PSP wil saldireserve ongeveer halveren Verhef met kracht uw stem Goed koffieconcert van Schagen en Texel The outlaw Josey Wales Poging tot inbraak Geslaagd Crossloop De Koog Verenigingsgids Clubkampioenschap wielervereniging Kraampjes op Texelpop Niels Vinke wint viswedstrijd Schagens Harmoniekapel en KTF/DEK tijdens het spelen van .Second Hand Rose" onder leiding van Piet Heertjes. Clint Eastwood's 25ste film „The out law Josey Wales" is het verhaal van een man, die door soldaten en premiejagers wordt achtervolgd, terwijl hij zelf de bloedige moord op zijn gezin wil wreken. Het spannende avontuur vindt plaats in het grensgebied tussen Kansas en Mis souri en de tijdsituering is vlak na de Burgeroorlog toen ex-soldaten, revolver helden, premiejagers en vogelvrijen sa men op het moordpad gingen. Een groep wrede guerilla's doodt de vrouw en het zoontje van de boer Josey Wales, die zelf ook zwaar gewond raakt en door de bende als „dood" wordt achtergela- Vorige week werd een poging tot in braak gedaan bij de winkel van de Aan koopcentrale in Den Burg. Gepoogd werd het glas van de schuifdeur stuk te slaan. Dat lukte niet maar wel werd de deur zodanig beschadigd dat het glas moest worden vervangen. Van de ver nieling werd dit weekend aangifte gedaan. Jacolien Eelman uit Oost slaagde woensdag te Alkmaar voor het diploma bezigheidstherapeute bij de Stichting SOSA. ten. Josey leeft echter, koopt wapens en gaat op het wraakpad. Voor Eastwood betekent deze film de te rugkeer naar het Western-genre dat hem in de eerste plaats internationale roem heeft gebracht. De film werd in het prachtige ruige gebied van Arizona en Utah opgenomen. Naast Eastwood zien we de 76-jarige Indiaan Chief Dan George. The outlaw Josey Wales is een film ge worden waarin de eenzame ruiter Wales zijn snelschietende revolvers hard nodig heeft om tegen de talloze onverlaten die het op hem hebben gemunt, op nog bloedigere wijze uit de weg te ruimen en waar nodig over de kling te jagen. Kortom: actie van de bovenste (western)plank. Woensdagavond in Ci ty; 20.00 uur. De crossloop van De Koog ging van start met 85 deelnemers. Eilandgenoot Dirk Bakker bewees zijn goede vorm en won bij de veteranen in de prima tijd van 30.09. Bij de jeugd doet André Timmer het goed. Hij werd ook deze keer eerste. Zondag is er weer een crossloop op het terrein aan de Boodtlaan in De Koog. Uitslagen: Heren 1. Joost Brouwer 27.14; 2. André Brouwer 28.12; 3. Minne Goënga. Heren veteranen: 1. Dirk Bakker 30.09; 2. Lamert Joxen 30.19; 3. Henk de Wit 31.18. Dames: 1. Marjam Brouwer 20.16; 2. Emelie Veeger 20.26; 3. Cobie Bakelaar 21.31. Jeugd: 1, André Timmer 17.56; 2. Nor- bert Eelman 18.01; 3., Jef Schuur 19.54. Recreanten: 1. John Loke 17.00; 2. Edu- ard Dijker 18.41; 3. Alfred Bakker 19.51. lij DINSDAG 26 JUNI 1984 TEXELSE COURANT Tijdens het indienen van de „wensenlijstjes" in de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid kwam Peter Bakker (PSP) met een financieel onderbouwd plan waarin maatregelen worden voorgesteld die de werkgelegenheid positief zullen stimuleren. Het geld voor deze maat regelen kan volgens de pacifisten geput worden uit de saldireserve, die mo menteel ongeveer 6/4 miljoen gulden zou bevatten. Volgens een norm die eerder door financieel wethouder N. C. Barendregt werd gehanteerd moet de post saldireserve ongeveer 10% van de begroting uitmaken, dat is onge veer drie miljoen gulden. Blijft „dus" over 2!4 miljoen om de Texelse werkloosheid mee te bestrijden. Bakker vertelde zijn voorstel door de af deling financiën te hebben laten doorre kenen, zodat zijn gegevens in ieder geval kloppend zijn. De saldireserve is een pot waarin alle overschotten van de begroting terecht, komen. Die wordt gebruikt om grote schommelingen in de begroting op te kunnen vangen, als buffer dus. Bij de behandeling van de begroting 1984 vorig jaar, werd ook al voorgesteld om geld uit dit fonds te gebruiken, maar toen zat er veel minder in. Barendregt was overi gens niet gelukkig met de 10%-norm. Dat was een echte minimumgrens." Bakker herinnerde hem eraan dat hij die norm vorig jaar toch echt wel zelf inge voerd heeft. In het PSP-plan wordt rekening ge houden met de gevolgen van het aan wenden van geld uit deze bron. Zo zullen de uitgaven een eenmalig karakter moe ten hebben omdat de saldireserve dit be drag niet elk jaar wéér op kan brengen: in ambtelijke taal: structurele uitgaven mogen niet worden gedekt door niet- structurele inkomsten. De voorstellen om meer werk te scheppen zijn dan ook niet-structureel. Opgenoemd worden het uitvoeren van de monumentennota, het op een redelijk niveau houden van de bijdrageregeling en het verbeteren en isoleren van openbare gebouwen zoals het raadhuis en diverse scholen. f56.000,- Onder al dit niet-structurele gras zit overigens nog een structureel addertje verborgen, dat in het plan wél gesigna leerd wordt, jaarlijks wordt namelijk de rente plus één dertigste deel van de sal direserve naar de begroting overgehe veld, dat geld kan dus gewoon worden gebruikt. Voor andere uitgaven uit het fonds is toestemming van Gedeputeerde Staten nodig. Als de reserve nu gehal veerd wordt, zal ook dat jaarlijks vrij te gebruiken deel worden gehalveerd. Dat betekent eigenlijk een terugloop van de gemeentelijke inkomsten met f56.000,— per jaar. Daar stelt de PSP tegenover dat door het uitvoeren van de werkgelegen- heidsmaatregelen de bijstand weer ont last zal worden, zodat dat geld terugver diend wordt. De 3/4 miljoen zouden gespreid over 6 jaar uitgegeven moeten worden Bakker stelde zich aan het eind van zijn betoog nog even op als pleitbezor ger voor de eigen verantwoordelijkheid van het college: „Wij vinden dat, als dit plan doorgaat, het college het vertrou wen van de raad moet hebben om een en ander uit te werken en om prioriteiten vast te stellen." Barendregt dankte hem !daarvoor en had bovendien een pluim 'voor de manier waarop de fractie op ;zoek was gegaan naar dekking voor haar jplannen. Bijdrageregeling Overigens was Bakker niet de enige {die dekking aangaf, hoewel de anderen meer summier waren. Poster had boven aan zijn verlanglijst één van zijn stok- paarden genoteerd, die geld in het laatje 'zou kunnen brengen: „Om te beginnen vind ik dat de bijdrageregeling afge schaft zou moeten worden." Poster vroeg ook om aanpassing van de bestra ting van diverse stoepen in Den Burg, met name die van de Parkstraat. Ook hij zocht dekking in de saldireserve. Verho ging van de onroerend- en de toeristen belasting wees hij absoluut af. Dit in te genstelling tot Bakker die een lichte stij ging, van de OGB zou kunnen accepte ren als de laagste inkomensgroepen ont zien worden. Poster vond met Henk Beumkes (Pakt) en Paul Kikkert (Texels Belang) dat met het gasbedrijf onderhandeld moet worden over de onrendabele aan sluitingen. Ook de rioolaansluiting in „dure" gebieden moeten volgens deze raadsleden extra aandacht krijgen. Beumkes noemde als eerste van zijn lijstje dat de begeleiding van gehandi capte kinderen die aan de overkant on derwijs krijgen in stand moet blijven. Poster was dat met hem eens. Beumkes pleitte ook voor het opstellen van een meerjarenbegroting, waarbij de vraag centraal moet staan of altijd naar volledi ge dekking van plannen moest worden gestreefd. Het college zou een prioriteitenlijst moeten opstell n voor het welzijnsge- bied. „Wij willen graag een opstelling zien van wat de komende jaren volgens u in ieder geval gehandhaafd zou moe ten blijven." Beumkes lichtte toe dat zijn fractie vreest dat er in ieder geval wel zijnsvoorzieningen zullen verdwijnen. Voorts pleitte hij voor herindeling van de strandgedeelten voor geheel en gedeel telijk ontkleed recreëren, voor het schep pen van een opvangmogelijkheid voor accuut daklozen, voor een onderzoek naar de gevolgen van zure regen op Texel, voor een betere controle op het gebruik van landbouwgiften, voor het beschikbaar stellen van grond voor be- drijfsstarters die met behoud van uitke ring aan de slag willen, voor het „active ren van de werkgelegenheidsnota" en voor het realiseren van de invalidenvissteiger. Hij vond dat de tarieven van riool- en reinigingsgeld niet omhoog mogen, in tegenstelling tot de legesgelden en de in rekening te brengen kosten bij hinderwetprocedures. Plantsoenen Paul Kikkert noemde het isoleren van scholen als mogelijkheid om te bezuini gen. „Dan moeten we goed de vinger aan de pols houden om te kijken of het ook werkelijk geld oplevert." HÜ pleitte voor het aanbrengen van een eenvoudi ge verharding van het parkeerterrein aan het begin van de Kikkertstraat in De Cocksdorp en voor het plaatsen van wc's voor passanten op de haven om zo het gebruik van de jachthavenvoorzie ningen door niet betalende passanten terug te dringen. Dat punt is al eens eer der aan de orde geweest. Van ambtelijke zijde werd toegelicht dat zolang de ha ven van het rijk is, de gemeente eigenlijk niets kan doen. Er kan daar ook geen toeristenbelasting geheven worden. Als nieuw punt bracht Kikkert naar voren het bezuinigen op het plantsoenenonderhoud. Barendregt toonde zich daar fel tegen: „Dat kan toch niet. Het onderhoud van de groen voorzieningen is juist een groeipost op de begroting door de vele nieuwbouw die er momenteel bijkomt." Kikkert ver telde dat er volgens hem wel 25% bezui nigd kan worden op deze post maar hij wist ook niet hoe. Rienstra viel hem enigszins bij: „Het is natuurlijk mogelijk om gewas te zetten dat minder onder houd vereist." Kikkert pleitte verder voor het privatise ren van het onderhoud aan de voetbal velden en voor het beter vegen van de wegen in De Cocksdorp. Bootkaart Ate Rienstra (CDA) kon door vakantie geen wensenlijst indienen. Wel gaf hij nog een toelichting op zijn standpunt over het niet meer door de gemeente la ten subsidiëren van een goedkope boot- kaart: „Ik vind wel dat alle Texelaars een uittreksel toegestuurd moeten krijgen waarop ruimte is voor een Teso-stempel. Teso zou dan een vijfrittenkaart voor weinig geld kunnen invoeren. Dat is zo ongeveer het idee-Vink, waar ik dus ach ter sta." Kikkert was het niet met hem eens, hij pleitte juist voor het instand houden van de gemeentelijke subsidie aan Teso. Op het omslag van de liturgie van de hoogmis die zondagochtend werd opgedragen stond: „Verhef met kracht uw stem, wees een bode van vreug de." Een toepasselijker tekst kon nauwelijks gevonden worden, want tijdens deze dienst werd het gerestaureerde orgel weer in gebruik genomen. Boven dien was het die dag „feest van St. Jan". St. Jan, ook bekend als Johannes de Doper, is de patroon van de kerk in Den Burg. Het is toepasselijk te stellen dat deze Johannes leefde volgens het hierboven beschreven motto. Daar ging dan ook de preek van pastoor P. M. Kolkman over. Voor de dienst begon bespeelde Jo- han Ran het orgel. Hij bracht werken van Johan Zipolin en John Stanley ten ge hore. De dienst werd begonnen met een openingslied dat gezamenlijk door de drie meewerkende koren ten gehore werd gebracht. De Gospeltrain onder lei ding van H. Kievits, het r.k. dameskoor onder leiding van P. Luyckx en het r.k. herenkoor met P. Zegers als dirigent wer den op het vernieuwde orgel begeleid door de vaste organist C. van Heerwaar- de; die zich gelijk goed thuis bleek te voelen op het prachtige instrument. De mis werd gedeeltelijk in de Latijnse taal gehouden. Het Kyrie, het Gloria, het Credo, het Sanctus en het Angus Deï waren ontleent aan de „Missa Prima Pontificalis in d" van Dom Lorenzo Pero- si, een mis voor drie stemmen en orgel. De koren stonden onder leiding van P. Zegers. Het was duidelijk te horen dat zangeressen en zangers in deze materie thuis waren, zij waren uitstekend ver staanbaar, zongen zuiver en zonder haperingen. Na de dienst speelde C. Witte-Maas de „Voluntary in e-mineur" van John Stanley. Een hoogtepunt tijdens de dienst van het zingen van het lied „Gods eer in de natuur" op muziek van L. van Beethoven. Vermeldenswaard is de staat van dienst van organist C. van Heerwaarde. Hij bespeelt dit orgel al sinds zijn elfde jaar, dat is nu al bijna 50 jaar. laatste keerk werd meegedaan in de tweede afdeling. Door aanwas van nieu we leden en een nieuw élan gaat het thans onder leiding van dirigent Piet Heertjes (vroeger van KTF/DEK) snel bergopwaarts. Harmonie Het belangrijkste verschil tussen het Texelse en Schager korps is dat de Schagers een harmonie vormen, wat be tekent dat zij niet alleen op koperen maar ook op houten instrumenten spelen zo als klarinetten, fluiten en hobo. Dat geeft een andere klankkleur aan het ge heel. In Schagen is Schagens Harmo niekapel het enige muziekkorps, afge zien van een jeugdorkest dat er nauw mee is verbonden en ook onder leiding staat van Piet Heertjes. In aanmerking nemend dat Schagen 17.000 inwoners telt en dat het verenigingsleven daar zijn leden kan putten uit een groot omrin gend gebied, kan worden geconclu deerd dat de „dichtheid" van muziek korpsen op Texel veel groter is. Het koffieconcert van zondag zou aan vankelijk niet met de Schagers maar met het korps „Volharding" uit Berkhout Binnenkort wordt de nieuwe vereni gingsgids „Wie, wat waar?" van de ge meente Texel gedrukt. De gids wordt in oktober verspreid. Verenigingen en clubs die nog wijzigingen willen aanbrengen in de tekst die door hen is aangeleverd kunnen dit tot 28 juni doorgeven aan de medewerkers van de afdeling culturele zaken van het raadhuis, telefoon 02220-4031 toestel 130. Verenigingen die nog geen clubadressen hebben doorge geven moeten dit ook voor genoemde datum doen. Donderdag wordt het clubkampioen schap van de Wielervereniging Texel ge houden op het wielercircuit in Den Burg. De aanvang van de wedtrijden is om 18.00 uur. 10 t/m 12 jaar, start 18.00 uur; 13 t/m 15 jaar start 18.30 uur; 16 jaar en ouder start ±19.30 uur. De clubcompetitie van de wielervere niging wordt vanaf begin juli verreden op twee avonden in de week en wel op elke dinsdag en donderdagavond. De jeugd [start om 18.30 uur en ouderen om 19.00 uur. Gastrenners zijn bij elke wedstrijd van harte welkom. De gezamenlijke koren onder leiding van P. Zegers tijdens het zingen van het eerste lied. C. van Heerwaarde bleek zich achter de klavieren al weer aardig thuis te voelen. worden gehouden. Daar kwam echter wat tussen. Het contact tussen KTF en Schagen dateert van de afgelopen win ter toen oud-voorzitter P. J. Koorn in Schagen een koffieconcert bezocht en daar het idee opperde dat Schagens har moniekapel eens naar Texel zou komen. De Schagers boden zondag méér dan was aangekondigd. Boven het vijf num mers tellende programma (dat in gewij zigde volgorde werd gespeeld) werd aan respectievelijk het begin en eind ook nog een „opwarmertje" en een „extraatje" gebracht. De meeste waardering kreeg het nummer Juke Box waarbij meerdere solisten te beluisteren waren. Omdat en kele van die solisten af en toe een steek je lieten vallen, was het nummer Ameri can Panorama van John Darling beter. Vrij goed kwam ook de Elvis selectie uit de verf. Het KTF/DEK dat het programmadeel na de pauze verzorgde was minder scheutig. Van de vijf gebrachte stukken van „Scenes from the countryside" mu zikaal het meest interessant, maar „Espana Cani" en „Instant Concert" vielen bij het publiek veel meer in de smaak. „Instant Concert" van Harold Walders is een potpourri met een enorm aantal goed herkenbare melodieën. Het door beide korpsen gezamenlijk (on der leiding van Heertjes) gebrachte „Se cond Hand Rose" vormde een uitsteken de afsluiting. Niet-commerciële instellingen krijgen de gelegenheid een kraamp je te plaatsen tijdens het Texelpop- festival dat vrijdag 6 juli wordt ge houden in de Wezentuin. j Degenen die interesse hebben voor een stand kunnen contact opnemen met Ben Haak (tel. 02220-4954). Met de or ganisatie van het festival dat gratis toe gankelijk is, zijn nogal wat kosten ge moeid en om deze kosten te drukken verkoopt de organisatie pennen met in scriptie. Deze pennen kosten een gulden en zijn te koop bij Zegel Herenmode en op het adres Pieter van Cuyckstraat 4. Niels Vinke wist in zijn eentje meer vis te vangen dan 12 senioren. Hij haalde bij de viswedstrijd in de Mokbaai van zondag j.l. 3 palingen met een gezamenlijke lengte van 156 cm uit het water, terwijl bij de senio ren totaal 94 cm werd gevangen. Eerste bij de senioren Jan Heethuis 38 cm, 1 paling; 2. Wim Verhagen 22 cm, 1 bot; 3. Ad Souwer en Map van der Zwaag 17 cm, beiden bot. Totaal 4 vis sen, 94 cm. Afdeling jeugd: 1, Niels Vinke 156 cm, 3 palingen; 2. Jan Nico van der Ploeg 42 cm, 1 paling; 3. Martin van der Zwaag 18 cm, 1 bot. De volgende viswedstrijd is op 1 juli om 8.00 uur bij Paal 15 (Westerslag). Ondanks de „concurrentie" die werd gevormd door de officiële in gebruikneming van het gerestau reerde r.k. kerkorgel in Den Burg trok het koffieconcert van het fanfa re KTF/DEK en Schagens harmonie kapel zondagochtend veel be langstelling. Voorzitter Wim van Sambeek kon een bijna volle Lindeboom-zaal verwelkomen. Het publiek genoot van een afwisselen de uitvoering van merendeels mak kelijk in het gehoor liggende num mers, die zowel door het Texelse korps als door de bezoekers uit Schagen goed werden gebracht. Beide korpsen tellen ongeveer veertig leden en waren wat mankracht betreft dus aan elkaar gewaagd. In kwaliteit was er wel enig verschil. Schagens har moniekapel heeft lang in de versukkeling gezeten. Het korps heeft in geen jaren deelgenomen aan een concours; de

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5