Rabobank Texel: Stabilisatie op alle fronten Texel volgde de landelijke trend DUIKERS ACTERE VOOR TV-CAMER .WAT IK ZEGGEN WOU.. OR-gerust gesteld?! Opgave voor jubileum- concours hippique Weinig wind voor surfers Brokkenmaker Verantwoorde manoeuvre .WAT IK ZEGGEN WOU..' Striptease L. D. G. Knipscheer nieuwe predikant Doopsgezinde gemeente - k>. h - - - - jS - - - - Zes gevangen vissen Schietoefeninge Geld uit brief gestolen Doorgereden N.V. Exploitatiemaatschapp ,,De Krim", gevestigd te Texel. Oproep tot de ALGEMENE VERGADERING VAlf AANDEELHOUDERS PAGINA 2 TEXELSE COURANT De jaarcijfers van een plaatselijke bank met overwegend marktaan deel vormen een goede graadmeter van de lokale economie. Het is dus voor de hand liggend dat de balans en verlies- en winstrekening van de Rabobank Texel over 1983 wijzen op stabilisering. In de cijfers zit nauwe lijks meer groei. Eén van die maatge vende cijfers is het balanstotaal dat sinds 1975 elk jaar 10 tot 25% groter werd. Tot 1980, toen het balanstotaal de 106 miljoen gulden overschreed. Sindsdien is er maar weinig bijgeko men; eind 1983 was het f118,5 miljoen. De winst van de Rabobank Texel nam nog wel aanmerkelijk toe: van f190.076,- in 1982 tot f268.431- in 1983 bij een omzet van 1,25 miljard. Die winstontwikkeling was voor een belang rijk deel te danken aan het rigoreus af remmen van kostenstijgingen. De kosten stegen in het verslagjaar met X VERANTWOORDELIJKHEID VBN 0€ Naar aanleiding van het artikel „On dernemingsraad gerust gesteld" in de Texelse Courant van vrijdag 15 juni j.l. het volgende. In dit artikel wordt gesteld dat de on dernemingsraad aanneemt dat het Pakt verkeerde conclusies getrokken heeft wat betreft gedwongen ontslagen bij Te- so. Dit is een conclusie van de directie Teso en niet van ons. Integendeel, zo lang het rapport waarnaar het Pakt ver wijst, niet boven tafel komt hebben wij op zijn minst het voordeel van de twijfel. Waar wij op vertrouwen is dat de afspra ken die over vermindering van personeel bij Teso zijn gemaakt tussen directie Te so en ondernemingsraad, ook worden nagekomen. Ondernemingsraad Teso NASCHRIFT: Van de secretaris van de onderne mingsraad vernamen wij desgevraagd dat de ondernemingsraad na het gesprek met comissarissen en directie er vertrouwen in heeft dat het nog steeds de bedoeling is dat het aantal ar beidsplaatsen bij Teso door natuurlijk verloop word teruggebracht. Dit hebben wij opgevat als 'gerust gesteld'. Red. slechts 1,9%. Vroeger zijn er wel stijgin gen van 12% geweest. In de woensdag in ,,De Lindeboom" gehouden algemene ledenvergadering van de Rabobank Texel gaf directeur R. Veenstra traditiegetrouw een toelichting bij de cijfers in de jaarstukken. Een van de opmerkelijkste feiten die hij naar vo ren bracht had betrekking op de perso neelsbezetting van de Texelse bank. Toen enkele jaren geleden de automati sering van het bankbedrijf krachtig werd doorgevoerd, leefde de vrees dat dit ar beidsplaatsen zou kosten, maar dat is erg meegevallen. De personeelsbezet ting is zelfs nog wat gestegen. In 1979 waren er 32,6 'volle' arbeidsplaatsen. In 1981 38,6 en heden 40,5. De laatstge noemde bezetting zal ongeveer stabiel blijven. Te verwachten is wel dat er meer deeltijdbanen komen waardoor en straks aanmerkelijk meer mensen op de loon lijst staan dan de genoemde veertig ar beidsplaatsen. De automatisering heeft wel verschuiving van functies tot gevolg gehad: van het 'administratieve' naar het 'commerciële'. Zorg Veenstra zag met tevredenheid terug op het reilen en zeilen van zijn bank in 1983. Met de rentabiliteit zat het goed en de Rabobank Texel heeft zijn aandeel in de plaatselijke bankenmarkt kunnen handhaven of nog iets vergroot. Als het 21 juli houdt de vereniging Vrien den van het Paard het jaarlijkse Con cours Hippique. Opgave voor dit concours, rond het 25-jarig jubileum van de vereniging, is mogelijk tot en met zondag a.s. Men kan zich inschrijven voor de tuigpaarden- en ponyrubrieken en uiter aard voor de rubriek landbouwtuigpaar- den. Ook eigenaren van andere paarden rassen kunnen informatie inwinnen over het concours bij Mevrouw I. de Wit- Roeper, tel. (02226) 357. Opgave bij bo venstaand telefoonnummer of tijdens de gezelligheidsrit van a.s. zondag. Net als de ronde om Texel kampte de windsurfclub dit weekend met weinig wind. De wedstrijd olympische baan werd zondagmiddag na drie manches afgelast. Winnaars in de A-poule waren: 1. Klaas Jan van der Vis, 2. Hans Bakker, 3. Marc van Rijsselberghe. B-poule: 1. Jan van der Vis, 2. Paul van Heerwaarden, 3. Nellie van de Wilde. De politie is op zoek naar de wegge bruiker die in de nacht van vrijdag op za terdag op de Beatrixlaan een lichtmast omreed en ook twee verkeersborden vel de. Van de betreffende wagen heeft men een vaag signalement. de verschillende bedrijfstakken op Texel goed gaat, gaat het met de bank ook goed. Daar vanuit gaande mag de con clusie worden getrokken dat het op Texel ondanks de economische recessie nog redelijk goed is gegaan in vergelijking met het vasteland. De vooruitzichten stemmen echter tot zorg. Met name de veehouderij zal de gevolgen ondervin den van de superheffing in de vorm van belangrijke afname van de inkomsten. En de visserij zal merken dat 'de teugels van Brussel' zullen worden aangehaald. Veenstra wees er echter op dat beide be drijfstakken in staat zullen zijn deze klap pen te verwerken want voor de Texelse landbouw als de Texelse visserij geldt dat het gaat om goed gestructureerde gezonde bedrijven die met vakmanschap worden geleid. Toerisme In de ontwikkeling van de toeristische sector en de sterk daarvan afhankelijke andere (winkel) bedrijvigheid zit de klad. In het aantal toeristen zit al jaren geen enkele groei meer, mede als gevolg van de economische omstandigheden. Vooral daardoor is ook de bouw ernstig gestagneerd. Dat alles in aanmerking nemend is het opmerkelijk dat tot dusver op het eiland geen grote 'klappen' zijn gevallen, in tegenstelling tot het vaste land. Dat heeft misschien iets te maken met de mentaliteit van de Texelse bevol king. Men weet te improviseren en zich aan te passen. Karakteristiek voor de si tuatie op het eiland is het feit dat daar niet minder dan 1.200 ondernemingen zijn gevestigd: één op de tien inwoners! Texel kon wel eens de ondernemers- rijkste gemeente van Nederland zijn. Dat heeft uiteraard te maken met het toe risme. De jaarlijkse toeristengolf bete kent dat er gemiddeld over het jaar gere kend 7.000 'inwoners' extra zijn. Presentje De ledenvergadering van de Rabo bank Texel was de tachtigste sedert de oprichting. In verband daarmee kregen de aanwezige leden een geschenk in de vorm van een fraai zakmes met balpen in etui. In zijn welkomstwoord ging ook voor zitter Henk de Lugt in op de economi sche gang van zaken op het eiland. Hij vond dat alle bedrijfstakken redelijk tot goed hebben gelopen maar had evenals directeur Veenstra zorgen voor de toe komst. Veel veehouderijbedrijven zullen door de superheffing achteruit boeren. Mede door voorlichting zal het nodige worden gedaan om de klap zo goed mo-. DINSDAG 19 JU AG 1 gelijk op te vangen. Bepaalde sectoren van de akkerbouw zullen het ook niet makkelijk krijgen. Een gelukkige om standigheid voor Texel is het 'universele' karakter van de meeste landbouwgrond; er kan meer dan één ding mee gedaan worden. De bollensector werd door De Lugt beoordeeld als 'stabiel'. Dit jaar zul len de bollenboeren in ieder geval niet over productie te klagen hebben want in tegenstelling tot gewoonlijk is er in het voorjaar veel water gevallen. Overigens moet wel worden bedacht dat een grote re oogst niet automatisch meer in komsten betekent: soms is zelfs het om gekeerde het geval. Zo was de aardappe loogst het afgelopen jaar belangrijk min der maar de prijzen waren 40% hoger. Voor de ontwikkeling van het toerisme en het daaraan verbonden lot van de middenstand is de prijs die men voor het vervoer naar Texel moet betalen van veel belang. ,,lk vind dat de onderneming die dit vervoer verzorgt, de gelegenheid moet krijgen zijn zaken zo efficiënt mo gelijk te doen. Dat heeft een gunstig ef fect op het tarief". In de vorige krant schreven we over een 41-jarige AOT-chauffeur die ter hoogte van bungalowpark Vredelust op de Californiëweg een auto had inge haald en vervolgens een 69-jarige Duitse vrouw had aangereden. Dat de bus een auto inhaalde was niet juist, het betrof een zeer langzaam rijdende trekker. De wellicht gewekte indruk dat de AOT- chauffeur met hoge snelheid een onver- Q n WÏ11 Q antwoorde inhaalmanoeuvre heeft uit gehaald is hiermee weersproken. Krijgt De Ridder straks zijn zin, dan is ook op Texel Striptease Inn. Het is bedoeld voor wat ouder publiek, weg uit de disco die jonge kliek. Volgens de aanvrager bevordert het de rust, en is het weer eens wat anders voor de Noordzee-kust. Onze gasten, dames en heren, zullen zich er vast mee amuseren. Heinrich en zijn Hannelore, blijven tot de ochtendglore. Een tientje entree en vijf piek voor een pilsie, dat kan vast niet kapot. J. K. P. Zwan, Den Burg Dominee L. D. G. Knipscheer uit Veenwoude wordt 2 september de nieuwe predikant van de Doopsge zinde gemeente Texel. Hij volgt ds. J. H. Hylkema op die met emeritaat gaat en zondag 1 juli afscheid zal ne men, tijdens een kerkdienst in de Doopsgezinde kerk, aanvang 14.30 uur. De 38-jarige Leendert Knipscheer is geboren en getogen in Groningen. Na zijn schoolopleiding aldaar ging hij naar de Universiteit van Amsterdam waar hij in 1971 afstudeerde. Drie jaar was hij als part time predikant werkzaam in Amsterdam-noord en vervolgens ging hij naar Veenwoude waar hij tien jaar lang samen met een collega werkte in de gecombineerde Doopsgezinde gemeen te Zwaag Westeinde/Buitenpost. Het beviel hem daar goed, maar de 360 zie len tellende gemeente verschafte hem zoveel werk dat het gezinsleven in de knel kwam. Dat was reden om van de mogelijkheid gebruik te maken om naar Texel te gaan. Dominee Knipscheer (ge huwd en vader van vier kinderen van 2 - 10 jaar) kent het eiland van herhaaldelij ke bezoeken. Hij leidde onder andere vredesgroepkampen in „Bloem en Bosch". De hobby's van de nieuwe Doopsgezinde predikant: tuinieren, spe len met een modelspoorbaan, lezen, fietsen en postzegels verzamelen. Zoals meestal bij verkiezingen vertonen de plaatselijke uitsla gen van de Euroverkiezingen hetzelfde beeld als gemiddeld el ders in het land. Ook het opkomstpercentage was ongeveer ge lijk, althans van het aantal ingezetenen. Door de aanwezigheid van stemmende toeristen was het aantal opgekomen kiezers echter belangrijk hoger dan in andere plaatsen. Bijgaand een overzicht van de uitslagen. De betekenis van de cijfers die de verschillende stembureaus aangeven: 1. Raadhuis, 2. Ouwe Ulo, 3. Rode Kruisgebouw, 4. De Cocksdorp, 5. Eierland, 6. Den Hoorn, 7. De Koog, 8. Oosterend, 9. Oudeschild, 10. De Waal, 11. Starkenburgh. Politieke partijen 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Totaal 1. CDA Europese Volkspartij 168 256 199 93 58 172 107 262 95 65 153 1628 30 2. Partij van de Arbeid/ Europese Socialisten 187 136 269 132 44 154 202 124 191 30 189 1658 31 3. VVD - Europese Liberaal Democraten 157 156 140 108 61 133 192 124 111 59 117 1358 25 4. D'66 .18 25 16 8 3 13 17 10 8 7 35 160 3 5. SGP, RPF en GPV 10 9 19 7 4 13 13 60 2 2 17 156 3 6. CPN, Groene Partij Ned., PPR, PSP 46 35 43 22 8 35 23 31 16 13 54 326 6 7. Europese Groenen 12 10 9 7 11 5 8 3 3 13 81 1 8. Centrumpartij 10 6 9 7 4 4 4 5 2 1 52 1 9. God Met Ons 2 3 3 2 2 12 Totaal geldige stemmen 610 636 707 384 184 531 563 623 431 181 581 5431 100 Van onwaarde 6 4 3 3 2 4 3 5 30 Totaal 616 640 710 384 184 534 565 627 434 181 586 5461 il, 1 illar< beg iraaf Marga Zandstra en Fup Boon van de Duikclub Texel acterend voor d camera's in de werkplaats bij het maritiem museum in Oudeschild. Woens donderdag was de cameraploeg op Texel om een vrij uitvoerige reportage te over de aktiviteiten van de Texelse duikers en over hun relatie met het IV Museum. De opnameploeg bestaande uit redakteur Kees Tukker, cameraman Niek Berg en geluidsman Andries Stoker ging de eerste dag met de duikers op d kestein" de zee op om te laten zien hoe er wordt gedoken en de tweede dag opnamen gemaakt die duidelijk moeten maken wat er met de in oude scheel ;t C ken gevonden kostbaarheden gebeurt. Voor het maken van onderwateroi met speciale apparatuur was een tweetal specialisten meegekomen. Gefilrr bij een wrak uit 1760 waar veel aardewerk, pijpen, een pistool e.d. uitgehaal Met Fup Boon werd een interview gemaakt. In tegenstelling tot wat in diaat krant stond, zal de ongeveer tien minuten durende reportage worden uitg«M C op woensdag 27 juni in het programma „Van Gewest tot Gewest". De wedstrijd van zondag j.l. op het Krimstrand trok 16 sportvissers, 4 jeugd leden en 12 senioren. De totale vangst was 6 vissen (203 cm). In de afd. Jeugd werd geen vis gevan gen. In de afd. Senioren werd 1e Paul Verhagen, met 43 cm, 1 paling; 2e Map v.d. Zwaag, 42 cm, 2 vissen (bot); 3e Ad Souwer, 41 cm, 1 paling. De volgende wedstrijd is op zondag 24 juni, aanvang 8.00 uur in de Mokbaai en de laatste wedstrijd voor de zo merstop is op 1 juli op het strand van Westerslag, paal 15. Here ske enk 19£ iag let elk Woensdag 20 juni wordt te Bi -30 dijk geschoten met 155 mm gest'hu 18.00 tot 23.00 uur. Ike Een Amsterdamse vrouw stuu een aangetekende brief een bed[a^ /Ï50— naar een familie in De Toen de brief daar aankwam, bl geld te zijn verdwenen. De enve opengemaakt. De stelt een onderzoek in. Adv. I.M. Een blijkbaar onder invloed verkeren de 38-jarige Texelse automobilist kwam in de nacht van donderdag op vrijdag in een merkwaardige positie te verkeren: bovenop de vluchtheuvel op het kruispunt Pontweg-Californiëweg. De politie kreeg van hem geen enkele mede werking. Hij weigerde de blaas- en bloedproef. Wegens die weigering werd proces verbaal opgemaakt en er werd hem een rijverbod opgelegd. Zondag werd op de Groeneplaats de geparkeerde auto van een 37-jarige Texelaar aangereden. De dader reed door maar getuigen gaven zijn kenteken aan de politie. Aangezien hij zich niet binnen 24 uur heeft gemeld, zal tegen hem proces verbaal worden opgemaakt wegens doorrijden na een aanrijding. welke gehouden zal worden op donderdag 21 juni 198 Hotel-Restaurant De Hoop te De Cocksdorp. Aanvang 20.00 uur. 1. Opening door de President-Commissaris. 2. Notulen der voorgaande vergadering d.d. 29 juni 3. Ingekomen stukken. 4. Verslag van de directie over het boekjaar 1983. 5. Vaststelling van de Jaarrekening 1983. 6. Vaststelling van de Winstbestemming. 7. Ontwikkelingen „Recreatieplan De Krim". 8. Commissarisbenoeming: De President-Commissaris, de heer J. Miedemc volgens rooster aftredend. Hij stelt zich herkiest i De bindende voordracht van de Vergadering Prioriteitsaandeelhouders luidt: 1. de heer J. Miedema, 2. de heer J. A. Witte, agrariër te Eierland, Muywejer 9. Mededelingen. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. De te behandelen stukken liggen voor aandeelhouders ter inzage ten kar van de maatschappij, tijdens de kantooruren. Houders van gewone aandelen hebben toegang tot de vergadering op sl toon van hun aandeel of van een door de bank afgegeven recu niet ouderh 3 maanden, voor de aanvang van de vergadering. Het Jaarverslag 1983 is in beperkte mate te verkrijgen bij de Texelse bar!! en op het kantoor van de maatschappij, vanaf 15 juni a.s. De Raad van Commissarissen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2