer alle karakteristieke Ypma- geluiden horen in prestanten, fluiten, strijkende stemmen, tongwerk etc. Het herboren orgel kan er weer voor jaren tegen. nderdagavond 21 juni (het feest van Sintjan) zal in de R.K. van Den Burg het gerestaureerde kerkorgel worden gede- itreerd door middel van een concert en een zg. 'stemver- ig'. Die verklaring (een toelichting met betrekking tot het iter en de mogelijkheden van het orgel) wordt gegeven Drs. J. J. van der Harst, die het instrument ook zal bespe- lij geeft improvisaties en vervolgens speelt hij werken van ippe Gherardeschi (1759 - 1815), Antonio Vivaldi (1678 - Joseph Haydn (1732 - 1809) en Felice Moretti (1791 - 1863). presentatie-avond begint om 19.00 uur en is vrij toeganke- oor ieder. officiële ingebruikname van irnieuwde orgel is gepland op ig 24 juni, tijdens een kerk- die om 10.30 uur begint. De zal een extra muzikaal karak- tijgen waarbij niet alleen het orgel zich zal laten horen |ook drie zangkoren, istauratie van Texels grootste ker- heeft omstreeks een ton gekost, ild kwam bijeen door een reeks (olie acties en er was ook een be- ;e provinciale subsidie. Het werk litgevoerd door de orgelmakers rmeulen uit Alkmaar, volgens een itieplan dat werd gemaakt door J. van der Harst. orgel is haast even oud als de in lebouwde kerk. Het kerkbestuur lartoe op 19 november 1877 een :t af met de orgelmaker Lodewijk te Alkmaar. Deze firma had haar ong in het Friese Bolsward, waar .odewijk en Eeltje Ypma in de der- iren van de vorige eeuw een orgel- stichtten. Dirk en Lodewijk za- spoedig, dat er elders een groter irrein zou liggen dan in Friesland, verschillende orgelmakerijen wa- vestigd. Bovendien waren de Yp- atholiek, wat in het overwegend tantse Friesland niet tot aanbeve- rekte. De opleving van het katho- iven in Noordholland, die gepaard iet grote activiteiten op het gebied rkenbouw, deed op vele plaatsen loefte aan nieuwe en grotere or- intstaan. In de ruim een halve activiteit in voornamelijk Noord zijn enige tientallen Ypma-orgels id gekomen, doorgaans in katho- laar soms ook in protestantse ker- igen het einde van de 19e eeuw jerde de firma zich met leden van [gelmakersgeslacht Vermeulen uit die tenslotte de oude zaak zou- 'ernemen en voortzetten, eerst naam L. Ypma en Co, daarna Vermeulen. De huidige generatie lakers Jos Vermeulen te Alkmaar Ie recente restauratie van het orgel m Burg uitgevoerd. Contract :ontract uit 1877 tot vervaardiging orgel is in het archief vande firma 'ermeulen bewaard gebleven, orgel zou bestaan uit een hoofd- lal en een bovenwerk of positief, ander met de volgende registers: fdmanuaal. istant 8 voet, in het front, van iels tin. Ilicionaal 8 voet, eveneens van i, in het front. iurdon 16 voet, bas van hout, rest metaal (dit is een mengsel van deel tin en 2A deel lood), ilpijp 8 voet, 12 grootste van hout, rest van metaal. ~i:taaf 4 voet, metaal, fliint 3 voet, idem. luit 4 voet, idem. "itaaf 2 voet, idem. 7>rnet 4 sterk, uit 8 voet discant. xtuur 2, 3 a 4 sterk. I mpet 8 voet. I inwerk, istant 8 voet, metaal, ola di Gamba 8 voet, idem. lurdon 8 voet, de 12 grootste pij- in van hout, derets van metaal. ^Jite Hramonique 4 voet, metaal, lerfluit 4 voet, metaal, leelfluit 2 voet, idem. rige registers. Klavierkoppeling. I vereniging Pro Patria uit Den Hel- ganiseert zondag 24 juni de bonds- ildag van het KNGV. De afstanden lopen kunnen worden zijn 5, 10 of De start is vanaf het opstelterrein .so te Den Helder tussen 10.00 en uur. Het inschrijfgeld bedraagt >er persoon. leden vanaf 6 jaar kunnen mee- ilen. Ook niet-leden zijn welkom, iep van GVT gaat met de boot van uur naar Den Helder, r gaat op eigen gelegenheid naar ot (9.45 uur op het havenplein). In vingen en/of nadere informatie iO juni a.s. bij Nico Stoter en Yvon- uining, Hollewal 17, Den Burg, te- (02220) 5228 of bij Elly Heer- Witte Kruislaan 33, Den Burg, te- (02220) 3173. 2. Pedaalkoppeling. 3. Ventiel. 4. Tremulant. Stijl De stijl van dit orgel kan men zien als een combinatie van klassieke en roman tische elementen; daarmee staat het op de grens van de 18de eeuwse tradities, die de Ypma's bij hun leermeester Van Gruisen hadden opgedaan en van 'ei gentijdse' kenmerken. Het orgel werd geplaatst en ingewijd in 1879, voorzien van een fraaie kast in neó-gotische stijl. Voorbeeld moet het Ypma-orgel te Akersloot (thans in de R.K. kerk te Sint Nicolaasga) geweest zijn. De kast van het orgel te Den Burg is echter niet van eiken, maar van zacht hout vervaardigd, en was oorspronkelijk in een fraaie hout imitatie met vergulding geschilderd. Na kleine herstellingen werd het orgel in het midden van de zestiger jaren vrij ingrij pend onder handen genomen. Met na me aan de mechaniek is toen door de Fa. Pels uit Alkmaar heel wat vernieuwd maar niet op de oude ambachtelijke ma nier. Ook vonden intonatie-ingrepen aan het pijpwerk plaats, dat hier en daar zachter van toon werd gemaakt. Geluk kig liet men de oude registeropzet onge moeid, evenals de authentieke wind- voorziening van blaasbalg met schep- balg en kanalen. Wel werd de kast op nieuw geverfd en nu in een witte kleur, waardoor het geheel er nogal eentonig ging uitzien. De windladen heeft men toen niet onder handen genomen. Achteruitgang In de laatste jaren ging de toestand van het orgel snel achteruit. Door ouder dom en door de invloed der verwarming raakten laden, balg en houten pijpwerk meer dan lek. Ook was het pijpwerk zeer vervuld en waren diverse pijpen bescha digd, reden waarom men over restaura tie ging denken. Door het succesvolle verloop van allerlei plaatselijke acties en ondersteund door provinciale subsidie is thans een algeheel herstel uitgevoerd door de orgelmakers Jos Vermeulen te Alkmaar, onder supervisie van Drs. Van der Harst namens het kerkbestuur. Windladen, windvoorziening, mecha niek, pijpwerk etc. zijn thans in oude luister en nu weer op ambachtelijke wij ze hersteld. Het versleten beleg van de Een E-juniorenelftal van S.V. Texel ontvangt zaterdagmiddag om 14.00 uur de Taaie Tijgers, een elftal van de kleine zaterdagvereniging C.V.V. Her cules uit Beverwijk. De teams spe len een vriendschappelijke wedstrijd. E-junioren zijn voetballertjes in de leef tijd van 8 tot 10 jaar. Het Beverwijkse team ontleent zijn naam aan de bekende strip ,,Appie Happie" van Dick Bruy- nesteyn. Deze tekenaar opent elk jaar een Taaie Tijger-toernooi in Beverwijk, hij staat dus van harte achter het gebruik van 'zijn' naam. De para-boogie die van 31 mei tot en met afgelopen maandag op het vliegveld werd gehouden heeft te kampen gehad met regenachtig weer en bewolking. De 250 deelnemers konden vooral de eerste dagen van het evenement niet vaak de lucht in, maar rond de pinksterdagen werd er naar hartelust gesprongen. Zon dagavond werd een poging ondernomen het wereldrecord stack-springen te ver beteren. Bij stack-springen vormen de para's een toren waarbij de één inhaakt in de lijnen van de parachute onder hem. Het stack-record is 20 personen en zon dagavond werd gepoogd daar 21 men sen van te maken. Dat lukte net niet. Een toren van 20 personen kwam naar beneden als zijnde een Texels en natio naal record, maar geen wereldrecord. Het plan om een relatief vrije val sprong te rr^ken met 55 personen is ook niet uitgevoerd. De grootste groep die met elkaar een figuur in het luchtruim vormde bestond uit 40 mensen. Om dit te bereiken moesten naast de Twin Otter drie kleinere vliegtuigen van het para centrum de lucht in om para's te droppen. De intoneurs van de firma Vermeulen uit Alkmaar zijn bezig met het delicate karwei van het vastleggen van de klank, die het orgel voort moet brengen. De junioren van HSV Texla zijn het pinksterweekend niet ongeschonden doorgekomen. Zaterdag werd Flying Pe trels met 6—3 verslagen, maar maan dagmiddag moest in de uitwedstrijd de eer met 9—6 aan Herons worden gelaten. In de wedstrijd van zaterdag hebben de Texelaars goed geconcentreerd gespeeld, wat resulteerde in slechts 1 veldfout. Wel gingen drie honklopers onnodig uit. De eerste inning leverde Texla al direkt een voorsprong op. Werper Paul Schnei der hield de Petrels aanval keurig in bed wang. Omgekeerd kwamen Hayo Wolff via 4—wijd en Erik Schneider met een honkslag op de honken. Zij scoorden door gebruik te maken van slordigheid jes van de tegenstander. De tweede en derde inning gaven het zelfde beeld. De Petrels gingen uit op 3-slag of sneuvelden op het eerste honk door goed fielden en aangooien van Tex la; Martin Marinus speelde op het eerste honk weer foutloos. Aan slag bleef Texla eveneens nuttig werk doen. Pepijn Wit top Koning en Marijn de Wolf plaatsten een honkslag en scoorden vervolgens beheerst. Helaas werd Marijn de Wolf bij het honklopen door een bal geraakt, zo dat hij gebleesserd moest uitvallen bij de stand 4—0. In de vierde inning deed Petrels voor het eerst wat terug. De concentratie ver slapte bij Texla. Na twee keer 4-wijd en een honkslag in het binnenveld was de stand 4—2. De vijfde inning was in verdedigend opzicht een hoogtepunt voor Texla. Er werden drie moeilijke vangballen op rij gemaakt. Pepijn nam een harde klap voor zijn rekening, terwijl David Wolff in het rechtsveld er twee ving. De laatste was een schoonheid; met een stijlvolle duik werd de bal van het gras gehouden. Beslissing De zesde inning bracht de beslissing. Petrels scoorde nog éénmaal voordat Wijnand Baretta na goed fielden de laatste nul liet aantekenen. Andrew Cosslett liet vervolgens de te genpartij geen enkele illusie. Met een honkslag dwars door het middenveld zette hij het offensief in. Maarten Hengst onderstreepte vervolgens zijn goede vorm aan slag door voor de derde keer in deze wedstrijd een honkslag te plaatsen. Goed honklopen bepaalde de eindstand uiteindelijk op 6—3. Cijfers: Texla: 6 maal 3-slag, 5 maal 4-wijd, 9 honkslagen, 1 veldfout en 4 vangballen. Flying Petrels: 3 maal 3-slag, 4 maal 4-wijd, 3 honkslagen, 5 veldfouten en 5 vangballen. Herons De tweede wedstrijd verliep moei zaam voor Texla. Gedurfd honklopen van de Herons leverde vaak onoverzich telijke situaties op, waaruit zij scoorden. Bovendien speelde het teveel 4-wijd gooien van Texla de Herons in de kaart. Vanaf het begin heeft Texla tegen een achterstand moeten spelen, die pas in de zesde inning werd ingelopen. Na een 2—0 achterstand scoorde Han de Graaff de eerste tegenpunt. Toch liep Herons in de gelijkmakende slagbeurt weg tot 5—1. Vervolgens haalden Simon Lap en Pepijn Wittop Koning de stand terug tot 6—3. In de laatste twee innings kreeg Texla steeds meer vat op het spel en de ploeg kroop steeds dichterbij. Erik Schneider en Yvo Zutphen brachten de stand op 6 5. Een knappe vangbal van Arnoud de Graaff hield Herons op af stand in deze inning. Het werd een race met de tijd, maar Texla leek succesvol. Met nog een kwartier te spelen kreeg Texla bij één uit de honken vol. Wijnand Baretta plaatste een honkslag en kreeg Erik Schneider over de thuisplaat: 6—6. Zelf ging hij uit. In de daarop volgende situatie viel de derde uit. Herons had recht op de gelijkmakende slagbeurt en hier hing alles van af. Han de Graaf had aanvankelijk geen moeite met het karwei. De eerste twee slag mensen gingen uit. De derde slagman kreeg echter 4-wijd en stal vervolgens het tweede en derde honk. De vierdc- slagman sloeg de bal naar de korte stop. Helaas kon de bal niet snel genoeg ver werkt worden. De loper op drie scoorde het winnende punt, terwijl de slagman zelf het eerste honk bereikte. Texla was teleurgesteld en moest uiteindelijk nog twee punten toestaan, voordat de derde uit viel. Programma Donderdag 14 juni, terrein Haffelder- weg 19.0 uur softbaltraining; honkbal training van Jaap Muts. Zondag 17 juni te Wormer: WSW- Texla, honkbal, juniorencompetitie. Gymnastiekvereniging Texel heeft de volgende week een wijziging in het les rooster. In verband met deelname aan de avondvierdaagse komen de volgende lessen te vervallen. Maandag 18 juni van 5.00 - 8.00 uur. Dinsdag 19 juni van 5.00 - 8.00 uur. Woensdag 20 juni van 5.00 - 8.30 uur. Donderdag 21 juni van 5.00 - 8.00 uur. Leden die zich nog niet aangemeld hebben voor de avondvierdaagse kun nen zich alsnog opgeven bij Nico Stoter en Yvonne Bruining op Hollewal 17, Den Burg of bij Ineke Kuiper, Lieuwstraat 35, Den Burg. De gemeenteraad gaat dinsdag 19 juni op bezoek bij het Waterschap Texel om een indruk te krijgen van de taken waarmee men zich daar be zig houdt. De plaatselijke bestuurders worden in het Polderhuis ontvangen door dijkgraaf M. Roeper P.zn. die een toelichting zal geven op het werk van het Waterschap. Vervolgens zullen enkele waterbouw kundige objecten worden bezichtigd. Al met al gaat het een groot deel van de dag duren; in het programma is daarom ook een lunch opgenomen. SBB Een week later zal ook een kennisma kingsbezoek worden afgelegd bij Staats bosbeheer Texel. Daar is alleen de mid dag mee gemoeid. Om half twee komt men bijeen in de „Catharinahoeve". Kustex Op 21 juni zal in Haarlem de officiële presentatie plaatsvinden van de resulta ten van het Kustex (SIBAS) onderzoek naar de verschillende mogelijkheden om de kustafslag van Texel tegemoet te tre den. Tenminste de leden van de raad scommissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid en de leden van het colle ge zullen deze dag meemaken. Men ver trekt met de boot van 8.05 uur. De bij eenkomst, die gehouden wordt in het Provinciehuis, vergt de hele dag: 6V2 uur vergaderen. Woensdag 20 juni zullen de raadsle den in commissieverband een bezoek brengen aan het Centrum voor Automa tisering in Haarlem om zich daar op de hoogte te stellen van de mogelijkheden tot automatisering van de gemeente administratie. Onder andere zal de appa ratuur worden bezichtigd die in het raad huis op Texel in gebruik zal worden genomen. Wellicht ten overvloede wijzen wij u er nog eens op dat de kopij voor de Recreaktief-krant die geldig is in de periode van 30 juni tot 8 juli voor 19 juni ingeleverd moet zijn bij de re dacteur van die krant, Jitze.Beinte- ma. Beintema is elke ochtend in het raadhuis aanwezig op de afdeling culturele zaken. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot VA maandagmorgen 8.00 uur d Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon /A (02222) 234. Bij geen gehoor w (02220) 2323. Aanvragen visites Va s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. fA Zaterdag en zondag apotheek ge- opend en spreekuur van 12.00 - yjA 12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. TV AA Dokter Waverijn is afwezig t/'m 15 ^5 juni. Van vrijdagavond 18.00 uur tot jZj maandagmiddag 13.00 uur Zr. M. J. J. de Jager-Raaphorst, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304 VA Telefonisch bereikbaar zaterdag en yA zondag van 13.00- 14.00 en 18.30-19.30 uur. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: yy. Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 /A uur. Lidmaatschapskaart mee- brengen. 5% Voor zeer spoedeisende tandheel- kundige hulp kan men zaterdag en yy. zondag om 18.00 uur precies terecht in in het tandheelkundig centrum in y> het Groene Kruisgebouw, Witte Vp Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) yy 2112. Open van maandag t/m vrij- AA/ o on io nn i dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag yy van 11.00-12.30 uur en van VA 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 UUI. AA Buiten die tijd alleen voor spoed- eisende gevallen. w Spreekuur: elke werkdag van VA 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot fA 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Va Burg, telefoon (02220) 4152. M Dit weekend kan tussen 17.00 en M 19.00 uur gebeld worden met mevr. yV C. de Kruyff, telefoon (02228) 643. ^A Consultatiebureau voor alcohol en M drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. w Spreekuur volgens afspraak: tele- 46. fnnn m999fi) 419 VV foon (02226) 413. yA Zelfhulpgroep voor partners van yjA verslaafden: overdag (02226) 413 of fA 593, vragen naar Lies of Carla; yy. 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen tele- gg foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op Va werkdagen (02220) 2182 (slacht- /a plaats); na werktijden en in het gj weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. VA Voor meldingen van schepen of VA zwemmers in nood: Kustwacht Eier- 6A land, tel. (02222) 270. Zondag 17 juni 1984 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur drs. G. van der Kooi Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbeek viering Maaltijd des Heren De Koog 11.00 uur ds. Verbeek viering Maaltijd des Heren De Waal 11.00 uur drs. G. van der Kooi Oosterend 9.30 uur ds. Van der Plas Oudeschild dienst in Oosterend. De Cocksdorp 11.00 u. ds. De Jong GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 u. ds. R. J. Blaauw 19.30 uur ds. R. J. Blaauw: Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 u. ds H. Plaatsman 19.30 uur ds. H. Plaatsman GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 11.30 uur Dienst 16.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur ds. H. Luikinga uit Beverwijk collecte bijzondere noden Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgez. kerk, Kogerstraat Den Burg 19.15 uur ds. R. Reiling uit Veenendaal ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur, The Gospeltrain De Cocksdorp: zondag 9.30 uur Eerste Communie Den Hoorn: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Zondag 10.30-11.20 uur Openbare lezing. 11.20-12.30 uur Wachttoren-studie. BAHA'I Weverstraat 106, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Bahé'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is op werk- jdagen geopend van 8.00 tot 18.00 uur en in het weekend van 9.00 - 1I8.OO uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644! Het bureau te De Koog is elke ,dinsdag- en donderdagmiddag open van 16.00 - 18.00 uur. l

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11