guperheffing bedreigt oortbestaan Eendracht Teso heeft winst nodig in 1985 Grote sterfte onder Texelse bijenvolken trie bijeenkomsten u,loepswonen ouderen g<tn start gegaan Nieuwe leermiddelen Waalder school Tweede dubbeldekker na 1990 (lappen in lachtcafé Uit het politierapport Portemonnee weg Raad wilde geen uitleg Texelronde op televisie Pinkstervervoer Teso minder dan in 1983 Duitse glasobjecten in Scholerie Weigering bloedproef Politiebureau ook 's avonds open J DAG 15 JUNI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 JUI fiVethouder Klaas Barendregt is van mening dat de Texelse Kelfabriek De Eendracht in zijn voortbestaan wordt bedreigt >r de verminderde melkproductie die door de 'superheffing' rdt afgedwongen. Het college is dan ook bereid, samen met landbouworganisaties, actie te voeren voor behoud van de iriek. kdenk dat ,,De Eendracht" behoor- "[gevaar loopt", aldus de wethouder, «oordend op vragen van Gerbrand er (VVD) in de rondvraag van de dagavond gehouden raadsvergade- De superheffing heeft als doel het ■j gbrengen vande totale hoeveelheid roduceerde melk met 8,75%. De zui- abrieken krijgen dus minder melk te verken, wat niet gunstig is voor de f abiliteit van vooral een kleine een als de bij het CMC-concern aan- iten Texelse zuivelfabriek. De hoe heid melk die in heel Noordholland der moet worden geproduceerd is keer zoveel als de jaarcapaciteit van [Eendracht". Barendregt zei dat de C-productie de afgelopen jaren nau- jks is gegroeid, zodat de productie- voor onze regio's ,,hard en ichtvaardig" is. Russen ierbrand Poster maakte kritische ttekeningen bij het bezoek dat een sische delegatie in mei aan Texel ;ht en bij het voorgenomen bezoek een andere Russische delegatie vol- d jaar. Hij zei geen bezwaar te heb- yitegen persoonlijke contacten tussen elaars en Russen of Georgiërs, maar en een officiële delegatie die met ge- entelijke steun wordt ontvangen had bedenkingen. Hij twijfelde er sterk of dergelijke contacten wel zo zinvol verhelderend zijn. Poster zag het er als propaganda, waaraan de ge- ente niet behoort mee te werken. Hij graag zien dat de gemeente ook \s een delegatie Canadezen voor een (gelijk bezoek uitnodigt, omdat zij on werkelijke bevrijders zijn. De burge ster legde uit dat het bezoek van de ische delegatie geen aangelegen- was van de gemeente, maar van het idelijke Platform voor Jeugdwerk, t betrof een tegenbezoek aan Neder- d, waarin op verzoek van de Russen i dagje Texel was opgenomen. De ge- snte heeft de Russen dus niet uitge- ligd en je kunt daarom moeilijk zeg- i dat de gemeente 'ook' eens een ep Canadezen moet uitnodigen. Over i/./ter in 1985 gaat gebeuren, is nog wei- e zeggen. De voorbereidingen staan in de kinderschoenen. uvJ .^Vorige week donderdag is de I tste van een serie bijeenkomsten Br groepswonen voor ouderen ge- eluden in ,/t Skiltje" in Oudeschild. opkomst viel wat tegen, de dis- Hssie was echter levendig. Zoals bekend mag worden veron- ^teld onderzoekt een werkgroep op Kei de mogelijkheden om te komen tot n dergelijk project. Dan moet er echter klaarheid zijn over de bereidwillig- id van de Texelse bejaarden om deel te men en over de vorm waarin die ma- Piet Plezier Ate Rienstra had gezien dat mensen met een zg. Piet Plezier (een vierwielig fietskarretje van een verhuurbedrijf uit De Koog) zich ophielden op de Rozen- dijk vlakbij de Pontweg. ,,Dat mag toch niet?". De burgemeester zei dat de ge bruikers vaneen Piet Plezier uitsluitend mogen rijden op bepaalde wegen ten zuiden van De Koog. Elke huurder krijgt een kaartje waarop dat is aangegeven; afwijken van de route is verboden. En gelvaart zei dat hij de politie zal vragen nog scherper te letten op het Piet Plezier-gebruik. Henk Beumkes van het Pakt drong er op aan dat de gemeente spoedig de destijds van Lap aangekochte agrarische gebouwen nabij Den Hoorn afbreekt. „Den Hoorn zou erdoor verfraaien". De burgemeester beloofde hierop later te zullen terugkomen. Paul Kikkert van Texels Belang vroeg om een parkeerverbod voor de linkerzij de van het pad naar de reddingboot- schuur bij De Cocksdorp. Vooral in het weekend dreigt de zaak hier 'verstopt' te raken, waardoor het uitrukken van de reddingboot belemmerd zou kunnen worden. Jan van Asselt van Texels belang in formeerde wanneer eindelijk de poort van het voormalige schoutshuis (De Lin deboom) aan de Vismarkt in definitieve kleuren zal worden geschilderd. De poort staat al enkele jaren in de grond verf. Wethpouder Schilling legde uit dat er problemen waren rond het geld maar dat de zaak inmiddels is geregeld. De voltooiing van het schilderwerk zal niet lang meer op zich laten wachten. Spiegel Van Asselt deed ook de suggestie om een spiegel te plaatsen aan de bebouw de kant van de Postweg, bij het kruispunt met de Muyweg. Het door bo men veroorzaakte onvoldoende zicht op het verkeer De Koog-De Cocksdorp zou daardoor verbeteren. Schilling beloofde de suggestie te zullen bestuderen. Naar vragen van Gerbrand Poster over het strandbeleid, zei wethouder Baren dregt dat geen vergunning meer zal wor den gegeven voor het plaatsen van kios ken naast de gewone paviljoens. Dat de ene exploitant een kiosk mag neerzetten en de andere niet, is een indruk die is ontstaan omdat exploitant Terwey bij paal 17 in veband met bijzondere om standigheden voor één keer een kiosk heeft mogen exploiteren. Over deze aan gelegenheid kan verder worden gepraat bij de behandeling van de strandnota. Lokale omroep De Lokale Omroep Texel zit in finan ciële problemen. Men heeft geen geld om bij wijze van oefening (in afwachting van de zendmachtiging) programma's te maken en er ligt ook nog een rekening van het omroepexperiment van vorig jaar. Gelein Jansen (CDA) wilde dat de gemeente de helpende hand biedt. Wet houder Zegers liet blijken op korte ter mijn niet over de brug te zullen komen. De gemeente heeft thans geen geld. Maar de raad kan wel een uitgave ten behoeve van de Lokale Omroep op de begroting 1985 zetten. Het verzoek om de rekening van het radio-experiment te betalen is door B. en W. afgewezen. Wat de naaste toekomst betreft moet de Lo kale Omroep ook geen hoge verwachtin gen hebben want de gemeente staat voor enorme financiële problemen. Er moet drie miljoen gulden worden ingeleverd. Straatinrichting Plannen van winkeliers om de Stenen plaats en de Hogerstraat anders in te richten zodat het publiek er zich aange namer kan verpozen, worden nog niet uitgevoerd omdat het college een totaal plan wil maken voor de inrichting van Den Burg. Dit zal niet eerder worden uit gevoerd dan nadat de riolering klaar is, dus pas over twee jaar. Tine Krijnen-Bais van Texels Belang kwam in de rondvraag alvast met enige verlangens ten aanzien van dit totaal plan: de voorzieningen moeten weinig onderhoud vragen en de openbare weg moet 'openbaar' blijven en dus geen 'hindernisbaan met bloembakken'. Ook het bestaande dorpskarakter mag geen geweld worden aangedaan. Mevrouw Krijnen was blijkbaar niet tevreden over de manier waarop soms straten worden ingericht. „Niet alle veranderingen zijn verbeteringen". Mevrouw Krijnen informeerde ook of de gemeente al bezig is met een vierja renplan voor de woningverdeling, dat bij de provincie moet worden ingediend. Zij vond dat vooral belangrijk met het oog op de jongerenhuisvesting. Wethouder Schilling zei dat de afdeling volkshuis vesting van de gemeente bijzonder ac tief is en dat ongetwijfeld alles wordt ge daan om voor Texel binnen te halen wat mogelijk is. De gemeenteraad verleende in de raadsvergadering van vorige maand machtiging aan het college om zo snel mogelijk een aantal belangrijke leermid delen aan te schaffen voor de Redmer IJskaschool omdat de voortgang van het lesgeven daar in gevaar kwam bij ge brek aan lesboekjes e.d. Het college mocht zonder verdere goedkeuring voor ƒ4.000,— lesmateriaal aanschaffen. Op basis van een advies van de onderwijsinspectie werd de me thode operatoir rekenen, technisch ni- veaulezen, een wereldkaart met stan daard en de verkeerslessen „Kijk op de weg" aangeschaft. De inspectie oor deelde, net als de gemeenteraad, dat de ze spullen 'direct' gekocht moesten wor den. Met de totale aanschaf was ƒ4.571,84 gemoeid en de raad zal dit be drag in de volgende raadsvergadering af- ficieel goed moeten keuren. Het hoofd van de Waalder school had om nog meer lesmateriaal gevraagd, waaronder een cassetterecorder en boe ken voor een documentatiecentrum Daarvoor heeft de gemeente geen geld en de rest van de aanvraag van de school wordt in behandeling genomen als de gemeente wel over voldoende fi nanciële middelen beschikt. Imker R. F. Nolting toont wat er met een van zijn volken is gebeurd. Alle bijen op deze plank, die onder uit de bijenkast komt, zijn dood. Om in het begin van de jaren negentig een nieuw schip te kunnen aanschaffen ter vervanging van de dan 25 jaar oude „Marsdiep" en „Texelstroom" moet Teso rond de jaren 1985 - 1986 in een winstgevende positie komen. Om dat mogelijk te maken zo staat te lezen in het jaarverslag 1983 van directeur Th. Hoogerheide is het nodig dat er ruimte ontstaat waarin het bedrijf verder kan worden ontwikkeld en de doelmatigheid in de bedrijfsvoering verder kan worden geoptimaliseerd. ir van wonen precies gegoten zou jeten worden. be reacties vanuit de Oudeschilder meenschap waren gemengd. De Tlprdelen, vooral het opheffen van het llement waar veel ouderen in terecht r-)nen, werden onderkend, maar er ramen ook vragen over wat te doen lieden van de groep niet met elkaar op j .innen schieten of hulpbehoevend fen. Dergelijke vragen, ook uit volgende èenkomsten, zullen voor de werk- Dep het materiaal zijn waarmee verder Drdt gewerkt. Belangstellenden kun- (n contact opnemen met mevrouw J. h Beek, contactpersoon voor Oude- jhild, telefoon (02220) 4087, of met de irkgroep, telefoon (02220) 2696. In nachtcafé De Beerekuil in De Koog ntstond zaterdagnacht rond half twee en forse schermutseling tussen twee roepen vakantiegangers. Eén bezoeker laakte nogal veel stampij en kreeg aarop klappen uit de vijandige gelede in, waardoor de jongen onderuit ging. glln het Gemini-ziekenhuis bleek dat de ingen een lichte hersenschudding had pgelopen. De politie werd niet inge- chakeld en hoe de vechtpartij precies is ntstaan is niet bekend. Volgens bar-exploitant G. Schuiling ad degene, die de klappen kreeg er zelf m gevraagd. „Het ging tussen twee roepen motorrijders en de jongen met e hersenschudding begon op de trap ie naar het café voert, wild om zich Jjaen te slaan". Hoogerheide verklaarde desgevraagd dat het nieuwe schip dat na 1990 in de vaart moet komen, een dubbeldekker moet zijn van ongeveer hetzelfde type als de „Molengat". Om die te kunnen aanschaffen moet Teso 'sparen' en dus winst maken. Noodzakelijk daarvoor is de dubbele aanleginrichting waardoor het tweede rijdek van de „Molengat" gebruikt kan worden zodat veel vervoerd kan worden tegen naar verhouding lage re kosten. Ook het verder verkleinen van het personeelsbestand en het scherper afstemmen van de vervoerscapaciteit aan de vraag, hoort tot de middelen die worden toegepast om weer winst te kunnen boeken. Kleiner verlies In 1979 kreeg Teso voor het eerst met verliezen t.e maken. Volgens verwach ting namen die verliezen in de daarop volgende jaren sterk toe maar in 1982 was er sprake van stabilisering en in het afgelopen jaren werd het verlies aanmer kelijk kleiner: van f2.833.000,— naar ƒ1 .821.000,—. In het lopende jaar 1984 zal het verlies nog kleiner zijn, ondanks het feit dat de vervoersomvang nog niet toe neemt. Het moet dus helemaal komen van efficiëncyverbetering en tariefsaan passing. Overigens zijn er tekenen dat een eind begint te komen aan de ver- voersdaling van de afgelopen jaren. Hoeel het nog veel te vroeg is om wat dat betreft iets te zeggen over 1984 gaan de cijfers tot dusver in de richting van stabilisering. „Het konsekwent nastreven van het Naar schatting van de Texelse im kersclub is in zo'n honderd bijenvol ken sterfte opgetreden, waarschijn lijk als gevolg van het spuiten met het bestrijdingsmiddel parathion af gelopen dinsdag. Dit middel (ge mengd met het voor bijen onschuldi ge bestrijdingsmiddel Nexagan) is door een loonwerker op enkele per celen raapzaad gespoten. De schade aan de bijenstand beloopt duizenden guldens. Parathion mag toegepast worden op raapzaad tenzij het gewas in bloei staat. Als de bloemen open staan ko men er namelijk bijen op af en die overle ven contact met parathion niet. Door het mooie weer van de afgelopen dagen is veel raapzaad opeens in bloei geko men, zodat degeen die moest spuiten voor een verrassing kwam te staan. Hoe de zaak zich precies heeft af gespeeld is overigens nog niet duidelijk. De Algemene Inspectie Dienst onder zoekt de mogelijke oorzaken van de sterfte. Van een aantal percelen met bloeiend raapzaad zijn monsters geno men. Als op die monsters vergiften wor den aangetroffen die er niet zouden moeten zijn, worden ook de dode bijen onderzocht op aanwezigheid van die vergiften. Totdat dit onderzoek is af gesloten, is er niets met zekerheid te zeggen over de oorzaak van de bijensterfte. Wel heeft D. Bankert, onmderzoeker van de AID, contact gehad met de be treffende loonwerker. Zijn personeel in 1979 ontwikkelde beleid, de positieve ontwikkeling van de financiële positie en een goed overleg met Rijkswaterstaat, rechtvaardigen een positieve verwach ting voor de komende jaren", aldus Hoo gerheide in zijn jaarverslag. In 1983 was er echter nog geen sprake van stabilisering. De verbeteringen van het bedrijfsresultaat was uitsluitend te danken aan verhoging van de omzet door tariefsverhoging en het tegenhou den van onkostenstijgingen. Het jaarverslag maakt melding van het gereedkomen van de reconstructie van het haventerrein in Den Helder waarin totaal voor ƒ900.000,— is geïnvesteerd. In vergelijking met 1976, het jaar met de grootste vervoersomvang, heeft een daling plaatsgevonden van 6,5% in personenauto-équivalenten en 7,1% in het personenvervoer. Die daling verte genwoordigt een omzet van ca 1 miljoen. Het aantal afvaarten is sinds 1976 ge daald van 16.786 tot 15.316 (9%). De aangeboden capaciteit werd als gevolg van de ingebruikneming van de „Molen gat" echter 13% groter. De gemiddelde bezetting van de schepen daalde dus: van bijna 60% naar 50%. Daardoor liep het aantal wachtenden terug. Totaal werd 42 keer een extra boot in gezet voor vervoer van een patiënt naar het ziekenhuis. Als gevolg van technische storingen en weersinvloeden kwam 0,2% van het aantal afvaarten te vervallen. Het aantal afvaarten was 3,5% minder in vergelij king met 1982. Door het verminderde aantal afvaarten liepen de kosten voor brandstof met ƒ196.000,— terug. De per soneelskosten waren echter ƒ151.00 hoger. blijkt buiten zijn medeweten parathion gebruikt te hebben. Honger Een medewerker van de bijenziekte- kundige dienst van de „Ambrosiushoe- ve" te Hilvarenbeek verklaarde dat grote sterfte na een laat voorjaar ook veroor zaakt kan zijn door honger. De plaatselijke imkers wijzen die mo gelijkheid overigens unaniem van de hand. Bijenhouder R. F. Nolting: „Dit kan haast niet anders dan vergif zijn ge weest. Dat is erg jammer, want zo'n ge troffen volk raakt behoorlijk achterop en zal dit jaar niet produceren. Daar is nie mand mee geholpen, want landbouwers en imkers hebben elkaar nodig. De bijen vervullen ook wel degelijk een rol in de landbouw, bij gewassen waar bestuiving een noodzakelijk onderdeel van het groeiproces is. Het kan natuurlijk een misverstand zijn geweest, maar het zou zo eenvoudig zijn om de imkers tevoren even te waarschuwen. Dan sluiten we op een dag dat gespoten wordt met der gelijke middelen de kasten af en kunnen er geen ongelukken gebeuren". Honing Mocht een getroffen volk zich zo ver herstellen dat het dit jaar nog wél honing produceert, dan is het niet waarschijnlijk dat die honing nog resten van het gif zou bevatten. De man van de Ambrosius- hoeve: „Er is erg veel onderzoek gedaan naar resten van bestrijdingsmiddelen in honing en daar is nog nooit een spoor van aangetroffen. Honing is een zuiver produkt. De bijen nemen de aange maakte nectar weer tot zich, dikken het in en als ze dan de honing weer afschei den is het schoon, althans voor zover wij dat kunnen beoordelen". Een bromfietser uit Amsterdam werd in de nacht van donderdag op vrijdag in Den Burg aangehouden omdat hij geen helm droeg. Bij controle bleek de brom mer opgevoerd. Het vervoermiddel werd voor verder technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Op de camping Kogerstrand werden het afgelopen weekend enkele huisjes opengebroken. Er werd niets meegeno men en de politie vermoedt dat de in braak te maken heeft met illegaal kamperen. Eerste pinksterdag werden twee va kantiegangers geverbaliseerd wegens te hard rijden. Een Duitse automobilist reed 110 en een Hollander 130 km buiten de bebouwde kom. Zondagmiddag werd een auto antenne gestolen van een auto die ge parkeerd stond in Den Burg. De antenne is eigendom van een 24-jarige jongen uit Beverwijk. Een Texels meisje deed dinsdag aan gifte van diefstal van haar portemonnee. In de beurs zat ƒ40,— en enkele persoon lijke spullen. De portemonnee is waar schijnlijk meegenomen toen het meisje aan het trainen was in het Fitnesscentrum. De Pakt-fractie had de brief aan de minister over de veerdienst ter dis cussie willen stellen in de raadsver gadering van dinsdag, maar de meerderheid van de raadsleden voel de daar niets voor. De brief was na melijk te laat binnengekomen om in de normale agenda te kunnen wor den opgenomen, hoewel een af schrift daags tevoren nog wel bij alle raadsleden was thuisbezorgd. Dirk Terpstra had de brief bij de behande ling van de ingekomen stukken wil len 'toelichten' maar met acht tegen zeven stemmen werd dit geweigerd. Het zal nu in de volgende raadsver gadering gebeuren. Het ziet er naar uit dat de televisie zeer veel aandacht zal besteden aah de cata maranronde om Texel die zaterdag a.s. wordt gehouden. Dezelfde avond zal in het NOS programma Studio Sport een beeldverslag worden gegeven van de ronde, in de rust van de voetbalwedstrijd Denemarken-Joegoslavië (even na 21.00 uur). Op het andere net (even na 23.00 uur) is de Ronde om Texel een van de onderwerpen in Tros Aktua. Te verwach ten is dat Tros Aktua met een extra ploeg naar het eiland zal komen om materiaal op te nemen dat later in het jaar wordt gebruikt voor een langdurige 'special' over dit inmiddels nationaal befaamde watersportevenement. Teso zette in het pinksterweekend dit jaar minder auto's en caravans over dan vorig jaar. Bij de caravans is zelfs een daling met 16,5% te consta teren. Alleen bij de aanhangwa gens/vouwwagens werd een stij ging waargenomen die echter ge heel toe te schrijven is aan de aan voer van catamarans voor de Ronde van Texel. Hiermee is het gunstige effect van de paasperiode weer teniet gedaan. Een mogelijke verklaring is dat mensen die voor hun caravan een seizoenplaats heb ben al tijdens de paasvakantie met hun huis op wielen naar het eiland zijn geko men, terwijl ze dat dan vorig jaar in het pinksterweekend deden. Pinksteren en de grote vakantie liggen dit jaar betrekkelijk dicht bij elkaar, zodat wellicht minder mensen het pinkster weekend voor een uitstapje benutten. Vorig jaar viel het pinksterweekend tus sen 20 en 23 mei, terwijl dit jaar die data 8 en 11 juni waren. In 1983 werden 9.597 personenauto's vervoerd (heen en weer) tegen 9.066 nu, dat is een daling met 5,5%. Bij de caravans zakte het totaal van 423 naar 353 en bij de aanhangwagens was een stijging van 234 naar 283 20,9%) waar te nemen. In de Scholerie zijn deze zomer drie tentoonstellingen van gastexpo- santen te zien. De eerste opent zon dagmiddag met een introductie/kof- fiemiddag van 14.00 -17.00 uur waar bij de kunstenaar, Jürgen Drewer Reisinger, aanwezig zal zijn. Reisin- ger maakt glasobjecten. Sinds vijf jaar exposeert de Westduit ser met opaliserend glas. Bij het laten ontstaan van vorm en kleur in zijn pro ducten laat hij het toeval meespelen. Zijn werk, dat van een voor Texel nieuwe klasse is, is van 17 juni tot 14 juli in de Scholerie te zien. Reisinger exposeerde al eerder op diverse plaatsen in Duits land en Nederland. In de Scholerie, Postweg 72, Zuid- Eierland, is natuurlijk ook het werk van bewoner-uitbater Niek Welboren te zien. Nog groeiend is zijn collectie oude schoolspullen, die het karakter van het voormalige schoolgebouw dan ook steeds sterker onderstreept. Een^ 52-jarige Texelaar weigerde maandagnacht de bloedproef nadat hij twee keer in het pijpje had gebla zen waarbij het promilage alcohol in het bloed de 0,8 overschreed. De automobilist was aangehouden bij strandslag Westerslag waar hij opviel door slingerend rijden en een lekke uitlaat. De auto is door de politie uit het ver keer genomen en technisch onderzoek heeft uitgewezen dat het vehikel rijp is voor de sloop. De politiebureaus in Den Burg en De Koog zijn ingaande deze week ook 's avonds geopend. De bureaus zijn nu elke dag open van 's morgens acht tot 's avonds elf uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5