Weinig begrip voor tariefsverlaging bejaardenhuizen oos Tjepkema beste /eebeoordelaar 1984 Rienstra wil goedkoop bootkaartje kwijt Fuikhavens krijgen opgewektekleuren Jubileumfeest van watersportvereniging Eerste wielerronde van Oosterend Wensenlijst commissie A en O ,WAT IK ZEGGEN WOU.. Géén SEXSHOW Nog eens: Striptease Honkballers herstellen zich Competitie wielerclub RIJDAG 22 JUNI 1984 De eerste ronde van het veebeoordelen: alle deelnemers vullen een beoordelingsformulier mee aan de wedstrijd TEXELSE COURANT Koos Tjepkema slaagde er woensdagochtend in de veebeoordelings- vedstrijd op zijn naam te brengen. Dit jaar werd de wedstrijd gehouden op et land van Dik Kikkert aan de Hemmerkooi. Kikkert stelde ook de koeien foor de wedstrijd beschikbaar. Leerlingen van de derde klas lagere land- louwschool leidden de beesten voor. In tegenstelling tot vorig jaar konden er nu geen leerlingen van die school mee- ien. De vierde klassers zijn al met vakantie en de organisatoren (namens de vee- eeltstudieclubs Ewald Witte en Edo Rutten) waren van mening dat de leerlingen er neer aan hadden als bij de organisatie werden betrokken. Het waren nu dus hoofd- akelijk jonge boeren die aan de wedstrijd deelnamen. Wel deden twee stagiaires van Ie middelbare landbouwschool mee. Nieuw was dit jaar de deelname van vrouwen, ën van hen was stagiaire, de ander boerin. een veebeoordelingswedstrijd moeten eerst alle deelnemers vier koeien aan de land van een formulier beoordelen op allerlei kwaliteitskenmerken als de vorm van Ie uier en dergelijke. )e acht besten van deze ronde moesten in het tweede deel van de wedstrijd vier ndere koeien op volgorde zetten en een toelichting geven op hun keuze. Bij zo'n oelichting konden de juryleden pittig doorvragen, dit onderdeel zorgde dan ook foor veel spanning bij de deelnemers. Jejury bestond uit J. Duin, adviseur van de Kl-vereniging Ceres, M. Schoone, in- pecteur vap^et Nederlands Rundveestamboek en H. Tjepkema, voorzitter van de fereniging van -Veehouderijbelangen. De eerste zes geplaatsen doen 28 juli mee aan de Noordhollandse kampioen- chappen in Midden-Beemster. In volgorde van één naar zes zijn dat Koos Tjepke ma, Theo Hin, Wim Eelman, Piet Blom, J. C. M. Hin, Marcel Witte, Edward Hin, Rutten en Carlo Veeger. dezelfde vier koeien. In totaal deden 21 mensen De watersportvereniging bestaat tien jaar en dat wordt zaterdag op en rond de jachthaven gevierd met een feestelijke dag die om 14.00 uur begint. De vereniging heeft momenteel 350 leden en de club is eigenlijk onder te ver delen in drie afdelingen: zeilers, motor boten en vissersboten. Deze drie „groe pen" staan de laatste jaren binnen de vereniging niet zoveel meer met elkaar in contact en de feestdag moet daar veran dering in brengen. „We moeten wat be ter op de hoogte worden gebracht van eikaars hobbys omdat de vereniging an ders in drie aparte groepen uiteen dreigt te vallen," aldus Norbert Dankers van de watersportvereniging Rond het met elkaar kennis maken is een heel programma van activiteiten op gebouwd zoals kinderspelen, een markt met watersportartikelen die de leden wil len verkopen, een demonstratie paling- roken, verkoop van gebakken en gerook te vis, etc. 's Avonds wordt bij de jachthaven een grote barbecue gehouden die om 19.00 uur begint. De feestdag is niet alleen toegankelijk voor leden van de vereni ging. Texelaars die interesse hebben voor watersport zijn ook welkom. Als gevolg van de bezuinigings voorschriften van de regering zijn de pensionprijzen van de bejaardenhui zen met terugwerkende kracht per 1 januari gewijzigd. Bij het verzor gingstehuis Sint Jan en het C. E. Gollards Rustoord resulteert dat in een aanzienlijke verlaging en bij „Irene" gaat een voorgenomen ver hoging slechts gedeeltelijk door. Met die afgedwongen tariefsverlaging zijn de besturen helemaal niet blij omdat ze van mening zijn dat het oorspronkelijk door hen berekende tarief nodig is om de exploitatie sluitend te krijgen. Bezui- ningsmogelijkheden zijn er niet of nau welijks omdat er altijd al naar gestreefd is alles zo efficient mogelijk te doen. Te kort Het meest fors is de tariefsverlaging bij Sint Jan. De pensionprijs voor een eenpersoons kamer is daar verlaagd van ƒ2250,— naar ƒ1802,— per maand en voor een tweepersoons kamer van ƒ3597,- naar ƒ2881- „Daar komen we tekort aan", aldus di recteur Wim van Heerwaarden van Sint Jan. „We kunnen nog even uit onze re serves putten, maar dan ontstaat een exploitatieverlies." Aan de bewoners is meegedeeld dat de overheid streeft naar een landelijke gemiddelde korting van 6%. Financieel moeilijk zittende tehuizen worden echter ontzien, wat betekent dat de kortingen voor sommige tehuizen veel hoger zul len zijn dan 6%. Sint Jan hoort duidelijk tot de laatstgenoemde categorie. De op normale zakelijke berekeningen geba seerde pensionprijzen die tot dusver aan de bewoners in rekening werden ge bracht, zijn door de provincie goedge keurd. De maatregel is dan ook uitslui tend het gevolg van ingrijpen van het rijk, dat door deze bezuinigingsoperatie de werkelijke kosten verschuift naar de toekomst. Straks weer duurder? Het bestuur van Sint Jan heeft tegen deze overheidsbeslissing Arob-beroep aangetekend en heeft de bewoners ge waarschuwd dat het niet is uitgesloten dat in de naaste toekomst de prijzen zeer aanzienlijk verhoogd zullen worden. Dat laatste gebeurt zo mogelijk als de over heid wordt geconfronteerd met een ver liesgevende exploitatie. Volgens direc teur Van Heerwaarden heeft Sint Jan De ondernemersvereniging Oosterend organiseert in samenwer king met de Wielervereniging Texel zaterdag de eerste wielerronde van Oosterend. Na een lange tijd stilte op wielerge- bied in het oosten van het eiland, waar vroeger de vermaarde Ronde van Oost werd verreden, zullen de wielrenners daar dus weer terugkeren. Met medewerking van de dorpscom- missie en in samenwerking met de wie lervereniging die al ruimschoots ervaring heeft opgedaan in het organiseren van dorpenrondes, is een parcours uitgestip peld dat dwars door het dorp leidt. Dat is aantrekkelijk voor de toeschouwers, temeer omdat de ronde niet langer is dan 1,5 km zodat de coureurs regelmatig langs komen. Ook voor actieve Ooster- enders en andere geïnteresseerden zijn er mogelijkheden om zich uit te leven op de tweewieler. Buiten de prijzen, bestaande uit ere metaal, die voor iedere categorie be schikbaar zijn, zullen er ook diverse pre mies te winnen zijn die door de Ooste- render middenstand ter beschikking worden gesteld. Zo maakt iedereen die niet met een beker naar huis gaat toch kans op één of meerdere leuke premies. Het programma ziet er als volgt uit. Om 13.30 uur start de jeugd van 9 tot en met 14 jaar in drie categorieën. Alle jon en meisjes die een fiets hebben, ongeacht wat voor één, kunnen aan de- ronde meedoen. Om 14.30 uur start Ronde voor Jan en Alleman, gelijk met de wedstrijd vóór de dames ama teurs. Hier kan iedereen aan meedoen die ouder is dan 14 jaar en die genoeg lucht in banden en longen heeft voor 12 rondes. Om 15.30 uur begint dan de big ce. Deze is bedoeld voor de grote jongens die net niet in aanmerking komen voor de ploeg Post, maar die wel ontzettend hard gaan. Snelle mannen als Klaas Vriend en Arie Eriks zullen tegen de Texelse top met o.a. Paul van Arnhem en Leen van Elk strijden om de bekers en de fel begeerde witte IBS trui. Als klap op de vuurpijl staat er een wisselbeker te dringen om met de aller beste mee naar huis te mogen. Deze be ker is aangeboden door fietsverhuurder Sieme Keyzer. Het parcours bestaat uit: Start en finish Vliestraat, Oesterstraat, Achtertune, „We moeten de komende jaren flink bezuinigen en het eerste wat ik wil schrappen in de volgende begroting is de 75 mille die we dit jaar hebben uit gegeven om een goedkoop Tesokaartje voor Texelaars mogelijk te maken. Dat geld moeten we volgend jaar aan iets anders besteden", zo formuleerde het CDA-raadslid Ate Rienstra zijn wens voor de begroting van 1985. Henk Beumkes van het Pakt, de fractie die vorig jaar tegen het gesubsidieerde bootkaartje stemde, reageerde meteen: „Ik ben blij dat er nu één CDA-er ge nezen is." De socialist hoopte dat er nog meer raadsleden zouden volgen zo dat er in het najaar niet lang gepraat hoeft te worden „over dit onzinnige kaartje." Rienstra be-argumenteerde zijn wens maandagavond in de vergadering van de commissie Algemeen en Organisato risch beleid met de conclusie dat zijn fractie vorig jaar had ingestemd met een gesubsidieerd bootkaartje om een voor beeld te stellen voor het rijk. „Wij gaven het goede voorbeeld en hoopten dat het rijk dan ook sneller over de brug zou ko men. Er is echter niet gereageerd op het gemeentelijk initiatief en daarom moe ten we er maar een punt achter zetten", aldus Rienstra. Schrappen Een andere belangrijke overweging was het feit dat de gemeente de komen de tien jaar drie miljoen gulden moet be zuinigen. Engelvaart noemde dat een immense opgaaf en de 1% bezuinigings operatie van dit jaar (die drie ton had moeten opleveren) had al veel proble men gegeven, waarbij het streefbedrag nog bij lange na niet is gehaald. „Dat was alleen ambtelijk schrappen en als dat al niet lukt moeten we straks mis schien rigoureus gaan wegstrepen", al dus de burgemeester. Na deze woorden Oranjestraat, Peperstraat, Bijenkorfweg, Mulderstraat, Vliestraat. Dit parcours zal tijdens de wedstrijden afgesloten zijn voor alle verkeer en de aanwonenden worden verzocht hun auto's buiten het parcours te parkeren. Een ieder die mee wil doen kan zich opgeven bij Willem Witte (tel. 02223-870) of in de SVO- kantine, minstens een half uur voor de wedstrijd. Ook geeft de voetbalclub ge legenheid om te douchen en om te kle den. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ10,—, in clusief borg voor het rugnummer (ƒ5 Het geheel zal omlijst worden met een draaiorgeltje en inwendige mens verster kende kramen. kwamen de wensen van de commissie leden nog maar met mondjesmaat. In een oude begroting werd gekeken naar „oude wensen" en men kwam al snel tot de conclusie dat een kap op het raad huis en het renoveren van een grote hanglamp in de hal van het raadhuis er voorlopig niet inzit. Als er geen kap komt zal het lekkende dak echter wel op geknapt moeten worden en de commis sieleden waren het er over eens dat dit dan snel moet gebeuren om later niet met grotere herstelbedragen geconfron teerd te worden. Ruimtegebrek Peter Bakker vond dat de hal van het raadhuis een mensvriendelijker entree moet krijgen en daarbij zou mogelijk me teen iets gedaan kunnen worden aan het ruimtegebrek van de ambtenaren. „Maak een andere indeling van de hal en zet er wat bureau's in met mensen die bezoekers op weg kunnen helpen." En gelvaart onderschreef het pleidooi van Bakker en zei dat het college momenteel met een plan in die richting bezig is. Binnenkort gaat de raad beslissen over de aanschaf van een computer in het kader van de algehele automatise ring van de gemeentelijke administratie. Als die aanschaf doorgaat zal ook geld vrijgemaakt moeten worden voor een betere beveiliging en bewaking van deze apparatuur en het raadhuis in het algemeen. Vuilnis Tine Krijnen pleitte voor een effi ciency onderzoek per afdeling om het personeel nog doelmatiger en meer flexibel te kunnen laten werken. Ook vond de vertegenwoordigster van Texels Belang dat er gekeken moet worden naar mogelijkheden om het ophalen van geen enkele bezuinigingsmogelijkheid. Er kan geen personeel gemist worden en aan de andere belangrijk op de exploita tie drukkende verplichtingen kan ook niets worden gedaan. De kosten van het eten vormen in de exploitatie slechts en kele procenten, zodat ook daar geen ruimte voor bezuinigen zit. „Wij zijn in het verleden waarschijnlijk te netjes ge weest", aldus Van Heerwaarden. „We hebben nooit meer kosten gemaakt dan echt nodig was en we hebben ook geen steunstichting in het leven geroepen waarin we de boekwinst van het oude bejaardenhuis hadden kunnen storten om aldus een reservepot te vormen. On ze zuinigheid wordt nu afgestraft." Bij de Stichting Samen Eén, eigena resse van het verzorgingstehuis Irene is men aan de bezuiningseisen tegemoet gekomen door een gedeeltelijke vakature niet in te vullen en het voor onderhoud bestemde fonds te halveren. Een aange vraagde tariefsverhoging is slechts ge deeltelijk doorgevoerd. Vakantiehulpen weg Bij het Gollards Rustoord ziet men praktisch geen bezuinigingsmogelijkhe den. Directeur F. Boon: „We moeten ƒ90.000,— bezuinigen, maar het enige wat we kunnen doen is afzien van het in schakelen van vakantiehulpen." De algemene indruk is dat het rijk te weinig rekening houdt met de zeer uit eenlopende exploitatieomstandigheden PAGINA 5 die voor de diverse verzorgingstehuizen in het land gelden. De kleine, zeer effi cient gerunde tehuizen zoals die van Texel („Iedereen doet hier alles") heb ben niet zoveel in te leveren. Verlagen van de pensionprijzen is hier alleen mo gelijk door het geld dat men dan tekort komt, telkens bij te lenen waardoor de schuldenlast groter wordt, waar slechts de geldontwaarding tegenover staat. Sint Jan heeft berekend dat door deze aanpak in 1999 zeven miljoen gulden moet worden opgebracht. „Hoe dat moet is ons een raadsel. De overheid heeft ons in die situatie gebracht en de zelfde overheid moet dan ook maar voor uitkomst zorgen." Verschillen De tarieven van de bejaardenhui zen in Nederland lopen enorm uit een. De pensionprijs van de Texelse tehuizen ligt belangrijk beneden het Nederlandse gemiddelde. De ver schillen tussen de drie Texelse tehui zen zijn echter aanzienlijk en wat nog merkwaardiger is: het nieuwste tehuis (Sint Jan) dat met zijn grote kamers en andere voorzieningen als enige voldoet aan de wettelijke ei sen, is het goedkoopst! Een kamer die bij Sint Jan ƒ1802,— kost, kost in het Gollards Rustoord ƒ2183,— en in Irene ƒ2084,— Vóór de gedwongen tariefsverlaging was het ver schil minder groot. Voor het merendeel van de bewoners maken deze verschillen en de recente veranderingen weinig uit omdat zij niet in staat zijn het verblijf in het bejaarden huis uit eigen middelen te bekostigen; zij zijn aangewezen op de bijstandswet. Ongeveer 20% van alle bewoners van de Texelse bejaardenhuizen betaalt wél zelf en de tariefsverlaging is voor hen dus een meevaller. Het tot dusver teveel be taalde geld krijgen zij terug. Op initiatief van Rijkswaterstaat wor den de fuiktorens, bruggen en andere onderdelen van de fuikhavens van 't Horntje en Den Helder momenteel ge schilderd is frisse kleuren waardoor deze thans wat grauwe installaties er heel wat beter zullen uitzien. De zijkanten van alle door het publiek belopen trappen, bor dessen, bruggedeelten en plateau's krij gen de kleur maisgeel. In parelwit zullen de stijken en regels van alle railingen en kunststof banden tegen de railingen worden uitgevoerd. Op de betonnen heftorens komen verticale blauwe ban den, die ook over het glas van de machi nekamer lopen. De kleuren antracietgrijs en agaatgrijs zullen worden aangebracht op het constructieve gedeelte van de loopbrug, de plinten van torens en bijge bouwen, de zijkant van niet publieke pla teau's en trappen, de stalen en beton nen kolommen en balken die geen deel uitmaken van de beweegbare brug, de onderkant van de trappen en bordessen en de deuren in de heftorens en de bijge bouwen. Het nieuwe kleurenschema is in overleg met Teso bepaald door des kundigen van het architecten- en inge nieursbureau Ir. W. Snieder, H. Duyven- dak en J. F. Bakker in Amsterdam. vuilnis te automatiseren. „Vuil ophalen is op Texel slecht voor je rug. In Purme- rend werkt men met kleine containers die in de wagen worden getild door een kraan." Ze ergerde zich ook aan de „matige" tentoonstellingsruimte in de kelder van het raadhuis en een opknapbeurt van deze ruimte leek haar niet nodig. „Als je wat wilt, moet je ergens anders een ruimte maken voor kunstexposities." Peter Bakker zei blij te zijn met parti culier initiatief zoals de Drieangel, maar Tine Krijnen vond dat hiermee nog maar een deel van de cultuurbehoefte op het eiland was bevredigd. „Beeldhouwwer ken komen daar weer niet tot hun recht." Burgemeester Engelvaart zei dat ook gedacht kon worden aan de voor speelzaal als incidentele expositieruimte. Erfpacht Henk Beumkes wilde graag een on derzoek naar de mogelijkheid om kleine stukken grond, die soms voor een paar gulden in erfpacht zijn uitgegeven, te verkopen. Hij stelde deze vraag op ver zoek van zijn fractie en dat wekte verba zing. Het Pakt staat bekend als voor stander van gronduitgifte in erfpacht. Beumkes verklaarde daarop dat zijn frac tie graag wil zien hoe een en ander nu fi nancieel is geregeld en wat er aan ge daan kan worden om de verhouding met rijksgronden in erfpacht rechtte trekken. „Voor rijksgronden moet vaak veel meer pacht worden betaald en wij vragen ons af of dat met gemeentegrond ook niet mogelijk is." Engelvaart zegde een on derzoek toe, maar dacht dat het weinig zou opleveren. Veel van kleine stukjes grond zijn „eeuwig durend" voor een vast bedrag uitgegeven. Ontwikkelingshulp Ambtenaar Wout Stam mengde zich in de discussie met de vraag of de ge meentelijke bijdrage aan financiële inza melingsacties voor ontwikkelingshulp (50 cent per inwoner per jaar) moet blij ven bestaan. Die bijdrage is bedoeld om geld dat vanuit „algemeen particulier in itiatief" wordt ingezameld te verhogen met gemeentesubsidie. Volgens Stam waren het echter alleen kerken die der gelijke acties organiseerden. „Ze laten het in de krant zetten om er een alge meen tintje aan te geven maar daarvoor was die bijdrage van de gemeente eigen lijk niet bedoeld." Geen der commissieleden bracht naar voren dat dit subsidiepotje maar ge schrapt moest worden. Wel werd ge vraagd de inhoud en mogelijkheden van allerlei gemeentelijke fondsen eens kri tisch te bekijken. Uit wat in de commissievergadering van algemeen en organisatorisch beleid door verschillende raadsleden naar vo ren is gebracht, blijkt dat men het ver schil niet weet tussen een optreden van stripgirls en een sexshow. Een sexshow is een pornotoestand, maar een strip show is een artistieke presentatie waar bij strenge normen worden nageleefd, waardoor het past in de exclusieve sfeer van het bedrijf. Het is een zeer serieuze aangelegenheid die nooit „verarming" van de buurt kan betekenen. Bovendien zijn er naast het optreden van stripgirls ook andere vertoningen (zang, gooche len, e.d.) waardoor van een gevarieerd, evenwichtig programma sprake is. Waa rom zou zo'n bedrijf op Texel niet thuis horen? In Den Helder zijn drie van derge lijke nachtclubs. Het aantal inwoners daar en het aantal toeristen hier in aan merking nemend, zou er op Texel dus best plaats voor kunnen zijn. Belangstel ling voor een nachtclub is mij herhaalde lijk gebleken. Taxichauffeurs krijgen vaak de vraag waar zich zo'n gelegen heid bevindt. Ik meen dat er geen echte steekhoudende argumenten zijn om zo'n bedrijf geen kans te geven op Texel. Wat is er tegen een proef van een half jaar? Hans de Ridder De Koog Toen ik mijn gedicht „Striptease" van het klad overtikte, vergat ik twee zinnen waardoor het rijm nogal kreupel in de krant kwam. Mijn excuses daarvoor. De redactie vond het goed dat ik het com plete vers bij deze weergeef. Striptease Krijgt De Ridder straks zijn zin, dan is ook op Texel striptease Inn Het is bedoeld voor wat ouder publiek Weg uit de disco, die jonge kliek Volgens de aanvrager bevordert het de rust en is het weer eens wat anders aan de Noordzee-kust. Onze gasten, dames en heren, zullen zich er vast mee amuseren Heinrich en zijn Hannelore blijven tot het morgenglore Een dansnummer, en een goochelaar tot slot een tientje entree, vijf piek voor pilsie, dat kan vast niet kapot. J. K. P. Zwan Den Burg Na de nederlaag van het vorige weekend heeft het jeugdteam van HSV Texla zch hersteld in de dubbele wedstrijd tegen WSV uit Wormer. Evenals in de eerste ontmoetingen met WSV werd het een gelijk spel 8—8 en een ruime overwinning 18—3! In de eerste wedstrijd heeft Texla de winstkansen laten liggen. De opening was goed, er werd 3 maal gescoord, maar tevens ontstond er irritatie omdat wellicht ten onrechte twee spelers uit gegeven werden. WSV wist in de eerste inning 2 maal te scoren. Ondertussen bleek dat Texla- pitcher Han de Graaff zijn dag niet had. Hij gooide te veel wijd. Pepijn Wittop Koning nam zijn plaats op de werpheu- vel over in de tweede inning bij een ach terstand van 6—3. Zijn optreden als pit cher was gegeven de omstandigheden goed. Met wat meer steun van het veld had hij de wedstrijd zelfs kunnen red den, want ondanks de 3 veldfouten die nog gemaakt werden stond hij de tegen partij nog maar twee punten toe. In de derde inning werd de aanval in gezet. Een tweede honkslag van Hayo Wolff en een drie honkslag van Han de Graaff werden gevolgd door honkslagen van Pepijn Wittop Koning en Paul Schneider. Toen de pitcher van WSV daar tussen door bovendien nog 3 maal 4-wijd gooide was het pleit snel beslist en scoorde Texla gelijk: 8 8! 3-18 Onder leiding van pitcher Paul Schnei der is Texla de tweede wedstijd geen moment in gevaar geweest. Zijn collega van WSV had minder controle en moest bovendien veel meer honkslagen incas seren. Zo kon het gebeuren dat Simon Lap, Arnoud de Graaff, Martin Marinus en Erik Schneider scoorden op voorna melijk wijd-ballen; maar ook dat telt mee. Han de Graaff, Wijnand Baretta, Andrew Cosslett, Paul Schneider en Pe pijn Wittop Koning zorgden voor de honkslagen. Vermeldenswaard is nog dat Maarten Hengst als catcher goed werd vervan gen en dat Hayo Wolff een knap dub belspel liet aantekenen. De wielerclub zal deze zomer twee maal per week een competitieavond houden op de wielerbaan in Den Burg zuid. Gasten zijn bij deze wedstrijden welkom. De jeugd gaat om 18.30 uur van start, de ouderen om 19.00 uur.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5