3.U.O. leerlingen nog tot 1985 begeleiden tijdens /ervoer naar school Vrijdag aanvang bouw tweede fase 'krakeling' De politie staat erin GEsmm N.V. Exploitatiemaatschappij ,,De Krimgevestigd te Texel. Oproep tot de ALGEMENE VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS foorstel van de commissie welzijn Luilak verliep zeer rustig Roulandt gestolen Brand in bunker Vier fietsen gevonden Niet genoeg leerlingen IJska-schooi? Adv. I.M. welke gehouden zal worden op donderdag 21 juni 1984 in Hotel-Restaurant De Hoop te De Cocksdorp. Aanvang 20.00 uur. AGENDA: 1Opening door de President-Commissaris. 2. Notulen der voorgaande vergadering d.d. 29 juni 1983. 3. Ingekomen stukken. 4. Verslag van de directie over het boekjaar 1983. 5. Vaststelling van de Jaarrekening 1983. 6. Vaststelling van de Winstbestemming. 7. Ontwikkelingen „Recreatieplan De Krim". 8. Commissarisbenoeming: De President-Commissaris, de heer J. Miedema, is volgens rooster aftredend. Hij stelt zich herkiesbaar. De bindende voordracht van de Vergadering van Prioriteitsaandeelhouders luidt: 1. de heer J. Miedema, 2. de heer J. A. Witte, agrariër te Eierland, Muyweg 3. 9. Mededelingen. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. De te behandelen stukken liggen voor aandeelhouders ter inzage ten kantore van de maatschappij, tijdens de kantooruren. Houders van gewone aandelen hebben toegang tot de vergadering op ver toon van hun aandeel of van een door de bank afgegeven repu niet ouder dan 3 maanden, voor de aanvang van de vergadering. Het Jaarverslag 1983 is in beperkte mate te verkrijgen bij de Texelse banken, en op het kantoor van de maatschappij, vanaf 15 juni a.s. De Raad van Commissarissen. BIJDAG 15 JUNI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 UWi—i in De luilakviering op Texel is, in te genstelling tot enkele andere plaat sen in de kop van Noordholland, zeer rustig verlopen. Incidenten heb ben zich niet voorgedaan en het la waai van brommers en motoren zon der uitlaat was dit jaar ook veel min der dan in voorgaande jaren. Mede door de mededeling van politie en gemeente dat streng opgetreden zou worden tegen zeer vroege herrie van brommers, brak het brommergeweld in Den Burg en de buitendorpen pas rond drie uur los. Dat was veel later dan in voorgaande jaren en door intensieve patrouille van de politie bleef het rondracen op brommers door de centra van de dorpen ook be perkt. Her en der werden wel kleine ver nielingen aangericht en in de Parkstraat, waar oudere brommerjeugd van drie tot zes uur verbleef, werden enkele parkeer- meters vernield. Slechts enkele café's maakten gebruik van de mogelijkheid de hele nacht open te zijn. De kroegen, en bar-dancing de J'Elleboog, die wel langer open bleven dan gewoonlijk gingen rond vier uur dicht. Met name in de discotheek zat veel jeugd en het sluiten om vier uur gaf geen extra overlast. In de nacht van maandag op dinsdag is een Roulandt ligfiets gestolen uit een schuur in Den Hoorn. De fiets met een waarde van 1200 gulden is eigendom van een rijwielhandelaar uit Den Hoorn. Zaterdagmiddag om drie uur werd de brandweer gealarmeerd wegens brand in een bunker in De Dennen, vlakbij het Gerritslanderdijkje. De deur van de bunker was open en de ruimte was gevuld met dikke grijze rook. Met schuimblussers poogde de brandweer de vuurhaard te blussen maar het was niet duidelijk waar de brand begonnen was. Gepoogd werd een medewerker van Staatsbosbeheer te bereiken om na te gaan wat er zich in de bunker bevond en toen dat niet lukte gingen twee brandweermensen met persluchtmaskers de bunker binnen om even later met effect het vuur te bestrijden. De bunker werd gebruikt door een jachtclub als koelruimte en er stonden o.a. veel plastic bakken. Dat kunststof zorgde voor verstikkende rook en na het blussen met schuim werd het vuur bestreden met water, waarna het gat voor de deur van de bunker met zand werd dichtgegooid. Deze rigoureuze maatregel had twee redenen; zo kon nie mand in aanraking komen met het ge vaarlijke vrijgekomen chloorgas en de bunker had twee verdiepingen waarvan deklaagste'Vot stond met bluswater. Kin deren die de donkere niet afgesloten ruimte zouden betreden, zouden kunnen verdrinken. Hoe de brand is ontstaan is voor poli tie en brandweer nog een raadsel. De politie is bezig met een onderzoek naar de oorzaak. Men vermoedt dat met vuur spelende kinderen de veroorzakers zijn van de brand. De brandweer was ander half uur in touw. Op de foto het blussen bij de bunker. eerlingen zijn doorgaans al extra belast. ,0m de kinderen nu ook nog van en laar school te brengen, is misschien net ets teveel". De vertegenwoordigster van èxels Belang vertelde dat in het Ver- ileeghuis met succes met vrijwilligers ivordt gewerkt (momenteel 60 perso- len). Dat projekt is opgezet door een naatschappelijk werkster en bij de bege- eiding van de leerlingen pleitte ze voor ien zelfde aanpak, waarbij de gemeente iet voortouw moet nemen. Dat voorstel werd aangevuld door Daan Welboren ran het Pakt die vond dat de gemeente dan in ieder geval dit jaar nog begelei ding moet subsidiëren. In de tussentijd kan een organisatie van vrijwilligers wor den opgezet. „Dat moet u niet alleen aan de ouders overlaten. U moet het starten van deze groep vrijwilligers als gemeente goed begeleiden". Welboren stoorden zich in dit geval niet aan de vraag of vrijwilligerswerk wel terecht is. „Je kunt de zwakkeren in de samenle ving niet weerbaarder maken door ze al leen te laten reizen. Je maakt ze weer baarder door ze te helpen. Hulp van vrij willigers is in dit geval voor mij geoor loofd". Ook Peter Bakker stoorde zich niet aan de „linkse discussie" over het wel of niet misbruik maken van onbe taalde arbeid. „Als dit lukt is het voorlo pig een goede oplossing". De commissie had geen antwoord op de vraag van Ze- gers waar de 11 mille voor begeleiding De makers van het stripalbum „Lex Luxaflex contra Jooke Rino" hebben gedreigd dat iedereen die ferme kritiek op hun werk zou spuien in het volgende album uitgebreid op de korrel zou worden genomen. Hans Oosterhof en Antoon Goes waren donderdagmiddag om drie uur koud be gonnen met signeren toen een peloton ME (in gewoon tenue) de LenR boekwinkel in de Parkstraat, waar de makers hun praktijk uitoefenden, binnenkwam. Slechts een snelle aktie van een kordate verkoopster uit de zaak kon arrestatie voorkomen: zij verstrekte elk van de agenten een gesigneerd exemplaar. Na enige aandrang bleken de dienaren van Hermandad toen bereid de handboeien weer te ontgrendelen. Het lijkt voor de hand te liggen dat adjudant Mooieman en zijn mannen, pardon, en zijn mensen in het volgende album weer een rol zullen spelen. Overigens gaat het gerucht dat het vrouwelijke deel van de Rijkspolitiegroep Texel meer ingenomen is met het boek dan het mannelijke deel Bijna unaniem ondersteunde de raadscommissie welzijnsbeleid woens- aggavond het voorstel van Tine Krijnen-Baijs om leerlingen die buitenge woon onderwijs volgen aan de vaste wal, alleen nog dit jaar bij de reis van n naar school te laten begeleiden door een kracht die door de gemeente lordt betaald. Dat kost 11 mille. Daarna zal er een groep vrijwilligers moe- in zijn die de begeleiding overneemt. Het college had de raadscommissie oorgesteld geen begeleider meer te subsidiëren omdat het rijk het niet wil letalen. Wethouder Piet Zegers zei dat de ouders zelf, bijvoorbeeld bij toer- eurt, als begeleider moeten optreden. Joop van der Meer van de VVD was et enige commissielid dat deze visie deelde. de toekomst misschien dat dergelijke kranten met goede informatie niet meer gemaakt kunnen worden, omdat ze niet verkocht worden. Dat moet je niet gaan copiëren. Besloten werd als dergelijke aanbiedingen aan scholen weer via het gemeentebestuur lopen overleg te ple gen met de schoolhoofden over de animo. Vorig jaar ontstond al een uitgebreide jscussie over wel of geen reisbegelei- hg voor buo-leerlingen die les krijgen Den Helder of Bergen. Het college ond toen ook op het standpunt dat I en betaalde begeleider financieel niet I ieer kon, omdat het rijk niet (meer) be- lalde. Dat standpunt werd toen via een J DA-motie omver geworpen. In de mo- e kreeg B en W opdracht de minister te ragen voor Texel een uitzondering te raken. Omdat de afstanden en reistij- en gemiddeld heel lang zijn en Texel rat betreft dit onderwijs geïsoleerd ligt. ie minister heeft inmiddels afwijzend eantwoord op de vraag van de ge- ïeente. Dat was voor Zegers reden het orspronkelijke collegestandpunt weer verdedigen. Hij meende dat betaalde egeleiding niet nodig is. „Dat moeten e ouders zelf organiseren als het al no- ig blijkt te zijn." Vrijwilligers vandaan moet komen. „Dat zien we wel weer bij de begrotingsbehandeling", al dus Bakker. Ook Riet Huitema (CDA) stemde voor het voorstel van Texels Belang. Derde leerkracht Unaniem was de commissie over het voorstel om tot 1 januari de derde leer kracht van de LOM-Kompasschool op Texel te betalen. Zolang de school niet zelfstandig is komt deze kracht voor re kening van de gemeente en alle commis sieleden vonden „dat ze deze kar moesten trekken totdat de school zelfstandig is". Als voor januari niet be kend is of de school met een blijvend la ger leerlingenaantal zelfstandig mag worden, zal de raad weer moeten beslis sen over verlenging van het gemeentelijk contract met de derde leerkracht. Artikel 61 school Op het politiebureau staan twee dames- en twee herenfietsen die het af gelopen weekend zijn gevonden. De rechtmatige eigenaars kunnen zich op het bureau in Den Burg melden. ine Krijnen-Baijs was het hier niet mee ens. De kinderen zijn vaak lang onder- naar school en de ouders van buo- „Het voortbestaan van de la gere school in De Waal is weer in gevaar. Er zijn nog geen nieuwe leerlingen aangemeld voor het nieuwe schooljaar en als dat zo blijft heeft de school in au gustus geen 20 leerlingen en zul len we misschien weer aan de minister moeten vragen de school tegen de regels in toch voort te laten bestaan". Dat zei wethouder Piet Zegers woens dag in de commissie welzijnsbe leid over de perspectieven voor Texels kleinste school. Vorig jaar werden o.a. met be hulp van een fietsenaktie negen nieuwe leerlingen binnen de IJska-school gehaald, maar nu er niet één nieuwe aanmel ding. Volgens de wethouder strookt dat niet met de gemeen telijke prognose die voor de school is opgesteld. „Als alle ouders in en rond De Waal hun kind naar de Waalder school stu ren, dan komt onze prognose uit. Er schijnen echter ouders af te haken", aldus Zegers, die hoopte dat hij zich niet te lang zorgen hoefde te maken over het voortbestaan van de school. „De gemeente heeft er veel aan gedaan om de IJska-school te behouden. Nu is het woord toch echt aan de inwoners van De Waal. Anders zie ik het heel somber in". Daan Welboren vroeg hoe het nu staat met de perikelen in De Koog rond het stichten van een bijzondere neutrale basisschool. Zegers antwoordde dat de stand van zaken nog ongeveer hetzelfde is als toen het plan werd gelanceerd. Een deel van de ouders wil dat die tweede la gere school er komt. De gemeente had gepoogd de stichters van de nieuwe school te interesseren voor een school die bestuurd wordt door een artikel 61-commissie, waarin zowel ouders als gemeentebestuur zitting zouden moeten nemen. Dat voorstel was echter afgewezen. Rascisme De hoofden van de Texelse basisscho len hebben niet overdadig enthousiast gereageerd op het voorstel van de ge meente om een krant te verspreiden van de Anne Frank Stichting die handelt over rascisme. De gemeenteraad heeft onlangs voorgesteld te vragen welke scholen de krant op kosten van de ge meente willen hebben, nadat in dezelfde vergadering was geopperd de krant aan alle leerlingen uit te reiken. Dat laatste leek de schoolhoofden niet zinvol. De krant werd te uitgebreid genoemd om geheel in de klas te behandelen. Dat zou teveel lestijd kosten. Voorgesteld werd alle leerkrachten een krant te sturen die een deel van de informatie dan, als ze dat zelf willen door kunnen geven aan de leerlingen, door gedeelten uit de krant te copiëren. Met dat laatste was Daan Welboren niet gelukkig. „Dat lijkt wel heel makkelijk maar dat betekent in Met het verrichten van enige graafwerkzaamheden zal wethouder D. F. G. Schilling vanochtend (vrijdag) om 11.15 uur officieel de bouw van 65 wonin gen in de wijk Noordwest laten starten. Het hele project zal begin 1986 klaar moeten zijn. In dit gedeelte van de 'Krakeling', zullen 20 bejaardenwoningen gebouwd worden in opdracht van de Stichting Bejaardenzorg Texel. Deze driekamerwoningen zullen per maand ongeveer 450,— aan huur moeten opbrengen. In verband met de subsi dietoewijzing worden dit jaar 14 van de 20 huizen gebouwd, het restant komt vol gend jaar. In opdracht van de Woningbouwvereniging Texel worden 8 HAT-eenheden en 18 woningwetwoningen gebouwd. HAT betekent Huisvesting voor Alleenstaanden en Tweepersoonshuishoudens. Deze tweekamerwoningen zullen voorlopig aan huur omstreeks f300,— per maand moeten opleveren. De woningwetwoningen doen ongeveer tweehonderd gulden meer, maar dat zijn vierkamerwoningen. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten laat 19 3- en 4-kamerwoningen bouwen die voor prijzen tussen de ^123.900,— en f143.500— vrij op naam verkocht zullen worden. De verkoop van deze huizen zal worden gestimuleerd met een tentoonstel ling in het gemeentehuis, waar belangstellenden alle informatie kunnen krijgen. I Uiterlijk Het uiterlijk van de huizen mag weKbekend worden verondersteld. De stijl waarin gebouwd wordt is identiek aan die van de huizen die van de eerste fase. Het plan is dan ook als één geheel ontworpen door de Architectengroep Breed Treeffers We ver, het hele project wordt gebouwd door Vissers Bouw- en Timmerbedrijf uit Oude- schild en het is geconstrueerd door Ingenieursgroep Van Rossum uit Amsterdam In het voorjaar van 1985 zullen de eerste huizen worden opgeleverd.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7