oncours hippique was ot en afwisselend VAN HET i RAADHUIS Dauwzwemmen tijdens luilak succes fpggll j Mededelingen van B. en IIJ Geslaagden Middelbare Agrarische School Zon, maan en hoog water Verlengde inschrijving Kwart-triathlon 1984 Geslaagd Vreemd geld fï 1 nAG15 JUNI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 13 hippische JJi vereniging van het aangespannen paard „De Blijde Rïj- 9 'heeft recht in de roos geschoten met het vijfde (lustrum) ours hippique dat tweede pinksterdag op het evenemen- irrein aan de Nikadel in De Koog werd gehouden. Zonder |knieval te maken naar een oppervlakkig voor elk wat wils iramma had de vereniging in samenwerking met De Koog 2jinotion een mix samengesteld van oude successen en nieu- lementen. Die nieuwe ondedelen bleken wonderwel te en in deze middag van en voor edele viervoeters. Met name 3 wiondenshow en de voltige demonstratie waren welkome 1 liullingen op de gesneden koek die de Texelse paardenvrien- 4 ^jaarlijks presenteren. gold in mindere mate voor de irtrialdemonstratie maar deze, j jegens uiterst knappe stunts, j en op een apart terein gehou- 5 «fen zo kon het opgevat worden j 17een leuk pauzenummer voor lopenliefhebbers die ook een ken- illen maken met iets anders, grootste pluspunt van het imconcours was echter de 1 4Hke programmering. Vorig jaar 2](iet programma ruim een uur uit rerd de show een marathonzit- JDit concours liep keurig op tijd- a en met een stralende zon op 15töld was het voor iedereen een öjeglijke middag. Dat bleek uit jit dat het publiek, in tegenstel- tot voorgaande jaren, tot het toe bleef en zo ook kon mee- iten van de feestelijke borrel ins het vijfjarig bestaan, al werd in gepresenteerd als de traditi- boerenjongens wegens het in- van de pinksterbruid, inhalen van de pinksterbruid was ilotnummer van het concours en iet bekijken zeker waard. Met me rking van de folklore en acht aan- inningen, variërend van open en ten rijtuigen tot een houten boe- werd de bruid, Aïda Renout wer- imd en het toneelstukje van de fol- het geven van geschenken aan de en het drinken van de boerenjon- werd keurig opgevoerd. Door de ;<juk te leggen op aankleding en pre- itie van de aanspanningen werd het echt shownummer, vergelijkbaar het binnenhalen van de pinkster- vroeger jaren op iremiddagen. Kleiner n noodgedwongen verandering in inpak van het concours kon achter- il eens als een toevallig schot in de worden beschouwd. De terreinin- g was gewijzigd omdat een deel iet veld door de regen drassig was. iretribune en de presentatiewagen len nu aan 'de korte zijde van het hoekige parcours en de andere kor- u de was afgesloten door een boom- De aanspanningen stelden zich ring en hier ging H. Spigt met de vijfjari ge ruin Pionier met de hoogste eer strij ken. Een hippisch hoogtepunt was on getwijfeld de carrouseldemonstratie van een groep uit Waarland. Het carrouselrij den is in feite figuren rijden in groepsver band waarbij het er om gaat dat alles ge lijk aan elkaar loopt en als de groep splitst alles strikt symetrisch blijft. Car rouselrijden is een vervanger van de mid deleeuwse riddertournooien. Toen de ridders niet meer mochten vechten gin- was mevrouw Stiggelbout-Witte met het paard Mercury van W. Goënga de hoogst geklasseerde Texelse. Zij behaal de de tweede plaats en kreeg uit handen van burgemeester J. A. Engelvaart de gemeentelijke wisselbeker. De prijs voor het schoonste geheel (een etentje voor twee in hotel De Lindeboom) ging naar mevrpuw T. Spigt-Witte. Willem Goën ga kan niewt ontevreden zijn want ook bij de tweespannen gooide hij de hoogste ogen. De slager uit Den Hoorn werd eerste in deze rubriek en ging met de ereprijs van Tweewielercentrum Kik kert naar huis. Een prijs die hij heeft te danken aan zijn paarden Narcury en Oberon. Tandem Het nieuwe onderdeel tandemrijden, twee paarden achter elkaar voor het rij tuig, bleek voor de vier deelnemers geen gemakkelijke opgave. Het goed in draf laten lopen lukte bij niemand volledig en Moderne paardenkrachten in stuntpositie. Frank Polman tijdens het motortriairijden. afrijden en dan snel remmen, waarbij het achterwiel de lucht in vloog, zorgde voor de gewenste paniekreacties, maar de meeste bewondering oogstte hij met het vanaf de zijkant over een auto heenrij den. Waarbij dus een helling van 90 gra den werd genomen. Dit onderdeel, gesponsord door Garage Dros uit Eier- land, werd relaxt uitgevoerd en door het achterwege blijven van brullende moto ren of overbodige show was het een prettig intermezzo dat ook heel goed in andere onderdelen van het Koog Promo tion zomerprogramma zou passen. Aanhouden Leerzaam en leuk was de demonstra tie van de kringroep Wieringermeer met Duitse herdershonden. De dieren luister den uiteraard exact naar hun baas, zoch- ook aan de korte zijde voor de eretribune op en aangezien het parcours kleiner was dan gewoonlijk zag het er allemaal veel intiemer uit. De wagens en paarden draaiden vlak voor het publiek langs en men kon de verrichtingen van de juryle den en het uitreiken van de prijzen op enkele meters afstand volgen. Dat kwam de gezelligheid en de betrokkenheid bij de show alleen maar ten goede. Nadeel voor de rijders was uiteraard dat men niet zoveel snelheid kon maken en een zeer goed menner moest zijn om de die ren op een kleine oppervlakte in toom te houden. Muzikale medewerking verleen de de drumband Margaretha Sinclair en na een rondgang van deze ploeg ging de show van start met het concours voor eenspan tuigpaarden kleine limiet. Hard werken Deze rubriek werd gewonnen door de Texelaar Gerard du Porto met zijn vier jarige ruin Wintone. De tweede prijs was voor Henk Spigt met de merrie Wendy en het bleef maandag niet bij deze prij zen voor Texelaars. Ook in andere rubrie ken bleken Texelse aanspanningen tot de favorieten van de jury (H. va Midde laar, G. C. Voorburg en A. Plaisir) te be horen, al moet wel gezegd dat een deel van de ingeschreven aanspanningen van de vaste wal niet kwam opdagen. Dat was ook noodgedwongen want het wa ren boeren en de zonneschijn van het weekend noopte hen tot hard werken na de vele regen in de afgelopen weken. Na de traditionele parade van ponyclub De Kleppertjes onder leiding van Peggy Kamperman werd het eenspanconcours grote limiet verreden en hier ging een overkanter met de eer strijken: N. Smit uit Beemster. W. Goënga was de beste Texelse aanspanning met een vierde plaats. Circusachtig was de voltige demonstratie van de „Duinruiters". Vol tige wordt in de volksmond gymnastiek op een paard genoemd maar heeft toch een extra dimensie omdat het paard draaft. De deelneemsters moesten hun kunstjes vertonen op een hobbelende ondergrond. Symtretisch De open klasse voor eenspannen bracht maar vier aanspanningen in de De pinksterbruid wordt ingehaald. Het sfeervolle slotnummer van het concours. gen ze zich maar bezig houden met 'schoon' rijden en pas in de zestiger ja ren is deze tak van paardensport ook in Nederland weer populair geworden. Met „Waarland" kreeg het publiek het neus je van de zalm voorgeschoteld. Kleding en paarden zagen en piekfijn uit en de show wekte alom bewonde ring. De groep behaalde onlangs een derde plaats tijdens de Nederlandse kampioenschappen en op de klassieke muziekklanken bleken de zestien dieren geheel onderworpen aan de opbouw van de show en de verfijnde ruitertech- niek. De groep staat onder leiding van Loek van Bronkhorst, die het gehele concours presenteerde. Uit zijn com mentaar bleek dat ook hij tevreden was over de verrichtingen van zijn ploeg. De sterkste Grappig was het onderdeel touwtrek ken waarbij drie werkpaarden (van Bak ker en Kikkert) het moesten opnemen tegen tientallen jongeren en later ook ouderen uit het publiek. Het was leuk om te zien dat de beesten weinig moeite hadden een lang lint van trekkende men sen mee te sleuren. Het gebruikelijke da mesnummer, eenspannen gereden door dames, werd gewonnen door mevrouw Rottevel. Van de negen aanspanningen Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat, Brouwerstraat. Marsplan Zaterdagmiddag om 2.00 uur haalt rouw Stiggelbout-Witte ivas de beste Texelse bij de categorie éênspsn tuigpaarden gere- Scoutinq Texe| oud papier op in het maoor dames. Ze kreeg de gemeentelijke wisselbeker en rijdt op de foto een ererondje met J. Engelvaart. Marsplan. In het vervolg elke derde zaterdag van de maand. Vrijdag 15 juni Zaterdag 16 juni Zondag 17 juni Maandag 18 juni Dinsdag 19 juni Woensdag 20 juni Donderdag 21 juni Vrijdag 22 juni Zaterdag 23 juni 10.43 en 22.48 11.18 en 23.17 11.55 en 23.45 -.-en 12.28 0.10 en 13.04 0.40 en 13.45 1.10 en 14.30 1.49 en 15.22 2.43 en 16.17 fors oefenen zal een volgend jaar voor betere prestaties moeten zorgen. H. Spigt ward hier met Pionier en Timo eerste. De ponyclub leverde een voor het pubiek vrolijke bijdrage met een wedstrijd over hindernissen, die drie keer werd verreden. Het weigeren van ponys of het volledig uit de koers raken zorgde voor hilariteit onder het publiek. Uiterste motorbeheersing werd gede monstreerd door motortrialrijder Frank Polman. Op de parkeerplaats bij het eve nemententerrein was een klein parcours ingericht met oude auto's, oliedrums en diverse houten obstakels. Polman had nergens veel moeite mee en nam o.m. steile hellingen en een houten trap met uiterste precisie. Het op het publiek hard Notulenboeken Door de afdeling interne zaken zijn vermoedelijk uitgeleend de aan het ge meentelijk archief in bewaring gegeven oude notulenboeken van de Vereniging voor Vrienden van het Paard te Texel. Wil degene die deze boeken eventueel ter inzage heeft ontvangen, ze zo spoe dig mogelijk terugbezorgen. Aan de Rijks Middelbare Agrarische School te Alkmaar slaagden voor de tweejarige B-opleiding de volgende leer lingen van Texel: J. M. Hin uit De Waal, H. Witte uit De Cocksdorp, F. B. S. Wit te uit Oudeschild, M. C. Hin uit Ooster end en E. T. Smit uit Den Burg. De zon komt 21 juni op om 5.19 uur en gaat onder om 22.04 uur. Maan: 21 juni L.K.; 29 juni N.M. Springtij: 15 juni; doodtij: 23 juni. Hoog water ter rede van Oudeschild: ten 'boeven' op die zich hadden verstopt en schroomden niet een stelende man hardhandig staande te houden. De Texelse rijkspolitie maakte de voorstel ling keurig af door een door een hond bewaakte dief met een politiebusje af te voeren. Na het shownummer met de fol klore was duidelijk dat men geen echte doorgewinterde paardenliefhebber hoef de te zijn om van een dergelijk afwisse lend concours te kunnen genieten. Daarom was het vooral voor de organi satie jammer dat niet meer mensen de zonnige pinksterdag hadden gebruikt om dit festijn mee te maken. Met bijna 700 bezoekers (en een paar honderd betrokkenen) hadden ,,De Blij de Rijders" weliswaar meer belangstel ling dan vorig jaar, toen men op 16 juli poogde het publiek rond de ring te krij- yen, maar de vereniging had gezien de inzet en de strakke organisatie iets meer verdiend. Uitslagen concoursrubrieken Eenspan tuigpaarden kleine limiet: 1. Winstone, eigenaar/berijder G,. du Por to; 2. Wendy, eigenaar/berijder H. Spigt; 3. Zamona, eigenaar/berijder A. Klinkhamer uit Groot Schermer; 4. Zaro- 10, eigenaar/berijder T. Duyn uit Graft; 5. Zodina, eigenaar P. Daalder, berijder M. Huitema; 6. Zabay, eigenaar/berijder W. Zijm; 7. Sermiene, eigenaar/berijder A. Brans; 8. Wilhelm, eigenaar G. Coevert, berijder C. Witte; 9. Wendy, eige naar/berijder N. Smit uit Beemster; 10. Zoliene, eigenaar/berijder B. Beuving; 11. Tieneke, eigenaar/berijder G. van der Bijl uit Wormerveer. Eenspan tuigpaarden grote limiet: 1. Vendor, eigenaar/berijder N. Smit uit Beemster; 2. Sam, eigenaar/berijder T. Dam uit Abbekerk; 3. Zampa, eige naar/berijder Jac. de Graaf; 4. Oberon, eigenaar/berijder W. Goënga; 5. Timo, eigenaar F. Bakker, berijder H. Spigt; 6. Timo, eigenaar/berijder J. Homan uit Zwaagdijk; 7. Torres, eigenaar/berijder H. Spigt; 8. Wodrie, eigenaar P. Daalder, berijder P. Dros. Eenspan tuigpaarden open klasse: 1. Pionier, eigenaar/berijder H. Spigt; 2. Nancie, eigenaar/berijder A. Schipper- Laan uit Opmeer; 3. Marcury, eige naar/berijder W. Goënga; 4. Odette, ei genaar/berijder A. Brans. Eenspan gereden door dames: 1. Ven dor, eigenaar N. Smit, berijder A. Rotte veel; 2. Mercury, eigenaar W. Goëna, berijder G. Stiggelbout-Witte; 3. Zampa, eigenaar Jac. de Graaf, berijder A. Blom-de Graaf; 4. Pionier, eigenaar H. Spigt, berijder T. Spigt-Witte; 5. Wil helm, eigenaar T. Dam, berijder G. Dam- Westerlaken; 6. Odette, eigenaar A. Brans, berijder Karin Brans; 7. Zamona, eigenaar A. Klinkhamer, berijder J. Klinkhamer-Vogel; 8. Timo, eigenaar J. Homan, berijder J. van der Stelt; 9. Wil helm, eigenaar G. Coevert, berijder A. Luyckx-Bakker. Tweespan tuigpaarden open klasse: 1. Mercury en Oberon, eigenaar/berijder W. Goënga; 2. Sam, eigenaar/berijder T. Dam uit Abbekerk, Timo, eigenaar J. Homan uit Zwaagdijk; 3. Timo, eigenaar F. Bakker, Pionier, eigenaar/berijder H. Spigt; 4. Odette en Sermiene, eige naar/berijder A. Brans; 5. Zabay, eige naar W. Zijm, Torres, eigenaar/berijder H. Spigt; 6. Rieneke, eigenaar P. Daal der, Zampa, eigenaar/berijder M. Huitema. Tandem tuigpaarden: 1. Pionier en Ti mo, gereden door H. Spigt; 2. Odette en Sermiene, gereden door A. Brans; 3. Mercury en Oberon, gereden door W. Goënga; 4. Wodrie en Udry, gereden door M. Huitema. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Honderd zwementhousiasten heb ben met luilak deelgenomen aan het jaarlijks terugkerende dauwzwem men. Dat waren ruim 20 deelnemers meer dan vorig jaar. Het dauwzwemmen, dat afgeleid is van het traditionele dauwtrappen werd georganiseerd door zwembad Molen koog in samenwerking met de zwem- club TX '71. Tussen 5.00 en 7.00 uur 's Een tiental deelnemers heeft zich tot nog toe opgegeven voor de kwart-triathlon, die gehouden wordt op zaterdag 22 september. De orga nisatie heeft daarom besloten de in schrijvingstermijn tot 1 juli te verlengen. De afstanden die afgelegd moeten worden zijn: 1 km zwemmen, 45 km wielrennen en 10 km hardlopen. Een goede training is beslist vereist om deze kwart-triathlon tot een goed einde te brengen. Aan alle deelnemers wordt dan ook een doktersverklaring gevraagd. Inschrijfformulieren zijn af te halen aan de kassa van het zwembad. De kosten bedragen f 12,50. Voor verdere in lichtingen kan men terecht bij Gert Pan sier, werkzaam bij het zwembad. morgens moesten de deelnemers een af stand afleggen van minimaal 250 meter en maximaal 500 meter. Vooral de jeugd tussen 10 en 14 jaar was goed vertegen woordigd. Na afloop ontvingen alle deel nemers een herinnering in de vorm van een dauwdruppel. Daarna konden de zwemmers in de garderobe zich tegoed doen aan een ontbijt: krentebol, een lui- lakbol en warme chocolade. De organisatie wil dit evenement vol gend jaar nog verder uitbouwen. Ge dacht wordt aan een disco en aan het draaien van tekenfilms. Anita Boersen slaagde voor het diplo ma schoonheidsspecialiste aan de NH academie voor praktijkopleidingen in Alkmaar. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 f110, 75 f 5,31 f 35,25 f 36,75 f133,25 f 29,50 f 2,- f 4,10 f 15,85 f 17,40 f 1,93 voltreffer. Het optreden van de bijna professionele carrouselgroep ,,Waarland".

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 13