Verkeer op Pontweg blijft in studie Visserijschep en" vooral handig voor visser!ui m Brief naar gemeenteraad over gevaarlijke sloot in De Mars Geld terug van jeugdtandverzorging Open huis van zeilers Geslaagd Zomertoertocht Koorzang in gereformeerde kerk Tweede wedstrijd om Noordzeecup Sluitingstijd Bevestiging diakers Geslaagd Geen dwang bij monumentenlijst Tiende zwemvierdaagse RIJDAG 22 JUNI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 11 tie op het kruispunt Waalderstraat- Wilhelminalaan-Burgerhoutstraat. Die zou volgens hem kunnen worden verbe terd door „iets te doen met trottoirs". Verkeerd bouwblok Dirk Terpstra was niet gelukkig met de toestemming die B en W hebben gege ven aan de heer Zoetelief om zijn bouw blok aan het Oude Dijkje zodanig te ver schuiven dat het in de lengte van de weg komt te liggen. De openbare weg zal daardoor in de praktijk als boerenerf functioneren, wat verkeersgevaarlijke toestanden kan opleveren. Hij vond dat de schuur die Zoetelief wil bouwen, ach ter de staande bebouwing geprojecteerd had moeten worden. Donderdag 21 juni De raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer bespreking van de aange paste notitie over het strandbeheer, aan koop van de grond van de firma Ooster hof, verkoop van het voormalige ZMLK- gebouw, invoering van comptabiliteits- voorschriften, extra leermiddelen voor de IJska-school en bespreking van on derwerpen die mogelijk op de begroting voor volgend jaar worden gezet. Om 19.30 uur begint in de r.k. kerk te Den Burg de „stemverklaring" bij de in gebruikneming van het gerestaureerde kerkorgel, gevolgd door een demonstra tie. Toegang vrij voor ieder. Zaterdag 23 juni In de Gereformeerde kerk te Den Burg is een koorzanguitvoering met medewer king van het Texels Christelijk Mannen koor en de Singers of the Lord, aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Zondag 24 juni Van 8.00 tot 10.00 uur heeft de sportvis sersclub Texel een wedstrijd in de Mokbaai. Het fanfare KTF/DEK geeft samen met Schagens Harmoniekapel een koffiecon cert in De Lindeboom, aanvang 11.15 uur. Om 10.45 uur begint in de r.k. kerk te Den Burg een kerkdienst waarbij het ge restaureerde kerkorgel officieel in ge bruik wordt genomen. Reeds om 10.30 uur begint orgelspel door Johan Ran. Aan de dienst wordt meegewerkt door het koor The Gospeltrain o.l.v. Hans Kie- vits, het r.k. dameskoor o.l.v. Piet Luyckx en het r.k. herenkoor o.l.v. Piet Zegers. Toegang voor ieder. De Windsurfclub Texel houdt bij paal 17 de tweede wedsrijd om de Noordzee- cup. Start 12.00 uur; inschrijven 11.00 uur. Maandag 25 juni In de Hervormde kerk van De Koog wordt een diashow over Texel gegeven, aanvang 20.00 uur. Entree f2— (kinde ren ƒ1— In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt de half jaarlijkse vergadering met de gebruikers van het gebouw gehouden, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 26 juni Om 14.00 uur start bij de Hervormde kerk van De Koog een kerkentocht. Het aantal kinderen dat voor gebit controle behandeld wordt door de Stich ting Jeugdtandverzoirging Texel loopt gestaag terug. Dat blijkt uit de jaarrekening 1982/83 van de stichting en dat betekent ook dat de gemeentelijke bijdrage aan de stich ting omlaag kan. De uitgaven van de stichting waren geraamd op ƒ179.000,— maar in het boe kingsjaar is slechts ƒ158.000,— uitgege ven. De gemeente had vorig jaar een voorschot gegeven van 35 mille en krijgt nu bijna 14 mille terug omdat de kosten beneden de verwachting zijn gebleven. De gemeentelijke subsidie aan de stich ting bedraagt over het boekjaar 1982/83 ƒ121.146,50 en het aantal behandelde kinderen is 1535. Kustzeilvereniging De Cocksdorp houdt zondagmiddag open huis voor mensen die interesse hebben in de catamaranzeilsport. Er is zondag gelegenheid om mee te varen en leden van de vereniging ver strekken informatie over hun favoriete hobby. Het open huis is van 14.00 tot 17.00 uur. Gretha Bruin slaagde in Leiden voor het diploma bejaarden gezinsverzorgster. Het gemeentebestuur zal de ver keerssituatie bij de pas geplaatste lichten op het kruispunt Pontweg- Akenbuurt in de gaten blijven hou den. Dat beloofde wethouder Schil ling naar aanleiding van opmerkin gen van Gerbrand Poster die van me ning is, dat ter plaatse een gevaarlij kesituatie is ontstaan. Hij zei te ver wachten dat er kettingbotsingen zul len komen als een rijtje wachtende auto's bij het op groen springen van bet licht snel optrekt en als één van die auto's dan afremt en afslaat om benzine te gaan tanken bij Kievit. Poster had de situatie ter plaatse be keken en voorzag dat het mis zou lopen. Schilling had het ook bekeken, maar hij was veel minder somber. Hij vond dat de toestand beslist niet is verslechterd. Op de suggestie van Poster om er een in- of yitvoegstrook bij te maken zal pas wor den ingegaan als dat in de praktijk nood zakelijk blijkt. Schilling wist op de Pont- weg wel gevaarlijker situaties, waarbij hij dacht aan de afslagen naar links waar niet kan worden voorgesorteerd. Ambtenaar J. Ie Roux zei dat de hele verkeerssituatie op de Pontweg nog in de aandacht blijft, in samen hang met de nieuwe verkeersvoor- zieningen op het veerhaventerrein. Snelle vergadering In de vergadering van de commissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid waar voor in verband met de daarop volgende bezwarenzitting slechts een half uur was uitgetrokken, kwamen verder alleen en kele voorbereidingsbesluiten aan de or de. Die riepen geen bezwaren op. Het ging om de bestemming „eengezinswo- ning" die werd toegekend aan het pand De Kaai 17 van de heer J. Miedema. Daardoor kan de woning worden uitgebreid. Akkoord ging men ook met het plan van Albert Heijn om de supermarkt aan de Waalderstraat in Den Burg uit te brei den met een magazijn aan de achter kant. Hier bevindt zich nu een niet over dekte opslagplaats voor flessen, kratten, e.d. Door de bouw van het magazijn zul len twee parkeerplaatsen verdwijnen. Klaas Veenbaas uit Oudeschild mag bij zijn timmerbedrijf aan de Schilderweg een „mothok" bouwen. Het gaat om een klein gebouwtje dat echter alleen kan worden gezet als de voorgeschreven vrije strook tussen bedrijfsgebouw en groensingel tot drie meter wordt ver kleind. De commissie ging daarmee akkoord. In de rondvraag kreeg Jan van Asselt te horen dat de inspraakreacties op het bestemmingsplan Waddenzee spoedig aan de commissieleden zullen worden toegezonden. Gerbrand Poster vroeg aandacht voor de volgens hem ongelukkige verkeerssitua- Toerclub Taxi 2000 organiseert op zon dag 24 juni een zomertoertocht. De af standen zijn 30 en 60 kilometer. Starten vanaf 12.00 uur, sluitingstijd 17.00 uur. De startplaats is bij het clubgebouw, Warmoesstraat 22, Den Burg. Het in schrijfgeld bedraagt met herinnering ƒ5,— per persoon. De jaarprijs voor mini maal drie tochten f3— per persoon per tocht. Administratiekosten ƒ1,75 per persoon. Fietsers voor de jaarprijs moe ten hun stempelkaart meenemen. Bij de Oudorper uitgeverij De Alk IV kwam onlangs een in boekvorm amengevat overzicht van de Neder- andse en Belgische vissersvloot uit. Visserijschepen" werd gemaakt Joor samensteller Jan Schokker en oto-redacteur Willem den Heijer. loewel in de inleiding getracht vordt inzicht te verschaffen in de apbouw van de vloot om, zoals in iet voorwoord gesteld wordt, een „zo compleet mogelijk handboek over de visserij" te brengen, zal het nut van dit werk vooral voor vak mensen blijken. Voor die categorie is „Visserijsche- len" zeer waardevol, de opsomming ran rederijen en schepen lijkt compleet sn kloppend te zijn. Bovendien zijn in iet boek zo'n honderd foto's opgeno- nen waardoor het geheel prettig is om loor te bladeren. Het grote publiek (met uitzondering ran degenen die uit hobby een bijzonde- e interesse koesteren) zal weinig heb- len aan een dergelijk boek, vooral om dat het niet echt inzicht verschaft in het eilen en zeilen van de visserij. Daarvoor de inleiding te beknopt en te veel loorspekt met vaktermen. Er wordt bij le lezer veel voorkennis verondersteld, todat het boek automatisch op de werk- afels van hen die bij de visserij betrok ken zijn terecht zal komen. Het bijvoor- eeld zonder enige uitleg gebruiken van een term als „snurrevaadkotter" roept vragen op die onbeantwoord blijven. De waarde .van dit boek ligt dan ook vooral in de overzichten die gegeven worden, het „telefoonboek-effect". Welke informatie geeft het boek, welke vragen ,worden beantwoord en vooral, klopt de informatie? Het heeft er alle schijn van dat „Visse rijschepen" op dit punt zeer waardevol genoemd mag worden. Voor welke scheepswerven vaart een schip? Welke schepen heeft een reder? Welke scheepswerven en -leveranciers zijn er? Welke schepen kwamen erbij of gingen weg? Wat zijn de technische gegevens van een bepaald schip, wat is het bouw jaar, wat zijn de maten? Het zijn allemaal vragen die met het boekje in de hand beantwoord kunnen worden, of het nu over een hektrawler van 95 meter of over een bijboot van 6 meter gaat. Zolang het schip een visserijnummer heeft, staat het erin. De zwart-wit foto's in het boek zijn op een enkele onscherpe opname na goed. Ook de omslag waarop onder meer een kleurenfoto van de TX 38 prijkt, oogt prettig. De eerste editie van „Visserijschepen" zal ongetwijfeld zijn weg naar de visserij wereld en de liefhebbers weten te vin den. Met een uitgebreidere, meer op de leek gerichte inleiding, kan het versprei dingsgebied nog veel groter zijn. Bewoners vrezen voor kluitje in het riet De indieners van de 52 handteke ningen die pleiten voor afrasteringen rond de waterpartijen en sloten in De Mars vrezen dat hun klacht niet voldoende aandacht krijgt. Nu wordt een brief gestuurd naar alle le den van de gemeenteraad waarin wederom wordt gevraagd om hei ningen te plaatsen rond alles wat water is in dit nieuwe woongebied om, vooral zeer kleine, kinderen te beschermen. „We vrezen dat we met een kluitje in het riet worden gestuurd. Juist in deze zonnige tijd spelen veel kinderen buiten. Er moet dus snel iets gebeuren. Het is al vele malen voorgekomen dat een peuter in het water viel en op een of andere ma nier loopt het allemaal net goed af", zegt Heieen Keesom, woordvoerdster van de protesterende ouders. Volgens eigen zeggen heeft navraag op het gemeentehuis niets opgeleverd. „Ik vraag me zelfs af of ze onze brief met handtekeningen wel in behandling heb ben genomen." Er zullen in de toekomst nog veel meer waterpartijen in De Mars verschijnen maar het gaat degenen die de handtekeningen hebben ingediend nu vooral om een heining rond de vijver aan de Buytengors en de Ayesloot tus sen de kaskowijk en de huizen van de woningbouwvereniging. In de brief aan de gemeenteraad wordt gevraagd om spoed. Pardoes Volgens de indieners van de eerste brief aan het college is vooral de Ay esloot een gevaar voor de allerkleinsten. De sloot is diep en heeft steile walkanten die met riet zijn begroeid. „Kleintjes val len zo pardoes van de kant het water in." Een heining zal volgens mevrouw Kee som betekenen dat de peuters in ieder geval veilig droog blijven. Ze realiseert zich dat ouderen over de afrastering heen klimmen maar dat zijn volgens haar dan doorgaans kinderen die weten dat water gevaarlijke kanten heeft en soms al zwemmen kunnen „Die schrikken niet als ze te water raken." De indieners vrezen dat er eerst een kalf verdronken moet zijn voordat de put wordt gedempt en hierbij wordt gewe zen op de Brink in De Koog waar enkele kinderen verdronken voordat er een hei ning kwam. Speelvijver Volgens Ed Momberg, ambtenaar van algemene zaken, gaat deze vergelijking niet op. „De Brink is een diep kuip met steile kanten, die is inderdaad gevaar lijk". Ontkend wordt dat het ouderpro test in een diepe la ligt., Momenteel wordt gewerkt aan een advies aan het college en volgens Momberg zal geadvi seerd worden de vijvers niet te omhei nen. Dat kost in de toekomst kilometers hekwerk maar het argument dat volgens de ambtelijke dienst belangrijker is, is dat de vijvers juist zijn gemaakt om spelende kinderen te vermaken. Langs de kant is de vijver ondiep. („Je kunt er met kinderlaarzen bijna droge voeten houden") en de walkanten lopen zeer flauw af om kinderen de gelegen heid te geven aan de waterkant te spelen. Verantwoordelijkheid De vijvers zijn uiteraard niet geschikt voor peuters. Momberg maakt hier de vergelijking met verkeer. „Een verkeers weg is ook niet geschikt voor peuters. Je zorgt als ouders dan ook dat je kinde ren daar niet komen." Momberg zegt dat bij de vaststelling van het Marsplan al een discussie is geweest over het gevaar van vijvers en dat toen gekozen is voor waterpartijen in een woongebied, mede om de jeugd vertrouwd te maken met water. Wat betreft de Ayesloot zal wel wor den geadviseerd een afrastering te plaat sen, althans aan één zijde van de sloot. „Hierover wordt al gepraat met het Wa terschap." Op de foto de gevreesde sloot door het Marsplan met links de woning wetwoningen en rechts de Kaskowijk. Zaterdagavond wordt in de gere formeerde kerk van Den Burg een koorzangavond gehouden waaraan het Texeis Christelijk Mannenkoor en Singers of the Lord meewerken. Het kerkorgel wordt bespeeld door Piet Krayma en Jan Kruithof en Jan Eve raarts speelt hobo. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Na afloop wordt een collecte gehou den ten bate van het orgelfonds. Het programma is als volgt: Singers of the Lord 1 a. Nader nog nader; b. Leidt mij Heer; c. Zoek eerst het Koninkrijk van God. Orgel: Piet Krayma. 2. Religïeuse uit de opera Alceste Christelijk Texels Mannenkoor 3 a Dan zal ik zingen; b. Alleluja Singers of the Lord 4 a. Jezus leeft in eeuwigheid; b. Ave Verum Corpus; c. Ambrosiaans Lobgesang. Orgel: Jan Kruithof. 5. Ach Gott vom Himmel sich darein. Christelijk Texels Mannenkoor 6 a. Wiegen lied; b. Ritter's Abschied; c. Oud Holland. De Windsurfclub Texel en de Kust zeilvereniging Westerslag organise ren op zondag 24 juni de tweede surfwedstrijd om de Noordzeecup op het strand bij Paal 17. Er kan vanaf 11.00 uur worden inge schreven bij het clubhuis van de Kust zeilvereniging Westerslag. De start is om 12.00 uur. De beste surfers van deze wedstrijden vormen een „Texel team" voor de Holland Surf Pool wedstrijden in augustus op Texel. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjakker- straat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Wilsterstraat, Marei- straat. Een bar in De Koog werd woensda gochtend om 01.30 uur nog in bedrijf aangetroffen. Proces verbaal werd opge maakt wegens het overschrijden van dei sluitingstijd. In de dienst van elf uur wordt zondag ochtend Geeske Rouwenhorst bevestigd tot diaken in de N. H. kerk van Oude schild. Tegelijk wordt Klaas de Vries als pastoraal medewerker ingewijd. René Alkema uit De Koog slaagde aan de middelbare hotelschool „De Rooi Pannen" in Tilburg voor het einddiplo ma. Hij vertrekt dinsdag a.s. naar Taiwan waar hij een jaar gaat werken in een ho tel in Taipé. Er kan op worden gerekend dat op de gemeentelijke monumentenlijst geen ge bouwen worden gezet als de eigenaar daar bezwaar tegen maakt. Dat zei wet houder Schilling woensdagavond in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid naar aanleiding van vragen van Gelein Jan sen. Schilling zei dat hij positief staat te genover de lijst en dat er voor de eige naar van de gebouwen die erop komen, overwegend voordelen aan zijn verbon den. Door voorlichting zal dan ook wor den getracht de eigenaars daarvan te overtuigen. Als dat niet lukt, zullen de gebouwen van de lijst worden gehaald als de eigenaars daarom vragen. Er wordt te zijner tijd gelegenheid geboden om tegen de lijst bezwaar te maken. Het is dit jaar de tiende keer dat op Texel een zwemvierdaagse wordt ge organiseerd door het badpersoneel van zwembad Molenkoog. Op 2, 3, 5 en 6 juli kunnen deelnemers hun af stand tussen de 500 en 1000 meter vier maal afleggen. Zij komen dan in aanmerking voor een medaille. Kinderen onder de elf jaar doen al genoeg als zij de helft van die af standen volbrengen. Gezwommen kan worden op de volgende tijden: van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.30 tot 19.30 uur. Opgave a vijf gulden is mogelijk aan de kassa van het zwembad. De organisatie verzoekt de deelne mers met achternamen die beginnen met een letter tussen A en K van 17.30 tot 18.30 uur te komen, de anderen in het tweede uur. Bij de laatste avond is het in de loop der jaren gebruik geworden dat familiele den van de deelnemers voor een feeste lijke sfeer zorgen. Mensen die willen kij ken kunnen echter altijd wanneer er ge zwommen wordt voor de vierdaagse gratis het zwembadterrein op.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11