Schuttevaerrace in Avros Sportpanorama De franje en puurheid van het strand 02220-201 Fanfare-koffieconcert met Pieter Heertjes Verkeerslichten vernieli Bij brand en spoedeisende ambulance: Minder deelneme avondvierdaagse Botsing Crossloop De Koog Zomerse aquarellen in Drieangel Spanning bij de aankomst in Oudeschild. De fietser staat al klaar. PAGINAJ3TEXELSE COURANT DINSDAG 19 JUN „Second Hand Rose" in een bev van Mathieu Everaarts. Kaarten voor het concert zijn gen bij Zegel Herenmode, Weve 32 in Den Burg en kosten voorji oud /"2,50. Daar is wel de prijs v; consumptie in de pauze bij inbeg In de nacht van zaterdag op i hebben onbekenden enkele lamps nield van de verkeerslichtinstalla het kruispunt Pontweg-Akenbuur de westelijke kant van de Akei werd het glas van drie 'groene' lich gegooid met stenen; de lichten rs daarbij defect. In een der lampen de politie nog de baksteen waarn vernieling was gepleegd. daan en geeft volgens de schilder wat hem fascineert aan het strand, is puur en eerlijk en het beeld lijkt ber maar is het niet. Het is een vlak verwachting". Van der Veer is zelf het meest den over dit werk en de prijs is daó naar: ƒ2000,—. Het is het duurst men op de tentoonstelling kan v maar voor aquarellen van honden den kan men ook in Dieangel tei Wie van een zekere abstractie, ged vlakverdeling en zachte warme kk houdt, moet maar eens een kijkje n in de galerie. De Wandelsportvereniging 't G( Boltje houdt deze week weer van n dag tot donderdag de avondvierdai De belangstelling bleek dit jaar teg vallen, 525 deelnemers schreven zi( Dat is 50 minder dan vorig jaar. hebben er meer groepen ingeschrf Bij de organisatoren bestaat de ir dat minder mensen in de wat oi groep de wandeltocht aandurfde! zijn wel een paar 65-plussers, mai echt ouderen ontbreken volgens helemaal. De route is hetzelfde als vorig ja: afstanden die gelopen kunnen w< zijn weer 10 en 15 kilometer. De in: zal donderdag op een andere lees schoeid worden dan voorheen*, streeks half acht vertrekt de eerste g van het AOT-terrein aan het Wezer in Den Burg. De wandelaars wordei geleid door KTF/DEK, door Margai Sinclair en door Excelsior. Twee dames zullen daarmee 24ste avondvierdaagse afsluiten, Bakker en Corrie Visser hebben sint eerste tocht op Texel werd gehoudf nog geen één gemist. Bij de intocht wordt de volgende i gelopen: start AOT-garage, Reijer serstraat, Schilderend, Keesoml Beatrixlaan, Gasthuisstraat, gerstraat, Weverstraat, Parkstraat, neplaats, hotel De Lindeboom. Een 19-jarige Texelaar kwam zate op het kruispunt Parkst Warmoesstraat in botsing met 44-jarige toerist uit Gorinchem. De laar reed van de Parkstraat naar de somlaan; de man uit Gorinchem ree de Warmoesstraat en kwam uit de< ting van de Zwaanstraat. Beide ai liepen flinke plaatschade op aan voorkant. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps geeft zondag a.s. in samenwerking met Schagens Harmoniekapel een koffieconcert in ,,De Lindeboom". Een bijzonderheid bij dat concert is dat de huidige Schager dirigent een voorma lige KTF/DEK dirigent is: Piet Heertjes. De 115 jaar oude 'Schagens Harmo- niekapel' heeft nog een dirigent gehad die ook bij het KTF het stokje hief: Jo- han Dol, die van 1923 tot 1934 in Scha- gen dirigeerde. Sinds 1978 staat Heertjes voor het or kest. Daarvoor was hij onder meer direc teur van de Texelse muziekschool. KTF/DEK zal onder leiding staan van Dyo Wassink. Het programma voor de pauze wordt verzorgd door de bezoekers. Begonnen wordt met een mars: ,,Hoch Heideck- burg" van R. Herzer in een arrangement van Richard Hubert. Vervolgens Ameri kaanse swing in „Dixieland number two", een bewerking van Randy Beek. „American Panorama" is een werk van de hand van John Darling terwijl „Juke Box" door Harold Walters werd gecom poneerd. Ook het besluit is Amerikaans: Elvis Selection", bewerkt door Willy Hautvast. KTF/DEK begint eveneens met een mars, onder de titel „Aartshertog Al- brecht", een compositie van Komzak en Molenaar. Vervolgens „Scenes from the countryside" van Jack Harvey, „Give us Peace" in een bewerking van Ted Hug- gens en „Espana Cani" van Marquina en Hanniken. .Besloten wordt met „In stant Concert" van de componist die ook „Juke Box" maakte: Harold Wal ters. Onder leiding van Heertjes spelen de orkesten samen de Streisand-tophit De afgelopen week is er naast de Ronde om Texel nog een zeilevenement geweest dat de belangstelling van televisiemakers opwekte. De Schutte vaerrace deed Texel aan. Dit door het gelijknamige weekblad georganiseer de evenement is een zeilwedstrijd voor jachten. In de vier havens die werden aangedaan moesten sportieve prestaties op het droge worden geleverd door bemanningsleden. Op Texel was dat een wielerwedstrijd over 104 kilometer, die uitgezet was door de Toerclub Taxi 2000. Een filmploeg van Avro's Sport panorama reed over het eiland om een verslag te maken van het wielrennen. Tevens werden in Oudeschild wat sfeeropnamen gemaakt. De reportage zal worden uitgezonden op 6 juli om 21.00 uur. Aan de race de den 27 jachten mee, met elk maximaal 5 bemanningsleden. De fietsen werden aan boord meegenomen. Zodra het jacht afmeerde bij het commissieschip 'San Remo' ging de fietser van boord. Hij moest dan met een met paarse pijlen op het wegdek aangegeven route volgen die. over heel Texel voerde. Van de haven leidde de route via Ot- tersaat en Kadijksweg naar Spang, de Nes en vervolgens naar de dijk. Door polder Het Noorden ging het naar De Waal, vanwaar door Eierland naar de vuurtoren werd gekoerst. Weer terug door de polder naar De Koog waar bij het Julianahotel een stempelpost stond, "boven op het duin. Langs de rotonde bij het Kogerstrand weer terug over het steile duin, vervolgens door de Dennen naar Den Hoorn. Terug door de Westen naar de Rozendijk, via de Pontweg en het Hoornder Nieuwland naar de boot en via het Hogeberggebied naar de ha ven. De route bleek aantrekkelijk te zijn en dank zij de grote pijlen voor de meeste fietsers goed te volgen. Er waren wat foutrijders, maar voor hen werd een oplossing gezocht. Straftijd Een nogal jeugdige fietser was echt aan het dwalen geslagen. Toen hij weer op de haven kwam, werd een schatting gemaakt van het aantal kilometers dat hij afgelegd moet hebben. De afstand die hij niet had afgelegd werd weer ver taald in straftijd. Een andere renner kreeg achteraf door de wedstrijdleiding straftijd opgelegd. Eén van de stempelposten constateerde dat hij zich door een auto liet trekken. De wielrenner bleek een voormalig Texe laar te zijn, die door familie met een auto werd 'geholpen'. De man is later in Sta voren door zijn wedstrijdgenoten aan gesproken. Hylke Speerstra van de wedstrijdleiding: „Het schaamrood stond hem op de kaken, ik denk niet dat hij dat nog eens doet". Onder ideale weersomstandigheden werd zondag crossloop gehouden bij De Koog. Er deden 75 lopers mee. Opval lend was het aantal dames dat meeliep (12). Joost Brouwers nieuwe gestroom lijnde kapsel had duidelijk succes, hij liet Theo Francimon met 1 minuut 38 secon den achter zich. Er worden 10 crosslopen gehouden, waarvan de 7 snelste tijden tellen voor het algemeen klassement. A.s. zondag is er weer een crossloop. Uitslagen: Heren: 1. Joost Brouwer 27.08 min.; 2. Theo Francimon 28.46 min.; 3. André Brouwer 29.01 min. Heren veteranen: 1. L. Jöxen 30.16 min.; 2. D. Bakker 30.42 min.; 3. H. de Wit 30.48 min. Dames: 1. Marjan Brouwer 20.37 min.; 2. Emelie Veeger 21.14 min.; 3. Co- bie Bakelaar 21.26 min. Recreanten: 1. Eduard Dijker 17.44 min.; 2. J. Loke 17.48 min.; 3. Maarten Dijker 19.26 min. Jeugd: 1. André Timmer 18.01 min.; 2. Karei Dijker 20.37 min.; 3. André Schraag 21.46 min. Tenslotte waren er twee renners die al vrij snel het spoor bijster raakten, gingen zoeken en bij de Pontweg weer pijlen te genkwamen die ze keurig gingen vol gen. Zo kwamen ze als eerste bij de laatste stempelpost die hen vervolgens de ronde uit liet rijden en opnieuw be ginnen. Van De Koog mochten ze dan li- nea recta naar de haven terug. Ze zou den begeleid worden door een volgauto, maar die 'losten' ze al in het verkeer van De Koog. Vervolgens werd met vier au to's het traject tussen De Koog en Oude schild afgezocht, maar ook die waren ze te slim af, ze waren net eerder aan de haven. 27 mc Deze zoekactie werd gecoördineerd vanaf de haven. Daar was namelijk de Texeltruck door De Koog Promotion gestationeerd die via de 'bak' met diver se stempelposten en met coördinator Niek van der Heijden contact onder hield. Door de omroepinstallatie van de truck konden de achterblijvende beman ningsleden op de hoogte worden gehou den van de verrichtingen van hun fiet sers. Dat bleek bijzonder gewaardeerd te worden. Het systeem kwam overigens wat moeizaam op gang, het eerste uur dat er renners op de weg waren, bleek de verbinding zodanig gestoord door at mosferische invloeden dat geen contact mogelijk was. Met het opklaren van het weer werd het beter. De snelste renner, Wibo Drenth van het jacht Leda, legde de ronde af in 2 uur en 55 minuten. Goe de tweede werd B. van der Woude met drie minuten meer en derde Jouke Yke- ma van de Silveren Swaen in één minuut minder dan drie uur. De Silveren Swaen was het eerst aan komende jacht. Uiteindelijk bleek dit schip ook als eerste in Stavoren aan te komen, maar op handicap kwam het niet verder dan een derde plaats. Eerste werd de Friendship van Bob Hanenberg en tweede de Mistral van Theo Aukema. De fietser die op Texel de meeste tijd nodig had was G. de Vries van het jacht Hazard. Hij was één van de twee renners die zoekraakten en hij had vier uur en 26 minuten nodig. Vorig jaar Dit was de tweede keer dat de Schut tevaerrace gehouden werd. Vorig jaar moesten de wielrenners op Texel een aantal keren heen en weer langs de dijk tot ze ongeveer een afstand van honderd kilometer hadden afgelegd. Na afloop van de wedstrijd verklaarde de wedstrijdleiding bijzonder blij te zijn met de hulp die vooral van de Toerclub Taxi 2000 was ondervonden: „Texel was vo rig jaar voor ons het moeilijkste organi- satiepunt. We hadden nooit verwacht dat het dit jaar zo goed zou lopen". Onderweg van Texel naar Vlieland zijn nog vijf deeelnemers uitgevallen. De eerste hield het in Stavoren bij de start al voor gezien in verband met de weersver wachting. De anderen vielen uit door of wel navigatieproblemen of ongelukjes aan boord. Het traject Texel-Vlieland bleek nivelle rend te werken: de snellen kregen in het Scheurrak, halverwege de route de stroom tegen, terwijl de langzamere deelnemers met stroom mee dat punt bereikten en vervolgens door het kente ren van het tij weer met stroom mee naar Vlieland konden zeilen. Vrijdagavond en -nacht waren de deelnemende schepen weer terug in Stavoren. Daar was begonnen met een Lè Mans-start: de bemanningen moesten hardlopen naar hun twee kilo meter verder liggende schip. Texel was, afgezien van de sluis bij Kornwerder- zand, de eerste halte. Op Vlieland moest een halve marathon worden gelopen. Op Terschelling een loopafstand van om streeks tien kilometer en bij Harlingen was weer een fietsroute van ruim zestig kilometer. Daarna moest weer naar Sta voren gevaren worden, waar werd gefi- nished zoals werd gestart: met twee ki lometer hardlopen. Schagens Harmonie o.l.v. Piet Heertjes. Tot en met 5 juli exposeert de 32-jarige Nico van der Veer uit Alkmaar in galerie Drie angel aan de Weverstraat met 39 aquarellen, die allemaal hetzelfde thema hebben: strand. Van der Veer groeide op in Egmond aan Zee en het beeld van de kust in alle jaargetijden heeft hem, volgens eigen zeggen, altijd gefascineerd. De Alkmaarder laat op de tentoonstelling zien in hoeveel gedaanten men het strand kan aantreffen en hij werkt daarbij met zachte kleuren met nadruk op vlakverdeling, compositie en oorspronkelijke detaillistische jeugdindrukken die op zijn zachtst gezegd, zeer bont waren. „Ik zit nooit op het strand te schilde ren of te tekenen. Alle indrukken zitten in mijn hoofd en dat moet ook, want ik wil details van het strand weergeven en daarbij de krioelende werkelijkheid een beetje weglaten", aldus Nico van der Veer. Inderdaad toont hij kleurrijke aquarel len, die bij de eerste oogopslag weinig met het strand te maken hebben. Het lij ken abstracte werken die bij een tweede blik toch duidelijk tonen dat de Alkmaar der een partij windschermen of een paar golven als uitgangspunt heeft genomen voor zijn weergave. Er zijn veel wind schermen te zien in de Drieangel, maar dan in detail of in rangschikkingen van schermen die door de kunstenaar zijn uitgedacht. Het getoonde is zonder meer origineel. Duidelijk is te zien dat Van der Veer jarenlang met het thema is bezig geweest en een eigen stijl heeft ontwikkeld. Fantasie Zoals gezegd, niet alle voorstellingen zijn direct herkenbaar en men moet soms een beroep doen op de eigen fan tasie maar het is niet zo abstract dat de eigen geest er van kan maken wat hij wil. Van der Veer is erg geconcentreerd op de ritmes en composities van zijn aquarellen maar schroomt niet zijn cyni sche visie op het zomerse strandgebeu- ren te geven of een portie humor in zijn kunst te verwerken. Een voorbeeld daarvan is een klein toi let in tegeltjesblauw midden in een grote aquarel. „De zee als pisbak van de sa menleving" zegt de kunstenaar kort en krachtig. Verschillende aspecten van het hoog seizoen strandleven passeren in de ten toonstelling de revue en meestal klinkt enige kritiek door. Pakhuis Van der Veer toont onder meer een pakhuis van badlakens, een zonnende mens die veel weg heeft van een etala gepop of zo men wil robot en een in het oog springende aquarel van vrouwenbe nen getooid met hoge naaldhakken met de titel „Afspraak". Aan het stand van de voeten is te zien dat de vrouw wacht en twee strandstoelen op de achtergrond geven aan dat de mogelijke wederhelft de af spraak (nog) niet nakomt. Grappig zijn de „spiegels" die Nico van der Veer in de compositie brengt. Een slip van de rok van de vrouw heeft dezelfde vorm en kleur als twee vlaggen aan de horizon en bij een andere aquarel heeft een bikini dezelfde vorm als de zon aan de einder. Verwachting Van der Veer beschouwt het hoogsei zoen niet als zijn favoriete strandtijd. Hij houdt vooral van het naseizoen als de orange/blauwe gloed van het strand plaats maakt voor verlatenheid met grij zere tinten. Die sfeer is gevat in een zeer forse aquarel die perfect het stuivende zand, de eerlijke duinen en een dun streepje blauw op de achtergrond weer geeft. Dat werk is van alle franje ont- Nico van der Veer t, irichten van zijn tentoonstelling

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 8