Strandterrassen op Texel onbeperkt uitbreiden? Bezwarencommissie loopt niet aan lijband Teso Visser en zn. kocht sleepboot VAN HET RAADHUIS Commissie voor vrijlating maximum Kettingbotsing op Pontweg IMoordzeecupstrijd uitgesteld Rangers geen partij voor Texla Vakantieregeling maatschappelijk werk Gelein Jansen: Kleurenfoto's in een dag klaar Bootje vermist Verleende bouwvergunning Luilakvernielers aangehouden Elke week verkoping in De Cocksdorp -d Mededelingen nut B. en II PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 26 JUNI 1® Op de Pontweg, afslag Gerritslan- derdijkje, gebeurde woensdagmid dag rond vier uur een kleine ketting botsing waar drie auto's bij betrok ken waren. De drie auto's kwamen vanaf de boot. De auto die voorop reed wilde afslaan en het Gerritslanderdijkje oprijden. De wa gen van een 37-jarige Texelaar stond keurig voorgesorteerd en de 26-jarige Duitse toerist die achter hem reed haal de voorzichtig in. De laatste wagen, bestuurd door een 21-jarige Texelaar, zag de voorgesorteerde auto te laat en rem de ook te laat waardoor hij tegen de Duitser aanvloog, die op zijn beurt tot stilstand kwam tegen de voorgesorteer de auto. De auto van de Duitser was total loss en beide andere auto's liepen flinke plaatschade op. Alle inzittenden bleven ongedeerd. Door de harde wind en regen had de Noordzeecupcommissie van de wind- surfclub besloten de wedstrijd niet op de Noordzee te varen. Op de Waddenzee was het water rustiger en daar is zondag gesurfd. De wedstrijd is gevaren als oe fenwedstrijd. De echte tweede Noord- zeecup wedstrijd wordt gehouden op zondag 8 juli bij Paal 17. Een gemotiveerd Texla heeft een zwak spelende tegenstander een grote nederlaag toegebracht: 33—3. Tegenpartij Rangers had daarbij nog het geluk dat de Texla junioren van hun laatste slagbeurt afzagen. Vooraf viel te genieten van een pea- nutbalwedstrijd. Het was een enthousi aste en vlotte wedstrijd met weinig krachtsverschil tussen de teams. Het was de tweede keer dat er met harde wind gespeeld moest worden. Op nieuw bleken de pitchers daar moeite mee te hebben wat resulteerde in veel wijd-ballen. Alleen relief-pitcher Pepijn Wittop Koning had er geen problemen mee en stond de Rangers geen 4-wijd toe. De eerste inning bracht direct al het verschil in kracht an het licht. Rangers scoorde 0—1 na een honkslag en goed lopen op de honken. Het antwoord kwam van Simon Lap die met een harde twee-honkslag de Rangers testte. Honkslagen, 4-wijd, en veldfoutjes van de Rangers joegen de stand op naar 12—1 voordat er gewisseld kon worden. Ondertussen had Martin Marinus laten zien aan slag in een geweldige vorm te steken. Met een mooie swing sloeg hij als eerste dit seizoen de bal het veld uit; de eerste junioren homerun werd zo een feit. later sloeg Marinus nog tweemaal een twee-honkslag. In de volgende twee slagbeurten wist Rangers steeds één maal te scoreb. Stelen Texla had genoeg aan nog maar één slagbeurt. 21 spelers gingen daarin over de thuisplaat. Zelfs het riskante stelen van de thuisplaat na een doorgeschoten bal werd door de Texla-spelers diverse keren met succes uitgevoerd. De opval lendste actie aan Rangers-zijde kwam van de uitgeleende reservespeler Ar- noud de Graaf. Onder groot enthousi asme van het publiek ving hij uitgere kend zijn broer Han uit op een moeilijke hoge bal. Cijfers: Texla (2 pitchers): 3 maal 3-slag; 5 maal 4-wijd; 2 honkslagen tegen; 1 veldfout; geen vangballen. Rangers (2 pitchers): 3 maal 3-slag, 12 maal 4-wijd; 14 honkslagen tegen; 11 veldfouten, 1 vangbal. Honkbalweek Van zaterdag 14 juli tot en met maan dag 22 juli wordt in Haarlem in het Pim Mulierstadion het tweejaarlijkse honk- baltoernooi gehouden dat bekend is on der de naam „Haarlemse honkbal- week". Het is zelfs internationaal gezien een van de belangrijkste honkbaltoer- nooien ter wereld. Dit jaar doen mee de nationale teams van Canada, Taiwan en Nederland. Daarnaast spelen twee ster ke Amerikaanse collegeteams mee: Washinton State University en lowa State University. Het bestuur van Texla wil nagaan of het te verwezenlijken is om met een groep Texelaars één van de wedstrijden bij te wonen. Ook niet-leden kunnen van deze gelegenheid gebruik maken. Opgave of inlichtingen bij P. G. Schneider, telefoon 02226-311. In de periode van 2 juli tot en met 3 augustus is Frank van Lare met vakantie. Gedurende deze periode wordt het spreekuur waargenomen door collega's uit Den Helder en wel op maandagmid dag van 15.15 tot 16.15 uur. Gedurende deze weken is het hoofd kantoor in Den Helder op het adres Spuistraat 1, bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur. Telefoon. (02230) 15834. De Elizabeth ziet er niet alleen stoer uit, ze is het ook, getuige deze foto van Paul Schaap, die zondagmiddag op het Marsdiep werd gemaakt. Sinds vrijdag is in de haven van Oudeschild weer een sleepboot voor werk op zee gestationeerd: de Eliza beth van de firma L. Visser en zoon. Het betreft hier een 1000 pk sleper die dezelfde naam heeft gekregen als het vorige schip van Visser. De Elizabeth deed voorheen dienst bij de Unie Redding en Sleepdienst te Antwerpen. Het schip werd ge bouwd in 1962. Met dit schip zullen vader en zoon Visser in staat zijn een grotere verschei denheid aan werk aan te pakken dan voorheen. Het is namelijk niet alleen sterker dan de oude Elizabet, het heeft ook meer mogelijkheden. Zo kan de sle per andere schepen bevoorraden met per keer 30 ton dieselolie en 12 ton water en is de actieradius door de grotere snel heid aanmerkelijk uitgebreid. Het schip heeft een verstelbare vier- blads schroef, waarvan de bladen in groepjes van twee zijn opgesteld. Zij kunnen van 0 tot 25 graden versteld wor den, zodat het schip met één en dezelf de schroef zowel snelheid als kracht kan ontwikkelen. De werking van het systeem lijkt een beetje op die van een traploze versnellingsbak. Met de bladen op een kleine uitslag vaart het schip langzaam, maar is het bijzonder sterk, met een grote uitslag kan een grondsnel- heid van ruim veertien knopen worden bereikt. De zes cilinder Deutz draait maximaal tegen de vijfhonderd toeren. Op de be ting kan een trekkracht van 12 ton be reikt worden. In de ruime machinekamer is naast de hoofdmotor een hulpmotor van 35 kW te vinden. Bovendien liet Vis ser zelf nog een Lister van 25 kW installeren. De bediening van de schroef gaat hy draulisch of electrisch en kan in geval van nood ook vanuit de machinekamer worden gestuurd. Voor dat doel is een scheepstelegraaf aanwezig. Twee pompen zorgen onder meer voor het blusvermogen. De Elizabeth kan met een druk van tien atmosfeer bluswater leveren. De sleepklauw is hydraulisch te bedienen, zonodig kan ook vanaf de brug de sleeptros gelost worden. Boven het stuurhuis bevindt zich een flying bridge die rondom een goed zicht geeft. De kijkhoogte vanaf dit deel van het schip is maar liefst 8V2 meter. Bij de gemeentelijke bezwaarschrif tencommissie heeft het wrevel gewekt dat in de krant van vrijdag j.l. in een hoofdartikel te lezen was hoe de Teso- directie heeft gereageerd op de honder den bezwaren die zijn ingebracht tegen het verlenen van bouwvergunning voor de op- en afrit van de dubbeldeksfuik. Volgens commissievoorzitter Gelein Jansen had TEso zijn reactie niet aan de Texelse Courant mogen geven omdat de bezwarenzitting en de behandeling van de bezwaren besloten was, tot het mo ment waarop B en W het officiële amb telijke verslag met de collegebeslissing naar buiten brengen. Jansen wil dat be kend wordt dat het niet de gemeente is geweest die de Teso-reactie openbaar heeft gemaakt. Ook vreest hij dat door de gelijktijdige publiecatie van de Teso- mening en het oordeel van de bezwaar schriftencommissie de indruk is gewekt dat de commissie blindelings het oordeel van Teso heeft onderschreven, waardoor het lijkt alsof de commissieleden zich makkelijk door Teso hebben kunnen la ten beïnvloeden. Jansen vertelde ons dat de meeste le den van de commissie de bezwarenzit ting in dit geval wel openbaar hadden willen maken, in afwijking dus van het gebruik. Maar omdat enkele leden be zwaar hadden tegen openbaarheid is De Elizabeth vertoont meer „zeeg" dan haar voorgangster. Zeeg is de ron ding die het dek van voor naar achter vertoont. Is het dek plat of bijna plat is er sprake van geen of weinig zeeg. Een uitgesproken zeeg wordt over het algemeen mooi gevonden. De nieuwe Elizabeth zal de kenners toch wel beko ren, het schip oogt stoer. Het is één me ter korter en één meter breder dan de vorige. Waarschijnlijk is het een stabiel schip, maar het gedrag op de Noordzee met knobbelig weer zal nog moeten blijken. De sleepboot is voorzien van alle faci liteiten die nodig zijn voor de vaart op de Noordzee. Naast de kajuit is een ruim kombuis en er zijn drie hutten die aan zes man slaapplaats kunnen bieden. De twee schepen van Visser zullen door Leo en Eric Visser, Pieter Jan Blik en P. C. Boersen bemand worden. Hoogstwaar schijnlijk zal Piet Koopman als schipper op de Elizabeth gaan varen. Zeefl ^Kondernemers-aktiviteitenl Sinds dinsdag is het mogelijk om op Texel kleurenfilms ter ontwikkeling aan te bieden en ze binnen 24 uur gereed te rug te hebben. Foto-video Nauta doet dat in samenwerking met een fotocen trale in Zeist die 's nachts werkt. Wie zijn flimpje 's middags om uiterlijk kwart voor vijf bij Nauta bezorgt kan de kleurenafdrukken de volgende middag rond 14.00 uur ophalen. Deze snelle ser vice is alleen mogelijk bij afdrukken van het zg. luxe formaat (10 x 15 cm). Vol gens Nauta is de kleurkwaliteit van die „snelle" afdrukken uitstekend. De prijs is 71,15 per stuk. Gebleken is dat de toe risten hun volle filmrolletjes meetal mee namen naar hun eigen woonplaats. Door de 24-uurs service hoopt men meer fotowerk op Texel te houden. De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid heeft zich uitgesproken voor het vrijlaten van de maximummaat van 150 m2 die was vastgesteld voor terrassen bij strandpaviljoens. Dit bleek donder dagavond bij de behandeling van de gewijzigde nota strandbeheer. Als de raad ermee akkoord gaat zullen de jaren 1984 en '85 als proefjaar beschouwd worden. Een andere ingrijpende wijziging is de invoering van meerjarencon- tracten voor de strandexploitanten. Het hanteren van een proefperiode was enigszins tot ongenoegen van de aanwezige strandexploitant Gerard Zoe telief, die van voorzitter N. C. Baren- dregt de gelegenheid kreeg een woordje mee te spreken: „De investering, vooral in terrasschermen, is vrij groot. Het zou dus beter zijn als de regel direct perma nent van kracht wordt. Ik heb met de he le Noordzeekust gesproken en overal zijn de terrassen groter. Dat was trouwens vorig jaar op Texel ook al het geval, wat dat betreft heeft de nota zich niet aan de bestaande situatie gehouden. Onze 150 m2 is gewoon kinderachtig, dat is echt het minimum dat haalbaar is. In Zand- voort zijn terrassen van 1500 m2 en dat gaat uitstekend!" Ook het VVD- commissielied Gerbrand Poster pleitte voor het direct permanent maken van de regel, maar daar wilde de rest van de commissie niet aan. Wel werd een voor stel van Ate Rienstra (CDA) goedge keurd om ook 1985 als proefjaar aan te wijzen, ondat het nu eigenlijk al te ver in 1984 is om nog een goede proef op te kunnen zetten. Zoetelief mengde zich meerdere ma len gevraagd en ongevraagd in de dis cussie. Dat leidde tot een wat geïrriteer de reactie van Peter Bakker (PSP): „Voorzitter, dit is een raadscommissie. Als de strandexploitanten hier gehoord willen worden, kunnen ze invloed uitoe fenen via de daarvoor geëigende politie ke kanalen." Officieel Paul Kikkert pleitte voor het aanwijzen van Paal 33 als officieel strandslag. De Texels Belang-man wees erop dat het strand veelvuldig wordt gebruikt zodat een dergelijke aanwijzing niet meer zou zijn dan een bevestiging van de bestaan de situatie. Een parkeerterrein ligt er al. Aanwijzing tot strandslag zou betekenen dat ook strandpaviljoens en kiosken bij het slag gevestigd mogen worden. Henk Beumkes (Pakt) stelde voor het schoonhouden van de strandslagen ver der te privatiseren: „Laat dat maar ge daan worden door de mensen die veel aan het strand verdienen." Hij vond Poster en Barendregt tegenover zich. Beiden wezen op het belang van het strand voor de Texelse economie en op de toeristenbelasting. Poster vertelde dat dit bij uitstek een post is om uit de toeristenbelasting te betalen, terwijl Ba rendregt vond dat een schoon strand meer gasten en dus meer toeristenbe lasting oplevert. Meerjaren Een belangrijk voorstel tot wijziging leverde geen discussie op: het verlenen van meerjarencontracten aan de strand exploitanten. In de oorspronkelijke versie van de nota wordt gesteld dat de huuro vereenkomsten tussen gemeente en ex ploitanten elk jaar opnieuw gesloten moeten worden, omdat dan de gemeen te een sanctiemiddel in handen heeft om haar beleid door te voeren. Dat idee wordt nu dus waarschijnlijk losgelaten terwille van een grotere bedrijfszekerheid voor de strandexploitanten. Parkstraat Voor 7617.300,— kon de gemeente de grond en het gebouw van Meubelhuis Oosterhof kopen. Dat was nodig omdat deze grond gebruikt zal worden in het re constructieplan rondom de r.k. kerk. In de koopsom is een bedrag van 7315.000,— voor vermogensschade opgenomen. Met Oosterhof wordt gepraat over een vestiging van zijn zaak aan de Parkstraat. Daarvoor zou nieuwbouw gepleegd moeten worden op het open stuk tussen het postkantoor en het gemeentehuis. Naar aanleiding van vragen vertelde ambtenaar Piet Witte van het grondbe drijf dat voor de grond aan de Parkstraat een driehonderd gulden per meter wordt berekend. Ook vertelde hij dat het de be doeling is de grond bij de r.k. kerk in 1986 vol te bouwen. Daarmee gaf hij Beumkes antwoord, die had uitgespro ken niet te willen dat er weer een lang durig leegstaand pand in Den Burg komt. Tijdens de vergadering kwam nóg een onroerend-goedtransactie ter sprake: het kopen van het voormalige ZMLK- schooltje aan de Beatrixlaan door fysio therapeute Marja van der Star voor het ronde bedrag van twee ton. Beumkes was hier eigenlijk niet tevreden mee: „Wij hebben altijd gezegd dat dit ge bouwtje aula (rouwkamers) moet wor den. Ik vind dag ook dat het college nu plannen moet ontwikkelen voor de bouw van een aula." Ook Rienstra had wat moeite met de verkoop: „Wij zijn niet gelukkig met de verkoop van een ruimte met een ge meenschappelijk doel aan een particulier." Kasko De problemen rond het binnenterrein van de Schoudieck zijn opgelost. De mededeling dat de Kasko-bewoners zelf het terrein zouden inrichten, gedaan in de vorige vergadering van de commissie, bleek op een misverstand te berusten. Afgesproken was dat met het inrich tingsplan van de bewoners rekening ge houden zou worden. De uitvoering van het werk zal nu zoveel mogelijk bespoe digd worden. Als de bewoners van Schoudieck 20 tot 28 een trottoir willen hebben mag dat, maar dan moeten ze het wel zelf be talen. In dat stukje Kasko-wijk loopt de straat tot aan de huizen. Bij woonerven is dat niet ongebruikelijk maar via raadsvragen van Henk Beum kes is de wens naar voren gekomen om daar toch een stoep te hebben. In over leg met de bewoners is het grondbedrijf tot de hierboven beschreven oplossing gekomen. Beumkes sputterde nog even: „Het is toch eigenlij wel vreemd dat ze zelf stoep moeten betalen, dat hoeft ver der niemand." Barendregt kapte verdere discussie af met de mededeling dat er een' voor alle partijen bevredigende oplossing is gevonden. Aanleg van een trottoir zal de bewoners in ieder geval op enkele honderden guldens per voordeur komen. Huur? In de rondvraag wilde Gerbrand Poster weten of het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten huur betaalt voor het ge bruik van een ruimte in het gemeente huis, waar de huizen in het nieuwe deel van de „Krakeling" worden verkocht: „Het BNG is een gewoon bedrijf. In de trouwzaal worden nu huizen verkocht en hypotheken afgesloten. Er wordt dus ge wone handel gedreven en als dat gratis in een ruimte van de gemeente gebeurt is dat oneigenlijke concurrentie." Baren dregt wist niet hoe de afspraken met het BNG zijn, maar beloofde het uit te zoeken. Paul Kikkert vertelde zich enorm te er geren aan de manier waarop met de rub berboten die de gemeente op het strand heeft gestationeerd, wordt omgegaan. Kikkert, zelf KNZHRM-man: „Ik zou voor geen goud met die lui meedurven. Er wordt zeer onbeschoft met die dingen omgesprongen. Ik heb bij paal 28 staan kijken en wat ze daar deden kan ik maar op één manier omschrijven: onbekwaam spelevaren." Barendregt vond dat spelevaren niet de bedoeling van de boten was en dat pre ventieve bewaking met de houten boten diende te gebeuren. Directeur gemeen tewerken H. Doppenberg vertelde met de KNBRD een gesprek te hebben ge had. De organisatie stelt een reglement samen voor het gebruik van de boten. Bovendien zouden de mensen die er mee moeten omgaan nog niet helemaal aan een motorvermogen gewend zijn. Doppenberg achtte het niet uitgeslo ten dat Kikkert particulieren bezig heeft gezien, omdat steeds meer mensen te genwoordig een snelle rubberboot in hun bezit hebben. Beumkes informeerde of er volgend jaar weer een meierblis bij Den Burg ge houden wordt, eventueel op het ge meenteterrein bij de autosloperij aan de Pontweg. Witte antwoordde dat die lo catie minder geschikt is omdat hij aan de overkant van de Pontweg ligt, maar dat een plek aan de Haffelderweg waar schijnlijk weer in aanmerking komt: „Nu kon dat niet omdat de aanleg van de wielerbaan in volle gang was." aan de regels vastgehouden. Bij Test wist men dat en daarom had de reacts in de krant (pas ontvangen op de dê; voor de zitting) ook in beslotenhe; moeten blijven. De bezwaarschriftencommissie her- B en W geadviseeerd alle bezwaren nis- ontvankelijk te verklaren. Alleen het be zwaar van de werkgroep Landschap; zorg werd wél ontvankelijk geacht, doch ongegrond. Vrijdag ontdekte een inwoner van dat zijn polyester visbootje was verdwe- nen. Hij had het bootje op 12 juni hoogte van de Krassekeet bij de dijk gelegd. Burgemeester en wethouders hebbes aan de volgende personen en instantie bouwvergunning verleend: Rab beheer b.v, Heemskerckstraat 22, Oudeschild, voor het plaatsen van es- opslagloods; J. den Holder, Vuurtoren- weg 47, De Cocksdorp, voor het plaat sen van een hooiberging; Alg. St. Be roepsonderwijs Texel, Emmalaan 55, Den Burg, voor het vergroten van een Ie- rarenkamer; A. J. Kooger, Vliestraat Oosterend, voor het plaatsen van i raamkozijn; Districtshoofd v.d. Rijksge bouwendienst, Den Helder voor het plaatsen van een schakelunit aan ds Mokweg te Den Hoorn; A. de Pontweg 60, Den Hoorn voor het ge deeltelijk vergroten van een bedrijfs schuur; H. Werheid, Duitsland, voor he: vergroten van een zomerhuis aan de Ca liforniëweg te De Koog; P. J. Daalder, Peperstraat 45, Oosterend, voor het groten van een woonhuis; St. Andrea; Ziekenhuis, Amsterdam, voor het deeltelijk vergroten van een zomerbun- galow aan de Californiëweg te De Kooo; C. Schermer, Den Burg, voor het plaat sen van een bollenschuur aan de Van der Sterrweg te Den Hoorn; D. P. van Egmond te De Koog voor het plaatsen van zes zomei huizen aan het Gerritslanderdijkje te De- Burg; P. R. Alkema, De Koog voor he gedeeltelijk vernieuwen en vergrote van een woonhuis en garage aan Polde- weg 6 te De Waal; M. F. Witte, De Kui 5, Den Hoorn, voor het plaatsen van schutting; Staatsbosbeheer te Utrecht voor het gedeeltelijk veranderen van eer receptiegebouwtje op kampeerterrein Woutershok, Rozendijk 38, Den Burg;f J. de Visser, Redoute 12, Den Burg, voo het plaatsen van een tussenbouw tusse' bestaande en nieuwe schuur; Vi Wiertz, Diek 10, Den Hoorn, voor hs gedeeltelijk vergroten van een keuken J. H. F. Hopster, Bakkenweg 16, Dei Hoorn voor het plaatsen van een bergin: en vergroten van een toegangsportaal De politie heeft vorige week vijl Texelse jongens, in leeftijd variëren: van 17 tot en met 20 jaar, aangehou den die hebben bekend in de luilak nacht vier parkeermeters te hebbe- vernield in de Parkstraat. Twee parkeermeters werden niet al leen uit de grond getrokken en stuk geslagen maar ook werd het geld er ui gehaald. De daders hebben toegezeg: de schade te zullen betalen. Een paf keermeter kost nieuw ongeveer 71000,- Ook deze zomer zullen de leden v de Hervormde vrouwenvereniging in ha gebouw naast de Hervormde kerk in D Cocksdorp elke week zelf vervaardigd handwerken te koop aanbieden. Kope' zijn ingaand 27 juni elke woensdag we kom van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.0 tot 21.00 uur. De baten van deze verko pingen komen ten goede van de kerk. di bi Gewijzigde werktijden raadhuis Van 27 juni tot en met 30 juni ai wordt op de Groeneplaats weer de lijkse kermis gehouden. Hoewel in ha algemeen de secretarie 's middags toe' al voor het publiek gesloten is, zal heto; de middag van 27, 28 en 29 juni ook nie' mogelijk zijn een afspraak te maken. Ga durende de hele week gelden voor ha raadhuispersoneel andere werktijder omdat het kermisrumoer het werken sommige delen van het raadhuis vrijvtf onmogelijk maakt. Het raadhuis is op da woensdag^ donderdag- en vrijdagmid dag totaal gesloten.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2